De roof-overvol op hef Breed fe Hoorn Langedijk wint 500 en 5000 M. OOSTELIJKE WIND ZAL WEER WAT AANWAKKEREN VOORZITTER BAKKER verlaat den Polder Obdam r Comités ALKMAAR EN OMSTREKEN Het concert der Minnestreelen PAG. 2 NIEUW NOORPHOLLANDSCH DAGBLAD - 8 Januari 1947 jy Op nationale kampioenschappen te Rotterdam Uw dochter Bij Ruwe HaruJen mMmrnmmmÊÊÈm In Twente 14, in Vlissingen 2 graden vorst Marktberichten k De nationale schaatskampioenschappen voor amateurs op de 500 en 5000 meter werden Dinsdag op de baan der Kralingsche IJsclub te Rotterdam verreden. Langedijk, die winnaar werd en Roos aan den start. (Anefo P.) (Van een specialen verslaggever) Rotterdam, 7 Januari. Hedenmorgen is op de fraaie baan van de IJsclub „Kralingen" te Rotterdam de wedstrijd begonnen om het nationale kampioenschap hardrijden voor amateurs op de lange baan, welkp kam pioenschappen worden gere den onder auspiciën van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Toen om half twaalf begonnen werd mei den eersten afstand1, de 500 M., was de baan niet zoo goed, in verband met het feit, dat in een der bochten nog een behoorlijke scheur zat, terwijl het ijs geenszins spiegelglad mocht worden genoemd. Er stond een matige wind, Oost-Zuidoost, doch het zonnetje maakte het verblijf op de baan tot een heerlijk ijs- genoegen. De in§phrijvingen voor deze kampioenschappen waren zeer talrijk, eigenlijk te groot, aange zien in den wedstrijd om den hoogsten titel toch eigenlijk slechts dg besle rijders behporen deel te nemen en niet diegenen, die op deze kampioenschappen eens een kansje willen wagjpn, om te kijken ha®ver zij het brengen. Niet minder dan 48 rijders, on der wie zich natuulijk ook het zestal bevond, dat dezer dagen voor training naar Noorwegen vertrekt, stonden op de inschrij vingslijs t vermeld. Een record aantal voor het Nederlandsche kampioenschap. Onder de inschrijvers bevond zich ook-dr. L. Dijkstra, die in de eerste ijsperiode het Nederlani- sche kampioenschap voor ama teurs op de korte baan had ge wonnen, doch, naar men ons me dedeelde, door den K.N.S.B. om polilieke redenen voor geruimen tijd zal worden geschorst. De zaak is evenwel nog hangende in ver band met een te verwachten uit spraak van de landelijke commis sie voor de zuivering, welke com missie over ongeveer een week zal vergaderen. Als eerste paar slartten H. Broekman (De Lier) en Vorder. jman (Den Haag). In de eerste serie op de 500 m reed een der zes rijders, van der Voort, mede, die naar Noorwegen voor een langdurige training zal gaan. Deze jeugdige Lierenaar noteerde 51.6, hetgeen een per soonlijk record beteekende. Key- zer, de titelhouder, reed zeer stroef op den korten afstand, die voor het algemeen klassement zoo bijzopder belangrijk is. Een lijd van* 51.5 wees op te korte trai ning. Havekotte noteerde 49.2, waarbij hij nog te vroeg finishte, hetgeen hem nog enkele tienden van seconden scheelde. Buyen reed in zijn serie tegen den Eind- hovenaar' Venbiesen 49.3, dus 2.2 seconde sneller dan zijn groote rivaal, Piet Keyzer, die dit ver lies in tijd op de 5000 en 10.000 m zal moeten goedmaken om een redelijke kans op het behoud van zijn titel te hebben. Langendijk zorgde voor de verrassing door in de 15e se rie tegen Roos, die op de binnenbaan begon, den prach- tigen tijd van 48.3 seconde te maken, waarmede hij lot op dat moment den snelsten tijd van den dag maakte. Roos dwong zijn tegenstan der op het tweede rechte eind zijn uiterste krachten in te spannen en mede daardoor wist Langendijk, die op de binnenbaan moest eindigen, den sprinter Roos te slaan. Ook Egas noteerde in de vo'- gende serie een uitstekenden tijd, 48.8, waarmede hij de tweede plaats bezette achter Langendijk Langendijk wint de 500 m De tijd van Langendijk werd in de laatste series niet meer ver beterd, zoodat tot valer verras sing Langendijk den 'korten af stand 500 m van het kampioen schap won. De uitslag luid?: 1. Langendijk 48 3; 2. Egas 48.8; 3. Roos 48.9; 4. Jonker 49.0; 5. Breed 49.1; 6. Havekotte 49.2; 7. Buyen 49.3; 8. Dijkstra 49.4; 9 en 10 Verbiesen en Scheer, beiden 50.3. De uitslag van de 5000 m Ipid-t: 1. Langendijk 9.18.8; 2. Keyzer 9.22.2; 3. Veübiesen 9,23,2; 4. Strij- bis 9,24,8; 5. C. Bropkman 9,346; 6. Zwanenburg 9,35,4; 7. Have kotte 9,36,5; 8. Scheer 9,38,3; 9. Muts 9,38,4; 10. van Hoorn 9,4Q,3; 11, Egas 9,41,5; 12. Buyen 9,44; 13. van Wonderen 9,44,5; 14. van Dorp 9,46,9. De stand na den eersten dag, dus nadat de 500 en 5000 m gereden zijn, luidt: 1. Langen dijk 104,180 punten; 2. Ver biesen 106,620; 3 Havekotte 106,850; 4. Egas 106,950; 5. Slrijbis 107,480; 6. Buyen 107.700; 7. Keyzer 107.720; 8. Scheer 108,130, 9. Breed 108,260 en 10. Jonker 108,700. van het Katholieke Thuis front, doet wat andere co- mité's reeds deden en geef ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven. Wij zenden hen dan iedere week per lucht post de speciale Indië- krant van het N.N.H.D. \fan onbezorgd schoolkind gaat Zij nu tamelijk vlug uit schieten, uw dochter, rank en slank, tot een groot meisje. Ook voor haar, evenals voor uw jon gen, gaat heel een nieuwe we reld open. Zij krijgt een andere kijk op de dingen, die zich an ders dan vroeger aan haar voor doen. Ook bij haar worstelt en groeit een jonge mensch naar boven. Dit is een tijd van over gang. U bemerkt dat wel aan haar doen en laten. Staat daar als ouderen niet onverschillig tegenover. Hebt belangstelling voor wat dit jonge leven raakt en roert. Tracht in verstandige goedheid haar vertrouwen te winnen. Bij alle zelfbewustheid en eigengereidheid misschien (och, ziet ook eens wat door de vingers!) is het toch een zoeken naar hulp en steun. Geeft die. Door uw goede woord. Door uw eigen goede voorbeeld. Leidt het jonge leven van uw kind naar Christus heen. Hij is de ster, die ook haar op haar levenspad moet geleiden. Marcus Zoo trok dan het concert van de Minnestreelen onder leiding van Hubert Cuypers, zooals te verwachten was, weer veel be langstelling. Véél meer dan dat er weer voortreffelijk werd ge zongen, viel er niet van te zeggen, want het programma bood, al thans wat het genre betreft, het zelfde als de vorige beeren, en in artistiek opzicht is de kwaliteit er niet op vooruit gegaan. Uitge zonderd „Hodie Christus natus est, van Luc. Marenzio en Bene- dictus voor sopraansolo voor 5- stemmig koor, bemerkt door Hu- bert Cüypers, hoorden we Kerst liederen, Catalaansche volkslie. deren en enkele oud-Nederland- sche liederen. Dat een en ander buitengewoon in den smaak viel, behoeft wel geen betoog. Huibert Cuypers, kunstenaar met groote euvaring, kent z'n publiek en weet precies welk effect succes heeft en hoe het zoo muzikaal mogelijk moet worden geserveerd. Met d'e populariteit van het programma steeg het applaus. „Jan Hennerik", ,,'t Soldaatje" en „Tante Nonneken" deden het uitstekend. De humor in „Jan Hennerik" deed het publiek in 'n lach schie ten. Bij het laatste nummer „Hé sa College-Boy", raakten we zelfs in een cabaretstemming. Het applaus noopte tot meer dere toegiften. Zoo hoorden we nog het Wiegelied van Brahms en zooals Hubert Cuypers zelf aan kondigde, werd, om ons weer in de Kerststemming tg brengen, besloten met Stille Nacht. Bij alle waardeering voor wat dit ensemble zang.technisch pres teert, bleef er toch bij de muzi kale toehoorders een onbevredigd gevoel achter, het verlangen naar koorzang, welke serieuzer kunst en wat minder sentiment bevat. De Minnestreelen zijn daarvoor zeker in staat, maar schijnen voorloopig een andere koers te varen, die wat gemakkelijker te volgen is en veiliger succes biedt. We hopen dit koor zeer zeker nog eens terug te zien op het Alkmaarsche podium, maar dan met een program waarvan artis tiek wat meer te vertellen valt. W. Schreurs. JUBILEUM ALKMAAR De heer G. S. Groenewoud, administrateur aan de Ambachtsschool te Alkmaar, hoopl op 10 Januari e.k. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in functie trad. OM DE KOU VERZET ALKMAAR In plaats van 9 Januari zal het tooneelstuk „En vergeef ons onze schulden" wor den opgevoerd op 4 Maart a.s. De voorstelling is verzet in verband met de hevige koude. PROMOTIE De heer J. A. Veenhuizen, adj. commies aan het kantoor van hyp. en kadaster alhier, is mei ingang van 1 December 1946 be noemd tot commies. SLUIT DE WATERLEIDING AF De medewerking van het pu bliek wordt ingeroepen voor het afsluiten van de waterleiding te gen don nacht. Tegen enkele per sonen, die de kraan open hadden l^ten staan, om zoodoende van het afsluiten af te zijn, is proces verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Het zetfoutenduiveltj'e heeft ons gisteren parten gespeeld. Er stond: geboren Wiemer, zoon van Spiimimer; d.m.z. Stammes en geboren Petronella, dochter van J. Jongejan en Penning, hetgeen Temming moet zijn. HET IJS GOEDGEKEURD Het ijs is thans door de politie goedgekeurd. Gemeentewerken is bezig de gevaarlijke plekken met stroowissen aan te duiden. Het Noord-Holl. Kanaal onbetrouwbaar De politie wijst erop dat het ijs in het Noord-Holl. Kanaal beslist onbetrouwbaar is daar een ijsbre- ker bezig is het vaarwater open te houden. Een ernstige waarschuwing voor de bewoners van de Noorder kade en het personeel van de firma Ringers. DOOR HET IJS GEZAKT Een tienjarig meisje is gister middag onder de brug bij het Klein Nieuwland door het ijs ge zakt. Het ijs, dat nog niet goed gekeurd was, bleek ter plaatse zeer slecht. De 24-jarige Florijn uil de Uittenboschstraat wist het meisje door handreiking op het droge te brengen. Bij den heer Huibers werd het meisje binnengebracht en van droge kleeren voorzien. Later werd zij naar haar wo ning aan de 1ste Oosterstraat gebracht. NAAR DE WEST Het West-Indië.detach.ement, dat 30 Jan. a.s, per m.s. „Bloem, fontein" naar de West vertrekt, zal op 10 Febr. te Paramaribo en 14 Febr. te Willemstad arrivee- ren. K.A.J.-avond In vereenigtns met de J.V.G. Eaf de K.A.J. Maandagavond in het clubgebouw van de Vrouwelijke Jeugdbeweging ne Alkmaar een Driekoningenavond; gecombineerd met een Kerstavond; die wegens omstandigheden niet vóór Kerstmis had kruinen plaats hebben. Nadat de voorzitter van de K.A.J. een kort openingswoord had gesproken werd gezamenlijk het "Nu rijt welle. come" gezongen. Daarna declameerde Toon Buissink het gedicht van Gabriel Smit 'Tk zing U van den herder Jan"; hetgeen gevolgd werd door he* "Adeste Fidelis" gezongen door een koor dat voop dezen avond was samengesteld uit K.A.J. en J.V.G. "De 4 engelen en de bedelaar", een één.ac'ertje, dat werd voorgedragen door de J.V.G.; had veel succes. Door de gidsen werden reidansen uit gevoerd hetgeen werkelijk een aardig schouwspel was. Jammer alleen dat de muziek voor de toeschouwers vrijwel onverstaanbaar was. Vervolgens zong' het koor van de K.A.J. twee Kerstliederen; die heel mooi uitgevoerd werden onder de voor treffelijke leiding van der.' Aalmoeze nier Kapelaan Zoutenbier. Men moet echter ook om de entou rage denken en niet zooals eenige der jongens met de handen in der.' zak voor het publiek optreden. Met moet echter ook om de entou. daarna Annie Mul twee gedichten voor. Wij zouden haar graag eens meer wil len hooren er.' hopen dat zij haar talent verder ontwikkelen zal. Als hoogtepunt van den avond speel de de K.A.J. de komische parodie van Godfried Bomans "Drie koningen kwa men van verre". Op het werk van Godfried Bomans lijkt ons commentaar overbodig; maar wei achten wij een compliment aan de spelers op zijn plaats. Zij hebben het stukje buitengewoon origineel voorge dragen en zijn de volle wrardeering van het geboeide publiek waard. DONDERDAG 9 Januari moet letter B de nieuwe distributiebescheiden halen. OPENING MARINE TENTOONSTELLING ALKMAAR Zooals reeds in onze editie van gisteren "werd gameid, wordt hier ter plaatse een marine-tentoonstelling ge houden, georganiseerd1 door den Marine Voorlichtingsdienst, die bedoelt den burgers een indruk zij het dan een algemeene te geven van dat wat de marine in oorlogstijd heeft gedaan en waaraan zij heeft deelgenomen inzake de groote bevrijding. De luitenant ter zee le kl. de heer Steenkamp gaf een korle in. leiding over het doel van de expo sitie, waarna de burgemeester, prof. mr. A. Koekpa, de openings woorden sprak. Hij herinnerde er aan, dat Allernaar, hoewel een stad in het binnenland, zich toch aangetrokken voelt tot de marine en hij zeide, dat deze stad en de zeestrijdkrachten sedert eeuwen aan elkaar verbonden waren, ge zien het portret van Wollebrand de Jongh, die in 1648 als oud- Alkmaarder commandant was van de retourvloot naar de Nederland- sche provinciën. Hierna werdén de genoodigden B. en W., de garnizoenscomman dant en de coiprnandant van Rochdale, alsmede de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D, J. Scheffel en anderen door den h.eer Steenkamp langs het geëxposeerde geleid. Tenslotte werd nog een filmpje vertoond van het leven aan boord, nl. aan boord van H.M. v. Galen voor het vertrek naar Indië. Er was bekend gemaakt, dat Zondags de tentoonstelling zou zijn gesloten, maar door de he vige kou zullen er wellicht per sonen zijn, die er in de avond uren tegen opzien. Daarom is Zondag de zaal in de Korenbeurs geopend van 2 tot 6 uur. Ook het filmpje zal voortdurend gedraaid worden. KERSTCONCERT SCHERMERHORN Op Zon dag 5 Januari gaf de R K. Zang- vereeniging „Jubilate Deo" met modewerking van het Alkmaarsch Symphonie Orkest en de solisten mej. van der Feen de Lille, so praan en den heer Felix Leupen, tenor, een uitvoering van het Weihnachts Oratorium van Hein. rich Fidelis Müller. De leiding be- ruslte bij den heer Cas Bimmel- reich. Voorzitter P. Visser kon in zijn openingswoord een publiek wel kom hèeten, dat ondanks de felle koude in grootsn getale was op gekomen en dat voor haar be- Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL. 30 ci. &UM4>Cwi met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct moedigend aandeel in het succes van dezen mooien avond zeker een woord van lof toekomt. Het concert ving aan met de door het Symphonie Orkest uit gevoerde 96e Symphonie van Jos. Haydn. Het orkest leverde hier bij voortreffelijk werk, dat een rijk applaus oogstte. Dan volgd'e het groote Kerst oratorium, dat zonder pauze werd uitgevoerd. Voor de prestaties van de gast-solisten mej. van der Feen de Lille en Felix Leupen alle lof. De stem van de eerste moge dan waf te zwak zijn voor een groote zaal, doch zij zingt zeer zuiver en heeft een prachtig geluid. Ook de bas-solo van G. Berkhout voldeed heel goed. Voor wat het aandeel van de zangver- eeniging „Jubilate Deo" als ge heel betreft, kan worden opge merkt, dal zwakke punten natuur lijk niet ontbraken. De vereen i.- ging is nog zeer jong en zij be. hoeft vooral wat de bas- en tenor partijen betreft een sterker be zetting. Niettemin is hetgeen de zen avond gc-boden is, ook naar het oordeel van bevoegde muziek kenners, voor de muziekliefheb bers een werkelijk gemot geweest. Het publiek, dat op voortreffe lijke wijze de gewenschte stilte in acht nam, was zeer voldaan. Hel bereikte succes is voor direc teur, bestuur en leden een prach tige belooning voor 't vele werk, dat moest worden verricht (en de risico's, die met het oog op de gunst van het publiek moesten worden aanvaard') om het groot- sche initiatief op deze wijze lot uitvoering te brengen. Misschien dat de moeilijkheden, waarmede de zangveneeniging te kampen had, hictrdoor belangrijk zullen worden verlicht. Jong Zeeland op het jeugd- schaaktournooi, dat te Lunteren gehouden werd. Lamme P. Vervolg van pag. 1. „Vond u dat geen zwarte handel", vroeg de rechter verdachte, die den duivel met Beëlzebub wilde uitdrij ven. Verdachte gaf niet toe zich aan wederrechtelijke toe-eigening te hebben schuldig gemaakt; 't was voor de organisatie, zei hij. De overval te Hoorn K. toonde zich een actief lid en rapporteerde aan BI., dat De Vries, bij wien hij wapens vermoedde en dien hij voor een zwarte handelaar aanzag, moest worden'bezocht. Deze De Vries, was behalve café-houder ook textielhandelaar met een ver gunning van Distex. Hij had dus behalve koffie en thee voor het café ook textiel in huis. Deze over val werd grootscheeps opgezet. Behalve de drie genoemden, na men ook Jac. M. With. A. en P. G. uit Linjmen en de sergeant-majoor J. C. Z. aan den overval deel, nadat zekere Baltus, die achter de scher men bleef, hen verteld had, dat het „goed zat" met deze geheime "orga nisatie. BI. en S. gaven hen wapens en in twee auto's reed het gezel schap van zeven man naar Hoorn. K. hield., zich daar met enkelen als buitengroep op den achtergrond, BI., S. M. en G. gingen naar binnen. De revolvers kwamen voor den dag en 't was: handen hoog, huiszoeking. De café-houder Sj. de Vries werd f600 lichter gemaakt, zijn broer, H. de Vries, die toevallig op bezoek was moest zijn portefeuille met 3600 gld. leegmaken, diens vrouw zag haar vier mantels uit* een koffer in de auto verdwijnen, waarin voorts nog een partij textiel en pakken koffie en thee verdwenen. Later werd de koffie teruggebracht, want, aldus werd geredeneerd, een café houder heeft koffievergunning: voor het in beslag genomen' geld, dat slordig geteld werd, werd een be wijs afgegeven, doch later, toen het geld met de andere spullen door de I Justitie terug werd gegeven, bleek er maar f 3369,50 te zijn in plaats van f 3600,Verdachten gaven echter toe, dat zij zich bij de inbe slagname verteld konden hebben. Het zevental vertrok met den buit in de auto's in de richting Alk maar, w^ar een der auto's door de Rijkspolitie werd aangehouden, het geen tot arrestatie van de heeie ge heime organisatie leidde. Stuurlooze jongelieden Alle verdachten hielden vol, dat zjj ten tijde van de overvallen werkelijk dachten te handelen als lid en in opdracht van een geheime organisatie, hoewel zij van een topleiding niets wisten. Dat wij thans in een rechts staat leven, waarin een derge lijke organisatie niet meer ge duld kan worden, drong niet tot hen door. ppyt en jo: Het BI. als een overspannen "jongmensch; die sinds '43 in de illegaliteit veel had meegemaajt' en gepresteerd; hij was eenigst ljind van een landbouwer, doch voelde niets voor den landbouw, wil dokter worden. Thans ziet hij wel in dat hij verkeerd heeft gehandeld en hij is ook voornemens -ich voortaan bui'en dit werk te houden. Zijn verdedigster mr. L. C. Mezlrel vroeg' vrijspraak. T.a.v. K. had de psychiater Dr. ten Raa van Bakkum verklaard, dat deze geestelijk infantiel; geesteszwak, emo_ tioneel en onstandvastig was. Hij had eens een sehop van een Duitscher ge_ kregen en zich toen' bij de illegaliteit aangesloten; nu hij hoorde van een nieuwe K.P.; die den zwarten handel pits' bestrijden; was hij er direct bij; hij verstuurde een dreigbrief naar den directeur van het Prov. Ziekenhuis te Medemblik en werd door den psychiater niet geheel toerekenbaar geacht; voor gevangenisstraf kwam deze psychopa_ tische figuur niet in aanmerking. De marechaussee S. uit Castrieum had ook een zeer bewogen bezettings_ tijd achter den rug; van 1938 tot 1940 was hij in militairen dienst. daarna kuam hij bij de politie waar bij in 1311 onislagvnam; hij dook onder en voor_ zag als koopman in byouterieën in zijn onderhoud, ging als buiter.landsch ar_ beider naar Weenen; deed daar illegaal werk, kwam na "arrestatie d<v>r den S.D. In Duitsche gevangenschap en concentratiekamp; maakte deel uit van een transport; waarvan de helft omkwam en werd door de Russen be. vrijd. Na de bevrijding' kwam hij bij de Marechaussee te Castrieum er.' kwam daar in aanraking met BI., die rechercheur bij de PRA was en hem suggereerde dat de Communisten bin_ nen een jaar naar de macht zouden grijpen. Hij sloot zich aan bij de ge_ heime organisatie van BI. en dacht dat de heeie PRA en de politie daar ook in zat. Door Dr. Kollenberg was hij aangezocht om zijn ervaringen' in "Nieuwe Banen" te publiceeren, maar ook daar kwam niets van terecht. S. had reeds tien weken - tot 21 Oct. in preventieve hechtenis doorgebracht en wc.s thans werkzaam op een kantoor in Alkmaar. De Officier nam hem vooral kwalijk dat hij zich als politieman tot dit werk had laten verleiden' en zijn dienst, revolver en dienstpapieren daarbij ge_ bruikte, dat was onvergeeflijk. De drie jongens uit Limmen, de fa_ brieksarbeider A. en de metselaars M. en G. hadden zich door eer.' oud-illegaal vriend Baltus; in wien zij onbeperkt ver'rouwen hadden, laten overhalen mee te doen aan der.' overval te Hoorn. De zevende in het complot; de ser_ seant_rnajoor Z. uit Castrieum; was tijdens de bezetting' mareebausse al_ daar, ook hij ge'oofde stellig, dat de communisten In Dec. een greep naar de macht zouden doer: en verklaarde door te zullen gaan met cfe opsporing van geheime wapens. De Officier betoogde, dat het de plicht van ieder burger is aangifte te doen, als hij weet, dat ergens wapens verborgen zijn, hetgeen in strijd is met de wet. Tenslotte eischte de Officier, mede uit het? oogpunt van algemeene preventie: tegen BI. 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden onvoorwaar delijk en 4 maanden voorwaarde lijk onder streng en effectief toe zicht; tegen K. 5 maanden onvoor- waardeijk met aftrek van preventief en 1 jaar voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de- Regeering, met plaatsing in de R. K. Land bouwkolonie te Helden; tegen S. 4 maanden voorwaardeijk en 8 maan. den onvoorwaardelijk, met opleg ging van bijzondere voorwaarden en onder toezichtstelling der Re- classeering; tegen de vier anderen, A., M., G. en Z., elk vier maanden gevangenisstraf. De inbeslaggeno- men revolvers werden verbeurd verklaard. De mededaders aan den overval te Heiloo, M. en V. staan heden te recht. Uitspraak 21 Januari. WEEROVERZICHT VAN 8 JANU ARI, MEDEGEDEELD DOOR HET K.N.M.I. TE DE BILT UET WEER IN EUROPA wordt nog steeds beheerscht door het uitgebreide gebied van hoogen luchtdruk over Noord-Rusland en een diepe depressie op den Oceaan. Beide luchtdruksystemen namen in de afgeloopen 24 .uur in beteekenis toe. In het centrum van de Oceaan storing daalde de luchtdruk beneden 940 mbar en in Rusland stegen de barometers weer tot ongeveer 1047 mbar. Aangezien ook over Scandi navië de barometers zijn gestegen, zal de Oostelijke wind in onze om geving weer wat aanwakkeren. De grenslijn tusschen de koude conti nentale lucht en de warmere Oce aan lucht, die ongeveer van Zwit serland via NoordFrankrijk naar Midden-Engel'and loopt, is tijdelijk wSt dichter bij ons land gekomen. In de Zuideli.jke provincies is het daar door bewolkt weer en vannacht kwam het tot plaatselijke sneeuw val. Ook de temperaturen zijn in het Zuiden van het land minder laag dan in het overige gedeelte, vanmorgen werden om 9 uur de volgende temperaturen afgelezen: Vliegveld Twente 14; Den Helder 12; De Bilt 9; Vlissin gen 2; Vliegveld Schiphol 11; Vliegveld Leeuwarden -14; Vlieg veld Eelde 14; Vliegveld Gilze- Rijen 6. In midden-Europa en d'e Bal kan onderging de temperatuur slechts weinig verandering. Alleen in Zuid-Duitschland nam de vorst eenigszins af. Zoolang het WEERBERICHT Weersverwachting., medegedeeld door het K- N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. MEER BEWOLKING .Matige; tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Hier en daar nevel of mist, overigens vrij veel overdrijvende wolken, velden; .waaruit bier en daar nearslagen (motregen of sneeuw) valt; voornamelijk in de Zuide lijke provides. In het Noorden van bet land strenge, in het midden maUge en in hen Zuiden lichte vorst met In Zeeland tij delijk temperaturen om bet vriespunt. Zon opkomst 8.OS; ond?r 18.08 Maan opkomst 10.05; onder 10.08 machtige gebied van hoogelucht- druk over Rusland stand houdt, kunnen d'e depressies het conti nent van Wést-Europa niet bin nen trekken. Qp aanvoer van koude lucht zal dus in onze omge ving voortduren. Wel komt het overgangsgebied dicht bij onze grenzen, waardoor de neerslagkansen tocoemen en de temperatuur in de Zuide. lijke provincies, vooral in Zeeland, tijdelijk om het vriespunt kan komen. Van een algemeen intreden van de dooi in Europa, zooals dat in persberichten, afkomstig uit bui. tenlandsche bron, wordt gesug gereerd, is dan ook naar onze meening geen sprake, tenzij men het intreden van de dooi in En. geland en' Frankrijk heeft be doeld. (Auteursrecht voorbeh.) DE IJSBAAN SCHOO'RL. Mocht het in de vorige vorstperiode niet geluk ken de ijsbaan aan den Laan weg onder water te laten loopen, on danks alle pogingen, thans zal 't succes ongetwijfeld grooter zijn. Het land heeft echter een klein niveau-verschil, zoodat men niet alles onder kon laten loopen, vooral met het oog op de pas- aangelegde waterkeeringen, die door hun verschheid nog geen al te zware belasting kunnen heb ben. Niettegenstaande enkele te leurstellingen <Jus, ziet het er toch naar ui(, dat met enkele dagen de baan zal worden geopend, tot vreugde van alle ijssporlliefheb- bers. De huismoeders echer, die met een zorgelijk gezicht ieder schepje kolen door het kachel- deurtje nastaren, zullen dit be richt zeker met gemengde gevoe. lens ontvangen. AFSCHEID GEMEENTE-OPZICHTER SCHOORL. Per 1 Januari werd aan den Gemeente-opzich ter, den heer R. van Essen, eer vol ontslag verleend, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. In een hiervoor speciaal be legde vergadering van B. en W. werd officieel van dezen func tionaris afscheid genomen. De burgemeester bracht den heer Van Essen dank voor het vele goede werk, wat hij in de afgeloopen 33 jaar van zijn ambtsperiode in het belang van Schoorl heeft verricht. Geduren de dezen tijd is Schoorl uitge groeid van een onbeteekenend plaatsje tot een vreemdelingen centrum, die steeds weer niéuwe eischen steil. Spreker gaf een op somming van de verschillende werken, die met medewerking van den heer Van Essen tot stand zijn gekomen en meende te mo gen constateeren, dat de schei dende opzichter met voldoening op zijn werk mag terugzien, daar. bij den wensch uitsprekende, dat h.et den heer Van Essen gegeven moge zijn nog lange jaren van zijn welverdiende rust te mogen genieten. Een stoffelijk blijk van waardeering zal, als herinnering aan dit dienstverband, later vol gen. De heer Van Essen dankte met eenige welgekozen woorden. SINT MAARTEN Geboren: Klaas, zoon van K. v. Dompselaar en K. N. Kooy; Aart, zoon van A. Vos en P. Coumou; Jacob Abram, zoon van A. Nottelman en J. M. Swart; Willy Gerarda, dochter van W.Wit en P. van Berghe. Overleden: A. Roos, 45 jaar, veehouder; Krina de Geus, oud 10 dagen. Gehuwd; geene. Nieuws uit ScHagen IJS ONGEVAL Bij het verlalen van de Schager Ijsbaan kwam de heer K. R. zoo ongelukkig te vallen, dat zijn. sleutelbeen uit het verband ge rukt werd, terwij.1 hij voorts hoofdkwetsuren opliep. De heer R. zal een zware ope ratie moeten ondergaan, wil zijn, ontwrichte schouder wederom in goede orde komen. Volgens den behandelenden geneesheer is een dergelijk gevolg van een val van zoo weinig alledaagsch karakter, dat het in zijn langjarige practijk nog nooit was voorgévallen. I Zweedsche locomotief ontspoord Gisterenmorgen omstreeks half elf is een losse Zweedsche loco motief, die rangeeren moest, ver moedelijk wegens het bevriezen van een wissel, kort bij de vroe gere halte Bobeldijk—Berkhout ontspoord. Dit had veel ongerief met de spoorwegverbinding met Alkmaar tengevolge. De reizigers die met den trein van half 12 naar Alkmaar waren vertrokken, kwamen terug en gingen per autobus verder. Reizigers van Alkmaar stapten over op een treinstel van Hoorn. Van Alk maar kwam een hulpwagen assi stentie verleenen om het ge vaarte dat nog maar met twee wielen op de rails stond, weer in het goede spoor te brengen. Van de zijde der spoorwegen deelde men ons mede, dat men hoopte, de versperde lijn vóór een uur weer vrij te hebben. WARMENHUIZEN, 8 Jan 24500 kg gele kool 11.50—14.—; stek gele 5.10—5.80; 20600 kg roode kool 11.50—21.50; stek 8.40. AVENHORN, 7 Jan. Spruiten f 70—90; Roode kool 16.20—20.70; Gele kool 9.2010.30; Wortelen 6.20—10.20; Uien 15.30—16.20; Drielingen 7.20; Nep 9.80; Witlof I 75; Witlof II 52 per 100 kg. NOORD SCHARWOUDE 8 Jan. Aangevoerd: 38000 kg roode kool 11.70 20.50; afw. 6.70—12.10; 30.000 kg gele kool 9.10—13.80; 16.000 kg witte kool 8.60—8.90; 5200 kg uien 12.30—16 20; grove 14.330—17.10; drielingen 14.00; nep 14.80. LANGENDIJK 8 Jan. Aangevoerd 49.000 kg» roode kool 10.1022; 4000 kg gele kool 9.8013.30; 13.000 kg. Deen_ sche witte kool 8.50; 500 kg groene kool 19.10; 1000 kg uien 17.50—17.70. OBDAM De heer Jn. Bakker Szn., welke 19 jaar voorzitter van den polder is geweest en voor den laatsten keer de vergadering leidde (wegens het bereiken van den daarvoor gestelden leeftijd van 70 jaar), sprak dezer dagen voor het laatst in de vergadering der hoofdingelanden. Nadat de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden waren on derzocht en in orde bevonden, adviseerde een commissie be staande uit de heeren P. Groot en Jb. Rooker tot toelating, waartoe werd besloten. Gekozen is de heer Jn. de Boer Wzn. (aftr.) tot lid van het be stuur. In de vacafure-Jn. Bakker werd gekozen C. Henselmans, ter wijl in de vacature-C. Blanken- daal werd gekozen als hoofdin geland de heer Jn. Dekker Czn. Door de benoeming van C. Hen selmans (hoofdingeland) tot lid van het bestuur, zal door een nieuwe verkiezing een hoofdinge. land imoeten worden gekozen. De heer Jn. Bakker bracht in hartelijke bewoordingen dank voor het vertrouwen en de goede samenwerking gedurende al dia jaren ondervonden en sprak den wensch uit, dat zijn opvolger de zelfde medewerking mag onder vinden. Daarna droeg hij de lei, ding over aan den Edelachtbaren heer Jn. de Boer, welke als voor.- zitter is gekozen. Deze bracht den scheidenden voorzitter in een hartelijke toe spraak dank voor het vele en vaak moeilijke werk, dat hij in al die jaren voor den polder heeft verricht; ook namens het gemeen tebestuur bracht spreker dank voor de samenwerking, vooral tijdens de werkloosheid en sprak den wensch uit, dat de scheiden, de voorzitter nog vele jaren in goede gezondheid zijn welver diende rust mag genieten. Ook de andere leden van het bestuur brachten elk op hun beurt hulde en dank aan den voorzitter en •wenschten hem nog veel goeds toe.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2