De Katholieke Middenstand en het cultureele leven Amerika beschuldigt de Poolsche regeering EEN UURTJE DE KAMPIOENSKANSEN VAN LANGEDUK Laski pleit voor de Sovjet-Unie BIJ BRUGGEN IS OPPASSEN DE BOODSCHAP NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - 8 Januari 1947 PAG. 3 Belangrijk congres te Utrecht Zijn prestaties op de baan te Kralingen „Verzet tegen Linggadjati slinkt' VAN FAHRENHEIT EN CELSIUS! VI Antwerpsche haven staking erkend Ned. havenarbeiders thans solidair Kolenvervoer nog normaal DIJKSTRA UITGESCHAKELD DE BELANGEN VAN GEDEMOBI LISEERDEN NIEUWE WEDSTRIJDEN Arrestaties, moorden en broodroof aan de orde van den dag K.N.I.P. KOMT 27 JAN. BIJEEN Chr. Vakverbond levert critiek Op de noodregeling ouderdomsvoorziening Zedenverwildering en nihilisme ondermijnen de beschaving Zondag a.s. Westfrieslandtocht (Van onzen eigen redacteur) \A #IE OOIT gedacht zou hebben dat de middenstanders, zij, YV die van dag tot dag omringd zijn door de zorgen voor het materieele welzijn der gemeenschap, weinig belangstelling zou den hebben voor het geestelijk leven van Katholiek Nederland, zal, indien hij er gisteren een tocht naar Utrecht voor over zou hebben gehad, ongetwijfeld van gedachten veranderd zijn. Heel de Nederlandsche Katholieke Middenstand was op den culturee- len dag, de eerste na de hernieuwde opleving dezer groote orga nisatie, vertegenwoordigd en toonde daarmede, dat niet alleen de strijd voor de materie, doch ook de cultureele waarden, die onze samenleving te bieden heeft, haar ter harte gaat. Plaatselijke keuze, net uit Amerika geïmpor teerde streven, om door volksstemming invloed' uit te oefenen op de ves tiging van vergunningen voor den verkoop van sterken drank, zal, blij kens een besluit van den Raad van Twaalf van den Nationalen Bond van P, K., opnieuw in het centrum der belang stelling worden geplaatst Burgem. De Monchy van Den Haag wordt a.s. Zaterdag in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen door het gerneentepersoneel en burgerij op breede basis gehuldigd. Een Tsje chisch kinderkoor van 70 kinderen van 14 tot 20 jaar komt een tournee door Nederland maken ten bate van het Tsje chisch Hulpcomité. In Frankrijk is er ook spra ke van een gold rush, maar dan natuurlijk zwart; er zouden zich clandestiene reserves van 5000 ton goud in het land bevinden, geruchten over herstel van de vrije goud. markt worden tegenge sproken. Min. Beel wil ook wel eens een ver zetje, daarom zal hij Vrijdag de openingsvoor stelling van den nieuwen R'damschen Schouwburg bijjvonen. ln Tilburg was maar eventjes een jeep gestolen plus 20 koplampen, de daders, twee matrozen en sen burger, zijn gepakt, In Amsterdam is op 52- jarigen leeftijd overleden ir. Van der Harst, hoofd van den landbouwvoor- lichtingsdienst te Bata via; Omdat er geen Kerstgratificatie was uit gekeerd, gingen de ar beidsters bij de schoen fabrieken in Qisterwijk in staking, hoewel die gratificatie officieel ver. boden was; na bemid deling van den katholie_ ken vakbond gingen de dames weer aan het werk, terwijl bij den Rijksbemiddelaar gepro testeerd zal worden. Een der oudste leden van Sint Lucas, de schil, der Th. ter Weeme, is op 78-jarigen leeftijd over leden. De KLM heeft het laatste halfjaar van 1046 op de luchtlijn Am. sterdamCroydon in to taal 21,862 passagiers vervoerd! 5e 29-jarige mrs Peggy Thomas te Bridgend in Wales, heeft vier baby's tegelijk ge kregen, twee jongens en twee meisjes, ze had al drie kinderen en allen maken het tot nog tcte best. Gaat u mee naar België, daar komen de binnen, en buitenbanden binnenkort vrij. PROF. ROMME VOOR DEN K.R.O. Utrecht baadde reeds in egn zon nig licht toen de eerste auto's en bussen de aloude Domstad binnen reden en hpn weg zochten naar de Stadsschouwburg waar de Ned. Ka tholieke Middenstanders hun cultu reele dag zouden houden. Er waren maar weinigen die eerst de H. Mis in de Augustinus kerk bijwoonden, de Stadsschouwburg daarentegen was geheel uitverkocht. De dag droeg een bijzonder karakter door de aanwezigheid van Z. Em. Kardi naal de Jong die bij zijn binnen komst met een daverend applaus werd begroet. Een jongenskoor zong o.l.v. Rec tor Bachg het „Sacerdos et Ponti fex" van Scheifes. Vervolgens sprak de voorzitter der N.R.K.M. de heer J. A. Koops uit Venlo een woord van welkom tot Z. Em. den Kardinaal die de cul tureele manifestatie, waarmede de Middenstandsbond haar herrijzenis' vierde, had wlilen bijwonen. De spreker wees er op dat men naar Utrecht was gekomen om de trouw der Katholieke Middenstanders aan het hoofd der Ned. Kerkprovincie dien hij zag als de verpersoonlijking der trouw aan het katholieke begin sel en het Nederlandsche volk, te betuigen. De heer Koops, die zelf langen tijd in het concentratiekamp door bracht, ging er fier op dat de mid denstand ongevoelig is gebleven voor de nat. socialistische propa ganda hoewel zij meer dan eenige andere groep bloot stond aan de verleiding. tuur die is, welke gedragen wordt door het geloof. Het belang der Katholieke organisaties De ochtendbijeenkomst werd ge sloten met een rede van den Kar dinaal die er vooral den nadruk op legde dat de katholieke stands- en bedrijfsorganisaties een bolwerk zijn in den cultureelen en socialen strijd. Met groote voldoening gewaagde Zijne Eminentie van het zegenrijke werk der Kath. organisaties die de geest van onze hedendaagsche sa. menleving opnieuw moeten beïn vloeden. Hierin heeft de Middenstand een voorname taak. Van de goede gods dienstzin getuigen de vele priester roepingen, doch ook de Kath. Mid denstand heeft zich in het verleden niet altijd van een liberale geest weten te vrijwaren. Er wordt ech ter ernstig gestreefd naar een her stel van de katholieke beginselen. De Kardinaal wees er voorts nog op dat deze katholieke be ginselen in neutrale erganisaties zeker niet zco tot hun recht zouden komen als in eigen ka tholieke kringen. Met de rede van den Kardinaal, die alle aanwezigen zijn zegen schonk, was de ochtendbijeenkomst ten einde. 's Middags hield de voorzitter der Cultureele afdeeling, de heer Klom. pé, een korte toespraak waarin hij de cultureele plannen besprak die de N.R.K.M. koestert. Daarna trad „Ons Leekenspel" uit Bussum op die „De Drie Konin gen" van Godfried Bomans voor het voetlicht bracht. Verder zagen wij nog een Kersttafereel en hoorden wij een fragment uit Coolen's Jan tje den Schoenlapper en zijn Ween- sche Kiendje alsmede de „Zondags, vlieg" van Bomans voordragen. Na dat de secretaris, de heer J. Bakker, een aantal wenken had gegeven be treffende de inwendige organisatie, er zullen o a. cultureele werkgroe pen in iedere afdeeling gevormd worden, werd deze, wel zeer ge slaagde dag besloten met de Klucht van meester Pieter Patelijn, even eens door „Ons Leekenspel" opge voerd. Deze cultureele dag was, zooals de heer Klompé zeide, slechts een begin van het werk, dat men zich voorstelt te gaan doen. Het is een goed begin geweest. IN SOMMIGE bladen leest men formidabele cijfers over de hoogte van de vorst; mits. gaders de laagte van de tem. peratuur. Zoo vroor het deze week volgens enkele bladen in Berlijn 36 graden. Hoe zou een levend wezen het daarbij uithouden? Hot K.N.M.I. in de Bilt is zoo vriendelijk ons te waarschuwen, dat men in het buitenland veelal met Fahrenheit rekent, wij doen dat met Celsius. 1 graad Cel. is 1.8 Fahr. Dus de 36 van Berlijn waren er "slechts" 20 volgens onze Celsius_beg*lp_ pen. Het is nog ruim genoeg maar we zullen toch maar niet overdrijven! Naast Fah renheit, Celsius in de gaten houden, dè,t is de kwestie! De Belgische vakbonden heb ben thans de staking vap de Antwerpsche havenarbeiders erkend. De havenarbeiders hebben, tfjdens een vergade ring in het Sportpaleis, voor een extra-uur per dag een loon van 25 frank geëischt. De werkgevers wilden op dezen eïsch niet ingaan, waarom werd besloten de staking voort te zetten. Nu de Belgische transportarbei_ dersbonden de verantwoordelijk heid voor de staking hebben aan vaard en er de leiding van geno men heeft, heeft het bestuur van de in de Unie-verkeer samen werkende bonden (de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Ned. R.K. Bond van Transportar beiders St. Bonifacius en de Ned. Bond van Chr. Fabriéks- en Transportarbeiders) in haar te Den Haag gehouden vergadering be sloten, zich tot de werkgeversorga nisaties in de Nederlandsche ha vens te wenden en er op aan te dringen, alle schepen en goede ren, welke voor de haven van Antwerpen zijn bestemd, niet te behandelen. De 'havenarbeiders zullen worden opgeroepen zich solidair te ver klaren met de leiding van de Bel gische transportarbeidersbonden en het parool tot weigering van het behandelen van bovenbedoelde schepen en goederen, in overleg met de besturen van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond van Tran sportarbeiders St. Bonifacius en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders op te vol gen, aid,us besluit het communi qué. Het kolenvervoer wordt mo menteel door de Ned. Spoorwegen nog op normale wijze onderhou den. De treinen gaan gedeeltelijk naar de overslagplaats te Born, andere rijden direct naar hun be stemming. Mocht de binnen scheepvaart belemmerd worden dan zullen de Spoorwegen extra kolentreinen laten rijden teneinde de aanvoer zoo min mogelijk te laten sta-gneeren. Naar het ANP-Sport verneemt heeft het presidium van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond besloten om den hardrijder dr. L. Dijkstra op den tweeden dag van het Neder- landsch Kampioenschap in Hardrij den Lange baan te Rotterdam, een startverbod op te leggen, in verband met het feit, dat hij door den bcnd voor geruimen tijd wordt geschorst in afwachting van de zuiverings uitspraak. In aanwezigheid van de minis, ters Spaak en Vos en vele andere vooraanstaande Belgische figuren heeft Maandagavond! de bekende Enigelsche politicus en voorman der Labour-partij Prof. H. Laski te Brussel een rede gehouden, waarin hij aantoonde, hoe de we reld thans ten prooi is aan een groote revolutie, even ingrijpend als de Fransche van 1789 of de Hervorming in de 16e eeuw. De leidende stand, die ge durende drie eeuwen heeft geheerscht, heeft zijn zelf vertrouwen verloren. De ze denverwildering en het mo reel nihilisme ondermijnen de basis van de beschaving. Hitler was sim hts de aanleiding tot een oorlog. De werkelijke oor zaak is niets anders <Jan het feit dat wij de revolutionaire fase zijn ingetreden." Sprekende over Rusland, wees Laski er op, dat de vrede niet kan gegrondvesl worden zonder de medewerking en de vriendschap van d'it land. Hij wees er op, dat Rusland met wantrouwen is be zield en hij vond hiervoor een verklaring in de geschiedenis. „Maar Rusland is een dictato riale slaat", zeide spr. met na druk. Aan den and'eren kant hul digde hij het opvoedingssysteem in de USSR. De USSR is beducht voor tien oorlog. Zij heeft er al te zeer on. der geleden. De eersle positieve daad tot het vestigen van den vrede zou moeten bestaan in het Rotterdam, 7 Jan. (Van een specialen verslaggever) De groote verrassing van den eersten dag der nationale kam pioenschappen in het hardrijden op de lange baan was wel het feit, dat de 36-jarige Langen- dijker Jan Langedijk zoowel de 500 ais de 5000 meter won met tijden, welke aanzienijk beter waren dan die van andere geroutineerde cracks als Bufjen en Keijzer en waarbij hij ook jongeren als Broekman, Jonker en Egas glansrijk achter zich liet. Aan het rijden van Keijzer was duidelijk te zien, dat hij te weinig getraind op 't ijs kwam, terwijl Bujjen, naar men weet, physiek in niet te puike condi tie verkeert, mede in verband met zijn val in den eersten wedstrijd van het seizoen, te Diemen. Dat Langedijk den korten afstand de 500 meter, het sprintnummer van het hardrijden op de schaats, zou winnen, had zeker niemand ge dacht, behalve misschien hij zelf. Zeer ernstig heeft hij zich dit sei zoen voorbereid met de gedachte, dat hij. de veteraan in dit gezel schap, de beste rijder van Neder land in alle tijden, nog één maal 't kampioenschap van Nederland moest winnen. En hij is hard op weg om zijn doel te bereiken, im mers, een deelnemer is kampioen, als hij drie van de vier afstanden wint en den vierden afstand in ieder geval uitrijdt. Slaagt Langcdjjk er in de 1500 meter, op welken afstand hij tegen Egas op den tweeden dag start, te winnen of nummer 1 te worden op de 10.000 meter, dan mag Langedijk zich voor de tweede maal kampioen van Ne derland noemen en heeft hij den titelhouder, Piet Keijzer, enttroond. En al wint hij noch de 1500 noch de 10.000 meter, dan is de kans toch groot, dat de Oud-Karsptlaar den titel wint, aangezien zijn punten- voorsprong in de klassecring na de twee afstanden van den eer sten dag, zeer aanzienlijk is. Aanvankelijk bleef Langedijk een flink stuk beneden de overeenkom stige rondentijden van Keijzer en Strijbis en na 2600 meter noteerden laatstgenoemden 4 min. 44 sec. en Langedijk 4 min. 50.5 sec. In het tweede gedeelte bleef Langedijk evenwel met hetzelfde tempo rijden en zoodoende kon hij tenslotte een snelleren tijd maken dan zijn meest gevreesde concurrenten. Ook de Eindhovenakr Verbiesen heeft een mooien tijd gemaakt op de 5000 me ter, maar hem ontbreekt in tech nisch opzicht nog heel veel, hetgeen tenslotte in de rondentijden duide lijk tot uiting komt, want deze zijn zeer onregelmatig. Wij maakten verleenen van ahe mogelijke hulp om de levensvoorwaarden van 't Russische volk te verbeteren. De Vereenigde Staten heb ben millioenen geleend aan Groot-Brittaimië. „Ik zou willen", riep spr. uit, „dat Europa, en, zoo mogelijk de Vereen. Staten millioenen zouden leenen aan de Sovjet- Unie." Tenslotte verklaarde prof. Las ki dat men veel geduld met Rus land zal moeten hebben en cfat de vrede niet zonder de USSR maar evenmin zonder een groot Frankrijk tot stand zou kunnen komen. Een interdepartementale com missie is gevormd voor de be hartiging van de belangen van gedemobiliseerde militairen. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de vol gende departementen: Oorlog, Marine, Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, Finan ciën, Overzeesche Gebiedsdee- len, Economische Zaken en On derwijs, Kunsten en Weten schappen. Voorts heeft in die commissie zitting een vertegen woordiger van de Stichting van den Arbeid. De commissie stelt zich voor, in den kortst moge lijken tijd tot een regeling te geraken. reeds melding van het feit, dat er te veel inschrijvingen waren bin nengekomen, liefst 48, met het ge volg, dat niet minder dan 12 deel nemers voor de 5000 meter moesten worden geschrapt, terwijl desniet tegenstaande de laatste paren met kunstlicht moesten rijden, in om standigheden, welke zeker niet zoo gunstig waren als in het begin van den middag. De tijden van deze laatste paren werden daardoor zeer ongunstig beïnvloed, hetgeen vooral voor de jongere rijders als Jonker en van der Voort zeer te betreuren viel. Langedijk komt op de 10.000 M. te gen Keyzer omdat de nummers 1 en 2 van de 5000 M. op de 10.000 M. vol gens de reglementen tegen elkaar moe ten uitkomen. Keyzer zal niet naar Noorwegen gaan om te trainen maar de mogelijkheid is groot, dat hij de bondsu.tnoodiging om een week naar Ohramonix, waar belangrijke wedstrij den worden gehouden, te gaan, aan neemt, zoodat de Lierer.aar dit sei zoen alhans eenige burtenlandsehe training zal krijgen. En dan verder denkt hij er ernstig over Woensdag, avond nog naar Leeuwarden te gaan om Donderdag deel te nemen aan den Elfstedentocht (die nu uitgesteld is Red.) De rit tusschen Langedijk en den jeugdigen Cees Broekman op de 5000 M. had een opmerkelijk verloop. En bijna was Langedijk nog het slacht offer geworden van een onoplettend heid van de rondentellers. Want de bel luidde reeds voor de laatste ronde 'oer.' uit de noteeringen van de tijd opnemers duidelijk bleek dat het hier niet om de laa's'e maar om de voor_ laatste ronde ging. Langedijk zette reeds een stevi ge eindspurt in. De omroeper de oud-kampioen van Nederland Dolf van der Scheer die de vergissing ontdekte, deelde aan beide rijders mede dat zij in ieder geval nog een ronde moesten rijder.', maar in de aan. moedigingskreten van het vrij talrijke publiek ging de stem van den omroe_ per teloor. Gelukkig merkte Langedijk bij de finish aan de gebaren van het publiek dat er eer.' vergissing w-as be gaan en dat hij nog een ronde moest rijden. Wel moest hij vaart minderen voor de bocht, doch hij herstelde zich schitterend en slaagde er in ook de laatslé ronde in een snel tempo te volbrengen-. Hier liet een geroutineer de rijder zien, wat ervaring' en uit houdingsvermogen in moeilijke oogen. blikken kunnen beteekenen. Maar ook uit zijn tijder.' blijkt dat Langedijk zijn krachten schitterend heeft verdeelt^ en met den regelmaat van het horloge zijn ronden reed. Deze rondentijden waren: 200 M. 22.5 sec.; Ie ronde 44 sec.; 2e 44 6 sec. 2e 45 sec.; 4e 44.5 sec.; 5e 44 5 sec.; 6e 45.5 sec.; 7e 45 sec.; 8e 44 5 sec.; 9e 45 sec.; 10e 46 sec.; He 43.5; 12 44.3 sec Totaaltijd 9 min. 18.8 sec. MA DE DOOI zijn vele wate- ren, cok al heeft het eenige maehten gevroren, voor de schaatsenrijders zeer gevaarlijk. Vooral bij bruggen en smallere boezemwateren is oppassen de boodschap. In Waterland zijn de ijsbanen over Zunderdorp Broek in Water land - Ramsdorp en Zuiderwoude naar Monnikendam weer uitgezet en kunnen tochten gemaakt worden naar de Gouwzee en Marken. Ook :n het Ilperveld zijn de banen op nieuw afgebakend. Grootere plassen zijn wel berijdbaar, alleen bij de verbindingswateren is het oppassen en letten op aanwijzingen. Ten Zui den van het IJ kan in de richting Ouderkerk a. d. Amstel en Amstel veen over de po'derslooten gereden worden. Waver en Amstel zijn nog Gisteravond heeft de K.R.Q- een vraaggesprek uitgezonden, dat zijn verslaggever met Prof. C. P. M. Romme aan den voor avond van zijn vertrek naar In donesië in diens woning te Over- veen gevoerd heeft. Over het doel van zijn reis zeide Prof. Romme, dat hij zich naar Indonesië begaf „in de eer ste plaats om te luisteren, te luisteren en nog eens te luiste ren, wat men mij daar te zeg gen heeft. In de eerste plaats over het heden, maar vooral ook over de toekomst. Natuurlijk ook om eenige informaties te brengen, hoe het verloop van de kwestie Linggadjati hier is geweest". Deze inlichtingen kunnen, al dus prof. Romme, veel misver stand wegnemen. „Linggadjati kan het begin zijn van iets goeds of het begin van iets minder goeds. Daarom moeten alle constructieve krach ten samengetrokken worden". „Natuurlijk kunnen alleen de achteraan komende lieden nog spreken van voor of tegen Ling gadjati", want Prof. Romme leg de er den nadruk op, dat Ling gadjati een „voldongen feit" is, „opgetrokken op basis van dat veel dieper ingrijpende voldon gen feit: de koninklijke rede, tot stand gebracht onder de verant woordelijkheid van de regeering van Gerbrandy en van Mook". „Het gaat niet meer over de vraag: voor of tegen Linggad jati, het gaat nu over de .vraag: voor of tegen den opbouw op basis van Linggadjati. En dat dit het geval is, blijkt wel duidelijk uit de afbrokkeling van de ver zetskring tegen Linggadjati". „Nog zoo'n paar redevoeringen van professor Gerbrandy en ik denk, dat deze afbrokkeling een veel duidelijker feit zal zijn". Prof. Romme deelde tevens mede, dat hij in Indoriesië zijn oor te luisteren zou leggen, wat men daar voor constructieve denkbeelden heeft. Hij hoopte zoodanige contacten te leggen dat hij voor de rijksconferentie zoo goed mogelijk voorbereid zou zijn. „Daarenboven hoop ik met onze jongens in contact te komen, vooral met de troep zelf". niet berijdbaar. Op de Loosdrecht- sche plassen zijn banen uitgezet. Voor Zondag 12 Januari organi seert IJ.H.N. de reeds eerder uitge schreven Oud-West-Frieslandtocht met startplaatsen te Alkmaar, Schage'rbrug en Kolhorn, 55 en 110 km. Vanaf Purmerend 75 en 130 km. Vanaf Hoorn, Enkhuizen en Me- demblik 70 en 110 km. Vanuit Alk maar over de 110 km. is een wed strijd uitgeschreven, waarvoor een zilveren wisselbeker is beschikbaar gesteld. Vanaf Zaandam organiseert IJ.H.N. de Zaansche meren- en mo lentocht 35 en 55 km. Houdt de vorst aan, dan zal op a.s. Zondag ook de Vecht- en Am- steltocht gereden worden met start plaatsen te Abcoude, Ouderkerk, Uithoorn en Loosdrecht; afstanden 35 - 65 km. De N.R.K.M. heeft spoedig na de bevrijding haar oude positie inge nomen en het bestuur zal niet rus ten alvorens ook voor de midden standers een bedrijfsorganisatie zou bestaan. De Kern- en Kadervorming zul len in samenwerking met de K. J. M. V. krachtig ter hand worden ge nomen. Spr. bracht hulde aan het werk van pastoor Beune en pastoor v. d. Heyden, en prees zich gelukkig met den nieuwen bondsadviseur Prof. Ariëns. Het bestuur van den N.R.K.M. zal in de toekomst blijven samen werken met de Kath. Actie terwijl zij hoopt op groote belangstelling van buiten. Daarnaast zal vooral de economische versterking van den Bond de aandacht van het bestuur vragen. De heer Koops besloot met erop te wijzen dat men er trotsch op is dat de Kardinaal een telg is van de Middenstand. Rede Prof. Asselbergs In een begeesterend betoog gaf Prof. W. Asselbergs een overzicht van 150 jaar Katholieke cultuur in ons land en herinnerde eraan hoe na de gelijkstelling van de Kath. met de ^Hervormde godsdienst, het Katholieke intellect, voornamelijk bestaande uit priesters en genees- heeren zich een plaats moest ver overen in het cultureele leven van dien tijd. De mobilisatie der katho lieke cultureele beweging die ruim een eeuw duurde, heeft mannen in den strijd gezien als Le Sage ten Broek, van Vree, Broere en Schaep- man. De opleiding van de priesters, tot 1867 in den vreemde geschied, bracht nieuwe problemen mee, evenals de bouw van Kerken. Ook nu nog hebben de katholieken een cultureele strijd te strijden en een ieder heeft daarin zijn eigen plaats. De Katholieke cultuur moet cultuur zijn en tevens katholiek zijn. Deze twee begrippen behandelde de spre ker uitvoerig en kwam tot de con clusie dat de ware katholieke cul- Zondag 12 Januari nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs om het kampioen schap van Noordhfelland, te An na Paulowna. Begin om half 2- Donderdag 9 Januari nationa le proef wedstrijden in het hard rijden voor amateurs op de ijs- club te Warmenhuizen, op de lange baan, begin 11 uur. Donderdag 9 Januari nationa le wedstrijden in het schoonrij- den voor paren om het kampi oenschap van Zuidholland te Den Haag, begin 11 uur. Zaterdag 11 Januari nationa le wedstrijden in het schoonrij- den voor heeren om het kampi oenschap van Nederland op de ijsbaan te Heiloo, begin 11 uur. KORTE BAAN- KAMPIOENSCHAPPEN VOOR DAMES A.s. Zondag worden te West- zaaij <fe uitgestelde wedstrijden gehouden voor de korte baan- karapioenschappen van Noord- Holland1 voor dames, georgani seerd door de vereeniging Lam bert Melis. Alle babykleertjes, welke verzameld zijn voor de a.s. moeders van kinderen, die in denzelfden tijd geboren worden als de nieuwe Oranjetelg, worden gesorteerd bij de U.V.V. in Amster dam en aan het einde dezer maand gedistribueerd over de pro vincies, om aan de gelukkige moeders te worden overhandigd. In een nota, opgesteld door dien Amerikaanschen ambassa deur te Moskou, luitenant- generaal Bedell Smith, aan de Poolsche regeering wordt ge zegd: „Mijn regeering is ver ontrust door het toenemend aantal berichten over onder- drukkingsmaatregelen, die de voorloopige Poolsche regeering meent te moeten nemen tegen die democratische elementen, in Polen, die niet aan de zijde van het democratische blok (de coalitie, die onder leiding staat van communisten en so cialisten) staan". „Volgens de inlichtingen die mijn regeering uit verschillende ge zaghebbende bronnen bereiken," aldus gaat de nota voort, „hebben deze activiteiten van de voorloopi ge Poolsche regeering thans een zoodanige intensiteit bereikt, dat wanneer zij niet onmiddellijk op houden, er weinig waarschijnlijk heid bestaat, dat verkiezingen kunnen worden gehouden, die met den overeenkomst van Potsdam in overeenstemming zijn." De regeering van de Ver. Staten heeft gezaghebbende rapporten ent- vangen, die de bewijzen leveren voor de beschuldigingen van den vice-minister-president, Mikolajc- zyk, de leider van de Bóeren-Partij^ die gewagen van onderdrukkings maatregelen der voorloopige Pool sche regeering ten opzichte van zijn partij. „In de mededeelingen van Miko- lajczyk", zoo gaat de nota verder, „wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat de methoden, die de regeering gebruikt om de deelneming van de Poolsche Boerenpartij aan de ver- Het Repufolikeinsehe Persbu reau Antara bevestigt het be. richt, dat hef K.N.I.P. 27 dezer te Malang in plenaire zitting zal bijeenkomen. Op 10 Januari zal een bijeenkomst van het repufoli keinsehe Kabinet te Djogja plaats hebfoen. Mr. Sartono is tot vice-voorzit- ler van het K.N.I P. benoemd. Er is voor het ten uitvoer brengen van beslissingen van den republi- keinschen Ministerraad op het gebied van de Staatseconomie een planbureau gevormd. Prof. P. S. Gerbrandy zal op Donderdag 9 Januari, des avonds 9,45 uur, over beide zenders AVRO en NCRV een radio, rede houden ter beantwoording van de officieels regeeringsver- klaring van Vrijdag jl. kiezingen te verhinderen, bestaan uit; politieke arrestaties en moor den, gedwongen opneming van le den der Boerenpartij in partijen van het „blok", broodroof ten aanzien van leden der Boerenpartij, huiszoe kingen, aanvallen van de geheime politie en leden der Communisti sche partij op eigendommen van de Boerenpartij en haar Partij congres sen, onderdrukking van de partij- pers." De nota zegt verder, dat de Ame. rikaansche regeering het de plicht en het recht acht van de drie mo gendheden, die aan de overeenkom- st/n van Jalta en Potsdam hebben deelgenomen dat zij „op de vriende. lijkste, maar meest besliste manier" de Poolsche regeering zullen wijzen op haar tekortschieten in het ver vullen van de bepalingen dier over eenkomsten. De nota beloofde, dat de Amerikaamsche regeering „in de onmiddellijke toekomst" naar deze wijze zal handelen. In een adres aan de Tweede Kamer heeft het Chr. Nat. Vak verbond enkele bezwaren geuit tegen het ingediende wetsont werp houdende een noodrege ling ouderdomsvoorziening. Als eerste bezwaar noemt het adres, dat door dit ontwerp de arbei der, die in het verleden heeft gespaard en naar de mate van zijn krachten heeft gezorgd voor den ouden dag principieel niet anders behandeld wordt dan degene, die niet voor de toe komst heeft gezorgd. Het twee de bezwaar van het Chr. Nat. Vakverbond is, dat door de aan vaarding van het ontwerp in zijn huidige vorm de totstand koming van bedrijfs- en onder nemingspensioenfondsen ernstig zal worden belemmerd. Het adres pleit voor buiten beschouwing laten van de uit bedrijfs- en ondernemingsfond sen verkregen pensioenen bij de vaststelling der uitkeeringen en voor belangrijke verhooging van de renten ingevolge de invalidi- teits- en ouderdomswet niet al leen voor de oude arbeiders doch ook voor weduwen en wee zen, voor welke in het onder havige ontwerp in het geheel geen voorziening wordt getrof fen. Voorts zullen de weduwen een onmiddellijk ingaande ren te moeten ontvangen. Op deze wijze zal een groote groep ouden van dagen, die nog over eenige inkomsten beschikken, zich zelf standig kunnen helpen. Z. Em. Francis Kardinaal Spellman van New York bekijkt het resultaat van de actie „kleedt de door den oorlog getroffenen", welke door leerlingen der parochies van de Heilige Drieëenheid en Goeden Herder werd gevoerd. Vele balen met gedragen klee- dingstukken liggen voor verzending naar de door den oorlog getroffen landen van Europa gereed. (I.N.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3