Hoe S.S/ers bewaakt worden Ook de r ALKMAAR EN OMSTREKEN P.O.A. n.v.,Payglop7 PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 10 Januari 1947 ITALIAANSCH OPERA-CONCERT Katholiek vereenigings- leven in opbouw SCHAATSEN PROEFWEDSTRIJDEN TE WARMENHUIZEN De zaok-Swaalf Het Tribunaal NOC ENKELE LICHTE GEVALLEN DE KATHOLIEKE ONDERWIJZERS en de onderwijsvernieuwing K.F.C.-filmkeuring in ons gewest Ontvluchting op groote schaal uit een transport VAN HOENSBROEK NAAR DEN HELDER Nog zeven man voortvluchtig! Comité's Tot in den dood Plesrnan door K.L.M.- personeel gehuldigd DE UITBREIDING DER C.G. KATHOLIEK THUIS FRONT Wedstrijden schoonrijden Haagsche IJsclub Fransch olieprotest BELANGRIJKE ARRESTATIES IN PALESTINA Marktberichten de havenstah antwerpi Aan bederf onde levensmidde worden geli tien jaar ce-i tegen verra; Gevolgen van gev liefde Raad van Cassa Wanneer men niet veel meer dan gewone capaciteiten bezit is het een waagstuk om met twee personen een Opera-concert te geven, en hiermede het audito rium een geheel en avond le boeien. De sopraan Adriana de Bruni en die tenor Giovanni Sperainza hebben dit in het „Wapen van Heemskerk" geprobeerd, maar konden ondanks hun goe<r be. doelde inspanning niet volkomen slagen. In een serie aria's van Puccini en Verdi bewezen zij reeds voor de pauze, en vooral de tenor het te zoeken in een zoo groot mogelijke geluidspro ductie. Dit was dan ook wel in orde, maar verder viel er aan in nerlijke bewogenheid en tempe rament weinig te beleven en dan worden ten slotte de aria's, die toch al buiten hel verband van 't werk gehoord worden, een tonig. De pianist Henk Franke kwam voor iedere aria het dramatische gebeuren toelichten. Die Opjpra- teksten, druipend van romantiek, moest de fantasie van de toehoor, ders in stemming brengen, maar deze werd weer sterk verminderd door een daarop volgende tamme vertolking. De pianist had nu juist geen perfecte vleugel Ier beschikking, welke bovendien nog niet eens zuiver was. Technisch speelde hij z'n partij, maar stimuleerde ver der niet een wat levendiger tem po van de solisten. Na de pauze werd nog gezon gen een tweetal aria's voor so praan en een scène uit het eerste bedrijf van Puccini's La Bohèipe. Men fluisterde' dat het geen echte Italianen waren; men zou het vermoeden. Hoe het ook zij, de prestaties van onze Holland- sche opera_artisten werd zelfs miet benaderd. Voor de luisteraars met muzi kale ervaring was deze avond min of meer een teleurstelling. Ande ren echter waren door de hooge en krachtige tonen ten zeerste getroffen. De belangstelling was zeer goed. Het publiek luisterde met aan dacht en geduld. De sopraan had bloemen in ontvangst te nemen. Een merkwaardig Opera-concert. W. SCHREURS, „TOT WEDERDIENST BEREID" De R.K. Tooneelvereeniging „Vondel" zal reeds voor de derde maal in dit seizoen een nieuw stuk teu tooneele brengen en wel op Maandag 20 en Dinsdag 21 Januari om 8 uur, in het „Gul den Vlies". Hel blijspel „Tot Wederdienst Bereid", uit het Amerikaansch door Piet Mossiinkhoff, is voor haar donateurs zeker een verras sing. Gezien de schitterende succes sen van haar vorige uitvoeringen zal het zeker niet aan een goede opkomst ontbreken. De bezoekers worden er op ge wezen, dat er weer geloot wordt voor de plaatsbespreking. Enkele kaarten zijn er nog ver krijgbaar bij de bekende adres sen. De beide avonden worden be sloten met een gezellig samenzijn. Zie verder de advertentie in dit nummer. JUBILEUM AiLKMAAR De heer J. H. Ooijevaar Sr., boekhouder bij de fa. W. Kerkmeer Zn., herdenkt op 14 Januari den dag, dat hij voor 40 jaar in functie trad. Het zal den jubilaris dezen dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. TRICOTAGE „BULTHUIS" ALKMAAR Donderdagmiddag werd de, volgens ontwerp van dén heer Schoonhoven, verbouwde zaak van den hier welbekenden manufacturier L. Bulthi^is plech tig geopend. De aannemer S. Schaaf heeft, evenals de heer Ver- burgt, die de artistieke inrichting verzorgde, een knap stuk werk geleverd. Het moet voor de cliën ten, naast koopen, ook eep genoe gen zijn het interieur van den winkel te bezien. Als extraatje kan de heer Bult huis aam zijn vasle klanten een partij goed 'bieden, dat zelfs, wat betreft kwaliteit, voor den» oorlog oen qxceptie was. Wij wenschen de firma in haar nieuwe zaak veel geluk en voor spoed toe en hopen, dal haar naam, zooals vroeger, de kwaliteit blijft garandeeren. PRIMA EIKEN BUREAUX EIKEN TYPE-TAFELS BUREAUSTOELEN in hout en buismeubel WIERINGERMEER De Sportclub D-W.O. hield dezer dagen een algemeene ledenver gadering waarop de verkiezing van een tweetal bestuursleden plaats vond. Tevens werd uit voerig uiteengezet hoe men zich de opbouw van het katholiek vereenigingsleven dacht. Aan den top komt een hoofdbestuur waarin zitting hebben e,en vijf tal leden t.w. mej. J. Meyerink en de heeren Kleine, Veenhuis, Wolbers en Burger. Dit hoofd bestuur zal geadviseerd worden door een bestuurslid uit iedere op" te richten onderafdeeling. Voorloopig zullen de bestuurs leden van D.W.O. en De Zwer vers daarvoor in aanmerking komen. De heer Burger merkte op dat men de plannen niet zoo grootsch behoefde op te zetten als het geval was in plaatsen met veel jongelui. Als er teveel clubs komen, bestaat er gevaar voor uithuizigheid, hetgeen al lerminst de opzet is. De heer Veenhuis was het daar mede eens. De heer Wolbers wilde ook de gehuwden in de plannen betrekken. Er zal bij alles ter dege rekening worden gehouden met de bisschoppelijke richtlij nen voor de N.K.J.B. en de J.V.G. De voorzitter bracht aan het einde van den avond dank aan den heer Wolbers voor zijn ver dienstelijk werk en een der jonge dames bood hem een boekwerk aan. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Doro thea, dochter van Pieter J. Gouds blom en G. W, M. van den Aak- stel-; Arthur, zoon van Johan Brautigam en M. J. Meijer; Ro bert J. H,, zoon van Jan Amel en F. E. Habich; Wilhelm J., zoon van Wilhelm J. Schoonhoven en F. <fe Vries. Ondertrouwd; Reimier A. Boots en Johanna G. Wilkens; Bernard J. Oortmeijer en Eglantine E. M. L. Robert; Adrian Diskanter en Jamtien Kregel; Wilhelmus J. de Greef en Anna H. Venneker; Cornells van der Molen en Corry Rempt. Ondanks de snel ingevallen dooi, die heel wat water op de baan had gebracht, vonden de nationale proefwedstrijden voor amateurs, volgens de reglemen ten van 'den KNSB, te Warmen- huizen toch doorgang. Een twintig amateiurs namen aan dezen wedstrijd deel; hun leeftijd varieerde van 14 tot 19 jaar. De publieke belangstelling was heel matig. De 500 meter. Het waren de oudste deelne mers, die in dezen wedstrijd nog eenige behoorlijke ritten te zien gaven. Verschillende rijders kwa men te vallen, zoodat dit ijsfestijn mu en dan op een waterballet ge leek. B. Vermeulen uit Breukelen en W. $.afjes uit Assendlelft legden beiden de 500 m af in 56.9 sec. en reden na de 1500 m de 500 m- baan nog eens over, waarbij Aaf- jes, die opviel door zijn snelle start, als winnaar door de finish kwam in 55.8 sec. (Vermeulen dead er nu 57.6 sec. over). 2e werd G. Maarsen uit Aals meer in 57.3 sec.; 3. B. Vermeulen uit Breukelen, '56.9 sec.; 4. A. Hoekstra uit 's-Gravenzan«Je, 57.8 sec.; 5. G. Freeken, Aalsmeer, 58.4 sec.; 6, M. de Groot, Warmenhui- zen, 58.9 see.; 7. M. Hoogscbagen, Alkmaqr, 60.9 sec.; 8, J. Bloemen 61.4 sec.; 9. A. de Groot, Warmen- huizen, 61.5 sec.; 10. F. de Boer, Warmenhuizen, 62.2 sec.; 11. J. Rozendaal, Warmenhuizen, 62.3 sec.; 12. P. Blauw, Slompetoren, 62.4 sec.; 13. C. A. Hofman, Eg- mond a. d. Hoef, 64.3 sec.; 14. A. de Groot, Warmenhuizen, 64.6 sec.; 15. J. Tijm, Warmenhuizen, 66.1 sec.: 16. H. v. Hesteren, War menhuizen, 68.3 (gevallen); 17. I. de Koker, Nieuw Vennep, 69 sec.; 18. M. Pronk, Warmenhuizen 73.7 sec.; 19. P. Molenaar, War menhuizen, 73.8 sec.; 20. J. Hui- bers, Warmenhuizen, 82.6 sec.; C. Stammes kwam te vallen en reed de baan niet uit. De 1500 meter In dezen wedstrijd1 kwamen de sterksten van de 500 m tegen el kaar uit. 1. G. Maarsen 3.0,2; 2. A. Hoek stra 3.2.2; 3. B. Vermeulen 3.2.4; 4. W. Aatjes 3 8.2; 5. M. de Groot 3.15.4; 6 M. Hoogschagen 3.19.6; 7. G. Freeken 3.24.2; 8. P. Blauw 3.24.8; 9. J. Rozendaal 3.27.6; 10. Th Hopman 3.28.4; 11. F. de Boer 3.29.2; 12. A. de Groot 3.29.6; 13. J Bloemen 3.24.14. A. de Groot 3.45.2; 15. J. Thijm 3.46.—; 16. P. Molenaar 4 min.; 17. M. Pronk 4..1; 18. J. Huibers 4.42. De kop boven het verslag in ons blad van gisteren van de behandeling van de zaak Swaalf voor het Tribunaal, vermeldde, dat Swaalf vrijgesproken was. Dit is echter zooals ook uit het verslag viel op te merken onjuist. Bedoeld was, dat Swaalf was vrijgelaten. 't Tribunaal behandelde Woensdag wat lichte gevallen behandeld. E'. v. d. Wal uit St. Pancras stond terecht we_ gens lidmaatschap,werkzaamheden bij de Organisation Todt, als hulp- landwachter en-,wegens vernieling van een ruit van het Kadaster na een woordenwisseling over de vliegtuigen van de geallieerden die overvlogen. De ruzie had brij bijgelegd en de ruit vergoed. Hij was lid geworden om wat meer te verdienen; omdat hij als landwachter niet voldeed werd hij uit dit edele corps gegooid. Na Dollen Dinsdag bedankte hij voor alles. KI. Slooten uit West Graftdijk was bij de beweging geg'aan omdat er zoo_ veel toffe kameraden bij waren. Hij werd landwachter om den zwarten handel tegen te gaan en verrichte werkzaamheden als baanwachter langs de spoorlijnen, ook had hij munitie gereden en zich in uniform gestoken. Zijn vrouw was hij kwijt geraakt aan de Duitschers, het kind een meisje was hem na de echtscheiding toegewezen doch overleed spoedig, de president •Mr. Schenkeveld was zoo attent hem de foto's van het kind die in het dos_ sier lagen terug te geven. De kapper J. Sevenhuysen was ook al niet gelukkig in de liefde; hy was van zijn vrouw gescheiden van tafel en bed; waarna de vrouw verdween, vermoedelijk naar Duitschland. HJj werd in '40 lio, werd WA.man en landwachter waar hij als corps»kap„ per fungeerde. Hij werd alleen l&nd„ wachter om zich te vrijwaren voor uit. zending naar Dulschland. Toen hy walgerde op wacht te gaan s'aan werd hij eruit gegooid. Mr. Smal pleitte clementie. W. Jongkamp was een oud-Indisch., man die de mentaliteit van een goe den Nederlander miste en al gauw de NSB ten prooi viel. Hij was lid van '37 tot Dollen Dinsdag en kwam, van Gro_ ningen naar Alkmaar waar hij in de beweging actief functionaris werd. Ook deed hij voor het arbeidsbureau on_ derzoek naar bedrijven waar arbeiders voo Duitschland gemist konden wor_ den, de Alkmaarders J. Stavenuiter en J. v. Gijzen kwamen door zijn toedoen in Duitschland terecht. Mr. Leesberg deed nog pogingen den man in een gunstiger daglicht te stellen maar veel lichtpuntjes waren er niet in dit geval Tenslotte stond de Bergenaar G. v. Twuyver terecht die ook al uit armoe., de tot de beweging was gekomen, op de Ijzerfabriek verdiende de jonge man 9.50 per week. maar de mof„ fen betaalden betei, hij werd bank_ werker bij de Betriebsstelle en later baanwachter langs de spoorlijn. Toen hij de eed op de fuhrer moest afleg gen vertikte hij dat; werd gevangen gezet tot de geallieerden- hem be_ vrijdden. Mr. Smal wees op den jeug„ digen leeftijd van zijn cliënt die door slechte vrienden van het goede pad was afgedwaald. In alle zaken uitspraak over 14 dg. Het Kath. Onderwijzers Ver bond in Nederland hield op 4 en 5 Januari j.Z. een bestuursver gadering in Utrecht. De Voorzitter, de heer Willem Wiltschut, memoreerde het werk van het afgeloopen jaar, vooral de actie tot verbetering van de salarispositie der onderwijzers. Hoewel het volledig rechtsher stel niet werd. bereikt, zal toch het resultaat voldoening bren gen in breede kringen. De be dragen der verhoogingen zijn be langrijk te noemen. De Voorzit ter bracht dank aan Minister Gielen en oud-Minister v. d. Leeuw, alsmede aan de Voorzit ter der Commissie, Dr. Wesse- lings. Hij sprak de hoop uit, dat nu spoedig de verhooging aan de onderwijzers zal worden uitbe taald. In dit verband bevreemd de het, dat van de door de Mi nister toegezegde circulaire aan de schoolbesturen nog niets na ders werd vernomen. Het nieuwe jaar zal veel werk vragen, in verband met de on derwijsvernieuwing en de reor ganisatie. De heeren Wiltschut, Wijmen en Derksen worden resp. herko zen als voorzitter, secretaris en penningmeester; de heer De Boer als redacteur van Het Kath. Schoolblad. De begrooting voor "1947 wordt vastgesteld op een bedrag van f 36 600.voor Het Kalh. Schoolblad en f 27950. voor het Verbond. Als vertegenwoordiger van het K.O.V. in het dagelijksch bestuur van de Alg. Ned. Onderwijzers Federatie wordt de heer Wilt schut aangewezen. De verbondsvergadering zal gehouden worden op Woensdag 9 April te Nijmegen. De bespreking van het Rapport Bolkestein vormde de hoofdscho tel der discussies. De vergadering sprak zich uit voor het tweejarig kleuteronderwijs, gevolgd door de vijfjarige lagere school. Ook het apart voortgezet gewoon lager onderwijs wordt door de verga-, dering aanvaard. In afwijking met het rapport verklaarde de vergadering zich voor een ver plichte vierjarige school voor ULO In zake de opleiding tot onder wijzer acht men de middelbare school niet de gewenschte grond slag, maar verklaart men zich voor het Lyceum, gevolgd door een 3-jarige Kweekschool. Het K.O.V. zal zich wenden tot de Stichting Landgoed „Draken- burgh" te Baarn, ten einde in den Bestuursraad dier stichting te worden opgenomen. Krachtig spreekt de vergade ring zich uit voor afschaffing van de classificatie, vooral in verband! met het schrikbarend tekort aam onderwijskrachten ten plattelande. Contact zal opgeno men worden met hel Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, "dat ons in zake deze kwestie reeds om voorlich ting verzocht. ALKMAAR: Alkmaarsch Biosc. Theater: Ridder zonder vrees; alle leeft.. Cinema Americain: Swing Wals; 14 jaar; Victoria- theater: De man met het ijze ren masker; 14 jaar. Harmo nie: Russische Rhapsody; 14 jr. DEN HELDER; Tivoli; De man met het ijzeren masker; 14 jr. De Witte: Zij maakten mij een moordenaar; toelaatbaar voor volwassenen. BREEZAND: Apollo: Hoe lan ger hoe gekker; 14 jaar. HOORN: Victoria theater: De slag om Arnhem; 14 jaar. Winston theater: Marie Louise; alle leef tijden. ENKHUIZEN: Muntbioscoop: 2000 vrouwen; 18 jaar. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Cornelia Wilhelmina, dochter van Reiinier Kleverlaan en Sophia Margare. tha Henneman; Adriaan, zoon van Victor Justiin Mulder en Maria van Dis; Frits, zoon van Nicolaas van Wieringen en Alberdine Haije; Falk Michael, zoon van Pieter -Cornel is Schekkerman en Eleonore Renate Hennes. Ondertrouwd: Dirk Smit en Pieternella Jacoba Haasbroek; Marinus de Bruin en Johanna van der Zei. Getrouwd: Bernardus Witsen en Wilhelmina Anna Lamgedijk; Hein Harms en Maartje Kieft; Johannes van Gils en Johanna Elisabeth Koppel. Overleden: Grietje Boots, 76 jaar, echtgenoole van Dirk Bak ker; Jacob Jan Vis, 74 jaar, echt genoot van Neeletta Dil; Meinouw Bos, 52 jaar, echtgenoole van Auke Postma; Ruurd van Kuiken, 82 jaar, weduwnaar van Elisabeth Keizer. WIERINGERMEER Naar wij vernemen wacht de Wierin- germeerbewoners een mooie avond. Op Donderdag 16 Janu ari zullen n.l. „De IJpelaars" een gastvoorstelling komen ge ven te Middenmeer in Hotel Smit. Gespeeld zal worden het bekende stuk van Felix Tim mermans „Waar de ster bleef stille staan". Dit Wieringsche R.K. Tooneelgezelschap heeft met dit stuk bij haar uitvoering te Hippolytushoef op 5 Januari veel succes geoogst. We sporen alle Wieringermeerders aan de ze kans om te genieten van het echt sappige Vlaamsch niet te verzuimen. U hoort het Kerst gebeuren nog eens, maar hoe Dat moet U zelf maar gaan be luisteren. Het initiatief is uit gegaan van Kapelaan Dekker in samenwerking met het bestuur van onze eigen club „De Zwer vers''. WIERINGERMEER In de noodlokaliteiten der scholen te Slootdorp en Middenmeer heerscht koning winter in volle glorie. Voor de jeugd een bui tenkansje, aangezien de scho len tot en met Zaterdag geslo ten zijn. Het onderwijzend per- soneei hoopt Maandag a.s. weer te kunnen beginnen. HEERHUGOWAARD In de vacature opzichter van den pol der „Heerhugowaard" zijn 221 sollicitaties binnengekomen. HARENKARSPEL Bij de gemeentepolitie is terug te beko men een gevonden zilveren ro zenkrans. LIMMEN. Wij ontvingen een ingezonden stuk van R. G. zonder nadere aanduiding of adres. Als G. ons naam en adres opgeeft, zullen wij hem van antwoord dienen. Woensdagmorgen vertrok uit het Limburgsche dorp Hoens- broek een vrachtauto met 23 Hollandsche S.S.-ers en de noo- dige bewakers met bestemming Fort „Erfprins" te Den Helder. De tocht was in verband met de heerschende koude uiteraard geen plezierreisje en toen het transport tegen het vallen van den avond Ede passeerde, be sloot de leiding bij een buiten café te stoppen om krachten op te nemen voor het verdere ge deelte van de lange reis. Een der bewakers bleef met de S.S.-ers in de vrachtauto achter. De col lega's schoven in de gelagkamer rond de kachel en bleven hier meer dan anderhalf uur zitten. De bewaker in de auto was in middels in slaap gevallen, het geen de half bevroren maar des ondanks op hun vrijheid beluste S.S.-ers een welkome gelegen heid bood de plaat te poetsen en in de omliggende bosschen te verdwijnen. De vinnige koude en de hon ger dreven een gedeelte der de serteurs de volgende morgen weer terug naar de bewoonde wereld, zoodat Donderdagmid dag ongeveer de helft der ge vangenen weer present was. Op de overigen wordt nog ijverig jacht gemaakt. van het Katholieke Thuis front, doet wat andere co- mité's reeds deden en geef ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven. Wij zenden hen dan iedere week per lucht post de speciale Indië- krant van het N.N.H.D. Het zal wel door de gladheid zijn geko men, hoewel men een tikje onverschilligheid, achter den chauffeur zou kunnen zoeken, want hij had tijd om te remmen. Hoe het ook zij, er raakte een klein wit hondje met een vrien- delijk-gevlekt snuitje, onder deh zwaren le_ ne, witte beest tegen den grond, even een benauwde schreeuw en de wagen ging verder Onverstoord. Een klein meisje liep schreiend weg, om thuis, veilig bij moe der, het stukje drama te gaan vertellen. Een bakkersjongen fietste er langs, keek en trapte weer verder op gerwagen, toen het de melodie van „Take niet voldoende uit- ie away", keek, maar alle aan- Groote menschen dacht besteedde aan haastten zich, zoo goed een grooten broer, die ze langs den gladden wilde spelen. Zeker, bij de gladheid van dien dag een beetje onverantwoordelijk. ook een beetje onbe- weg konden, om vei lig bij een warme kachel te kruipen. En in dit uur van den vroegen dag lag het zonnen.... misschien kleine, witte lijkje een beetje te veel ge- midden op de ver- mijmer. De vrachtwa- keersbaan. De groote, gen was onverbidde- bruine herder was, lijk en 'n groot forsch wiel drukte het klei- met groote sprongen en driftige bas-too- nen. En wachtte in de verte de komst van zijn kleine, witte speelmakker. Dan, met een hevige grom kromp hij in ei kaar, toen het beest ie werd overreden. En in vliegende vaart kwam hij terug naar deze onheilsplek. Hijgend en glijdend over het wegdek. Voorzichtig voorover gebogen likte hij daar over het rillende lichaampje, blies lan"<s de brekende oogjes en streelde het kreunen de diertje. Tot het doodstil gestrekt lag, een kleine helle plek in een rooden kring. Toen klonk nog één maal klagend' de roep van den stevigen her der, voor hij met han_ toen de wagen kwam, genden kop wegsloop blaffend weggerend, naar 'n rustige plaats. Omtrent dit ontsnappingsdrama vernemen wij nader, dat onder Heiloo wederom acht S.S.'ers kans zagen te ontsnappen. Naaar ons van betrouwbare zijde werd medege deeld, bleven de bewakers ook nu weer in de cabine zitten, toen de ontvluchting had plaats gehad. Een der S.S.'ers kwam bij zijn sprong uit de auto leelijk terecht, in de buurt van de Rustende Jager vond de po litie hem met een hersenschudding. Hij werd naar de Rustende Jager overgebracht en later in het St. Elisabeths-ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Bij een verhoor, dat hem kon worden afgenomen, ver klaarde hij, dat er nog een zevental mannen waren ontsnapt! Er zijn er twee op de Velser pont gepakt. In totaal zijn van dit transport van Limburg uit, van Ede af twaalf man ontsnapt, van wie er een gewond is, drie teruggekeerd (een bij Amster dam) en twee gearresteerd, er wa ren er gisteren nog zeven zoek! De Commandant van fort Erfprins, die zich ook wel over de vreemdsoortige manier van „bewaking" van deze gevaarlijke arrestanten zal verwon deren, deed gisteren een oproep, waarin automobilisten gewaar schuwd werden, dit soort menschen niet als lifters op te nemen. Ter correctie mede van boven staande, deels uit Amster dam ontvangen gegevens, kun. nen wij thans aan de hand van inlichtingen van bevoegde zijde de volgende juiste lezing van het geval geven: Er zijn, Woensdagmorgen in de voegte, 42 SS-ers, die in de Lim burgsche mijnen werkten, uit Heerlen vervoerd naar fort Erf prins in Den Helder. Zij waren afgeikieurd, gedeeltelijk om me dische. gedeeltelijk om andere redenen. Het vervoer geschiedde ondeT leiding van Limburgsche „bewakers" en geschiedde in een vrachtauto met aanhangwagen; in elk voertuig bevonden zich 21 man. Tusschen Limburg en Am sterdam zijn 4 of 5 man ontvlucht in Amsterdam nog een; dit is eerst op de Velserpont gemeld. Er is toen aan den buitenkant een klink op de deur van den aan hangwagen gedaan en de bewaker vond dat zoon prachtige uitvinding, dat hij zich maar bij zijn collega in de cabine van de voorste wagen op sloot! Ondanks den klink is er toen toch nog weer, bij Heiloo, een man ont snapt. Hij had de klink weten los te peuterenl Vervolgens zijn er in deze ontsnappingsreeks aan de loo- pende band, nog weer vijf van deze gevaarlijke heeren ontvlucht tus schen Alkmaar en den Helder. In totaal zijn dus 12 man ontsnapt. Geen 23 dus, zooals in het eerste bericht staat. Er zijn er twee aan gehouden in Ede, twee in Amster dam en een is er gewond aange troffen bij Alkmaar. Dat er nog zeven zoek zijn, klopt dus met de eerste berichten. Het spreekt van zelf, dat er een uitgebreid onder zoek naar deze treurige zaak gaande En het Nederlandsche volk heeft er dan ook recht op te v/eten, wat er nu precies is gebeurd en of degenen, die voor deze ontvluchtingen ver antwoordelijk zijn, daarvan de consequenties te dragen zullen krijgen. Ook is het prachtig, dat wij ons bezorgd maken voor den gezondheidstoestand van S.S.'ers, maar als we ze dan in hun persoonlijk belang netjes eenige honderden kilo- BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Gebo ren; A. P. M„ zoon van J. N. Com mandeur en A. J. Vader; C. M. F., zoon van F. Huiberts en G. Loos; L. P., zoon van A, de Wit en A. A. Dekker; J. S., zoon van N. de Groot en G. M. Mosch; H. P. L„ zoon van G. Th. A. Specker en A. Bot; P. N. J., zoon van C. Borst en A. Eeken; E. T. M., doch ter vain C. A. Ouclhuis en M. C. Does; E. T. M., dochter van P. M. Snoeck en M. C. Bruin; A. P., zoon van Th. Ottenbros en M. J. Schilder; J. C. J„ zoon van C. Th. Wester en D. G. Hoek; H. A. L. M„ dtochler van P. J. de Haa/n en C. G. Arkesteyn; J. M. A., zoon van J. Wittebrood en H. M, Dui ker; C. G. A., dochter van Corn, N. van Langen en G, Schouten; N. A zoom van Gerb. J. Bot en M. Sündër; J. J, M., zoon van Corn, J. de' Vries en J. Groot. Ondertrouwd: A, M. van Kleef 23 jaar en G. A. Dekker, 22 jaar, beiden te Heerhugowaard; Corn. Peereboom, 34 jaar en M. Hemke, 25 jaar, beiden te Heerhugowaard Getrouwd: N, Bijvoet, 30 jaar en E. Smit, 26 jaar, beiden te Heerhugowaard. Overleden: Maria Teeling, 83 jaar, wonende te Zaandam, wed. van G. Post; Engelina R. M, de Rooy, dochter van G. en M, Sui ker, 3 mnd. KATH. THUISFRONT DE RIJF Door samenwer. king van de R.K. Tooneelvereeni ging „Benedictus XV", die R.K. Dames Zangvereeniging „Arti" en de R.K. Gymnastiekvereeniging „D.I.O," werden op Zondag 5 en Dinsdag 7 Januari jl. uitvoerin gen gegeven ten bale van het Katholiek Thuisfront. De op brengst, aldus deelde de Zeereer- waarde'Heer Pastoor Coppens in zijn openingswoord mede, zal worden besteed voor het aan schaffen van een abonnement op een krant en voor amusementen voor eiken militair in Indië. Het programma was goed verzorgd. De zangertjes zongen voortreffe lijk onder leiding van den heer G. Hop. De Gymnastiekvereeni ging deed haar best en gaf ons menige goed uitgevoerde presta tie op brug en rek, terwijl zij de kostelijke studentengrap „Hen- kie" van Jac, Brauin opvoerde, die aanvankelijk wat houterig, later veel soepeler en vlotter opge voerd werd, OPENRARE VERKOOPING BEEMSTER Ten overstaan van Not. J, de Groot uit Alkmaar had im café „De Nieuwe Tuin bouw" alhier een openbare ver knoping plaats van de boerderij, behoorende tot de nalatenschap van J, van Dort en M. v. Dort Purmer. De uitslag is als volgt: Perc. 1. De Boerenwoning c.a. met weiland, tezamen 18 H.A., 18 A. en 60 cA. Kooper D, Sche. ringa voor f 59.550. Perc. 2. Bouwland 4 HA, 31 A. 40 cA. Kooper W. Nobel Rz. te Beeroster f 11.651. Perc, 3. Bouwland 3 HA 95 A. 20 cA. Kooper A. Maassen te Bergen f 10.671. Perc. 4. Weiland 1 HA 67 A. Kooper C. v. Dort Gz„ Heiloo voor f 5001. Perc. 5. Bouwland 3 HA 26 A. 80 cA; idem voor f 8801. WONINGBOUW LANGEDIJK Op uitnoodiging van het bestuur van de afdeeling Langedijk van de Partij v. d. Arbeid werd Woensdagavond in "Concordia" te Noord-Scharwoude een vergadering ge_ huoden waarvoor alle aan de Langedijk gevestigde politieke partijen, vakorga nisaties en woningbouwverenigingen war er; verzocht; om in verband met den noodzakelijken woningbouw aan de Langedijk de mogelijkheid en de wen_ schelijkheid te bespreken van de stich ting van één woningbouwvereniging aan de Langedijk. De heer G. G. Post heeft in een ge documenteerde uiteenzetting gewezen op de noodzakelijkheid dat. met mede werking van de twee thans bestaande woningbouwvereeniginger,', die samen 42 woningen exploiteeren, iot coördi natie van alle krachten wordt overge gaan om den woningbouw, waarbij de woningbouwverenigingen zoo'n be langrijke rol zullen moeten speler.' in de naaste toekomst, in alle dorpen der gemeente Langedijk te bevorderen. Aan de hand van diverse gegevens van den Nat. Woningraad, het over koepelingsorgaan van de woningbouw verenigingen in Nederland toonde spr. aan dat één groote vereniging te pre_ fereerer.' is boven verschillende klei nere, aangezien een woningbouwver. eeniglng het meest efficident kan wer ken als zij 300 a 400 woningen exploi teert. Er volgde op deze Inleiding een ge animeerde discussie door de vertegen woordigers van de zes organisaties die aan de uitnoodiging* gehoor hadden ge geven'. (De R.K. waren verhinderd we gens de Missteweek en van de prot.chT. organisaties was geen bericht ontvan gen) waarna men unaniem besloot de uitgebreide notulen van deze vergade ring toe te zenden aan alle daarvoor in aanmerking komende organisaties en' om te trachten in een op 5 Febr. a.s. te houden bijeenkomst te komen tot het Instellen van een uitgebreide com missie die de werkzaamheden verder zal uitvoeren'. Sr Ter gelegenheid van de eere promotie van den directeur der K.L.M., den heer Plesrnan, is in het hoofdkantoor een bijeen komst van het personeel gehou den waarin de doctor honoris causa gehuldigd werd. Een der oudste employes sprak den heer Plesrnan toe en overhandigde hem namens het personeel een geschenk. In zijn dankwoord be trok de directeur al het perso neel in de eer hem bewezen. EVC meters verder opsluiten, dan is het toch wel gewenscht, dat ze goed bewaakt worden, en dat het vervoer zoo serieus ge schiedt, als door het kaliber van de lading vereischt wordt! Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P., dat ten departemen- te van overzeesche gebiedsdee- len thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp houdende uitbreiding van de commissie-generaal tot ten hoogste 5 leden. Dit wetsont werp zal dezer dagen aan den ministerraad worden voorge legd. Prof. Posthuma, die 21 Janu ari reeds naar Indië vertrekt, zal daar reeds dadelijk in het werk van de commissie-gene raal worden ingeschakeld. In den Donderdag gehouden vergadering van den raad van toezicht van het Katholiek Thuisfront werden tot voorzit ter en penningmeester benoemd ir. A. Smulders en de heer Ph. van der Ven, zoodat in de va catures ontstaan door de benoe ming van mr. dr. Houben tot commissaris der Koningin in Limburg en het aftreden van Gen. Majoor Baron van Voorst tot Voorst wederom is voorzien. De aftredende bestuursleden zullen zooveel mogelijk aan het werk van Katholiek Thuisfront blijven deelnemen. De slechte toestand van het ijs op de banen van de Haagsche IJs club maakte het Donderdag on mogelijk, de aangekondigde kam pioenschappen schoonrijden van Zuid-Holland nog doorgang te doen vinden. In plaats hiervan werden nu nationale wedstrijden schoonrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door paren uit Noord- en Zuid-Holland. De uitslagen zijn: Senioren: 1 Mej. C. Roodjes— A. M, de Ruiter; 2 Mej. L. Schip pers^G. Blauboer; 3 Mevr. J. de Jong—C. Meeuig; 4 Mej. A. 'van ArkelA. Goedhart; 5 Mevr T. de Boo-—D. J. v. d, Woude; 6 Me vrouw L. MolenaarH. Wessels. Junioren: 1 Mevr. IJksJ. Rijks; 2 Mej. T. DebooP. v. d. Ban; 3 Mevr, PetrieJ. Petrie. Volgens een woordvoerder van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Frankrijk by Engeland en Amerika geprotesteerd tegen een beweerde schending van de overeenkomst inzake de Iraaksche petroleummy. Het protest is het gevolg van het feit, dat koning Ibn Saoed oiieconcessies in Saoedi Ara- bië aan Amerikaansche petrö- leummaatschappüen heeft ver leend, welke vertegenwoor digd zijn in de Iraaksche pe troleummy. De woordvoerder zeide, dat vol gen de overeenkomst alle olie concessies, die door groepen van Iraaksche petroleummij. verkregen zijn in het gebied van het vroege re Ottomaansohe rijk met de an dere groepen moeten worden ge deeld. In Saoedi Arabië hebben de Amerikanen geweigerd zulks te te doen, aldus de woorvoerder. Het departement van buiten landsche zaken te Washington heeft bekend gemaakt, - dat de Amerikaansche regeering het Fransche protest, inzake het aan nemen van de door Saoedi Arabië verleende olie-concessies door twee Amerikaansche maatschappijen heeft verworpen. In den vroegen .norgen van Woensdag hebben afdeelingen mi- ruzalem razzia's gehouden waarbij rezalem razzia's gehouden waarbij een 18tal leden der verzetsbewe ging Irgoen Zwai Leumi gearres teerd werden. 12 van hen, waar onder vier vrouwen, werden van hun bed gelicht. Men heeft een goede vangst gedaan daar zich on. der de gearresteerden drie hoofd figuren van de Joodsche terroris tische organisatie bevinden. De politie was in actie gekomen naar aanleiding van inlichtingen en heeft de overvallen tot het laatste moment geheim kunnen houden. De gevangen genomen personen zijn naar een geheime plaats overgebracht om onder vraagd te worden D« irgoen heeft in pamfletten bekend gemaakt, dat b ij deze actie twee groepsleiders gevallen zijn. WIERINGERWAARD J.l. Woensdagmiddag werd op de mooie ijsbaan een hardrijderij over 160 meter gehouden, waar aan door 13 personen werd deel genomen. Na enkele spannende ritten was de uitslag: le pr. f 50 J. Jongert, Amsterdam; 2e pr. f 25 J. Manneveld, Wieringen; 3e f 15 H. Struik, Wieringer- meer; 4e f 10 K. Reijne, Scha- gen. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den heer C. H. Limpers uitgereikt. AVENHORN 9 Jan. Sprultkool 28 —72; roode kool 13.20—19.20; gele kool 612.10; uien: groote 16.2016.50; ge. wone 3.80—16.50; driel, 1313.30; nep 14.6014.90; bieter.' II 6.60; wortelen 7 —10.10. NOORD SCHARWOUDE 10 Jan. Aangevoerd 45000 kg gele kool 9.80— 12.10; 20.000 kg witte kool 7—8.70; 36.000 kg roode kool 12.50—20.40; afw. 7—11.80; 400 kg witlof 49.10 3000 kg kroten I 9.40—io.oo; II 5.20—5.90; 500 kg peer.' III 9.00; IV 8.20; 3000 kg uien 12.10; 13.10 grove 14.90; drielingen 6.90. LANGEDIJK! 10 Dec. Aang'evoertï: 17.500 kg roode kool 11.60—19.20; 25.500 kg gele kool 9.10—12.10; 6500 kg. Deen. sehe witte kooi 8.20—8.50; 500 gr. boe_ renkool 20.70—21.10; 500 kg witlof 60-2 62; 600 kg uien 17.10: 120 kg spruit, kool 50. „Ike" heeft er eei Eisenhower is een i kan, dan veldslage maakt werd tijdens In een redevoerim karta heeft Mchanu vice-president der o m. gezegd, dat he sche volk er van i moet zyn in hoeverr landers ons willen gen. De Nederianc agressief op te Buiti dan en Padang, ter\ bon zelfs gebombard Kruis en Helfrich h derland een beweging de eigen regeering te Bij onze regeering wensch den weg van bewandelen, doch war derlanders agressief beginnen wij daarmee beseffen onze kracht. 1 vervolgens op, dat als ders werkelijk vrede Linggadjati moeten v« en het Nederlandscb spoedigste moet word trokken. Hatta zeide v< Nederlandsche militair rialisten de beslissinge eigen regeering sabote Indonesiërs tot conflic om hen te overdonder president vroeg zich af Nederlanders zich maakten over de de daar zij immers hadde: binnen twee jaar te vei beschuldigde hen er va lies van het Koninkrij zien." Hatta vroeg zich af, derlanders oorlog dui ren en een poging zo ven ondernemen onTc De stakende have: te Antwerpen hebben morgen besloten zich ter beschikking te sti het lossen van aan b derhevige levensmidc een telegram aan den president hebben zij, band hiermede, verz het noodige materiaal schikking te stellen, al terugtrekken van de ti de haven. De stakers b slotte geëischt, dat c zal geschieden zonder komst van de werkgevi de corporaties. Voor het Hof van C s-Gravenhage werd beh zaak tegen Willy van de uit Velsen, wie ten laste tegd verraad van ver het bekend maken van opslagplaatsen en het hi denvijand. Tijdens haar verhoor de verdachte zich over i deling die zij in ver hampen zou hebben ond Haar gedrag tijdens de verontschuldigde zij doo: Waren dat zij verliefd weest op Langendijk, de naar op sluwe wijze al hchtingen zou hebben o Zij meende niet schuldi; daar zij de gevolgen v; verraad niet zou hebben en ook niet gewild zou nte procureur-fiscaa] prof meijer hechtte weinig wa de verklaringen van den getuige, hij geloofde echter beklaagde in haar ver dingen heeft gedaan, die z met zou hebben gedaan. zachtende omstandigheder ning houdende vroeg hij vangenisstraf van 10 jaa De zaak tegen Johannis te Bergen, die lid was van de landwacht en door te Den Bosch veroordeel; tot 5 jaar gevangenis w verlangen van den raadsn gesteld totdat een psycl rapport over dezen beklaai gereedgekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2