Nieuuu EEN NIEUWE POLITIEK DER SOVJETS IN DUTSCHLAND Vliegongeluk in Twenthe eischt twee slachtoffers Vincent Auriol, eerste president der vierde Fransche republiek Wij aanvaarden geen valsche beschuldigingen" Voor Alkmaar en omgeving Nederland wordt Dinsdag gehoord Nieuwe Generaal der Franciscanen Geen fabrieksinstallaties meer naar Rusland Bepaalde verbruiks- goederen geschrapt als herstelbetaling De Koningin genoot van het mooie weer DE VAN MEEGEREN TERECHT „VERBETER DE WERELD"... Begin bij de post! INTERNATIONALE BIDWEEK Smertenko over zijn uitzetting uit Engeland Churchill nog steeds actief Beschuldiging tegen Clayton Hij misbruikte Amer. belastinggelden REPUBLIEK HEEFT NOC TE WEINIG GEZAG Oud-Minister van Royen Ambassadeur in Canada DERDE INZITTENDE WIST ZICH TE REDDEN Benesj verwacht strijd in Duitschland „Het gaat goed" Oostenrijk mag zijn standpunt uiteenzetten Staking te Londen geëindigd HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 17 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11128 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De plaatsvervangers der Groo- te Vier hebben gisteren be paald, dat Nederland Dinsdag middag in de gelegenheid zal xvorden gesteld zijn standpunt uiteen te zetten over de vredes regeling met Duitschland. Polen zal Maandagmiddag worden gehoord terwijl Joego slavië, Australië, Zuid-Ajrika en Canada Woensdag of een der volgende dagen hun standpunt bekend kunnen maken. In de plaats van de op 1 Dec- j.l. overleden generaal der Fransciscanen-orde pater Va lentino Schaaf, is in diens plaats als zoodanig door Z.H. den Paus benoemd, pater Pacifico Peran- toni, tot dusver procurator-ge neraal der Orde. Z.H. Paus Pius XII ontving leden van de Romeinsche aristocratie tijdens de jaarlijksche receptie in de con sistoriezaal van het Vaticaan. (Ass. Press) Het Russische militaire be stuur heeft het verzoek van de Duitsche socialistische een heidspartij om het ontmante len van de Duitsche indus trieën stop te zetten ingewil ligd. Het besluit werd genomen na besprekingen tusschen de bei de voorzitters van de socia listische eenheidspartij met" de opperbevelhebber der Sowjet- zone, Sokolowsky, over de ver betering van de economische positie van de Sowjet-zone. Als gevolg van dit besluit zul len 200 groote ondernemingen, die oorspronkelijk voor ontmanteling in aanmerking kwam, in Duitsch land blijven. De Duitsche oorlogsindustrie zal echter volkomen geëlimineerd worden en ook zullen nog 7 ko lenmijnen, welker outillage noodig is voor de wederinrichting van, verwoeste mijnen in de Sowjet- Unie, worden ontmanteld. Maarschalk Sokolowsky heeft tevens verklaard, dat de leve ring van Duitsche goederen aan de Sowjet-Unie in het kader van de herstelbetalin gen aanzienlijk zal verminde ren. Schoenen, kleeren en andere artikelen, die uit Duitsche.of ge- importeerde grondstoffen worden vervaardigd, grondstoffen, noodig voor het produceeren van consu mentengoederen zullen niet als herstelbetalingen worden ge bruikt. De productie van potasch zal ten bate van den landbouw worden gestimuleerd. Tevens zullen meer grondstof- Oostersche schoonheid en pracht zullen dezer dagen te Londen te aanschouwen zijn bij de vertolking vap de Chinee- sche opera, welke de verhalen uit het China der Middeleeuwen in beeld brengt. Talrijke voor aanstaande figuren uit de Chi- neesche Society in de Engelsche hoofdstad zullen aan deze op voering hun medewerking ver- leenen. Mevr. Chen in haar rol van „Phoenix Li" in de opera Mile Phoenix". Ass Press P- fen en gereedschappen worden beschikbaar gesteld voor hand werkers en kleine fabrieken, om zoo de productie van consumen tengoederen te vergrooten. Naar gisterenavond te Berlijn werd vernomen, zal de Sowjet-Unie Dinsdag a.s. op de volgende ver gadering van de coördinatie-com missie van den gealliëerden be stuursraad, een verklaring afleg gen over haar besluit de ontman teling van de Duitsche industrie stop te zetten en bepaalde consu mentengoederen van de herstel prestaties uit te zonderen. Het besluit wordt in politieke kringen als een aanwijzing be schouwd dat de Sowjet-politiek ten aanzien van de herstelbe talingen een uitgebreide her ziening ondergaat Dit zou trouwens ook reeds door maarschalk Sokolofsky, de Sowjet- opperbevelhebber in de Sowjet- zone, zijn medegedeeld aan leiders van verschillende Duitsche partij en. Men neemt aan, dat het Sow- jet-Russische militaire bestuur bereid zal worden gevonden „tot economische samenstelling van de Duitsche bezettingszones", over brugging van een Duitsch cen traal bestuur, dat uiteindelijk de Duitsche regeering zal worden. ötto Grotewohl, een der voor zitters van de S E D schreef van daag in het partijblad „Neues Deutschland", dat Duitschland weer een industrieland zal wor den. Gisteren in den voormiddag heeft H.M., vergezeld van haar hofdame, mevr. L. Th. de Beau fort, een wandeling gemaakt in de omgeving van 't Kalfje, een van de oudste Amsterdamsche 'uitspanningen aan den Amstel. Slechts een enkele voorbijgan ger en fietser merkte de vor stin op. Teruggekeerd van haar wan deling nam H.M. plaats in de voor het café gereedstaande ge sloten hofauto en arriveerde omstreeks drie uur weer op het paleis. Voor de bezoekers van het studententheater „Kriterion" t.e Amsterdam was het een bijzon dere verrassing H.M. de Ko ningin in him midden te zien. In het gezelschap, dat de Ko ningin begeleidde, bevonden zich o.a. de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly en diens ehctgenoote. Het door van Meegeren ver vaardigde schilderij, dat Dins dag uit het huis van den be kenden revue-artist, Kees Man- ders, te Amsterdam was ver dwenen, nadat deze zich een dag tevoren naar Frankrijk had begeven, blijkt niet te zijn ge stolen, doch door Manders, zon der medeweten van diens ad ministrateur, bij een vriend in de Kerkstraat in bewaring te zijn gegeven. Toen de admini strateur gisteren de woning van Manders betrad, miste hij het kostbare doek en trok abu sievelijk de conclusie, dat het schilderij gestolen was. Voor de Arrondissements rechtbank te Haarlem stond de 44-jarige P.T.T.-besteller J. W. Poelgeest uit Haarlem terecht, die verleden jaar verscheidene brieven, gericht aan Pater Hen-' Ti de Greeve, van hun geldelij- ken inhoud ontdeed en zoo een spaarpotje van ongeveer zes honderd gulden wist te kwee ken. Hij haalde zilverbonnen van f 2.50 uit de enveloppes en deed er bons van een gulden voor in de plaats. Tenslotte werd hij betrapt door een wachtmeester van de Rijkspo litie. Met het oog op de generale preventie eischte Mr. v. d. Burg 8 maanden met aftrek. Intentie voor Zaterdag 18 Januari: De terugkeer van alle dwalenden tot den éénen schaapstal van Petrus. Professor Smertenko, vice- president der Amerikaansche Liga voor een vrij Palestina, heeft op een persconferentie te Parijs zijn uitzetting uit En geland een daad van censuur en tyrannie genoemd. Smerten ko was van meening, dat de kwestie in het Britsche parle ment ter sprake zou worden gebracht. EEN BEWEGING VOOR „VEREENIGD EUROPA" Engelands oorlogsleider, Win ston Churchill heeft zich aan het hoofd gesteld van een op merkelijke beweging in Enge land, welke alle party en om vat. Deze beweging heeft ten doel, de zaak van 'n Vereenigd Europa te bevorderen. De actie der beweging wordt vandaag officieel ingezet door een indrukwekkende commissie waarin vooraanstaande man nen van alle politieke partyen en alle religies zitting hebben. De beweging heeft nog geen vastomlijnde opvatting ten aanzien van cj,en constituioneelen vorm van de Europeesche unie, die zij wenschen. Een „Vereenigd Euro pa" moet den, status van regionale groep, zooals neergelegd in het handvest der V. N. hebben en als zoodanig nauwe vriendschap en samenwerking met de Sowjet- Unie en de V. S. zoeken. De con- stiiutioneele vorm kan, aldus be weert men, slechts groeien uit vrije beraadslagingen en practische ervaring. Er zullen in gelheel En geland openbare bijeenkomsten worden gehouden en er zal con tact worden gezocfct igaet overeen, komstige groepen in andere lan den. Indien Eluropa wil blijven be staan, moet het zich vereenigen, aldus de beweging. De republikeinsche afgevaar digde van Michican, Paul Sha- fer, heeft in het Amerikaansche huis van afgevaardigden een aanval gedaan op William Clay ton, den plaatsvervangend mi nister van buitenlandsche za ken, dien hij beschuldigde van misbruik van millioenen aan Amerikaansche belastinggel den. Shafer beweerde, dat „de grootste katoenfirma ter we reld", Anderson, Clayton and Company, waarvan William Clayton de grootste aandeelhou der zou zijn, 14 millioen dollar winst gemaakt had in 1946, het jaar, waarin Clayton „als eer ste onderhandelaar de leening van 750.000.000 dollar aan En geland doordreef", zonder welk geld Engeland niet in staat zou zijn geweest groote katoenaan- koopen in Amerika te doen. Shafer zeide, dat hij een reso lutie heeft klaar liggen, waarin het ontslag van Clayton en den onderminister van buitenland sche zaken, Dean Ocheson, „die ook geleerd heeft voor zich zelf te zorgen", wordt verzocht. Sha fer zeide echter nog te willen wachten tot hij zou zien, „hoe goed de nieuwe minister, gene raal Marshall, het huis uit zou veegen". s De beide beschuldigden waren niet onmiddellijk bereikbaar om Shaver te beantwoorden. IN VERVOLG op de bekendma. kingen van de Nederlandsch- Indische Regeering, welke gedaag zijn in antwoord op de communi que's van de Republikeinsche autoriteiten het gaat dus niet om mededeelingen van militaire zijde alléén, welke nog wel eens gekleurd genoemd worden! wordt van de zijde der Nederl.- Indische Regeering (onder ver- antiwoordeiykheid dus van Dr. Van Mook) in Batavia officieel bekend gemaakt, dat dr. Koets, een der voornaamste vertrou wensmannen van dr. v. Mook, verklaard heeft, dat de Nedqr- landsch-Indische Regeering alles gedaan heeft om bloedvergieten en het gebruik maken van geweld te voorkomen. Het bestand van 14 October heeft goede verwachtingen ge wekt, die niet verwezenlijkt zijn. Niemand zal beweren, aldus dr. Koets, dat aan Nederlandsche zijde geen fouten zijn gemaakt, rrjpiar dat verklaart de gebeurte nissen niet. Dr, Koets onderstreepte de verantwoordelijkheid van de re publikeinsche regeering en ver klaarde verder: „Wij begrijpen dat de re publikeinsche regeering een jonge regeering is, die met allerlei soorten moeilijkhe den te kampen heeft, en dat zij te verontschuldigen is, omdat zfj niet zooveel gezag heeft als wel wenschelijk zou zijn, maar wij aanvaarden geen valsche beschuldigingen." ^prekend over de gevechten, welke hebben plaats gehad, zeide dr. Koets: „dat er gelukkig geen gevechten op groote schaal zijn geleverd vindt zijn oorzaak in het feit, dat er van onzen kant geen aggressie heeft plaats gehad. De orde zal definitief hersteld kun nen worden, indien Generaal Soedirman een effectief bevel geeft het vuren te staken." Tenslotte wees dr. Koets nog op het bemoedigende feit, dat de onderhandelingen te Medan en Padang weer hervat zijn. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat in de Nederlandsche verklaringen ook is opgemerkt, dat er in het geheel 350 schen dingen van het bestand hebben plaats gehad en dat deze niet be gonnen zijn zooals men van republikeinsche zijde suggereert na de verklaringen van Gene raal Kruis c.s„ maar zij hebben plaats gehad sinds 1 November. En Generaal Kruis sprak pas na 20 November, trouwens alleen over de toen nog volkomen vage en aanvaardbare overeenkomst van Linggadjati! De ministers van het Kabinet- Sjahrir, die zitting hebben voor de Masjoemi-partij, welke tegen het accoord is, zullen niet uit het Kabinet tred'en, want, zeggen zij, dat is geen coalilie-kabinet, doch een nationaal kabinet. Het Ministerie van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat de Nederlandsche en Canadeesche regeeringen overeengekomen zijn hun respectieve gezant schappen te verheffen tot am bassades. Tot eersten ambassadeur van Nederland te Ottawa is be noemd dr. J. H. van Royen, oud-minister van buitenland sche Zaken, terwijl de heer P. Dupuy, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij H.M.'s Hof, benoemd is tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Gisterenmiddag tusschen vier en vijf uur is een Beechcraft- vliegtuig van' de Rykslucht- vaartschool nabij het vliegveld „Twenthe" neergestort en ver brand. Hierbq kwamen de in structeur, de heer A. F. Postma en de leerling-vlieger W. Bek- ker uit Leeuwarden om het le ven. Het derde lid der beman ning, de heer C. J. Muiswinkel uit Bodegraven zag het gevaar aankomen en sprong op het al- Vincent Auriol (soc.) is giste ren tot president van Frankrijk gekozen. Volgens officieel bevestigde cijfers kreeg Auriol 452 stem men tegen 242, uitgebracht op den candidaat van de M.R.P., Champetier de Ribes. De radi caal Jules Gasser 122 stemmen en Michel Clemenceau 60. Vincent Auriol werd op 25 Augustus 1884 te Revel gebo ren. Zijn vader was landbou wer. Te Toulouse studeerde hij rechten en letteren. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde Auriol zich tov de politiek, aangetrok ken. In 1909 werd hij hoofdre dacteur van het blad „Le midi Socialiste", terwijl hij gelijktij dig als advocaat werkte. In 1914 werd Ajiriol voor de eerste maal als Kamerlid geko zen. Hij is daarna steeds herko zen en onlangs heeft hij het feit gevierd, dat hij 30 jaar lid van het parlement is geweest. Hij heeft 'zich gespecialiseerd op het gebied der financiën. Van 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakt van de commissie voor financiën, waarvan hij verschillende malen voorzitter is geweest. Auriol werd voor de eerste maal minister in Juni 1936, in de eerste regeering van Blum. Hij kreeg de portefeuille van financiën. Het jaar daarop werd hij minister van justitie in het kabinet Chautemps, ver volgens in het tweede kabinet Blum. Na de bevrijding vervulde Auriol eerst het voorzitterschap van de commissie van buiten landsche zaken. In de regeering de Gaulle werd hij minister van Staat. Hij presideerde ach tereenvolgens twee constituee- rende vergaderingen en behield deze functie in de nationale vergadering. Na zijn verkiezing reed Auriol vergezeld van Leon Blutn in een met de Fransche driekleur bedekte auto van Versailles naar het Elysee, de ambtswoning van den presi dent. De stoet werd geëscor teerd door de bereden republi keinsche garde met haar kleu rige uniformen. De Parijzenaars langs de route riepen met groot enthousiasme „leve de presi dent, leve Frankrijk". "Bij aankomst kuste de presi dent onder het spelen van de Marsaillaise het vaandel der republikeinsche garde, waarna hij door Blum naar het paleis werd geleid, waar hij het „Grand Cordon" van het legioen van eer in ontvangst nam, dat aan alle presidenten verleend wordt. Regeering Blum afgetreden De geheel uit socialisten bestaande regeering Blum heeft in overeenstemming met de grondwet aan den nieuwen Franschen president, Vincent Aur\ol, haar ontslag aangeboden. lerlaatste moment uit het vlieg tuig. Hy werd gewond maar zqn leven was gered. Het toestel maakte met de drie inzittenden een lesvlucht en was van het vliegveld Leeuwarden op gestegen. Tegen drie uur trachtte het als oefening te landen op het vli^veld Twenthe op één motor, de andere was afgezet. Daarbij kwam het vliegtuig te hoog binnen en voorzoover kan worden geconclu deerd, heeft de piloot, die dit be merkte, getracht het toestel weer op te trekken. Daarbij is het in de bocht afge gleden en in volle vaart neerge stort. Honderd meter buiten de wes telijke grens van het vliegveld raakte het den grond sloeg over den kop en vloog onmiddellijk in brand. Het derde lid der bemanning, wist zich door een sprong uit het vlieg tuig op het allerlaatste moment, wonder boven wonder te redden. Na zijn sprong kwam deze naar zijn zeggen, vrij gunstig op den grond terecht. Zijn verwondingen aan het hoofd worden thans door doktoren onderzocht. Zij zijn waarschijnlijk van lichte aard, te oordeelen naar de verklaringen, die de betrokkene in staat is af te leggen. Intusschen arriveerde bijna on middellijk na het ongeluk een brandweerwagen bij het wrak, die van het in lichter laaie staande toe stel, ondanks onmiddellijk ingrijpen, niets meer kon redden. De Beechcraft is volledig uitge brand, zoodat er thans nog slechts een verkoold wrak van over is. De twee inzittenden zijn in de vlam men omgekomen, indien zij al niet onmiddeliyk gedood zijn door den val. Hun verkoolde overschotten aijn geborgen. Een speciale commis sie van den Rijksluchtvaartdienst arriveerde ongeveer twee uur na de ramp op het vliegveld en begaf zich onmiddellijk naar het wrak om een onderzoek in te stellen. Dr. Benesj, president van Tsjecho-Slowakije heeft in een rede te Praag de verwachting uitgesproken, dat de strijd in Duitschland tegen het fascisme en nationaal socialisme binnen 4 a 5 jaar weer ten volle ont brand zal zijn. ^E K.V.P.-FRACTIE in de Eerste Kamer heeft waarschijnlijk het gevoel gehad, dat er iets goed te maken viel! Toen onlangs de wet op de „vrijwillig-gedwongen" conver- sieleening aan de orde was, heeft prof. v. d. grink, die over de finan- cieele politiek anders denkt dan mi nister Lieftinck, het op een stem ming laten aankomen, waarbij de minister het „op het kantje af' ge haald heeft. Het was een gevaarlijk experi ment, dat inderdaad een beetje vreemd aandeed en herinneringen wekte aan de dagen van wij mee- nen 1936 toen een deel van de Katholieke Fractie in den Senaat er aan mee werkte, de Pachtwet te doen kelderen. Er is reden voor deze herinnering: de toenmalige minister van Justitie trad niet af. Nu men in de socialis tische pers de vraag stelde, of het aan ging dat de K.V.P. in de Eerste Kamer het leven van minister Lief tinck op het spel zette, past n.l. de vraag, of bij een ongunstig votum van den Senaat aftreden noodig was geweest. Immers, het ging niet over de diepste beginselen van het Re- geeringsbeleid. Maar hoe dan ook, ontkend kan niet worden, dat Minister Lieftinck bij het overleg in de Tweede Ka mer al veel water in den wijn had gedaan, speciaal op aandrang van de K.V.P. Dus zou het niet gek ge weest zijn, als de Senaatsfractie zich nu bij het uiteindelijke ontwerp maar had neergelegd. Dat men bij samenwerking moet geven en ne men geldt toch ook voor de Eerste Kamer-fractie van de K.V.P. Bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting heeft nu Woensdag de waarnemend fractie leider, de heer Kerstens, namens de fractie van de K.V.P. een soortemet „eerherstel" gegeven: het gaat goed was den ondertoon van zijn betoog, en Minister-President dr. Beel be aamde dat. De kabinetsformatie besprekend gaf de heer Kerstens te kennen, dat deze regeering een duidelijk pro gressief ministerie is, steunend op een flinke meerderheid. Hij be treurde het niettemin dat, speciaal ten aanzien der Indische kwestie, de Protestantsche politieke partijen niet deelen in de Verantwoordelijk heid. Door het huidige kabinet kan practische staatkunde gevoerd wor den: opheffing van het processiever bod stuitte niet op tegenstand bij de PvdA, maar de AR en CH heb ben ten aanzien van het gezant schap bij den H. Stoel hun oude standpunt gehandhaafd. Wat men van dit kabinet moge zeggen, wij meenen het te moeten prijzen om zijn moed en zijn ijver. Intusschen mag niet geconclu deerd worden, dat de KVP-fractie critiekloos zou zijn, bij de afzonder lijke hoofdstukken zal daarop wor den teruggekomen. De Katholieke woordvoerder noemde de kwestie van 't consumentencrediet, waarom trent hij gaarne concrete gegevens had vernomen, en de besprekingen omtrent de NederlandsehBelgi sche douane- en Tolunie. Bij de verwezenlijking daarvan is spoed noodzakelijk. Tenslotte getuigde de heer Ker stens nogmaals van de vruchtbare samenwerking tusschen de regee- ringspartijen, al is er buiten het parlement wel eens iats gebeurt, dat men anders zou wenschen. MeïT moet leeren aan elkaar te wennenl Het gaat dus goed, al zal er „wel eens wat zitten"; dit is heel begrij pelijk, want de diepere verschillen tusschen de twee regeeringsparlijen blijven en dit feit behoudt zijn in vloed, als het op de practijk aan komt. Wij hopen dat het goed blijft gaan. En dat men wederzijds zal begrijpen, dat dit heel goed kan, zonder dat we in en buiten het par lement op alles „ja en amen" zeg gen. Dit behoeft immers ook nog weer niet te beteekenen, dat er op alle slakken zout moet worden ge legd. INE OOSTENRIJKSCHE Re- geering zal worden uitge- noodigd tot het zenden van een Memorandum en van vertegen woordigers naar Londen, opdat haar standpunt ook mondeling kan worden uiteengezet. Dit werd besloten door de plaats vervangers van de Groote Vier, die gisteren te Londen begonnen met het ontwerpen van een „Ver drag voor het opnieuw vestigen van een onafhankelijk en democratisch Oostenrijk". Deze titel werd voor gesteld dóór den Sovjet-afgevaar digde Goesof. Ook Joego-Slavië, Polen, Canada, Australië en Zuid-Afrika, die heb ben verzocht hun meening naar vo ren te mogen brengen, zullen wor den uitgenoodigd mede te deelen, op welke wijze zij zulks wenschen te doen. Officieel wordt meegedeeld, dat de staking te Londen geindigd is en dat Zaterdagmorgen a.s. het werk hervat zal worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1