ENGELAND EN FRANKRIJK SLUITEN EEN BONDGENOOTSCHAP Onjuiste berichtgeving omtrent de „Lilian" Amerika iaat het initiatief aan de Sovjet-Unie r Leden van executie-pelotons Bericht Nauwe economische samenwerking Vrees voor Duitschland DE „HUDSON" NAAR DE LILIAN DE STRIJD OM SPITSBERGEN Britsche reactie op Russische verklaring Andriessen voor de K.V.P. DIENSTWEIGERAAR EET WEER Maar geen militair** voedsel Het beleid in Londen Ter inzage WAAROM ZOOVEEL SENSATIE? kunnen zich beroepen op ambtelijk bevel Mits een proces aan het vonnis vooraf ging Molotof verdedigt Poolsche regeering Maximum-prijzen voor wintergroenten De toekomst van het Saargebied Begrip voor Fransche desiderata Een open brief aan generaal Marshall De plaats, welke in de komende weken in het brandpunt der belangstel ling van 't Nederlandsche volk zdl komen te staan, het paleis Soestdijk. ANP/KLM P Als resultaat van het bezoek van Leon Blom, de Fransche Premier, aan Londen, is giste renavond in beide hoofdsteden de totstandkoming van een Fransch-BTitsch Bondgenoot schap bekend gemaakt. Dit ver bond, dat gesloten zal worden binnen het kader van artikel 52 van het Handvest der Ver. Na ties heeft ten doel verdere agressie van Duitschland te voorkomen en vrede en veilig heid te bewaren. De eerste, die in Londen Jiet nieuws bykstnd maakte, was Bram zelf. In de officieele Britsche ver klaring wordt gezegd, dat, hoewel het economisch herstel van Duitsch land om vele redenen noodzakelijk is, op deze wijze weer een bedrei ging zou kunnen ontstaan voor de wereldvrede. Hierom sluiten Enge land en Frapkrijk zich nauwer aan een op politiek en economisch ter rein. Beide landen zijn er van over tuigd, dat het verbond de regeling van alle tusschen de Europeesche landen voorkomende kwesties zal vergemakkelijken. Het bezoek van Blum aan Lon den beteft de gelegenheid Ver schaft voor een gezamenlijk on derzoek van een aantal vraag- BttuScken van gemteensdhappelijk belang voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland en voor een zeer nuttige uitwisseling van standpunten ten aanzien van een aantal kwesties. Het vraagstuk van de te volgen politiek ten aan zien van Duitschland word gron dig onderzocht en overeenstem ming werd bereikt over de te ne men maatregelen, die moeten verhinderen, dat Duitschland nog ooit tot agressie overgaat. Men was de meening toegedaan, dat de beide landen, daar zij twee maal in een periode van 25 jaar door Duitschland zijn aangeval len, er evenveel belang bij heb ben zich tegen een nieuwe Duit- sche bedreiging te beschermen. Men kwam daarom overeen, dat er in deze omstandigheden zoo spoedig mogelijk een vertoond moet worden gesloten en dat <Je onderhandelingen te dien einde zoo spoedig mogelijk zullen be ginnen. Men kwam overeen, dat de Fransche en Britsche vertegen woordigers in de Eingelsch-Fran. 6che economische commissie zou worden verzocht, haast te maken met hun taak, hun plannen voor wederopbouw en moderniseering te onderzoeken, daarbij maatre gelen treffende om conflicten te voorkomen. Frankrijk heeft steenkool noodig. Men constateerde, dat verhoog de steenkoolimport noodzakelijk is voor het economisch herstel van Frankrijk en dat een verhoogde steenkoolproductie in de Roer een De „Hudson" van Smit en Co. Intern. Sleepdienst is gisteravond half tien in de Buitenhaven te Den Helder aangekomen en he denmorgen om 9 uur uitgevaren naar de Lilian. Even tevoren was van de Buitenhaven een motor- vlet vertrokken met een gedeelte van de Deensche bemanning, die naar het gestrande schip wilden om stoom te sloken. Ook is er een Vlet van de Dijk vertrokken met vlettenlui voor 'hulp te bieden voor het overbrengen van de sleeptros. essentieele factor is voor den we deropbouw van Europa. Het is echter niet mogelijk onmiddelijk lot verhooging van den export van den Roer over te gaan, ter wijl het tevens noodzakelijk is om toenemende exportverhooging van Duitschland te verkrijgen, voldoende hoeveelheden steen kool ter plaatse te laten. Wanneer de productie stijgt in het tempo, dat men thans verwacht, zal te gen het einde van April 1947 de export weer het peil bereikt heb ben van voor de beperkingen in November. Wanneer dit resultaat bereikt zal zijn, zullen alle in spanningen er op gericht zijn zoo wel export als productie steeds te verhoogen tot aan de vitale behoeften van Frankrijk en an dere importeerende landen zal zijn voldaan. Geestdrift te Parijs De Fransch-Britsche overeen komst is in officieele kringen te Parijs met groote geestdrift begroet. Men besohouwt deze overeenkomst als een keerpunt in de verhouding tusschen beide landen sinds de be vrijding van Frankrijk en men is van meening, dat het wellicht een definitief punt van uitgang zal be- teekenen voor het herstel van Europa van de gevolgen van den oorlog. Ook neemt men te Parijs aan, dat het Fransch-Britsche ver bond eenzelfde karakter zal dragen als de Fransch-Russische en de Britsch-Russische verdragen. Het is wel mogelijk, dat de communisten de overeenkomst van Londen zullen becritiseeren al was het alleen maar omdat deze overeenkomst de positie van Blum heeft versterkt. Ook een militair verdrag? A.F.P. meldt uit Londen, dat verschil van meening over de Dultsche kwestie tot dusver heeft verhinderd, dat gevolg werd gegeven aan de voorstel len voor een militaire alliantie, die enkele maanden geleden werden gedaan door Duff Coo per, den Britschen Ambassa deur te Parjjs. Be vin legde de kwestie opnieuw voor aan Blum, onder de verzekering, dat die voorstelden nog steeds de steun van de Britsche regee ring hadden. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met de opvatting van de Sowjet-Unie over het ver drag van 1920 inzake Spitsber gen. Naar Sowjet-inzicht kan het ver. drag niet van kracht blijven, daar het mede onderteekend is door mogendheden, die in den tweeden wereldoorlog aan de zijde van de as hebben gestreden. Engeland stelt zich op ihet standpunt, dat zulke feiten aan de geldigheid van een verdrag niets af of toe doen. Ook het argument dat de over eenkomst voor de Sowjet-Unie niet tot de oorspronkelijke onder- niet tor de oorspronkelijke onder, teekenaars behoort, acht Engeland onhoudbaar. De Sovjet-Unie heeft in 1935 de rechtskracht van het verdrag erkend. De Sowjet-Unie wenscht het verdrag gewijzigd te zien, omdat het Spitsbergen als militaire ba sis zou willen gebruiken. Intusschen hebben de Britsche regeering geen officieele voor stellen bereikt, noch van de zijde van Noorwegen, noch van die der Sowjet-Unie om het verdrag te veranderen. ZATERDAG 1 FEBRUARI TE ALKMAAR MAAR WIJ VERNEMEN, zal de Kring den Helder van de K.V-P. op Zaterdag 1 Febru ari a-s. een buitengewone Kringvergadering beleggen in „Het Gulden Vlies" te Alk maar, waarop als spreker zal optreden de nieuwe voorzitter van de Party, de heer W. J. An driessen. Het ligt in de bedoe ling, de afdeelingen recht van toegang te verleenen voor een dubbel aantal afgevaardigden. Nadere byzonderheden volgen nog. Naar wij vernemen wordt de dienstweigeraar N. Kneulman te Amsterdam, die op 26 November jl. in hongerstaking is gegaan in het militair hospitaal te Utrecht, nadat zijn beroep op de Dienst- weigeringswet was afgewezen, thans verpleegd in de psychia trische afdeeling van het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Naar verluidt had zijn weigering om voedsel tot zich te nemen slechts betrekking op de maaltijden, die hem vanwege den militairen dienst werden ver strekt. Kort na het begin van zijn hongerstaking is hij overgebracht naar het Stads, en Academisch Ziekenhuis, waar hij thans weer normaal voedsel tot zich neemt. DE EERSTE KAMER heeft in haar eerste begrootingszit- ting gisteren niet veel nieuws meer over het algemeen debat kunnen vertellen. Wel interes sant was de bespreking over het Londensche Beleid van on ze Regeering in den bezettings tijd, waarover wij deze week een paar opmerkingen maak ten, naar aanleiding mede van de redevoeringen van prof. Gerbrandy. De beer Pollema zei, dat er nog heel wat op te helderen viel en de heer Rei- nalda, van de Partij van den Arbeid, was het daar mede eens. De heer Pollema noemde o.a. ook het gebeurde met zyn partijgenoot jhr. de Geer. Hij drong op een parlementair on derzoek aan, semi-parlemen- tair noemde hij dat, door een speciale commissie, waarin verschillende parlementsleden en speciale deskundigen zou den zitten met leden van de Regeering. Er zou ook een par lementaire enquête kunnen worden gehouden. De Minister-President scheen er niet zooveel voor te voelen, wat ons jammer toeschijnt. Se- mi-parlementair geeft niet zoo veel, zei hij, en over een par lementaire enquête moet het parlement beslissen. Bedoelde dr." Beel een wenk te geven? Dat het parlement beslisseDe sluier moet worden opgelicht, tot. .ide zevende aan toe Op onze bureaux liggen de lijsten van de namen der uit het binnenland van Java op 27 De cember jl. naar Batavia overge brachte geïnterneerden ter in zage. De Italiaansche premier Alcide de Gasperi, die een bezoek brengt aan de Ver, Staten, werd bij zijn bezoek aan Chicago ont vangen door Kardinaal Stritch. Ass Press P- Het radiobericht van giste renmorgen vroeg, waarin on rustbarende mededeelingen wer den gedaan over het spoorloos verdwijnen van de sleepboot Stentor, werd op de buitenha ven met reserve ontvangen. Stuk voor stuk spraken de er varen zeelieden van den buiten kant de verwachting uit, dat de Stentor bij daglicht wel zou binnenloopen. Deze opvatting werd ook gedeeld dqpr den commissaris van het loodswe zenVoor het Schulpengat ligt momenetel geen betonning en het was te verwachten dat de kapitein van de Stentor geen enkel risico zou willen nemen en den nacht rustig voor het Schul pengat zou doorbrengen. En jawel, om half tien kwam de Stentor puffend de haven binnenvaren. Zij meerde bezij den de Amsterdam. Met verba zing nam de bemanning kennis van het verhaal dat omtrent de vermissing van het schip en henzelf in omloop was gebracht. De mannen werden er een beet je wrevelig onder. Een mooie methode om je vrouw en kin deren in ongerustheid te bren gen! Vier en twintig uur achter een waren zij nu reeds in touw. Dinsdagmiddag om half drie kwamen ze bij de ÏJmuider ha ven aan, nadat van Wijssmuller bevel was ontvangen, de pogin gen tot het vlotbrengen van de Lilian op te geven. Toen echter plotseling het bericht binnen kwam dat de Lilian was losge raakt en terechtgekomen op de Razende Bol, moest de Stentor weer retour. Voor donker kon de haven van Den Helder niet meer worden bereikt en daarom werd den nacht buitengaats doorgebracht. De officieele berichtgeving over de stranding heeft vanaf het begin ontstemming gewekt bij insiders. Het A.N.P. heeft er wel voor gezorgd dat het ver trouwen in de juistheid van de door dit bureau verspreide bul letins, een geduchte knauw heeft gekregen. In de eerste berichten werd de naam van het schip verdraaid, de nationaliteit was Zweedsch'inplaats van Deensch en de lading heette te bestaan uit aardewerk en niet uit pijp aarde! Waar met veel ophef is gesproken over een redding on der uiterst moeilijke omstandig heden, zijn de mannen van de Dorus Rijkers van oordeel dat ze een zacht karweitje hebben opgeknapt. Men raadplege de foto's die in de kranten zijn ger Merkwaardige conclusie van Procureur-Fiscaal Bij de behandeling yoor den Bijzonderen Raad van Cassa tie van de zaken van vier landverraders, waarvan drie deel hadden uitgemaakt van een executiepeloton, kwam de procureur-fiscaal, prof. Lan- gemeyecr, tot de conclusie, dat in de laatste drie gevallen beroep op ambtelijk bevel mogelijk is, aangezien steeds een vonnis aanwezig was, waarom hij dan „ook voor de ten laste gelegde doodstraf vrijspraak vroeg. De eerste zaak gold den ex- SS-er Kooymans uit Rotterdam, die thans hevig stond te snik ken. Hem was door het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem de doodstraf opgelegd, wegens het (op bevel) neerschieten van. drie Nederlanders in Maart 1945. De menschen, die volmaakt onschul dig waren, raakten in het „Sperr- gebiet" verzeild en werden on middellijk door Kooymans neer geschoten. De verdediger, mr. van der Poel, voerde bij de cassatiemid delen o.m. aan, dat het treden in militairen dienst a priori het zich verbinden tot opvolgen van be. voegd gegeven ambtelijke beve len inhoudt. De procureur-fiscaal, professor Langemeyer, sprak in dit ver band over onzekerheden en vaag heden in het internationaal recht en het Londensche oorlogsregle ment. Spreker was van oordeel, dat Kooymans zich niet op be voegd ambtelijk bevel kon be roepen, omdat er geen vorm van proces in acht is genomen. Vol gens art. 30 van het Londensch oorlogsreglement, heeft zelfs een in vollen oorlogstijd 'gegrepen spion recht op een proces. Prof. Langemeyer achtte doodslag, cJoor Kooymans begaan, bewezen en vroeg bevestiging van de dood straf. Beroep op ambtelijk bevel Niet bewezen achtte prof. Lan gemeyer de ten laste gelegde doodslag, die bedreven zou zijn door Abel de Vries uit Oostwold (Dr.). Het Haagsche Bijzonder Gerechtshof veroordeelde hem ter dood. Deze de Vries nam als lid van de „Deutsche Ordnungs- polizei" deel aan executies van Nederlanders op de Schietbaan te Kralingen. V Aangezien de Vries steeds ge zegd werd, dat een veroor deeling aan de executie voor afgegaan was, achtte prof. Langemeyer inderdaad in dit geval beroep op bevoegd amb telijk bevel mogelijk, waarom op het punt der tenlasteleg ging: doodslag, vrijspraak in plaats van de doodstraf diende te worden geëischt. Bleef over de tenlastelegging wegens dienstneming bij den vij and met alle gevolgen van dien. Hiervoor eischte prof. Langemeyer tegen Abel de Vries vijftien jaar gevangenisstraf. Een derde ter dood veroordeeL de, die bij het Hof in cassatie ging, was H. W. Verwayen uil 's-Heerenberg, die opperwacht meester bij de Deutsche Ordnungs polizei is geweest en als zoodanig op de Schietbaan te Kralingen eveneens deel uitmaakte van een vuurpeloton en aan executies deel nam. Ook hier kwam prof. Lange meyer tot de conclusie, dat verdachte op bevoegd ambte lijk bevel handelde, aangezien steeds een vonnis aanwezig was. Voor de ten laste ge legde doodslag moest de pro. cureur.fiscaal dan ook vrij spraak vragen. Prof. Langemeyer achtte in dit geval dienstneming bij den vijand met de gevolgen van dien echter wel bewezen en concludeerde ook hier tot 15 jaar gevangenisstraf. Tenslotte behandelde de procu reur-fiscaal een cassatieberoep van H. G. Mous uit Dokkum, die door zijn vader naar de SS werd gestuurd. Ook deze verdachte werd te Den Haag ter dood ver oordeeld wegens het deel uitma ken van een executiepeloton der Ordnungspolizei te Kralingen. Prof. Langemeyer concludeerde ook hier wegens het aanwezig zijn van vonnissen het beroep op bevoegd gegeven ambtelijk bevel gerechtvaardigd. Hierdoor7 moest ook in dit geval vrijspraak voor de ten laste gelegde doodslag worden gevraagd. Gezien de jeugd van verdachte Mous en het feit, dat diens vader door de B.S. te Dokkum werd neergeschoten, waardtoor hij en zijn familie reeds veel leed on dervonden, wilde prof. Lange meyer terzake van hulpverlee ning aan den vijand niet meer dan 10 jaar gevangenisstraf eischen. publiceerd en waarop men kan zien hoe gemakkelijk de opva renden van het gestrande schip op de Dorus Rijkers konden overstappen. Alleen toen de vier achtergeblevenen werden afge haald moest van het vangnet gebruik worden gemaakt. Ken nelijk met de bedoeling om sen satie rond deze schipbreuk te verwekken, is het gebeuren op geschroefd tot een epos. Maar de mannen van de Dorus Rijkers zijn hiervan niet gediend en ze voelen zich bij dit alles lichte lijk in de maling genomen. Als klap op de vuurpijl kwam gisterenmiddag het radiobericht dat de Stentor de haven van IJmuiden was binnengevaren. En dan moet je zelf in die sleep boot enkele minuten tevoren een tochtje door de Heldersche haven hebben gemaakt. In antwoord op de nota van de Amerikaanschen ambassa deur te Moskou, generaal Bedel] Smith, heeft Molotof verklaard, overeenkomsten van Jalta en Potsdam niet heeft geschonden. De Poolsche regeering, aldus de Sowjetnota, zou haar ver plichtingen tegenover het volk niet hebben kunnen nakomen, zonder maatregelen te nemen tegen de „misdadige elemen ten", die het houden van vrije democratische verkiezingen in den weg staan. De Sowjetregee- ring ziet geen aanleiding tot in terventie in de binnenlandsche aangelegenheden van Polen. Molotof verklaarde, dat de Amerikaansche regeering zich had laten leiden door inlichtin gen van Mikolajczyck, den lei der der boerenpartij, terwijl zij de „terroristische activiteit" van eenige leden dier parij niet in aanmerking neemt. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening heeft thans yoor de belangrijk ste wintergroenten maximum prijzen vastgesteld, welke van kracht worden met ingang van Dinsdag 21 Januari a.s. en gel den voor een periode van veer tien dagen. De daartoe uitge vaardigde „Prijzenbeschikking Groente 1947" regelt de prijzen voor grossiers en detaillisten. De kleinhandelaar mag bij thuisbezorging boven de vastge stelde prijzen ten hoogste een cent per kg berekenen, voor het snijden van kool ten hoogste drie cent per kg en voor het schrap pen van wortelen ten hoogste een cent per kg, kool en worte len gewogen, respectievelijk na het snijden en voor het schrap pen. Een regeling van den toe- komstigen status van het Saar gebied, ten aanzien waarvan de Fransche regeering bepaalde desiderata koestert, vormt in territoriaal en economisch op zicht een onderdeel van het West-Duitsche vraagstuk. Als zoodanig acht de Nederlandsche regeering het gewenscht, dat een beslissing nopens het Saar gebied genomen worde tezamen met de beslissing ten aanzien van de desiderata, die de ove rige westelijke buurlanden met betrekking tot Duitschland heb ben geformuleerd. Rekening houdend met het geen hierboven werd gezegd, moge hieraan ter vermijding van misverstand nog worden toegevoegd, dat de Nederland sche regcering in beginsel vol ledig begrip heeft voor de Fran sche desiderata ten opzichte van het Saargebied. HENRY WALLACE: Als redacteur van het liberale weekblad „New Republic" heeft Henry Wallace, de vroe gere Amerikaansche minister van handel, een open brief aan generaal Marshall geschreven. Hy zegt hierin, dat Amerika het „initiatief by de verande ringen, die de ontredderde vol ken van Europa en Azië eischen, aan de Sovjet-Unie overlaat." Wallace verwelkomt generaal Marshall als minister van buiten- landsche zaken en laat zich waar- deerend uit over diens rapport in zake Ghina. „U hebt in China de Amerikaansche politiek zien fa_ len", zoo schrijft Wallace, „terwijl geen man beter in staat zou zijn geweest, die politiek te verwezen lijken dan gij." „Het mislukken der politiek vond zijn oorzaak in de politiek zelf. Als minister van buitenland, sche zaken zal het tot uw taak behooren er op toe te zien, dat andere Amerikaansche vertegen woordigers een meer realistische en practische politiek hebben uit te voeren. De politiek van Ame rika was statisch geworden in een tijd, waarin mannen en vrouwen trachtten de wereldorde te wij zigen. Het was noodig geweest," aldus Wallace, „een luid ja te la ten hooren waar ontredderde vol ken om een wijziging vroegen. Thans werpen de Sowjets zich te- gepover alle koloniale volken op als de eenige vijand van het „im-, perialisme". Wij moeten de kolo niale volken helpen zich te bevrij den. In het geval van Franco moe. ten wij actief optreden en niet passief anderen in hun oppositie volgen. Waar wij de Sowjet-Unie ook in Europa ontmoeten, is de vijand niet de Sowjet-Unie, doch de ontreddering zelve." Wegens ernstige telex storing hebben verschil lende berichten voor de krant van vandaag ons niet of met vertraging be reikt. Soldaten als transportarbeiders. In verband met de staking der transportarbeiders te Londen werden soldaten belast met het vervoer van levensmiddelen. Militaire vleeschdragers aan den arbeid. Ass Press P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1