Nieuw THE BYRNES TREEDT AF als Minister van Buitenlandsche Zaken Stuurlooze oud-illegalen pleegden overvallen Wapenstilstand of geweld in Palestina? SENAAT mgen MELO STUUR ONS Fransche parachutisten dalen in de vuurlinie van Indo-China Ons gewest zonder water van Bilbo IOHANDEL OP LLEND VLAK orzaakten opdrijving lngendijk ELOT Voor Alkmaar en omgeving -* Generaal Marshall opvolger verrassing te washington Laaf1 de kraan niet doorioopen! J) J hanoi gevallen MR. K. P. VAN DER MAN DELE Kamerheer in buitenge wonen dienst ONZE AMBASSADEUR TE MOSKOU Duitsche vraagstuk in Ministerraad DEENSCHE VEEBOOT IN MOEILIJKHEDEN Circus Knie vaart er wel bij ENGELAND WIL LUCHTVAART VERDRAG OPZEGGEN Geheime organisatiewas fantasie De „Leeuw" de „Tijger en David Goerion zal nog pogen den terreur te staken Hef- proces tegen Han v. Meegeren Wetenschappelijk onderzoek der schilderijen Herstel en vernieuwing bij de N.S. ROMEINSCHE ADEL BIJ DEN PAUS ELFSTEDENTOCHT AFGELAST De komende blijde gebeurtenis Richtlijnen voor den Nationalen feestdag J zpu het lynchen verdedigd hebben, ■log had! hij lof voor ssolini vanwege hun beveiliging vpn het te van het vorig jaar i filibuster-cainpagne ning aan Engeland. f-geruchten van het stroo zijn tijd vrij hoog geste- in den stroohandel in gegaan over een rt naar het buiten- nelijk naar Duitsch- zijn er door het Be- >or Hooi, Stroo en :enigen tijd geleden aan met verscheide- ibrieken een acbbord rengen, daar de han- •land verwachtte, in den grooten oogst, jimen voorraad te hikken en men te- e relaties met het renschte te herstel- in verschillende ge. toor den oorlog ge en, niet over vol- agruimle b eschikte, de voorraden zoo lijk wegwerken, tiding van een en de meening toege- prijzen van het stroo den verhoogd. Dit is de eerste plaats zijn idelingen over de in aan net buiten- beëindigd en zoo dit zou zijn, dan zal de er geen prijsopdrij- Et, ook bij export, te zijn voor tekor- hoe veelheden stroo geperst worden en men van gevoelen, stalperiode nog tIoI. overblijft. jmprijs, welke aan 'er mag worden be- per tos. Hoogere n is strafbaar. Het roept de medewer- e goedwillend en in e te maken aan de i, die er momenteel tandel heerschen. derobe door 'an NIEUW e ALKMAAR TELEF. 4208 uitend aan NIET- aatsen Heerhugo- Wogmeer. >enland: Donder- k E en F geheel; 'ijk D van 198, idag 10 Jan. van itoor: Donderdag geheel en Ni.eu- i 1202; Vrijdag geheel, wijk D eheel. rdag 23 Jan. van 24 Januari van nadere aankon- ilaatsen kunnen i_ en tuinbouw- zwaren arbeid gehaald. Dben al een hele tijd dan komen ze even r kijken. Ze blijvend Maar waar zal die Hebben jullie Dui- emand weet iets van in het rond. Vader l hard. Maar er ge- begint van schrik al is Duimelot wel ver- it gevallen. Nu moe- niet bang voor. Slo- zuilen gauw samen n ieder een kant op r weer terug. Lange men, Ringeling met iet Kleine Ding. mwind Westenwind; >3.00 Nieuws waarna ziek. Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; piinimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'.e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 8 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11120 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 4, Tel. 2046 fadm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Byrnes, de Amerikaans che minister van buitenlandsche zaken, heeft zijn ontslag aan geboden, hetwelk door Tru man is aanvaard. Het ontslag gaat 10 Januari in. Generaal Marshall volgt Byrnes op. Het Witte Huis publiceerde een telegramwisseling, waar in de president het ontslag van Byrnes „slechts noode en met diepen spijt" aanvaardde. Byrnes overwoog reeds af te treden op 16 April 1946. Hij zeide toen in een brief aan Truman, dat hij van zijn dokter het advies had gekregen „het kalm aan te doen". Byrnes verklaarde toen, dat hij zijn ontslag wensehte te doen ingaan op 1 Juli 1946. Op 19 De cember schreef Byrnes weer aan Truman en herinnerde hem er aan, dat hij gehoopt had reeds op 1 Juli af te treden, aangezien hij verwacht had dat dan de Vre desconferentie zou zijn gesloten.^, In zijn brief aan Truman ver klaarde Byrnes: Geen man, die gewerkt heeft als minister van buitenlandsche zaken zou grooter steun en bemoediging gevraagd of verkregen kunnen hebben dan u mij heeft gegeven. Toen het duidelijk werd, dat ik mijn verwachtingen ten aanzien van de voltooiing van het werk in verband met het opstellen van de 5 vredesverdragen met de sa tellieten van de as te hoog ge spannen had, deelde ik u mede, dat ik er mede voort zou gaan tot_ dat men tenslotte over de vredes verdragen tot overeenstemming zou zijn gekomen. Wij hebben nu een volledige overeenkomst bereikt. De verdra gen zullen op 10 Februari getee- kend moeten worden. Ik zou gaar ne van mijn functie ontheven wil len worden. Ik vindt het belang rijk dat er dit keer een wijziging moet komen. Wij hebben voor 10 Maart een bijeenkomst te Moskou vagtgesteld1, waar begonnen zal worden met het Duitsche en Oos- tenrijksohe vredesverdrag. Dat wenk zal maanden in beslag ne men. De minister, die deze taak op zich neemt, moet voldoende tijd hebben om zich op de hoog te te stellen van de kwesties. President Truman schreef bij het aanvaarden van het ont slag aan Byrnes: „Ik besef zeer goed hoe zwaar en ge compliceerd de vraagstukken zjjn geweest die u hebt moe ten behandelen sinds ge uw ambt aanvaardde in Juli '45". Truman complimenteerde Byr nes voor zijn werk en hij re leveerde in het bijzonder zijn „zeldzame tact en oordeel en indien noodzakelijk zijn vastbeslotenheid en vasthou dendheid." De aankondiging van het ont slag van Byrnes kwam als een verrassing, daar de ambtena ren van het Witte Huis hadden medegedeeld, dat er geen ver der nieuws van het Witte Huis te verwachten was. Er waren slechts vier journalis ten aanwezig toen de mede- deeling werd gedaan. Door ambtenaren van het Provinciaal Waterleidingbedrijf wordt controle uitgeoefend op bet door laten loopen van de kranen. Hierbij zijn reeds enke le overtredingen geconstateerd. Deze abonnees zijn tijdelijk af gesloten. Men zij dus gewaar schuwd. Geen wijziging in de Ame- rikaansche politiek. In bevoegde kringen te Was hington legt men er den nadruk op, dat de Amerikaansohe politiek van „vastberadenheid en lank moedigheid" jegens de Sowjgt- Unie naar alle waarschijnlijkheid onder generaal Marshall geen verandering zal ondergaan. Byrnes is op het hoogtepunt van zijn carrière afgetreden. Men geeft toe, dat generaal Marshall op zeer veel moeilijkheden zal stuiten bij het kweeken van een zelfde peil van begrip en good will t. a. v. de Sovjet-Russen als Byrnes in de laatste stadia van de besprekingen te Npw York van den raad van ministers van bui tenlandsche zaken heeft bereikt. Marshall in president? de toekomst De benoeming van generaal Marshall houdt belangrijke conse quenties in, in verband met den politieken toestand in Amerika. Een aantal democraten heeft ge- ruimen tijd verklaard, dat de eeniige hoop van de democraten om bij de verkiezingen in 1948 het presidentschap te behouden, de benoeming is van een groote fi guur als generaal Marshall. Er be staat evenwel een traditioneel vooroordeel tegen de verkiezing van een gqneraal als president. Daarom hebben bovengenpemde democraten er op aangedrongen, dat generaal Marshall eerst een hooge civiele functie zou uitoefe nen voordat hij candidaat voor het presidentschap gesteld' wordt. i r het volledj.g adres van militairen in Indië en een bedrag van 3.40 gld. en wij verzenden iedere week de speciale Indië-krant van het N. N.H. D. per luchtpost! Op de Markt in den Bosch was een stalletje opgesteld, waar de Drie Koningen uit het Oosten op het feest der Openbaring des Heeren hun gaven offerden, een Driekonin genviering, die ten voorbeeld gesteld mag worden aan andere streken van ons land! Volgens een communiqué van het Fransche opperbevel te Sai gon heeft men Fransche para chutisten in de vuurlinie van de Indo-Chineesche nationalisti sche strijdkrachten in Vietnam neergelaten om den zwaren druk op het Fransche garnizoen van Namdinh, ten Zuiden van Hanoi, te verlichten. De parachutisten veroverden een bruggenhoofd op den Noordelijken oever van het kanaal te Nam-Dinh. Aanvallen van Vietnamsche een heden werden afgeslagen, terwijl andere Fransche eenheden per boot het kanaal opvoeren en in het brug- genhoqfd ontscheepten. Daarna slaagde een ontzettingstroep er in zich al vechtende een weg te banen naar de groote jjatoenfabriek de belangrijkste textielfabriek van In- do-China waar het grootste deel van het Fransche garnizoen stand hield. Een andere groep vond bij het zuiveren van de stad sterken tegen stand. De straten waren gebarrica deerd. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de Fransche troepen thans Hanoi, de hoofdstad van Indo- China, geheel bezet, alsmede ge na burige groote havenstad Haiphong. De Vietnameesche delegatie te Parijs heeft een communiqué uitge geven, waarin zij dr. Ho Tsji Minh, den Vietnameeschen president steunt. De delegatie verklaart, dat de regeering van Vietnam bij hand having van vrijheid en nationale eenheid gaarne bereid is op basis van de gesloten overeenkomsten met het democratisch Frankrijk sa men te werken. In een radiorede heeft de Fran sche minister van koloniën, Mou- tet, uiting gegeven aan zijn hoop op H. M. de Koningin heeft tot kamerheer in buitengewonen dienst benoemd mr. K. P. van der Mandele, voorzitter der Ka mer van Koophandel en Fabrie ken van Zuid-Holland te Rot terdam. Zij heeft dezen nieu wen kamerheer verzocht haar te vertegenwoordigen bij de opening van de nieuwe schouw burg te Rotterdam op 10 Ja nuari a.s. Duitschers plunderen kolentrein. Tengevolge van de jongste hevige koude in Duitschland heeft het stelen van steenkolen uit treinen grooten omvang aangenomen en de politie is nauwelijks bij machte de diefstallen tegen te gaan. Duitsche vrouwen bezig met het plunderen van een kolentrein. (Topical P.y een spoedigen vrede in Indo-China. Moutet, die onlangs per vliegtuig uit Parijs is overgekomen, zeide, dat hij naar Indo-China gevlogen was met een vredesboodschap en in een volslagen oorlog terecht kwam. Voor dengenen, die te Hanoi de enorme voorbereidingen hebben ge zien, die de Vietnameezen reeds weken te voren hadden getroffen, kan er, aldus de minister, geen twij fel bestaan over de vraag op wien de verantwoordelijkheid van den aanval rust. Over de miitaire situatie, zeide Moutet, dat de operaties een gun stig verloop hebben. „Er zijn reeds versterkingen aangekomen en ande ren zijn onderweg. Ik weet, dat Frankrijk ondanks zijn moeilijke fi- nancieele positie, niet zal weigeren de noodige offers te brengen." Bij K. B. is de heer A. H. J. Lovink benoemd tot Hare Ma- jesteits buitengewoon en gevol machtigd Ambassadeur bij de Unie der Socialistische Sovjet- Republieken. De heer Lovink was voorheen in Tsjoenking ge accrediteerd. De Ministerraad zal heden in een speciale zitting hijeen- komen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In de.ze vergadering zal rapport worden uitgebracht van de werkzaamheden der interde partementale commissie, wel ke de aspecten van het Duit sche vraagstuk in den breede aan een onderzoek heeft on derworpen. Uit angst voor een bevroren vjaterleiding hebben veel bewo ners van No.ordholland tijdens den nacht hun kranen laten loo pen met het noodlottig gevolg dat Dinsdag een groot deel van hejt net zonder water kwam te zitten. Het kostte het waterlei dingbedrijf veel moeite te zorgen dat er weer voldoende water in de watertorens aanwezig was, doch dat nam niet weg dat b.v. de ziekenhuizen verscheidene uren zonder water hebben geze ten. Met aandrang wijst men er van de zijde van het provinci aal waterleiding bedrijf dan ook op dat mede in verband met de precaire kolenpositie, de uiterste zuinigheid met water moet worden betracht. Te Amsterdam meerde Dins dagavond met zware slagzij de Deensche veeboot „Mercur" die met vierhonderd drie en vijftig koeien naar Nederland was ver trokken teneinde onze vleesch- positie te helpen handhaven. .Enkele uren nadat het schip uit Ebsjerg vertrokken was stak een hevige storm op waardoor de boot begon te slingeren en de koeien los raakten van hun tou wen. Er brak een paniek onder de beesten uit tengevolge waar van meer dan honderd dieren onder den voet werden geloopen. Met meer dan honderd doode dieren arriveerde het schip in Amsterdam waar een groot deel van het vleesch werd a/gekeurd. Het zal ten' goede komen aan de wilde dieren van het Circus Knie die zeker dit buitenkansje niet voorbij zullen laten gaan. Voor ons rantsoen een schade post?? Naar het departement van buitenlandsche zaken bekend maakt is Engeland voornemens het in 1919 met Nederland ge sloten luchtvaartverdrag op te zeggen. Ook Canada, Zweden, Griekenland, Britsch-Indië en Nieuw-Zeeland koesteren dit voornemen. België en Ierland hebben het verdrag bekrachtigd. MEN ZAL ZICH HERINNEREN, dat op den avond van 20 Aug. een overval werd gepleegd bij den caféhouder Sj. de Vries op het Breed te Hoorn, waarbij geld en goederen, vooral textiel „in beslag" werd genomen. De politie was destijds erg zuinig met mededeelingen hierover, met het gevolg, dat er een waas van geheimzinnigheid over deze affaire kwam te hangen. De openbare behandeling voor de Alkmaarsche Rechtbank heeft dit waas volkomen weggenomen en gebleken is, dat een stel jeug dige, stuurlooze oud-illegalen, waaronder een PRA-rechercheur, een marechaussee, een oud-B.S.'er en een sergeant-majoor deze en andere overvallep pleegden, in de veronderstelling tot een geheime illegale orc^snisatie te behooren, die thans bleek slechts in de fantasie van een hunner te zijn opgericht. De auctor intellectualis van het heele geval was wel de 22-jarige thans gedetineerde Gerrit S. BI. uit Heiloo, die het eerst terecht stond. Deze landbouwerszoon was via Martin Zonderhuis, die destijds door den S.D. in zijn woning te Heiloo was vermoorij, in contact gekomen met de knokploeg „NOOIT" van Frits Conijn; hij nam deel aan over. vallen op distributiebureaux te Heiloo en Venhuizen, hielp onder duikers, werd door de Duitschers gearresteerd, zag op het station te Alkmaar kans te ontsnappen en dook onder in Egmond Binnen; zijn vader werd toen door de Duitschers gearresteerd en gedood. Na de be vrijding werd hij hulprechercheur bij de PRA. In Juni '46 kwam hij in aanraking met de eveneens gede tineerde Simon K. te Blokker, even eens een oud-K.P.-er en oud-lid van, de B.S., die in Mei '46 werd afgekeurd en uit den militairen dienst ontslagen. Meermalen had hij gesolliciteerd bij de politie in Alk maar, doch tevergeefs. Hij leende aan Blokker een gewillig oor, toen die hem over de nieuwe illegale or ganisatie sprak, die ten doel had den strijd tegen collaborateurs, zwarten handel, extremisten, weer wolforganisaties, geheime wapendé pots enz. Door het werk in deze or ganisatie hoopte hij later eens in aanmerking te komen voor een baantje bij de politie. Er werd bij de onderhandelingen ook over een topleiding gesproken; namen van vooraanstaande perso nen werden genoemd, maar daar bleef het bij; van het bestaan van een topleiding bleek ter terechtzit ting niets. De opperwachtmeester Adriaanse, wiens naam in dit ver band genoemd werd, had, volgens de nadrukkelijke verklaring van den Officier van Justitie, Mr. Hol- stein, part noch deel aan deze ille gale werkzaamheden. BI. en K. spraken af, dat zij het werk zouden verdeelen; K. zou commandant zijn voor gewest Hoorn en nam de naam aan van „Leeuw"; BI. zou commandant zijn voor gewest Alkmaar en „Tijger" heeten. BI. had de „richtlijnen" al op papier. Geheime wapens Hun eerste optreden was een overval bij Notaris J. Klaassen te Ooster-Blokker. „Als je geheime wapens weet", had BI. gezegd, dan rapporteer je het. En K. uit Blokker rapporteer de. Zoowel Notaris Klaassen als de landbouwer J. Vis te Schellinkhout hadden volgens hem wapens in huis. K. bleef hierbij op denftichtergrond, doch BI. had den marechaussee Dirk J. S. uit Castricum en zekeren Timmers (die niet terecht stond) gecharterd en bracht met dezen op 2 Aug. 's avonds half 9 een bezoek bij den notaris, waar zij imponee rend optraden. BI. was gekleed in soldatenjas, S. in zijn uniform van de marechaussee, doch voorzien van een hem door BI. verstrekt valsch legitimatiebewijs, ten name van J. S. de Groot. Zij stelden zich voor als Rijksrechercheurs van het Bu reau Nationale Veiligheid, afd Am sterdam; BI. zelf legitimeerde zich als rechercheur Van Dijk. Beide le gitimatiebewijzen waren ondertee kend met den gefingeerden naam van Hoofdcommissaris J. v. d. Kamp. Notaris Klaassen, die aan vankelijk ontkend had een wapen in huis te hebben, gaf hierop zijn revolver aan S., die het wapen later aan BI. gaf. De notaris kreeg netjes een bewijs van ontvangst, door BI. geteekend. Op de vraag van den Officier, hoe hij aan die formulieren kwam, zei S., dat die op zijn bureau als W.C.-papiertjes gebruikt wer den. Zwarte koffie en de motor Het volgende slachtoffer was G. Piekaart, Nic. Beetsweg te Heiioo, die volgens BI. een collaborateur en zwarthandelaar was en „leegge haald" moest worden. Hij vroeg aan K. hem twee mannetjes te siuren, die hem prompt werden geleverd in den persoon van A. W. uit Venhui zen en Th. M. uit Hoogkarspel. Ter wijl BI. uit vrees, dat Piekaart hem zou herkennen buiten bleef, brach ten W. en M. dezen op 6 Augustus 's avonds half 12 een bezoek, nadat BI. hen legitimatiepapieren en wa pens had gegeven. De buit was 70 pakjes sigaretten, 9 stuks luxe zeep, en 6 pak koffie. De sigaretten en de zeep werd verdeeld onder de leden van de geheime organisatie, doch de kpffie nam BI. in bewaring, om er later, vermoedelijk als de hoe veelheid voldoende was aangegroeid een motor voor de organisatie voor te koopen. Vervolg pag. 2 In kringen te Jeruzalem, die nauw betrokken zijn bij de Irgoen Zwai Leoemi en de Stemgroep, gaat het gerucht, dat deze beide organisaties vermoedelijk een tjjdelijken „wapenstilstand" zullen afkon digen bq haar operaties tegen de Britsche troepen in Pales tina. De Britsche Inlichtingendienst kon niets omtrent deze ge ruchten mededeelen. David Ben Goerion, voorzitter van de executieve van het Jood- sche agentsqhap heeft verklaard, dat hij deze week naar Palestina gaat om te trachten verder ter rorisme af te wenden. De Joodscbe gemeenschap in Palestina heeft met genoegen de verklaring vaff Ben Goerion ver nomen, volgens welke hij deze week naar Palestina zal vertrek ken om te trachten een einde te maken aan de gewelddaden. Waarnemers twijfelen er echter aan, of Ben Gorioen, die overi gens groote autoriteit bpzit, de fa natieke leden van de Irgoen Zwai Leoemi er toe kan bewegen hun „oorlog" tegen de Britsche strijd krachten te staken, zonder dat belangrijke concessies worden ge daan. Aan de Joodsche gemeenschap in Palestina wordt het steeds dui_ delijker, dat de Britsche regeering Vijf experts onderzoeken in het laboratorium van het mi nisterie van justitie natuurwe tenschappelijk acht schilderijen, die door den Nederlandschen schilder Han van Meegeren ver vaardigd zouden zijn. Het zijn zes doeken, die door van Mee geren onder den naam van den 17den eeuwschen schilder Ver meer „aan het licht" werden gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pie- ter de Hoogh, doch ook door v. Meegeren vervaardigd zouden zijn. Verwacht wordt, dat het on derzoek verscheidene dagen zal duren. De resultaten van deze wetenschappelijke conferentie worden strikt geheim gehouden, aangezien het onderzoek ge schiedt ten behoeve van het vervalschin fsproces, dat tegen Han van Meegeren voor de Am- sterdamsche rechtbank loopt. Het officieele eindrapport in zake het natuurwetenschappelijk onderzoek van deze acht 17de eeuwsche schilderij gp. waaron der de beroemde „Emmaüsgan gers" uit het museum Boymans te Rotterdam, waarvan Han van Meegeren de schilder beweert te ziin, wordt samengesteld door dr. P. Coremans, directeur van het centraal laboratorium der Belgische musea, dr. W. Froen- tjes, scheikundig adviseur bij het Nederlandsche ministerie van justitie, dr. H. T. Plender- leith, directeur van het „Rese arch Laboratorium" van het Britsch museum, de heer G. Rawlins, conservator bij de „National Galery" te Londen en dr. A. M. de Wild, schilderijen- deskundige te 's Gravenhage. Te Nijmegen wordt door de Ned. Spoorwegen een tentoon stelling gehouden, die een beeld geeft van de schade tijdens den oorlog geleden, het herstel en de plannen der toekomst. Hengelo krijgt een geheel nieuw station en een nieuw em placement. Ook in Enschede zal een nieuw stationsgebouw ver rijzen. Een en ander beteekent niet alleen een groote verbete ring doch ook een verfraaiing van het stadsbeeld. De gebruikelijke nieuwjaars recepties in het Vaticaan zijn besloten met de ontvangst van den romeinsch«n adel. Als naar gewoonte hield Z.H. de Paus hierbij een toespraak, waarin hij wees op de plichten welke de adel onder de huidjge omstan digheden te vervullen heeft. gesteund door de publieke opinie in Engeland, niet van zins is ver dere concessies te doen. De meer gematigden onder de 600.000 Joden in Palestina zijn tot de conclusie gekomen, dat slechts door geweld het hoofd kan worden geboden aan de politieke misdaden. De Engelsche regeering over weegt de volgende maatregelen in Palestina te nemen; 1. Verbod voor Palestijnsehe burgers om het land ie verlaten. 2. Uitgaansverbod en collpc. tieve boeten voor gebieden, waar daden van terreur worden ge pleegd. 3. Bepaalde politieke arresta ties. Naar in welingelichte kringen verluidt, zijn de Joodsche leiders nog volkomen vrij de besprekin gen te Londen bij te wonen en voorstellen te doen. Het sqhijnt geen twijfel te lijden of de be sprekingen, die op 21 Januari zijn gesfeld, zouden eventueel korten 'ijd uitgesteld kunnen worden, indien hier een belang mee ge diend is. De elfstedentocht a.s. Donder*- dag wardt niet gehouden, daar het aantal wakken langs de rou te in Friesland groot is en on danks de zeer strenge vopty zelfs is toegenomen. Het ijs in den omtrek van Leeuwarden is min der betrouwbaar geworden. Vermoedelijk is dit heft gevolg van den zeer harden wind en de stroomingen in het water. Op sommige plaatsen is het ijs zelfs zeer dik, maar op andere pun ten wordt het dunner. Op dezen grond heeft het bestuur van de Friesche elfstedenvereeniging zich genoodzaakt gezien den tocht, welke Donderdag a.s. was vastgesteld, niet te laten door gaan. Over een anderen dutum kon het bestuur van de Friesche elfstedenvereeniging zich nog niet uitlaten. I Zes waardevolle Engelsche racepaarden werden per Sky- master van Londen naar Ame rika gevlogen. Een der dieren wordt met een speciaal hijsch- toestel in het vliegtuig gebracht. Ass Press P. De raad van ministers, heeft, na overleg met de commissie voor de vaststelling van richt lijnen voor de viering van natio nale gedenk- en feestdagen uit gaande van het nationaal in stituut, t.a-v. de aanstaande vie ring van de geboorte van een prins of prinses het volgende bepaald. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 0 en 12 uur zal deze verder als nationale feest dag worden beschouwd en zal aan het overheidspersoneel voor zoover de dienst dat toe laat, en aan de schooljeugd, on middellijk na de bekendmaking van de geboorte, vrij worden gegeven. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 12 en 24 uur zal eveneens vrij worden gegeven, doch de volgende dag als natio nale feestdag worden be schouwd. Indien de nationale feestdag als gevolg van het tijdstip der geboorte op een Zoqdag zou vallen, zal deze bepaald worden op den Maandag daaropvolgend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1