Ook Hatta beschuldigt de Nederlanders EEN UURTJE TELEX U/eieldniQu.wï-Qou.tna<Ll Hl ii feiMr 51 Van Mook levert critiek Legalisatie van dienstplichtwetswijzigingen Hoogland verliest de eerste partij van Teegelaar r n NIEUW NOQRDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 10 Januari_1947 PAC. 3 V'.. V!l% !«f:| #f jc|J tien jaar ge-eischt Biljartkampioenschap le klasse Koudegolf over Duitschland houdt aan J pppil ml i f (•«x 1 <i t," iS* t>Y# l^'flsew -C-ÉL; aWW'jii'ïfijÉ '4sT7 -sJfs r ■KM»» te w I |1*«*VJS 14 i^pjp «M y? H - - m ■A .'j- 3 3 A 74 fatïv «tei SM| 7 1#, f „lire" heeft er een aan de haak geslagen. Generaal Dwight Eisenhower is een enthousiast hengelaar. Dat hij nog iets anders kan, dan veldslagen winnen, toont bovenstaande foto, welke ge maakt werd tijdens een hengeltochtje in Florida. (Ass. Press P.) Tn een rodevoering te Djogja- karta heeft Mchammed Hatta, vice-president der republiek o m. gezegd, dat het Indonesi sche volk er van doordrongen moet zfjn in hoeverre de Neder landers ons willen overweldi gen. De Nederlanders treden agressief op te Buitenzorg, Me- dan en Padang, terwijl Cheri- bon zelfs gebombardeerd is. Kruis en Helfrieh hebben in Ne derland een beweging opgezet om de eigen regeering te saboteeren. Bij onze regeering bestaat de wensch den weg van den vrede te bewandelen, doch wanneer de Ne derlanders agressief blijven, dan beginnen wij daarmee ook en wij beseffen onze kracht. Hatta wees er vervolgens op, dat als de Nederlan ders werkelijk vrede wenschen, zij Linggadjati moeten verwezenlijken en het Nederlandsche leger ten spoedigste moet worden terugge trokken. Hatta zeide verder, dat de Nederlandsche militairen en impe rialisten de beslissingen van hun eigen regeering saboteeren en de Indonesiërs tot conflicten dwingen om hen te overdonderen. De vice- president vroeg zich af, waarom de Nederlanders zich zoo bezorgd maakten over de demarcatielijn, daar zij immers hadden toegezegd binnen twee jaar te vertrekken. Hij beschuldigde hen er van „het ver lies van het Koninkrijk te voor zien." Hatta vroeg zich af, of de Ne derlanders oorlog durfden voe ren en een poging zouden dur ven ondernemen om* de Indone- DE havenstaking te antwerpen Aan bederf onderhevige levensmiddelen worden gelost De stakende havenarbeiders te Antwerpen hebben gisteren morgen besloten zich vrijwillig ter beschikking te stellen voor het lossen van aan bederf on derhevige levensmiddelen. In een telegram aan den minister president hebben zij, in ver band hiermede, verzocht hen het noodige materiaal ter be schikking te stellen, alsmede het terugtrekken van de troepen uit de haven. De stakers hebben ten slotte geëischt, dat de lossing zal geschieden zonder tusschen- komst van de werkgevers of van de corporaties. TEGEN VERRAADSTER Gevolgen van gevaarlijke liefde Voor het Hof van Cassatie te 's-Gravenhage werd behandeld de zaak tegen Willy van der Meyden uit Velsen, wie ten laste werö ge legd verraad van verzetslieden, het bekend maken van wapen opslagplaatsen en het heulen met den vijand. Tijdens haar verhoor beklaagde de verdachte zich over de behan deling die zij in verschillende kampen zou hebben ondervonden. Haar gedrag tijdens de bezetting verontschuldigde zij door te ver klaren dat zij verliefd was ge weest op Langendijk, de man die haar op sluwe wijze allerlei in lichtingen zou hebben ontfutseld. Zij meende niet schuldig te zijn, daar zij de gevolgen van haar verraad niet zou hebben overzien en ook niet gewild zou hebben. He procureur-fiscaal prof Lange- meljer hechtte weinig waarde aan die verklaringen van den hoofd getuige, hij geloofde echter wel, dat beklaagde in haar verliefdheid dingen heeft gedaan, die ze anders niet zou hebben gedaan. Met ver zachtende omstandigheden reke ning houdende vroeg hij een ge vangenisstraf van 10 jaar. Raad van Cassatie De zaak tegen Johannis Thissen te Bergen, die lid was geweest van de landwacht en door het Hof te Den Bosch veroordeeld werd tot 5 jaar gevangenis werd op verlangen van den raadsman uit gesteld totdat een psychiatrisch rapport over dezen beklaagde was gereedgekomen. siërs te doen buigen. „Het is mogelijk, maar dan zijn zij niet meer een gerespecteerd ras, doch een volk, dat wij minach ten." Indien de vrijheid der Indone siërs erkend wordt, zoo besloot Hatta, dan waarborgt Indonesië de welvaart van Nederland, doch als men vasthoudt aan koloniale aspi raties, gaan de Nederlanders hun eigen ondergang tegemoet. (Wij wijzen er nog op, dat deze beschuldigingen in een elders gepu bliceerd communiqué van de Ned. Indische regeering, werden weer. legd. Red.) VERLIEZEN IN NEDERL. INDIE In de periode van 29 Decem ber tot 4 Januari zijn volgens een officieel verstrekte verlies- lijst 11 militairen van het K.N.I.L. en de Koninklijke Landmacht gedood en 3 ge wond. Op de houding van Australië Volgens den correspondent te Batavia van het Australische blad „Argus" had dr. van Mook verwacht, dat de Australische regeering maatregelen zou ne men, om den boyot op Neder landsche schepen op te heffen, indien de havenarbeiders zelf niet dezen maatregel hadden genomen na de onderteekening van de ontwerp-overeenkomst. Het voortduren van den boycot zou de wederzij dsche betrekkin gen kunnen benadeelen voor een langere periode dan men op dit moment zou -kunnen voorzien, aldus waarschuwde dr. van Mook. Australië zou thans een bloeienden handel met Indone sië gehad hebben, indien het in de huidige situatie een zelfde houding tegenover Indonesië zou hebben aangenomen als te genover de Vereenigde Staten of tegenover de rest van de we reld. Dr. van Mook was van meening, dat de Australische houding zonder parallellen was in de wereldgeschiedenis. Geen gemeentelijke bouwspaorkassen De Minister van Binnenlaind- sche Zaken heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat het oprichten van bouwspaarkas- sen door gemeenten in het alge meen geen toejuiching verdient. Als een der belangrijkste eischen voor een redelijk functionneerend bouwspaarkaswezen is aan te merken, dat over een behoorlijke acquisitie-mogelijkheid moet kun nen worden beschikt. Aan dit vereischte zal een kleine gemeen te of zeer kleiine kring niet kun nen voldoen. Dit bezwaar ver mindert uiteraard, naarmate het rayon, waarvoor de bouwkas werkt, grooter is of wordt. Op grond van deze overweging meent de regeering, dat harer zijds in beginsel geen bezwaren in den weg behoeft te worden gelegd aan de deelneming door gemeenten in publieke bouw- spaarkassen, welke het gebied van een of meer provinciën be strijken, te minder wanneer bij deze bouwkassen het streven kenbaar is, uileindelijk te komen tot stichting van een groote na. tionale bouwspaarkas. De Eerste Kamer behandelde Donderdagmiddag het wetsont werp tot het treffen van voor zieningen op het gebied van den dienstplicht. De bedoeling Van het ontwerp is om, in af wachting van een algemeene herziening van de dienstplicht wet, de gelegenheid te schep pen om alvorens zoodanige her ziening tot stand zal kunnen kernen, voorzieningen te tref fen. waarbij van sommige wet telijke bepalingen wordt afge weken. Deze afwijking zal geschieden bij algemeenen maatregel van bestuur. Na de afkondiging van een zoodani- gen maatregel wordt binnen veer tien dagen een voorstel aan de Sta. ten-Generaal gedaan tot bekrachti ging van den maatregel bij de wet. Indien het voorste] wordt ingetrok ken of door een der beide kamers verworpen, wordt de algemeene maatregel terstond ingetrokken. De wet zal geacht worden te zijn in werking getreden met ingang van 1 October 1945; zij zal vervallen met ingang van 1 Juli 1947. De heer Koejemans (CPN) gaf te kennen dat wanneer een volmach ten-wet als deze, vèsthouden aan de wet genoemd wordt, het hem niet meer verbaast als in de lagere re gionen zonderling met de wet wordt rondgesprongen. Uit de stukken is op te maken, dat er een drie-jarige dienstplicht zal komen, maar welke volksverte genwoordiging is daarvoor gehoord? De heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) dron/? aan op zoo tijdige in diening van de voorstellen tot wij ziging der dienstplichtwet, dat de wet op 1 Juli 1947 inderdaad van kracht kan worden, zonder dat er sprake behoeft te zijn van een over haaste behandeling in de beide ka mers. DE KONINGIN BIJ IJSHOCKEYWEDSTRIJD Tot groote verrassing van het publiek in de totaal uitverkoch te Apollohal, heeft H. M. de Koningin, vergezeld yan mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais, jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer i.b.d. en haar adju dant, lt. ter zee le klasse H. A. W. Goossens, gisterenavond den ijshockeywedstrijd Ijsvogels Canadians bijgewoond. H. M- toonde zich zeer geïnteresseerd in den wedstrijd en ook voor het Zwitsersche paar Dubois, dat in de pauze kunstrijden- demonstraties gaf van een tango en paso-doble, waarmede zij wederom groot succes oogstten, hadden haar volle aandacht. Omstreeks half elf keerde H. M. met haar gevolg naar het paleis terug. Bij het verlaten van de Apollohal zeide H. M- tot den bedrijfsleider, den heer J: v. d. Berg; „Ik vond het een zeer spannenden avond en ik heb erg genoten". De Minister van Oorlog, de heer Fievez, zei dat het de bedoeling is maatregelen, die sinds 1945 noodig waren, te legaliseeren. Hij zag prac- tisch geen nieuwe afwijkingen van de dienstplichtwet meer; het zwaar tepunt ligt voor 99°/o, bij wat al ge beurd is. In het huidige ontwerp ligt vast. dat de wijziging der dienstplichtwet vöör 1 Juli 1947 haar beslag moet hebben gekregen. Den heer Koejemans merkte de Minister o m. op. dat er geen sprake van is, dat hij wil ingrijpen in den duur van den eersten oefentijd; deze wordt bepaald door de om standigheden. Tenslotte merkte de minister op. dat de troepen in Indonesië een zóó mooie taak hebben; het opbouwen eener nieuwe rechtsorde en het ves tigen van een duurzame verhou ding, dat deze taak een ideaal voor hen behoort te zijn. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen met aanteekening, dat de communistische fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Officieren wegens ontrouw ontslagen Wegens ontrouw jegens het koninkrijk zijn de volgende of ficieren van het Koninklijk Ne- derlandsch Indisch leger oneer vol uit den militairen dienst ontslagen: de eerste luit, der ar tillerie E. A. Sweep, de eerste luit. der cavalerie R. F. Klerk de Reus en de eerste luit. der infanterie G. van Asperen Ver- venne. Katholieke Universiteit in Equador De Zuid-Amerikaansche staat Equador heeft een katholieke universiteit gekregen. Met groo te plechtigheid werd deze eerste katholieke instelling van hooger onderwijs in tegenwoordigheid van vele autoriteiten ingewijd. De burgemeester van Quito stond een groot deel van zijn bibliotheek, die een der grootste van Zuid-Amerika is, voor de nieuwe universiteit af. Meubelen voortaan weer op de najaarsbeurs De raad van beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs heeft in overleg met de betrokken deelnemers besloten dat de afdeeling meubelen die de laatste tijd aan beide beur zen deelnam voortaan slechts op de najaarsbeurs uit zal komen. Deze regeling is genomen om eenigszins uit de moeilijkheden te geraken veroorzaakt door het gebrek aan ruimte waarmede men te kampen heeft. Derhalve kan de deelneming van de af deeling meubelen en klein-meu- belen aan de a.s. voorjaarsbeurs die van 11 tot 20 Maart gehou den wordt, niet worden toege staan. Alleen voor de export en voor ziekenhuis- en kantoormeubelen wordt een uitzondering ge maakt. TOURNOOI TE HASTINGS GESLOTEN Nederlanders niet in de voorsfe linie Het schaaktournooi te Has tings is gisteravond afgesloten. De eindstand luidt: Alexander 7V2, Tartakower 6V2, Yanofski 5, Abrahams en Golombek elk 4, Raizmann 3, l'A. In de premier reservegroep a deelt van Steenis de eerste en tweede prijs met Znosko-Bo- rowsky, elk 7 punten. Wijker was in deze afdeeling een na laatste met 3 punten. In de premier heservegroep b werd Seewald vierde met vier punten. In de premier reservegroep c bereikte Spanjaard de derde plaats met 6 punten. In de majorgroep a werd Va der vierde met 4V2 punt. In major groep b ontving Gerritse den tweeden prijs A'i punt). Mej. Heemskerk was in deze afdeeling vierde met 5 p. In majorgroep c werd Jacob- sen op twee na laatst met drie punten. In eerste klasse a bereikte v. Eijndthoven de derde plaats met 6'/s punt. In deze afdeeling was Postma laatste met 1 punt. In eerste klasse b werd Torn zesde met 5 punten, terwijl in eerste klasse c Hoffman den tweeden prijs behaalde met 6 punten. Romeinsche vrouwen hielden dezer dagen een groote betoo ging voor voedsel voor een der regeeringsgebouwen in Rome. Zij droegen banieren met ver schillende leuzen als: „geef ons onze rantsoenen", „brood en werk". (Ass. Press P.) De Eerste Kamer zal Dinsdag 14 Januari be ginnen met de behande ling van de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Het Residenie-orkest zal vijf concerten geven in Pa rijs, 'het prachtige Or- chestre Colonne geeft concerten in ons land, „in de omgeving van Den Haag" zegt het bericht, tot die omgeving blijkt ook.Rotterdam te be_ hooren! Het Kamerlid De Wilde vraagt aan den Minister van Oorlog in lichtingen over het feit, dat in het centrale mili taire magazijn te Woer den een plakkaat was op_ gehangen, waarbij den soldaten verboden werd, met de anti-Linggadjati. actie mee te doen; dat vindt de heer De WLü schennis van het recht van vrije meeninguiting, maar hij moet er Struyc. ken nog eens op naie- zenDe heer v. d. Goes van Naters vroeg inlich tingen aan den minister van economische zaken over het feit, dat de nieuwe hoogspannings koppeling Amsterdam— Velsen, van 150,000 volt het Noordholl landschap blijvend ontsiert. Die lei. ding is bovengrondsch en kan naar de meeninig van clen heer v. d. Goes best ondergrondsch. Tito manoeuvreert in Joego. Slavië met een onafhan kelijke katholieke kerk voor Kroatië. Mgr. Grober, de aartsbisschop van Freiburg heeft een oproep gedaan tot alle christenen om samen te werken voor den vrede en voor vrijlating van krijgsgevangenen. Een Engelsohe meneer, Mee- kins genaamd, zet een petitie op touw, om den Koning te verzoeken, de labourregeering te ont slaan, het maakt wel een beetje den indruk van het keffertje tegen de maan. Het is met de pers kwesties in ons land niet allemaal koek en ei, maar zoo erg als in Peru maakt men het hier toch niet de heer Garland, direc teur van de oppositie krant La Prensa, is on derweg naar zijn bureau doodgeschoten. Officie ren van de Finsche gene. rale staf zijn gearres teerd, omdat zij van 1944 tot 1945 gesprekken heb ben afgeluisterd tusschen de Russische controle commissie en de autori teiten te Moskou. De drukkers, en kranten staking in Parijs duurt voort, de radio-omroep geeft nu een bulletin uit. Twee postduiven zijii bekroond voor held. haftig gedrag in den oor log, een hunner kreeg die onderscheiding „pos. thuum", want hij is ge sneuveld De Wereld, bond van vakvereeni- gingen verlangt werk plicht in de kolenmijnen in het Ruhrgebied, met betere zorg voor de mijn werkers en nationalisa tie van de mijnen. De Belgische oud-premier van Zeeland zal de fi nanciën van Syrië en den Libanon reorganiseeren! Toenemende kerkvervol ging in China De gematigde houding van de Communisten tegenover de Kerk in China is totaal gewijzigd en zij zijn thans overgegaan tot openlijke vervolging. Het aantal priester-martelaren stijgt met den dag. Te Siwantze werd een katholiek priester, P. Ben Ying en een professor door de Com munisten gedood. P. Servatius Ludwig van Yenki (Mandsjoe- rije) werd varmoord met twee Oostenrijksche Capucijnen, R. P. Theophilus Ruderstahler en An- tonius Schredecksandel te Kia- nusze. De Bisschop van Yenki. Mgr. Breher O-S.B. en heel de Benedictijnsche Communiteit werden tot dwangarbeid ver oordeeld. De Apostolisch Pre fect van Raming-Hopei, Mgr. Nicolaas Svarvas S.J. werd aan gehouden, voor een rechtbank gevoerd en gefolterd. De Com munisten hebben ook de goede ren der katholieke missionaris sen in beslag genomen. KUNSTENAARS VOOR DEN EERERAAD De centrale eereraad voor de Kunst te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan op het hooger be roep van Yvonne Georgi, leidster van het ballet van het gemeente lijk theaterbedrijf- te Amsterdam, echtgenoote van den bekenden muziek-recensent van de Tele graaf L. M. G. Arntzenius, die eveneens in hooger beroep was gegaan tegen de uitspraak van den' eereraad voor tooneel en dans, waarbij het echtpaar voor 5 jaar was uitgesloten. Yvonne Georgi werd de uitoefening van haar be. roep voor twee jaar verboden en Arntzenius voor vier jaar. Ir H. Badings, die door den eereraad voor de muziek gestraft was met een verbod tot het uit oefenen van zijn beroep voor den tijd van tien jaar wegens zijn lid. maatschap van den cultuurraad' en het aannemen van den Rembrandt- prijs, werd door den eereraad streng berispt. Den kunstenaar werd verboden zijn beroep uit te oefenen tot 5 November 1947 met dien verstande, dat hem tevens verboden werd als publicist op muziekgebied' op te treden. KOBUS HEEFT DE LEIDING Ook van Loon won van Hoogland TE 's GRAVENHAGE begonnen de wedstrijden om het Neder landsche kampioenschap eerste klasse groot biljart anker kader 45/2 waaraan deelgenomen wordt door de zeven spelers die zich bij de on langs te Rotterdam en in Den Haag gehouden voorwedstrijden hebben geplaatst. Het zijn de heeren J. A. Eiehelsheim (Rotterdam), H. J. Hoogland (Alkmaar), P. A. Kobus (Haarlem), P. Kruithof (Baren- drecht), A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom), A. J. J. Lubach (Den Haag) en L. G. J. Teegelaar (Den Haag). Dit tournooi is ook van belang met het oog op de kampioenschap pen voor de hoofdklasse die op 23, 24, 25 en 26 Januari te Apeldoorn worden gehouden, en waarvoor de zeven „kanonnen" gekwalificeerd zijn, te weten de heeren van Vliet, Jacobs, de Leeuw, van der Pol, de Ruyter, Sweering en Wevers. Moch ten bij het thans aan den gang zijnd tournooi een of meer deelnemers krachtens hun algemeen gemiddelde promoveeren. dan zullen zij aan de kampioenschappen voor de Hoofd klasse deelnemen. Aan de eerste tafel speelde Eiehelsheim tegen Kobus, aan de tweede Teegelaar tegen Hoogland. De eerste flinke serie van den dag kwam van de keu van Hoogland die 66 caramboles bij elkaar stootte in de achtste beurt, prachtig be- heerscht en zuiver op maat gespeeld. Hij nam zoodoende een voorsprong van ongeveer honderd caramboles op Teegelaar. Teegelaar kwam er tegen Hoog land steeds beter in en wist in de 22e beurt voor het eerst zijn rivaal voorbij te streven met een serie van 48 welke zijn totaal op 309 bracht. Hier was een fraai gespeelde serie De Fransche premier Blum heeft een vierjarenplan afge kondigd, dat betrekking heeft op de volgende zes industrieën: kolenmijnen, electriciteit, ijzer en staal, landbouwmachines, ce ment en transport, die ongeveer dertig procent van het geheele economische leven in Frankrijk omvatten. Voor de uitvoering van dit plan, dat den steun heeft van het algemeen Vakverbond en van de organisatie van werk gevers, zal de 48-urige werk week weer worden ingevoerd, met dien verstande, dat voor 40 uur een basisloon geldt, terwijl de overige acht uur als over werk worden betaald. Geduren de het eerste jaar zullen 250,000 vreemde arbeiders naar Frank rijk emigreeren. Hiervan zullen 200.000 Italianen zijn. Ook zul len 500,000 Duitsche krijgsge vangenen in het land blijven werken. Op deze wijze hoopt men de productie in het loo- pende jaar te verdubbelen en zoo ook te komen tot verlaging van de prijzen. Hoewel de UNRRA, de orga nisatie der Ver. Naties voor hulp en herstel, officieel haar werk zaamheden op 31 December j.l. heeft beëindigd, zal haar arbeid nog enkele maanden voortduren, Er liggen in Amerika nog zes Op 19 Januari zullen in Polen algemeene verkiezingen worden gehouden. Nadat reeds de Ame- rikaansche regeering in een no ta aan Polen had gewezen op millioen ton voedsel op versche ping te wachten. Doch deze hulp zal nog maar een druppel op een gloeiende plaat zijn, aldus de waarnemende directeur van de UNRRA, want de meeste landen kunnen, wat de voedselvoorzie ning betreft nog niet op eigen beenen staan. Hoe ernstig de toestand is, wordt het duide lijkst geïllustreerd door het feit, dat er thans voedsel wordt ge zonden naar de vroeger zoo rijke Oekraïne. Ontzettend zijn daar de verwoestingen, terwijl de toestand in Oostenrijk alarmee- rend is. Ook Griekenland en Italië staan voor groote moei lijkheden. De voedselverzendin- gen naar Europa en China zul len drie maanden voor het be gin van de eigen oogst tot stil stand komen. het ondemocratische karakter van deze verkiezingen en den terreur, die door de regeerings- partif tegen leden van de oppo sitie wordt gevoerd, heeft thans ook Milkolajozyk, de leider der oppositie 'ernstige beschuldigin gen tegen de Poolsche regeering geuit. Hij verklaarde, dat 110 door zijn partij gestelde candi- daten op grond van verschil lende beschuldigingen door de politie worden vastgehouden. Hij deelde verder mede, dat in acht van de twee en vijftig kies districten, waarin Polen is ver deeld, de door zijn partij ge stelde candidaten niet toegela ten zijn. Milkolajozyk noemde ook namen van verschillende candidaten, die onder allerlei voorwendsels, van de lijsten wa ren geschrapt. van 59 caramboles in de vijftiende beurt aan vooraf gegaan. Hoogland antwoordde met 21, zoodat de stand na 22 beurten werd: Hoogland 321, Teegelaar 309, Een serie van 35, waarbij tal van moeilijkheden keu rig werden opgelost, bracht Teege- laar's totaal na 24 beurten op 345 tegen Hoogland 323. Het werd een zeer spannend slot want na 32 beurten was Teegelaar 393 tegen Hoogland 389. In de 33e beurt strandde de Hagenaar op 398, waarna Hoog land er vier scoorde. In de 34e beurt maakte Teegelaar de 400 vol. Hoogland miste de kans cm gelijk te kernen en bracht bet niet verder dan 394. Teegelaar 400 34 67 11.76 Hcogland 394 34 66 11.58 In de partij Kobus-Eichelsheim was de stand na 33 beurten: Kobus 330 tegen Eiehelsheim 233. Te noteeren vielen twee keurige series van den Haarlemmer van 54 en 47 in de 20e en in de 22e beurt. Vervolgd werd met de partijen Lubach-Kobus en E. Eichelsheim- Kruithof Kruithof werkte met een fraaie serie van 133 in de 17e beurt een achterstand niet alleen weg, maar nam met een totaal van. 293 de leiding over. Zijn te. genstander had er toen 279. Het resultaat van deze partij werd een zege voor Kruithof met 400 tegen 321 Kruithof 400 24 133 16.65 Eiehelsheim 321 24 64 13.37 Inmiddels werd aan de andere tafel een verwoede strijd gestre den tusschen Lubach en Kobus. Kobus maakte tenslotte in d'e 13e beurt een eind aan den strijd. Lubach bleef staan op 238. Het was tot dusver de mooiste partij van den dag, waarin door Kobus voortdurend en door -Lubach in het begin zeer sterk gespeeld werd. Kobus 400 13 148 30.76 Lubach 238 13 71 18.30 De volgende partij won Kobus van Eiehelsheim. Kobus 400 26 54 15.38 Eiehelsheim 329 26 63 12.65 De derde partij van den middag tusschen Lubach uit Den Haag en Kruithof uit Barendrecht, gaf zeer sierk spel te zien van de zijde van den Hagenaar, die tegen het einde 260 caramboles in 4 beurten scoorde. Zijn slotserie van 103 was van hoog gehalte Lubach 400 22 103 18.18 Kruithof 183 22 31 8.31 In de laatste partij van den avond begon van Loon zeer zwak tegen Hoogland: na vijf beurten had hij drie punten tegen den man uit Alkmaar 56. Het bleef sukkelen tot van Loon in de 12e beurt los kwam met een serie van 107, soepel, weloverwogen en toch gedurfd gespeeld. Na 15 beurlen leidde hij met 235 tegen 204. Hoogland bleef goed volgen en nam zelfs de leiding over, maar tenslotte triomfeerde toch het aangeboren talent over het moei zaam verworven vakmanschap. Van Loon 400 27 107 14.81 Hoogland 343 27 43 12.70 Het klassement na den eersten dag luidt: 1. Kobus 2 800 39 148 20.51 2. Lubach 1 638 35 103 18.23 3. vain Loon 1 400 27 107 14.81 4 Kruithof 1 583 46 133 12.67 5. Teegelaar 1 400 34 67 11.76 6. Eiehelsheim 0 650 50 64 13. 7. Hoogland 0 737 61 66 12.08 Hoewel gisterenavond in Mid- den-Duitschland de eerste sneeuw gevallen is, houdt de koudegolf onverminderd aan. Ten einde het thans vrijwel ge heel op de spoorwegen aange wezen vervoer te ondersteunen, wordt extra brandstof beschik baar gesteld voor het autover keer. De verwachting bestaat evenwel, dat de vervoersbeper- kingen en de noodzaak om een minimale electriciteitsvoorzie- ning in de Dutsche steden op gang te houden, in de volgende dagen tot nieuwe maatregelen zullen kunnen leiden, waaronder de algeheele stopzetting van ko- lenleveringen naar het buiten land. De toestand in de Duitsche steden ontwikkelt zich thans in versnelde mate naar een crisis. In Berlijn, waar het grootste deel der bevolking zonder huis verwarming is, worden sedert Dinsdag honderden menschen met bevroren ledematen binnen gebracht. De mogelijkheid be staat, dat zelfs de ziekenhuizen zonder verwarming zullen gera ken. De Berlijnsche gemeente raad heeft gisteren een storm achtig debat gevoerd over de situatie, waarin de eisch gesteld werd alle nog bij theaters en bioscopen aanwezige voorraden in beslag te nemen. EEN NIEUW MARIA-FEEST Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld hebben duizenden per sonen waaronder vele prelaten en oversten van ordes en con gregaties den Paus een verzoek schrift overhandigd waarin ge vraagd wordt de H. Maagd tot Koningin uit te roepen. Het initiatief hiertoe ging uit van den bisschop van Todi, naar aanleiding van een wonderbare genezing te Lourdes in 1933. In de petitie wordt voorts verzocht een liturgisch feest in te stellen. Z.H. de Paus heeft zijn instem ming hiermede betuigd. Een frisch karwei Wie zal er bij deze tempera tuur nog aan denken in de open lucht te gaan baden, nu men nauwelijks zijn hoofd in de waschkom durft steken? Het is den heer Meerholz te Vlissingen die iederen dag, vorst of geen vorst in het kille nat onder duikt. Hij heeft deze gewoonte al geruimen tijd volgehouden en bevindt er zich naar zijn zeg gen uitstekend bij. Om van te rillen! E.V.C. proclameert' een staking van 24 uur De E.V.C. heeft besloten Za terdag a.s. uit protest voor vier en twintig uur het werk in de Rotterdamsche haven neer te leggen. De E.V.C. wil er haar ontevredenheid mee te kennen geven over het traineeren van de onderhandelingen, welke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waar van het. resultaat zou zijn, dat het college van rijksbemidde laars een beslissing heeft getrof fen, welke zou neerkomen op al geheele aanvaarding van het standpunt der werkgevers. Relikwie per torpedojager Om de groote relikwie van den H. Antonius van Padua van Malta naar Rome over te brengen, stelde de Britsche vloot een torpedojager ter be schikking van Mgr. Gon- zi, Aartsbisschop van Malta. Al den tijd dat de relikwie op het eiland verbleef, werd zij geest driftig vereerd en er won den twee wonderbare ge nezingen aan toegeschre ven. De Aartsbisschop werd aan de oude haven van Civita Vecchia opge wacht door den Aalmoe zenier van het Engelsche leger in een speciale mili taire auto, om de relikwie onmiddellijk naar Rome over te brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3