UITBR tussc lemgendijker L.T.B. bestaat dertig jaar Harenkarspel staat er goed voor BLOEMENPRACHT IN WINKEL Contract levering GROEN1 NAA I NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 27 Januari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN EEN R.K. ORATORIUM- VEREENIGING? Waarom? HERDENKING DORUS RIJKERS Veel belangstelling Jongenslyceum POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING TE ALKMAAR Glasactie Ruiten Troef Katholieke Middenstand VOORZITTER DUIJVES IN HET ZILVER Uitstekend geslaagde herdenkingsdag Hoogere salarissen en pachten Een sieraad voor Noordholland DE LICHTE MUZE JUBILEERT Tien jaar organisatie WEERBERICHT DEKEN SIMONS VAN BEVERWIJK Plotseling overleden &uno€in. Felix Timmermans overleden K Koude zal nog aanhouden Marktberichten Onze agr export in Prins Guste Sneeuwsto Marse Een opbrei gemiddeld ee per mc (Ingezonden) „Ieder mensch heeft van na ture het recht zich te vereenigen", zoo schrijft Paus Leo XIII in zijn Encycliek „Rerum Nova rum". En dit recht kan door omstan digheden wel eens plicht worden, wanneer, hoogere belangen in het geding komen. Pnder hoogere belangen reken ik op de eerste plaats 's menschen principieele opvatting over het lev^n hier en hiernamaals. Degenendie hierover hetzelfde dienken en hetzelfde willen, heb ben dus het recht en ook den plicht zich aaneen te sluiten, om hun gemeenschappelijk doel te bereiken. Welnu, dames en heeren leden en oud-leden van onze U.K. Gem, Oratprium-Vereeniging, dan heeft men eigenlijk 't antiwoord op de als „motto" van dit artikel ge- Snelde vraag: „Waarom een R.K. Gem. Oratlorium-Vereeniging?" Gij zijt immers allen katholiek, dames en heeren; hebt eenzelfde principieel*? levensopvatting, die gij naa« buiten wilt en moet uit dragen. Ik ben misschien wel een beetje zwaar op de hand, maar toch is het,.de waarheid: U wilt uw over tuiging uitzingen in mineur of majeur, maar zonder dissonan ten, in één. mooi, harmonieus ge heel. In een harmonieus geheel! Ja, niet alleen muzikaal, maar ook organisatorisch. Als wij een en hetzelfde prin cipieel levensdoel hebben, dan hebben we ook den plicht om alle gevaren, die dit doel bedrei gen, te vermijden. En een groot gevaar voor onze godsdienstige overtuiging is gelegen in een neu trale vereeniging. Dus huisgenoo- t£n des geloofs bij elkaar. Dat wil nog niet zeggen, dat dan alles in pais en vrede gaat, maar wel, dat er veel gevaren, die anders aanwezig zijn en kunnen zijn, ge ëlimineerd worden. Want mi is het in katholiek verband: de kath. vader en moeder gaan repeteeren en zingen, de verloofden ook, en die nog niets hebben, vinden een milieu, geschikt om met iemand van eigen overtuiging kennis te maken. (Vraag het maar eens aan sommige muurbloempjes of vrij gezellen.) Dames en hoeren, begrijpt u nu het goed recht van een R.K. Gem. Oratorium-Vereen iging? Welnu, maakt dan als echte leekenapostelen propaganda voor uw mooie R.K.G.O.V., de eenig- ste katholieke vereeniging op dit gebied in Alkmaar, Voer het op, kwalitatief en kwantitatief, opdat het moge zijn. en blijven een altijd-springende heldere bron van katholiek cul tureel, muzikaal leven voor Alk maar en omstreken. Iedere Vrijdagavond 8 uur wordt de repetitie gehouden in Café Centraal, Hofplein; in studie hebben we het Te Deum van. Brüekner en de Stabat Mater van Dvorak, twee prachtwerken voor koor, solisten en groot orkest. Het is een eer er aan te mogen medewerken. H. A. SWART, voorzitter RK.G.O.V. Brouwerstraat 15b Alkmaar. BELANGRIJK VOOR BESTUURDERS VAN MOTORRIJTUIGEN ALKMAAR In het bezit van een werkboekje van de Rijtijden- wet moeten zijn: a. bestuurders van motorrijtui gen, die gedurende meer dan 12 uren in een week als autobus- bestuurder, taxi- of huurauto.be. stuurder of vrachtautobestuurder werkzaam zijn; b. personen, die als bestuurder van e.en motorrijtuig in dienstbe trekking w.erkzaam zijn, heizij uitsluitend als zoodanig, hetzij te vens op andere wijze; c. personen, die anders dan in dienstbetrekking een motorrijtuig bestujen waarmede personen of goederen tegen vergoeding van welken aard ook worden ver voerd; een en ander voor zoover te hunnen aanzien het bepaalde on der a niet van toepassing is. Het vorenstaande is niet van toepassing op personen, die in dienstbetrekking een personen auto besturen en die dpor het districtshoofd van de Arbeidsin spectie voorwaardelijk of onvoor waardelijk zijn erkend als of ge lijk gesteld, met: 1. handelsreizigers; 2. particuliere chauffeurs. Voorts is het hoofd of de be stuurder eener onderneming, waarin personen al of niet voort durend werkzaam zijn als bestuur der van een motorrijtuig, ver plicht een chauffeursregister aan te houden. Het chauffeursregister vermeldt alle namen vain de Ijierboven be doelde personen, daaronder be. grepen het hoofd of de bestuur der der onderneming, zoo deze zelf Jn die onderneming als_ be stuurder van een motorrijtuig werkzaam is. Nadere inlichtingen worden ver schaft aan Het Bureau van Poli- <o, afd. Verkeer, DEN HELDER. r- Ter gelegenheid van het feit, dat het Maandag Jan. Si.aprecies een eeuw geleden zal zijn dit Doms Rijkers in Den Helder het levenslicht aanschouwde, zullep enkele aigevaardigden van de Redding_Maat_ schappij zich o.m. naar het graf van Dorus Rijkers, begeven, w^ar Pie*er Bot, de tegenwoordige schipper, een krans zal leg'gen. Wethouder v. Slingerlan! heeft op zijn 60sten verjaardag veel be langstelling ondervonden. Een schriftelijke gelukwensch kwam o.m. in van oud-burgemeester van Kinschot. Burgemeester Koelma kwam hem persoonlijk geluk. wenschen, evenals vele raadsle den en oud-raadsleden. Vele bloemstukken gaven mede uit drukking aan de gevoelens, die zijn politieke en andere vrienden voor hem koesleren. ALKMAAR Als 2e abonne mentsvoorstelling m de 2e serie wordt Vrijdag 31 Januari, 8 uur, in het Gulden Vlies, door de too. neelgroep „Comedia" de 102e voorstelling van „Jongenslyceum" opgevoerd. Dit nieuwe sluk heeft in het geheele land groote succes sen geoogst, hetgeen wel blijkt' uit het groot aanlal voorstellingen in betrekkelijk korten tijd. Hoofd rollen worden vertolkt door Ank v. d. Moer, Guus Oster, Han Bentz v. d. Berg, John Gobau, Cruys Voorbergh. Het Alg. Handelsblad schreef hierover o.m.: Wat Roger Ferdinand ons in zijn stuk te bie den heeft, is amusement van het allerbeste soort. De opvoering, welke „Comedia" er van gaf, was in alle rollen voortreffelijk. Voor de door de Postduivenver- ecnigingen Alemaria Victrix en Steeds in Spanning in.de bovenzaal van café Switzer te Alkmaar geor ganiseerde tentoonstelling bestond groote belangstelling. Toen we Zaterdagavond een kijk- jfe namen op deze tentoonstelling heerschte er een gezellige drukte en eigenlijk was 't zaaltje wel wat klein. Onder de 220 inzendingen kon men meerdere fraaie exemplaren bewonderen, waaronder ook duiven, die zich uitstekende vliegers hadden getoond. De keurmeester, de heer Veen uit Den Haag had dan ook een moei lijke'taak en een drukken dag. De hoer Godschalk, voorzitter van Alemaria Victrix opende de ten toonstelling met een kort woord, waarin hij gewaagde van de goede samenwerking tusschen de vereeni- gingen Alemaria en S.I.S. en be treurde het dat met de derde Alk- maarsche vereeniging die goede sa menwerking niet bestond! Hij dankte den secretaris, den heer Huiberts voor het vele werk door hem verricht. Ook de heeren Pel van Steeds in Spanning en v. d. Elskamp, voorz. der afd. Noord-Holland A., voerden nog het woord. Ook zij spraken de hoop uit, dat de samenwerking tus schen de drie plaatselijke vereeni- gingen spoedig een feit mocht zijn. De uitslag van de keuring was: Klasse 1: 1 N. IJpma, tevens schoonste vogel (doffe); 2 Kaper- Termaat. Klasse 2: 1 A. Haring; 2. Godschalk-Noome. Klasse 3: 1 God- schalk-Noome; 2 v. d. Elskamp. Klasse 4: 1 H. Pel; 2 N. IJpma. Klasse 5: 1 Godschalk-Noome (op een na schoonste vogel, doffer); 2 H. Bouwens. Klasse 6: 1 C. D. Hui berts (schoonste vogel, duif); 2 N. IJpma. Klasse 7: 1 Kaper-Termaat; 2 Vrasdonk-Oldenburg. Klasse 8: 1 Vrasdonk-Oldendurg; 2 N. IJpma. Klasse 9: 1 H. Schipper; 2 N. IJpma. Klasse 10: 1 Th. Pronk; 2 G. Hij mans. Zondagmiddag werd nog een ver loting gehouden van jonge duiven, waarvoor de belangstelling even eens groot was. Deze tentoonstelling mag zeker een succes genoemd worden voor de organiseerende vereenigingen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Nico- laas A„ zoon van Pieter van der Molen en C. van Diepen; Vincen. tius zoon van Jacobus Schipper en C. M. Schagen; Jan, zoon van Hendricus Bellekom en J. Bie- man; Wilhelmus A. M., zoon van Anthonius N, Ligthart en G. M. Berger; Anna G„ dochter van Jan Ólie en Th. B. te Grotenhuis; Jo hanna M., dochter van Gerardus van den Berg en O. P, Baku- menko; Willem, zoon van Pieter Aay en C. W. Schuts; Mandericus P., zoon van Johannes G. Kuys en C. J Butter; Nicolaas G, zoon van Cornelis G. Schipper en C. A. Oudejans. CASTRICUM Deze week kwam het comité Glasactie Rui ten Troef wederom in vergade ring bijeen onder leiding van den Edelachtbaren heer burgemeester Smeels, voorzitter van het comité. Besproken werd steunverlee- ning aan de geteisterde gebieden aan <fe hand van de toegezonden circulaire door het hoofdcomité. Getracht zal worden medewer king te verkrijgen van besturen der plaatselijke vereenigingen, teneinde verdere steunverleening mogelijk te maken. Wij denken hierbij aan evenlueele sportwed strijden, fancy-fair e.d. ten bate van het beoogde doel. Besturen van vereenigingen, die medewer king willen verleenen, gelieven zich in verbinding te stellen mei den secretaris van het plaatselijk comité: B. A. Dingerdis, Prins Bernhardstraat 20, alhier AKERSLOOT. De R.K. Mid. Bond hield een ledenvergade ring. De opkomst was maar zeer matig. De voorzitter opende met ge bed en heette allen welkom. Er werden enkele belangrijke mededeelingen gedaan. En na de vele gezichtspunten te hebben behandeld, werd besloten tot de oprichting van een spaarfonds genaamd: Onderlinge Hulp. Een prachtwerk van naastenliefde. Het Bestuur hoopt dat dege nen die er niet waren toch nog een klein bedrag storten in de kas van het spaarfonds. Na de gehouden Rondvraag, die niet groot was, dankte de voorzitter de leden en hoopte dat deze avond mag leiden tot groo- tere bloei der organisatie en hij sloot de vergadering met de christelijke groet. De plaatselijke afdeeling van den L.T.B. te Langedijk herdacht haar 30-jarig bestaan en haar voorzitter, de heer P. Duyves, zijn zilveren jubileum als voorzitter. 's Morgens om 9 uur werd de dag begonnen met een plechtig gezongen H. Mis met algemeene H. Communie voor alle leden. Na de H. Mis vereenigden alle ieden zich in de Burg voor een gemeen schappelijk ontbijt. De voorzitter uitte zijn groote voldoening over de goede op komst van de led^n en was dank baar gestemd. De leden hebben het hsm in de afgeloopen 25 jaar niet te moeilijk gemaakt. In den crisistijd waren de gemoederen weieens verhit, maar altijd ging men in vrede uileen. De vice-voorzitter, de heer Jac. Weel, sprak den jubilaris toe en zeide, dat de beste hulde voor den voorzitter is, dat hij 25 jaar de leiding heeft gehad. Namens de vereeniging bood spr. den jubila ris een boekenkast aan en namens het bestuur bloemen. De voorzitter dankte bewogen. 's Middags om 2 uur werd in de Burg de feestelijke jaarvergadering gehouden. Op deze vergadering merkten we op den Zeereerw. Heer Pastoor, geestelijk adviseur van de afdeeling, en het eerelid den heer Jac. Groen Azn., lid van de Tweede Kamer der Slalen- Generaal. Verschillende bloem stukken, o.a. van de zuster.staads- organisaties, waren ingekomen. De voorzitter opende met een welkomstwoord. Een speciaal woord van welkom riep spr. toe aan den Zeereerw. Heer Pastoor, die ondanks ziekte aanwezig kon zijn en aan den h.eer Groen. Behandeld werd 'n ingekomen schrijven van den L.T.B. betref fende de maximumprijzen voor wintergroenten. Een onderhoud, welke de afd. Tuinbouw van de Stichting heeft gehad met den minister, heeft geen resultaat ge had. De heer Groen becritiseerde het feit, dat de georganiseerde tuinbouw niet is gekend bij het uitvoeren van dezen maatregel. Het Deensche stoomschip „Lilian", dat heel Nederland veertien dagen in spanning heeft gehouden, is dan eindelijk losgekomen van de Noorderhaaksche gronden en in de haven van den Hel der binnengebracht; de feeks is getemd! Harenkarspel's gemeenteraad kwam in openbare zitting bijeen in het raadhuis van Dirkshorn. Burgemeester Nolet bood' de leden zijn beste wgnschen aan voor 1947. Daarop deelde hij mede dat de gemeente er financieel ge sproken zeer goed voor staat, het geen wel uit de te behandelen begrootinig zou blijken. Onder de ingekomen stukken bevonden zich verzoekschriften der gemeentelijke muziekcorpsen om subsidie. B. en W. stellen voor hen een subsidie van f 100 te verleenen, hetgeen werd goedgekeurd. Alle gemeenten rond Schagen exploiteeren gezamenlijk den vleeschkeuringsdienst Barsinger- horn en de destructor te Scha gen. Waar de verordening van dezen dienst gewijzigd moet wor den, keurde de raad 'deze ver ordening goed. Het gemeentepersonael zal 10 pet. salarisverhooging ontvangen. Eveneens kregen B, en W, vrij mandaat om een kasgeldleening op de vrije kapitaalmarkt te slui ten, mits deze het bodrag van f 28.000, waarvoor met de Bank van Ned. Gemeenten is geaccor deerd. n'et fe boven gaat. De heer A. Borst wenschte een hem toebehoorend stttk land om Te ruilen teg,en 2 stukken van de gemeente, die tez^jnen ongeveer even groot zijn. Taxateurs hebben uitgemaakt, dat het land van den ■heer Borst ruim f 400 meer waard is. Desondanks wil de heer Borst wel met gesloten beurs ruilen, omdat het veel beter bij zijn be drijf past. De huurders ven de ge meentegronden gaan hiermede accoord. De raad greep deze voordeelige ruil met beide handen aan. De heer J. Molenaar, rappor teur der commissie van onder zoek der begrooting, vestigde de aandacht op het geringe verschil tusschen de pachten voor goed en slecht land en de zeer lage wethouderssalarissen. Volgens voorzitter dateeren de landhuren nog uit den crisistijd. Door de daarop ingevoerde Pacht wet werd verhooging niet moge lijk. B. en W. zijn evenwel over tuigd, dat eenige verhooging ge rechtvaardigd is. De contracten liepen per 1 December 1945 af en zijn nog niet vernieuwd. Er is dus alle kans het nu te doen. De achterstallige turndersvoor. schotten zal de raad binnenkort stuk voor stuk ter behandeling krijgen. Verhooging van de wethouders salarissen is zeer moeilijk. De noodraad bereikte na eindelooze pogingen een verhooging van f 100 op f 120. Voorzitter is er even wel van overtuigd, dat een ver hooging tot f 250 gerechtvaar digd is. De heer Muileboom waar schuwde tegen pachtverhooging, omdat de kleine tuinbouw een donkeren lijd tegemoet gaat, te meer waar de overheid den kost prijs gaat berekenen naar de mid- delgroote bedrijven, die veel eco nomischer kunnen werken dan wij hier met de kleine. Hij wijst op de Wieringermeer, waar men nog lagere pachten heeft met het huis er bij inbegrepen. De heer J. P. Molenaar zou pachtverhooging kunnen accep teeren indien de pachtovereen komst geen 5 of 6 jaar zou loo- pen; z.i. moet er echter niet ver hoogd worden, maar meer ver schil komen. De heer P. Groot vond een post van f 9000 voor herstellingen aan de scholen veel te hoog, omdat zeer binnenkort absoluut overge. gaan moet worden tot nieuw bouw of verbouvting. Volgens voorzitter is deze post alleen voor noodzakelijke voor zieningen. De begrooting in haar geheel sluit op f 125 455.36 met f 25.615.35 aan onvoorziene uitgaven. Opge merkt dient te worden, dat vorig jaar een saldo van f 25.064.04 ge boekt was. Nadat ook de begrooting van hel Burgerlijk Armbestuur was goedgekeurd, vroeg de heer K. Doekes hce het geld van deze in stelling besteed wordt; uit de re kening blijkt dit niet. Het voorschot voor de scholen te Waarland en Kerkebuurt wordt vastgesteld op f 12.24 per leer ling, voor de school te Tuitjen- iorn op f 23.72 per leerling. In de rondvraag vroeg de heer Landman om de wethouders van een telefoonaansluiting te voor zien. De heer J. P. Molenaar bracht namens de muziekvereenigingen dank voor de subsidie. Hij be pleitte verharding van het plein te Kerkebuurt, hetgeen werd ge steund door den heer Muileboom, die ook het schoolplein hopeloos vond. Per 1 Maart zal in de onder- wijs-vacature voorzien kunnen worden door de benoeming van een lijd. onderwijzeres. De heer Muileboom informeerde of ook thans nog arbeiderswonin gen met rijksvoorschot hersteld kunnen worden. Volgens voorzitter is dat nog steeds mogelijk, maar de betrok kene moet zelf 30 pet, fourneeien. Er ontspon zich een uitgebreide discussie over de maximumprij zen. De vergadering drong aan op een krachtige houding. De secretaris las hierna een felicitatie voor van den geestelijk adviseur, Pastoor Moon^, die zelf wegens een keelaandoening niet kon, spreken. De Pastoor uitte zijn beste wenschen voor de toekomst en eindigde met dé bede, dat de Aizegenaar het gebed en het ver trouwen zal verhooren en het ploeteren en zwoegen rijkelijk zai zegenen. Uit het jaarverslag vap den secretaris stippen we aan, dat het verloop van den vroegen aardappeloogst onbev»edigend was door de lage prijsvaststelling. Met de pootaardappelen ging het beter en hier waren de be. drijfsuitkomste* zeer gunstig. D® verbouw van bewaarkool heeft in Juli een ernstige crisis' gehad door de rupsenplaag. Ge lukkig herstelde hel gewas zich en werd nog een redelijke oogst verkregen. Het ledental was op 1 Januari 1946 201. Er traden 37 nieuwe leden toe en er ontvielen 15 le den aan de afdeeling door ver- irek of overlijden. Op 31 Decem ber bedroeg het ledental dus 221. Er werden 11 bestuurs. en 6 le denvergaderingen gehouden. Van 1215 Januari hebben 50 leden deelgenomen aan de retraite. Het jam-verslag van den pen ningmeester weerspiegelde de ge zonde financieele basis van de vereeniging. Beide jaarverslagen werden on der dank goedgekeurd. Hierna sprak de heer Jac. Groen Az een feestrede uit. Spr. releveerde den groei en Jen groeienden invloed van de afdeeling. Het was 30 jaar gele den moeilijk om de menschen in den L.T.B. te krijgen. Thans telde de bond 13.500 leden, waarbij de afd. Langedijk, een van de groot ste afdeelingen', bijdroeg met ruim 200 leden. Ook bij de veiling was het moeilijk om ons recht te krij gen. Thans is de voorzitter secre taris van de veiling en een van de leden is veilingleider. Spreker besp»k den gang van zaken in het bedrijf. 1916—1918 oorlogsjaren. 19131923 moeilijke jaren. 19241930 opgang. 19301940 crisis. 19401945 oorlog. Thans na-oorlog, met de na weeën daarvan, Spr. huldigde den voorzitter, die 25 jaar lang de leiding heeft geh^d in den L.T.B. en hoopte dat de L.T.B. onder deze goede lei ding nog im groei en bloei mocht toenemen, dat zij krachtig mocht slaan t.o.v. de bedrijfsbelangen en als grootste afdeeling van de kath. standsorganisatie mee zou blijven werken aan het ideale doel van den bond: de geestelijke belan gen. Spr. wees op hel nieuwe w®- reldgevaar: „het communisme". Im omize maatschappij zijn de grondslagen gelegen in God, den e-igendom en het gezin. Het communisme is atheïstisch, het verwerpt het eigen bezit en streeft naar den almachtigen staat. In dat systeem komen de christelijke opvattingen van het gezin in het gedrang. Het com munisme heeft de verschrikke lijke ellende op de hand en daar in schuilt het groote gevaar. In den strijd voor en tegen Christus zal het de katholiek ge organiseerde massa zijn, die maat schappelijk het communisme be dwingt. Daarom, hecht aaneen gesloten, mogen onze L.T.B.-ers medewerken aan de verdediging van onze christelijke beginselen, aan de nooden van de economisch zwakken, aan de vestiging van een christelijke maatschappij, in welke ook de stoffelijke belan gen het best gewaarborgd zijn. Moge dit de taak zijn, die de afd. Langedijk van den L T.B. zich voor oogen stelt. 's Avonds werd in de Burg een feestavond gehouden voor leden met hun vrouwen en verloofden en genoodigden. Gesproken werd door de voorzitters van de zuster- standsorganisaties, de K.A.B., de Hanze en de N.K.J. De avond had een prettig ver loop. Het was een uitstekend ge slaagde herdenking van het 30- jarig bestaan. Voor de afd. Winkel, Nieuwe Niedorp en Omstreken van de Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur, maar ook voor de bloembollenkweekers van geheel Noordelijk Noord-Holland], was het een belangrijke dag, toen in aanwezigheid van talrijke autori teiten de groote nieuwe bloemen- show van F, v. d. Hoek's Broei- proefbedrijf officieel geopend Werd. Naast de burgemeesters van Oude en Nieuwe Niedorp, de hee ren Bosma en Baken, zagen we er o.a. de heeren v. Egmond van hel hoofdbestuur uit Lisse, ver tegenwoordigers van zusterver- eenigingen uit de provincie, als mede bekende persoonlijkheden uit kweekerskrimgen. Allen verlustigden zich in de ongekende bloemenweelde. De vaardige handen van den heer v. d. Hoek en zijn helpers hebben een prachtwerk verricht. Deze permanente bloementen toonstelling, voor iedereen gratis toegankelijk, is wel de mooiste die wij tot dusver hebben aanschouwd voornamelijk omdat het prachtige materiaal niet in een halfduistere bedompte zaal is ondergebracht, maar in het volle licht. Het ge bouw is uitsluitend voor deze ten toonstelling gebouwd en inge richt, dus behoeft het geen betoog dat het wel aan de allerhoogste eischen voldoet. x De heer Kamp verwelkomde allen namens de afd. Winkel en Omstreken. De heer van Balke- nade en dr. Verhage, de algemeen voorzitter, hebben bij het inrich ten van het proefbedrijf, nu twee jaar geleden, alsmede thans bij den bouw van de show hun me dewerking verleend. Ook de zus terverenigingen hebben er het hunne toe bijgedragen, dtat de heer v. d. Hoek dit gebouw, een sieraad voor de provincie, heeft kunnen oprichten. Welwillende medewerking werd ook ontvan gen van de firma Ruigrok. Burgemeester Bosma feliciteerde de afd Nieuwe Nie dorp, Winkel en Omstreken met het groote succes, dat zij heeft geboekt. Het is in dezen verwar den tijd een bewijs van enorme ondernemingsgeest. Spr. hoopte, dat dit „hoekje" zijner gemeente rijke vruchten voor de toekomst mag afwerpen. In het bijzonder sprak hij tot den heer v. d. Hoek woorden van waardëering voor diens organisatietalent, dat het mogelijk maakte binnen 2 jaar van een kleinbedrijf een model- bedrijf van 1ste grootte le maken. Hierna ontsloot hij de deuren. De heer v. Egmond bracht de felicitaties over van dr Verhage en het hoofdbestuur dér Alge meene Vereeniging met het thans bereikte succes. Burgemeester Baken was diep onder den indruk van het veel omvattende dat het vak bloem- bollenkweeker in zich bergt en van het werk en den onderne mingsgeest van een oud-inwoner van Anna Paulowna, waar hij ook zoovele jaren heeft mogen wer ken. Deze tentoonstelling is schoon en leerrijk. Wij feliciteeren dé afdeeling, <Jat zij een man als v. d. Heek in haar midden heeft. De heer v. Balkenade schetste deze inrichting als „de beste vak literatuur die de kweeker ooit kan wenschen. De toestanden in ons bedrijf zijn nog lang niet wat zij moeten zijn. Het zal v. J. Hoek prettiger stemmen als hij zich ge- rugges Isund weet dtor een bloei- enden kweekersstand. Nadat nog verschillende spre kers het woord hadden gevoerd, dankte de heer v. d. Hoek in wel gekozen bewoordingen allen die hebben medegewerkt. WEINIG DANKBAARHEID? Men verzoekt ons opname vari het volgende: Vorige week Vrijdagmiddag speelde zich in de Boekelermeer te Heiloo het volgende voorval af. Een boerenknecht, N. v. d. H., kwam uit de boerderij -naar bui ten en hoorde op een afstand kindergeschrei. Hij ging er na,ar toe en trof een jongetje van drie jaar aan, dat in een sloot door het ijs gezakt was. Het hoofdje stak mog boven het water uit, ter wijl de voetjes vast zaten in de modder. Een sleetje stond nog op het ijs. De knecht begaf zich ook op het ijs en redde het knaapje, waarbij hij nog nalte voeten op liep. Vervolgens bracht hij het knaapje terug naar zijn ouders, waar hijnog niet eens be dankt werd voor zijn reddings werk. (Wellicht hebben de ouders in hun blijdschap den redder ver gelen te bedanken. Red.) Op 28 Januari 1967 werd de Vereeniging van Woord- en Toon dichters der Lichte Muze (WTL) opgericht, welke zich vooral begaf op het terrein van de sociale voor zieningen en rechten van de amu. sements-auteurs. Wat het Genoot schap van Nederlandsche Compo nisten voor de serieuze componis ten is, is de WTL voor de toon. jen tekstdichters der verstrooiïngs muziek. Spoedig kon de WTL met hulp van de „Buma" overgaan tot de instelling van een pensioen, fonds. Ook voor andere speciale gevallen is steun mogelijk. De propaganda voor het Neder landsche product is door deze vakvereeniging ter hand geno men. Zoo werd na de bevrijding de „Propaganda-oommissie der WTL" ingesteld, die tot taak had de aandacht te vestigen op het werk van Nederlandsche compo nisten en tekstdichters Op 30 Januari a.s. zal in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam het jubileum met een feestavond worden herdacht. Verder zullen de omroepver- eenigingen gedurende de „feest- week" in hun programma's bij zondere aandacht besteden aan de Nederlandsche lichte muziek. In verband met reparatie- werkzaamheden is de vertrekda tum van de „Johan van Olden- barnevelt" naar Indië uitgesteld tot 5 Februari. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt. geldig tot Dinsdagavond. AANHOUDENDE VORST Matige, aan de Waddenkust tij. delijk krachtige, Noordoostelijke wind. Overdrijvende wolkenvel. den, waaruit hier en daar eenig sneeuw valt. In het Noordwest©., lijke gedeelte van het land lichte tot matige vo»«t en in het overige gedeelte matige tot strenge vorst De Deken van Beverwijk, de Hoogeerwaarde Heer P. J. Si mons is Zondagmorgen in alle vroegte vrij onverwacht over leden. Toen men hem te 7 uur wilde roepen voor de H. Mis trof men den 62-jarigen herder dood voor zijn bed aan. Deken Simons werd te Goes geboren op 15 Juli 1885. In 1911 werd hij priester gewijd en stond als kapelaan achtereen volgens te Ileiloo, Schipluiden, Scheveningen, Amsterdam, Mui den en Rotterdam. Op 1 Augus tus 1931 werd hij door den Bis schop belast met de bouw van een nieuwe parochiekerk te Koog aan de Zaan, waarvan hij op 1Ü November tot pastoor werd benoemd. De overledene werd op 9 Mei 1936 tot pastoor en deken benoemd van Bever wijk. Ruwe Hande Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL Doos 30 ct. met meer c*ème- karakter, daarom geliefd door de vrouw. - 40 ct. (Advertentie) Schrijver en schilder van het Vlaamsche land deel onzer edities konden berich ten overleed in de laatste thelft der vorige week de beroemde .Vlaam sche romanschrijver Felix Tim mermans. Met Timmermans ver liest België een schrijver die zich heeft doen kennen als een der beste van zijn tijd. In een groot aantal romans en schetsen heeft hij, met een zuiver® visie op den Vlaamschen volksaard, dén zon niger; kant van het leven beschre ven. Zijn werken kenmerken zich door een groote liefde voor het aardsche goed dat door den hemel geschonken is. In 1886 in Lier geboren hield hij zich aanvankelijk met den handel in kant bezig doch al. spoedig trok de kunst hem aan. Zijn eerste wer ken oogstten weinig succes döéh met het in bijna alle talen overgezette Pallieter werd hij in 1916 op slag beroem*. Dan volgen zijn Kinde- ke Jezus in Vlaanderen; zijn ge voelige roman: Anne Marj^; het loflied op het goede der aarde: Da Pastoor van den bloeienden wijn gaard. Tot tooneelstuk werd c.a, omgewerkt Driekoningen triptiek. Hij bezong zijn geboortesad in Schoon Lier en zijn liefde tot het palet komt duidelijk tot uiting in de meesterlijke roman van het leven van Pieter Breughel. P»at Timmermans ook de Francis- caanschegeest verstond blijkt uit „de Harp van St. Franciscus". Wij kennen nog een reeks reisverhalen uit Italië, voorts „Boerenpsalm" en „de familie Hernat". Zijn werk uit den «orlog is geringer van omvang en inhoud, het waren o.a. „Minne- ke Poes" en „Ik zag Caecilia ko men". Naast een groot schrijver was Timmermans ook een goed schilder en illustrator, hij wist zijn werken door eigen verluchtingen een specifiek cachet te geven. Buiten zijn boeken is zijn illustra tief werk minder bekend. In zijn geliefd Lier heeft Timmermans van het aardsche afscheid, geno men, met hem is een kunstenaar heengegaan die een groote leegte in de literatuur zal achterlaten. Weeroverzicht, medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt: Het grootste deel van Europa zit stevig in den greep van den win ter. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit van Middsn Rusland, via Midden Scandinavië naar de Faroer. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag, met het cen trum in de omgeving van Corsica. Aanvoer van koude Russische lucht is volledig hersteld. Aange zien de algemeene luchtdrukver- deeling vrij stabiel is, zal de koude over Europa voorloopig aanhou den. De depressie-activiteit in de Middellandsche Zee gaf aanleiding tot zwaren sneeuwval in Zuid- Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk, Noord Italië en den geheelen Balkan. Sommige stations in Joe- go-Slavië en Hongarije meldden sneeuwstormen. Temperatuuroverzicht van he denmorgen negen uur: Twente 10, Den Helder 3; de Bilt 8, Vlissingen 6, Schiphol 7 Eindhoven 9, Leeuwarden —5, Eelde —7; Beek —10, Gilze Rijen 10, Berlijn 11, Parijs 7, Londen 2, Bazel 10, Marseille 5, Milaan 14, Weenen 10, Praag 13, Stockholm 6. Oslo 6. (Auteursrechten voorbehou den KNMI). 1 LANGEDIJK, 27 Jan. 1947. 16000 kg roode kool 14.2015.40; 60000 kg gele kool 10.7011.70; 3200 kg uien 13.14.80; 1500 kg bieten (kroten): bieten II 5.50; bieten III 4.70; 300 kg witlof le soort 47. AVKNHORN 25 Jan Spruitkool 45 79; roode kool 1013.70; gele kool 10 11 60; groote maat 14-5P15.70; drie lingen 5.7014.70; nep 14.70; bieten I 88.30; bieten n 5.305 40; wortelen 5.30-6.30; wiUof I 48—49; II 39. OVER de van 2 kingen tusscl Engelsch-Amerika land is thans en dat een betaling: de verrekening middel van een g per kwartaal naa den worden uitbe goederen werden zonder rekening v durende het jaar lingen werden mc uit Duitschland z< bedrag van 875.0 ring van kleurstof een dringende be In het commun beide delegaties een, herleving van den Nederland (inclusie: sche gebiedsdeelen) onontbeeplijk is voo: en voorts van funda kenis voor den wei Europa. In principe werd o dat Nederland voor het veredelingsverkt combineerde zones en wel in die bedrij bij gebleken is of bli veredelingsverkeer 1 tijen van het groots Inmiddels is me komen dat Nede Duitsche zakenl contact met elkaa derhouden ten eij oorlogsche kwesti* voorgenomen v, keer samenhanger ken. Het belang van d< del en van den voor de Nederlam werden erkend. Bin gesteld in de Brit sche fusie-overeenki de bedoeling dat doe normale handelskan genheid tot deelna handel zal worden Prins Gustaaf Frederik Arthur J tog van Vasterbo 22 April 1906 te boren als oudste eerste huwelijk v; prins Gustaaf Adi guerite, prinses v; tannië en Ierlanc 20 October 1932 Sibylle, prinses v; burg-Gotha, hertc sen. Uit dit huw drie prinsessen g( Uitgeleide geda gastheer, Z.K.H. hard, diens adjud; C. C. Geertsma e schen gezant te was Prins Gusta' gen om 11.50 uur vertrokken met Stockholm. De Prins, die V j.l. per trein in Ar veerde en drie da; leis Soestdijk h bracht, had zich g dagen verscheidei Z.K.H. Prins Berr begeven in de 1 van 't Loo. De zwaarste sinds 20 jaar ma; schepen onmogeli; van Marseille bir De Cöte 'd Azur, 1 geleden bij warrr werd gezwommen winterlandschap De levering van ten aan de Engi tingszone van Di behoeve van de king heeft in b behoudens stagn: een vlot verloop ari 1947 was in ongeveer 37,000 zakelijk koolrapi gele kool en pe voerd, hetgeen meer is dan vt was geprojecteei In December on port vertraging d riode, waardoor a; van de Britsche feiten om voor Ke zienlijke hoeveeth* teeren, niet gehee voldaan. Van d< export van 19,000 December kon w< slechts 8400 fon w( De leveringen v; en met 31 Decern]

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2