De honderdste geboortedag van Dorus Rijkers imÊm EEN UURTJE HH x< $Wpi*ir r Fiscus komt de groote gezinnen tegemoet Het valt niet mee aan boord van de „Willem Barendsz" LEVENSLANG in plaats van doodstraf NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 28 Januari 1947 PAG. 3 Diamantschat ontdekt Een groot vaderlander geëerd met een vangschip Een excursie voor ex-burgemeestervan Vel zen Lou Bandy beviel het best in Indië Beurspraatje Als het mogelijk is k X")idÊL2£w V" fb£ 2? »J'. *x BMMBMMIgM»i«l^t.t "L..„f Te Palembang hadden zware gevechten plaats tusschen de Nederlandsche troepen en extremisten. Een kijkje op de kade langs de Moesi, waar veel schade werd aangericht. (Anefo P.) Wijzigingen in hef ontwerp belastingherziening De Regeering heeft in het ontwerp Wet Belastingherzie ning 1946 enkele wijzigingen aangebracht, waarvan die op het gebied van de Vennoot schapsbelasting, de Inkomsten belasting en de Omzetbelasting de voornaamste zijn. Een van de t meest sprekende wijzigingen is voorgesteld in de belasting van hen, die aanspraak op kinder aftrek hebben. In het bijzonder ten aanzien van de groote ge zinnen houdt dit een belangrijke tegemoetkoming in. Uit het ondervolgende overzicht blijkt, dat de grenzen, waarbij de belasting voor de verschillende in komens zwaarder wordt, vergeleken bij het oude tarief gunstiger liggen. Oorspronkelijk Gewijzigd Ontwerp: Ontwerp: Ongehuwden f 9000 Geh. z. kind. f 6600 f 6600 Geji. m. 1 k. f 6720 f 7320 Geh. m. 2 k. f 6480 f 7920 Geh. m. 3 k. f 5760 f 8040 G£h. tn. 4 k, f 5040 f 8520 Geh. m. 5 k. f 4440 f 9120 Geh. m. 6 k. f 4800 f 9720 Geh. m. 7 k. f 5160 f 10320 Ger. m. 8 k. f 5640 f 10920 Geh. m. 9 k. f 6600 f 12240 Geh. m. 10 k. f 7440 f 13320 Deze tegemoetkoming is bij na dere overweging noodzakelijk geble ken in verband met de reeds in het oorspronkelijke ontwerp van wet voorgestelde verhooging van de Omzetbelasting. De in het oorspronkelijke ontwerp opgenomen uitsluiting van kinder aftrek ingeval een kind zelf een zekere opbrengst van dienstbetrek king geniet, is in het gewijzigde ont werp niet gehandhaafd. Vergeleken met het oorspronkelijk voorgestelde ontwerp is de belasting van onge huwden eenigszins verzwaard, Het tarief ten aanzien van gehuwden zonder kinderen is niet nader gewij zigd. Inwerkingtreding De wijzigingen in de inkomsten belasting, behalve die ten aanzien van het tarief, treden voor zooveel deze belasting zelf betreft, met uit zondering van enkele onderdeelen, in werking met ingang van het be lastingjaar 1946, voor zooveel deze wijzigingen invloed hebben op de ondernemingsbelasting en de ven nootschapsbelasting, met ingang van het belastingjaar 1947 resp. het (boek-)jaar, dat in »f met 1946 ein digt. Uitdrukkelijk is vastgelegd, dat deze wijzigingen geen invloed hebben bij de heffing van de Ver- mogensaanwasbelasting. Het nieuwe tarief voor de in komstenbelasting zal in vollen omvang eerst gelden met ingang van het belastingjaar 1948; voor de loonbelasting zal het nieuwe tarief gelden voor de Icontij <1- vakken, welke na 30 Juni 1947 eindigen. Voor de inkomstenbelasting is voor 1947 een overgangsmaatregel opgenomen. Het nieuwe tarief zal nl. voor die inkomens, waarvoor de belasting hooger word|, reeds voor het geheele belastingjaar 1947 gel den, tqpwljl voor de lagere inko mens een tusschentarief van toepas sing zal zijn, waarvan de belasting bedragen de gemiddelden zijn van die van het oude tarief en van het BARTOES ZIT WEER Bartoes, de „humorist-confe- rencier" van het destijds zoo beruchte „Zondagmiddagcaba ret" van Paulus de Ruiter, is te Amsterdam door rechercheurs der Alkmaarsche P-R-A. gearres teerd en ter beschikking gesteld van de P.R.A. te Amsterdam. Dit is de tweede maal na de bevrijding, dat Bartoes is gear resteerd. Nadat hij aan de Le- vantkade geruimen tijd gevan gen had gezeten, slaagde hij er in Juni 1946 in te ontvluchten en zich meer dan een half jaar in Amsterdam schuil te houden. Reeds meer dan een maand was men Bartoes, (A. J. Wijsma), op het spoor en de Alkmaarsche P.R.A. trof hem toevallig in een huis aan de Leliegracht te Am sterdam aan. In dit perceel de den de recheurcheurs een inval omdat het vermoeden was ge rezen, dat de eigenaar de Jong aan politieke delinquenten on derdak verschafte. Onder de aanwezigen was ook Bartoes, die zich echter afdoende wist te legitimeeren met papieren op den naam Visser. Daar de re chercheurs met het uiterlijk van Bartoes niet bekend waren, glipte hij toen nog door de ma zen van het justitieele net. De tweede maal waren de rechercheurs beter voorbereid. De gangen van Wijsma waren gevolgd en als klap op den vuurpijl bleek bij zijn aanhou ding, 'dat hij een rijbewijs bij rich droeg, gesteld op zijn eigen naam. nieuwe tarief. Is de belasting niet over het geheele jaar 1947 verschul digd, dan zal voor belastingtijdvak ken of gedeelten hiervan vallende voor 1 Juli 1947, het oude tarief worden toegepast; voor belasting tijdvakken of gedeelten hiervan, vallende na 30 Juni 1947, het nieu we tarief. Omzetbelasting Gok in ander opzicht is een be langrijke verlichting van den belas tingdruk voorgesteld, ni. ten aan zien van de omzetbelasting op een aantal noodzakelijke goederen. Deze kan worden bereikt, doordat de mo gelijkheid is geopend om een aantal door de Kroon aan te wijzen goede ren bij levering door een fabrikant aan een anderen ondernemer van omzetbelasting vrij te stellen. Voorts zijn bij de reeds in het oorspronkelijke ontwerp opge nomen goederen, welke geheel zijn vrijgesteld van omzetbelas ting, gevoegd groenten en fruit, welke in het oorspronkelijke ontwerp alleen bij levering door eep fabrikant aan een onderne mer waren vrijgesteld. In Belgisch Interneeringskamp Het Belgische blad „Le Soir" geeft bijzonderheden over een ■millioenenschat aan diamanten, die in het Belgische internee- ringsk. Leopoldburg gevonden is en afkomstig zou zijn uit door de Duitsehe nazi's aangelegde voorraden. Het bestaan van den schat kwam aan het licht, toen men een onderzoek ging instellen naar aanleiding van het feit, dat in de vuile wasch, die gede tineerden het kamp uit zonden, diamanten waren verborgen. Een van de gedetineerden bleek dezen schat» onder zijn beheer te hebben en als lid van een Sow- jet-Russische Todtorganisatie de diamanten successievelijk aan bevrijden in handen te spelen ter financiering van anti-Belgi sche propaganda. Ook vleesch is toegevoegd aan de goederen, die gedeeltelijk (t.w. bij levering door den fahrikant aan een ondernemer) zijn vrijgesteld. De in de nota "an wijzigingen op genomen voorsteller; inzake de om zetbelasting zullen tot gevolg heb ben, dat de oorspronkelijk geraam de hoogere opbrengst tot 97 millioen gulden daalt. Deze 07 millioen gul den zal geheel benoodigd zijn voor de voorgenomen noodvoorziening voor de ouden van dagen. Verwacht mag worden, dat afgezien van de vertiooging voor de hoogere inko mens, de inkomstenbelasting over 1948 'onder het nader gewijzigde nieuwe tarief evenveel zal opbren gen als over 1946 onder het oude tarief. HONDERD JAAR GELEDEN werd Dorus Rijkers geboren. De man die honderden van een zeememsdood heeft gered en zich de erkentelijkheid van keizers en koningen heeft verworven, Toch bleef Dorus Rijkers de eenvoudige oude Heldersche zeerob, die zich op zijn prestaties nooit heeft laten voorstaan. Hij bleef het voorbeeld van alle zeehelden die na hem kwamen en die met denzelfden moed en doodsverachting de wilde golven trot seerden, om waardevolle menschenlevens in veiligheid te brengen Gisterenmorgen had op de al- gemeene begraafplaats te Huis duinen een korte herdenkings plechtigheid plaats. De beman ning van <Je „Dorus Rijkers" eer de haar .grooten voorganger met een kranslegging op zijn graf. De 'secretaris van de N.Z.R.M. was hierbij aanwezig, evenals de vroe gere schipper van de reddings boot, Coen Bot. Nadat schipper PJet Bot de kranslegging had ver richt, werd een minuut stilte in acht genomen, waarop de heer de Booy een kort herdenkingswoord Uitsprak. In gevoelige bewoordingen schetste de heer de Booy de fi guur van Dorus Rijkers, Nooit versaagde hij wanneer de zee een prooi had bemachtigd en de scheepsbemanningen in nood ver keerden. Wanneer het er om gjng een menschenleven te redden, dan sprong Dorus Rijkers in de vlet, die hij niet eerder verliet alvorens hij zijn doel had bereikt. Het is goed, dat de reddingsboot in Den Helder den naam „Dorus Rijkers" draagt, waarmee den grootsten schipper, die ons land heeft gekend, de eer werd bewe zen die hem toekomt. Zijn naam is onsterfelijk, evenals de groot heid van zijn daden, die tot in het verre nageslacht zullen wor den geprezen. Moed, volharding en zelfopoffering had des middag haar leden ver zameld rond het graf van den zeeridder. De heer Levy Grun- wald wees er in een toespraak op, dat iémand die één leven redt, eigenlijk een geheele gene ratie aan zich verplicht. Me; hoe veel te meer dankbaarheid moe ten wij daarom spreken over Dorus Rijkers, die 511 zeelieden behouden heeft binnengebracht! Spr. memoreerde diverse voor vallen uit het leven van Dorus Rijkers, met wien hij 20 jaar ge leden Parijs bezoqht en een krans legde op het graf van den onbe kenden soldaat. Nu is Dorus Rij kers zelf reeds lang ter ziele; zijn lichaam is tot stof vergaan, maar zijn daden blijven onvergetelijk. Ook na de toespraak van den FRITZSCHE VOOR HET TRIBUNAAL. Voor het zuiveringstribunaal te Neurenberg is Zondag het proces tegen Hans Fritzsche be gonnen. Hij was vroeger direc teur van Goebbels' ministerie van propaganda en werd door bet internationale tribunaal v/ >r oorlogsmisdadigers vrijgespro ken, De openbare aanklager, Bern- hard Mueller, las de aete van beschuldiging voor en eischte, dat Fritzsche onder de „hoofd schuldigen" zou ressorteeren. Fritzsche verklaarde, dat zijn politieke daden het nauwkeu rigste onderzoek zouden kunnen doorstaan. Naar zijn meening was met de principes van de zuivering reeds rekening ge houden door het internationale tribunaal voor oorlogsmisdaden. Gaat1 Franco een premier benoemen? Politieke waarnemers, be vriend met het huidige regiem in Spanje, gelooven dat gene raal Franco binnenkort een eersten minister zal benoemen. Een desbetreffend wetsontwerp zou in studie zijn. Naar verluidt, was Franco in September van het vorige jaar voornemens een dergelijke stap te doen. Toen was de Spaansene kwestie echter juist bij de V.N. in discussie en het Spaansche kabinet wilde voorkomen, dat men het benoemen van een eersten minister als zwakheid van het regiem van Franco zog uitleggen, PILOTEN-MOORDENAAR GEVAT Zooals eenigen tijd geleden be richt werd, heeft de Belgische Rijkswacht in Oost-Vlaanderen op aanwijzing van eenige Nederlan ders een persoon van Nedlerland- sche nationaliteit aangehouden, die daar rged% gedurende een jaar op een boerderij werkzaam was. Het betreft den ongeveer 40-ja- rigen Gestapo-agent Karl Ludwig Husehka, zich ook noemend Van dar Wijde of 'Van der Woude en wiens opsporing is verzocht door den officier van justitie te Almelo, Deze Husehka was reeds in 1941 als Duitsch agent werkzaam te Parijs, waar hij er de oorzaak van was dat verscheidene geallieerde piloten en o.a. de Nederlandsche vice-consul jhr. Bas Backer. en de heer Jansen, de tegenwoordige di_ recteur der Nederlandsche kanse larij te Parijs, werden gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht Kort voor de bevrijding was Husehka in de zuidelijke provin cies en in de omgeving van Al melo werkzaam, waar hij per soonlijk geallieerde vliegers om het leven zou hebben gebracht. Husehka werd na de bevrijding gearresteerd en in Den Haag op gesloten. Hij wist echter te ont vluchten. Naar men mededeelde zal Huseh ka thans binnen 10 dagen aan de Nederlandsche justitieele autori teiten worden uitgeleverd. Hij zou niet minder dan negen moorden op zijn geweten hebben. heer Gmnwald werden eenige oogenbljkken stilte in acht ge. nomen. Vervolgens werd nog 't woord gevoerd door den heer van Dok, voorzitter van de vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopof fering", die eveneens de groote verdiensten van Dorus Rijkers belichtte. De heer Winter dankte namens de familie voor de eer, die was bewezen. Met deze korte, maar passende plechtigheden werd de man her dacht, die lot d'e grootsten van ons volk heeft behoord. IS Wie vangt de meeste walvissehen De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Ba rendsz" seint ons: Wy bevinden ons in open wa ter, maar er is veel ös om ons heen. Je kunt het ook merken aan de temperatuur, want het wordt steeds kouder en het ruwe weer vraagt bij het bin nenhalen van de visch de uiter ste inspanning van de beman ning. Het werk verloopt niet altijd zonder ongelukken; in een vroeger telegram heb ik daar al op gewezen. Zondagavond was er een span nend oogenblik, toen de kabel, waarmede de walvisch aan boord getrokken wordt, in de Slipway brak en naar de groote stoomlier midscheeps werd getrokken. Per soonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor, maar ook den daaropvolgende dag zaten we weer een moment in spanning, toen vier menschen zich nog tijdig in veilig heid konden stelle» op het oogen blik, waarop een kabel brak, waar aan 1000 kg. spek hing, dat naar de plaats van bewerking moest worden vervoerd. Aan boord van een jager Eindelijk is de gelegenheid geko men eens poolshoogte te nemen hoe het aan boord van de jagers toegaat. De jager immers is de eigenlijke „vanger" van de walvissehen. Daar bevindt zich de harpoenier, die met zijn kanon het „doodelijke schot" moet lossen. Bij helder weer, maar met een stijve bries, zette ik mij in de mand, die bij de komst van een der jagers mij van de „Willem Ba rendsz" af aan boord van het vang schip moest brengen. Daar zweefde ik enkele oogenbiikken tusschen lucht en water. Het is een eigenaar dige gewaarwording en ik denk aan mijn bureau in het vaderland, waar het toch veiliger zitten is dan hier te zweven, maar als mijn gedachten zoover zijn, ben ik al aan boord van de Am 3 getrokken. Aan dek heerscht groote bedrij vigheid. Hoe klein is „Oome Wil lem" nu en wat een gevaarte leek het schip, toen het nog In de Am- sterdamsche haven lag. Wij varen met volle kracht weg. Zoodra ik kan, geef ik mijn oogen goed de kost. Op het jagerdek is' men druk bezig het schip vischklaar te maken. Het kanon wordt geladen met harpoen en kruit, de lijn waar mee de harpoen straks in bliksem snelle vaart zal voortschieten, wordt bevestigd. Zoo'n harpoen vereen voudigt de vangtechniek in groote mate in vergelijking met de primi tieve middelen, waarmede onze voorvaderen de walvissehen te lijf moesten gaan. Een moderne harpoen weegt 90 kg en is aan een trof van ongeveer 800 meter lengte verbon den. Zij heeft den vorm van een dikke ijzeren staaf met aan de punt een explosieve kop, voorzien van weerhaken. Als de kop in het li chaam van de walvisch dringt, ont ploft de in den loop aangebrachte granaat en de weerhaken zetten zich vast in het lichaam. Zoo kan het dier naar het vangschip worden gesleept. De schok, die het vang schip zou krijgen, zoodra een wal visch door een harpoen is getroffen, wordt opgevangen door buffervee- ren, waarmee de tros aan boord verbonden is. Wij stuiven nu als het ware door het water en passeeren Ijs bergen soms dicht nabij. Som mige hebben een platten vorm, die je zou doen verleiden even over te stappen om een rondje te schaatsen. Het wordt nu ont zettend koud; de wind snijdt me door alles heen, het water golft over den boeg, het achterschip staat voortdurend blank. Het schip danst over de zee en wendt zich op iederen draal van het roer. Ik sta met den kapitein op de brug en zie hoe een matroos langs een touwladder naar het kraaien nest klimt. Nu is alleen nog maar zijn hoofd en iets van zijn hand te zien. Hij zit er hoog, maar zwiert met zijn „nest" alle kanten uit. Zijn taak is belangrijk. Zijn er walvis sehen vooruit? De man geeft seinen met zijn handen, Een zwaaiende hand beteekent naar bak- of stuur boord, voor- of achteruit. Iedereen aan boord is gespannen. De kapitein loert als het ware om zich heen om alle voorwerpen, die in zijn ge zichtskring komen, op te „slorpen". De jager valt onophoudelijk over stuur- en bakboord, en als we gaan eten, hebben we geen rustig oogen blik. Slingerlatten zijn er niet. We houden onze borden soep in de han den en gaan met de zeetjes mee. Dat duurt zoo den geheelen maaltijd, Op de brug is de luidspreker ingescha keld. Ik hoor hoe de andere jagers hun vangsten aan het moederschip opgeven. Het wordt een wedstrijd wie het meeste binnenbrengt. Aan de gezichten van de bemanning lees ik af, dat het werk een spel gelijkt: wie wint vandaag, van de week, wie vangt de meeste walvissehen? We snuffelen de ijskoude zee af. Dat gaat zoo dag en nacht door en hoog stens wordt des nachts enkele uren gestopt. Van wecken in ploegen is geen sprake. Allen zijn vrijwel voortdurend in de weer ter voorbe reiding en in afwachting tevens van de dingen, die komen zullen, De EVC houdt van 3 8 Februari een vijf- daagseh congres tg Am sterdam om te beslissen over de fusie met het NVV 20,000 Balten (verplaatste personen) zullen, als de betrokken regeeringsinslanties er en verlaad, zijn inkomen was in"*de oorlogsjaren vertienvoudigd; hij had 75.000 gld. verdiend om iemand vrij te krijgen uit Vuhgt, enz.; de uitspraak komt later. De Engel- gche dirigent van het B B C.-orkest sir Adrian Beult, is voor tien dagen mede accoord gaan, te in ons land aangekomen, werk gesteld worden in In een vergadering»/ de Britsehe mijnen. van het Provinciaal Ge- Prof. dr. Van Mierio SJ, nootschap van Kunsten bekend Vlaamsch letter- en wetenschappen in kundige, is doctor bono- Nrd.-Brabant heeft mi- ris eausa van de Leuven- nister Gieten gezegd, dat sche universiteit gewor. Zijn belangstelling p.a.X den- Cornells van Ge~ uitgaat naar de groote nugten, tot 18 jaar ver- plannen voor een Bra- oordeeld, was in Novem, bantsch orkest en die van ber 1946 uit het kamp de Regeering inzake in- Hoogerheide ontvlucht, dustrievorming. Te- de Amsterdamsehe P R A gen een 26-jarigen Am- heeft hem nu in de sterdammer J, F, Rijn- hoofdstad weer te pakken ders, die bij Stalingrad gekregen. De rechts- met dia Duitschers heeft geleerde raadsman van gevlochten, is voor het Mussert, het oud-Eerste Bijzonder Gerechtshof te Kamerlid mr. Van Ves- Amsterdam de doodstraf 'hsem heeft voor het Tri- geëischt De beroemde bunaal te Utrecht te- Chileensche pianist Clau- rechtges'taan, hij wordt dio Arrau, is voor een o.a. beschuldigd van an- toumée van een week in ti-Jeodsche handelingen ons land aangekomen. Zaterdagmorgen zijn in een stilstaande auto te Amsterdam een 38-jarige bedrijfsleider en een 24- jarige dame dood aange troffen, zij zijn door gas„ verstikking om het leven gekomen, de uitlaat van den wagen was defect. De burgemeester van Wolverhampton is met 'n gezelschap voor een be zoek aan Tilburg aange komen. De heer Ver meer heeft aan den mi nister van oorlog eenige vragen gesteld in verband met de ramp te Muideu o.a. of niet gezorgd' kan worden, dat vervoer van munitie voortaan buiten de bevolkingscentra ge schiedt, Aan den mi nister van sociale zaken wordt gevraagd, waarom nog geen voortgang ge maakt wordt met het in richten van werkkampen voor a-sociale geestelijk debielen van 1421 jaar die nag steeds in jeugd gevangenissen en huizen van bewaring zijn opge sloten. Over de kwes tie van de tewerkstel ling van ex-gedetineer den, wien het bekleeden van eenig ambt was ont zegd, bij de Rijksverze keringsbank, beeft bet Kamerlid Koenen vragen gesteld aan drie minister^, In Kampen rriag,, nog steeds niet gevoetbald worden op, Zondög,^tenzjj zonder publiek; meiwhee'ft er van alles ojsjgeVbnHen om de moeilijkheden »te omzeilen, steeds zonder afdoende resultaaLjthans schijnt een oplossing te naderen, daar de stichting Kamper Sportpark een behoorlijk terreinericom- plex in handen kan. krij gen. In drie zalëkyvan het Panorama Mesdag te Den Haag wordt tót 23 Februari een tentoonstel, ling De Mariniers in' beeld gehouden, die irwfoio's, teekeningen en kaarten een indruk geeft vaq .het leven van de Nederland sche Strijdkrachte^ over zee. In een verzade, riqg van de Buitenland- sche Persvereeniging te Den Haag heeft minister Van Boetzelaer van .Oos terhout verklaard, dat de ondeelbare vrede, niet meer en niet minder, het constante doet is van onze buitenlandsche politiek! hij waarschuwde tegen „bloc-vorming", de tendenz, daartoe noemde hij een van de ge vaarlijkste verschijnselen die thans worden waar genomen. Bij de behandeling van het cas satieverzoek van den ex-burge meester van Velsen, Tsjeerd van der Weide, heeft de Procureur fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, vernietiging va,n het vonnis van het Amsterdamsehe Bijzondere Gerechtshof gerequieerd, waarbij in plaats van de doodstraf levens, lange gevangenisstraf werd ge- eiisoht. Prof, Langemeyer zeide dat Tjeerd van der Weide een grens geval is. Van der Weide was „verkeerd", hetgeen tot uiting kwam in daden, die het karak ter kregen van gewone crimina liteit. Daartegenover staat de eerlijkheid van den verdachte. Hij is m hooge mate een man uit één stuk, die zich niet door veront schuldigingen of draaierijen aan het hem ten laste gelegde, de dood van 17 Nederlanders, wil ont trekken- Dit mooht bij het bepa len van de strafmaat niet buiten beschouwing worden gelaten. De ontwikkeling van verdachte, stond aohter bij zijn practische bekwaamheid. Door zijn tempe rament was hij geneigd veel werk te verzetten, doch hij kende geen rem. Een gunstige factor is, dat ver dachte zichzelf niet zocht en zon der voorbehoud al hetgeen hij gedaan heeft, toegeeft. Daarom beschouwde prof, Lan gemeyer de zaak Van der Weide alg een grensgeval en wenschte de straf te veranderen in levens lange gevangenis. De verdediger van Van der Weide gaf een overzicht van den levensloop van zijn cliënt, waar bij hij diens „komeet-achtige car. rière" In de rubberwereld' aan stipte, Door het Indische verblijf van verdachte, die van eenvoudige afkomst is, raakte hij geheel los van het Nederlandsche politieke karakter. Verd. werd nationaal- soeiaüst en is dit consequent ge bleven, „Hij heefi gedwaald, niet om persoonlijk voordeel, doch als verdwaasd, fel nationailst, Indien hij anders georiënteerd ware ge weest, zou hjj wellicht een der felste ondfergrondsche strijders zijn geworden. Hij is blijven ge looven in het nationaal-socialis- me en is tot het laatst op zijn post gebleven, heeft veel^ leed veroorzaakt, doch werd altijd er kend als een tegenstander, van En daarom gaat hij weer heen Met een K.L-M- Skymaster arriveerde Vrijdagavond om -wart over acht op Schiphol Lou Bandy en het cabaretgezelschap Benny Vreden. Lou Bandy heeft een tournee van 2 maanden over Java gemaakt en groot succes geboekt. Hij vertelde, hoe in Batavia een Indische dame hem na de voorstelling uit dankbaar heid 'n zilveren armband over handigde. Bandy zal op 2 Maart voor een nieuwe Indisch tour nee in de Skymaster stappen, ditmaal gaat hij naar de groote Oost en om hiervoor besprekin gen te voeren is hij naar Hol land gekomen. Coby Beek, Het ty Block, Ben Aerden, Tonnv Schifferstein en Benny Vreden zelf hebben een tournee van 3 maanden door Java en Bali ach ter den rug. Het cabaretgezel schap is opgetreden in alle uit hoeken, waar maar Nederlan ders te vinden waren. Speciaal hebben zij veel succes geboekt in ziekenhuizen, waar zij tus schen de bedden speelden. In Semarang hebben zij onder zeer moeilijke omstandigheden moe ten spelen: zij werden herhaalde malen beschoten en bovendien heerschte er voedselschaarschte, ook het gezelschap van Benny Vreden hoopt weer naar Indië terug te keeren. wien men wist, wat men aan hem had. Van der Weide zei, dat hij niet anders wist, dan dat den Joden in Polen gedwongen arbeid te wachten slond. Voorts erkende hij, bij de mishandeling van een distributie-ambtenaar door S.S.- ers aanwezig te zijn geweest. Deze zou eep vrouwelijk lid van de N.S.B. bij een woordenwisse ling beleêd'igd hebben. Verdachte bad deze zaak „laten uitzoeken" door de betreffende vrouw te la ten verhoeren. Van der Weide gaf deze feiten toe en ook was hij met de S.S.-ers meegegaan naar het distributiekantoor en had gezegd: „S.S,-mannen, doet uw plicht". Deze sloegen op den ambtenaar in en het slachtoffer liep ernstige verwondingen op. Toen de president vroeg of van dar Weide niet in conflict geko men was, toen Japan Indië aan viel, antwoordde hij, altijd een felle nationalist te zijn geweest en dat by trotsch was op hetgeen Nederlanders in Indië hebben ge presteerd, „Indië los van Holland" wag hem altijd een doorn, in het oog geweest. Hij verklaarde sympathie te hebben gehad voor de jongens, die naar Engeland overstaken om voor Indië te vechten. Zelf heeft hij van zoo'n geval geweien. Als burgemeester van de kustgemeen- te Velsen heeft hij nooit naar Engelandvaarders laten uitkijken. Hel is niet zijn opzet geweest den IJmuidenschen stationchef de Noo tijdens de staking in 1943 aan het lol, dat deze ondergaan beef;, bloot te stellen. Het bezoek van H. M. de Ko~ ningin verleende gisteren aan de Effectenbeurs een heel bij zonder karakter. Het was het eerste bezoek van H. M. sinds 23 Maart 1914 en het spreekt vanzelf, dat de aandacht van de zaken hierdoor wel eenigszins werd afgeleid. Overigens waren die zakpn gisteren toch reeds van zeer bescheiden afmetingen en was het aantal binnenko mende orders, in voortzetting van j.l. Vrijdag, zeer matig. De advieskoersen weken practisch niet van de vorige not.eeringen af en Kon. Olie werd vernomen op 350-355. De omzetten bedroegen Vrijdag 967.930 gid waarvan 139.000 in aan_ deelen walyisghvaart. Berichten met sterk stimuleerenden invloed waren niet aanwezig. Met be langstelling wordt het verloopyvan <ïe Nederlandsch-Engelsche handelsbespre kingen afgewacht; nadat het, contact met d§ Engelschpp en Amerikanen 4n_ zake onzen handel met Duitschiand beneden de verwachtingen sohijnt te zijn gebleven. Zonder merkbare vertraging kwa men na het vertrek van H.M. de notee^ ringen tot stand. Groote afwijkingen vertoonden zij niet; maar over het al gemeen had de markt een goed prijs houdende stemming bij zeer rustige affaire. De meeste aandacht ging ten slotte uit naar den hpek der staats fondsen waar de 4 pet. en 3'/ï pet. lee_ ningen gisteren voor het laatst .ver handeld werden om vandaag plaats te maken voor de nieuwe conversieleeming 1047 Beide oude leeningen hadder* een kleine inzinking en liepen terugr ,/tot 98 9/16. De integralen waren zwakker op 83 en de gestaffelde leening onver, anderd 100 1 /4. Op de aandeelenmarkt trokken a^n_ deelen wal visch vaart de aandacht dQPr 2'/i pet, in koers te verheffen tot, .110 (koers van uitgifte 103). Koninklijke olie noteerde 2 pet. beter op&355. De industrleelen waren weinig ver anderd evenals de Indische fondsen. Een algemeen betere stemming heerschte voor de scheepvaartwaarden. Prolongatie 21/4 pet. De meer dan 200 jaar oude prachtige Middernachtallee werd onder de gemeente De Steeg-Rheden door de Duitschers tijdens de bevrijding van ons land moedwillig zoo zwaar gehavend, dat thans nog honderden zware, niet zieke beuken geveld moeten worden. Joodsche familie opgepakt Voor de Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 32-jarige landbouwer J, Bor- geld- Hij was toegetreden tot de Landwacht en naast zijn dage- lijksche landwachters-„werk- zaamheden", zooals patrouille diensten en contróle van per soonsbewijzen, was hij betrok ken bij de arrestatie van tal van onderduikers en het verrichten van vele huiszoekingen. Zoo werden o.a. een tiental personen gearresteerd, waaronder de Joodsche familie Sachs. De doch ter Henriette Sachs keerde uit het concentratiekamp te Aus- witz terug, haar vader, moeder en beide zusters kwamen echter om het leven. Ook de heer L- Huizing, waarbij de familie on dergedoken was, is in een Duitsch concentratiekamp om het leven gekomen. Verdachte schoof de schuld op zijn broer. De advocaat-fiscaal eischte 12 jaar rijkswerkinrichting. WJAT is zoo'n Zondags-Epistel toch een practische les! Daar kan je het een heele week mee doen. Zondag kregen we een tip, die raak was. Hebt u er op ge let? Er staat: „Als het mogelijk is en voor zoover het van u af hangt, leeft dan in vrede met iedereen". Dat dit mogelijk is, blijkt reeds uit de manier, waarop deze woorden gezegd zijn en ervaring bevestigt het helaas maar al te dikwijls, Dan zijn we natuurlijk geneigd om te denken aan het eerste stuk: „Als het mogelijk is" en daarachter verschuilen we ons, bewerend dat die en die een onmogelijk iemand is. Maar u ziet, dat er nog een tweede voorwaarde ge steld wordt: „voor zoover het van u afhangt". Dadr komt het niet minder op aan. Hebben xvij werkelijk gedaan al wat in ons vermogen is om in goede ver standhouding te leven met onze omgeving? Wanneer bij cgiszelf, van binnen, alles in vrede is, zijn we ook vredestichters rondom ons. MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3