Nieuw NATIONALE VERGADERING schenkt haar vertrouwen aan Ramadier Wil Marshall geen President worden Voor Alkmaar en omgeving Deflatiepolitiek van Blum wordt voortgezet De Poolsche verkiezingen De stakende groentenveilingein houden nog vol ÉËÊsSÊÊFm NA DE RAMP TE MUIDEN J Edouard Herriot De besprekingen worden hervat gen- 9 Schoenenbomen bij voorrang Rede van den H. Vader verwacht Langedijker Groentencentrale wil eerst praten en dan staken 10 Februari HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1-20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. P- editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel WOENSDAG 22 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11132 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE FRANSCHE nationale vergadering heeft gisteren met 549 teqgn 0 stemmen en 68 onthoudingen haar vertrouwen uit gesproken in den nieuwen minister-president Ramadier. De ont houdingen waren van 38 leden van de Republikeinschfe Vrij heidspartij, 16 van de onafhankelijke republikeinen, 3 radicaal- socialisten, 1 M.R.P.-lid en 10 leden van kleinere partijen. Ramadier deed in de Nationale Vergadering een beroep op de strenge discipline van partijen, vastbesloten om de franc te red den, de productie te verhoogen, de begrooting in evenwicht te brengen, den vrede binnen de Fransche Unie te handhaven en de veiligheid van het land binnen het kader van de Vereenigde Naties te verzekeren. FRANKRIJK HANDHAAFT ZIJN EISOHEN Sprekend over de betrekkingen met Engeland verklaarde Rama dier: „Op Internationaal terrein geven wij de eerste plaats aan de organisatie der V. N, en de collec tieve veiligheid Wij zullen nooit besluiten toe te treden tot een blok, dat gericht is op hege monie en agressie." Duitschland mag geen gevaar voor Frankrijk vormen Dit is een constante factor in de Fransche politiek, boven partijen en regee ringen, aldus Ramadier. Hij herhaalde de Fransche eisch ten aanzien van de Duit- sche steenkool als herstelbeta ling ten behoeve van het Fransche industrieele leven. „De regeering van morgen is voornemens de continuïteit der Fransche politiek te verzekeren, daarbij rekening houdend met wij zigingen in den internationalen toestand", zoo zeide Ramadier. Ten aanzien van Duitschland zeide hij nog, dat Frankrijk de Duitsche bevolking geen onmensehelijken druk wil opleggen, maar zich slechts tegen nieuwe agressie wil vrijwaren en die herstelbetalingen wil garandeeren waarop het recht heeft. Indo-China Over Indo-China zeide Rama dier: „De toestand ontwikkelt zich gunstig. Niets zal ongedaan blijven om onzen soldaten alles te ver schaffen, wat zij noodig hebben' De schepping van een Fran sche Unie komt definitief in de plaats van het koloniale Imperium, maar Frankrijk zal niet toe staan, dat deze vredes boodschap als een teeken van zwakheid wordt geïnterpre teerd. BANKBILJETTEN- CIRCULATIE Minister Lieftinck gaf gisteren in de Eerste Ka mer een overzicht van de procentueele stijging der bankb iljelt en circul ati e in enkele landen van 1 Jan. 1939 tot 1 Januari 1947. De stijging bedroeg in: Nederland 276 pet. i Engeland 282 België 328 Zweden 271 Frankrijk 665 Zwitserland 233 Zweden, dat niet in oor log is geweest, staat vrij wel gelijk met ons land en alleen Zwitserland is be- teekenènd lager. Zoo be zien meende de Minister niet te veel te hebben ge zegd met zijn uitlating, dat er in de bankbljettencircu- latie niets onrustbarends schuilt. DE NICOLA ZET ZIJN BESPREKINGEN VOORT Communisten willen in de regeering De Italiaansche president de Nicola zal heden zijn gisteren begonnen besprekingen voor de vorming van een nieuwe regee- ring voortzetten. Het bestuur van de Italiaansche socialistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin het aftreden van De Gasperi zon- der het kabinet bijeengeroepen le hebben en zonder aan het kabinet verslag te hebben uitgebracht over zijn zending naar de Ver. Staten wordt afgekeurd. De leider der Italiaansche com munistische partij, Togliatti, heeft verklaard, dat de communisten be reid zijn in het te vormen Itali aansche kabinet zitting te r.emen. De cojnmun istische partij is van meening, dat de nieuwe regeering moet worden gebaseerd op de drie grootste partijen (christen demo. eraten, socialisten en communis ten). Ten aanzien van de binnenland- sche politiek legde Ramadier den nadruk op de volgende punten: 1 Voortzetting van de door Leo Blum begonnen deflatiepoitiek. 2. Stabilisatie der loonen. Noch een algemeene loonsverhooging, noch een bewegelijke loonschaal vormt het antwoord op een lagen evensstandaard. 3. Verhoogde productie, de sleutel tot het probleem van den levensstandaard moet op ordelijke wijze geschieden. De regeering zou het vier-jaren-plan uitvoeren. 4. De begrooting voor 1947 wel ke binnen enkele dagen zal wor den ingediend, moet zooveel moge lijk in evenwicht worden ge bracht. 5. Geen verhooging der belas ting. Hoogere belastingen zijn al leen nog mogelijk, wartheer de productie verhoogd wordt. Voorzitter van de Fransche Nationale vergadering De leider der radicalen, Fdouard Herriot, is met een groote meerderheid van stem men gekozen tot voorzitter van de Fransche nationale vergade ring. Herriot kreeg 429 van de 584 stemmen. Herriot werd op 5 Juli 1872 te Troyes geboren en in 1905 tot burgemeester van Lyon gekozen. Sedert 1919 was hij lid van de Kamer van afgevaardigden en was sindsdien verscheidene ma. len minister (o.m. in het Kabinet van Briand van 1916/17 als Mi nister van Openbare Werken) en Minister-President van 1924 tot '25 en in 1932. Hij was reeds tweemaal voorzitter der Kamer van Afgevaardigden, in 1925 en 1936. Herriot werd tijdens den oorlog door de Nazis gevangen genomen en in 1945 door de Geallieerden bevrijd. Na zijn terugkeer werd hij weer gekozen tot burgemees ter van Lyon. Hij is tevens de schrijver van verscheidene boe ken, o.m. over het leven van Beethoven en het „Nieuwe Rus land", in 1922. Hij werd op 5 December 1946 tot lid van dte Academie Francaise gekozen. Te Den Haag bracht Generaal Spoor een bezoek aan den Mi nister-President dr. Beel. Anefo/N.F.B. P. Het vliegongeluk van het gezelschap Hans Snel Bij het neerstorten van het vlieg tuig (een Mitchell B 25) nabij het vliegveld van Biak zijn 7 der inzit tenden om het leven gekomen. Vijf daarvan behoorden tot het gezel schap van' Hans Snel, de beide an deren waren de eerste piloot kapi tein H. Otten en de tweede piloot sergeant Fehr. De zuivering van Hanoi Naar het A.F.P. uit Hanoi meldt, hebben Fransche troepen Dinsdag den belangrijken weg rondom Hanoi volkomen in han den gekregen en zijn zij" begon nen met het zuiveren van het gpbied, dat door den weg wordt begrensd. Tijdens het bezoek van onze prinsesjes aan het circus Knie te Amsterdam toonde prinses Beatrix groote belangstelling voor de in het circus pas gebo ren pony. De directie van het circus heeft de pony aan de prinses aangeboden. De heer Freddie Knie met de baby pony. Anefo P. T Heden, Woensdagmorgen, zijn in Batavia de besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de dele gatie der republikeinsche regeering, hervat. Het gaat er nu allereerst om, gelijk ook Sjahrir te kennen heeft gegeven, de moeilijkheden uit den weg te ruimen, welke zich, vol gens officieuze uitlatingen „tijdens het verblijf van de C. G. in het moederland, hebben opgestapeld". De C. G. gaat een bezoek brengen aan Oost Indonesië en Pontianiak in deze laatste plaats wordt een con ferentie gehouden, om den status van Borneo te bespreken. Hedenmorgen begon men met een bespreking van de te volgen pro cedure. Volgens het blad van de republiek de „Merdeka" dreigt een crisis in het kabinet van Sjahrir, o.a. in ver band met het veto van het werkco mité van het K.N.I.P. tegen het de creet van Soekarno inzake de uit breiding van het Nationaal Comité, dat het voorloopige parlement is. Volgens dr. v. d. Velde is de toe stand in Palembang .en Padang verbeterd. Dr. v. d. Velde heeft verzekerd, dat hij de beschikking heeft over een lijst, met de namen van 100 Japansche deserteurs, die thans in het binnenland van Suma tra dienst doen bij het Republikein sche leger! Verder wordt de samen werking zeer bemoeilijkt door de propaganda van de republikeinen. EISENHOWER IN OBSERVATIE Het Amerikaansche ministe rie van Oorlog heeft medege deeld, dat de chef van den ge- neralen %taf, generaal Eisenho wer, lijdende is aan een spijs verteringsstoornis en zich in het Walter Reed-ziekenhuis ter ob servatie heeft laten opnemen. Truman wil zich weer doen gelden Generaal Marshall is gisteren in tegenwoordigheid van Presi dent Truman en de regeering beëedigd als minister van bui- tenlandsche zaken. Toen Mar shall, komende van Chicago, te Washington uit den trein stap te, verklaarde hij: „Ik wil nooit in poitieke aangelegenhe den worden verwikkeld en kan daarom niet als candidaat voor een politiek ambt worden be schouwd". (Er was namelijk be weerd, dat Marshall in 1948 democratisch candidaat voor het presidentschap zou worden ge steld.) Sinds de benoeming van Generaal Marshall zijn er zekere aanwijzingen, dat Pre sident Truman van plan is, zijn constitutioneele positie en verantwoordelijkheid voor de buitenlandsche politiek weer te doen gelden. Het is wel duidelijk uit het ge- d rag'van President Truman bij de beëedigingsplechtigheid, dat hij vooral den indruk wilde wekken, dat hij Generaal Marshall met zijin nieuwe functie heeft bekleed en dat de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken aan hem verantwoording verschuldigd is. Truman vraagt uitbreiding van negeeringsbevoegdheid. Truman heeft het Amerikaan sche Congres verzocht de schepen van de oorlogskoopvaardijvloot, die thans nog onder beheer van de Amerikaansche regeering staan tot 1 Juli ter beschikking van de regeering te laten om een onon. derbroken toevoer van Ameri kaansche steenkool en graan naar Europa en het vervoer van „displaced persons" te waarbor- Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoenen ontvangen heb ben, omdat zp b.v. reeds tus schen 1 Januari 1945 en 1 April 1946'een bon gekregen hadden, en thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kun nen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewenscht bij voorrang een schoenenbon vér strekt worden. In Februari a.s. zullen uitsluitend aan bovenbedoelde personen, wier stamkaartnummer eindigt op 3. 6 of 9 op nader door de distributiedien sten bekend te maken dagen bon nen worden °uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenheid gesteld worden van de ze voorrangsregeling gebruik té ma ken. Degenen, die volgens deze rege ling een bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aanmer king bij de normale reeds bekend gemaakte schoenendistributie. De aandacht wordt er nog op ge vestigd, dat de schoenenbonnen slechts een beperkte geldigheids duur zullen hebben en niet omge ruild zullen kunnen worden, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. 1 Maart weer vrije pers in Frankrijk Ramadier heeft gisteren in de Nationale Vergadering verklaard, dat van 1 Maart a,g. af de volle dige persvrijheid in Frankrijk zal worden hersteld Tegen hei einde van Februari zal de regeering n.l. het d'ecreet intrekken, waarbij is bepaald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zonder toestemming van de regeering. Het Zuiden helpt Muiden. Direct na de ontploffings ramp te Muiden heeft het Zuiden van Nederland me deleven getoond en een groo te hoeveelheidglas aan het zoo zwaar getroffen stadje aangeboden. De auto's uit Bergen op Zoom even na hun aankomst met hun waardevolle lading. De bur gemeester van Muiden, de heer Th. C. D. Coops (rechts) neemt de zending in ont vangst van den heer A. de Waal van Vliet, directeur van de Zuider glasfabriek te Bergen op Zoom. Anefo P. Naar volgens A.F.P. in Vati caanstad verluidt, zou Z. H. de Paus voornemens zijn tijdens een door Hem te verleenen col lectieve audiëntie een rede te houden, welke in bevoegde kringen zeer belangrijk wordt geacht. Officieele uitslagen Het Poolsche democraatische blok, welke vier partijen in de regeering vertegenwoordigen heeft 383 van de 444 parle mentszetels verworven. De Boerenpartij van Mikolajc- zyk verkreeg 27 zetels, de ka tholieke arbeiderspartij 17, de onafhankelijke boerenpartij 13, de onafhankelijke katholieken 3 en de andere partijen 1 ze tel. Er blijven nu nog 72 ze tels over ter verdeeling onder partijen naar verhouding van het aandeel, dat deze in het totaal aantal uitgebrachte stemmen hebben. Massa-demonstrig' s te War schau. Het Poolsche democratische blok dat bij de algemeene verkiezingen van j.l. Zondag een overweldigen de meerderheid heeft behaald, zal dit feit vandaag te Warschau met een massa-demonstratie vieren, al_ dus radio Warschau. Kantoren en winkels zullen sluiten en de viee- premier, Gomolka, zal het volk toe_ spreken. Radio Warschau sprak het be richt tegen, als zouden op den dag der verkiezingen 23 personen zijn gedood. Volgens de radio waren het er slechts zeven, allen Pool sche soldaten, die door onder- grondsche terroristen zijn gedood. De radio voegde hieraan toe, dat 50 buitenlandsche correspondenten onder wie Amerikanen, Fransehen, Russen en Zwitsers, aan het Pool sche ministerie van buitenlandsche zaken hun dank hebben betuigd voor de him tijdens de verkiezin gen verleende faciliteiten. NOORDERMARTBOND EN WARMENHUIZEN K GAAN DOOR Ldnsdagmiddag werd in hotel De Burg te Noord-Scharwoude een gecombineerde vergadering gehouden, van de besturen der veilingsvereenigingen Lange- dijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk, C. V. Warmenhuizen en Omstreken Noordermarktbond te Noord- Scharwoude, ter bespreking van de door de invoering van de maximumprijzenregeling voor de wintergroenten ge schapen toestand. De voorzitter van de uitnoodi- gende vereeniging, de heer J. Kliffen te Noord-Scharwoude, heeft in zijn openingswoord de si_ tuatie uiteengezet en gesproken over de beroering, die ontstaan is onder de tuinders. Spr. kon het niet juist vinden, dat met deze prijsregeling de wintergroenten worden getroffen Hij kon zich het streven van de regeering om te komen tot evenwicht tusschen loo nen en prijzen goed indenken, maar het is voor de tuinbouwers wel een groote handicap, dat nu zoo maar plompverloren tot het vast stellen van maximumprijzen wordt overgegaan, zonder overleg met de betrokken menschen. Spr. herinnerde aan den gang van zaken in het voorjaaar van 1946, toen de prijzen vrijgegeven werden en sommige producten topprijzen hebben opgebracht, zon. der dat werd ingegrepen. Het is met de wintergroenten misschien gemakkelijker om in te grijpen, omdat dank zij de organisatie» alle gegevens over voorraad c.d. bekend zijn Daarom had overleg met de hier gevestigde organisa ties op dén weg gelegen. Nu dit niet is gebeurd dient daartegen te worden geprotesteerd. Spr. kan zich voorstellen, dat bij hooge prij zen Wordt ingegtrëpen. maar dit was niet het geval. Men bleek achteraf bezien al eerder van plan te zijn geweest, regelend op te tre. den. Noord-Scbarwonde en War menhuizen hebben de veilingen stilgelegd. Stakingep wilde spr. dit niet noemen, meer een de monstratie van ons oordeel, dat maar niet zoo maar over ons en zender ons beslist kan worden. Na te hebben gewezen op het geen reeds door de prov. com missie is gedaan stelde spr. drie manieren van oplossing voor: 1. zonder meer de maatrege len aanvaarden; 2. protesteeren en wanneer de roode kool met 5 cent per kg. verhoogd wordt, doorgaan; 3. beelemaal niet aanvoeren tot dat betere voorwaarden zjjn verkregen. De heer Dekker uit Warmenhui zen merkte op, dat in hoofdzaak de manier waarop dit allemaal ge schiedt reden is tot critiek. Tot ver leden Woensdag wist zelfs de prov. commissie uit de veilingen er niets van. De zuurkoolfabrikanten kun nen rustig hun prijzen tot 36 ct. per kg. verhoogen, daar hoort men niets tegen. Bovendien was er voor f12. per 100 kg. heel wat kool te krijgen! Maar de consumenten willen juist de kleine kool hebben, 't Zou mis schien nog een oplossing zijn de kool beneden 4 a 5 pond vrij te laten. Spr. was er voor, dat de veilingen in hun actie één lijn trokken. De heer S. de Boer Kz., (L.G.C.) (Broek op Langendijk) was even eens van meening, dat wanneer er iets gedaan moest worden, men dit eensgezind moest doen, maar dan door alle veilingen uit de heele pro- virifcie en niet met drie. Spr. is het met den voorz. eens, als deze zich afvraagt waarom nu juist de win tergroenten „geregeld" moeten wor den. I Vervolg pag. z wmP IÜ Onvrijwillige „gevangenen" van vuurtoren bevrijd. Een Engelsche radio-verslaggever, Edward Ward en een radio technicus, Charles Coombs, beiden behoorende tot den staf van de B.B.C., die op 20 December een bezoek brach ten aan den vuurtoren van Bishop Rbck, op zeven mijlen van de Scilly-eilanden, wa ren tengevolge van hevige stormen genoodzaakt, tot 'n onvrijwillig verblijf van 29 dagen. Gedurende welken tijd de noodrantsoenen van de vuurtorenwachters moesten worden aangesproken. Dezer dagen werden de mannen door een reddingboot uit hun isolement verlost. Door mid del van een lijn verlieten zij de vuurtoren. Fox P. Begrafenis van twee slachtoffers 'In een sobere plechtigheid in de cadi-club te Leiden werden de veertien I manschappen van den O.B.D., die bij de noodlot tige ontploffingsramp te Muidep zijn omgekomen, herdacht. Hierbij waren o.m. tegenwoor dig verschillende commandant ten, alsmede de adjudant en de chauffeur die als door een won der bij de ramp gespaard ble ven. Nadat de voorzitter van het cadi-comité de namen der om gekomenen had voorgelezen, voerden ds. Kelder en pater Gasman O.P.M.. het woord. Er werd een minuut stilte in acht genomen waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Op de Algemeene Begraafplaats te Westzaan is het stoffelijk over schot van den om het leven geko men soldaat E. J. Blom, oud 22 jaar, ter aarde tjpsteld. Rond de groeve, waar zich de familieleden en vele dorpelingen hadden verzameld stond een afdeeling van den M.O.D. uit Leiden, welke te Hagrlem is ge detacheerd, aangetreden. De com- INTERNATIONALE BIDWEEK Intentie voor Donderdag 23 Januari: Blijvende bekeering van de slechte katholieken en afvalligen. V. mandant van den M.O.D. was ver tegenwoordigd door den Officier van den Marine-Stoomvaartdienst, N. A. Westerhof. Op verzoek van de familie werd geen salvo boven het graf gelost. Een onderofficier legde namens de manschappen een krans op het graf. Maj. Bos, reserve-veld prediker sprak aan de groeve. 's-GRAVENHAGE, 21 Jan. Het stoffelijk overschot van den ser geant-majoor G. L. Valkenburg die bij de ramp te Muiden in de uitoe fening van zijn plicht om het leven gekomen is, is met militaire eer ter aarde besteld te 's-Gravenhage. In de R.K. Kerk aan het Kamper foelieplein werd de plechtige uit vaartdienst gehouden. De dienst werd bijgewoond door den comman dant van den M.Q.D., Kol. J. C. Speich en andere militaire autori teiten. De stoet, voorafgegaan doof vier tamboers met omfloerste trommels, begaf zich vervolgens naar de R.K. Begraafplaats agn de Kerkhoflaan. Het militaire escorte bestond uit de 3e compagnie terwijl achter de lijk wagen een detachement van den M.O.D. marcheerde. Op de begraafplaats werd de kist, welke gedekt was met de Neder- landsche vlag door een aantal mili tairen in de kapel gedragen. Generaal in Hongarije gearresteerd De Hongaarsche veiligheidspoü_ tie heeft generaal Lajos Dalnoki Veres gearresteerd, die verdacht wordt een van de leiders te zijn van het complot ,dat de Hongaar sche regeering wilde omver wer pen. De generaal was in de buurt van Boedepast bij vrienden onder gedoken. Teekening der Vredesverdragen Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaleen heeft aan Engeland, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en aan de vijf vroegere satelliet-sta- ten uitnoodigïngen verzonden tot het teekenen van de vijf vredesverdragen op 10 Febr. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat de voorbereidin gen zijn getroffen voor de on- derteekening en ratificeering van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. Bevin, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zal de ze verdragen vóór 10 Februari onderteekend hebben. 10 Februari zal er te Parijs nog een officieele onderteeke- ning plaats hebben door Duff Cooper, Engelsch ambassadeur in Frankrijk, namens Engeland en door de voormalige vijan delijke staten. De verdragen worden van kracht, wanneer zij geratificeerd zijn door de groote mogendheden, die de wapenstilstanden met de satel lietstaten hebben gesloten en wanneer deze ratificaties offi cieel gedeponeerd zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1