Melkdief behoorlijk gestraft MENSCH EN IN BOTSING AFSCHEIDSAVOND >s Godsdienst, 'n zegen of een vloek voor de menschheid? Comités West-lndië-detachement ALKMAAR EN OMSTREKEN Steenen voor brood op Zondagmorgen Een uitstekende opvoering Palestinaconferentie verdaagd WEEROVERZICHT Besprekingen te Batavia hervat Meer vleesch Centrale Duitsche regeering? Marktberichten I NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 28 Januari 1947 ALS VRIJDENKERS een bijeen- "komst beleggen, waar deze vraag besproken wordt, dan kan men het antwoord op bovengestelde vraag wel bevroeden. Maar als dan de 8,0- jarige Ds. N. Schermerhorn het antwoord op deze vraag komt ge ven, de man, die destijds dommee in Nieuwe Niedorp was en vandaar uit werkte aan de ontkerstening van het Noord-Hoilandsche platte land, dan loopt de zaal vol. Een dominee, die niet in God gelooft, is dan ook een bezienswaardigheid op zich. Hij sprak over de Godsdienst en kwam tot de conclusie dat d»ze een ■ramp is voor de menschheid. Van zijn standpunt had hij beter kunnen vertellen (en bewijzen zoo mo gelijk), dat er geen God bestaat en dat er daarom ook geen Godsdienst behoeft te bestaan. Dat had voor hem en den heer G. de Zeeuw, die in debat trad, heel wat gemakkelij ker geweest. Hij moest toegeven, dat Gods dienst, mits waarachtig beleefd, van beteekenis is voor den mensch per soonlijk en hem dikwijls steun en sterkte geeft om leed te dragen. Hij ontkende echter, dat de Godsdienst de zedelijkheid bevordert, want zoo zei deze vrijdenkende Dominee, blij kens de statistieken staat de zede lijkheid daar, waar de Godsdienst bloeit, nu juist niet op hoog peil. Het groote gebod der naasten liefde wordt niet nageleefd en daar om kent spr. aan den Godsdienst geen waarde toe. De godsdienst in spireert wel tot groote daden (mis sionarissen), doch is z.i. niet beslis send noodzakelijk om heroïek te leven. Ds. Schermerhorn, die zich zelf 'n religieus m,ensch noemde, die zich aangetrokken -voelt tot de mystieke ruimte van het Katholieke kerkge bouw, zei voorts iedere Godsdienst in de wereld te verwerpen, omdat de Godsdienst de wereld in hokjes verdeelt. De mensch zoo conclu deerde hij, kan alles vinden in zich zelf en behoeft niet te vragen naar 't bestaan van een persoonlijken God. De roeping van den mensch is mensch-zijn en geest. Met deze steenen vqpr brood meende de ex-dominee dezen Zon dagmorgen z'n auditorium voldoen de van geestelijk voedsel te hebben voorzien. Een wederwoord De leider van de bijeenkomst meende debat overbodig, maar de heer G. de Zeeuw herinnerde er aan dat in den oproep vrij debat was aangekondigd. En hij kreeg 't woord. Hij betoogde, dat de Godsdienst, mits werkelijk beleefd, zoowel in het persoonlijk als het maatschappelijk leven een-zegen is. Als de spreker zoo zei hij, de Godsdienst, waar de statistieken van spreken verge lijkt met den werkelijk beleefden Godsdienst, maakt hjj een vergelij king tusschen twee ongelijkwaar dige grootheden. DONATEURSCONCERT „ST. CAECILIA" ALKMAAR. De R.K. Har monie „St. Caecilia" gaf gister avond in 't Gulden Vlies haar eerste van de drie donateurs concerten. Na 'n pittige marsen van Ernst Uebel, in tempo ge speeld en de Italiaansche Ouver ture van E. Deneufbourg, welke op uitstekende wijze ten gehoo- re is gebracht, betrad de voor zitter, dhr. Groot het podium, om een woord van dank te spreken tot de donateurs, die zich zoo spontaan met de eenigszins verhoogde donatie hadden vereenigd; ook aan bet bestuur van de K-A.B. bracht hij dank voor het wederom ver leende subsidie. Hij deelde voorts mede, dat eerstdaags een belangrijke aanwinst van het instrumentarium verwacht kan worden in den vorm van 8 fluiten en 4 pauk-trommen, welke, als straks bij de viering van de te verwachten blijde ge beurtenis in het Prinselijk Ge zin St. Caecilia weer door de stad zal trekken, zullen worden gebruijet. Voorts is tegen 15 Mei een geheel nieuwe koperbezet ting in nikkelen uitvoering te verwachten, hetgeen naar hij hoopt de prestaties van het corps ten goede zal komen. Door mevr. Groot werd aan de vereeniging vervolgens na mens de vrouwen en meisjes van de 'leden en donateurs een tweetal vaandels aangeboden, voor de bevestiging van de lau wertakken, kransen en medail les, welk prachtig cadeau door den voorziter met een hartelijk woord van dank werd geaccep teerd. Het programma werd hierna afgewerkt met de ouverture Czar und Zimmerman van Lor- zing en de wals Sylva uit Car men van J. Wanovici, gearran geerd door P. J. Molenaar. Bei de werken genoten een zeer muzikale vertolking. De plechtige ouverture van G. H. Boedijn, die naast vele zwakke plekken ook enkele goede gedeelten had, kon ons maar matig boeien; het geheel maakte een ietwat overladen indruk. Met de vlotte marsch Engeland-Vaarders, die in de pugtjes werd gespeeld, werd dit goed geslaagde concert beslo ten. In de pauze had de gebrui kelijke verloting plaats, die vlot verliep. Na de pauze trad het duo Pander-Fientje Meester op met liedjes en schetsjes. Spr. wees op de ommekeer, die het Christendom in de samenleving bracht; de wetgeving in vele landen is gebaseerd op het canonieke recht van den Godsdienst. Als er in de samenleving nog veel te wenschen overblijft, komt dat, omdat het menschdom niet leeft naar de Chris telijke beginselen van den Gods dienst. Waar zou het heengaan, als de rqensch geen verantwoording schuldig was aan een Hoogere Macht; dan komen we tot dwalin gen als in Duitschland, waar alles recht genoemd 'Ijerd, wat de führer als recht oordeelde. Spr. wees voorts op de tallooze liefdadigheidsinstellingen vogr zie ken blinden, doofstommen enz., die het resultaat zijn van de beleving van het Gebod der Naastenliefde. Spr. wees op zoovele geleerden van Plato tot St. Augustinus en vele anderen, die de Godsdienst de eeni- ge basis van de maatschappelijke samenleving noemden. Tenslotte ging de heer de Zeeuw nog in op enkele détailpunten uit het betoog van den heer Schermerhorn, die in zijn repliek nu niet bepaald op het door den heer de Zeeuw bespro kene inging. Zooals altijd was het debat weinig vruchtbaar. Mochten er onder degenen, die deze bijeenkomst bijwoonden, ech ter zijn, die in het daarin behan delde onderwerp aanleiding vinden nadere inlichtingen in te willen winnen over Bepaalde kwesties den Godsdienst betreffende, dan wijzen wij hen op „pe Open Deur" van de Paters Dominicanen, waar al velen antwoord kregen op moeilijke vra gen. BONKAARTEN HALEN ALKMAAR. Woensdag 29 Ja nuari zijn de letters L, M. en N aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebescheiden. BELANGRIJK BERICHT Voor Katholieke Musici en Artisten Op Vrijdag 7 Februari a.s. te 3 uur n.m. zal in café Haring, Oudegracht te Alkmaar een op richtingsvergadering gehouden worden van de Kath. Bond van Musici en Artisten. Alle belang hebbenden uit Alkmaar, Hoorn en omgeving worden verwacht. Het initiatief gaat uit van het District bestuur der Kath. Arb. Beweging. Aangezien er de laat ste tijd nogal rumoer ontstaan is rondom de neutrale Bond de „NOMA" rekent men op groote opkomst van onze Katholieke Musici. Wisseling Gamizoens- commando ALKMAAR. De bevelhebber van de eerste militaire afdeeling heeft bepaajd dat in verbaaji met het vertrek van den Luitenaht-Kol. J, A. Clgessen, thans garnizoens commandant te Alkmaar, het com mando op 1 Februari a.s. zal worden overgenomen door den majoor J. Baarschers. In verband hiermede zal het garnizoensbureau van dien., datum af van Nassaulaan 51 worden overgebracht naar Barakkenkamp „Rochdale", tel. 4047. Schoenenbonnen ALKMAAR. Letter S. en T. moeten morgen schoenenbonnen halen aan loket 4 (Oudegracht). Dit geldt voor cijfer 5 en voor de leef tijd beneden 14 jaar. Uitspraken Meervoudige Strafkamer Q. S. Bergen N.H. (schapendief stal en slachting) vrijgesproken; N. K., Wartnenhuizen (schapendiefstal en slachting) uitspraak 6 mnd. v.w,, proeftijd van 2 jaar; S. IJ. Sneek (bonnendiefstal als ambtenaar) uit spraak 12 maanden met aftrek pre ventief, waarvan 7 maanden voorw. Proeftijd 3 jaar; C, W. P. (heling van bovengenoemde bonnen) uit spraak 12 maanden met aftrek pre ventief, 7 maanden voorw. Proeftijd 3 jaar. ALKMAAR Een niet alle. daagsch geval kwam voor den Politierechter te Alkmaar. Meest al is het dezelfde klachten-lita nie van mishandeling, rijwieldief stal, die zoo langzamerhand! tot gewoonten zijn geworden, zij het dan gewoonlen van tamelijk slecht allooi. In het uitbroeien van vreemde dingen gaat een mensch schijnbaar nooit te ver, want een zekere J. O, te Noord. Scharwouda had weer eens voor iets anders gezorgd. Het gebeur de, <Iat hij bij een collega-con current melk ging stelen, dit lot ruim tien keer toe. Was was nl. het geval, 's Avonds, wanneer hij wist, dat' bij den andere eenige melkbussen buiten stonden, nam hij zijn bakfiets, sleepte verder een paar emmers mee, waarin, hij water deed, gooide in een leegen emmer de noodigo melk uit de bus van zijn concurrent en smeet die bus dan weer vol met water. Het gevolg hiervan was, dat de benadeelde er nog last mee kreeg op den koop toe, want men ver trouwde hem niet meer en de Keuringsdienst nam zijn maat regelen. Gelukkig wordt zooiets steecfe ontdekt en ook onze J. O. liep legen de lamp, na een keer of twaalf zijn collega te hebben bestolen en bovendien aan ver volging te hebben prijs gegeven. De eerste woorden, die de Po litierechter bij deze zitting ge bruikte, waren niet al te vleiend en er zal wel niemand In de rechtzaal aanwezig zijn geweest, die er ook maar een letter te veel van gezegd vond. De zaak was reeds eenige maan den geleden voor geweest, maar uitgesteld om rapporten in te winnen, omdat verd. toen een Landbouwers, zoekt uw voordeel ALKMAAR. In het „Gulden Vlies" kwamen Zaterdag de leden bijeen van de afdealingen van den LTB, H.M.v.L. en den CBTB om te luisteren naar de uiteen zetting over belangrijke belas- ttngvraagstukken van dezen tijd voor den land- en tuinbouw door 'mr. J Nouwens, belastingadviseur van de Stichting van den land bouw te 's Gravenhage. Deze causerie was de eerste van de <ïrie onlwikkelingsdagen, die dezen winter gegeven zullen wor den voor de landbouwers uit den kring Alkmaar. Gezien de belang rijkheid van deze vergadering was er veel te weinig belangstelling. Spreker verklaarde zeer duidelijk he.t tegenwoordige belastingsche. ma. De hoofdschotel werd ge vormd door de „Vermogensaan- was", die hij veel te ingewikkeld noemde. Hij begrijpt, dat het onmoge lijk is, dat men bij elk vermo- gensaanwasprobleem een 8 blad zijden lang artikel, gesteld in Sladh.uistermen, gaat napuzzelen. Hij toont aan, dat de belangen van den boer zekeT niet over het hoofd gezien worden, maar er juist voor in de bres gesprongen wordt. Op 1 Februari zal de heer H. ^Louwes een causerie houden over de werkwijze van de Slich ting van, den Landbouw en op 8 Februari zal de heer P. de Vries, inspecteur van den Rijks Veeart- senijkiundigen Dienst, spreken over het werk van dezen Dienst ten algemeene nutte. Wij wekken de landbouwers uit den kring Alkmaar op om deze bijeenkomsten te bezoeken, daar het noodzakelijk is, dat zij over deze interessante onderwerpen behoorlijk zijn voorgelicht, zeer duister en nogal dramatisch verhaal ophing over huiselijke troebelen en andere bijzonder heden. Ook nu kwam dit verhaal weer te voorschijn en alles was volgens eigen zeggen gedaan, om maar in de gevangenis te kunnen komen en tusschen de moeilijk heden uit kruipen. Enfin, de man kreeg zijn zin, d.w.z. de Officier nam geen blad voor zijn mond tegenover deze eigenaardige mentaliteit van ver dachte en hij eischte dan ook drie maanden gevangenisstraf, ook al uit preventieve overwegingen. Verd. vond nu ineens 4ege vangenis iets weeselijks en ging zich weer beroepen op zijn zaak, die zou verloopen enz. enz., waar op de Officier hem de verzeke ring gaf, dat hij zich om zijn zaak niet ongerust behoefde te maken, want dat de vakgroep er wel haar* ontfermende handen over uit zou strekken, in zooverre, dat hij misschien wel geschrapt zou wor den. Eigenlijk het eenigsle loon, dat een zakenman, die zich zoo vergooit, toe komt. De Politic-rechter veroordeelde J. O. hierop tot 6 weken gevan genisstraf. HEERHUGOWAARD. Too. neel is iets, waar men hier wel van houdt. Er zijn in Heerhugo- waard een zestal tooneelclubs, waarvan die van 't Kruis in de volle belangstelling slaat. Zij be staat nu een jaar en het eenjarig bestaan gaat men vieren met de opvoering van het zeer goede en geestige blijspel „Haar Laatste Wil". De uitvoeringen zijn vast gesteld op 16 en 17 Februari a.s, bij Cor Schut. We zijn er van overtuigd, dat de beide avonden gelijk de vorige malen druk bezocht zullen wor den. OORLOGS HERIN NERINGSKRU IS Naar wij van de zijde van het ^Ministerie van Oorlog verne men, kunnen degenen, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 als militair der Koninklijke Land macht feitelijk aan den strijd tegen den aanvaller hebben deelgenomen, met andere woor den daadwerkelijk in gevecht zijn geweest, en overigens aan zekere eischen voldoen, voor zoover zij tot nu toe niet voor het OorlogsherirQteringskruis, c.q. met gespen, in aanmerking kwamen, thans een aanvrage in dienen voor een machtiging tot het dragen van het Qorlogsher- inneringskruis met den gesp Ne derland Mei 1940. Voor thans in werkelijken dienst zijnde militaiien geeft Legerorder 1946 no. 297 nadere aanwijzingen ter zake. Zij die niet in werkelijken dienst zijn, kunnen zich voor het benoodigde aanvraagformu lier wenden tot den naastbijzijn- den Garnizoenscommandant of rechtstreeks tot het Ministerie van Oorlog, Afdeeling A I. De volledig ingevulde formu lieren moeten bij het Ministerie van Oorlog, Afd. A I, worden ingediend. Er wordt nadrukkelijk op ge wezen dat behoudens bovenver meld Oorlogsherinneringskruis met gesp Nederland Mei 1940 nog geen medaille, kruis of an der teeken bestaat ter herinne ring aan mobilisatie en/of oor log 1939/1940. Een pracht soldaat ALKMAAR. Het bevel luid de: „Vertrekken" ep pater Meijer vertrekt. Hij verlaat de door hem opgebouwde streek om voor God weer nieuwe gebieden te verove ren. Hij zal het kwade tot puin slaan en het goede laten herrijzen. Zijn ideaal is het hijschen van Godsvlag in een menschenhart. KJMV-ers, morgenavond zal het den laatsten keer zijn dat Pater Meijer als moderator bij ons is. Uit dank voor hetgeen onze stoe re geestelijke adviseur voor ons gedaan heeft, binnen en buiten vergaderingen, bieden we hem een muzikalen avond aan, die niet al leen een genot voor z'n oor, maar ook door he'l aanwezig zijn van ieder lid, voor zijn oog moet zijn. De avond wordt verzorgd door 't trio v. Fugelen—W. Schreurs— R. Schouten. Het programma vermeldt wer ken van Grieg en Debussy. Komt om 8,30 uur naar Kin- heim. Als je in 't bezit bent van 'n smoking en 'n dame kun je beide meebrengen. Mediseh-Opvoedkundig Bureau ALKMAAR ln een <tezer dag'en gehouden vergadering is door het be_ suur de Raad van Advies geïnstal leerd van het Medisch Opvoedkundig Bureau te Alkmaar. In deien Raad hebben zitting zoo goed als alle gemeentebesturen; de meeste in den persoon- van den burge_ meester, De secretaris deed omstandig mede- deeling omtrent ta-ak en werkwijze van het Bureau en in zake de plannen voor de naaste toekomst. Verschillende vragen werden daarna beantwoord. De vertegenwoordigers van de ge meenten toonden veel belangstelling voor het werk en betuigden hun in„ stemming met den gang' van zaken. Verschillende kwesties werden aan het oordeel van den Raad onderworpen. De organisatie van de resteerende gebieden nl, de Noordelijke kop van Noord_Holland en West-Friesland zal thans ter hand worden genomen. Ongeveer Juli 1947 zal in alle ge_ meenten een collecte voor het M-O.B worden gehouden. Het bestuur deelde mede de moge lijkheid te onderzoeken om te komen tot de oprichting van een Psycho technisch Bureau voor Beroepskeuze, Als voorzatter van den Raad van Advies fungeert burgemeester J. J. Nieuwenhuijsen van Limmen; terwijl als secretaris aan den Raad werd toe gevoegd de secretaris van bet Me_ disch_Opvoedkundig Bureau. OUDORP. De Tooneelvereenl- ging T.O.P., ondenafdeeling van de N.K.A.B. gaf Zaterdagavond ln het Verocoigingsgebouw een opvoering van bovengenoemd tooneelspel. De afdelingsvoorzitter, de heer N. Wortel, verheugde zich in zijn openingswoord over de buitengewo ne opkomst van de leden, hun echt- genooten en verloofden. Hij hoopte zich in het vervolg ook over de op komst op de afdeelingsvergaderin- gen en ontwikkelingsavonden te kunnen verheugen. Het nuttige moet met het aangename vereenigd worden, maar 't nuttige dient toch de voorrang te hebben. Het tooneelspel komt in 't kort hierop neer: Palmans, een arbeider in een weverij, doet een uitvinding, die een omwenteling in 't bedrijf te weeg brengt. De procuratiehouder, Verhagen, doet, in samenwerking met den fabrikant, v. d. Wall, de proefneming uit jaloezie mislukken. .Hij brengt Palmans om 't leven en verspreidt het bericht, dat Palmans zelfmoord pleegde, wegens 't mis lukken van z'n .proefneming. Ver hagen huwt met de Wed. Palmans, om zich de voordeelen van de uit vinding te verschaffen. Hij haat zijn vrouw en haar 3 kinderen, wat tot tal van conflicten, vooral met zijn oudsten zoon Dirk, aanleiding geeft. Bij een ernstige woordenwisseling vergeet hij zich en laat zich tegen over zijn vrouw ontvallen, dat hij 't is geweest, die Palmans vermoord heeft. Zijn vrouw krijgt een zenuw toeval en is langen tijd zeer ernstig ziek. Dora, Verhagen's oudste doch ter, die dienstbode is bij de weduwe van de inmiddels overleden v. d. Wall, en verliefd is op haar zoon Hugo, past haar moeder trouw op. Bij een inbraak, die de aan lager wal geraakte Dirk, samen met een vriend, in de weverij pleegt, wordt Verhagen door Djrk's vriend zooda nig door een pistoolschot gewond, 'dat hij spoedig sterft. Hugo wordt verdacht van den moord, deze schuift de schuld op Dirk. Dora, overtuigd van de onschuld van haar broer, moet Hugo wel verdenken. In 't ziekenhuis evenwel, wijst Ver hagen voor zijn dood, Dirks vriend Piet Geelen als de dader aan en be kent Palman vermoord te hebben. Met Hugo en Dora komt 't dan ver der dik in orde! Onder bezielende leiding van re gisseur S. Fontein, heeft T.O.P. van dit tooneelspel een goede uitvoering gegeven. De spelers waren rolvast en hadden zich goed in hun rollen ingplqgfd, zoodat er vele momenten van prachtig spel te te genieten waren. Mevr. Fontein (Mevr. Verhagen) beeldde ons de moeder uit, die haar leed voor haar kinderen verborg en ze verdedigde tegen de bruutheid van hun stiefvader. De onsympa thieke Verhagen werd door W. v. d. Park ten voeten uit geteekend. De door werkloosheid tot vertwijfeling gebrachte Dirk, werd door Henk Koning meesterlijk gespeeld. Zijn relaas van de inbraak in de fabriek was een der prachtigste momenten van den avond. De sympathieke Dora, uitgebeeld door Mevr. Oudhuis werd be- heerscht gespeeld. Als jongste in 't gezelschap debuteerde Riet Wortel als Marietje Verhagen niet onver dienstelijk. A. Cudhuisi als Driesen, de be schermer van zijn zuster, Mevr. Verhagen en haar drie kinderen speelde zijn sympathieke rol op uit- muhtende wijze. Een goede vertolking ^an de rol van Hpgo gaf ons Cor de Wit, ter wijl Nic. Pronk ons aan een echte „jongen van de vlakte" deed den ken. Rest nog te vermelden, dat de dokter (J. Wortel) en de recher cheurs (A. Pronk en J. Rensen) in hun kleine rollen, goed spel te zien gaven. Al met al een uitstekende opvoe ring en stimulans voor regisseur en spelers steeds crescendo te gaan. De Voorzitter dankte de tooneelis- ten en hun leider voor het gebodene, betgeen door een hartelijk applaus der aanwezigen r>og eens onder streept werd. Er was een presentje voor Riet Wortel, als jongste van 't gezelschap. Ten slotte spoorde de Geestelijk Adviseur de leden aan, met hart en Ziel lid der N.K.A.B. te zijn. Rest ons nog te vermelden, dat de grirné bij de firma Groothuizen in ver trouwde handen was. van het Katholieke Thuis front, doet wat andere co- mité's reeds deden en geel ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven, Wij zenden hen dan iedere week per lucht post de speciale Indië krant van het N.N.H.D. V» ALKMAAR Het feit, dat het West-lndië-detachement Alkmaar op 4 Februari a.s. (en niet op 30 Januari, daar de Surinamerivier een te la gen waterstand heeft) gaat verla'.en, heeft de troepen leiding van dit onderdeel er toe gebracht aan de acnler. blijvenden een afscheidsavond aap te bieden. Deze avond werd gehouden in de Koren beurs, die voor deze gelegen heid speciaal voor dit doel was ingericht, njet een geïmprovi seerd tooneel, aardige aan kleeding en met een R.A.O.- progrpmma, dat er in alle opzichten zijn mocht. Voordat de feestavond begon sprak de commandant, kapitein R. v. Leest, een afscheidswoord lot d"e officieele genoodigden, waaronder burgemeester en mevr. Koelma, de garnizoenscomman dant overste Claessen en anderen. Hierin memoreeide hij den pret- tigen omgang met Alkmaars inwo ners en de bereidwilligheid, waar mede militaire zoowel ais burgfr. lijke autoriteiten zijn onderdeol tegemoet traden, waarbij hij de instanties mei name vermeldde. Mevrouw Koelma sprak daar- pp namens den bond „Band Ne- derland-Irtdië" en bood het ver trekkende detachement de Neder- landsche-vlag aan als herinnering aan Alkmaar en als teeken van trouw en plicht, die zij te vervul len hebben tegenover hun land. Tenslotte sprak burgemeester Koelma de militairen toe en wees hen er op, dat de wereld naar hen zou zien als naar vertegenwoor digers van het moederland over zee. Het gezelschap van Tonny Ro- xini had daarna de zeer aange name taak de ruim duizend aan wezigen te vergasten op zijr, show-programma „Trommelvuur", waarin voor elck wat wils werd geboden en wel zoodanig, dat men er niel anders dan vol lof over kon zijn. Te meer, wanneer men in oogenschouw nam de koude, cüe overal doordrong in het kolossale gebouw en "de er barmelijke aecoustiek, die de actrices, acteurs en musici noop ten zich meer dan normaal te geven. Men bewonderde het danspaar Ellynor en Tjemkanoff, die voor treffelijke dansen uitvoerden, o.a. de Valse-triste, rumba, Weensche wals etc., verder den man met de lachende beenen, Harry Wood son, die met een ongeloofelijke lenigheid tapdansen uitvoerde en Iegelijk zijn komischen kant liet zien. Netty de Kruijff, de chan- sonnière, zong verschillende songs uitstekend en met gevoel. Zij heeft een stem, die nog heel wat zal kunnen presteeren. Roxini zelf verzorgde de ondankbare taak van- conferencier en Chris de la Mar, ach, daar behoeft niets meer over te worden geschreven, zijn acteurstalent is meer dan bekend. Tot slot Herman KooFs show orkest met zijn goede krachten en uitnemende leiding in Emmy Claritz. Vooral de klarinet-solo van Herm, Koot dient te worden vermeld. De avond beloofde een groot succes te worden, dank zij dit gezelschap, dat deed wa[ het kon om de koude en de gebrekkige outillage te doen vergeten, maar andere machten zorgden, clat de avond voor het einde van hel programma moest worden afge last. Deze andere machten waren een stel militairen, die zich meer dan onbehoorlijk gedroegen, zoo erg zelfs, dat de tooneelisten en musici zich nauwelijks verstaan baar konden maken. Deze mili tairen (gelukkig waren het niet de jongens van het West-Indië- delachement) dienen door hun commandanten behoorlijk op hun- nummer te worden gezet, om hun onbehoorlijkheid en gebrek aan aanpassing tegenover de genoo digden, militaire en burgerlijke autoriteiten, tegenover de artisten en tegenover den R.A.O.-officier, 2e luit. J. A. Korma, die in een zeer korten tijd dezen avond wist te organiseeren en tijd noch moei te spaarde om den dank van het W.I.-detachement te vertolken. Hun allen komt een woord van lof toe voor dat'wat zij presteer den en hun is het niet te wijten, dat het programma meest worden slopgezet. Het zal nuttig blijken militai ren, die dit nog niet kennen, naast eoldalenkennis, ook beleefdheid en fatsoen bij te brengen. Wij hopen het gezelschap Ro xini spoedig weer in Alkmaar terug te zien met dit uitstekende programma en weten zeker, dat de omstandigheden dan gunstiger zullen zijn. Starre houding van de Arabieren De conferentie over Palestina begon gisterenmorgen in het St. James palels te Londen, maar werd al spoedig voor onbeppal- den tijd verdaagd. Een delegatie van de Pales- tijnsche Arabieren was aanwe zig alsmede delegaties van de zeven Arabische landen. Aan 't hoofd van de Britsche delegatie staat Bevin en Creech Jones, de minister van Koloniën. Onmiddellijk na de opening zeide Djamal Hoesseini, de lei der der Palestijnsche Arabieren dat deze vastbesloten waren een verdeeling van Palestina met al le middelen te bestrijden. Het vormen van een joodschen staat ln Palestina zou een voortduren de bron van oneenigheid wor den- Hoesseini zeide er niet aan te twijfelen, dat de socialistische r§gee;(j(ig van Engeland haar de mocratische principes bij de Pa lestijnsche kwestie tot uitdruk king zou brengen en haar belof ten tegenover een bevriend volk zou nakomen. Een uur na de opening werd de conferentie verdaagd, tenein de de Britsche regeering in staat te stellen de verklaring te be~ studeeren. Ir, W. DE JONG Hoogleeraar in de veef-eeltwetenschap Ir. W. de Jong is per 1 Febru ari a.s. benoemd tot hoogleeraar in de veeteeltwetenschap aan de .Wageningsche Landbouwhooge- school. Hij werd op 2 Augustus 1895 geboren te St. Nicolaasga, gem. Doniawerstal in Friesland. Op 1 October 1919 werd hij benoemd tot rijksveeteeltconsu- lent, welke functie hij tot 1 Sep- ember 1939 vervulde. Geduren de dezen tijd bekleedde de heer de Jong tal van nevenfuncties, o.a. was hij voorzitter van de Ned. Veehouderij-centrale. On 1 September 1939 werd ir. de Jong benoemd tot hoofd-in- specteur van het Nederlandsehe rundveestamboek, welke functie hij in 1943 verwisselde voor die van directeur. Bovendien was hij van October 1945 af voor zitter van de veehouderij com missie van de stichting voor den landbouw. Autodief gesnapt De laatste tijd werden in Ber gen op Zoom drie auto's gesto len. Het kwam vast te staan, dat men met een beruchten autodief te doen had, die ook in België reeds verscheidene wagens had gestolen. Een re chercheur en een agent van po litie uit Bergen op Zoom hebben de achtervolging van den dief in België voortgezet en zij zijn er in geslaagd hem eindelijk op de veemarkt te Antwerpen aan te houden. Deze, een Belg, H. genaamd, bekende ook in België talrijke autodiefstallen te hebben ge pleegd. De verdwenen wagens zijn intusschen nog niet opge spoord. joodsche kinderkolonie in Palestina Het joodsch nationaal fonds Nederland heeft het plan opge vat Palestijnsche grond aan te koopen ten behoeve van het bouwen van een kinderdorp. Dit zal een Nederlandsehe bijdrage zijn aan de internationalen hulp aan dn tienduizenden Europee- sche joodsche kinderen, die nog in kampen verblijven of ver kommeren tusschen de puinhoo- pen van weggebombardeerde steden en waarvan er alleen al in Duitschland 24-000 en in Hon garije 15.000 naar hulp uitzien. Donderdag 30 Januari zal van J.9.1519.30 uur over Hilversum II, een uitzending worden gewijd aan dit hulpwerk. Het K.N.I.M: te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeeling kwa men geen wijzigingen'van betee kenis voor. De sneeuwzflne, dïe den Balkan en Oostenrijk is ge, passeerd, ligt nu over midden- Duitschland en heeft gisteravond ook de grenzen van ons .land overschreden. De intensiteit van den sneeuwval is echter aanzien lijk afgenomen. Sn ecu who eveel heden van beteekenis werden in de afgeloopen 24 uur in ons land niet gemeld,. Temperatuuroverzicht van he denmorgen zeven uur: Twente 8, Den Helder 3, Vlissingen 8, De Bilt —7, Schip hol 7, Eindhoven 12, Leeu warden 4, Eelde 5, Beek 13 Gilze Rijen 10. Parijs —9, Berlijn 11, Londen 3, Kopenhagen 4, Oslo 3, Praag 10, Weenen 8, Muen- chen 18, Milaan 3, Zuerich —12. (Auteursrechten voorbehouden KNIM.) BATAVIA, 28 Januari. (Aneta) Hedenmorgen om 5,30 Nederland- schen tijd zijn de besprekingen tus schen de Gommiss ie-Generaal en de Indonesische delegatie herval. Aan Indonesische zijde ontbrak da heer Sjarifoedin, die momenteel de In donesische militaire autoriteiten te Djokjakarta inlicht over de over eenstemming, die op de vorige zit ting inzake militaire maatregelen is bereikt. Naar Aneta seint, mag men ver wachten, dat, nu dr, van Mc^k uit Soerabaja is teruggekeerd, de ge beurtenissen in dezen sector mede onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Op de bgnnenlijst, welke Donder dag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer .een extra bon voor 100 gram vleesch voorkomen voor diegenen, die een A-, B- of C-kaart hebben Eenigen tijd geleden moest deze extra bon vervallen, omdat in de wintermaanden daarvoor niet vol doende vleesch beschikbaar was. Thans is het o.a. tengevolge van een ruimer aanbod van slachtvarkens mogelijk deze bon voorloopig weer aan te wijzen. Voorsfel van Rusland Goesef, de Russische vertegen woordiger ter conferentie der ministers van buiteniandsche zaken, heeft een rapport over gelegd over de procedure te volgen bü het opstellen van de vredesregeling met Duitsch land, In dit rapport aan de conferentie dringt de Sovjet- regeering er op aan om eqn centrale Duitsche regeering te zijner tijd te consulteeren in verband met het Duitsche vre desverdrag. Het is niet duidelijk of een. voorstel een Duitseh centraal be stuur in te stellen in conflict zou komen met de groote mate van de. centralisatie, die verschillende ge- interesseerde partijen, zooals de Fransche en Nederlandsehe regee- ringen, voorstaan, aangezien geen der geallieerde regeeringen lot dusver heeft voorgesteld dat er op den langen duur geen centraal Duitseh gezag zou zijn. De procedure te volgen bij het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland is een der onder werpen, waarover de conferentie dter plaatsvervangers volgende maand verslag moet uitbrengen aan de conferentie van ministers van buiteniandsche zaken te Mos kou, DE NIWIN- KERSTPAKKETTEN Het Centraal Bureau van de Ni- win deelt mede, dat van het hoofd sectie-transpor! van den Welfare- dienst in Indië rapporten zijn bin. nengekomen over de verzending en verdeeling van de Niwin kerst pakketten. Uit deze stukken blijkt, dat het verlies door vermissing en beschadiging tijdens het vervoer van HpHand naar Tandjpng Prio^ nog geen 2 pet, en gedurende de verdere doorzending ongeveer 1 pet. heeft bedragen. Vergeleken met het gemiddelde verliescijfer van dergelijke zendin gen in den laatsten oorlog, reke ning houdend- met het uitgestrek. te gebied, waarover de I50.00Ö Kerstpakketten moesten worden verpreid, is dit verliespercentage uiterst gering. De verliezen bij dergelijke transporten van het Amerikaansche en Canadeesche leger waren aanzienlijker. Door een voorbeeldige samenwerking tusschen de verschillende ver- voerslnstantles, konden alle pak ketten op tijd worden- besteld. De gift van dé Nederlandsehe bevolking aan onze jongens in In dië is met zeer groot enthousiasme ontvangen. ALKMAARSCHE EXP.VERJNG 27 Januari.' Winterpeen 4.80—LBO; boe. renkool 25—29.30; groene kool 14 60-^ 16.10; spruitkool 62—1.18: roo^g kool 16.90—19 90; gele kool 6 80—12.30; uien 7.20—13.90; witlof 40—60: knolselder!© 2—18; selderie 11—23.60. ALKMAAR Veemarkten- 2527 Januari 17 vette koeien Centrale; 2 graskalveren Centrale; 27 nuchtere kalveren Centrale; 27 oude en jonge kiupen 5—12; 17 konijnen 6—15 per stuk WOGNUM 27 Jan. Witlof I 59—92; XI 43—51; II 2838; spruitkool 4990; uien afw. 7.8014. LANGENDIJK. 28 Jan. 16.500 kg roode kool 1215,80; 52.500 kg gele kool 10.9011.90; 4700 kg Deen- sche witte 8.70?.80; 3700 kg uien 13.30—17,20; 600 kg witlof I 49. Te Palemban Nederlandsch- langs de Moe Uit het ondei blijkt, dat de g belasting voor komens awaarde bij het oude tar Oorsprenk Ontwei Ongehuwden Geh. z. kind. Geh- m. 1 k. Geh. m. 2 k. Geh. m. 3 k. G^h. m. 4 k, Geh. m. 5 k. Geh. m. 6 k. Geh. m. 7 k. Ger. m. 8 k. Geh. m. 9 k. Geh. m. 10 k. Deze tegemoe: dere overweging ken in verband oorspronkelijke voorgestelde v Omzetbelasting. De in het oors opgenomen uitsl aftrek ingeval zekere opbrongs king geniet, is in werp niet gehan met het oorsproi ontwerp is de 1 huwden eenigsz tarief ten aanzii zonder kinderen zigd. De wijziginger belasting, behal van het tarief, deze belasting zi zondering van e in werking met lastingjaar 1946, wijzigingen invli ondemgmingsbei gootschapsbelast het belastingja; (boek-)jaar, dat digt. Uitdrukke dat deze wijzig hebben bij de h mogensaanwasbf Het nieuwe kcmstenbclasti omvang eerst i van het belast de loonbelastii tarief gelden s vakken, welke eindigen. Voor de into voor 1947 een opgenomen. Het nl. voor die ink< belasting hooger het geheele bels den, tqjrwijl voo: mens een tusschi sing zal zijn, wa bedragen de ge die van het oud BARTOES Bartoes, de render" van l beruchte „Zo ret" van Paulu Amsterdam dc der Alkmaarsci teerd en ter bf van de P.R.A. Dit is de tw bevrijding, dat resteerd. Nada vantkade gerui gen had gezete in Juni 1946 i en zich meer c in Amsterdam Reeds meer da: Uien Bartoes, het spoor en P.R.A. trof her huis aan de Le sterdam aan. I den dg recheui omdat het vei rezen, dat de aan politieke c derdak versch aanwezigen wi die zich echter legitimeeren m den naam Vis chercheurs mei Bartoes niet glipte hij toen zen van het ji De tweede i rechercheurs b De gangen va gevolgd en als vuurpijl bleek ding, dat hij rich droeg, ges naam. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2