De bittere gang van lammen en kreupelen f HET LEVENSLIEDJE FILMS VAN DE WEEK Koning Voetbal treft het slecht PAG. 2 NIEUW NPORDHOLLANDSCH DAGBLAD - 4 Januari 1947 VOOR HET TRIBUNAAL ALKMAAR EN OMSTREKEN J Marktberichten Voor-avond Morgen geen wedstrijden? De donkere zijde. In zijn Nieuwjaarstoespraak merkte de President 'dezer dagen op, dat__ het Triibunaalbesluit ook zijn donkere zijden heeft. Een daarvan .was wel de zaak contra J. Ruiteniburg te Hoorn. Deze was in 1942 gedwongen uitgezoruien naar Duitschland, werkte daar zes maanden, maar had het zoo slecht,- dat hij ander werk vroeg en daarop in Klagenfurt terecht kwam en geprest wend een SS- uniform aan te'-trekken. Latei- weigerde hij naar het front te trekken, omdat de Feldgendar- merie hem van het sterfbed van zijn moeder had weggesleept. Hierdoor kwam hij in Duilsche gevangenissen en bleef daar acht tien maanden, totdat de Russen 'hem bevrijdden. Terug in Neder land zag hij opnieuw de kamp. poorten opengaan en zit nu nog steed's. Is het wonder, dat de verdedi ger dit, zacht uitgedrukt, een on juiste behandeling noemde en onmiddellijke vrijspraak vroeg? N.S.K.K.-er uit menschlievendheid. J. Spaans uit Hoorn, die eenige jaren lid van de NSB was ge weest, bedankte in 1943 uit prin cipe. In 1943 was hij ook nog even lid .van de vrijwillige hulp politie te Amsterdam geweest. Eigenaardig klonk evenwel, dat hij in het begin zich op bevel van den leider had gemeld voor het WA.regiment en dal hij later bij het NSKK ging en zelfs Ober- sturmman werd. 'n Vreemde hou ding voor iemand, die eerst ging bedanken. Zijn eigen verklarin gen luidden, dat hij dit had ge daan, om eenige bedienden in de zaak van zijn vadler vrij te hou den van uilzending naar Duitschland. Pas in Februari van 1946 werd hij gearresteerd; hij wist zich voordien aan een en ander te onttrekken, maar in het kamp kreeg hij een zware straf door een besmettelijke ziekte, waardoor hij een gedeeltelijke verlamming overhield. Hierdoor vroeg mr P. S. Winkel algemeene clementie, liefst onmiddellijke vrijspraak. Minderwaardigheid en obsessie. Het was al met al erg zielig, toen H. M. Moolenaar uit Winkel binnen kwam strompelen vooF^t Tribunaal. Lichamelijk slecht be deeld'door de natupr had hij zijn ambities'geizó'cht bij de NSB, was er colporteur, blok- en groeps leider en 'rapporteur in Schagen. Door zijn toedoen ontstond er nogal deining rond de figuur van dr. Broekens echtgen-oote, wer den huiszoekingen gedaan in Nieuwe Niedorp, omdat eenige personen in 1940 illegale blaad jes uitgaven en was men erg bang voor zijn optreden. Mr. A. V. M. Leesberg noemde hem een stumperd, misdeeld door de' natuur, die zijn minderwaar digheidsgevoel in de NSB tracht te te niet te doen. Hij vroeg uiter ste clementie. Raadselachtig en gesluierd was de houding van J. ter Hof stede voor de 2e Kamer. In Ven huizen schijnt hij tamelijk vreemd te zijn opgetredem, d.w.z. hij pro beerde een goeden naam te krij gen bij het publiek en tegelijk trachtte hij ook de verkeerde Nederlanders in het gevlei te ko men. Gevolg was, dat zijn gedrag nogal duister was, hoewel zijn woordenstroom het tegendeel probeerde te bewijzen. NSB-er, lid van de motor-WA, boeren leider in het dorp Venhuizen, was hij de figuur waar in de be setting alles om draaide, m.a.w. waar de gewone man degelijk rekening mee moest,1-houden. Hij gaf adviezen in verband met uit- tending naar Duitschland, zorgde voor radiobehoud, maar ontving ook landwachters als vriend aan huis, gaf zelfs namen op van per- tonen uit Hoogkarspel, toen daar In de omgeving een landwachler was neergeschoten. Om dit laat ste'geval werd (de zaak tot nader «rcTeraangehouden. Voor alle andere gevallen zal le 2e Kamer over veertien dagen uitspraak doen. Zooals de ouden zongen L. Knip uit Beemster werd ten pste gelegd, dat hij gedurende de oorlogsjaren administrateur was, jeweest van d!e NSB in zijn ge meente. Verdachte bekende dit, naar verdedigde zich met de op- nerking, dat hij vele menschen san levensmiddelen en brandstof tad gehplpen, wat hij kon doen, Taar hij boer was en als NSB-er ninder op zijn vingers gekeken verd. Uit het verhoor bleek, dat zijn iwee zoons ook in dienst waren feweest van den vijand, respec- ievelijk als"SS-er en W A-lid. De V A-man had daarbij ook nog het ugubere baantje van landwach ler. Verdachte ontkende, evenals ajn vrouw Grietje Kooy, ooit Destemming aan zijn kinderen te lebben gegeven om zijn voor- leelct te volgen. De verdediger «wees, dat verdachte heelemaal leen fanatiek NSB-er was ge veest en toonde zelfs een ge- chrift, waarin dorpsgenooten erklaarden hem weer gaarne te ug te zien. Hij achtte grond aan- rezig voor vrijspraak. De plager op jacht P. Spaans uit Hoorn was o.m. !d geweest van hct NSB en de FA. Hij draaide om <Je zaak heen ^en sprak zichzelf meermalen tegen. De president, mr. Windhausen, legde hem ten laste jachtopziener te zijn geweest bij de Duitschers, waarop verdachte antwoordde, dat hij dit geweest was om een jachtakte te krijgen; hij was nl. een hartstochtelijk jager. Later verklaarde hij echter, dat, om een jachtakte te krijgen, men destijds heelemaal geen NSB-er of zelfs „Deutschfreundlich" behoefde te zijn. Als klap op de vuurpijl deelde toen de verdediger, mr. W." Zegers uit Den Haag, mede, dat gedurende den oorlog het hoofd der PRA te Den Helder zelfs jachtopziener geweest was. Er was daarom dan ook geen reden om verdachte dit te verwijten. De verdediger noemde hem een op pervlakkig, dom mensch. Hij toonde een goed getuigschrift van een vroegeren werkgever en vroeg de detentie zoo spoedig mogelijk op te heffen, om v.er. dachte weer te lajen werken voor hel heil van Nederland. Een anti-Duitsche NSB-er Een heel doopceel werd gelicht over J. Zijp uit Twisk. Hij was lid geweest van de NSB, de WA, den Volksdienst, den Landstand, Verwalter van een boerenbedrijf in Westfalen, chauffeur bij de Duitsche weermacht en hulp politie. Verder werd hem nog ten la^te gelegd, dat hij de PBH uit Oostwoud destijds verraden had. Verdachte ontkende het bezit van eerzucht en begreep niel wat „je daaraan had". Hij verklaarde zich anti-Duitsch en had een gru- welijken hekel aan den zwarten handel. Hij behoefde hier oo^ niet aan mede te doen, daar hij haast een boerderij van 18 ha ook nog een aardig kapitaaltje bezat. Daarbij was hij ongetrouwd en pas 34 jaar oud. De advocaat, mr. Buiskool, noemde verdachte een zeer sociaal voelend! mensch, 'die door de om standigheden misleid was, maar het heele pleidooi klonk niet erg overtuigend. Ter overdenking Tijdens de zitting gaf mr. A. V. M. Leesberg te Alkmaar een be hartigenswaardige beschouwing in een zijner pleidooien over de landsverraderlijke NSB. Zijn stel ling ging hier van uit, dat de NSB nog nimmer als organisatie was veroordeeld, zoodat men moeilijk kon spreken van een landsverra derlijke beweging. Hij haalde o.m. Neurenberg aan, waar iets der gelijks over bepaalde vereenigin. gen en bewegingen wel was ge schied, haalde verder nog aan, dat de Russische openbare aan klager ongeveer had gezegd, dat hij er geen kwaad in zag poli tieke tegenstanders neer te schie ten, dat verder onze bijzondere rechtspraak zonder de hierboven aangehaalde algemeene veroor deeling der organisatie ging lij- ken op berechting van politieke tegenstanders, zoodat de recht spraak op deze manier niet geheel juist was te bepalen. Is een en ander wellicht te wij len aan de beruchte donkere plekken in de geheele bijzondere rechtspleging, waarop reeds eer der werd gewezen door niet min der dan den president van het Alkimaarsche Tribunaal? Zoo ja, dan wordt het hoog tijd, dat ook in dit opzicht duidelijk vonnis wordt gewezen, zoodat ook juridisch vast staat, dat de NSB landsverraderlijk geacht moet worden. Dit om de publieke opi nie, die toch al sceptisch staat tegenover de bijzondere recht spraak, nog niet meer naar een andere zijde te doen overhellen, maar vooral om allen schijn van eenzijdigheid ver te houden van onze vroeger hoog geroemde Vrouwe Justitia, die toch ook heerscheres moet zijn in de z.g. leekenrechtspraak. NIEUWE BEWONERS VAN ROCHDALE Tof 11 Januari achter prikkeldraad Kamp „Rochdale" heeft Don derdag nieuwe bewoners ge kregen, afkomstig uit ver schillende deelen van ons land en van eiken rang en stand, die als militairen in gedeeld bij de 9e en 10e Com pagnie Territoriale Troepen opgeleid zullen worden, om daarna als bezettingstroepen voor Duitschland te fungee- geeren. Door deze nieuwe bestemming van „Rochdale" heeft de in richting van het kamp een klei ne verandering moeten onder gaan. De kapel, waarin de po litieke delinquenten hun gods dienstplichten vervulden, is veranderd in een opslagplaats van den fourier, die zorgt, dat de jongens van de noodige klee-- dingstukken, dekens en andere gebruiksvoorwerpen worden voorzien. De recruten zullen gebruik maken van de kerken in de stad. Behalve een keuken, een waschlokaal, twee eetzalen, zijn .de barakken als slaapvertrek ken in gebruik. Wegens gebrek aan ruimte zal ook de „theorie" op de slaapzalen gegeven wor den. De cantine, die thans als zoodanig is opgebouwd, werd vandaag geopend. Hierdoor zul len de jongens in de gelegen heid zijn de recreatie nuttig te besteden. De recruten zullen tot Za terdag 11 Januari „achter het prikkeldraad" moeten blijven. Pas na het eerste verlof zul len zij des avonds de straten van Alkmaar mogen bewan delen. Hoewel de jongens door den dienstplicht'liun studie of hun werkkring moesten verlaten, is de stemming onder hen goed te noemen. DE BRAND TE STOMPETOREN EN HET VALSCHE GERUCHT ALKMAAR Bij den brand in de boerderij van den heer J'o. Posch aan den Noordervaart in de Schermeswwerd ook een hoe veelheid textiel een prooi der vlammen, waarover de wildste geruchten dp ronde doen. Provin ciale bladen in Alkmaar, Purrner- end en de Zaanstreek hebben zich laten verleiden die steeds aan zwellende geruchten voor waar aan te nemen, zonder eerst ter bevoegde/ plaatse een onderzoek in te stellen.' Zoo schreef een de. zer bladen over „een enorme hoe veelheid textiel, die burgemeester Posch in eenige jaren van zijn textielpunten had overgehouden"; het blad had 't over honderd cos- tuums, tallooze rollen stoffen, bontjassen in kleur en verschei denheid enz. Maar burgemeester Posch hield zich volgens het blad niet alleen bezig met het yzieke- i,ijk verzamelen" van alle soorten kleedingstukken in het betere genre, maar had een complete comestibleszaak, waar de fijnste primeurs uit de fruit- en drank branche waren opgeslagen; hij had een geheele opslagplaats, al dus het Dagblad v. d. Zaanstreek, 'waar tallooze flesschen en krui ken drank waren opgeborgen. En dan volgen nog enkele zinsneden, die burgemeester Posch pogen verdacht te maken. En nu de waarheid: De firma Cloeck had in '42, teneinde dit goed aan inbeslagneming door de Duitschers te onttrekken, bij den heer Posch in een kist 30 Oxford- costumes, 7 coupons heerenstof ero*4 jassen in bewaring gegeven. Bij de inventarisatie in Aug. '45 bad de heer Cloeck dit goed aan Distex moeten opgeven, hetgeen hij heeft verzuimd, met het ge volg, dat deze textiel thans een prooi der vlammen werd. De heer Posch wist niet, doch kon natuur lijk wel vermoeden, wat de kist, die hij in bewaring had, bevatte. Voor eigen gebruik was er niets bij, want hij bezit geen enkel costuum, dat van de fa. Cloeck afkomstig is; C.C.D.-amibtenaren bevestigden ons dit. Een bontjas heeft hij nooit in huis gehad en wat de comestibles en drank be treft, had hij behalve enkele blik ken conserven, zijn eigen inmaak van 20 flesschen bessensap en en kele flesschen drank voor d'e feestdagen in huis. Deze flesschen zijn bij het blusschen van den brand gebroken en de inhoud ging verloren. Behalve de brandweer waren er heel wat „heipers" bij den brand, die over hetgeen zij gezien hadden begonnen te praten en zoo werden de 30 cosluums er honderd en vijfhonderd en de enkele flesschen werden een com plete drankwinkel. Het valt niet te verwonderen, dat de bladen, die deze wilde geruchten voor waar publiceerden, de zaak later tot de ware proporties moesten terugbrengen en huh verontschul digingen moesten aanbieden aan den heer Posch, die zij ten on rechte in een kwaad daglicht had den gesteld. Wij vernamen intusschen van den C.C.D., dat zoowel tegen den .heer Cloeck als tegen den heer Posch proceis.verbaal is opge maakt wegens het in strijd! han delen met de Textielbeschikking. Het was, omdat wij het onder zoek t^an deze officieele instantie af wilden wachten, dat wij van deze textiel-affaire niet eer.der gewag maakten, ofschoon de wilde geruchten ook tot ons waren doorgedrongen. ALKMAAR In de week van 5 tot 12 Jan. wordt de Zondag en nachtdienst voor Apotheken waargenomen door den apotheker B. H. Schouten, Emmastr. 64. TOONEEL NIET VAN GISTEREN ALKMAAR. De nieuwe loo- neeigroep „Het Vrije Tooneel", gevormd uit het vroegere Ruys- ensemible, waaraan enkele jonge krachten zijn toegevoegd, ver gastte gisteravond de bezoekers van de Abonnementsvoorstelling op een typisch Amerikaansch blijspel van Garson Kanin, in de ventaling van Mr. E. Elias. De schrijver van deze komedie plaatsl tjierin het intellect tegen over den bruten materialist, het „geld is macht" tegenover „ken nis is macht". Billy Dawn, de hoofdpersoon, is een meisje uit het"volk, dat ge kocht werd door een man uit het volk, die als koopman in oud roest millionnair geworden is; die met zijn geld alles denkt te koopen, journalisten en senators incluis. Het meisje heeft één ge brek, zij heeft geen beschaafde manieren en kan'zich niet bewe gen in de hoogere kringen, waar in haar heer, Harry Brock, door zijn zaken-doen verzeild raakt. De journalist Paul Verrall neemt a ratóon van 200 dollar per week de taak op zich het meisje te cultiveeren. Maar dat pakt verkeerd uit; hij volstaat niet .met een vernisje van beschaving, doch leert het meisje denken en de waarde kennen van het leven als denkend mensch. Gevolg: verwijdering, 'n breuk tusschen den man en het meisje, dat, ge holpen door den journalist, een corruptie-affaire, waarbij de oud ijzer-magnaat, een omgekochte senator en een verloopen procu reur-generaal betrokken zijn. wereldkundig gaat maken. De macht van de kennis heeft ge- triompheerd over de macht van het stomme geld. Het eerste bedrijf, dat' ons de personen leert kennen, deed niet veel goeds verwachten van dit stuk, dat echter in het tweede bedrijf, als het conflict ontstaat, meer' begint te boeien. Het korte deiyie bedrijf brengt de kostelijke ontknooping. Myra Ward, een nieuweling in deze troep, had hier volop de ge legenheid te toonen, dat zij een actrice is van formaat en zij toonde dat ook. Zij wist den overgang van dom schepsel tot denkend mensch heel juist te treffen. Zij had in Cor Ruys als Brock en Dick van Veen als Verall een stel knappe tegen spelers, waarbij zij heelemaal niét afstak. Ruys teekende ons den materialist ten voeten uit; Dick van Veen typeerde den triompheerenden intellectueel, die den strijd opnam tegen de corruptie op virtuose wijze. Louis de Bree, die vroeger jaren al met Cor Ruys op de planken stond, gaf ons den verloopen Devery op de hem eigen wijze, droog komisch. De f-iirollen van Eddie Brock en het kamermeisje waren bij Leo de Hartogh en Asta Lee in goede handen. Het décor liet niets te wenschen over. Het publiek amuseerde zich kostelijk en was gul met applaus Fr. O DE MINNESTREELEN ALKMAAR Het uitgestelde concert van h.et beroemde Kna penkoor „De Minnestreelen" o. l.v. Hub. Cuypers zal nu gege ven worden op Dinsdag 7 Jan., des avonds 8 uur, in 't Gulden Vlies. Er zijn nog kaarten ver krijgbaar. ALKMAAR De politie alhier heeft een diefstal, eenige maanden geleden gepleegd, waarbij een mo torrijwiel werd gestolen, tot ophel dering gebracht en het gestolen voertuig aan den eigenaar terugge geven. TRIBUNAAL-UITSPRAKEN OP 3 JANUARI 1947 Pieter Moolenaar te Anna Pau- lowna: interneering 2 jaar en 9 maanden, tot 8 Februari 1948. Joh. v. Bergen te Groningen (chef-torpedomaker Den Helder): interneering tijd van detentie, heden vrij. Verbeurdverklaring pensioen tot f 200 per jaar. Nic. Bruin te Spanbroek (res.- officier): interneering tijd van detentie, heden vrij. (Heeft niet onbelangrijke diensten aan de illegaliteit bewezen.) Thijs Waalkens le Den Helder: interneering 2 jaar, tot 9 Mei '47. D. A. Met te Schermerhom: beschuldigingen tegen haar wor den vervallen verklaard" (in bezit hebben van Joodsche goederen). G. de Geus te Blokker: inter neering tijd van detentie, heien vrij; verbeurdverklaring f 5000. B. H. Ullings te Alkmaar (aan. nemersbedrijfinterneering tot 2 Juli 1947; verbeurdverklaring geheele vermogen. t Hij zong zoo graag een levensliedje, Dat deed hij altijd met plezier; Hij zong, zichzelf begeleidend Op de toetsen van 't klavier. Hij zong soms ook van zwarte Pieten, Of lastig C.C.D.-b.ezoek; Hij schreef zijn teksten eigenhandig in woorden, geestig, kort en kloek. Er was qens brand in Stompetoren, De troubadour mankeerde niet; Hij keek naar de verbrande spullen, Had stof voor een nieuw levens liedlied. Want in de boerderij, die brandde, Daar stond een groote, kloeke kist, Met pakjes van den liedjeszanger, Waarvan de C.C.D. niets wist. De Roode Haan begon te kraaien; De kippen kakelden 't gerucht; De liedjeszanger kon niet slapen, Was voor de C.C.D. beducht. Er kwam sensatie in de kranten, Een C.C.D.-procesverbaal; De kloeke zanger kan nu zingen Zijn eigen, zelfbeleefd verhaal. REPORTER. "Harmonie" fc,Een van de weinigen" is een film in dankbare herinnering opgedragen aan den bouwer van den beroemde Spitfire Mr. Mitch el die zijn leven in •dienst stelde van'de ontwikkeling der vliegtuigen, tevens in de verdediging van Engeland. Want de weinige pilo_ ten die met hun vuurmonster den overmachtigen vijand te lijf gingen, om hun land te beschermen hebben hun machine te danken aan dezen uit. vinder. Leslie Howard de betreurde ka. rak'erspeler geeft hier de figuur van Mitchel o* treffende wijze weer: zijn idealen en zijn strijd, teleurstellingen en overwinning ten koste van eigen gezondheid en leven. David Niven naast hem als zijn vriend invlieger en rechterhand, is zijn groote tegenspeler, van geheel ander genre, maar even 'reffend. Een film; die naast sterke vliegkunst prachtig spel laat zien. goede opnamen heeft en een klein beetje openbaart van dat wat de mannen der RAF in 1940 naar de eerste stappen van de overwinning voerde. Een van de weinigen- was Mitchel. de andere weinigen waren deze jon. gens; die met hun "kisten" overwon_ nen; of den dood inging'en met een doel: de vrede terug te geven- aan de wereld. In een overzicht oyer 1946 geeft Chiel de Boer op rake wijze den tekst aan. Cinema Americain. Het is wel een vroolijk programma dat Cinema Americain haar bezoekers deze we^Js biedt. Het bekende filmduo Stan Laurel en Oliver Hardy is in de film "Door dik en dun" weer prachtig op dreef. Men beleef» doLvermakelijke avonturen met 3ï-t twee'al. waarbij zij zelfs in het Vreemdelingenlegioen- terecht ko_ men. Ook het voorprogramma mag er zijn: behalve 't nieuws een aardige gekleur_ de film van Roodkapje en nog een komisch filmpje. Het gebedel dus een luchtig program, ma en wie daarvan houdt kan daaiwan in Cinema Americain volop genieten. "Victoria". In "De Hertog van West Point"; die deze week in Victoria draait, ziet men- het leven van de" beroemde Cadetten» .school Wesf Point in Amerika. Louis Hgyward. als Steven Early; den bekenden Engelschen sportman, geeft door zijn gedrag aanleiding om door de heele school genegeerd te wo.r_ den. Echter geheel ten onrechte, want achter zijn houding ligt een- diepere beteekenis. HU offert zich nl. op voor een van zijn klassegenooten. Hij zorgt voor bravourstukjes op sportgebied; humor, am or en brengt het natuurlijk tot een goed einde. Het is een- Engelsche film van het lichte genre; met goede sportopnamen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. "De Big van het Regiment" Laat de quantiteit der Amerikaan, sche films ver boven onze bescheiden Nederlandsche productie liggen, wat betreft kwaliteit slaat de film "De Etg van het Regiment" in het Alkmaarsch Bioscoop Theater deze week glansrijk de humoristische filmhelden George Formby en- Joe Brown. De film laat ons het soldatenleven zien in den oorlog van i914 aan de grens bij Roosendaal. Dolle tafereelen spelen zich af in het kamp maar alles is zonder eenige over_ drijving en zonder banale humor, hoe. wel men dat nie* zou verwachten van actrices als Henriètte Davids en Fientje de Ia Mar. De "Big" is de kleine Hansje An. driessen, een Belgisch vluchtelinge+je; dat; na alleen- in Nederland aangeko. men fe zijn; door de soldaten wordt opgenomen. Spontaan gaan zij met den kleine om. Naast humor en liefde speelt ook een spannende spionnenverwikkeling in deze film een hoofdrol. Wij kunnen onze lezers dez-e film alleszins aanbe^ velen. ZET 'M OP GEORGE ALKMAAR Onder dezen naam start met frisschen moed aan het begin van het nieuwe jaar de gyminastiek-club van de K.J.M.V. „Sint George". Alle leden, die zich hiervoor opgegeven hebben, ver- -wachten wij dan ook a.s. Maandag avond om 9.30 uur aan het gymnas. tieklokaal van de Adelbertusschool, ingang Bleekerskade. De lessen, die onder leiding staan van den l^eer v. Kesteren, zijn zoo laat gesteld, om de jongens, die de avondschool bezoeken, ook in de gelegenheid te stellen, te kunnen komen. Wij re kenen ook op de K.J.M.V.'ers, die zich nog niet opgegeven hebben. HET M.O.B. TE ALKMAAR ALKMAAR Men verzoekt ons te willen meded'eelen, dat het bestuur van het Medisch Opvoed kundig Bureau, Ken-nemers Iraat- weg 103 te Alkmaar, besloot voor. taan spreekuren te doen houden des Dinsdagsavords van 7.30 tot 9 uur en des Donderdags van 2 tot 4 uur. ITAJLIAANSCH OPERA-CONCERT ALKMAAR Woensdag 8 Jan. a.s., des avonds 8 uur, zullen de sopraanzangeres Adriana de Bruni en de tenor Giovanni Spe- ranza een Italiaansch opera- concert geven in „Het Wapen van Heemskerk". De zangeres, die haar opleiding genoot bij Arturo Vita, thans professor aan het Conservatorium te Boston, Irad 'in de Opera le Milaan op o.a. als Nedda in „I Pagliacci", Marghe. rite in „Faust", Mimi in „La Bo hème". Van den welbekenden zanger Beniamino Gigli ontving zij een prachtig getuigschrift, waarin hij zijn bewondering voor haar stem en zangkunst uitsprak. Na een optreden in Holland schreef het Weekblad De Kunst: „Men heeft kunnen vaststellen over welk prachtig en uitnemend geoefend materiaal deze zangeres beschikt. Haar getimibreerde, technisch volkomen rijpe en vo- lumineuse stem is van zuiver dramatisch karakter." Ook de tenor trad meermalen met groot succes op. Hij is in het bezit van zeer mooi stemmate- riaal, dat hij technisch uitstekend weet te beheerschen. Zoowel zangeres als zanger zijn waardige vertolkers van de Ita- liaansche zangkunst. Moge het Alkmaarsche publiek van zijn belangstelling in dit optreden blijk geven. ALKMAAR De Politie maakt er ons opmerkzaam op, dat niet zij, doch de S D. destijds dgn ille galen werker Kleysing arresteerde en naar Amsterdam overbracht; dit in verband met ons verslag over de zaak-Vink. NOORD-SCHARWOUDE De omzet aan de veiling „De Noordermarktbond was over December 1946 f 443.665.87. Over het geheele jaar 1946 was de omzet f 5.284.206,63. OBDAM Omzet Veiling Tuinbouw. 1946 f 1.371.670.78; 1945 f 1.107.293.36. ZW^AG "Bangert en O. Aard. appelen 10.20; uien 9.6013.50; bieten 2.807.50; Savoye kool 11.70—15.80; gele bew.kool 10.8013.50; roode kool 18.8022.50; boerenkool 2232; spruit, kool 4781; witlof 2870; breékpeen 7.10—11; knolseld. A 13—24; id. B 4— 14; Alicante 2 51—3.18. NOORJD _SCHARW OUDE. 75.000 KG roode kool 10.9018.10; afw. kool 6.40—11 80; 25.000 KG witte kool 7.10— 8.90; 70.000 KG gele kool 8.7O—11.30; 6.000 KG uien 1515.50; grove uien» 14.50—14.90: driel. 13.40; nep 13.40 WOGNUM, 3 Jan. 5500 kg spruit- kool 43—84; 14000 kg witlof I 65— 73; II 53—64; III 27—45; prei 15—42 aardappelen 10.60^—10.80; uien afw. 4.1010 60; breekpeen 7.509.70: bieten 5.806.50. HEM 3 Jan. Zuiderkogge Roode kool 1516; gele kool 9.2010.20; gr. kool 11—14.50; peen H 6.50—7.80; m 5.80—6 50; witlof 36—72; uien 14.80— 15.40; Bevelanders 8.309.20; Eigen, freimers 9.80. GROOTEBROEK 'De Tuinbouw". 3 Jan. Savoye kool geel 10.208.70: roode kool 14.10; rapen 4.50; peen II 5.20; spruitkool 70—50; uien gewone 15.30—14.90; grove 15.10—14.90; nep 15.10—13.80; drieling 14.90—12; dubbele 720—5.70. NOORD.SCHARWOUDE 4 Jan. 45.000 kg gele kool 9.90—12.70; 25.000 kg witte kool 6.709; 60.000 kg roode kool 12 60—21.70; afw. 6.80—14.90 7000 kg* kroten I 9.70—9.90; II 5.80; 11.000 kg uier. 12.3016; ^rove 13.2014 80 LANGENDIJK 4 Jan. Aangevoerd: 37500 kg roode kool 12.10—20.10; 80 000 gele kool 8.7013.20; 19 000 kg. Deen. sche witte ko,ol 6 60—00: 1000 kg gr. kool 21.60; 1900 kg uiln 13.90—15.10; 2700 bieten I 8.80—9.50; II 5—6.90; i250 kg. witlif I 59—66; II 34—40. WEERBERICHT Weersverwachting,, medegedeeld door het K N. M. I. te De Bil^ geldig van Zaterdag- tot Zondagavond. TOENEMENDE VORST Geleidelijk toenemende vorst. Matige, tijdelijk krachtige, wind tusschen Zuidoost en oosrti/Enke. Ie overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door lange perioden met helderen hemel. Droog weer HEERHUGOWAARD Aan den heer Th. Nipshagen, geëvacueerd te Heerhugowaa.rd is het aanleggen van electrisch net gegund in de 48 nieuw te bouwen woningen te den Hel der. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest ALKMAAR: A.B.T.: „Big van het Regiment", alle leeft.; Cine ma Americain: „Door dik en dun", ben. 14 j. onder geleide; Harmonie: „Een van de weini gen", hen. 14 jr. onder geleide; Victoria: „De hertog van West Point", ben. 14 jr. onder geleide. NOORD-SCHARWOUDE: Ti- voli: „Lady Hamilton", volwas senen; „The Lambeth Walk". HOORN. Winstontheater: Het onzichtbare Paar, 18 jaar; Vic toria; Karavaan, 18 jaar. HELDER. Tivoli: Er komt een vriend vanavond, 18 j.; De Witte: De Vrijbuiter, niet toe laatbaar. OBD^jyt. Café Admiraal: De strijd zonder genade. IN den kringloop van het Ker kelijk Jaar zijn we nu geko men aan de Vigilie of voor avond van het tweede hoogfeest in deze Kerst-kring: de Ver schijning des Heeren. Bij het kribbetje in uw huiskamer moet ge morgen, tegen den avond, als de eerste Vespers van het feest gezongen zijn in de kerken, de drie koningen zetten, de ka meel met den zwarten knecht, die het dier drijft, en ze er la ten staan tot en met den Oc taaf-dag, 13 Januari. Zoo wordt de aandacht van uw huisgenoo- ten, van uw kinderen, gevestigd op het feest dat wij gaan vie ren. Wel is het tegenwoordig geen verplichte feestdag meer, maar het is toch zeker de geest en de wensch van de Kerk, als wij op Driekoningen zooveel mogelijk naar de gezongen H. Mis gaan en de H. Communie ontvangen. Laat het Maandag morgen blijken, dat wij dan Drie-koningen vieren! MARCUS K. N. V. B. Afd. Noord-Holland Alle door den KNVB, afd. Nrd- Holland vastgestelde wedstrij den voor 4 en 5 Januari zijn wegens de terrein-omstandig- heden afgelast. V.V.W. S.E.W. Ongeldig verklaard De op 22 September gespeelde wedstrijd WW—SEW, die in een 32 zege voor WW verliep, is on. geldig verklaard en zal dus op nieuw gespeeld moeten worden. Het ongeldig verklaren berust op het meespelen van een- ongerecht- tigde speler, n.l. van Breukelen. Voor WW ongetwijfeld een te leurstelling, want twee kostbare puntjes, moeizaam veroverd, zullen opnieuw bevochten moeten worden. Bovendien ziet WW zich nu door St. George vay de bovenste plaats verdrongen. Efe kopgroep is nu n.l. als volgt: St. George V. V. W. 10 8 15 14 Afdeeling Noord-Holland heeft alles reeds afgelast In een deel van onze uitgaven van gisteren konden we nog jüist het besluit van de afdeeling Noordhol land van den K.N.V.B. publiceeren om alle voor 4 en 5 Januari vastge stelde wedstrijden af te gelasten. Dit was een zeer juist genomen beslissing, want behalve het feit, dat practisch alle terreinen onbe speelbaar zijn, was het weerbericht zoodanig, dat er van voetbal wel niets zou komen. Mist, sneeuw en regen, met als toegift toenemende vorst stelde de Bilt ons in het voor uitzicht. We vragen ons nu af: Wat zal de K.N.V.B. doen? Wanneer De Bilt niet al te ver op de komende vorstperiode voor uit loopt, dan kunnen we er vrij vast van op aan, dat er Zondag in het geheel niet gespeeld wordt en zal men mede met het oog op de ge steldheid van de velden er goed aan doen, alles af te gelasten. Zondag immers, toen enkele wed strijden wel doorgingen, bleek de gesteldheid van de terreinen reeds zoodanig, dat in vele gevallen van goed voetbal geen sprake was. De proefwedstrijden te Amsterdam, te Rotterdam en te Utrecht werden dan ook een fiasco. In ieder geval lijkt het ons over bodig een overzicht van de te spe len wedstrijden te geven. Inmiddels hebben we de enkele vorige week gespeelde wedstrijden in ons rayon in onze standen ver werkt en vindt men deze hieronder afgedrukt. Cok van de reserve-af- deelingen geven wij de standen, bij gewerkt tot en met heden. 3e klasse Afd. A De stand is nu: gesp. gew. ê'e'l. verl, pt. KW 11 7 2 2 16 Helder 11 7 1 3 15 Germaan 10 6 1 3 13 GVO 10 3 4 3 10 Halfweg H 4 2 5 10 Ahrends 11 4 2 5 10 De Meer 9 3 3 3 9 Bloemendaal 9 3 2 4 8 SLTO 10 2 2 6 6 Succes 10 2 1 7 5 3e klasse Afd. B. De stand is nu: gesp. gew. g'el. verl. pt. Kinlreim 11 9 1 1 19 QSC 10 7 2 1 16 Purmersteijn 11 6 2 3 14 WZ 11 5 5 3 13 DFIM 11 4 4 3 12 DTS 9 4 2 3 10 Terrasvogels 11 3 2 6 8 Rapidrtas 10 2 2 6 6 A1w. Forward 11 2 2 7 6 NEA 11 1 0 10 2 3e klasse Afd. D. De stand is nu: gesp. gew. gel verl. pt. Alcm. Victrix 10 7 2 1 16 APGS 9 5 3 1 13 OVVO 10 5 2 3 12 Zaandijk 10 4 4 2 12 Hollandia 9 3 2 4 8 HRC 9 2 4 7 ADO '20 10 3 1 6 7 WMS 9 3 0 6 6 Schagen 10 1 3 5 5 Purmerend 10 6 2 2 14 Monnikendam 10 6 2 2 14 4e klasse Afd. A. De stand is nu: gesp. gew. g'el. verl. pt. BKC 10 10 0 0 20 V£atervogels 10 5 3 2 13 LSVV 10 5 3 2 13 Texel 8 5 2 1 12 Grasshoppers 9 5 0 4 10 W. waard 9 4 0 5 8 Oydesluis 10 3 2 5 8 JVC 10 2 2 6 6 Schoorl 10 2 2 4 6 MFC 10 1 3 6 5 N. Niedorp 10 2 1 7 3 Reserve 2e klasse C De stand per 15 December gesp. gew. g'el. verl. pt. Alkm. Victr. 2 12 7 3 2 17 Ajax 4 11 7 1 3 15 Helder 2 12 6 2 4 14 Rapiditas 2 11 5 2 4 12 Germaan 2 11 5 1 5 11 BI. Wit 4 11 5 1 5 11 HFC 2 10 4 1 5 9 KFC 3 10 3 2 5 8 OWO 2 12 2 4 6 8 Spartaan 3 12 2 3 7 7 Reserve 3e klasse A. De stand per 15 December: gesp. gew. g'el. verl. Pt. OSV 2 9 8 0 1 16 7FC 3 6 6 0 3 12 Zaandijk 2 7 5 1 1 11 HRC 2 10 5 1 4 11 KW 2 10 5 1 4 9* ZW 2 11 4 1 6 9 Helder 9 8 3 2 3 8 Alkm. Boys 2 11 3 2 6 8 WSV 7 3 1 3 7 KFC 4 7 3 1 3 7 VVZ 2 8 0 3 5 3 Zilvermeeuwen 2 9 1 1 7 3 KW 2 'twee verl. pnt op 13 Oct. Reserve 3e klasse B. De stand per 15 December: gesp. gew. g'el. verl. pt. ÖSC 2 9 6 2 1 14 Wa'ergraafsm. 2 10 6 1 3 13 Ho^andia 2 9 5 2 2 <2 WFC. 3 8 5 0 3 10 Zeeburela 3 9 5 0 4 10 Volerdam 8 3 3 2 9 W. Frisia 2 9 4 1 4 9 Purmers'eijn 2 9 4 1 4 9 Assendelft 2 9 2 2 5 6 AFC 4 10 1 2 7 4 TOG 3 10 2 0 8 2* TOG 3 twee verl. pnt. I. m. op 6 Oct.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2