Het zilveren feest van de Algemeene Kunstzijde Unie Geslaagde Smedenpatroons-dag Vrachtscheepje op het IJselmeer door het kruiende ijs verbrijzeld NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD-Woensdag 22 Januari 1947 PAG. 3 rktberichten Invoer van Noorsche haring Auriol roept op tot samenwerking Denkt U er nog aan? t tegen de beweringen het Vrije Volk, als 40 pet. van de textiel den zwarten handel twijnen, de pers zal ïtdaags volledig wor- ingelicht over de irheid .waarbij wij dan onverbloemde volle irheid hopen te hoo- Het Kamerlid sj en vraagt aan de jeering inlichtingen r het gebeurde met de Gun, waar de mi- ler van oorlog de re- tie vervangen heeft! Zooals gebruikelijk, i gisteren de larnme- waarvan de wol dient het pallium te ver- trdigen, dat aan aarts- schoppen en bisschop- i verleend wordt, op feest van Sint Agnes Z.H. den Paus aan- >oden 5TIG AUTO- UK BIJ DELFT rgemeester van slburg gedood ge van de mist en de Dinsdagmorgen om op den rijksweg on sen ernstig auto on- urd. De majoor van eeringsdienst J. van 3ordes, oud burge~ n Middelburg reed rouw in een tweezit- )gte van garage de i hij een vrachtauto ngwagen wilde inha' chting Rotterdam na lat moment eveneens ;auto. De heer van ide krachtig. Tenge- de gladheid schoof hij ikerzijde van den weg aet zijn tegenligger in s tweezitter werd to- sld. iurder werd op slag jn vrouw moest met erwondingen aan het eenen naar het zieken ïlft worden vervoerd, lere automobilist, de iosch, uit Amsterdam, een tweede aanrijding nen tegen de vracht aanhangwagen oprij- door zijn auto ernstig hadigd. Hijzelf kwam verwondingen af. NIEUWE BASSADEUR >E VER. STATEN derlandsche regeering bewilliging verleend ten de benoeming van den h tot buitengewoon en igd ambassadeur der i in Nederland. De heer ie dr. Stanley K. Horn- rvangen, is thans in Por- rrediteerd. Hij was aan- irts en gelieerd aan een erikaansche makelaars- jnsterdam. In 1942 trad eringsdienst en een jaar jenwoordtgde hij de Ver. ien economischen oor- i Brazilië, waar hij te- i als adviseur van den ;che ambassadeur aldaar. OVERZICHT. PIJK. Deze week was d weer ongekend groot, rijdag was de aanvoer ïoemen. De prijzen wa- oopend, maar over het toch nog behoorlijk. Het n spruiten was groot, de van dit product was hillend, zoodat de prijs een liep, van 2560 ct. >or boerenkool werd van per kg. besteed. Witlof i 5055 ct. per kg op. in een flink kwantum n, dit product varieerde per kg. Voor de overi gen verwijzen wij U rijsnoteering. 2566, Boerenkool 13 of 5255, Groene kpol ïekpeen 4-—7, Prei 1321 kg., Knollen 826 per j kool 4—9, Roode kool alotten 3—8, Kroten 7— eneeren 35 c.t, alles per ORN, 21 Januari 1947. 1 f 12—56; Witte kool Roodë kool f 10.30 sle kool f 9.9011. >1 f 11.Uien: gewone 4.4015.—; drielingen .20; nep f 14.5015. f 8.8.10; groote II 50; Modjo f 2.70; Wor- tkkee verbeterdie f 5.20 fitlof I f 37.—44.— f 32, alles per 100 kg. 3ROEK 21 Jan. Spruit. sav. kool 9.9011; roode -13.80; uien gewone 14.40 14.3014.80; drieling 13— 7—13.30; dubbele 5 10—7.20; 10; II 5.30; til 4.20. IREND, 21 Januari. rd: 145 vette koeien levering, 9 stieren, 29 126 nuchtere kalveren, n en lammeren, nidel: 75 melk- en kalf- 75—825, kalm; 138 gelde ;25550; 11 pinken f 275 l; 311 schapen en lam. 70125, lammeren f 42 286 bokken en geiten vlug; 529 biggen f 12 98 paarden f 4001300, oude kippen en hanen: witte f 3.253.75 per ilauwe f 4.254.75; 7Q0 ien f 612; 450 eenden 200 konijnen f 26; 80 16—19. NDIJK, 22 Jan. 400 kg. I 12.80; 102500 kg gele -10.90; 94000 kg Deensche -8.50; 9500 kg. uien 13.10 1500 kg bieten I 7.508.10, 4.20; 700 kg peen II 6.80, V 5.20; 900 kg witlof I 44 1—31. EDE IN FEESTTOOI Ede vlagt en hoog boven liet uitgestrekte fabriekscomplex van de A.K.U. wappert het rood-wit-blauw ter eere van het 25-jarig bestaan, dat deze week op luisterrijke wijze wordt herdacht. Maandagoch tend werd de grootsch opgezet te .winkelweek geopend. Hon derden etalages staan in het teeken van de „Rayon". Overal ziet men de glanzende spoelen en klossen, kunstig geformeerd tot veelkleurige voorstellingen cf gebruikt als smaakvolle gar neering van gansch andere ar tikelen, want niet alleen de textielhandelaren, doch ook de fruitwinkeliers, de zilversmids en de banketbakkers doen mede aan dit winkelfeest. De eerste officieele plechtigheid vond omstreeks elf uur plaats in het- fabrieksgebouw, waar in het bijzijn van verschillende prominen te figuren qp het gebied der Rayon industrie ctj een groot gedeelte van het personeel de directie een hulde blijk werd aangeboden, bestaande uit twee bronzen lantaarns, die den hoofdingang der fabriek voortaan zullen flankeeren. Uit naam van het eere-comitê werd het woord gevoerd door ir. J. van Eek, die in het kort de stich ting en de ontwikkeling van de Edesche fabriek in de afgeieopen kwart eeuw schetste, daarbij hulde brengend aan het pionierswerk van wijlen dr. J. C. Hartogs. Speciaal vestigde spreker de aandacht op de wijze waarop ir. van Schaik en de heer Nolet de belangen van het personeel hadden gediend, waar door dit vooral in de laatste jaren blijk gaf van sterk medeleven in het wel en wee der fabriek. Het co mité bood den heer van Schaik voor zijn werkkamer twee bronzen lantaarns aan van geheel hetzelfde model als bij den ingang werden onthuld. De heer Nolet vereerde men met een fraaie ets en een al bum met den naam van allen, die op de fabriek werken, Oud-minister ir. van Schaik, di recteur van de A.K.U., dankte voor de goede woorden gericht tot de directie; hetgeen evenwel in deze fabriek is gepresteerd was het werk van allen van hoog tot laag. De lei ding moge alle plannen en concep ties naar voren brengen, het werk is gedaan in de fabriek en daarom gaan dank en hulde uit tot het per soneel. i Wij staan op de grens van twee tijdperken en het inzicht breekt gaandeweg overal door, dat wij gezamenlijk staan voor één doel, dat wij door samenwer king hebben te dienen. Andere verhoudingen groeien en jn deze feestweek kunnen wij de uit drukking terugvinden van de gedachte, dat saamhoorigheid en samenwerking ons bij den arbeid behooren te leiden. Langs dezen weg kunnen wij de moeilijkheden van deze tijden over winnen. De heer Nolet, bedrijfsleider, dankte het personeel voor de prach tige geschenken en wees op de uit stekende verstandhouding in het be drijf. Het gezelschap begaf zich daarna naar den hoofdingang, om de onthulling der lantaarns bij te wonen. De ENKA-Harmonie luis terde de plechtigheid op. Te Ede werd Maandagmiddag door de directie en commissarissen der Algemeene Kunstzijde Unie n.v. een zeer druk bezochte feestrecep- tie gehouden. Tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, vertegen woordigers van Rijks- en particu- Beteekent geen nood sprong De ©nlangs bekend geworden invoer te Nederland van haring uit Noorwegen heeft bij velen den indruk gevestigd, dat de regeering tot een „noodsprong heeft moeten overgaan om een dreigend tekort aan haring aan te vullen. Tot goed begrip mo ge evenwel dienen, aldus werd ran bevoegde zijde medegedeeld dat hier in het geheel geen sprake is van een noodgedwon gen invoer op bovenstaande grond. Reeds voor den oorlog betrokken wij belangrijke hoe veelheden haring van de Noren en' wel sedert het afsluiten van de Zuiderzee. Voor de afsluiting werden op de Waddenzee groote hoeveel heden haring gevangen. Na de afsluiting is deze haring van het Waddenterrein verdwenen en men kocht ter compensatie in Noorwegen de zgn sloeharing. Deze haring komt overeen met de oude Waddenzeeharing en werd voornamelijk in de maan den, waarin geen aanvoer van de „groote" haringvisscherij op de Noordzee plaats had" in het voorjaar dus ingevoerd. Met het invoeren van deze. ha ring wordt nu de traditioneele import uit Noorwegen hervat. Zelfs wanneer wij een groot haringoverschot zouden hebben gehad, zouden wij overeenkom stig het met Noorwegen geslo ten handelsverdrag, dat per 1 Januari J.l. van kracht gewor den is, toch haring hebben moe ten afnemen. De Noren bevin den zich n.l. wat de haring be treft in dezelfde positie als wij met onze bloembollen, en zij hebben dan ook bij de onder handelingen over het verdrag den eisch gesteld, dat er in het verdrag een post voor haring zou worden opgenomen. Here instellingen, deputaties van vereenigingen, groot-industrleelen uit alle oorden des lands enz. waren ter receptie, die in de bovenzaal van „Reehorst" werd gehouden, aanwezig. Het podium der zaal waar de leidende figuren der A.K.U. n.v. hadden plaats genomen ging schuil onder een enorm aantal bloemstuk ken. De raad van commissarissen, onder praesidium van dr. F. H. Fen- tener van Vllssdngen, was voltallig aanwezig. De burgemeester van Ede, de heer J. J.'G. Boot, voerde het v/oord namens het gemeentebe stuur. Een comité uit de burgerij bood vervolgens bij monde van deh luit- kononel J. T. Grosjean een afbeel ding aan van een monumentale fon tein, die binnenkort op het voorter- rei der fabriek zal gebouwd wor den en bedoeld is als huldeblijk der bevolking. Deze aanbieding ging vergezeld van een fraai gecaligra- feerd album met de namen der sdhenkers. Door de bedrijfsleiding werd een schilderij aangeboden. Een druk bezochte revue-voor stelling voor genoodigden en perso neel besloot dezen eersten jubileum dag. Tot ver in den omtrek was in den avond de hemel verlicht door de geïllumineerde fabriek. De wieg, waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft gerust en welke thans bestemd is voor de nieuwe Oranjetelg, is op ver zoek van H.K.H. Prinses Juliana door de vereeniging „Arbeid Adelt" te Baarn opgeknapt. De wieg, welke thans gereed is, werd Dinsdag naar het paleis Soestdijk vervoerd. Stevens P. Er is nog toekomst voor het Ambacht Hoewel slechts 50 van de circa 250 Smedenpatroons uit Noord-Holland met hun dames den Smedendag te Alkmaar be zochten, kan deze toch als goed geslaagd beschouwd worden. Om half 10 vereenigden alle deel nemers zich in de St. Josephkerk, waar de Alkmaarsche Kring-advi seur, de W. E. Pater J. Fréhe een H. Mis tot hunner intentie opdroeg. Na gezamenlijk ontbijt in Pavil joen „Kinheim", heette de heer W. Smorenberg, Voorzitter van den Kring Alkmaar van den R.K.S.B. allen welkom; hij wierp een terug blik in het verleden van den Bond en herdacht de pioniers, den heer Krijgsman z.g. en den heer Koop en den propagandist, den tegenwoordi- gen Voorzitter, den heer G. Alders. Na 25-jarigen arbeid maakte de bezetter een eind aan het Bonds- leven, waarna de Vakgroep het werk overnam. Na de bevrijding echter werd de eigen organisatie weer heropgericht. Spr. deed vooral een beroep op de jongere smeden, die straks het werk moeten voortzetten en zullen moe ten werken aan de vernieuwing van de maatschappij op christelijken grondslag. Spr. eindigde met de beste wenschen voor het welslagen van den dag. De Bondsvoorzitter, de heer G. Al'ders, wees op de taak der leden in de komende bedrijfsgemeenschap. Met alle waardeering voor het werk van de Vakgroep, waarvoor eerder dank dan verwijt past, be toogde spr. dat de Vakgroep thans behoort te verdwijnen. De Regee ring wil de vakgroep echter laten leven tbt de vrije organisatie in staat zal zijn haar taak over te ne men. Daarom dienen wij deze vrije or ganisatie zoo sterk mogelijk te ma ken. Spr. adviseert om, mocht de Vakgroep dit jaar nog de-contribu- tie-kwitantie presenteeren, deze te betalen; het bestuur rekent er ech ter op, dat de contributie van den Kath. Bond betaald wordt. Wat het werkprogram betreft, wees spr. op de verbetering van de Vestigings wet, de Vakopleiding, waardoor het tekort aan arbeidskrachten moet worden opgeheven en de pension- neering. Spr. riep aller medewer king in, om den R.K.S.B. tot grooten bloei te brengen. Rector J. Broers, Algemeen Ad viseur der Standsorganisaties ging uit van de veronderstelling, d#t vele leden nog niet voldoende over tuigd zijn van den noodzaak van een principieele organisatie, die zooals de Kardinaal zei de eenige zekerheid geeft, dat in de komende jaren de groote goederen van de Katholieke beschaving en cultuur ook in de zakenwereld en in de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voldoende gewaarborgd worden. Spr. citeerde ook den brief van de Bisschoppen, waarin de principieele organisatie als middel werden ge prezen om den geest van de wereld, die ontkerstend is, weer in de goede richting te leiden. Wanneer het menschdom zich wat meer ver diepte in de encyclieken en er naar leefde, dan kan er weer een christe lijke geest over de wereld komen. Cok in de economische orde heeft de Kerk zeggenschap. Een opbouw naar katholieke principen van het maatschappelijk leven kan alleen bereikt worden via onze eigen orga- AUTOBUS GEKANTELD TE LEIDEN Twee zwaar gewonden Een autobus van het „Stads verkeer" te Leiden kwam in botsing met een zware groen- tenvrachtauto met aanhangwa gen welke geen voorrang ver leende. De bus werd geramd en halverwege op een trottoir ge worpen. De chauffeur wist het noodluik te openen waardoor de passagiers, waaronder een paniek dreigde uit te breken, de bus konden verlaten. Twee personen die juist passeerden raakten onder de bus bekneld en werden zwaar gewond er onder vandaan gehaald. Vijf andere personen werden eveneens vrij ernstig gewond. De eerste 1 Vip dienst vervoerde allen naar het Academisch ziekenhuis. Zeven andere personen liepen schaaf- en snij wonden op. nisaties, waaibij allen dienen te zijn aangesloten omringd door de veilige muur van de Katholieke sociale leer. Met de andere organisaties willen wij wel samenwerken, maar niet samensmelten. Drs. W. J. Vlek, secretaris van den Ned. Kath. Middenstandsbewe ging wees op de nieuwe koers, die na de bevrijding door deze bewe ging werd ingeslagen. De eene groote allen-omvattende standsorganisatie heeft secties voor de verschillende vakbonden, die naast een Godsdienstig-zedeHjke taak ook technische, economische en sociale problemen heeft. In de top leiding van de publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie moet ook de Kath. Bond vertegenwoordigd zijn. De Standsoxganisatie heeft weer secties voor de behartiging van de godsdienstig-zedelijke en sociale be langen; voor rie algemeene ontwik keling en opleiding van jonge mid denstanders; een sociaal-charita tieve taak - (Santos) en een cultu- reele taak; De bedrijfsorganisatie beweegt zich meer op het algemeene terrein van de groote vraagstukken, zooals prijspolitiek en belastingpolitiek. Spr. betoogde tenslotte, hoe de in vloed van het Grootwinkelbedrijf aan den eenen kant en de arbei dersbeweging aan den anderen kant, den Middenstand moet stimuleeren om te komen tot een groote princi pieele vakorganisatie. Na de lunch, die Zeer geanimeerd verHep, werd op voorstel van den heer Smorenberg een collecte voor Kath. Thuisfront gehouden, die bijna flOO.— opbracht. In de middagvergadering, die ge deeltelijk door Pater Fréhe werd bij gewoond, sprak de architect Valk uit Vught over de veredelipg van het am. bacht. Spr. schetste de beteekenis van het ambacht in het verleden en herin_ nerde eraan; hoe beroemde bouw meesters en beeldhouwers uit het am- bacht voortkwamen. In Amerika en Canada, waar alles industrieel gemaakt wordt, toont men meer belangs'elling voor het atjibachtswerk uit Nederland. Spr. betoogde dat bij den wederopbouw ook de stëm van het ambacht gehoord moet worden; opdat aa" groote werken niet de schoone voleinding ontbreekt (die alleen het ambacht er aan kan ê'even) lóoals b.v. in de Wieringermeer het geval was. In het verleden was het ambacht de graadmeter van de Nederlandsche cul_ tuur en ook in de toekomst zal zij dit weer kunnen worden; als meer aan. dacht besteed wordt aan de opleiding De tweejarige cursus aan de Ambacht, scholen heelt volgens spr. ten doel de arbeiders naar de fabrieken te jagen, een drie.jarige cursus zal meer leiden tot de vorming van een zelfstandigen ambaehtsstand. Aan de Regeering is een rapport uitgebracht over een op te richten Regeeringsdienst voor Am. bachten en Industrie; spr. is daar mor. dicus tegen, omdat dit zou leiden tot Staatssocialisatie; dat weer uitloopt in Staatsabsolutisme, waartegen wij één blok moeten vormen. Willen wij onze persoonlijkheid en de tdekomst van het ambacht waarborgen; dan dienen wij zelf deze^taak in handen te nemen. De na.oorlogsche verflieuwing en verjong.ng'. het economisch besef en het geestelijk besef van de persoonlijk, heid doen spr, voor de toekomst van het ambacht veel goeds verwachten. Het ambacht brengt de kunst in het dag'elijksche leven en bevordert een goede levensstijl. Spr. wekte de deel. nemers daarom op bij zich en de jon geren een nieuwen ambachtsgeest aan te kweeken. Het Zuid-Nederlandsch Tooneel heeft feestplannen In verband met.de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin is bij het Zuid-Nederlandsch Tooneel in studie genomen „De blauwe kamer" ('t is Oranje, 't blijft Oranje) een oorspronkelijk TÏederlandsdh tooneelspel in vijf be drijven door Toen Rammelt. Het ligt in het voornemen, van het gezelschap d.e première uit te bren gen omstreeks den tijd waarin de blijde gebeurtenis gevierd zal wor den. In de voorstelling treden c a. op; Pierre Balledux, Cathy Boning, Atie Crok. Charles Mögle en Erna Balledux. Hét stuk dat in de Fran- sche bezettingstijd speelt, zal gere gisseerd worden door Pierre Balle dux. Geen audiëntie De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk zal op Donderdag 23 Januari geen audiëntie verleenen MEVR. KROELLER WAS DE GOEDHEID ZELVE Leidster van „Frontiorg" voor het Hof Gedurende den oorlog trok „Frontzorg" zich het lot a$n van diegenen, die in Duitschen krijgsdienst aan het Oostfront streden, door hen „liebesgaben" en brieven te zenden. Deze actie, die door mevr. E. Kroeller Schaefer in 1941 was opgezet voor deze soldaten, die, zooals te begrijpen was van Nederland uit totaal geen moreele of ma- terieele steun ontvingen, had zich uitgebreid tot een machtige organisatie, met afdeelingen in geheel Nederland. Ondanks den toon van de overlegde corres pondentie met deze Oostfront soldaten, beweerde mevr. Kroel ler, voor de Rotterdamsche Ka mer van het Haagsche bijzonder gerechtshof, altijd anti-Duitsch te zijn geweest en slechts be ducht te zijn geweest voor het bolsjewistische gevaar, welke verklaring door den president ten sterkste betwijfeld werd. Ter staving van deze bewe ring voerde zij aan nimmer de Duitsche militairen te hebben ontvangen en nimmer een dei— gelijke actie ten behoeve van Duitscjie soldaten te hebben wil len organiseeren. Op de vraag van den president of zij ook aan de tienduizenden Nederlandsche arbeiders in Duitschland had gedacht, ant woordde zij dat, zij ieder die hulp noodig Had, zoover zij daartoe in staat was, had ge holpen. De procureur-fiscaal eischte 5 jaar met aftrek van preventief. Uitspraak over 14 dagen. Dr. Ph. J. Idenburg naar Amerika Dr. Ph. J. Idenburg, directeur" generaal van de statistiek, is ter bijwoning van de statistische commissie van de vereenigde naties, welke 27 Januari a.s. begint, Dinsdagmiddag per vlieg tuig naar de Ver. Staten ver trokken. Hij zal deze reis mede ten nutte maken aan de bestu deering van de nieuwste uitvin dingen op het gebied der sta tistische machines, welke ten dienste van de volkstelling wel ke op 31 Mei a.s. zal worden gehouden, wordt nl. het gebruik van een geheel nieuw type over wogen. Dr. Idenburg hoopt 16 Februari a.s. weer terug in Ne derland te zijn. Kabus ter dood veroordeeld Het Amerikaansche militaire ge rechtshof te Stuttgart heeft Sieg fried Kabus, onderofficier bij de S.S., ter dood veroordeeld wegens bomaanslagen op het hoofdbureau van politie en zuiveringshof te Stuttgart. DE SITUATIE IN INDONESIË CARTO- 4702 De sleepboot „Zeemeeuw", onder den kapitein-eigenaar Damstra, afkomstig uit Hoorn, vertrok Maandagmorgen om negen uur met een sleep van vier vrachtbooten uit Enk huizen naar Amsterdam,De tocht verliep in den beginne vlot, maar in de buurt van Marken kwam men om half een 's nachts in een ijsveld terecht. Bij de verwoede pogingen om een weg voor zijn sleep te banen raakte de „Zeemeeuw" zijn schroef kwijt, toen hij 200 meter in hel ijs was doorgedrongen. Het schip was dus volkomen machteloos. Een der gesleep le booten, die „Neerlandia" van de Scheepvaart maatschappij Rotterdam, is daar op met een achteropkomend beurtschip, „Koopman's Welva ren" onder schipper Altena uit Hoorn, die een vrachtdienst tus- schen Hoom en de Zaanstreek onderhoudt, aan het werk geto. gen om een vaargeul voor de an. dere booten vrij te maken. De motorvrachtboot „Onderneming" uit Broekerhavep onder schipper Deen, nam de lamgeslagen „Zee meeuw" en de beide andere sleep- schepen op sleeptouw door hel opengebroken ijs. Weldra werd het echter onmogelijk verder te gaan, het opstuwende ijs ver sperdie den weg. Tegen drie uur zaten alle schepen muurvast. Plotseling begon 't ijs te kruien en ver brijzelde het ruim 100 ton metende scheepje „De Hoop", dat in een oogenblik onder het ijs verdween. Gelukkig had den de zes opvarenden het ongeluk zien aankomen en zich over het ijs in veiligheid gesteld op de „Onderneming". „De Hoop" was onderweg naar de Bollenstreek met een lading stalmest en behoorde toe aan zijn schipper, Meier, die zich met zijn vrouw en kind, alsmede zijn schoönouders en hun zoontje, aan boord bevond. Al hun bezittingen werden een prooi dier golven. Noodgedwongen hebben de in het ijs beknelde schepen den nacht'op-het IJselmeer doorge bracht. Tegen den ochtend kon de „Onderneming" zich aap den greep van het ijs ontworstelen en is met de schipbreukelingen, die er zonder kleerscheuren waren afgekomen, naar Amsterdam ge varen, hetgeen niet kon geschie den zonder dat het schi-p zelf eenige averij opliep. Om ongeveer één uur Dinsdagmiddag is het schip in de Amsteranmsche haven aangekomen. Direct daarop heef: de sleep boot „Inter Nos" onder kapitein eigenaar Molenaar uit Amster dam, zee gekozen om de vier schepen, die hij Marken nog steeds in een zeer benarde positie verkeeren, te hulp te komen. De sleepboot „Inter Nos" onder kapitein-eigenaar Molenaar uit Amsterdam, die Dinsdagmiddag ter assistentie van de vier on het IJselmeer ter hoogle van Marken in nood verkeerende schepen was uitgevaren, arriveerde omstreeks zeven uur gisteravond met de sleepboot „Zeemeeuw" „op sleep" die zijn schroef in het ijs was kwijtgeraakt, in de Oranjesluizen. Tegelijk met hen werd de sleep boot „Alcylon", die de vrachtboot „EinanueP sleepte, geschut. Alle booten stoomden naar Amsterdam op. De vrachtbooten „Koop- mans Welvaren" en de „Neer. landia" zitten nog in het ijs vast en waren gedwongen den nacht op het IJselmeer door te brengen. Volgens de be manning van de binnengeko men schepen is de toestand van deze twee schepen niet zonder gevaar, daar het krui ende ijs do schepen dicht on der de wal heeft opgeduwd en als de ijsmassa weer in be weging zou komen bestaat er groote kans dat de schepen worden opgelicht en door den geweldigen druk totaal ver splinterd. Voorlocfpig bestaat er nog geen direct gevaar. De toestand van 't ijs is echter zoodanig, dat niet mag .worden aangenomen dat vandaag reels een onlzettings- poging kan worden ondernomen, temeer daar het weerbericht lichte vorst meldde. Zooals reeds in het eerste bericht is gemeld, is het scheepje „De Hoop" onder 't ijs geschoven. Hedenmorgen zouden de pas sagier-vrachtschepen, de „Rijn stroom" en de „IJselstroom", van de reederij Koppe te Amsterdam, een tweede poging ondernemen om een waterweg over het IJsel meer naar Zwolle te breken. Menschelijk geweten onder dwang Is de strijd vergeefs geweest? „De rechten van den mensch op godsdienstig en burgerlijk terrein hebben nog steeds geen erkenning gevonden," zeide Z, H. de Paus in een rede, die hij hield voor Amerikaansche boek- en courantenuitgevers en journalisten. De oorlog is wel beëindigd maar de dwingelandij is nog niet ten einde. De gedachte dat de helden dood van zoovele dappere jonge lingen, uit alle landen der wereld bijna, zoo weinig vrede en recht vaardigheid heeft nagelaten is wel eens ontmoedigend. Toch -zal óe Kerk volhouden en zal zij God blijven smeeken de leiders der naties, verstand en moed te schen ken opdat zij dé aan hen toever trouwde volkeren zullen leiden tot de rifeiltge bakermat die alleen beschaving en vooral het geloof voor allen is. Z.H. voegde er nog aan toe, dat het bezoek der journalisten aan Europa moet opgevat worden als een ernstige zending. Zij kunnen door hun werk het goedé steunen en verspreiden. Ook het Ameri kaansche publiek had verwacht dat de bevrijding gepaard zou gaan met een bevrijding van de geestelijke dwang die nog op vele volkeren rust. Het is goed dat de wereld kennis krijgt van de- na- oorlogsche Europeesche toestanden Wellicht dat dan uit de nood der tijden nog iets goeds geboren wordt. PURGACEEN tmmP Een ideaal Laxeermiddel Verpakking van 40 labl. 90 cL Wat Mijnhardt maakt EEN DRAMA AAN DE GRENS Zeven-jarig meisje door misverstand doodgeschoten Een noodlottige vergissing aan de grenspost „de Kabeljauw", nabij Gssendrecht in West-Brabant hgeft Zaterdagmiddag het leven gekost van het zevenjarig dochtertje van den heer Kooien uit Bergen op Zoom. De heer Kooien reed vanuit België met zijn auto Nederland bin nen en was juist door de douane post „de Kabeljauw" even van den grooten weg afgeweken. Een grens- kommies sommeerde om te stoppen, doch blijkbaar is dit den autobe stuurder ontgaan. Ook schijnt hij het waarschuwingsschot dat daarna gelost werd, niet gehoord te heb ben. Een tweede schot van een der kommiezen trof daarna het dochter tje van den heer Kooien, dat naast haar vader in de auto zat, doodelijk. Naar wij vernemen is de situatie ter plaatse inderdaad misleidend. Het douanekantoor is namelijk ach ter den dijk gelegen en het door den heer Kooien ingeslagen weggetje is een vroegere verbindingsweg tus- schen Nederland en België, welke thans voor het publiek verboden is, doch niet is afgesloten. Het vliegongeluk nabij de „Twenthe" Onder zeer groote belangstel ling heeft gisteren te Leeuwar den de teraardebestelling plaats gehad van de stoffelijke resten van den leerling-vlieger W- Bekker, die vorige week bij het ongeval op het vliegveld Twen- the om het leven is gekomen. De kist werd door acht padvin ders naar de groeve gedragen. Een groot aantal sprekers ge tuigde van groote waardeering voor den doode. Namens den minister van Verkeer werd het woord gevoerd door dep com mandant van de Rijkslucht vaartschool Gilze-Rijen. Prof. Dr. C. G. Wagenaar dankte-na mens de familie voor de be toonde belangstelling. De hulp aan Zeeland De voor de Stichting Scheide- monden bijeengebrachte be drag, rond f 300.000, is door het bestuur cier stichting dezer dagen verdeeld. Voor den land bouw vverd f 130.000 bestemd, voor medische doeleinden werd f 75000 beschikbaar gesteld, voor onderwijs en jeugdcentra is ook f 75000 uitgetrokken;* voor di versen f 20.000. Op Schouwen- Duiveland en Walcheren komen landbouw - proefbedrijven. Het bunkerkamp te Groede zal in gericht worden als hertenkamp. Het leger heeft tandartsen noodig Omdat het getal gewone dienst plichtigen, die tandarts zijn, verre van toereikend is voor de tandheel kundige verzorging van de troepen, zoowel in Nederland als in Indië en men tevens een aflpssingstermijn voor tandartsen wil toepassen; wor den thans ook de buitengewone dienstplichtigen, die tandarts zijn, in militairen dienst geroepen. Mej. Ribbins Peletier bedankt als lid van de Eerste Kamer In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van de Eerste Kamer is mededeeling gedaan van een schrijven van mej. mr. A. E. Ribbius Peletier (PvdA) te Amsterdam waarin zij bericht voor het lidmaatschap van de Kamer te bedanken. In een boodschap aan de Fransche Nationale Vergade ring heeft Vincent Auriol, ,de Fransche president, o.m. ver klaard, „de eer, die mij te beurt gevallen is, legt mij ^groote verplichtingen op. Jk zal mij beijveren, de eerste diepaar van de vierde repu bliek te zijn." Auriol wekte de Franschfn op tot nauwe samenwerking met el kander, zoowel als met de ge- heele wereld, Auriol was er van overtuigd, dat het voorbeeld van Leon Blum, die het bewijs gele. verd had, dat men met vasten wil en liefde voor het vaderland veel kan bereiken, opgevolgd zou worden. „Wij moeten onze bondgenoot schappen en vriendschapsverdra gen in, stand houden en verder ontwikkelen, teneinde een ople ving van den geest van verove ringszucht te verhinderen en te verzekeren, dat ons land en alle verwoeste landen rechtvaawïige herstelbetalingen en volledige veiligheid zullen verkrijgen." MOORDAANSLAG OP OUDE VROUW Dader voortvluchtig De Schieweg te Rotterdam werd Dinsdagmorgen in op schudding gebracht, doordat de 71-jarige weduwe M. Hijna- Pet zwaar gewond uit de deur van haar woning kwam ge strompeld en aan de voorbij gangers mededeelde, dat zoo even op haar een roofoverval was gepleegd, waarbij de da der het tevens op haar leven bad gemunt. Onmiddellijk werden de Genees kundige Dienst en de politie ge, waarschuwd. De vrouw, die in ernstigen toestand naar het zieken huis aan den Bergweg werd ver voerd, had nog de kraght te ver klaren wat haar overkomen was. Er had zich een man bij haar.jge- meld, die voorgaf de waterleiding te moeten repareeren. Dinsdag omstreeks tien uur was hij terug gekeerd omd'at hij een stuk ge reedschap zou hebben laten liggen. Mevr. H. ging mee naar den kel der. Nauwelijks waren beide daar aangekomen, of de man ging haar te lijf en sloeg haar met een hard voorwerp neer. In de veronder stelling, zijn slachtoffer onscha delijk te hebben gemaakt, snelde de man naar boven, rukte een gordijn af, wikkelde daar het ra diotoestel in, greep een aantal ju- weelen en het voorhanden zijnde geld en verdween. De neergeslagen vrouw heeft, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, nog kans gezien zich naar boven te slepen, de bui tendeur te openen en alarm te slaan. Hij WILDE NEDERL. OFFICIER WORDEN En ging daarom bij de „Gruene Polizei" „Mijn eenig verlangen was officier te.worden en het natio naal belang stond mij steeds voor oogen", verklaarde de 27- jarige A. Bruinsma voor de Rot terdamsche kamer van het Haag sche bijzonder gerechtshof, als motiveering van zijn dienstne-1 men bij de gruene polizei. In 1939 was hij lid geworden van de N.S.B. Voor een opgaan van Nederland in Duitschland voelde hij echter niets en toen hij vond dat de N.S.B. al te zeer in het Duitsche vaarwater mee voer,' had hij zich in 1942 terug getrokken. Desondanks had hij zich, zooals hij voorgaf, coute que coute, willen bekwamen voor de functie van officier bij een event, later Nederlandsch leger en was hij daarom door blijven gaan met het volgen van diverse militaire opleidingen, waarvan sommige in Duitsch land. Na een opleiding in Schalkhaar werd hij inspecteur* van politie te Rotterdam. De advocaat-fiscaal, die het verweer van Verdachte niet ge heel au serieux nam en het feit, dat Bruinsma als Nederlander dienst had genomen in Duit schen krijgsdienst, zeer ernstig achjte, eischte levenslang met ontzetting uit de beide kiesrech ten. \X/e zijn midden in de interna tionale Bid-week. In de Christenheid der geheele wereld bidden duizenden en tienduizen den en millioenen om de ver werkelijking van Christus' be de: „Dat zij één zijn!" Een mas saal gebed om eenheid stijgt in deze dagen van de geheele aarde op. Het zal zijn uitwer king niet missen. Iedere dag is het een andere intentie, die wordt voorgehouden. Dofit ook gij mee! Voor uzelf, in uw ge zin gezamenlijk. Wees groot in uw bidden, katholiek, dat is we reld-omvattend! Ga uit boven het kleine kringetje van uw eigen belangen. Het gaat om de eer van God, om de glorie van het rijk van Christus op aarde. Heb een missionaris-geest in u! Bid mee! Offer mee! Draag hei uwe in gebed en offer bij tot deze storm-loop op den He:\el! Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3