VOLKSCONCERT H.O.V. UIT VROEGER DAGEN FILMS VAN DE WEEK PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 11 Januari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Muziek van de bovenste plank Reünie Indische gerepatrieerde» P.O.A.n.v.,Payglop7 „oost EN WEST" Indische kunsf VOOR HET TRIBUNAAL Onze handel met Duitschland maarschalksche vrede? Marktberichten ALKMAAR. De inteijesse voor goede kunst schijnt weer op te leven, want de zaal van het Gul len Vlies, was met talrijke luis teraars gevuld. Dirigent Hartvelt had voor deze avond een zéér mooi programma samengesteld, waarop een ülinke plaats was ingeruimd voor Ne derlandsche componisten van be- teekenis. Hoewel de ruimte op hel po dium voor een dergelijk orkest we| wat beperkt is, en nu direct niet ideaal genoemd kan worden, vielen de resultaten, wat de accoustiek betreft, nog ten zeerste mee. Begonnen werd met de Suite No. 2 in b. kl. terts van Joh. Seb. Bach. Deze suite werd stijlvol en prachtig gespeeld. Een compliment voor Marius Ruysink die de fluit- solo speelde, en dit intensief mu zikaal deed, lijkt ons terecht ver diend. Beethoven's achtste Symphonie liet Hartevelt virtuoos spelen, en bereikte juist dóór de objectieve opvatting van wat in de partituur staat, voortreffelijke resultaten. Dit frissche en humoristische reuzenwerk van Beethoven, doet alle diepzinnige beschouwingen over den geest van den meester vergeten, maar laat het volle lioht vallen op het geniale muzikant- schap van den componist die met simpele motiefjes, wonderen doet. Na de pauze de ouverture Cyra_ n.o de Bergerac van dr. Joh. Wa genaar. Dit fel bewogen stuk werd meesterlijk gespeeld, en hier was dan ook het orkest volkomen op dreef. Het pubiek reageerde hier op zeer enthousiast. Tot besluit werd met de noodige ALKMAAR De N.I.B.E.G., Bond van Ned. Indische ex- krijgsgevangenen en gerepatrieer den, die een 120.000 uit Indië ge- evacueerden 'omvat, hield voor zijn leden uit Noord-Holland de vierde reünie te Alkmaar. In sa menwerking met liet D.B.V.O., Ned. Helpt Indië en Oost- en West doet de N.I.B.E.G. alles wat moge lijk is, om verbetering te brengen in het lot van degenen, die hun huis en werkkring in Indië moes ten verlaten. In een onderhoud, dat wij hadden met den voorzit ter, den heer W. de Lange, deelde deze ons mede, dat het streven van de N.I.B.E.G. is de herplaat sing van de gerepatrieerden in hun Indischen werkkring, om daar het contact te herstellen tus- sch.en Nederlanders en Indone siërs. Spr. wees er op, dat voor heen een vijfde van het Neder- lamdsche inkomen uit Indië kwam en dat het dus een Nederlandsch belang is, dat degenen, di-e voor heen in Indië gedomicilieerd wa ren, weer op hun oude posten terugkeeren; vooral, daar Ameri kanen en En.gelschen klaar staan om onze plaatsen daar in te né men. De N.I.B.E.G. zorgt in sa menwerking met het D.B.V.O. voor de stoffelijke en geestelijke belangen der gerepatrieerden hier en staat in contact met de regee ring voor het streven naar terug zending der gerepatrieerden en hun schadeloosstelling voor de daar geleden verliezen, waarvoor een enquête is ingesteld. Ook het onderwijs en de herscholing van diegenen uit Indië, die door de Japansche gevangenschap op dit punt ten achter zijn gekomen, wordt door de N.I.B.E.G. bevor derd. Op de gisteren alhier gehou den reqnie hield de heer Fels van het D.B.V.O, een inleiding over de hulp aan gerepatrieerden; o.m. was men er in geslaagd voor de genen, die nog niet in hel bezit waren van een winterjas, zoo'n kleedingstuk aan te schaffen. Des middags werd aan de reünisten een cabaretvoorstelling aangebo den, terwijl zij des avonds tegen woordig waren bij den Indischen avond van „Oost en West". H. Familiefeest' Dominicus-parochie ALKMAAR Alle leden wor den er aan herinnerd, dat a.s. Zondag om 7 uur een plechtig Lof en preek worden gehouden voor alle leden der congregaties. De meisjes zitten vooraan (preek stoelkant), de dames daarachter; de jongqjis epistelkant, de heeren daarachter. Niemand mag ont- breken Doodelijke val ALKMAAR Het tweejarig zoontje van den heer J. Imming alhier, dat zich in de slaapkamer op de tweede verdieping van de ouderlijke woning bevond^ viel in een onbewaakt oogenblik door een dulbbele slaapkamerdeur, waarvoor zich geen balcon be vond, naar beneden. Ret ventje had tegen de deur geleund, d'ie niet gesloten bleek en was op slag dood. Teerpot in brand ALKMAAR Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een boerderijbrand op den Heilooërdijk. Zoo erg bleek het echter bij aankomst niet te zijn. Een pot met teer, die achter de Draadkor^fabriek van v. d- Kom mer in de boerderij „Nooitge- dacht" op het erf §tcrad, was over gekookt en m brand geraakt. Het personeel kon echter het brandje hijtijds blusschen voor dat de boeiderij gevaar liep. vitaliteit uitgevoerd de Piet Hein Rhapsodie van dr. P. van Anrooy, hoewel dit werk niet zoo sterk van conceptie is als dat van Wagienaar moet men er in bewonderen hoe vol variatie de componist het lied je van Piet Hein, orchestraal om speelde. Dat bij zoo'n bezielende vertolking het Nederlandsche hart weer eens openging behoeft wel geen betoog. Dirigent Hartvelt en het orkest werden door het pu bliek met daverend' applaus be dankt, voor dit zéér mooie en kunstzinnige orkest-concert. Er staan nog meerdere concerten op 't repertoire en dan zal er wel geen plaatsje meer onbezet zijn. De H. O. V. boekte weer een ecla tant succes W Schreurs. HET VIERDE BEEST Pater de Greeve komt op 28 Januari a.s. weder te Alkmaar met zijn tooneelspel „Het Vier de Beest". Bij de vorige uitvoeringen zijn onze lezers in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan een loting voor het bekomen van plaatsbewijzen. Vele van onze lezers hebben zulk een lotnummer nog in hun bezit. Allen die deze loten hebben, kunnen die nu inruilen voor lo ten voor de nieuwe opvoering, aan ons bureau Langestraat 42 te Alkmaar. Deze inwisseling moet plaats hebben vóór 16 Januari a.s. Na dien datum zijn alle loten on geldig. Het spijt ons, dat wij ook nu weer door een lcrting de plaatsbewijzen moeten uitge ven, maar het kan niet anders, omdat het aantal gegadigden veel grooter is dan het aantal plaatsen. De toegangsprijs is f 2.per persoon. Voor een beperkt aan tal personen, voor wie deze prijs te bezwaarlijk is, zijn kaarten beschikbaar 'voor f 1. per persoon. KAST- EN KAFTPAP1ER BOTERHAMPAPIER PATRONENPAPIER Zilveren jubileum ALKMAAR Gisteren her dacht de heer G. S. Groenewoud den dag, waarop hij 25 jaar als administrateur in dienst was van de Ambachtsschool alhier. Dit feit werd Woensdag in een bijeenkomst in de Ambachtsschool herdacht, waarbij het bestuur, directeur en leeraren met hunne dames en het overige personeel aanwezig waren. Namens het bestuur feliciteerde mr. H. Scholten den jubilaris, waarna mr. E. Wynne in een gees, tige speech den jubilaris huldigde en diens verdiensten voor de school, zijn bescheidenheid en toewijding prees. Ook burgemeester prof. mr. A. Koelma sprak een woord van ge- lukwensch en gewaagdes van de prettige samenwerking, tusschen 'den jubilaris en de gemeentelijke onderwijsinstanties. Vervolgens nam de directeur, de heer J. Arnoldus, het woord, die zich waardeerend uitliet over de blijmoedigheid en de voortref felijke nauwkeurigheid, waar mede de heer Groenewoud steeds zijn werk verrichtte. Namens het geheele personeel bood vervolgens de heer C. Koh- nert een blijvend aandenken aan. De jubilaris dankte voor de waardeerende woorden en het stoffelijk huldeblijk en releveerde nog enkele gedenkwaardige fei ten uit zijn dienstjaren. Tijdens het gezellig samenzijn, dat hierop volgde, werden ver- verschingen rondgediend. Den dag van gisteren den eigenlijken datum bracht de jubilaris in'den huiselijken kring door en mocht hij van tal van vrienden blijken van belangstel ling ontvangen. Apotheken ALKMAAR Jn de week van 12 tot 19 Januari wordt de Zon dags- en nachtdienst voor apo-1 theken uitgevoerd door de apo theek van dr. Hartong van Ark, Langestraat 1. BELASTING-INSPECTIE ALKMAAR. Bij de inspectie der belastingen, le afdeeling, zijn bevorderd van adj. commies tot commies-titulair de heeren J. Blaauw, A. Meyers en J. Hessels; van de 2e afdeeling de heer J. Blom en van het ontvangstkantoor der di recte, belastingen mej. T. Kramer en de heeren C. van Hartingsveldt en A. A. de Martelaere. MIJN NEEF UIT BATAVIA ALKMAAR. Voor de Alk- maarsche militairen trad het Hoofd- stadtooneel op met de operette „Mijn neef uit Batavia". Dit stuk van Sylvain Poons, met algeheele leiding van Meijer Hamel, is een vlot luchtig gegeven, waarin een jonge man de hoofdrol speelt, die van huis geloopen is, terugkomt en zich dan in de armen werpt, niet van degene, die zeven jaren op hem heeft gewacht, maar in die van een vriendinnetje van haar. Zijn keuze was overigens niet zoo slecht,.want men kan wel eens iets anders tref fen dan Hetty Beck, dje een leuke en vlotte actrice is en haar spel van charmante bakvisch steeds weet te verbeteren. Er waren aardige melo dietjes en gezellige liedjes, die, een voudig en natuurlijk, tot iedere toe hoorder spraken. Sylvain Poons had natuurlijk zijn knorrige, maar geestige rol, daarin, bijgestaan door Hetty Buys en de hipsknecht Ad Heering. Tiny Alma- Stam was het vergeten jeugdvrien dinnetje, haar stem is hoog en dui delijk, maar toch was. de algemeene indruk wat al te scherp en te hard. De jonge rollen waren in goede handen van Dries Krijn, Henk Die- dema en Dolf Andrea. De piano begeleiding was meer dan uitne mend en Bram Brakel heeft in de geheele operette dan ook een groot aandeel. De militairen genoten hoorbaar en zichtbaar van al het vroolijke, dat hen werd voorgezet en deze ge zellige en zorgelooze avond zal hen na hun dienstijver goed gedaan heb ben. ALKMAAR. Voor een talrijk publiek gaf de Vereeniging „Oost- West" gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" een cultureelen avond, waarin optrad de bekende vertolker van de Indische kunst Raden S. Hardjodirenggo. Hij leidde de toeschouwers in bij de beginselen van het Wajangspel, terwijl hij daarbij demonstreerde met dg verschillende figuren zooals demonen en edellieden. Verder drukte hij in veelomvattende, zin rijke dansen de Javaansche gedach ten uit over beschaving en kunst; de gamelanmuziek begeleidde zijn rhythmische uitingen. Na de pauze vervolgde Raden S. Hardjodirenggo met de „Sembah" een stemmingsbeeld. Het stelde de vorst voor, die, zijn dessa-hoofden en andere ondergeschikten ontving. Na een mysterieuse offerdans werd nog een fragment opgevoerd uit de Mahagarata-cyclus, een stuk uit de Javaansche mythologie. De avond, die door vele uit Indië gere patrieerden werd bijgewoond, werd beëindigd met de strijddans van een Javaanschen ridder, waarin alle In dische begrippen over adel, beheer- sching en fierheid tot uiting wer den gebracht. Raden S. Hardjodirenggo bracht het publiek niet alleen een interes santen maar ook een zeer leerzamen avond. Voor het Tribunaal stond Vrij dagmorgen terecht J. B. Doorn bos uit de Schermer. Hij had zich aangesloten bij de NSB, waarbij hij later blokleider werd. Ver volgens was hij geweest bij de motor-WA, het Ned. Agrarisch Front en de Transportcolonne. Met de Duitschers was hij naar Slompetoren geweest om daar bij d"e melkfabriek „Neerlandia" auto's te vorderen. Hij verklaarde geprobeerd te hebban de wagens weer vrij te krijgen voor de fa briek, wat bewezen werd, mede daar hij zelf aandeelhouder in de „Neerlandia" was. Ook bij het controleeren van de melklijsten op deze fabriek had hij een werk. zaam aandeel. Vervolgens werd hem nog ten laste gelegd, dat hij burgemees ter van Staveren uit Graft had gerapporteerd als een „achter- baksche figuur, die de Duitschers sabotèerde", maar ook dit bleek niet geheel en al zijn werk te zijn geweest, maar meer op instiga tie van <Jr. Coppen. Meer omdat verdachte vroeger onderofficier was geweest bij het Nederlandsche leger, laakte de voorzitter, mr. Windhausen, zijn optreden. De uitspraak zal plaats vinden Vrijdag 24 Januari om 10 uur. Victoria Alexander Dumas verhaalt in een van zijn romans, dat Lodewijk XIII een tweelingbroer had, die direct na de geboorte aan d'Artagnan ter opvoeding gegeven werd, omdat hij verdwijnen moest, daar Frankrijk geen twee dauphins kon hebben. Doch als de eerstgeborene koning is ge.worden, komt hij tegenover zijn tweelingbroeder te staan, die wel uiterlijk zijn gelijke is, doch van geest en karakter heel wat hooger staat. De koning sluit hem op in een kerker, met een ijzeren masker voor, doch d'Artagnan en zijn mus ketiers bevrijden hem en laten den onwaardigen koning de plaats van den gevangene innemen, die op zijn beurt weer bevrijd wordt. Waarmee de geschiedenis nog niet uit is. Het romantische gegeven van Du_ mas is door de Amerikaansche film industrie op echt-Amerikaansche wijze verfilmd; de Engelsche versie vooral doet hier niet aangenaam aan, terwijl de film ook de fijne toets mist, die een goede Fransche film kenmerkt. Dat de film aan de sensatiezucht van de massa voldoet, bewees het rumoerige publiek tij dens de voorstelling. Cinema Americain Swing Wals is een vlotte en vroo lijke Amerikaansche film. waarin Gloria Warren zeer- verdienstelijk zingt. Betty, die door haar ouderwelsche oom opgeleid werd, liep hét echter niet mee. Er werd geen aandacht aan haar geschonken, want het was slechts swing wat het publiek vroeg. Bij een uitvoering voor de mili tairen, wist men haar buiten mede weten van haar oom, over te halen ook iets ten gehoore te brengen. Dit werd natuurlijk haar groote succes. Het geheel werd vlot gespeeld en afgewisseld met vermakelijke sce nes. Vooraf actuee internationaal nieuws, een gekleurd teekenfiimpje en een interessant cultureel filmpje over de herkomst en het bewerken van diamant. A.B.T. Ridder zonder vrees Joe Brown a la grande bouchë is geen onbekende meer. Hij schijnt een zwak te hebben voor de jour nalistiek, waar hij dan een soort opsporingsdienst van maakt. Hij schrijft niet, maar hij handelt en juist die handeling maakt hem tot wat men hem pleegt te noemen: de Koning van den lach. En al is zijn lach niet altijd even majesteitelijk, toch is hij wel in staat om den meest bevooroordeelden toeschou wer een glimlach te ontfutselen. Als Ridder zonder vrees, meer burger lijk gesproken, reporter van een Nev/spaper, wordt hij uitgezonden om een moordaffaire na te gaan. Zijns ondanks slaagt hij er zelfs in een complot te ontmaskeren, waarbij een prinses het slachtoffer dreigt te worden van een laffe machtspolitiek. Ook in deze geschie denis verschaft zijn bijna onmen- schelijk sirerie-geloei hem den toe gang tot waar een normaal mensch nimmer zou zijn doorgedrongen. Rijkelijk met buit beladen keert de Ridder-reporter uit den strijd te rug. Vooraf o.a. een zeer interessant Centra-varia filmpje. Harmonie Theater In de M. G. M.-film „Russische Rhapsodie" maakt men kennis met den Amerikaanschen dirigent John Meredith die een tournée onderneemt door Rusland. Deze groote dirigent maakt kennis met een eenvoudig Russisch dorps meisje Nadya, dat hem komt uit- noodigen het muziekfeest in haar geboortedorpje te komen bijwo nen. Beide maken een tocht door Moskou en het blijkt al spoedig dat belde jonge mensehen een groote genegenheid voor elkaar hebben. Wanneer tijdens een uit voering Nadya haar geliefde ont vlucht reist Meredith haar na en wanneer hij haar vindt in 'haar ge_ boortedorp vindt spoedig het huwelijk plaats. Dan breekt plot seling de oorlog met Nazi-Duitseh- land1 uit en -gaat Nadya naar het geboorteplaatsje terug om mede te helpen haar land te verdedigen. Meredith vindt haar tenslotte bij haar totaal verwoeste dorpje. Een film met meerdere goede en sterke spelmomenten en uitste_ kende Russische muziek, die voor toeschouwers boven 18 jaar wel aan te bevelen is. AUTOBOTSING ALKMAAR. Op den Rijks straatweg ter hoogte van de Kat- tenberg werd gisterenmiddag om vier uur een achter een militaire colonne staande luxe auto ge ramd door een achteroprijdende vrachtauto van de Marine. De lu xe auto bekwam ernstige mate- ri-eele schade. De dikike mist was 'hiervan de oorzaak. R.K. GYMNASTIEK VEREEN „T.O.G." HEERHUGOWAARD. Wan neer j-e in Heerhugowaard naar „T.O.G." vraagt, zal niet iedereen je den juisten weg kunnen wijzen maar als je in Heerhugowaard vraagt naar <fe Gym-Revue, dan weet een ieder je zoo omstreeks Januari wel te vertellen of er zoo iets op komst is. Wij hebben ons licht eens op gestoken bij het bestuur van „T.O.G." en dit vertelde ons, dat „T.O.G." inderdaad weer een Gymrevue in studie heeft. De titel van de revue is: „Pie ker niet, Zet hem opül!" Onder leiding van den directeur lüm Voor den wederopbouw in de Wieringermeer. Al het materiaal afkomstig van door het water vernielde huizen en boerderijen, dat nog bruikbaar is en in goeden staat verkeert, is verzameld en zal bij den opbouw weer van pas komen. Een overzicht van het materiaal, dat op een terrein bijeengebracht is. (A.N.P. P.) EEN DRANK VRIJE BRAND WEER De zorgen vün het stadsbestuur voor een goede, brandweer dateeren ai van ruim een eeuv^ geleden. Ook toen ging de Alkmaarsehe brand weer al naar de buitengemeenten om bij een brand te assisteeren. In den zomer van 1.835 was er een brand in Oterleek, die heel wat be roering wekte, al werden er dan ook geen verborgen confectiepakjes bij gevonden. Het optieden van de Alkmaarsehe Brandweer bij dezen brand was voor Burgemeester en Wethouders echter aanleiding tot het volgende besluit: „Burgemeester en Wethouders van de stad Alkmaar, kennis geno men hebbende, dat bij den laatsten brand in de naburige gemeente van Oterleek grove en menigvuldige wanorde hebben plaats gehad, voor al toe te schrijven aan het onmatig gebruik van sterken drank, waar door niet alleen alle behoorlijke werkzaamheid met de spuiten als anderszints is onmogelijk geworden, maar ook vechterijen en allerlei onbetamelijke handelisgen zijn ge volgd; Overwegende, dat hoezeer mis schien de stedelijke spuitgasten van deze ongeregeldheden geene oorzaak zijn geweest of in het algemeen zich daaraan hebben schuldig gemaakt, eenigen onder hun evenwel daarin maar al te veel hebben gedeeld en medegedaan; Zich herinnerende, dat bij vroe gere gelegenheden vooral, waarbij de brandspuiten en brandspuitgas ten in werking waren, het misbruik van sterken drank dikwijls oorzaak is geweest van ongeregeldheden en wanorde, welke voor de rust der stille burgers zoowel als voor het oogmerk der werkzaamheden, waar toe zij waren opgeroepen, hoogst na- deelige gevolgen hadden kunnen hebben; In aanmerking nemende, dat het der Regeering betaamt, zooveel in derzelver vermogen ligt, maatrege len te nemen tegen een ondeugd, die den mensch tot den staat van het onredelijke vee, vernedert, dewelke zooveel huishoudingen heeft onge lukkig gemaakt en tot den bedelstaf gebragt, waardoor menschen zich dikwerf schuldig maken aan misda den, waartegen zij nuchteren een afschuwen zouden hebben gehad; Hebben gemaakt het volgende Reglement van Politie: Art. I. Niemand, die ook maar eenigszins staat bekend als van tijd tot tijd zich in sterken drank te verloopen, 'zal immer of nooit eenige post of bediening kunnen erlangen, welke ter dispositie staat van Bur- -gemeester en Wethouders ook niet tijdelijk door dezelve worden geëmployeerd of gebruikt. Art. II. Hij, die zich gedurende de uitoefening van zijn ambt, bedie ning of employ aan dronkenschap schuldig maakt, zal van zijn post worden ontzet en immers tenminste, bij verschoonende omstandigheden, voor langer of korter tijd daarvan gesuspendeerd wofden. Art. III. Deze dispositie is vooral van toepassing op de zoogenaamde brandspuitgasten, voorzooverre zij daarbij eenig stedelijke bedie ning of employ hebben, in het geval, wanneer zij die niet hebben, zullen zij worden beboet met eene boete van twee guldens „telken reize te verbeurep, wanneer zij dronken worden bevonden, terwijl zij voor de derde maal beboet, van de spuit zullen worden weggejaagd en onbekwaam verklaard bij de Stad of goede Burgerij in eenige hoedanigheid te worden geëmploy eerd. Art. IV. De Commissaris van Po litie en alle de Ambtenaren, wel ke tot de politie bij dag of bij nacht behooren „zullen zich van iedéren drenken mensch, welke zij in of buiten employ, zogdanig vinden, oogenblikkelijk verzekeren en hem in goede bewaring brengen, totdat nader over hem zal worden gedis poneerd. Dit reglement moest worden ge publiceerd en vooral in de z.g. ka njers van Kaas. en Turfdragers, Bier- en Wi.inwerkers, enz. enz. worden opgehangen op een ziötbare plaats en ongeschonden gehouden. Aldus besloten. Burg. en Weth. 4 Aug. 1835. 100 JAAR NUTSSPAARBANK Binnen enkele dagen, nl. op 16 Januari zal het honderd jaar gele den zijn, dat de Alkmaarsehe afdee ling van de Mij. tót Nut van het Al gemeen besloot tot de oprichting van' een spaarbank. Ingevolge dit besluit zonden de heeren A. Hir- schig Cz., W. Cohen, J. G. A. Ver- hoeff en C. J. de Lange brieven om giften (rentelooze v oorschotten of persoonlijke borgstelling voor 5 ja ren). Er werd vqor f2800 ingeschre ven en de spaarbank werd op 20 Maart opgericht. Op 30 Mei hield de Spaarbank vergadering en op 27 Juni 1847 werd de eerste zitting gehouden. Op 31 Dec. was ingelegd f1137.80, jngebracht door 87 perso nen in 342 posten. Op 28 Mei 1848, dus bijna een jaar na de oprichting, waren er 141 spaarders, die f2353.63 hadden ingelegd. Effecten deden het toen slecht, maar daar had de Nuts- spaarbank geen hinder van, daar de gelden op andere wijze waren be legd. Om de spaarzin aan te wakke, ren, gaf de spaarbank kaartjes tot een zeker bedrag uit, onder het motto: „Geef fooien in papier en gij bevordert het sparen". Deze kaartjes konden dan op het spaartegoed wor den bijgeschreven. Er was al eens eerder een poging tot oprichting van een Spaarbank van het Nut gedaan en wel op 1 Maart 1819, toen in het lokaal van de Stadstimmerwerf een lokaal hiervoor werd geopend. Deze spaar bank kwam echter in moeilijkheden tengevolge van de Beroeringen in het Zuiden, waardoor niet kon worden voldaan aan de waarborg van terugbetaling der gestorte gel den, zooals 'bleek uit een mededee- ling van 19 Oct. 1830, dat de in schrijvingen in het Grootboek zoo danig waren gezakt, dat van volle dige terugbetaling geen sprake kon zijn en dus was men genoodzaakt de inleggers zich te laten uitspreken over opheffing. Op 7 Oct. hadden de bestuurders reeds medegedeeld, dat de werkzaamheden waren geschorst. De tweede poging slaagde beter, want de toen opgerichte Nutsspaar. bank bestaat thans honderd jaar en heeft zich een vooraanstaande posi tie in het spaarbankwezen veroverd. Piet van Stralen wordt er ernstig gerepeteerd, om alles zoo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen. Het is de bedoeling om, het publiek té laten zien, wat er in het afgeloopen jaar geleerd is, vandaar dan ook het woord Gym. reveu. De dames der vereeniging zullen verschillende balletten naar voren brengen, o.a. Volendam, de Parade der Tinnen Soldaatjes, het Zaansche ballet enz. enz. Tus schen dit alles door zullen Th. Jongkind, Jan van Stralen, M. de Koning en Aag Wijnker, allen geen onbekenden, hup beste been tje voorzetten. Een orkest van 10 personen zal het muzikale ge deelte verzorgen. Het belooft dus voor de inwo ners van Heerhugowaard en daar buiten weer een echte T.O.G.- avond te worden. Er staan reeds 4 avonden vast en we twijfelen er niet aan, of de toeloop zal weer groot worden. Wij wenschen het ijverige bestuur van T.O.G, heel veel succes toe. HÉERHUGOWAARD-Z. On danks de felle koude waren er nog verschillende aanwezigen bij de filmvoorstelling van de „Laat ste ICans". Degenen, die er ge weest zijn, zullen geen spijt heb ben gehad van het vertoonde. Van het begin tot het einde was het een zeer boeiend programma. Onder de aanwezigen waren onze burgemeester de heer B. J. F. Sutman Meyer en echtgenoote, de gemeentesecretaris de heer H. van Herpen en de commandant van de brandweer de heer E. Besteman. Naar wij vernemen staan er nog verschillende mooie films op het programma, o.a. De slag om Arn hem, de Roode Aarde en andere. De e.v. voorstelling heeft plaats op Vrijdag 17 Janauri a.s. Dit is voor Heerhugowaard weer een stap in de goede rich ting. ZIJDEWIND Na een suc cesvolle opvoering van 't klucht spel „Sensatie in New York", komt de R. K. Tooneelver. „On der Ons" op Zondag en Dinsdag a.s. ten tooneele met het mooie tooneelspel „Wij zoekenzoe ken", wat is ingestudeerd onder regie van den heer Schmeedes Ook voor deze opvoering zijn de verwachtingen weer hoog gespannen. Voor verdere bijzon derheden wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. Fanfare van Tuitjehorn jubileert TUETJENHOtRN Oms fan farecorps St. Hildegardis her dacht dezer dagen zijn 25-jarig bestaan. Den eersten avond wa ren er een tweehonderd genoo- digden, bestaande uit de bestu ren van alle parochieele orga nisaties met hum diverse echtge- nooten, B. en W. van Haren karspel en de besturen van „St. Gregorius" te Waarland en „On der Ons" te Dirkshorn, in de groote zaal van het Vereni gingsgebouw bijeen. De voor zitter van het corps, de heer K. Spaans, memoreerde in zijn ope ningsrede het wel en wee uit de afgeloopen jaren. In het bijzon der herdaefbt spreker wijlen burgemeester Burger, die vanaf de oprichting tol aan zijn dood beschermheer was geweest, den heer S. Burger, een zeer beken de figuur in de zang- en mu ziekwereld, die in 1943, na 22 jaar voorzitter te zijn geweest, is overleden, den heer C. Boekei Pz., die. een week voordat hij het feit zou herdenken, dat hij 25 jaar secretaris was geweest, is ontslapen, en den heer P. Strooper Jz., een der beste krachten van het corps, die eenige jaren geleden is overle den. De leden waren op het sym pathieke idee gekomen de graven van deze stuwkrachten van de fanfare van een passende bloe menhulde te voorzien, doch we gens de strenge vorst was dit huldeblijk voorlooplg nog bin nen gehouden. Nadat het corps een paar muzieknummers, onder leiding van den heer E. Peetoom uil Alkmaar, die reeds 19 jéiar directeur is, ten gehoore had ge bracht, vertolkten verschillende sprekers de gevoelens der leden, der parochianen en der ingezete nen van Harenkarspel. Door de parochianen was een bedrag van rond 750 gulden bij eengebracht. Door den secretaris der gemeente, den heer B ,J. Kalb werd d'it bedrag aan het corps overhandigd. He? geld zal worden besteed voor het aankoopen van nieuwe instrumenten. Nadat ver- verschingen waren opgediend, brachten eenige leden een twee- acter voor het voetlicht, getiteld „Cel 13 is vrij". Hierin lieten de leden zien, dat zij ook op het too, neel iets kunnen presteeren. Het was laat geworden toen de voorzitter allen dankte, die aan dezen zeer geslaagden avond had den medegewerkt. Den volgen den avond trokken weer velen in feeststemming naar het Vereeni- gingsgebouw. Met de beste wen schen en de sympathie van alle parochianen en met een flink aantal leden belooft het corps een succesvolle toekomst tegemoet te gaan. 's GRAVENHAGE, 10 Januari. Op 23 Januari a.s, zal een ge mengde Engelsch.Amerikaansche delegatie naar Den Haag komen voor het voeren van besprekingen met het directoraat voor de bui- tenlandsche economische betrek kingen. Het doel van "deze be sprekingen is een regeling te tref fen voor het handelsverkeer tus schen Nederland en de Engelsch. Amerikaansche zóne in .Duitsch land. fcyJONTY was vroeger een be- roemd merk van een voetbal schoen. Tegenwoordig is het de fa miliaire afkorting voor den naam van een beroemd veldheer. Maar schalk Montgomery. Wij kennen hem allemaal. Het is niet alleen een maarschalk maar ook een schalk. Tijdens zijn verblijf in Rusland zou hij den geheelen Russischen genera- ien staf willen uitnoodigen naar Engeland te komen,'maarhet weer was daarvoor te slecht, zei hij. Dus komen er maar een paar Rus sische maarschalken, die zich door de invitatie van üïonty hebben la ten verschalken. De vraag is nu maar, of dat alles er op uit is, om den vrede te bevorderen. Want daar zitten we toch tenslotte op te wachten. Het schijnt van de maar schalken of van de schalken maar te moeten komen. Is ook niet Byrnap, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, door ze keren Marshall, (Maarschalk dus) vervangen, die bovendien stafchef van het leger is? Aan alle kanten, door de diplomatie te dienen en door beleefdheidsbezoeken te komen afleggen, zullen de maarschalken den vrede dienen, inplaats van oor log te maken. Laten wij hopen dat de maarschalken er inderdaad in zullen slagen, Mars te verschalken en het legioen van de vredesduif aan te voeren! FILOSOOF EGMOND AAN ZEE Met ingang van 1 Januari is tót schipper van de reddingsboot die alhier gestationneerd is „de Pre sident Steyn", benoemd de heer W. ten Bruggen Cate die reeds 17 jaar deel uit maakt van de bemanning. BURGERBRUG De heer P. de Boer Pz. alhier is benoemd tot Poldermeester van de Ver- eenigde Harger en Pettemerpol- der. Terschelling en Den Helder weer verbonden Ondanks de zwaren ijsgang is de postboot „Vlieland" gisteren morgen van Terschelling ver trokken en heeft Den Helder kunnen bereiken. Het ligt in de bedoeling de verbinding met het eiland door middel van de post boot te handhaven waartoe van daag weder zal worden uitge varen. Maandag komt de boot weer naar Den Helder en zal Dinsdag om 8 uur vertrekken. Kuitwaard voor hef' Bijz. Gerechtshof BERGEN Op 22 Januari zal F. Kuitwaard voor het Bijzonder Gerechtshof terecht staan; hem wordt hulpverleening aan den vijand ten laste gelegd door het vervoeren van materiaal ten be hoeve van de Duitsche Wehr- macht gedurende de bezettings jaren. RIJKSLANDBOUW- CONSULENT IN ONS GEWEST Wij vernemen, dat als opvolger van ir. G. Lienesch tot Rijksland- bouwconsulent en Productiecom. missaris benoemd zal worden ir. L. Dijkeina, thans verbonden aan den Landbouwvoorlichtingsdienst m de Wieringermeer; zijn stand plaats zal Sehagen zijn. Voorts vernemen wij, dat ir. Dijkema Rijkslandibouwconsulent zal wor den voor Noord-Holland-Noord, daar het in de bedoeling ligt, dat voor 't Zuidelijk deel een andere Landbouwconsulent benoemd zal worden, rigen. Artsendienst Noorderkwartier Van Zaterdag 11 Januari te 16 uur tot Maandag 13 Januari te 8 uur zijn bij geen gehoor bij den eigen arts voor dringende gevallen bereikbaar de artsen: Veenis, Beeker, Spits, Hoogka mer, Bouwman, Koning, Brand Schreuder en Boerma. K.F.C. Filmkeuring in ons gewest De film „De man met het ijzeren masker" die in Den Helder en Alk maar draait is niet toegankelijk voor veertienjarigen, zooals wij gis teren abusievelijk in ons overzicht vermeldden, doch voor Achttienja. GROOTEBROEK 10 Jan. "De Tuinbouw" Spruitkool 23—58; bie ten I 9; Sav. kool geel 10.10; idem gr" 9.4010.20; roode kool 16.40; boeren kool 22; rapen 4.50; uien: gewone 14.90 —15.60; grove 14.70—15-60; nep 12.80— 13.30; driei. 10—14.60; dubb. 3.50—6.40 ALKMAAR 10 Jan. J Andijvie 88—98 winterpeen 6.90—10.20; boerekool 14— 35; worteltjes 26—26; groene kool 3— 26; spruitkool 12—71; roode kool 3—26; spruitkool 12—71; roode kool 3—26; 4.80—11.20; prei 21—39; uien 6.90—17- w.tlof 19—66. NOORD SCHARWOUDE 11 Jan. Aangevoerd: 34000 kg roode kool 12,80 —20; afw. 6.60—10.40; 38.000 gele kool 9.20—11.50; 20.000 kg witte kool 6.60— 8.10; 3000 uien 12.6014.40: drielin ger.' 13.50. LANGEDIJK, 11 Jan. 31500 kg roode kool 11,7019,30; 24000 kg ge le kool 9,60—11; 3600 kg Deensche w. kool 6.60-7,80; 1700 kg groene kool 12; 500 kg boeren kool 2160; 2000 kg uien 13,1017,50; 1800 kg. bieten I 8.709.20, II f7; 450 kg witlof I 50—57, II 23. ZWAAG 10 Jan. Aardappelen 10.50; postelein 6.50—13; prei 18—26; savoye kool 2.7013.70; gele bewaarkool 9.10 —9.60: roode kool 16.90—24,10; boeren kool 25—32; spruitkool 21—63; witlof 23—68; breekpeen 8.70—12.10; druiven Alicante 3.20. WO'GNUM 10 Jan. Witlof I 58—74; n 4261; UI 8240; spruitkool 3270 prei 16—44; uien afw. 4.30—9.40; knol- selderie 19.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2