Plaats vai in de m< GETUIGENISSEN Raadsvergadering met bemoedigende woorden Minder werk en minder kosten met een beter resultaat 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdog 16 Januari 1947 Het Tribunaal VERGADERING A.R.K.A. en vage voorstellingen ALKMAAR EN OMSTREKEN Een contaefavond in hef Militair Tehuis ,ODEON' P.O.A.n.v.,Payghp7 Een zoet en een rookerig geval DAMMEN De Hoofdklasse competitie „Welkom vreemdeling" in de Wieringermeer HET CONCERT VAN DE MARINIERSKAPEL Een muzikaal evenement Een derde Britsche nota aan Polen De club der nauwgezetten Niet-rooken WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION Plannen voor 1947 Fransche katholieken voor prijsverlaging Een dure dienst1 Marktberichten Landdag In den barren oorlogswinter van 1944/45, toen de hongertoch ten in ons gewest een dagelijksch gezicht waren geworden, werden veel trekkers het slachtoffer van Deze beschuldiging stond even- de verschillende ponten opvingen of van de landwacht, die het plat teland afstroopte naar menschen. ofwel de Duitschers, die hen bij eens vermeld op de dagvaarding tegen G. Balder, uit Broek op Langendijk, eens rustig tuinder, die met heel hard werken zijn gezin kon onderhouden. Maar zoodra de N.S.B. voorop mar cheerde, stapte hij mee, in de hoop er beter van te kunnen worden. En van het een kwam het ander. In 1944 werd hij hulplandwachter en ging optreden als politieagent op eigen gezag, na met een vier tal anderen een soort van cursus te hebben- gehad. Naar men zegt dit kwam tenminste op het Tribunaal tot uiting van be kende politiefunctionarissen uit dien hoek. Het zal daar niet de eenigste plaats zijn geweest, waar iets dergelijks gebeurde. Besch. had eenigen tijd geleden reeds terecht gestaan, maar naar aanleiding van bovengenoemde punten moesten eenige getuigen worden gehoord, o.m. de opper wachtmeester Leegwater, de ex. burgemeester D. Stoutjesdijk en eenige vroegere trekkers, de hee- ren Koek en v. d. Hoek uit Lei den. Deze twee laatsten zouden, volgens verklaringen van den heer Leegwater, door Balder zijn opgebracht als onderduikers. La ter, tijdens het verhoor, bleek er nog een dergelijk geval' te zijn, zooals de heer Leegwater ver klaarde, dat nogal veel punten van overeenkomst vertoonde met deze twee personen. Zooveel over eenkomst zelfs, dat alleen de leef tijd eenigszins verschilde. Verder was Balder ten laste gejegd, dat hij tegen Leegwater zich had uit gelaten, als zou de landwacht en de politie op jacht moeten naar onderduikers. Ook dit scheen nog een analoog geval te hebben, waar de gegevens wederom vrij wel overeenkwamen. Stoutjesdijk wist zich de woorden van deh opper niet precies meer te herin neren. Mr. C. Smal releveerde de ge- heele geschiedenis nog eens en zocht de vele punten -van over eenkomst op, waarbij zelfs een door besch. genoemde datum sterk overeenkwam met de ge beurtenis, waarop get. Leegwater zinspeelde. Hij trok de waarheid van dezen getuige niet in het minst in twijfel, wel meende hij, dat er een bepaalde gedachten- gang was gevormd, die op deze feiten wees. Hij achtle deze pun ten van de tenlastelegging dan ook sterk aanvechtbaar en vroeg het Tribunaal met een en ander rekening te houden. De uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. Nogmaals getuigen Ook de zaak tegen W. K. Sweerts, ex-burgemeester van Bergen, was een voortgezette, eveneens in verband met het hoo- ren van een tweetal getuigen. Bij het boornen zagen was P. Dek ker, terwijl de houtopzichter C. J. v. 't Sand de wacht hield, ge snapt door Sweerts, die hem zou gelast hebben mee te gaan naar de Ortskommandantur. D. vlucht te, waarna besch. een waarsch.m wingsschot had gelost. Besch. ontkende de woorden van de Ortskommandantur te hebben ge bruikt, omdat deze zouden indrui- schen tegen zijn eigen instructies aan de politie. Mr. H. Schuurman bestreed een en ander eveneens, terwijl hij verder eenige correcties wilde zien aangebracht in de dagvaarding, omdat er iets in vermeld stond, wat niet heelemaal overeenkwam met de feiten, zooals die nu ge zien moeten worden. Tragedie vol ontzetting Van het begin tot het einde heeft J. IJfs te Alkmaar den vijand geholpen, door vanaf 1941 bij de Bezirksverwaltung te wer ken, in 1943 dienst te gaan doen bij den Wachdienst Neder.Sach- sen, daarna een tijdje in de ge vangenis zitten, vervolgens zich te melden voor de Kriegsmarine, waarvoor afgekeurd, tenslotte zich op te geven bij de Grüne Po lizei, waar gelukkig geen plaats voor hem was. Waarom dit alles zonder lid le zijn geweest van de N.S.B.? Het was om aan het werk te blijven, maar de stukken wezen uit, dat hier een tragedie school, zoo diep en afschuwelijk, dat het ons niet past er over te schrijven. Voldoende zij, dat zijn vrouw zich het leven benam met haar twee kinderen. Een daad, die den man wellicht vreeselijk belast met een enorm schuldbesef. Mr. A. J. M. Leesberg meende, dat na onderzoek van al deze fei ten geen andere conclusie moge lijk is, dan dat hij verminderd toe rekenbaar geacht moet wouden, ook al in verband met de verkla ringen van het kampcommando, dat hem observeerde. Uitspraak over 14 dagen. Woensdagavond was het Kath. Militair Tehuis te Alkmaar, zooals bekend gevestigd in café Bos aan het Waagplein, het tooneel van een contactavond tusschen de militairen van het 10 R.I. uit het kamp Rochdale en de burgerij verpersoonlijkt in het Kath. Thuisfront. De Aalmoezenier voor N.-Holland- Noord, kapitein C. Hulsbos,^-ver klaarde nog eens kort en bondig waarom de Bisschoppen na den tijd van strevingen om de schei dingen zooveel mogelijk te ne- geeren, den wensch hebben uit gesproken weer tehuizen - spe cifiek voor katholieke militairen op te richten. Voor de katholie ken is het geloof nu eenmaal niet een battle-dress, die wordt uitgetrokken wanneer het te- pas komt; het geloof doordringt alle geledingen van het leven. Het Kath. Militair Tehuis helpt de jongens door het scheppen van een sfeer vol gezelligheid en plezier te blijven wat zij waren toen zij het burger- plofje" voor de „dress" ver wisselden en hen zelfs beter te maken. Nadat de luitenant^!. A. Kor- ma, RAO-officier van het West- Indië-detachement op de sa menwerking gewezen had die uit allerlei richtingen gedemon streerd wordt, wanneer „onze jonghns" ontspanning en ont wikkeling geboden moet wor den, vertelde de heer Berkhout, die zoojuist als voorzitter van het Alkmaarsch Centraal Thuis frontcomité een groote pluim gekregen had voor zijn onuit puttelijke energie, iets over de practische werkwijze van de militaire tehuizen. Niet alleen katholieken zijn welkom iedereen wordt met open armen ontvangen mits hun gedra gingen voor katholieken niet krenkend zijn. Zij, die voor den oorlog „soldaten" heetten, zijn nu „onze jongens" en die inti miteit hoopte de heer Berkhout in het Tehuis tot een perfecte sfeer van har* lijkheid en ver trouwen te maken. Wel, het zal moeilijk anders kunnen gaan! De bedrijvigheid, die onmiddellijk na het officieele gedeelte rond de tafels, aan het biljart, over de ping-pongtafel en rond de tallooze spelen ging heerschen, bewees, dat het Thuisfront op den goeden weg is en mét het Thuisfront de Kath. Militaire Vereeniging, die samen met de jongens hier een waar tehuis zal scheppen. We kruinen iederen militair aanra den er Vrijdags, Zaterdags en Zondags eens een kijkje te ne men. ALKMAAR Het nieuwe Ope rettegezelschap, dat zich begin Februari voor de eerste maal aan het publiek zal voorstellen, noo- digde ons uit een van haar repe- tilies te komen bijwonen, 't Doet ons genoegen te kunnen mede. deelen, er geen spijt van gehad te hebben, dat we aan die invi tatie gevolg hebben gegeven. Dirigent Joh. Kuiper besteedt veel zorg aan de koren en die woorden dan ook perfect gezon gen; dat staat nu reeds vast. Ove. rigens kunnen we omtrent de uit voering met zekerheid geen voor spellingen doen, hoewel we bij solisten en spelers, dansers, reeds veel goeds konden waardeeren. De regie heeft J. Robert Jr. en het Zaansch Orkest zat de bege leiding verzorgen. De keuze van het werk is uit stekend, Want Carl Zeller's ope rette is intens muzikaal gecom poneerd en vol schoone en boei ende melodieën. Er wordt serieus gestudeerd. De voorwaarden voor een mooie uitvoering zijn aanwe zig. Conclusie: u kunt het er ge rust, op wagen, een kaart te ne men. W. Schreurs. Ontvangen: EENIGE NUMMERATEURS Prima Amerikaansch fabrikaat BONNEN AFHALEN ALKMAAR Morgen is het de beurt van degenen, wier naam met G en F begint, om bonkaar ten af te halen. MET PENSIOEN ALKMAAR Bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd is met ingang van 1 Febr. door B. en W. eervol ontslag ver leend aan Jan Helleman, timmer man bij Gemeentewerken. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Reina E., dochter van Hendrikus Over man en M. Baas, Gehuwd: Cornelis P. Dobber en Wilhelmina J. v. d. Bil; IJs brand J. Bakker en Jannetje, de Vet. Overleden: Gerardus v. Buren, 50 jaar, gehuwd met A. T. M. Bots; Neeltje J. v. Koot, 89 jaar, weduwe van B. J. Selhorst. In „Centraal", Hofplein hield de A.R.K.A., afd. Alkmaar de eerste veragdering in '47, waar bij andere vereenigingen, zooals de Kath. Onderwijzers en de jonge vrouwen waren uitgenoo- digd. De voorzitter, burg. H. Nolet hield een korte toespraak, om namens het bestuur de Nieuw- jaarswenschen over te brengen en om nog eenige leden te feli- citeeren. die jubileerden of pro motie maakten, o.a. de heer J. Bakker, thans burgemeester van Oudorp, de Alkmaarsche ge meente-archivaris de heer P- Wortel, bij zijn 25-jarig jubile um, de heeren Hessels en Mar telaren wegens hun promotie tot commies-titulair en mej. Bakker, gemeente ontvangster, die kortgeleden haar jubileum van 25 jaar gemeentedienst vierde en tevens afscheid nam. In het bijzonder werd de heer A Conijn, hoofdbestuurslid en redacteur van het A.R-K.A.-or- gaan welkom geheeten, die een rede hield over zijn ervaringen in Rusland, in welk land hij in 1934 een reis maakte. Deze rede is elders in dit nummer uitvoe rig opgenomen, om haar actu aliteit afzonderlijk geredigeerd. De geestelijke adviseur Dr. Holthuijzen sprak eveneens eenige woorden in verband met het herleefde besef van plicht en verantwoording van den Ka tholiek, maar hij stelde ook de daad op de voorgrond en in dit verband vroeg hij medewerking voor de R.K. bibliotheek, die noodzakelijk is voor het Katho- lie kovlksdeel, om de goede be- oordeeilngen en juiste rubricèe- ring. Er zijn evenwel krachten noodig, om de uitleen op zich te nemen. Ook krachten voor ande re instellingen, zooals de Katho lieke sport en Katholieke volks universiteit zijn dringend ge~ wenscht. Hij deed zijn woorden verge zeld gaan van een ernstige aan sporing om gevolg te geven aan de oproep van onzen Bisschop, dezer dagen gesproken in ver band met de Katholieke Actie. Aan het slot van de bijeen komst werden door den voorzit ter medeedeelingen gedaan over het dertigjarig bestaaan van de A.R.K.A., welk feit te Amster dam zal worden herdacht met een feestcongres, dat drie dagen zal duren en vermoedelijk in September gehouden zal wor den. Hierover volgen te zijner tijd mededeelingen, evenals over de groote A.R.K.A.-retraite die men over het geheele land op dezelfde dagen wil houden. ALKMAAR Voor den politie rechter stond Woensdagmiddag terecht W. Ph. Verdachte had tot driemaal toe een distributie-amb tenaar, de B., verleid hein suiker, rantsoenen te leveren. Den eersten keer ging het over een 100 kg, de tweede maal over 400 rantsoenen en den derden keer over een partij van 1000 kg suiker. Verdachte verkocht deze sui ker aan K., een bekend zwart, handelaar, die reeds veroordeeld is, evenals cïe distributie-ambte naar de K. De Officier eischte 5 maanden. Het vonnis luidde 3 maanden. Vervolgens moesten N. Z. en haar helers zich verantwoorden voor het koopen en verkoopen van tabaks- en versnaperings. kaarten. N. Z. kocht voornamelijk in en C. B„ J. B. en N. B., alle drie ook uit Alkmaar, betrokken van haar om te verkoopen. Tegen N. Z. werd de zaak aan gehouden en tegen de drie tra. wanten werden resp. de volgende vonnissen uitgesproken: 5 gulden of drie dagen, 50 gulden of 30 dagen en 50 gulden of 30 dagen. Als laatste stond terecht P. A., die voor f 32.50 een kg shagtaibak had verkocht. Het vonnis was conform den eisch: 100 gulden of 60 dagen met verbeurdverkla ring van de tabak. De D.D.D. van Alkmaar onder, nam een reis naar Amsterdam. De strijd ging nu tegen de club kampioen van Nederland 1945 1946, nl. Gezellig Samenzijn. Dat dit voor de Alkmaarders wei wat te zwaar zou worden, stond bij voorbaat vast. Toch gaven allen zonder uitzondering uitstekend partij. De uitslag 14—6 is dan ook zeker verdienstelijk te noemen. Vooral als men bedenkt dat om ongeveer 4 uur D.D.D. met 42 achterstond. Verder werd er aan alle borden nog fel gestreden met vrijwel gelijke standen. De strijd was toen nog volkomen open. Tegen het einde echter wisten eenige Amsterdammers voordeel te behalen en hun par tijen te winnen. Daar de overige partijen op remise aanliepen, was toen het pleit beslecht. Al met al kan D.D.D. op een goed geslaagden wedstrijd terugzien. De gedetailleerde uitslag luidt: Gez. Samenzijn I D.D.D I: R. C. KellerL. Ravenstein 1 J. H. VosN. Oud 11 H. de Jongh—J. Schuit 20 W. RustenburgL Verver 11 P. G. v. HoutH. Kruider 11 J. J. BedollaJ. Ravenstein 11 J. J. de WitM. Hemels 20 C. de GooijerG. Woonijk 20 J. J. Kwaad.H. Timmerman 11 J. SteenhuisP. Smolenaars 20 14—6 V ALS CHHEID IN GESCHRIFTE ALKMAAR. Op verzoek van de politie te Heerlen is een 30-jari- gen Alkmaarder aangehouden die zich te Heerlen had schuldig ge maakt aan valschheid in geschrifte (mijnwerkersbonnen had ver- valscht). Hij is op.transport naar Heerlen gesteld. DE RIJTIJDEN WET ALKMAAR. Te beginnen met 1 Januari is de politie een controle begonnen op de rijtijdenboekjes, de z.g. rijtijd-werkboekjes van chauf feurs in loondienst. Het is gebleken dat Velen nog niet in het bezit zijn van een dergelijk boekje. Men wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk van het bezit van een werkboekje te verzekeren. GROOTHANDEL IN ZWART VLEESCH Een inwoner van St. Pancras was reeds geruimen tijd bezig met clandestien slachten. In Alk maar beschikte hij over een de pót' bij een caféhouder, van waar uit verschillenden in onze stad werden bediend. Zijn omzet ging verre boven die van een normale slagerij uit. Door de economische politie werd deze zwarte handel in vleesch opgespoord en werd een viertal personen gearresteerd, die inmiddels naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht. Een hoeveelheid vleesch werd in be slag genomen, terwijl tegen een groot aantal koopers proces-ver baal zal worden opgemaakt. VAN NEDERLAND—INDIë EN THUISFRONT In ons nummer van Woens dag maakten wij melding van de oprichting van een Alk maarsche afdeeling van de or ganisatie van „Nederland Indië". Van de zijde van Kath. Thuis front maakt men er ons op merkzaam op dat dit reeds eenigen tijd werkzaam is met het zelfde doel. Het contact met onze jongens in Indonesië te onderhouden en te verstevigen. HOUDT JE JAS AAN ALKMAAR. Bij de recherche is aangifte gedaan van de diefstal van drie bankbiljetten van f25. Het is gelukt den dader op te sporen. Het bleek een 17-jarige jongen te zijn die het geld had gestolen uit de kleeding van zijn patroon. BERGEN'S HARMONIE BERGEN. Bergen's Harmonie gaf Dinsdagavond haar eerste do nateursconcert. Geopend werd met de Ouverture „Le R">i d'Yvetot" van A. C. Adam, arr. P Pranger gevolgd door Fragmenten uit Faust waarmee zeer veel bijval werd geoogst. De uitvoering was dan ook uitmuntend evena,s „Le Pluie d'Or" van F. Bouillon met een fraai uitgevoerde clarinetsolo door J P Admiraal. Met Er komtt ein Vogel geflo- gen" van Siegfried Ochs, bewerkt naar verschillende meesters, Bach, Haydn, Mozart, Strauss, Verdi, Gounod, Wagner, Mendelssohn, Schumann, Brahms, Meyerbeer en Suppé, waarvan de uitvoering niet te wenschen overliet werd het eerste gedeelte van het con cert besloten. Na de pauze werd o.m. ten gehoore gebracht Czar das aus der Geist der Woiwoden van L. Grossmann. Zilverdraden tusschen het goud, arr. P. Pran ger, met een prachtig uitgevoer de trompetsolo door G. den Das. Het niet talrijk aanwezige pu bliek applaudiseerde hartelijk en spontaan hetgeen nog een toegift bracht. Het is toch wel jammer dat er zoo weinig belangstelling bestaat voor de prestaties van de plaatseijke harmonie. Misschien heeft het slechte weer wel par ten gespeeld, wij hopen het al thans. Geen der aanwezigen had spijt dezen mooien avond te heb ben bijgewoond. Wij hoorden zelfs de opmerking, dat zij ook gaarne een volgende keer zouden komen. Bedoeld werd het 2de donateurs concert op 28 Januari a.s. waarin hetzelfde programma ten gehoore wordt gebracht. Wij wenschen voor Bergen's Harmonie, dat de zaal bij de eerstvolgende uitvoering te klein zal blijken te zijn. De d'i- decteur en uitvoerenden verdienen het zeker. LANGEDIJK Alvorens tot de orde over te gaan, ter behan deling van eenige agendapunten, hield de burgemeester, de heer H. Schelhaas, in <ïen raad een Nieuwjaarsrede, waarin hij be moedigende woorden sprak ten aanzien van Langedijk's kansen op de wereldgroentenmarkt, om dat steeds meer landen de Lan. gedijksche producten gaan af nemen. Hij somde de taken op, die de regeering zeker voor den tuin. en landbouw moet begun stigen, o.a. het diepvriessysteem en ook spoorde hij de inwoners aan zich toe te leggen op het kweeken van eerste klas produc ten en toe te zien op de goede verpakking en verzending bij den export. Verder wees hij er op, dat het noodzakelijk is een goede financieele reserve te kweeken, dit met v.het oog op de uitgaven die zullen mogten worden gedaan, b.v. het schoeiïngsiwerk, het be straten en de verbetering der bruggen. Over het woningpro. bleem zeide burgemeester Schel haas, dat er 135 aanvragen wach ten en dat men, wil men aan de aanvragen voldoen, in de nabije toekomst •00 huizen moet bijbou. wen. De gemeente telt thans 8400 inwoners. Na deze Nieuwjaarsrede werd de heer J. Stoop beëedigd als raadslid. In de commissie lot wering van schoolverzuim werden voor Nrd.- Scharwoude benoemd C. Blokker, J. de Jong, M, Kriek, mej. J. Goorden, B. J. Wilmink, R. Schuil en G. Kleimeer. Voor Broek op Langendijk de heeren K. Bierman en E. J. Schoneveld. De kwestie van het terugvor deren van teveel genoten kost. winnersvergóeding in>de mobili satie van 1939 was een punt van uitgebreide discussie, omdat men meende, dat het Rijk na de uit- keeringen ook de gevolgen moest dragen van het te veel uitge keerde. Na veel woorden kwam wethouder M. Kuiper tot de con clusie, dat het hier ging om ge tallen, die de betrokkenen zelf verkeerd hadden opgegeven, zoo. dat daardoor de uitkeeringen ver keerd waren geschied. De kwes tie zal landelijk onderzocht wor den door arbiters op voorstel van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. Tot slot kwam een besluit in stemming tot het instellen van eën grondbedrijf. Dit heeft tot doel zoo spoedig mogelijk bouw rijp terrein te verkrijgen ter voor ziening in den woningnood, maar om het gemeentelijk budget niet te overbelasten is men tot deze overweging gekomen. Ook al om dat een afzonderlijk beheer van deze terreinen veel overzichte lijker is. Het algemeen beheer van het grondbedrijf blijft berus ten bij B. en W., maar een raads- commisx van bijstand zal het college in het beheer van advies dienen. Na wijziging van het re glement werd dit aangenomen. In de adviescommissie voor Sociale Zaken werd het hoofd jan dezen dienst aanbevolen. In de Beurszaal te Middenmeer is een Vereeniging voor Vreem delingenverkeer voor de Wierin germeer opgericht. Als voorzitter zal optreden de heer K. H. Kroeze als secretaris Mr. Th. A. J. Vos. ters. De oprichting van een VW in den herrezen IJselmeeipolder is weer een bewijs, dat men hier den moed niet heeft laten zakken en dat men den reeds binnen en buiten onze grenzen bekenden naam van dit aan de zee ontwor stelde gebied opnieuw in de be langstelling van de wereld wil aanbevelen. WIERINGERMEER Wij vernamen, dat met ingang van 15 Februari is benoemd tot kampbeheerder van „Oost- waard" den heer H. Versluis. Tot heden fungeert den heer Versluis als chef-kok op dezelf de hoeve en uit de gesprekken van de Amsterdammers en de vaklieden blijkt wel heel dui delijk, hoe populair deze stoe re figuur is. Warneer hij nu naast de pol'epel ook nog de lpidersstaf hanteert, kimnen de herbouwers van de Wieringer meer zeker zijn van een ver zorging die af is. Rest ons nog te melden, dat zijn voorganger, den Jieer Bey ers in gelijke functie benoemd is aan het te openen kamp aan de Oude Zeug. De belangstelling die Den Helder steeds heeft gehad voor het Stafmuzi'ekcorps der Ko ninklijke Marine, is overgesla gen op de Marinekapel. Welis waar is deze kapel niet in Den Helder gevestigd, maar de po pulariteit voor de opvolgers van „onze staf" is reeds zeer groot en de keeren dat zij hier kwam concerteeren, mocht zij steeds op een hartelijke ontvangst re kenen .Zoo zal het ongetwijfeld ook zijn op Vrijdagavond 24 Janauri, wanneer in de Nieuwe Kerk in de Weststraat een con ceit wordt gegeven ten bate van het Karei Doormanfonds. De werken voor de pauze worden uitgevoerd in harmonie bezetting. Men hoort dan de ouverture „Nachklangë von Os- sian" van N. Gade, de „suite for Military Band" van G. Holst en de „Symphonie Mili taire" van P. Fauchet. Het pro gramma na de pauze vermeldt de ouverture „Rosamunde" van Schubert en het vioolconcert v- Mendelssohn, waarin als solist optreedt de korporaal-muzikant C. Bandel. Den volgenden dag, Zater dagmorgen dus, zal de Mari nierskapel een marsch maken door de stad. De vastgestelde route luidt: Marinekazerne Bas singracht, Binnenhavep, Bui tenhaven, Hoofdgracht, West straat, Spoorstraat, Koningstr., Polderweg, Boerhaavestraat. Ruyghweg, Marinekazerne. De Britsche regeering heeft in een derde nota opnieuw een waarschuwing tot de Poolsche regeering gericht. Zij wijst daar in de beschuldiging van de hand, dat Engeland zich zou mengen in de binnenlandsche aangele genheden van Polen en herin nert de Poolsche regeering er aan, dat zij bij het houden van verkiezingen gebonden is aan internationale overeenkomsten. De voorwaarde voor erkenning der huidige Poolsche regeering door Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie is het houden van vrije verkiezingen. Men zal vermoedelijk niet willen verklaren, dat de verkie zingen vrij en zonder dwang zijn, als aan sommige partijen gelijke rechten onthouden wor den. De Britsche regeering ver neemt dat vele arrestaties in verband met de verkiezingen verricht zijn en dat er met twee maten gemeten wordt. Engeland verklaard verder, dat geen leden der voormalige Poolsche regeering te Londen als adviseurs in dienst der Brit sche regeering zijn. Aan het einde van de nota wordt het vretrouwen uitge sproken, dat de Poolsche voor- loopige regeering voor volledige publicatie der nota in Polen zorg zal dragen. Verslag van een vergadering er_ gens in de Wieringermeer van een zekere groep personen, die uit hoofde hunner functie zeer nauw zich aan de regels der wet hou den 1. en 8 uur: Voorzitter opent heet 63 leden welkom. 2. 8.10: Secretaris leest jaarver slag o.a.: aantal leden bedraagt 185. 3 8.20: Penningmeester leest fi nancieel jaarverslag. 4. 8.25: Voorzitter dankt beide heeren en brengt het eenige punt der agenda: Verkiezing nieuwe bestuursleden, naar voren. 5. 8,30: Een der leden herinnert aan artikel 13: De vergadering mag slechts een beslissing nemen indien twee-derde van het aantal leden aanwezig is (zie punt 1 en punt 2). 6. 8.35: Voorzitter staat stil, fluistert met bestuursleden. Dan verheft hij zijn stem, be looft een nieuwe vergadering en sluit op de gebruikelijke wijze. (En nu mogen de lezers raden, wat voor vergadering dit geweest is. Wij weten het ook niet, maar we vertrouwen dat onze correspondent een prijs beschikbaar stelt voor den winnaar! Red.) Aan gelegenheid tot onderwijs ontbreekt het in ons land toch wel niet. Maar er blijken nog altijd van die primitieve analphabeten te zijn, die niet kunnen lezen. Er staat b.v. in 'n trein, in een bus, in een ander vertrek, met duidelijk-zichtbare letters aangegeven, dat daar, op die plaats, niet gerookt mag worden. Dan ontmoet men, he laas nogal eens vaak, een be paald soort menschen, die zich daar niets van aan trekken. Een slappe figuur, U weet wel: zoo iemand met van die plakkerige, natte achterover-gekamde ha ren of zoo'n wicht met een haardos als een Papoeaasche, gaat ijskoud, maar met een on beschaamd, dom gezicht, rook van een of ander niet al te best soort sigaret zitten inhijgen en uitdampen. Totdat de conduc teur verschijnt en de held zijn vuur wegmoffelt. Laf is dat. Tuchteloos. Onopgevoed. Een plaag voor de samenleving. Marcus Uitgaande van de veronder stelling, dat in iedere parochie een actie-centrum bestaat van Katho liek Thuisfront, wil ik aanvangen met alle centra in ons gewest te feliciteeren met de verschijning van het eerste soldalennummer van het NieuW^Noordhollandsch Dagblad. De eerste opgave is toch contact, regelmatig contact met de militairen uit eigen parochie, waar zij zich ook ter wereld be vinden, Oost.Indië, West.Indië, Engeland, eerstdaags misschien Duitschland, en tenslotte in Ne derland ze.lf. De uitvoering van deze opgave wordt ons thans al heel gemak kelijk gemaakt, door genoemde soldatenkrant van dit blad. Elke week ontvangt elke soldaat dus als het ware een brief van huis. En weet u wel, dat, als men ver weg zit, men interesse heeft voor alle mogelijke nieuwtjes uit eigen omgeving, van „thuis"? U zult zien, hoe trouw de „burgerlijke stand" wordt gelezen, de sport- rubriek, de recensies van uitvoe ringen van onze eigen vereeni gingen. De soldaat, ver weg, vindt, het belangwekkend om te lezen, dat Het haantje van den Alkmaar- schen Waagtoren'ls weggeloopen, de jachthaven in Akersloot is ge opend, dat Jan Pietersz. Coen in Hoorn wordt gewasschen etc, etc. Wekelijks een lange brief van huis. Wat zullen ze er aan smul len. Dat hadden wij, Thuisfron. ters, elk voor eigen parochie, niet voor elkaar gebracht! Maar nu de consequentie. Ieder thuisfront-comité zorgt, dat in 'n minimum van tijd bij de admini stratie van dit blad een volledige lijst komt met namen en adressen van de militairen uit de eigen parochie. Natuurlijk neemt ieder centrum zelf ook een abonne ment. De betaling? Ik stel mij voor, dat de meeste ouders er prijs op zullen stellen voor hun zoon een abonnement te betalen, evenals de vrouwen van de gehuwde mi litairen.* Voor de gevallen, dat de ouders of de echtgenoote inder daad niet in staat zijn f 3.40 per kwartaal te voldoen, dan moeten wij, Thuisfronters, zorgen een remplacant te vinden of uit de algemeene inkomsten deze uitga ven bestrijden. In ieder geval, hoe ieder comité het ook regelt, ik acht het een eerste plicht voor ons te zorgen, dat iedere soldaat wekelijks onzen „brief van huis" krijgt. Natuur lijk kunnen we ook gerust adres sen opgeven van niet-katholieke soldaten. Hulde aan de directie van dit blad voor de spontane medewer king in deze. Kath. Thuisfront uit het gehea'e gewest antwoorde met de bezorging van volledige adressenlijsten binnen ten hoog ste twee weken. Wanneer dit ge beurt, dan is het verzekerd, dat deze krant blijft „draaien". C. J. BERKHOUT, Voorzitter van Centr. Comité van Kath. Thuisfront te Alkmaar. De World Friendship Associa tion, die in 1946 bereikte, dat 16.000 jonge menschen van 14 tot 17 jaar in hun zomervacantie kon den worden uitgewisseld tus schen Groot-Brittannië, Neder land, België, Noorwegen, Dene marken en Frankrijk, heeft het voornemen, om in 1947 deze uit wisseling uit te strekken over 9 landen en een grooter aantal deelnemers. Het principe van de W.F.A. berust op wederzijdsche gastvrijheid; zij, die enkele we ken bij een gezin in een ander land gaan logeeren, verleenen op hun beurt gastvrijheid aan WFA- leden uit dat land. De WFA heeft voor 1947 een reisplan uitgegeven, waarin de verschillende mogelijkheden van uitwisseling zijn uiteengezet. Deze uitwisselingen zijn tot dusver mogelijk met Groot-Brit tannië, dat 25.000 deelnemers kan uitwisselen, Denemarken 3000, Noorwegen 500, Zweden 350, Zwitserland 500, België 950, Lu xemburg 50, Frankrijk 500 en Tsj echo-Slowakije 550, in totaal dus 31.000 deelnemers, waarvan 80 pet. jeugdleden en 20 pet. vol wassenen als geleiders. De Fransche katholieken heb ben besloten de door de regeering gevoerde campagne voor prijsver laging te steunen. De Bisschop van Arras, Mgr. Perrin, ver klaarde, dat e'en dergelijk besluit de sympathie van iedereen ver dient. Wil de prijsverlaging sla gen, dan kan zulks slechts ge. schreden door een algemeene dis cipline en het vertrouwen in de maatregelen der regeering. Deze heeft, volgens den Bisschop van Chalons, Mgr. Tissier, de actie voor prijsverlaging ondernomen voor het welzijn der Franschen. De katholieken, die naar sociale gerechtigheid verlangen en stre ven voor het algemeen belang, moeten hieraan hun steun geven. Ook de nationale katholieke actie in Frankrijk spoort haar leden aan de maatregelen door de re- geering-Leon Blum genomen, te steunen. Een Nederlander is te Lon den beboet wegens overtreding der douanevoorschriften. De Nederlander, W. L., had in October j.l. met zijn jacht IJmuiden verlaten om zijn En- gelsche vrouw naar Engeland terug te brengen. Te IJmuiden had iemand hem verzocht een partijtje van ongeveer 170 kg. anemoonenbollen mee te nemen, dat moest worden afgegeven aan iemand in Engeland, wiens telefoonnummer werd opgege ven. Aan de douane werd ver klaard, dat er niets was aan te geven. Bovendien bezat men geen certificaat van den plan- tenziektekundigen dienst. De Nederlanderkreeg 20 p. boete. Hij had niets aan de zaak verdiend. Van den onbekenden opdrachtgever in Nederland had hij slechts een pakje ciga- retten ontvangen. OBDAM. 850 kg roode kool 20 20.20; 3000 kg gele kool 11.20; 7000 kg uien 13.70—15.50; '5 000 kg kroten 7.50. 8.40; 15.000 kg peen 7—8; 1000 kg sprul" ter.' 34-41. B ZUIDEEKOGGE. Roode kool 12.50. 18; uien 14.90 15.20; grove uien 15 15.30; spruiten 19—26; witlof I 51—58: II 2836; boerenkool 26. WOGNUM. Aardappelen 11.30; witlof le 43—52; 2e 30—41; 3e 17—29; spruitkool 2378; gele kool 14; breek, peen 6.109.80; uien afw. 712.50; bieten 5.107.80; roode kool 19. ALKMAAR 15 Jan. Andijvie 1.03— I.09; winterpeen 5.309; boerenkool 10 —22; worteltjes 35; groene kool 20—23; spruitkool 7—48; roode kool 5—31; gele kool 4.20—1150; prei 14—28; uien 10— 18; bieten 8—9.50; witlof 1440; selde rie 17—21. 2.WAAG 15 Jan. Aardappelen 11.10 —15.70; uien 10.7013; bietten 8.90 12.10; sov. kool 16.60: witte kool 7.70: gele bew. kool 11 30—14.60; roode kool 19—22.80; boerenkool 29.32; spruitjes 23.62; w.tlof 21a62; breekpeen 6.20 10.90; knolsel, A 12—18; idem B 7. WARMENHUIZEN 16 Jan. Aan gevoerd: 51.825 kg gele kool 10 90— II.30; 40.600 kg roode kool 10.80—15.20; afw. 8 60—8.70; 7500 kg witte kool 8.50 —8.80. if1 tt-A'»-* V j,-** De geweldige tinb van de Biliton Mi werd gebouwd, g 1 zusterschip, de „S ten, zijn waarschij' tinbaggermolens zi \/ijf jaren oorlog gebracht niet i gebied. Stroominge den op de massa, vrijding een gehee oorzaakt en de stri dan ooit. Dat de problemen van onz man een taak te v vandaag aan den het van groot beta landdag belegde aangegeven werd onze dagen, Voor deze bijeenk het jaarbeursgebout werd, bestond in bri groote belangstelling vertegenwoordigsters vrouwenbonden uit land, sommigen verge geestelijk adviseur. Ot studenten uit Utrech gen hadden van htm ii gegeven. De landdag werd een kort woord van mevrouw Van Nispei naarRuys de Beerer er op wees, dat de vro gezin èn in het opei zooveel te geven heel het maar kleine dinij leven maken, doch veelal'in de hand is het ook die op de een invloed ten goed oefenen. Daarom is alle krachten worden en dat vrouw ten strijde verwildering der zedei wording der samenlet De presidente beslo spraak met de mede de Bisschoppen eenhe in de vrouwenbewegi in die eenheid leden eigen werk zoo moest verrichten. De katholieke moderne wereld Dr. Ramselaar, Int. Unie van Kath, den constateerde, woordig anders slaa vele problemen dan de katholiek vrouw, de gehuwde vrouw nieuwe problemen als woningnood, loonei de zedenverwildering vraagstuk e.d. Bij van een nieuwe vooral het gezin de katholieke gezinn een geweldige taak ning van Europa deel weer opnieuw In vele landen is me in het defensief strijd om de deels gane positie van het heeft de vrouw deel te leveren Over reld moeten de kathi voeren voor de goede het onderwijs en zegevieren van de dachte. Er is een tusschen Christendom nisme. Deze strijd de zijde: het chris waakt en er is eenheid onder de staan als nooit strijd gaat niet om uiteindelijk om geestel alles mag de vrouw schillig zijn. Met lijke gaven kan en man steunen. De spreker betreui hoewel de vrouw tig Jaar stemrecht toch hoegenaamd heeft op het openl Er z(jn ontzaglik in het openbare door vrouwen vaak beter kunn< waargenomen dan nen. Komende tot de van de vraag wat vrouw kon doen wereld! zag spreker vrouw eerstens Daarnaast moet bij in het openbare en wie kan daar blijven?, verantv zin aangekweekt zij ook de jeugd we MM

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2