Langedijk, phenomeen op alle afstonden! Katholieke Actie en politiek De Koningin in de Jordoan ■■■■■ItfiBHfIKPS KOSTBARE VONDST IN EEN MUIZENNEST Ongeslagen kampsoen van Nederland EEN UURTJE TELEX NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 9 Januari 1947 PAG. 3 Een unieke prestatie SPANNINC TE SOESTDIJK 'n Vreedzome kanonnade wordt voorbereid De nieuwe statuten in Italië Onderscheiding voor stewardess PROF. ROM ME VERTROKKEN v GEFUSILLEERDEN GEÏDENTIFICEERD DR. A. TREEP Thesaurier-generaal DE ©OSTERHOUTSCHE NACHTEGALEN Grbot succes te Parijs Hoog bezoek aan illegale school ACCOORD IN VIETNAM? mms Arrestantenverblijfwas geheime bergplaats Voor 3.40 proces Vegen van meegeren in mei? wasiljefsky naar londen Zeventien menschen doodgevroren Uithuizigheid 4*., heer architect H- i grooten voorvech- ambacht weder in stellen. ledeeling alleen zal aeden-patroons met is en vooral hunne Januari naar Alk- l. Smedenpatroons voor 13 Januari ïie opgeven aan de [er kringen, waarbij esloten. Zijt die nog l, geven zich op aan er van kring Alk- ser W. Smorenberg, lat 15, Alkmaar. Te en met hoeveel per- reen, waarna verde- zullen worden be kt. Smedenpatroons Noordholland toon katholieken uw taak mede wilt helpen n als wij aanstonds in de nieuwe be- sring zullen moe- ind moet hier het even» en daarom al- laar begint de Vic- Kraakman, J. See- orst. Na een enthou- van den districtsbe. een geestelijk woord slelijk adviseur sloot deze geslaagde ver- !t den christelijken /VOORSTELLING OW AARD Op a Dinsdag 14 Januari e Tooneolvereeniging roten" Eetje Regeert ar het voetlicht, wat 'anuari met succes is 5ij 't opengaan vain n wij ons verplaatst gemeubileerde kamer ilie van Gelder en is met het geheelè aurlijk met Eetje, de 30de, die thans een uden dag heeft, dank van haar effecten, ier van Gelder voor Doch daar da fami- ar stand leeft en de p tijd wordt uitfoe- ijnt plotseling Bet.je die weer de leiding neemt. Dat hierdoor komische situaties t zich begrijpen, een ieder aanraden ilijke blijspel te gaan ar kaartverkoop ver-/ aar de advertentie in SOOM GERAMD - Gistermiddag om. .ur heeft de NACO- uit de richting Alk geheel was gevuld ers, gen der spoor- •nd. De chauffeur had niet opgemerkt en t gebeuren, dat de :eeics op de neus van echt kwam. De auto achteruit komen. In keerde de personen- richting Hoorn. Door al van een goederen, ij het station stond, op geringen afstand •weg tot stilstand ge- den. Hulpvaardigs bben tenslotte de bus i geen noemenswaar- Spliep. De spoorboom ernield. t de heeren ir. W. -president der Ned. ir. Harmsen, di~ raai der Rijkswa- Plesman, president- - K.L.M. en ir. Ross hoofdingenieur der ige uitreiking der geschiedde in de !de Westerkerk al- kort y/oord van nend rector-magni- Grutterink, prof. een rede hield de groote verdien- ;uwe eere-doctoren elichtte. ?r voorts op dat er brek was aan goe- s en dat vooral de n academisch ge- aandacht van de slijke wereld heeft, d de uitreiking der ;en plaats, waarbij ;n dèr nieuwe doc- n een kórte toe- agden van het vele ze yoormahneri van kêiriöïit. EEN UNIEKE PRESTATIE heeft Jan Langedijk tijdens het twee- daagsche kampioensfeest van den K.N.S.B. op de baan van „Kralingen" verricht: op ajle vier gfstanden bezette hij de eerste plaats. Nog nooit is het in de geschiedenis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor amateurs voorgekomen, dat een rijder drie van de vier afstanden won, laat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van een man, die reeds zes en dertig is, mactr was tegen de veertig ook niet de leeftijd van den grooten Finschen schaatsenrijder Thunberg, die toen nog buiten gewone tijden op het Noörsche staal liet noteeren? Men redeneert echter foutief, in dien men de conclusie trekt,, dat door de zege van den veteraan de jongeren toch eigenlijk niet veel gepresteerd hebben. Integendeel, zij allen hebben goed, en sommigen zelfs uitstekend gereden, maar Lan gedijk was nu eenmaal in topcondi tie en dat is de reden, dat hij onbe dreigd dit kampioenschap won, voor de tweede maal in zijn schaatsen- loopbaan. Er is nog een feit, waar uit blijkt, dat onze stelling juist is. Immers als Langedijk den titel kon veroveren omdat de jeugd niets bijzonders presteerde, dan is het on mogelijk om zulke prachtige tijden te maken als de Oud-Karspelaar op beide dagen heeft gedaan. Want men moet in uitnemende conditie zijn, anders verbetert een rijder niet het toch al scherp staande record op de 1500 meter. Langedijk was in topvorm, anders had hij niet zoo dicht bij het record op de tien kilometer gekomen, een record, dat wellicht ook verbeterd zou zijn geworden, als hij niet en kele ronden alleen had gereden door den val van Keijzer. Nog veel meer argumenten zou den zijn aan te voeren om een ieder te kunnen overtuigen, welke phe- nomenale prestaties Langedijk dit maal op een Hollandsche baan jieeft verricht. Op den eersten dag reed hij de 5000 meter in iets meer dan 9 min. 18 sec.; op den tweeden dag op de 10.000 meter, noteerde hij op de helft van den afstand 9 min. 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vijf kilometer voor den boeg. De start in den rit tusschen Lan gedijk en Keijzer, den titelhouder van het vorige seizoen, was zeer snel. Keijzer verscheen aan den start met een gezicht, dat zeide: ik heb niets meer te verliezen, maar alles te winnen. Langedijk had een rondensche- ma opgesteld met een totaal tijd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers teekenen hoeveel seconden de kampioen binnen z^n schema bleef. En het aantal vingers nam toe! Vier seconden, zes se conden, enkele ronden later, acht seconden, tien seconden. Roos kwam dus vingers te kort en Henny Roos moest er aan te pas komen om met, zijn vingers te assisteeren. En toen kwam die val van Keijzer in de elfde ronde, nadat dus bijna 4400 meter waren gereden. De Lie renaar wankelde even in de bocht of keek hij te veel om naar Lange dijk? Keijzer was zoo sportief om door te rijden, maar lag dadelijk een halve baan op Langedijk achter. De rondentijden zakten echter, want lagen deze tijden tot aan de 5000 meter voortdurend binnen de 44 seconden, nu kwam Langedijk steeds boven de 45 seconden en in de 16e ronde noteerden wij zelfs 47 sec.l Langendijk haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem natuur lijk tot een extra krachtinspan ning had genoopt. En zoo reed Langedijk zijn 10.000 meter uit in den schitterenden tijd van 18 min 37,4 sec., nog geen zeven secon den boven het Nederlandsche re cord van Siem Heide (8 min. 30.8 sec. op 3 Februari 1929 te Gro ningen). De 1500 m. Tenslotte de recordrit van Lan gedijk op de 1500 meter. De eer ste 30 meter legde hij af in 30 sec, de volgende ronde in 39 sec. en toen begreep hij, dat het re cord kon worden verbeterd. De volgende 400 meter werden af gelegd in 39,4 sec. en in de laat- se ronde maaktè hij 4Ï,6 sec., to taal 2 min. 31 sec., waarmede hij 0,4 sec. onder het record van Buyen bleef. De chronometers, welke werden gebruikt, waren van den KNSB zelf, terwijl scheids- •Hoewel de groote dag van de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin nog veraf lijkt, worden' er toch in Soestdijk en Baarn ner veuze spanningen merkbaar. De hotels in de nabijheid, van het pa leis raken voller en voller, extra telefoonlijnen worden aangelegd en de boer op wiens land de bat terij, die de vreugde-schoten zal lossen wordt opgesteld, verheugt zich over een meer dan normale belangstelling. Ook het Oranje-comité van Baarn laat zich niet onbetuigd en is eveneens druk in de weer met de voorbereidingen voor den beuglijken dag. Nog_ steeds groeit de berg baby. kleertjes aan en het zal een heele toer zijn deze op tijd aan de jon ge moeders te doen toekomen. In- tusschen heeft Dr. De Groot ver klaard, dat alles wel is in het paleis en. dat hij de blijde gebeur tenis half Februari verwacht. Toch zal hij zich reeds in de eer ste week van Februari naar Soest, dijk begeven. Wat zal het zijn, vraagt men rich af, 51 of 101 kanonschoten? rechter Hoffmann na den record- rit de baan liet nameten, hetgeen reglementair is voorgeschreven. Daarbij bleek, dat de baan de juiste afmetingen had, zoodat er kenning van het nieuwe Neder landsche record ongêtwijfeld zal volgen. Het verschil in het eindklasse ment tusschen Langedijk en nu mero twee, den Eindhovenaar Ver bissen was buitengewoon groot, namelijk bijna zes volle punten De laatste behoort niet tot de groep, die door den KNSB naar Noorwegen wordt Liitgezonden, ctoch hij zal op eigen gelegenheid gaan, %venals de 's-Gra'enlander Kortenoever. En misschien kan ook de Amsterdammer Egas, die vijf de in het klassement werd en ook niet tot de uitverkorenen behoort, rog voor geruimen tijd naar het hoog© noorden vertrekken, het geen afhankelijk is van financi- eelen steun van enkele enthousi aste personen, in de schaatsen- sport. Buyen, die dit seizoen door al lerlei omstandigheden niet in vorm is, bezette de vierde plaats. Titelhouder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaats genoot Cees Broekman, ('de een prachtiigien 19 CÓ9 neter reed (slechts tien seconden minder snel dan Langedijk en van wien men Langedijk ziet men hier (links) met Koops, toen hij eenige ja ren geleden in Riga deelnam aan de kampioenschappen pan Europa. Jn de toekomst nog veel ver wacht Resteert rog te vermelden, dat de president van het Nederlandsch Olympisch Comité, luitenant-ko_ lonel Pahud de Mortange, de se cretaris van het NOC, mr. Van den Houten, alsmede de chef de mission voor 1948, de heer Lotsy op den tweeden dag aanwezig waren ten einde zich op de hoog te te stellen van de krachten wel ke de KNSB op het oogenblik be zit met betrekking tot de uitzen. ding, het volgend jaar, naar de Olympische winterspelen te St. Moritz O IJ DE AANVAARDING van zijn ambt van Algemeen Voorzitter van de Katholieke Actie, waartos hij door Z. H. den Paus benoemd werd, zond Vittorio Veronese een circulaire aan alle leden van de K.A., waarin hij voornamelijk wees op de rol der leekenleiders in het godsdienstig apostolaat, alsmede op de betrekkingen tusschen de K.A. en de politiek. Sprekende over de aanvallen, die de Kerk en de geestelijkheid in Ita lië te verduren hadden en de ver scherping van anti-cleriealisme in een nieuwen vorm, waarover ook de Paus in zijn radio-rede van Zon dag 22 December sprak, spoorde Veronese de leiders en leden aan, de nieuwe Statuten in toepassing te brengen door de leekenaetie uit te breiden en de christelijke beginse len in het openbare leven te bren gen, zoowel als de vrijheid en de rechten van de Kerk te verdedigen. Er aan herinnerende,' dat de K.A zich buiten alle partijpolitiek houdt, deed hij opmerken, dat een groot aantal voormalige leiders van <le K.A. in de Constituante zetelen en dat zij daar uitstekend werk ver richten. Verder zegt de circulaire, dat on der fascistisch bewind, toen de K.A. en de bij haar aangesloten organi saties gevaar liepen, door de regee ring ontbonden te worden, de Hiër archie de volledige leiding van de K.A. overnam en haar activiteit be schermde met haar gezag, waar het fascisme niet rechtstreeks aan durf de komen; de K.A. moest zich be perken tot werkzaamheden op zui ver godsdienstig gebied. Nu er echter weer vrijheid is, wordt het niet alleen mogelijk gemaakt, de leekenleiding en Ieekenverantwoordeljjlcheid te herstellen, maar ook de vrijheid en de zending van de Kerk te verdedigen door krachtige deel name aan het openbare leven. Volgens de nieuwe statuten van de Italiaansche K.A., die voorname lijk de deelname van de leeken in het apostolaat van de Kerk beoogt, is de verantwoordelijkheid der lee ken op verschillende wijzen weer hersteld. Een daarvan is, dat het ambt van Algemeen Voorzitter, dat tijdens het fascistisch bewind, toen de K.A. onder réchtstreeksch gezag der Bisschoppen stond, afgeschaft was, werd hersteld. Het Comité van drie Kardinalen blijft het algemeen toezicht houden. De Algemeen Voorzitter .wordt bijgestaan door twee onder-Voorzitters en samen coördineeren zij de werkzaamheden der verschillende takken van de K.A. Iets nieuws brengen de Statuten in dien zin, dat de algemeene lei ding het recht heeft „katholieke or ganisaties, die bijzondere doelein den hebben, te erkennen en tè hel pen"; dit moet in verband gebracht worden met de nieuwe vormen van godsdienstig en sociaal apostolaat, Aan mej. B. Terwindt, hoofd stewardess van de K.L.M. zal Zaterdag 18 Januari in den schouwburg te Maastricht de medal of freedom worden uit gereikt, in verband met de hulp, welke zij gedurende den oorlog aan gealllieerde piloten heeft verleend. Mej. Terwindt is een der weinige Nederland sche vrouwen, die tijdens de bezetting als parachutiste boven vaderlandsch gebied werden neergelaten. sedert den val van het fascisme in gevoerd. De voornaamste van deze katho lieke organisaties is ongetwijfeld de ACLI (Katholieke Vereeniging der Italiaansche Arbeiders). Tot deze categorie behooren eveneens de groep der katholieke advocaten, die der dokters, enz. en de CIF (Cen trale der Italiaansche Vrouwen), die tot doel heeft de vrouw te vormen om op actieve wijze deel te nemen aan het openbare leven. De nieuwe statuten verduide lijken daarenboven, in overeen stemming met het concordaat, „dat de K.A. haar activiteit ontwikkelt huiten eenige poli tieke partfl". Veronese schrijft, dat deze bepaling strikt nage komen zal worden. Alle leiders van de K.A., die zich candidaat stellen voor een politieke func tie by de laatste verkiezingen, hebben hun ontslag genomen uit hun K.A ambt. Gisterenmorgen om 6 uur is prof. Romme van Schiphol naar Batavia vertrokken. Namens den Minister van Overzeesche Gebiedsdeeleft werd hem uitgeleide gedaan door dr. H. J. Fredericy; onder de aan wezigen bevonden zich voorts mr. Th. Teulings, plaatsvervan gend voorzitter van de R.K. Tweede Kamer-fractie, de heer Ch. Matser, ondervoorzitter van de K.V.P. en burgemeester van Arnhem, oud-minister ir. F. Wijffels, lid der Tweede Ka mer, dr. L. Alberding, secreta ris der K.V.P-, en de heer Th. Koersen, lid der Tweede Kamer. Op 30 November j.l. van het vorig jaar werd op het gedeelte van de Waalsdorpervlakte, ge legen aan den Waalsdorperweg onder de gemeente 's-Graven- hage, wederom een aantal stof felijke resten van gefusilleer- den opgegraven. In verband met het feit, dat deze lichamen, dertien in getal, nog niet eerder door den dienst „identificatie en berging lijken" geidentificeerd konden worden, waren hierom trent nog geen mededeelingen gedaan. Tien van deze slachtoffers, allen afkomstig uit Rotterdam, zijn inmiddels geidentificeerd, terwijl de drie nog niet geiden- tifieeerden waarschijnlijk even eens zijn uit Rotterdam. De namen van de slachtoffers zijn: Frans Nicolaas Ludwig, Ids Haagsma, Frans Bernard de Ruyter, Gijsbert Jansen, Anne Willem Arie Koopman, Paulus Visser, Hendrik Theodoor Zwaan, Jacob Arie Verolme, Jan Adrianus 't Hart, Bastian Din- geman van Duin. De slachtoffers werden in be gin November 1944 gearres teerd. De nagelaten betrekkin gen hadden het laatst op 8 Nov. 1944 iets van hen gehoord, zoo dat men aanneemt, dat deze slachtoffers op 9 November '44 gefusilleerd zijn. Met ingang van 1 Januari is als ODVolger van dr. Ridder be noemd tot thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën dr. A. Treep. Dr. Antonie Treep werd op 31 Mei 1910 te Rijswijk gebo- en. Hij studeerde aan de eco nomische hoogeschool te Rot terdam en promoveerde op 19 Maart 1934 op een proefschrift getiteld: „Betrekkingen tus schen banken en industrie in Frankrijk". In 1933 kwam hij als arbeids- contractant bij het ministerie van economische zaken. Op 1 Juli 1934 werd hij tewerk ge steld bij de firiancieele afdeeling van Philips te Eindhoven. In 1938 volgde zijn benoeming tot procuratiehouder van dit be drijf. Op 13 April 1945 ging hij als deviezenspecialist voor het ministerie van financiën naar Londen. In September van dat jaar werd hij benoemd tot financi- eele raadsman van de Neder landsche ambassade. dr. Treep zal te Londen wor den opgevolgd door dr. H. Rie- mens, financieele raadsman aan de Ned. Ambassade te Washing ton. N De tournee van de Ooster- houtsche Nachtegalen naar Frankrijk is een groot succes geworden. In Parijs was de Salie Gaveaü tot de laatste plaats bezet. Het koor des Petit Chanteurs begroette de Hol-" landsche vrienden met het Wil helmus, dat door de Nachtega len werd beantwoord door de Marseillaise. De Nederlandsche ambassadeur, die het bescherm heerschap over het concert op zich genomen had, en verschil lende leden van de ambassade waren aanwezig. Namens de ambassadeur werd den direc teur een prachtig bouquet overhandigd door een der Pe- tits Chanteurs. Het enthousias me van het publiek kende geen grenzen. Ook werden de jon gens op een receptie door Zijne Eminentie de Kardinaal-Aarts bisschop van Parijs ontvangen, die den directeur een fraai por tret met eigenhandig geschre ven opdracht overhandigde. Een bekend journalist, mr. J. J. Belinfante, is te Amsterdam op 72-jarigen leeftijd overleden, hij was een voornaam lid van een Portugeesch Joodsoh geslacht, dat vele littera. toren en uitgevers heeft voortgebracht en o.a. di recteur van het persbu reau Belinfante en Vas Diaz, dat door de familie Belinfante was geslicht. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam deelt gratis warme koffie uit. Er is sprake van een pact van vriendscnap tus schen Transjordanië en Turkije. De Oraniefon- tein, die van Antwerpen kwam, is te Amsterdam niet gelost, omdat de ha venarbeiders het schip als „besmet werk" be schouwen. Een Neder landsche imdingsboot, van Hoek van Holland vertrokken is ,zoek ge weest en thans terecht, de boot was drie dagen ten speelbal van den storm geweest, Er wordt nog eens aangedrongen op intensieve bestrijding van de ratten, en muizen plaag; weet u, dat deze aan ons land per jaar een schade berokkend van 20-30 millioen? U ziet, de statistici kijken niet op een millioentje! Alweer een tikfout van de Telex: er was ge seind, dat de Kola lnten uit Indië vertrok met 1107 gewonden en 2ieke militairen uit Indië, het blijken er nu gelukkig maar 107 te zijn. - - Mor gen, Vrijdag, wordt de brug over de Waal bij Zaltbommel plechtig ge opend door den nieuwen president-directeur van de Spoorwegen, lr. Den Hollander, het lis een voorloopig hersjel van 'n belangrijke schakel in het spoorwegverkeer met het Zuiden, waaraan 400 man dagelijks prachtig werk hebben gedaan. Groningen, Friesland en Drenthe zitten krap in de tabak, nu de werkvoorra. den sterk zijn verlaagd en de detailhandel speelt derhalve weer duchtig op zijn poot. In Den Haag is een gedenkplaat ont huld ter eerq yan 53 C.- C.D.-ambtenaren, die in de bezetting zijn omge komen. Een getuige in het proces van Ravens- bruck verklaarde dat da vivisectie op gevangenen stop gezet ls na hemid- deling van het Vatiraan. Men zegt, dat de zwar te handel in sigaretten iri de hand gewerkt wordt door repatrieerenden, die nu mi de repatrieerlng zoo goed als afgeloopen is niet meer dan 1000 stuks mogen meenemen, een rantsoen dat menig een nog benijdenswaardig zal vinden! Te Haar lem is in den leeftijd van bijna 60 jaar overleden jhr. mr. Strick van, Ldn- schqten, vele jaren pre sident van de Haarlem- sche rechtbank. Tijdens Haar verblijf te Am sterdam benut onze Landsvrou we een groot deel van Haar t^d om het contact met haar volk te verstevigen. Daartoe brengt zij bezoeken aan personen en instellingen en dat zij vooral aandacht aan de kinderen be steedt, bewijst hoe hartelijk zij met ons alien groot en klein, medeleeft. Zoo zag dezer dagen de be kende school in de Jordaan, „Heil des Volks", kortweg „Heil" genaamd, de voorname gaste binnen hare muren. Het was een heele drukte in de Willemstraat, toen H. M. aan het schoolgebouw arriveerde, alwaar zij door bestuur en den directeur ontvangen werd. De heer Stroethof sprak H.M. een woord van welkom toe en her innerde eraan, dat in deze ge bouwen veel illegaal werk ver zet was en noemde in dit geval den naam van Randwijk. Nadat door twee der jongste leerlin gen bloemen waren aangeboden, maakte'H.M. een tocht door de klassen en woonde een padvin dersdemonstratie bij. Onder het gejuich der menig te verliet de Koningin het schoolgebouw en keerde per auto naar haar paleis terug. De veronderstelling, dat spoe dig onderhandelingen kunnen worden geopend tusschen Frank rijk en eenige leiders van Viet nam, wordt gemaakt in een te legram van het Fransch^ pers bureau uit Hanoi. Hierin wordt gezegd, dat de Fransche auto riteiten met belangstelling de eerste agitatie in politieke krin gen in Vietnam gadeslaan. De Fransche minister van koloniën, Moutet, heeft in Calcutta ver klaard, dat de militaire toe stand volkomen wordt be- heerscht, doch dat zullks alleen de moeilijkheden niet uit den weg ruimt. ïntusschen heeft, met het oog op de situatie in Indo-China, het Fransche ministerie van de fensie bepaald, dat alle ge- vechtsklare troepen, die in •Frankrijk zijn gestationneerd, gereed moeten zijn voor den dienst in indo-China. Ih de order van het ministerie wordt verder bepaald, dat soldaten onder 18 jaar en die minder dan 6 maanden militaire opleiding hebben gehad, niet zullen wor den uitgezonden. V i - m&m -- T0kf''' ..-*1...' i§£*2 'J&L A Een nieuw type geheel metalen sportvliegtuig, dat op oneffen terrein zal kunnen landen en starten, zal in de toekomst tegen lagen prijs door de Volmer vliegtuigfabrieken in Los Angeles ver vaardigd worden. Het vliegtuig, ontworpen door Volmer Jensen, is een drie-persoons coupé en wordt gedreven door een 75 P.K. motor, die achter de passagierscabine is aangebracht. Het heeft een kruissnelheid van 110 mijl per uur, en radius van 500 mijlen en heeft een gemiddeld benzineverbruik van 4% liter per 25 mij len. Een nieuw soort enkel landingswiel stelt de Volmer VJ 21 in staat op oneffen terrein te landen en te starten. (Ass. Press P.) IN HET POLITIEBUREAU te Roermond werden in den winter van 1944 tallooze op transport gestelde Joden tijdens het op onthoud van de treinen door de Duitsche schenners der men- schenrechten ter voorkoming van ontsnapping in de arrestanten verblijven opgesloten. Hartverscheurende drama's speelden zich daar vaak af en menigeen vertrouwde zijn laatste goed aan een betrouwbaar uitziende politieman toe in de hoop, misschien nog eens ooit terug te komen. Verscheidene malen werden fortuinen door hen, die den zwaren gang naar de martelkampen maakten in bewaring gegeven, de meeste van hen keerden helaas niet meer terug. Op een dier sombere avonden dat wederom een transport ge. vangenen in Roermond opont houd had, aldus vernemen wij uit „Het Huisgezin", en de cellen van het bureau overvol waren met ongelukkigen <ïie geen hoop meer hadden werd aan een der celdeuren aanhoudend geklopt. Een grijze politieman, wien het hart brak bij het zien dier on gelukkigen, haastte zich naar de eel met het voornemen dien mensch daar zijn lijden eênigs- zins te verzachten. Toen hij de deur ontsloten had vroeg hem een zoon van het getrapte en geslagen volk of hij hem vertrouwen kon. „Spreekt U maar", was' het ge ruststellende antwoord. En de ter dood veroordeelde, want dat waren deze menschen practisch allemaal, vertelde in de cel een wit zakje verborgen te hebben met waardevolle voorwerpen, dat hij misschien....- of anders zijn nabestaanden.... Wie is er nog van over?later, als deze nachtmerrie voorbij zou zijn, ko men ophalen. De rechercheur beloofd© ge. heimhouding en heeft woord ge houden. Niemand heeft ooit ver- moéd welke schatten er in' deze cel verborgen waren. Twee jaar later vervoegde zich een heer 'aan het bureau met papieren die eT geen twijfel aan Konden laten bestaan dat hij eigenaar was van een partij dia manten, verborgen in een zwart, zakje en weggestopt tusschen een sleet in de deurpost. De politie mannen gaan met hem mee naar de aangeduide cel en de heer peutert even met een zakmes. Dan komt de sChat te voorschijn, een kapitaal aan diamanten. Na controle teekent de man voor ontvangst en verdwijnt. Wie beschrijft de verbazing der politiemannen als dehzèlfden dag nog, nauwelijks een uur later, weer iemand verschijnt die be weert dat in> die en die cel edel- steenen verborgen liggen. Hij noemt den naam van een dier rechercheurs en deze gaat met hem mee. Ja éen eind van de vorige bergplaats af ligt, in een muizennest waar de kraaloogjes van een aantal piepjonge muis. jes verwonderd en angstig rond kijken, een wit zakje met kost baarheden. Een schat in een mui zennest. De heer, die dit' zakje mee mag nemen, is een nabestaand© van den gevangene, die eens zijn ge heim aan een der rechercheurs toevertrouwde, maar zelf niet te rugkeerde.zooals zoovelen. Ruim twee jaar borg deze cel haar geheimen. Wie weet wat er elders op de vreemdste plaatsen wellicht, nog verborgen zit en hoeveel er in een angstig oogen blik is weggeworpen op plaatsen waar nooit iemand komt? Doch wie zal ooit het leed kunnen pei len dier duizenden en duizenden, die met den dood voor oogen van de eene martelstatie naar de an dere werden gedreven? per kwartaal sturen wij een speciale krant van het N.N.H.D. iedere week per luchtpost aan het door U op te geven adres in Indië De Commissie-Generaal Is heden ochtend om 11 uur plaatselijken tijd te Batavia aangekomen. Naar wij vernemen zal het proces tegen den kunstschilder Han van Meegeren in Mei wor den gevoerd. Het nieuwe inge stelde chemisch onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de veel besproken doeken geen origi- neele Vermeers zijn. Het hoofd van den Sowjet- Russischén generale staf maar schalk Alexander Wasiljefsky, heeft, met verlof van de Sow- jetregeering, een uitnoodiging van veldmaarschalk Montgome ry om in de lente naar Londen te komen, aanvaard. Maarschalk Wasiljefsky zal vergezeld worden door de maarschallken Konjef, Sokolfs- ky en Rybalko. Te Hamburg zijn reeds 17 menschen doodgevroren, terwijl er 41 ernstige gevallen werden geconstateerd, waarin lichaams- deelen waren bevroren. De Britsche autoriteiten voe ren thans besprekingen met Nederland voor den omslag van roerkolen in Rotterdam, opdat de mogelijkheid geschapen wordt in de dringende kolen- nood van noord-Duitschland te voorzien door leyering over den zeeweg. De Rijn kan elk oogenblik dichtvriezen! In het algemeen neemt de vorst in ons land af, doch de dooi zal nog niet in het geheele land doordringen. Zoowel het gebied van hooge luchtdruk over Rusland als de depressieactiviteit op de oceaan nam in beteekenis toe. Neemt het maximum over Rusland wat toe dan blijft de vorst. Krijgt de depressie-activi teit op de oceaan een beetje meer de overhand dan dringt de warmere lucht verder west Europa binnen. De temperatuur- tegenstellingen in ons land zul len echter sterk toenemen. In de zuidelijke provincies moet gerekend worden op tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi, terwijl in Friesland en Groningen de vorst zal aanhou den. De verbinding Harlingen- Terschelling is gestaakt. Een klacht, die men vaak kan hooren. Het is waar. Het is een verschijnsel van onzen tijd, dat op alle mogelijke manieren het echte gezinsleven lijdt onder de vele amusements-gelegenhe- den, onder de eischen en ver plichtingen die het moderne -so ciale leven met zich meebrengt. Ook aan onze jeugd-beweging wordt dit verwijt gedaan. Waar de oplossing ligt? In het alge meen kan men zeggen, dat men de dingen nooit „te" moet ma ken. Niet overdrijven aan de eene, en niet te kort doen aan de andere kant. Practisch: wat be treft het amusements-leven, dat kan en moet een ieder en elk huisgezin zelf regelen. Het ver- eenigingsleven moet geregeld door de verantwoordelijke lei ders. Maar bovenaan staat, dat de geest der menschen moet ge richt worden op het huiselijk le ven. Daar moet iedereen alles zoveel mogelijk vinden. Al het andere is slechts aanvulling, van tweede rang. Het volledig ont wikkelde gezinsleven is het, waar alles op aan komt. Voor de tweede helft van de 11e periode 1947 (5 t.m. 18 Jan.) Bonkaarten KA KB KC 701 Strook no. 2 Algemeen 55—4 10Ó gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 555 1 kg appels of peren 558 50 gram cacao 557 125 gram koffie 558 50 gram thee 559 pl.m. 225 gram huishoud zeep of 90 gram toi letzeep Bonkaarten KD KE 702 Strook no. 2 Algemeen 565 1 kg appels of peren 56—6 50 gram cacao Reserve: 56-2d pl.m. 225 gram huishoud zeep of 90 gram toi letzeep 56-2e pl.m. 450 gram huishoud zeep of'180 gram toi- l6tZ66p 56-3d 100 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten T 66 2 rantsoenen tabaksari Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 10 Jan. a.s. worden gekocht. De bonnen voor appels en peren blijven geldig t.m. 1 Febr. a.s. In verband met hef aanwijzen van een nieuwen zeepbon, kan het voorkomen, dat hier en daar enkele winkeliers nog niet vol doende bevoorraad zijn; ver wacht mag echter worden, dat de aflevering op de nieuwe bonnen in de meeste gevallen binnen weinige dagen kan ge schieden. J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3