Lichtelijke animositeit Doorn versus Ott EEN UURTJE TELEX He de Alge NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 22 Januari 1947 GEMEENTERAAD VAN ZIJPE Waarom is de Polder schriel? ALKMAAR EN OMSTREKEN DE MALVERSATIES BIJ HET C. Z. Afscheidsmarsch West-lndië-detachement K.J.M.V.-NIEUWS BÓND ZONDER NAAM R.K. Voetbolvereenigjng S.V.W. VAN BLOEMEN TOT DEVIEZEN Derde Hofstadbloemen tentoonstelling De stakende groenten- veilingen houden vol Distributie-kringen Vader contta zoon en een autobandje UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF MIJNRAMP IN HONGARIJE EISCHT 36 DOODEN ERNSTIG AUTO ONGELUK BIJ DELFT Oud-Burgemeester van Middelburg gedood NIEUWE AMBASSADEUR VAN DE VER. STATEN Marktberichten EDE IN FE Invoer van h harini Beteekent gee sprong Dinsdagmorgen begon Zijpe's ge meenteraad aan de behandeling van een agenda, die wat omvang be treft, stellig van vooroorlogsdh ka liber mocht heeten. Met een kort woord en het uitspreken van de bes te wenschen voor 1947 opende bur gemeester Breebaart de vergade ring. In aangrijpende bewoordingen herdacht voorz. het overlijden van den Jieer C. Nannis, den man, die alles voor het maatschappelijk wel zijn over had en die in het harnas stierf. Wij herdenken hem zooals hij hier zat als raadslid en als wethou der, een man die de droefheden des levens niet werden gespaard, doch die bleef wie hij was: een zeldzaam opgeruimd, blijmoedig en recht schapen mensch. Hij ruste in vrede. Uit de serie mededeelingen en in gekomen stukken vermelden we: a. dat het herstel van de Burgervlot brug zoo zal worden uitgevoerd dat de Coöp. Zuivelfabriek er zoo wei nig mogelijk hinder van ondervindt; b. aan den deplorabelen toestand van den beruchten weg te Zij per sluis-Krabbedam blijkt niet veel te doen te zijn. Een' inspecteur had den'weg onderzocht en vond dat het todh niet zoo erg was. B. en W. zul len de zaak nu maar laten rusten; c. de modderpoel voor café Kreijger te Oudesluis zal nu geteerd worden; d. aan derf heer C. Smit, secretaris penningmeester van het Burg. Armbestuur is op grond van het zuiveringsbesluit ontslagen. De heer Helder werd tot wnd. secretaris en tot ambtenaar van den Burg. Stand benoemd, zoodat in de vacatures, ontstaan door het vertrek van den heer Correljé is voorzien. In de vacatures bij het Burg. Armbestuur, ontstaan wegens het bedanken van den heer J. J. Blom en het *aftreden van den heer P. Grin, werden benoemd de heeren J. Timmerman en P. Grin Tzn. Tot regenten van het Algemeen Weeshuis werden benoemd d§ heer J. A. de Boer, gemeente-secretaris, terwijl mevr. Winkel-Brak werd herbenoemd. Nieuwe spuit en nieuwe spullen Voorstel van B. en W. om het bij Raadsbesluit van 4 Juni 1946 toege stane crediet van j 10.000.— voor aan. schafflng van een njeuwe motorbrand. spuithuis -met I 3000 te verhoogen. Blijkens schrijven van den Inspec teur van het Brandweerwezen heeft deze het- bedrag in het bijzonder voor wat. betreft de hij het motorma. ..at. ler.eei behoorende strikt noodzakelijke materialen te laag geraamd. De oude 2'It duims slangen zuOon beschikbaar gesteld worden aan de slangenploegen te Petten. Terugziende op de brand te Schag'en is de stemming der .raad vóór de brandweervernieu. win! al vaIt deze verhooging wel tegen Als voorgesteld besloten. Een aantal ingezetenen bij de Zijper- sluis in het z.g. onrendabele waterlei dinggebied hebben om aansluiting' ge vraagd. Hiervoor moet een nieuwe hoofdleiding van 405 M. lang worden aangelegd. In totaal zullen er 6 aan. sluitplichtigen'zijn. Voor de gemeente zullen hiervoor g'edurende 20 jaren kosten ten bedrage van 63 60 voort vloeien. De provincie zal hieraan jaar lijks 32.40 bijdrage. Aldus besloten. Schoolkwesties. Het totaalbedrag der diploma toe lagen werd terugebracht van 250. op 200.per jaar per ambtenaar. Aan de Handelsschool te Alkmaar wordt vervolgens een subsidie van t 55.51 per jaar toegekend. Een auto voor den reinigings dienst De gemeentelijke reinigingsdienst moest ook op de helling. B. en W. stellen voor om vanaf 1 Januari het ophalen van huisvuil per vuilnis auto te doen geschieden. Tevens dient een nieuwe verordening hier-, voor te worden vastgesteld en te vens een chauffeur-vuilnisophaler te worden benoemd. Voorgesteld wordt om als zoodanig te benoemen de heer W. Bakker te Stolpen, die tot dusver het huisvuil op contract per paard-en-wagen ophaalde. Aangezien de kosten van den rei nigingsdienst door de aanschaffing der auto aanzienlijk gestegen zijn, wordt verder voorgesteld om een nieuwe verordenfcig' op de reini gingsrechten goed te keuren. De raad had destijds een zeer zeer goedkoope wagen n.l. ad f1000.- te Zaandam gekocht, maar verleden jaar aan de zeer getroffen gemeen te Loon op Zand beschikbaar ge steld,. Thans is de wagen terug en reeds in gebruik genomen. De al dus geholpen gemeente bleek zeer dankbaar en zond dan ook een tref fend schrijven tot bftuiging van dien dank. Niet alle wegen zullen onder deze regeling vallen, wel ech ter de 8 bebouwde kommen. B. en W. zullen de betreffende wegen uitzoeken. Het reinigingsrecht zal thans per jaar op f 6.per inwoner van het onderhavige gebied gesteld worden. Armlastigen zullen worden vrijge steld. De polder geeft sledhts 1250.— subsidie. De heer Kok vreesde dat het voor de polder veel grooter voordeelen biedt verhoogen op de sloten en dringt aan op verhooging. De polder blijkt nogal op de centen tö zittcti. De hr. Hopman, lid van het pol derbestuur merkte evenwel op dat de reinigingsdienst nu eenmaal een gemeentezaak is, en dat bovendien de slooten achter en voor de huizen voor rekening van die omwonenden dienen te worden schoongemaakt. De hr. Ott vindt dat de polder de zaakzeerst met flOOO.— subsidie heeft doorgedreven en nu de reini gingsdienst eenmaal loopt laat zij de gemeente practisch met de brokken zitten. De hr. Brouwer wijst er op dat de Grootsloot een pracht object is om vol te gooien. Van Zijpersluis tot Oudesluis door de geheele gemeente heen -ligt er regelmatig een bagger molen in om'deze bevaarbaar te houden, en dit is nu goeddeels over. Spr. acht het daarom schriel om nu zulk een geringe subsidie te geven. De hr. Doorn had liever alle rei nigingsrechten weg gezien en de dienst op de gewone begrooting te laten drukken. Hij ziet de gemeente in dit verband als één gezin. Voorz. wijst er op dat deze 500d gulden eenvoudig niet op een anr dere manier te vinden zijn, zoodat de gemeente eenvoudigweg noodlij dend zou worden. Hoewel trekkend, verleenen ook de medestanders van den heer Doorn hun fiat aan deze voorstellen. Het bestuur van den particulieren kleuterschool te Burgerbrug vraagt om subsidie. B. en W. stellen voor dit op f200 per jaar te bepalen. De hr. Bisschop had gehoord'dat de Katholieken daar een benoeming van een R.K. juffrouw hadden doorgedreven. Voorz. ontkende dit ten stelligste en wist mede te deelen dat de sa menwerking daar juist zeldzaam prettig goed was. Beide schoolhoof den vormen het schoolbestuur. De hr. Kok eischte dat deze on derwijzeres medisch gekeurd moet zijn. Derhalve besluit de raad om voor taan subsidie te verleenen op voor waarde dat alle fröbelschool onder wijzeressen medisch gekeurd zijn. De hr. Hopman verzoekt dat de gemeente in de overige 6 dorpen de kleuterscholen zelf gaat organisee- ren. Weth. Ott meent in tegenstelling tot voorz. dat het wel toegèstaan is, maar het is voorshands beter het aan het particulier initiatief or er te laten. In de toekomst kan de ge meente de scholen altijd nog over nemen. De gemeente heeft legaten ont vangen van wijlen Antjp Eriks (f300), S. Kooij te Bergen f300, N. J. Bakker (f200) op voorwaarde dat de gemeente als tegenprestatie het voortdurend onderhoud van hun graven op de begraafplaats te St. Maartensbrug op zich neemt. Vanzelfsprekend wordt een en ander in dank aanvaard. Men zal de bedragen rentegevend maken door belegging in het Groot boek der Nationale Schuld. B. en W. werden vervolgens ge machtigd een kasgéldleening' tot max. flOO.OÓO rentende 1 7/8 aan te gaan. Betere salarissen 9 Bij zijn rondschrijven van 10-12- 46 heeft de Min. van Binnenl. Za ken de Burgemeesters in kennis ge steld van de jongste verbeteringen in de salarissen van het burgerlijk Rijkspersoneel en verzocht het ge- meentepersoneel overeenkomstig te behandelen. De raad besloot om in het belang van de ambtenaren de voetstappen van h^t rijk te drukken en een overgangsregeling vast te stellen die een 10 verhooging van het wer kelijk salaris omvat. Algemeene beschouwingen Voordat aan de verschillende be grootingen begonnen werd hield de hr. Doom (liib.) zeer uitvoerige alge meene beschouwingen en wel bij zonder over de totstandkoming van de noodraad, waarbij zooals hij zidh uitdrukte, de geheele oude raad en bloc werd uitgebannen. De Partij v. d. Arbeid meend» in deze eenieder haar wil maar op te mogen leggen en de Weth. zetels te bezetten. Na 26 Juni weten de kiezers echter wel anders en 4 van de 7 zetels gingen voor hun verloren. Daags na de ver kiezingen ging niettemin de heer Ott op pad om beide Weth. te ver zekeren, al had de PvdA. ook slechts 3 zetels. Spr. vind dit op z'n zachtst gesproken toch een vreemd soort democratie. a De begrooting ziet hij ook als niet erg democratisch, omdat de bijdra gen aan het Burgerlijk Armbestuur nog lager zijn dan voor den oorlog. Dit laatste bestreed voorz. omdat het B. A. zelf hoogere inkomsten had terwijl de uitkeeringen aan de. ondersteunden evenredig met de salarissen zijn omhoog gegaan. De hr. Ott vindt de politiek van den heer Doom minder fraai'. Hij begrijpt niet welk gemeentebelang er mee gediend is om aldus de vuile wasch op te hangen. Hij legde er evenwel de nadruk op dat de heeren Bruin, Nannis en Hopman toch in den noodraad za ten. De rest is volkomen leugen. Ge- ruimen Jijd na de verkiezingen zijn de Kath. eigener beweging bij hem gekomen. Spr. zelf heeft zich echter stellig niet op den voorgrond gedrongen, hij zou er op gekomen zijn. Dat Zij per Belang de PvdA. den hand toe gestoken had, hoorde spr. voor het gerst. Waar hij had aangetoond dat de hr. Doorn een 4 tal bewuste leu gens had verteld achtte hij het een blamage voor een groep dat zij die man als haar belangrijkste afge vaardigd hadden. Zoowel de heer Kramer (RK) als de heer Hopman (PvdA.) bevestig den de woorden van dhr. Ott volko men terwijl laatstgenoemde het ernstig betreurde dat de hr. Doorn in dit gezelschap dergelijke zaken debiteert. De hr. Kak vond dat de raad op het goede pad der samenwerking' was, doch dat deze samenwerking, een eerste gemeentebelang, nu ge schaad kan worden. Hij noemde dit een zinlooze praterij voor de kran ten. De hr. Ott heeft zich eerst na groote aandrang van zijn fractie beschikbaar gesteld. Men heeft de verkiezing gewoon afgewacht en uit niets is gebleken dat de uitspraak van de raad in twijfel getrokken behoeft te worden. Vergelijkende met andere gemeenten gaat hij er trotsch op dat de Zijpe zoo goed voor zijn armlastigen zorgt. De hr. Doorn furiet nog even tegen beide Weth. die hij ambtenaren noemde die van het bedrijfsleven niets af wisten. Dit trok den Burgemeester zjch aan, welke verklaarde dat hij deze aantijgingen niet nam. Na deze verwoede gevechten werd even gepauzeerd. De raadsleden zochten in de wandelgangen verpoo- zing en krachten voor het komen de Allereerst werd daarop de be grooting van het Algemeen Wees huis onder de loupe genomen. Deze sluit op f17.237,55 met fl.253,55 voor onvoorzien. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur was al evenmin sensa tioneel. De gemeentelijke subsidie is f39.500 op een totaalbedrag van f68.500. De bedeeling in geld is f25000, in natura ruim f1000. Het nadeelig saldo over '46 was f4590. De begrooting sluit met f301 aan on voorziene uitgaven. De hf. Doorn vond het toch niet goed dat men aan een weduwvrouw slechts f4.per week gaf, en dat zij slechts f6.ouderdomspensioen geniet. De hr. Ott vindt het wel vreemd dat dit zou geschieden, want er is geen enkele dwang op het armbe stuur gelegd om maar in een enkel opzicht te beknibbelen. Deze zaak moet direct worden recht gezet. De groote „kluif" van het agenda menu was wel de gemeèntebegroo- ting voor 1947. Allereerst werd voorgesteld om Ged. Staten te verzoeken de jaar wedden van de Wethouders op f400 vast te stellen, wegens de toene ming van hun werkzaamheden vooral in verband met de herop bouw van het dorp Petten, alsmede om het vacantiegeld van de raads leden met fl.te verhoogen tot f4. Verder werd voorgesteld om de subsidie aan het V.V.V. Petten met f50.p. j. te verhoogen tot f100. en de commissie tot malariabestrij ding een subsidie van f60.p. jaar te vgrleenen. Het voorstel om de Weth. salaris sen met f100 te verhoogen is van den Voorzitter uitgegaan omdat af gegaan moet worden op het zeer vele werk dat hiervoor verricht moet worden. De hr. Doom zou het niet teveel vinden, a If b.v. de hr. Ott niet bijna doorloopend in Alkmaar was. Voorz.: Er kan ook een andére weth. komen. De hr. Rootjers vindt het wei te kras voor de heer Doom, want beide Weth. zijn steeds bereikbaar. Dhr. Ott: De druiven zijn zuur. De heer Doorn had wethouder wil len zijn. De heer Brouwer C.P.N. heeft zich bij dit voorstel neergelegd op dat ook een arbeider t.z.t. wethou der moej kunnen zijn. De verhooging van de raadsvoca- ties, in stemming gebracht, werd slechts met tegenstemmen van dhr. Doorn, die niet in Haarlem om 1 gulden wilde schooien, aangenomen. T- Naar wij nader vernemen, be perken de malversaties bij het Centraal Ziekenhuis zich tot het verduisteren van levensmid delen, hoofdzakelijk boter en vleesch uit de keuken. Het be trekken personeelslid, Zr. S., werd Vrijdag j.l. op heeterdaad betrapt en heeft bij haar ver hoor door de politie bekend, zich meerdere malen aan der gelijke verduisteringen te heb ben schuldig gemaakt. Zij werd na het politioneel onderzoek op vrije voeten gesteld. ALKMAAR in vjerbancf met het verlrek van het West- lndië-detachement op 30 Januari a.s. zal dit op 25 Januari a.s. een afscheidsmarsch door Alkmaar houden, waarbij de marschmuziek wordt verzorgd door <ïe Kon. Militaire Kappl. Afmarseh 10.30 uit het kamp aan den Westerweg via de vol gende route: Westerweg, Berger- brug, Kerkplein, Langestraat, Laat, Kenmemerslraatweg, Wes terweg. Het verkeer zal worden gere geld door de Kon. Marechaussee. ALKMAAR Vol verwachting klopt ons hart; K.J.M.V.-ers, ik hoor jullie al de eerste letters van dit stukje met 'n verbazende snelheid verslinden. Tot m'n diep leedwezen moet ik echtar verkla ren, dat 't bestuur, om-het aantal toeschouwers niet te hoog op te voeren, me heeft verboden het programma bekend te maken. Tevens hebben de heeren beve. lers bepaald dat 't ditmaal ook weer om te groote drukte te voor komen, niet toegestaan is meex dan één niet*lid zijnd vriend mee te brengen. De verrassing zal af zija! Zooals gewoonlijk beginnen we om 9.30 uur in een van Kinheim's zalen. Tot Woensdagavond! K.J.M.1&-secretaris BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Anna j. M., dochter van Johannes J. Swart en A. C. Konijn; Frede- ricus G., zoon van Hendrikus A. v. d. Kamer en Annie Zonneveld. Gehuwd: Marinus H. Telle en Hendrik^R, H. te Vet; Simon R. Salomons en Nina J. Westmijze; Jan Swaag en Catharina Hoet. O-irleden: Adrianus Groot, oud 74 jaar, weduwnaar van A. M. van den Berg; Bregje Zwaag, oud 69 jaar, gehuwd met A. Bakker. D.D.D. ST. BAVO 10—10 In' een hijzonder spannenden wedstrijd is het D.D.D. Zondagmid dag gelukt een gelijk spel uit het vuur te slepen. Aanvankelijk leek het of St. pavo recht op de over winning afging. Tegen het einde was de stand 48 (voor St. Bavo). Bord 6, 7, 8 en 9 moesten het dus goed maken. Achtereenvolgens be haalde M. Hemels winst, G. Woon- ijk remise. J. Ravenstein winst en H. de Jong remise, waardoor de eindstand toch nog gelijk kwam. De Alkmaarders kregen wel iets meer dan hen toekwam. Tevens blijkt weer" dat 'n wedstrijd nooit gewen nen is voor zij geëindigd is. De ge- detailleerdp uitslag luidt: L. Ravepstein J. Draijer 11 N. OudG. Zonneveld 02 J. SchuitB. Stevens 02 L. VerverWi v. Leuffen 11 H. KruiderH. Willemse 11 J. Ravenstein-J. J. Warmerdam 20 M. HemelsJ. Stevens 20 G. WoonijkD. Kleen 11 H. de Jong—J. J. v. d. Zwam 1—1 C. A. de Bree—N. Zamer 11 10-10 HEER-HIJGOWAARD De propagandaclub St. Paulus te Heer-Hugowaard-Zuid van de Bond zonder Naam, zal het werk betreffende de hefboomactie ter hand nemen. Binnenkort zullen de Paro chianen yan St. Dionysius de kaarten betreffende de hefboom actie thuis krijgen, alsmede een bl^pco envelop. Elke maand her haalt zich dat. De propagandis ten van St. Paulus komen dan de enveloppen ophalen, met of zonder inhoud. We gelooven wel, dat deze actie groot succes zal hebben. In Heer-Hugowaard Noord nemen al 300 inwoners deel aan deze actie. Naar wij vernemen zal Z.E. Heer H. de Greeve ook in Heer- hugowaard met het Vierde Beest komen. De datum kon men ons nog niet mededeelen. De propagandisten van Sint Paulus gaan met dit devies op pad: „Sleep anderen mee". Veel succes! HEER-HUGOWAARD Op Vrijdag 24 Januari houdt de R.K. Voetbalvereeniging S.V.W. een ledenvergadering bij H- Veenboer, des avonds om 8 uur. Er staan enkele zeer belangrijke punten op de agenda, o.a. aan gaande het 20-jarig bestaan, wat men binnenkort hoopt te vieren. Het gaat met S.V.W. goed. Er w,ordt geregeld ge traind en als het terrein a.s. Zondag bespeelbaar is, komt Zeemacht op bezoek. Dat kan 'n spannende wedstrijd worden. Dus vrienden van S.V.W. op uw post. Niet alleen de spelers, maar ook het, publiek om hun favorieten aan te moedigen, want dat hebben ze noodig, FILMNIEUWS HEERHUGOWAARD Vrij dagavond werd voor de tweede maal een aantrekkelijk filmpro gramma vertoond in de zaal van den heer Th. v. d. Heiligenberg, Heerhugowaard-Zuid. De belang stelling was grooter dan. dte eerste maal en als zoo wordt verder ge werkt en goede films vertoond worden, zal de belangstelling steeds beter worden. Een mooi voorprogramma en als hoofdfilm „Modern Times", met Charley Chaplin in de hoofdrol. Zondag 26 Januari krijgen we de Amerikaansche showfilm „Dat is Amerika", waarin optreedt Judy Can ova. Judy heeft eën paardenrnond, maar ze is geestig als geen ander. Het belooft een prachtige avond te worden. Van 27 Maart tot 7 Apnl zal in de groote Houtrust-hallen te Den Haag de derde groote bloemen tentoonstelling onder den naam „De Hofstadbloem" worden ge houden, welke ten doel heeft een demonstratie van de georgani seerde bloemisten van Nederland van wat zij presteeën. Het wordt geen expositie van individ'ueele inzenders, doph een landelijke demonstratie van het vak, waar bij de groote bloemencentra, als Aalsmeer, Berkel, Beverwijk, Boskoop, Honselersdijk, NijmeT gen, Rodenrijs, Rijnsburg, Utrecht en andere collectief zullen in zenden, zoodat men ervan verze kerd kan zijn^ dat inderdaad de fraaiste en beste producten uit deze groote kweekerscentra op de „Hofstadbloem" vertegenwoor digd zullen zijn. De Houtrustha.l- len en het er bij behoorende ex positieterrein beslaan een opper, vlakte van een hectare, die om- getoovend zal worden in één groot lusthof van. geuren en kleuren. Het is vooral de bedoeling de in Qen Haag geaccrediteerde verte genwoordigers van het buiten land te laten zien, waartoe de Nederlandsehe kweekers, die in het buitenland alreeds een goe den naam hebben, in staat zijn. De bloemen en d'e bloembollen vormen een belangrijk export artikel en dragen niet weinig bij tot versterking van de Neder landsehe deviezenposiitie in het buitenland. De laatste Hofslad- bloemtentoonstëlling in 1939 trok 100.000 bezoekers en men ver wacht, dat deze eerste na-oorlog- sche tentoonstelling in dit opzicht niet onder zal doen voor haar voorgangster. De kwalitei en om vang van het geëxposeerde ma. teriaal zal alle aanleiding geven tot een talrijker bezoek. Ook enkele firma's uit België zullen op deze tentoonstelling uitkomen, o.a. met de circa 2 M. De Fusionistenpartij in Italië heeft zich tegen het vredesverdrag uitge_ sproken en tegen de fas cistenvervolging, zij wil alleen misdadigers -straf fen, maar vindt/dat men nog geen misdadiger :s, alleen als men fascistisch is. Een Nederlandscoc delegatie is tegenwoordig geweest op een plechtig heid in Brussel, waar hulde en dank gebracht werd aan de Belgen, voor alles wat ze voor Neder land hebben gedaan. De demilitarisatie van Duitschand is volgens een rapport in de Russische zone het verst gevorderd, hetgeen ook kan betee- kenen, dat de Russen hei meest hebben wegge sleept, in de Fransche zone is het nog maar met de Fransche slag ge beurd, Amerika heeft het goed gedaan, in de En- gelsche zone heeft men nogal wat in stand gelfcu. den om over te schake len op de vredesproduc- tie. Uit de Baltische landen zullen 6000 vrou wen, als verplaatste per sonen in Duitschland zwervend, naar Engeland gaan om in het huishou den te helpen; zou dat niets zijn voor Neder land? Rusland belooft volle vrijheid1 aan de persvertegenwoordigers! als straiks de Groote Vier in Moskou bij elkaar ko men, als het nu maar geen Russische vrijheid is. Er is drie ton bij elkaar gecollecteerd voor Zeeland, heigeen den goe de zal komen aan de a- grarische belangen en dé verzorging der volksge zondheid. Tegen een 59-jarigen gasfabriekdi_ Aecteur uit Dokkum, die bij de beruchte Dokkum- sche ploeg hoorde, en die verraad in de hand werkte, is levenslange gevangenisstraf geëischt. Amerika wil een con current worden van Hol lands Glorie, de eerste o sleepdienst komt in wer king, die twee schepen van Indië naar Amerika zal versieepen; wedden dat ze tegen Hollands Glorie toch niet aan kun nen? In Rusland is Lenin's sterfdag gisteren herdacht (21 Januari '24) De Tilburgsche Kamer van Koophandel protes teert tegen de beweringen vian het Vrije Volk, als zou 40 pet. van de textiel in den zwarten handel verdwijnen, de pers zal eerstdaags volledig wor den ingelicht over dé waarheid .waarbij wij dan de onverbloemde volle waarheid hopen te hoo- ren! Het Kamerlid Roosjen vraagt aan da Regeering inlichtingerj^ over het gebeurde met dë Pen Gun, waar de mi nister van oorlog de re dactie vervangen heeft! Zooals gebruikelijk, zijn gisteren de lamme ren, waarvan d'e wol dient om het pallium te ver vaardigen, dat aan aarts bisschoppen en bisschop pen verleend wordt, op het feest van Sint Agnes aan Z.H. den Paus aan geboden hooge Japansche azalea's', waar naar de belangstelling van vele kweekers uitgaat. De technische verzorging van de tentoonstelling berust bij den heer S. Doorenbos, directeur van Gemeenteplantso.enen te Den Haag; deze deelde op een dezer dagen gehouden persconferentie mede, dat ook bekwame beeld houwers zullen worden uitgenoo- digd enkele specimina van tuin- plastiek in te zenden. De nationale en internationale bloemislenorganisaties „Bloemen- expresse" en „Interflor", die het mogelijk maken om bij Neder. landisahe bloemisten bloemstuk ken te bestellen voor waar ook ter wereld, zullen met een collec tieve inzending van fraaie bloem stukken aan de tentoonstelling deelnemen. Overigens zal deze 3de Hof stadbloem een expositie van grootsche allure worden, een de monstratie, dat de Nederlandsehe bloemisterij, die tijdens den oor log tot 50 pet. van haar bebouw de oppervlakte werd gereduceerd en inmiddels tot 75 pet. werd ge. rediresseerd, tot iets groots in staat is. Wij hopen ter zijner lijd over de tentoonstelling zelf, aan de voorbereiding waarvan thans reeds hard gewerkt wordt, onze lezers uitvoeriger in te lichten. Vervolg van pag. 1 Er worden hier geen abnormale prijzen besteed. Spr. merkte op, dat indertijd is gezegd': 1946 is een proefjaar t.a.v. de vrije prij zen. We moeten die dingen in het groot Ijekijken. Het is eigenlijk niet zoo vreemd, dat, wanneer er 'door de regeering een bodem in de markt wordt gelegd, ook een plafond wordt aangebracht. Dit kan voor de regeering weieens een plicht zijn. Spr. noemde de zeer hooge prijzen voor sla, an dijvie, bloemkool en glaiboonen als voorbeeld. Dat vonden wij zelf toch ook belachelijk. Voor onze artikelen gelden eclpier vxfj nor male prijzen. We hebben hiermee gekregen wat wij wilden: een maximum winkelprijs en een vrije veiling. Als de roode koolprijs met 5 cent per kg verhoogd wordt, is deze regeling nog wel te aanvaarden. We kunnen ons in verbinding stellen met de regeering. Als de vergadering van het Bedrijfschap Woens dag geen succes heeft, zou men via de provinciale com. missie een audiëntie kunnen aanvragen bij den minister. Maar eerst praten, dan sta. ken. De heer de .Vries, Sint Pancras, zeide, dat er zoo'n groot verschii was tusschen den producenten prijs en den consumentenprijs, dat de regeering wel ingrijpen moest. Wij moeten deze zaak in eigen hand nemen en het aanslu. ren op coöperatieven afzet. Het is jammer, cfat het Centraal Bu reau daar niet aan wil. De handel koopt de witte kool collectief in. Wij^ kunnen ook wel collectief verkoopen. De heer Volkers, Oudkarspel, was het met den heer de Vries eens. Een desbetreffend voorstel werd echter op de algemeene ver gadering van het Centraal Bureau verworpen. Deze meerderheid wilde vrij! Na op de noodzaak van ingrijpen der regeering t.a.v. loonen en prijzen te hebben ge wezen, mgrkte spr. op, dat de tuinbouwers daarvan nu de dupe worden. Spr.wilde onderhande len, m^fer een scherp protest la ten hooren tegen de wijze waar op dit is geschied. De heer P. de Geus Jz. zeide, dat het om het principe gaat. De kool wordt duur "gemaakt door den handel. Hij heeft zich laten vertellen, dat er op iedere 'zes detaillisten een grossier is en dat iedere detaillist maar 350 men. schen voor zijn rekening heeft te nemen. zijn te veel handela ren. Men besloot, wanneer de be sprekingen met het Bedrijfschap geen succes hebben via de Prov. Commissie uit de veilingen een audiëntie aan te vragen bij den Minister, waaraan ook eenige vertegenwoordigers uit de vei lingsorganisaties zullen deelne men. Men zal daarbij protestee ren tegen deze regeling en de wijze waarop zij is tot stand gekomen. Bij het Bedrijfschap zal erop worden aangedrongen, dat, wanneer weer advies moet worden uitgebracht, in derge lijke aangelegenheden debetrok ken menschen eerst worden ge hoord. Het Bedrijfschap staat geheel achter de wenschen van de tuinders, werd medegedeeld. Woensdag zullen de Noorder- marktbond en de C.V. Warmen- huizen en omstreken nog niet veilefi. De L.G.C. veilt wel. WIERINGERMEER Ten gevolge van de gladheid slipte een melkauto, die op weg was naar Friesland, op de hoek van de Slootweg bij de boerderij van Monsma. De auto kantelde, en gleed in een greppel. Met enke le schaafwonden kwamen de in zittenden eraf. Met ingang van 1 Februari a.s. zal de Wieringermeer wor den toegevoegd aan den ^istri- butiekring Schagen, waardoor deze kring dan zal reiken van zee tot zee. Door deze samen voeging zal de Kring Schagen elf gemeenten omvatten en 31700 inwoners tellen. Te Midden- meer zal een agentschap wor den gevestigd, terwijl de uitrei king van toewijzingen en bon kaarten zal worden verzorgd vanuit het Kringkantoor te Schagen. Voor de Alkmaarsche Meer voudige Strafkamer stonden Dinsdagmiddag terecht H. M., C. S. en M. D. uit Hoorn, voor het stelen van een autoband. Zij hadden 's nachts gevischt erx niets gehangen. Het geld, dat de band zou opbrengen, moest hun die schade vergoeden. Van alle drie was het verleden niet feil loos, maar de aanwezige secre taris van de R.K. Reclasseering te Alkmaar drong erop aan, dat men C. S. een kans zou geven zich te beteren, door hem in een ander milieu te plaatsen. De officier eischte tegen H. M. en C. S. 1 jaar en 6 maanden met aftrek van preventief en tegen M. D. 6 maanden. Vervolgens stond S. S. uit Schagen terecht, die medeplich tig was aan bovengenoemde diefstal en tevens nog tot vijf maal toe bonnen stal uit de zaak van zijn vader. Er werd ver-' klaard, dat deze minderjarige altijd het goede voor oogen was gehouden en een degelijke op voeding had gehad; hetgeen wij niet kunnen verwachten van 'n vader, die zijn eigen zoon aan de schande van rechtsvervol ging blootstelt, omdat waar schijnlijk zijn zaak daardoor 'n paar bonnen te kort zal komen. Wel had de zoon meerdere keeren gestolen en dat was dan ook een reden voor den offi cier om 1 jaar en 6 maanden in een jeugdgevangenis te eischen. De uitspraak voor alle vier de gevallen zal plaats hebben op Dinsdag 4 Febr." Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde van morgen de Alkmaarsche Wehr- machtsaannemer Marinus Cor nells Huiberts tot 4 jaar gevan genisstraf met aftrek van pre ventief, door te brengen in een Rij kswerkinrichting. Voorts werd Huiberts voor den tijd van 12 jaar ontzet uit de kiesrechten, uit het recht ambten te bekleeden of eenige leidende functie in een bouw- of grondbedrijf uit te oefenen. In samenwerking met de rijks politie hebbemC.C.D.-ambtena ren bij de kapper B. te Tuitje- horn, gemeente Harenkarspel, e<en geheime distilleerderij ont dekt. Reeds lang bestond het vermoeden dat in het perceel van genoemde B. sterke drank werd vervaardigd en vooral tij dens de kermisweek van den afgeloopen zomer werd dit ver moeden steeds sterker. Toen genoeg gegevens verza meld waren hebben de ambte naren dezer dagen bedoeld per ceel onderzocht en ze vonden daar verschillende apparaten, plus een aantal flesschen met varieerende inhoud. Te Djsrog, 30 kilometer van Boedapest, heeft zich een mijn ramp voorgedaan, die aan 36 mijnwerkers het leven heeft gekost. Er had zich een ontplof fing voorgedaan, die mej vlam men gepaard ging. Mijnschut- ten geraakten in brand, hetgeen een gedeelte van de mijn deed instorten. u e Tengevplge van de mist en de gladheid is Dinsdagmorgen om half twaalf op den rijksweg on der Delft een ernstig auto on geluk gebeurd. De majoor van den repatrieeringsdienst J. van Walré de Bordes, oud burge meester van Middelburg reed met zijn vrouw in een tweezit- ter ter hoogte van garage de Graaf, toen hij een vrachtauto met aanhangwagen wilde inha' len. Uit de richting Rotterdam na derde op dat moment eveneens een vrachtauto. De heer van Walré remde krachtig. Tenge volge van de gladheid schoof hij naar de linkerzijde van den weg en kwam met zijn tegenligger in botsing. De tweezitter werd to taal vernield. De bestuurder werd op slag gedoodT Zijn vrouw moest met ernstige verwondingen aan het Hoofd en beenen naar het zieken huis te Delft worden vervoerd. Een andere automobilist, de heer ten Bosch, uit Amsterdam, moest om een tweede aanrijding te voorkomen tegen de vracht auto met aanhangwagen oprij- den, waardoor zijn auto ernstig werd .beschadigd. Hijzelf kwam er zonder verwondingen af. De Nederlandsehe regeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer Baruch tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur der Ver. Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stanley K. Horn- beck zal vervangen, is thans in Por tugal geaccrediteerd. Hij was aan vankelijk arts en gelieerd aan een groote Amerikaansche makelaars- firma in Amsterdam. In 1942 trad hij in regeeringsdienst en een jaar later vertegenwoordigde hij de Ver. Staten in den economijmen oor logsraad in Brazilië, waar hij te vens optrad als adviseur van den Amerikaansche ambassadeur aldaar, OVERZICHT. BEVERWIJK. Deze week was het aanbod wieer ongekend groot. Vooral Vrijdag was de aanvoer groot te noemen. De prijzen wa ren terugloopend, maar over het algemeen toch nog behoorlijk. Het aanbod' van spruiten was groot, de kwaliteit van dit product was zeer verschillend, zoodat de prijs noagal uiteen liep, van 2560 ct. per kg. Voor boerenkool werd van 1628 ct. per kg. besteed. Witlof bracht van 5055 ct. per kg op. Prei werd in een flink kwantum aangeboden, dit product varieerde van 1322 per kg. Voor de overi ge producten verwijzen wij u naar de prijsnoteering. Spruiten 2566. Boerenkool 16 28, Witlof 5255, Groene kool 1019, Breekpeen 4—7, Prei 13—21 alias per fcg., Knollen 826 per sluk, Gele kool 49, Roode kool 11—12, Sjalotten 3—8, Kroten 7— 10, .Schorseneeren 35 c.t, alles oer kg. AVENHORN, 21 Januari 1947. Spruitkool f 12—56; Witte kool f 88.10; Roode kooi f 10.301 12.10; Gele kool f 9.90—11.—; Boerenkool f 11.Uien; gewone maat f 4.4015.drielingen f 6.40—14.20; nep f 14.50—15.—; Bieten I f 8.8.10; groote II f 5.30—5,50; Modjo f 2.70; Wor telen: Flakkee verbeterde f 5.20 —6.80; Witlof I f 37.44.—; Witlof II f 32, alles per 100 kg. GROOTEBROEK 21 Jan. Spruit, koot 15—30;'sav. kool 9.90—11; roode kool 12 50-^13.80; uien gewone 14.40 14.90; grove 14.30—14.80; drieling 13— 13.70; nep 7—13.30; dubbele 510—7.20; bieten I 9.20; II 5.30; III 4.20 PURMEREND, 21 Januari. Aangevoerd: 145 vette koeien voor de levering, 9 stieren, 29 pinken, 126 nuchtere kalveren, 50 schapen en lammeren. Vrij handel: 75 melk- én kalf- koelen f 475825, kalm; 138 gelde koeien f 325550; 11 pinken f 275 375, stil; 311 schapen en lam. meren f 70125, lammeren f 42 65, vlug; 286 bokken en geiten f 10100, vlug; 529 biggen f 12— 56, vlug; 98 paarden f 4001300, vlug; 1500 oude kippen en hanen: roede en witte f 3.25—3.75 per kg, 100 blauwe f 4.254.75; 7Q0 jonge hanen f 6—12; 450 eenden f 3.507; 200 konijnen f 26; 80 ganzen f 1619, LANGENDIJk', 22 J^n. 400 kg. roöde kool 12.80; 102500 kg gele kool 9.90-10.90; 94000 kg Deensche witte 7.20—8.50; 9500 kg. uien 13.10 —15.20; 10500 kg bieten I 7.50—8.10, II 5.30, lil 4.20; 700 kg peen II 6.80, III 5.60, IV 5.20; 900 kg witlof I 44 —45, II 29—31. Ede vlagt en uitgestrekte f van de A.K.U. rood-wtt-blauw bet 25-jarig best week op luis wordt herdacht, tend werd de gn te .winkelweek g derden etalages teeken van de „1 ziet men de glan en klossen, kuns tot veelkleurige of gebruikt als si neering van gant tikelen, want ni textielhandelaren, fruitwinkeliers, 6 en de banketbakk aan dit wtnke!fe< De eerste officie vond omstreeks elf het fabrieksgebouw bijzijn van verschil; te figuren qp het ge industrie e^ een gn het personeel de dir blijk werd aangebo uit twee bronzen la: hoofdingang der fs zullen flankeeren. Uit naam van 1 werd het woord gei van Eek, die in he ting en de ontwik] Edesche fabriek in kwart eeuw schetst: brengend aan het p wijlen dr. J. C. Ha vestigde spreker de wijze waarop ir. vat heer Nolet de bela personeel hadden g door dit vooral in c blijk gaf van sterk het wel en -wee der mité bood den hee voor zijn weikkame lantaarns aan van f model als bij den i onthuld. De heer 1 men met een fraaie bum met den naam op de fabriek werke Oud-minister ir. recteur van de A.K.' de goede woorden g directie; hetgeen eve fabriek is gepresteen van allen van hoog t dmg moge alle plan: ties naar voren brei is gedaan in de fabi gaan dank en hulde sóneel. Wij staan op de gn tijdperken en het i gaandeweg overal gezamenlijk staar doel, dat wij dooi king hebben te diei verhoudingen groei: feestweek kunnen drukking terugvint gedachte, dat sat en samenwerking c arbeid behooren te Langs dezen weg moeilijkheden van de: winnen. De heer Nolet, dankte het personeel tige geschenken en v stekende verstandhou drijf. Het gezelscha daarna naar den hoo de onthulling der lar wonen. De EMKA-H terde de plechtigheid Te Ede werd M door de directie en t der Algemeene Kunst een zeer druk bezocl tie gehouden. Tal van militaire autoriteitei woordigers van Rijks De Onlangs beker invoer In Nederland uit Noorwegen hee den indruk gevestif regeering tot een heeft moeten overg dreigend tekort aan te vullen. Tot goed ge evenwel dienen, van bevoegde zijde i dat hier in het g sprake is van een r gen invoer op b grond. Reeds voor betrokken wij belai veelheden haring va en' wel sedert het a de Zuiderzee. Voor de afsluiting de Waddenzee groc heden haring gevan afsluiting is deze hai Waddenterrein ver: men kocht ter corr Noorwegen de zgn Deze haring komt c de oude Waddenzee werd voornamelijk i den, waarin geen a de „groote" haringv de Noordzee plaats het voorjaar dus Met het invoeren vt ring wordt nu de t import uit Noorweg Zelfs wanneer wi; haringoverschot zoui gehad, zouden wij o stig het met Noorw ten handelsverdrag, Januari j.l. van kra den is, toch haring h ten afnemen. De N< den zich n.l. wat de treft in dezelfde pos met onze bloembolh hebben dan ook bij handelingen over h den eisch gesteld, da verdrag een post vc zou worden opgenom

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2