UITBREIDING VAN DEN HANDEL tusschen Nederland en Duitschland Contracten afgesloten voor de levering van Duitsche goederen Levensloop van Geyssendorffer en zijn mannen GROENTENEXPORT NAAR DE BRITSCHE ZONE DE KATHOLIEKE ACTIE IS NOG NIET VOLDAAN Nederlandsche troepen in actie hij Padang STRENGE WINTERS IN VROEGER DAGEN rtoCcn, I Timmermans verleden ide zal nog inhouden rktberichten NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag27 Januari 1947 PAG. 3 Onze agrarische export in studie Prins Gustaaf Adolf Gesneuveld in Indonesië f? mk® ff f llplSI Grace Moore Meer donateurs noodig Brief SIMONS VAN VERWIJK iing overleden l van Beverwijk, de rde Heer P. J. Si- indagmorgen in alle onverwacht over men hem te 7 uur n voor de H. Mis ?n 62-jarigen herder rfjn bed aan. mons werd te Goes 15 Juli 1885. In 1911 >riester gewijd en :apelaan achtereen- I-ieiloo, Schipluiden, :n, Amsterdam, Mui erdam. Op 1 Augus- >rd hij door den Bis- t met de bouw van e parochiekerk te le Zaan, waarvan hij ember tot pastoor :md. De overledene Mei 1936 tot pastoor >enoemd van Bever- Handen /e huid, /e lippen I ROL as 30 ct. ci&me- ter, daarom I d door de I - 40 ct. f (Advertentie) en schilder van het tamsche land edities konden berich- in de laatste helft der de beroemde .Vlaam- schrijver Felix Tim- Met Timmermans ver een schrijver die rich kennen als een der zijn tijd. In een groot ia»s en schetsen heeft n zuivere visie op den volksaard, den zon- van het leven besehre- erken kenmerken zich groote liefde voor het led dat door den hemel is. Lier geboren hield hij ikelijk met den handel ig doch al. spoedig trok m aan. Zijn eerste wer- [i weinig succes doch met alle talen overgezette erd hij in 1916 op slag >an volgen zijn Kinde- n Vlaanderen; zijn ge- nan: Anne Marie; het et goede der aarde: De n den bloeienden wijn- tooneelstuk werd c.a, Driekoningen triptiek, zijn geboortesad in r en zijn liefde tot het duidelijk tot uiting terlijke roman van het Pieter Breughel. »at ns ook de Francis- eest verstond blijkt uit an St. Franciscus". Wij een reeks reisverhalen oorts „Boerenpsalm" en Hernat". Zijn werk uit is geringer van omvang het waren o.a. „Minne- n „Ik zag Caecilia ko- t een groot schrijver termans ook een goed illustrator, hij wist zijn ■or eigen verluchtingen ek cachet te geven, boeken is zijn illustra. ninder bekend. In zijn er heeft Timmermans irdsche afscheid geno- hem is een kunstenaar i die een groote leegte atuur zal achterlaten. richt, medegedeeld door te De Bilt: :ste deel van Europa zit en greep van den win- anggerekt gebied van htdruk strekt zich uit n Rusland, via Midden naar de Faroer. Over llandsche Zeegebied is ik laag, met het cen- omgeving van Corsica, van koude Russische >lledig hersteld. Aange- lgemeene luchtdrukver- stabiel is, zal de koude ia voorloopig aanhou- essie-activiteit in de sche Zee gaf aanleiding sneeuwval in Zuid- Zwitserland, Oosten- Italië en den geheelen immige stations in Joe- en Hongarije meldden men. tuuroverzicht van he negen uur: —10, Den Helder 3; de Vlissingen 6, Schiphol loven 9, Leeuwarden 7; Beek 10, Gilze Berlijn 11, Parijs 7, Bazel 10, Marseille 14, Weenen 10, Stockholm 6. Oslo irsrechten voorbehou- 1 }IJK, 27 Jan. 1947. oode kool 14.2015.40; gele kool 10.7011.70; lien 13.14.80; 1500 (kroten): bieten II III 4.70; 300 kg witlof N 25 Jan Spruitkool 45 cool 1013.70; gele kool 10 te maat 14.^P15.70; drie„ 14.70; nep 14.70; bleien I II 5.305 40; wortelen of I 48—49; II 39. OVER de van 20 tot 26 Januari te Den Haag gevoerde bespre kingen tusschen een Nederlandsche en een gecombineerde Engelsch-Amerikaansche delegatie over den handel met Duitsch land is thans en communiqué verschenen. Hierin wordt gezegd, dat een betalingsovereenkomst is afgesloten, welke voorziet in de verrekening van wederzijdsche goederenleveranties door middel van een guldenrekening. Het saldo van deze rekening zal per kwartaal naar keuze van den crediteur in dollars of in pon den worden uitbetaald. Lijsten van aangeboden en gevraagde goederen werden uitgewisseld en besproken, waarbij in het bij zonder rekening werd gehouden met den handel zooals deze ge durende het jaar 1947 megelijk zal zijn. Tijdens de onderhande lingen werden met betrekking tot de goederen, welke Nederland uit Duitschland zal importeeren, contracten afgesloten voor een bedrag van 875.000 dollar. Deze contracten voorzien in de leve ring van kleurstoffen en andere artikelen, waaraan in Nederland een dringende behoefte bestaat. In het communique verklaren beide delegaties eenstemmig, dat de herleving van den handel tusschen Nederland (inclusief de Overzee- sche gebiedsdeelen) en Duitschland onontbeerlijk is voor beide partijen en voorts van fundamenteele betee- kenis voor den wederopbouw van Europa. In principe werd overeengekomen, dat Nederland voor eigen rekening het veredelingsverkeer met de ge combineerde zones mag hervatten en wel in die bedrijfstakken, waar bij gebleken is of blijken zal, dat dit veredelingsverkeer voor beide par tijen van het grootste belang is. Inmiddels is men overeenge komen dat Nederlandsche en Duitsche zakenlieden direct contact met elkaar zullen on derhouden ten einde alle voor- oorlogsche kwesties, die met dit voorgenomen veredelingsver keer samenhangen, te bespre ken. Het belang van den doorvoerhan del en van den driehoekshandel voor de Nederlandsche economie werden erkend. Binnen de grenzen, gesteld in de Britsch-Amerikaan- sche fusie-overeenkomst, ligt het in de bedoeling dat door middel van de normale handelskanalen de gele genheid tot deelname aan dezen handel zal worden geopend. Prins Gustaaf Adolf Oscar Frederik Arthur Edmond, Her tog van Vasterbotten, werd op 22 April 1906 te Stockholm ge boren als oudste zoon uit het eerste huwelijk van den kroon prins Gustaaf Adolf met Mar guerite, prinses van Groot-Brit- tannië en Ierland. Hij was op 20 October 1932 gehuwd met Sibylle, prinses van Saksen-Co- burg-Gotha, hertogin van Sak sen. Uit dit huwelijk werden drie prinsessen geboren. Uitgeleide gedaan door zijn gastheer, Z.K.H. Prins Bern- hard, diens adjudant, ritmeester C. C. Geertsma en den Zweed- schen gezant te Amsterdam, was Prins Gustav Zondagmor gen om 11-50 uur van Schiphol vertrokken met bestemming Stockholm. De Prins, die Woensdagavond j.l. per trein in Amersfoort arri veerde en drie dagen in het pa leis Soestdijk heeft doorge bracht, had zich gedurende deze dagen verscheidene malen met Z.K.H. Prins Bernhard op jacht begeven in de kroondomeinen van 't Loo. Sneeuwstormen te Marseille De zwaarste sneeuwstorm sinds 20 jaar maakt het voor schepen onmogelijk de haven van Marseille binnen te varen. De Cöte 'd Azur, waar een week geleden bij warm, zonnig weer werd gezwommen, is thans in 'n winterlandschap herschapen. Duitschland moet zich aan passen De Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers wezen op het feit, dat in verband met het lage peil van de Duitsche economie een drastisch verlaagde levensstandaard import van goederen als koffie, thee, chocolade en tabak, die voor den oorlog een belangrijke rol speelden in het doorvoerverkeer, welhaast niet zal plaats vinden. Bij het bespreken van nieuwe en vereenvoudigde handelsprocedures lichtten de delegaties elkaar weder zijds in over de Nederlandsche Trustmij en het Joint Export Import Agency. In het bijzonder werd de beteekenis erkend van het recht- streeksche contact tusschen Neder landsche en Duitsche zakenlieden. Vastgesteld werd, dat de Engelsche en Amerikaansche autoriteiten in Duitschland bereid waren een groo- ter aantal toekomstige koopers van Duitsche artikelen toe te laten zoo dra de noodige voorbereidingen hiervoor zijn getroffen. T.z.t. zal de Trustmij. nadere inlichtingen hier over verstrekken. De mogelijkheid van export van Nederlandsche agrarische producten naar de Britsch- Amerikaansche zone werd door de betrekken experts besproken en za,l door be'de partijen nader worden bestudeerd. Het belang van onze havens Experts op het gebied van transport hebben een gedetail leerd onderzoek ingesteld ten einde te bepalen onder welke voorwaarden een grccter ge bruik van den Rijn en van de daarmede samenhangende ha venfaciliteiten mogelijk zou zijn. Hat kernpunt van dit probleem is gelegen in het feit, dat een grooter gebruik van den Rijn een extra- uitgave van deviezen, welke Duitschland niet bezit, met zich medebrengt. In verband hiermede heeft de Nederlandsche delegatie voorstellen gedaan welke nog be studeerd worden. Ten slotte hebben beide delega ties een werkwijze vastgesteld, waardoor het mogelijk is het waar devolle werk waarmede op deze conferentie een aanvang is gemaakt, voort te zetten. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 17 tot en met 23 Ja nuari 1947 de navolgende ver liezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden tenge volge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: Marime 2e klasse Van Wermeskerken, af komstig uit Amsterdam. 20 Jan 1947 in Ned. Indië gesneuveld ten gevolge van vijandelijke actie. Koninklijke landmacht: Solda Van den Hoven, tijdens vijandelij ke actie op 17 Januari 1947 doo verdrinking om het leven gekomen nabij Palembang. Afkomstig van Oss. Soldaat Venema, gesneuveld- op 17 Januari 1947 te Medan. Afkom stig van Marwijksoord te Rolde. Koninklijk Nederlandsch-Ind. leger: Soldaat Van Gogh, gesneu veld tengevolge van extremistische actie op 19 Januari 1947 bij Me dan. Afkomstig uit Helmond. Korporaal Lokallo, gesneuveld op 17 Januari 1947 tengavolge van extremistische actie. Afkomstig uit Nederl. Indië Soldaat Klees, gesneuveld op 18 Januari 1947 bij Medan tengevolge van extremistische actie. Afkom stig uit Nederlandsch-Indië. Militie sergeant Bolt, gesneu veld op 18 Januari 1947 bij Me dan tengevolge van extremistische actie. Afkomstig uit Nederland'sch Indië. Landstorm soldaat M. Bouma, gesneuveld op 19 Januari 1947 bij Medan tengevolge van extremis tische actie. Afkomstig uit Ned.- Indië Y~trLel detachement West-lndië, dat 30 Januari a.s. naar de West vertrekt, defileerde te Alkmaar voor kolonel Dudok van Heel en den hurgemeeser van Alkmaar, prof. Koelma ANP P. NIEUWE SPOORBRUG BIJ WARMOND Lijn wordt' omgelegd Onder de spoorbruggen die pro- visories hersteld werden is ook die te Warmond over de Leede, het .wa ter dat Leiden met de Kagermeren verbindt. In 1944 werd de brug door de geallieerde vliegers gebom bardeerd, door de Duitschers jjter- steld en later door de illegaliteit voorgoed vernield. Na de bevrij ding werd de brug voorloopig her steld doch de treinen konden er slechts langzaam over. De spoorwegen zullen nu een nieuwe brug gaan bouwen, daartoe moet de lijn worden omgelegcDjiaar een noodbrug die reeds in aanbouw is. Hiervoor moet o.a. 20.000 m3 zand gestort worden. Naar verluidt zou de noodbrug in deze zome? -ge reed komen. Die nieuwe brug hoopt men een jaar later te kunnen ge bruiken. De bemanning van het nabij Kopenhagen verongelukte vliegtuig der K.L.M., die bij deze ramp om het leven is gekomen. Boven v.l.n.r. de gezagvoerder G. J. Geyssendorffer; de tweede piloot G. J. Rietman en de lste telegrafist S. N. A. Peijnenburg. Onder v.l.n.r. W. Brandenburg, 2de telegrafist; W. A. Bommel, boord werktuigkundige en de steward H. Hoek. ANP/K.L.M. P De heer G. J. Geyssendorffer werd April 1892 te Sliedrecht geboren. Hij kwam in 1919 bij de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg, op 4 September van dat jaar werd hij gebrevetteerd. Hij was de eerste Nederlander, die een brevet als verkeersvlieger behaalde. Als sergeant vlieger trad hij op 1 Maart 1921 teza men met den heer Hofstra in dienst der K.L.M. Beiden waren de eerste Nederlandsche vlie gers in dienst der maatschappij. In 1927 volbracht hij met de Fokker F-7A H.N. A.D.P., ge huurd door een Amerikaan, den heer van Lear Black, de eerste retourvlucht AmsterdamBata via. Met den heer J. B. Scholte als tweede bestuurder en -den heer Weber als werktuigkundi ge vloog Geyssendorffer met van Lear Black rond een groot deel van de wereld. Van 1 Januari 1929 tot begin 1931 waren alle drie in dienst van den Ame-ri- kaanschen millionnair. Na diens Een opbrengst van gemiddeld een millioen per maand De levering van wintergroen ten aan de Engelsche bezet tingszone van Duitschland ten behoeve van de burgerbevol king heeft in het algemeen, behoudens stagnatie door vorst een vlot verloop. Tot 1 Janu ari 1947 was in totaal reeds ongeveer 37,000 ton hoofd zakelijk koolrapen, witte kool, gele kool en peen uitge voerd, hetgeen aanmerkelijk meer is dan volgens schema was geprojecteerd. In December ondervond de ex port vertraging door de vorstpe riode, waardoor aan den wensch van de Britsche bezettingsautori teiten om voor Kerstmis een aan_ zienlijke hoeveelheid" te impor teeren, niet geheel kon worden voldaan. Van den voorgenomen export van 19,000 ton gedurende December kon wegens den vorst slechts 8400 ton worden uitgevoerd De leveringen van 1 October tot en met 31 December 1946 hebben drie millioen gulden (in ponden sterling) opgebracht, hetgeen in vergelijking met den totalen ex port van versche groenten over 1946 ad 50 millioen een niet te ver onachtzamen deviezenopbrengst beteekend. Bovendien en dit is van veel grootere beteekenis beeft deze met de Enigelschen ge troffen regeling onzen tuinbouw behoed voor de ellende van een overvoerde markt, waardoor een mogelijke vernietiging van groen ten kon worden voorkomen. Deze export van wintergroen ten vastgelegd in het in het na jaar van 1946 tusschen de Neder landsche regeering en het Engel sche ministerie van voedselvoor ziening gesloten contract, waarbij is overeengekomen, dat Nederland in de periode van 1 October 1946 tot 1 Mei 1947 95.000 ton winter groenten zou leveren aan de En gelsche bezettingszone in Duitsch land. De vorst, die in December als spelbreker optrad, blijft een onze_ kere factor, zoodat het onmogelijk is voorspellingen te doen over net verloop van dezen export in da ko_ mende maanden. dood trad Geyssendorffer op nieuw in dienst van de K.L.M- In 1933 maakte hij met den Panderjager een bijzondere post- vlucht naar Nederlandsch-ïndië en tijdens de Melbourne-race was hij gezagvoerder van den Panderjager. „Geys", zooals hij algemeen werd genoemd door zijn colle ga's, bezat verschillende onder scheidingen, zoo het onderschei- dingsteeken voor 12'/2 "jarigen dienst bij de K.L.M.. Zeer kort geleden werd de heer Geyssendorffer bij een her keuring goedgekeurd. Hij was de oudste piloot bij de K.L.M. Op 1 Januari 1938 had hij 27 Indië- vluchten als gezagvoerder ge maakt. De heer Geyssendorffer was gehuwd met een Deensche. Zijn familie woont in Denemarken, waar hij zeer populair was. Hij had 2 kinderen. De 2e piloot Gerrit Jan Riet man werd op 27 April 1918 ge boren en volgde de rijksoplei ding voor vliegtuigbestuurder. Op 1 November 1940 kwam hij in dienst der K.L.M. en stond bekend als een bekwaam be stuurder. De heer Rietman was ongehuwd. De bij de ramp omgekomen Amerikaansche zangeres Grace Moore werd 5 December 1901 te Del Rio in Tennessee geboren. Ze kreeg onderwijs op de „Jel- lico High School". Zij studeerde muziek aan het Ward Belmont College te Nashville. Ze begon haar carrière in een kerkkoor te Jellico. In 1933 werd ze prima donna in een van Irving Ber lin's revue's. Ze studeerde daar na twee jaar in Europa. In 1930 begon zij voor de film op te tre den in „Jenny Lind" en „New Moon" en in 1934 trad zij op in de film: „One night of love" Zij trad op voor verschillende vorsten in Europa. Zij ontving verschillende hooge onderschei dingen. Haar woonplaats was Newton in Connecticut. De le telegrafist Simon Mar- tinus Antonius Pijnenburg werd op 18 April 1915 geboren en kwam op 1 Februari 1946 in dienst der K.L.M. De heer Pij nenburg, die een uitstekend vak man was, was ongehuwd. De 2e telegrafist, Willem Brandenburg, werd op 28 Aug. 1920 geboren. Hij had de oplei ding voor radiotelegrafist ge volgd en was stuurman 3e rang. Hij trad op 15 Januari 1946 bij de K.L.M. in dienst. De heer Brandenburg, die onder zijn collega's als een bekwaam tele grafist bekend stond, was onge huwd. De werktuigkundige Willem Antonie Bommel werd op 28 Juli 1924 geboren. Hij had diploma ambachtsschool en -luchtvaart technische school, waarna hij de opleiding aan het K.L.M.-inter- naat te Soesterberg volgde. Na een uitstekend examen trad bij op 31 December 1945 in dienst van de K.L-M. Ook de heer Bommel was ongehuwd. De steward Hugo Hoek werd op 27 December 1917 geboren. Na de lessen aan de hotel vak school te hebben gevolgd, werk te hij bij verschillende hotels in binnen- en buitenland. Hij trad op 1 November 1946 in dienst der K.L.M. De heer Hoek, die onder zijn colleag's zeer bemind was, was gehuwd en had drie kinderen. AL CAPONE OVERLEDEN Amerika's meest bekende gangster, Al Capone, die in zijn glorietijd de ongekroonde ko ning van Chicago werd genoemd, is Zaterdagavond in zijn „paleis" te Miami Beach in Florida over leden. Zooals reeds gemeld, werd Al Capone Dinsdag j.l. door een be roerte getroffen. Hij werd de laatste dagen in het leven ge houden door toediening van zuurstof. Al Capone, die in Na pels geboren werd en als kind met zijn ouders naar de Ver. Staten immigreerde, kwam door een toeval in de gangsterwereld terecht, toen hij na een gevecht meende zijn tegenstander gedood te hebben en de vlucht nam. Hij maakte snel carrière en zijn groote kans kwam tijdens de zg. „drooglegging" van de Ver. Sta ten, toen hij een smokkelhandel inspiritualiën op groote schaal begon. Op het hoogtepunt van zijn loopbaan verdiende hij 200.000 gulden per week als de organisator van den halven clan destienen import. Deensch schip op mijn geloopen Ten zuiden van Jutland is een klein Deensch schip op een mijn geloopen. De bemanning, be staande uit vijf personen werd gedood. I CLK IDIEEL WERK, dat zoowel het individu, als de massa wil heïnvloedqn, moet daartoe over groote inkomsten beschikken. De Katholieke Actie tracht deze te krij gen door het Donatiestelsel. Doelbe wust is de wijze van vrijwillige deelneming van alle katholieke ge- z'nnen van ons Bisdom, in dit mo derne bekeeringswerk, gekozen. Wie een gift geeft voor den her bouw van een verwoeste kerk, doet een goed werk. Een meisje van achttien jaar, dat als zelatrice missieboekjes verkoopt, voelt zich verbonden met het be keeringswerk van de missionaris sen. De verbondenheid van een ka tholiek met het bekeeringswerk der Katholieke Actie wortelt dieper. Zooas de leden van het lichaam verplicht zijn mede te werken aan den groei en de instandhouding van het geheel, zoo is de christen, door doopsel en vormsel lid van het Mys tieke Lichaam van Christus, ver plicht naar vermogen mede te wer ken aan den groei en uitbreiding van Christus' Kerk. Ons Bisdom telt 190.000 katholieke gezinnen Een jaar geleden werd ge start met het Donatiestelsel. Het resultaat is dat thans 31.000 gezinnen Op 20 Januari hebben de Ne derlandsche troepen nabij Pa dang een actie ingezet ten oos ten van het Bandjir-kanaal- Deze actie was noodzakelijk, omdat republikeinsche mortie ren op 18 Januari de stad on der vuur hadden genomen, en waarbij twee bruggen van het Bandjirkanaal werden opgebla zen. Er bestonden bovendien posi tieve aanwijzingen, dat repu blikeinsche artillerie ten oosten van de stad was opgesteld. Een Dezer dagen publi ceerden wij een be richt over twee sche pen die onder Marken door kruiend ijs ge kraakt waren. Het is niet de eerste keer. dat op de Zuiderzee sche pen door kruiend ijs naar de diepte zijn ge gaan. In 1757 was er een langdurige en strenge vorst. De Zui derzee lag dicht. Ver schillende schepen zooken door het krui ende ijs. Het was toen wel heel erg, want in Medemblik kwam het ijs nabij de Groote Kerk tct 14 16 voet boven de wierriem Twee jaar later in December 1759 vroor het weer zóó stevig, dat verschillende schepen door drijfijs in précai- ren toestand verkeer den. Op de reeds van Texel zonk in Januari 1760 de „Buitenzorg" een schip van de Oost- indische Compagnie, tengevolge van be schadiging door drijf ijs. Januari 1763 gaf felle koude. De sche pen, die voor de reede van Texel lagen, moesten wegens het ijs weer in zee steken en in Engeland binnen loopen. Een schip met een lading van meer dan 100000 steenen werd eerst gedeeltelijk gelost en daarna wer den rondom 300 roe den ijs uitgezaagd, waarna het schip in Enkhuizen werd ge bracht. Handwerken stonden stil. Van Enk huizen uit was Stavo ren slechts te voet te bereiken, terwijl later arresleden dezen tocht volbrachten. In 1788 begon het reeds op 28 November te vriezen. De 29e 's morgens om 7 uur 3 gnaden Fahrenheit. Deze winter was de strengste van de heele achttiende eeuw. In Januari 1799, dat is 11 jaar later, vroor het zóó hard, dat net ijs op de Bierkade te Alk maar 15 duim dik was. Er kwamen een paar dagen dooi, maar daar op volgde weer een stevige vorst. Er volg de op dien winter een koud voorjaar en een gure zomer, waardoor de koeien nog in Juni moesten worden bijge- voederd. Op 12 en 13 Januari 1830 passeerden het N. Hollandsch Kanaal 8 koopvaardijschepen op weg van Amster dam naar Den Helder door een opengezaagd slop. Arresleeden en •chaatsenrijders, ja zelfs zware boerenwa gens, die hun vracht losten in de schepen, bevonden zich op het ijs. De winter van 1838 bracht in de maand Februari een vorst van 15 graden. Een geweldige sneeuwval veroorzaakte begin Fe bruari 1855 aan de diligence, die Donder dag om 12 uur moest binnenkomen, opont houd, waardoor het pas gelukte om op Vrijdagavond om 10 uur binnen te komen. Dat er dien winter ook ijs was, blijkt uit de op 13 Febr. van dat jaar te Krommenie ge houden harddraverij voor paarden met arresleden en later nog eens met 12 paarden. Op 17 Februari was te Zaandam iedereen op het ijs om een wed strijd met 16 arresle den gade te slaan. Op 22 Februari was er te Purmerend een met 12 paarden en op 24 Februari te Rotter dam een wedstrijd met 14 paarden, 'n Geweldige sneeuw val deed in Jan. 1861 het tarief van de reis per rij iuig van Alk. maar naar Limmen stijgen van 4 gulden tot f 11.70. Laat in het voorjaar van 1879 kon men pas aan 't werk gaan door de geweldige koude. De vorst had reeds in November 1878 inge zet. De winter van 1881 bracht in het kanaal een 15 duim dikke laag ijs. Begin Maart was er harde wind en ijzel, waardoor de wegen uiterst glad waren en vele boomen werden belangrijk beschadigd. Op 22 Maart een hevige sneeuwstorm, waardoor veel schade aan daken en schoor- steenen en aan percee- len aan de overzijde van het kanaal. De winter van 1853/1854 kon ook meedoen. Van 25 tot 29 Dec. wees de barometer des morgens resp. 22, 17, 28, 22 en 16 gr. aan. Op 3. 4 en 5 Jan. was dit 18, 24 en 26 graden. Op 26 Februari 1740 kwamen ruim 160 sle den vanaf Stavoren ie Enkhuizen aan op één dag. Er werden vele zilveren lepels met inscriptie verkocht, die hieraan herinneren. Door den langen en kouden winter van '91 gingen te Alkmaar 208 boomen dood. Deze stonden langs de ver schillende grachten. De boomen op de Laat en de Nieuwesloot ble ven in leven. Het was in dezen winter, dat een huis baas zijn huurders uit diepgevoeld medelij den twee zak aardap. pels cadeau deed. Zij bleken stijfbevroren te zijn, maar hij had zijn medeleven getoond. groote hoeveelheid wapens, waaronder mortieren en een stuk geschut, werd in beslag ge nomen. Het op de T.R.I. buitge maakte voedsel werd onder de stadsbevolking verdeeld. De stad is thans rustig. De door de re publikeinen toegezegde aanvoer van steenkolen heeft niet plaats gehad. Te Buitenzorg zijn Ned. pa trouilles beschoten. In den wes telijken sector werden de be woners van een kampong onder vuur genomen door de T.R.I. Aangaande de Nederlandsch- Indonesische militaire bespre kingen te Bandoeng, welke geen doorgang konden vinden, omdat de Indonesische delegatie niet was verschenen, wordt thans bericht, dat deze afwezigheid 'n gevolg van motorpech is ge weest. In den sector van Soerabaja heeft een Nederlandsche pa trouille bij Kemasan een aanval van een 40-man sterke bende met mitrailleurs afgeslagen. Bij Soekoredja ondervonden twee zuiveringspatrouilles zwaren te genstand van mortier- en mi- trailleurvuur. Het door de repu blikeinen als stelling ingerichte station van Boedoeran is door Nederlandsche troepen opgebla zen. Bij al de hier genoemde gevechtshandelingen viel aan Nederlandsche zijde een doode en werden 8 militairen gewond. Amerikanen en negers slaags te Rotterdam In een dancing aan den Suma- traweg te Rotterdam is Zater dagnacht twist ontstaan tusschen twee Amerikaansche zeelieden van het in de maashaven liggen de Amerikaansche s.s. „James Smith" en eenige onbekend ge bleven negers. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij een 18-jari- ge Amerikaan met een mes zoo ernstig in de rechterzijde werd gewond, dat hij in het zuider ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Reisgids tot 4 Mei ongewijzigd De huidige reisgids van de Nederlandsche Spoorwegen zal tot 4 Mei ongewijzigd blijven. Teneinde eenige verandering in de dienstregeling te kunnen aanbrengen, zal een klein wijzi gingsblad nr. 2 gratis verkrijg baar worden gesteld. Deze ver andering betreft alleen den autodienst. 7500.voor de Prins Bernhard Stichting De recette van de voorstelling, die het circus Knie Zaterdag middag in Amsterdam heeft ge geven en die afgedragen zal wor den aan de Prins Bernhard Stichting, bedraagt f 7500. van ons Bisdom; of 16 pet., ons finan. cieel helpen door een jaarlij'kscfre gift. Tevreden? Nog lang niet! In de komende maanden wordt derom een krachtige actie gehouden om het ge'al der donateurs te verdub-, beien en zoo mogelijk het bedrag der bijdrage te verhoogen. Het trefQjint der actie voor het. wer ven van donateurs wordt thans, verlegd naar de parochies; die een belangrijk deel der inkomsten voor de eigen, pa_ rochieele Katholieke Actie kunnen in houden. Een lid van de Katholieke Actie is een- ongeruste mensch; een persooa^ die zich verantwoordelijk voelt voor zijn medemensch die de gaven verlo ren hebben schoon te leven. Niemand kan zeggen hoeveel de Katholieke Actie al bereikte waar duizenden speciaal gevormden en door den Bisschop gezonden mannen; vrouT wen, jonge mannen en jonge vrouwep.; elk in eigen omgeving, waar deze leeft en werkt; het program der Katholieke Actie volgde en uitdroeg. De Katholieke Actie gebruikt veler lei middelen; zij verspreidt affiches, platen; bro chures en boeken; zij geeft cursussen en scholings_ avonden; verloofden- §n huwelijksweken; zij richt diensten op als Katholiek Thuisfront en Gezinszorg; zij wil sport en dans de door God gegeverj waarden teruggeven; zij heeft zorg voor niet-praktisee- renden; zij heeft landelijke en Diocesane Bu reaux tot steun voor haar leden; haat program is aanvaard en uitgewerkt door alle katholieke organisaties; haar g"eest dringt door in radio, pers en film. Laten de Katholieken van oas Bisdom zich in groote gelederen scharen achter het geweldig^ mo derne bekeeringswerk der Katho lieke Actie: achter duizenden wer kers, in overall, kiel, uniform of welk ambtskleed ook. Laten zij dit doen door een gift van gebed en wat geld. Want beiden zijn onmis baar. willen wij het doel bereiken, dat de Paus aan de Katholieke Ac tie heeft gesteld: Christus terug te brengen in de harten en in de ge zinnen en in het openbare leven. De Kerken in de Russische zones Het bewind der Sovjets in de door hen bezette zones van Duitschland schijnt hier en daar eenigszins mil-r der te worden. Op aandrang van Katholieken en Protestanten wer den verscheidene kerkelijke feest dagen zooals Hemelvaart, Paasch en Pinkstermaandag, eerste eri tweede Kerstdag, opgenomen in de officieele lijst der feestdagen door de Russische militaire overheid uit gevaardigd. In Brandenburg mag weer gods dienstonderwijs worden gegeven, doch slechts ieeken krijgen daartoe de bevoegdheid. Daar er overal een tekort is aan priesters wordt deze concessie al een heele vooruitgang gevonden. Legaat voor Gooisch Museum Wijlen mevrouw Disselkoen- Brasseu, die lang in Hilversum woonde heeft aan het Gooisch Mu seum een groote collectie kunstvoor werpen en antiquiteiten gelega teerd. Het legaat omvat 21 schilde rijen, meubelen, oud Delftsch aar dewerk, Chineesch en Jgpansch porselein, een collectie gouden en zilveren gebruiksvoorwerpen en ju- weelen, eenig koper- en tinwerk, benevens een aantal boeken. Beste Jan en Nel, IULL1E bentm toch werkelijk i aardige luidjes, hoor! En zoo gul en hartelijk, zoo goedi geefsch! Om mij zoo maar met een zending van jullie gigenteelt pruimtabak te verrassen! Hoe zal ik jullie daar voor bedan ken? Ik besef, dat dit voor jul lie een groot offer moet zijn ge weest, want je schrijft nog bo vendien, dat het product prima is. Neen, jullie bent zeker geen zuurpruimers. Rook jij ook, Nel? Of pruim je alleen maar? Die Jan van jou is beslist een vlot te, leuke vent, een grapjas. En blijkbaar knap ook ik bedoel: van verstand en inzicht. Hij be weert het zelf tenminste. Want hij leest in Marcus (je weet wel: die man van die stukjes eiken dag in de krantméér en anders dan Marcus zelf zegt. Heeft Mar cus werkelijk betoogd over si garet en bioscoop en dahserutpai Jan hem in de schoenen sclutlft? Laat Jan voorloopig nog maat wat doorgaan met pruimen. Mis schien blijft het dan niet meer zoo „duf" bij hem en kan hij met „helderder inzicht" lezen. Beste wenschen en goede moed. Groe tend enz. Marcus X' x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3