Nieuw NEDERLAND VRAAGT ZIJN AANDEEL in alle besprekingen over Duitse hl and Viruly's meening over de vliegramp F en pleidooi te Londen voor grenscorrecties Republikeinsche troepen beschoten onze soldaten Plantages ïn Ceylon raagd \NGENDIjK LOT Voor Alkmaar en omgeving De strijd om Linggadjati De Britscke klacht tegen Albanië 'n Nieuwe kolenbon Weer een Chineesch vliegtuig vermist BEGRAFENIS PRINS GUSTAAF Maar hij neemt het op voor de Dakota Marïne-vliegboot bij Bali verongelukt President Soekawati in Nederland Schermerhorn stelde een ultimatum Commissie-Generaal over Soerabaja Vertrouwen in de regeering-Ramadier hiedenis, waarin hS« •werkt was van een het verkeerde pad op- Dude moeder en zijn n groot verdriet aan- bekeert als het eigen. 3 jonge vrouw te laat twoord van den voor- Let slot van den avond rdiend. \ULOWNA, De «lvereeniging „Con- een uitvoering in de den heer W. Kossen. I was een feestavond den der Ned. Kath. eweiging. Opgevoerd! tiepaangrijpende too- ïaat"!! Spel in drie Loor Bob Bertinji. ie eerste maal na 1937 feestavond kon wor- niseerd. Het ledental ïn tot 90. spelers is, zonder uit- mooi spel geleverd, an ook zeer op zijn de Zeereerw, Heer alle spelers hartelijk >r hetgeen zij hébben ERLIJKE STAND JEN Geboren: Dirk r van P. Dirks en J. Joke, dochter van H. Kaleveld. M. de Weert en G.' t: Grietje Bakker, oud ved. van J. Vervailje; 'isser, oud 87 jaren, G. Lont. GEN. Alle leden itselijke afdeeling van /olksbond willen we net nadruk wijzen op ijke vergadering wel- g 28 Januari in het lis wordt gehouden, van het Hoofdbestuur n. Geen lid mag ont- loors op tournee •C. Tooneelvereeniging ars" zal op Zondag 16 op uitnoodiging een geven in het Vereeni- iw te Franeker. ïlaars" zullen opvoe dt ende successtuk ,,De sn olifant" van Ghr. ïlKouw en Henk re wenschen hen veel beproefde ['s Thee k geurig ïassaproduct laliteit •JH-Blauwe als de zijn op pulorum. HUGOWAARD :ek K 2266 no. 212 skaarten, Versna- an 703, uitsluitend plaatsen H.-Hugo. n Wogmeer. inland: Donderdag jk E en F geheel; wijk D van 1—r98. 'rijdag 31 Januari ntoor: Donderdag A geheel en Nieu- 1—202. Vrijdag 7 H geheel, wijk D G geheel, srdag 13 Februari uur. 14 Februari van ;d, dat als tegen- :ich aan de thans orden ingpnomen, ïzinsleden moeten ten door d'e werk- ïdrijven formulie- r de 3e en 4e pe- 3ELING maand December ijwielbanden hebr- geen oproep heb- i wegens het niet ïn wegens onvol- vallen. ie joogens die mor» dan zie je toch wel t verschil Is, tussen li je wordt door zijn aangekleed. Huime- illcen. Moet je hem is een beetje erg t gelukkig niet. Ze ■n. zijn heerlijk ge- i fijn buiten spelen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inpl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4,-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e editie- 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel WOENSDAG 29 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11138 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 IK 2240) Bank: Noorderbank IN ONZEN KRING is de strijd om Linggadjati nog niet beslist. Er zijn, na de beslissing van de Twee de Kamer, nog ontevredenen. Nu mag het waar zijn, dat de ontwik keling der gebeurtenissen in Indo nesië verschillende malen aanlei ding gaf en geeft, om de vraag te stellen, of onze delegatie, de Com missie-Generaal, wel goed doet, ons nader aan het getroffen accoord en wat daarmee annex is, te binden, door het nog maar „geparafeerde" ontwerp nu ook te „teekenen. Wij dienen echter aan te nemen, dat de Commissie-Generaal, die zich volgens de uitspraak van de Twee de Kamer in de motie-Romme, ge bonden weet aan de b'asis van het goedgekeurde beleid, niet teekenen zal, indien de grondslag voor de op dracht daartoe niet meer bestaat of zelfs maar geschokt is. Bovendien heeft de Regeering toch ook nog een stem in het kapittel: de Com missie-Generaal zou overleg plegen, als daartoe aanleiding bestond door wijziging van omstandigheden. En die wijziging staat a.h.w. voortdu rend op de orde van den dag! Overigens is er, zelfs na de teeke- ning, nog deuitvoerit\_g van de overeenkomst, en het staat ook nog altijd zóó, dat een aangegane over eenkomst, die door een van de par tijen niet wordt nagekomen, van zelfsprekend haar waarde verliest; er is dan nJ. geen „overeenkomst" meer. Wij zeggen dit alles, omdat in be paalde kringen, in het bijzonder- ook in katholieke kringen, die niet zoo zeer als vooruitstrevend plegen te worden aangeduid, de ongerustheid over de beslissing van Linggadjati toeneemt. Een aantal Katholieken, onder hen o.a. de heenen Weiter en gene raal Bajetto, hebben nu een circu laire verspreid waarin zij mede- deelen dat „Wij, Katholieken van Nederland, handhaving van de Rijkseenheid eischen". Dit dan ter- wille van de heilige taak, die Gods Voorzienigheid ons land heeft opge legd voor het heil van de Indische bevolking, die wij de cultuurgoede ren van de Christelijke beschaving moeten brengen. Dit en nog een en ander meer staat er in dp circulaire. Er staat ook, dat „Wij, Katholieken" vreezen, dat „Wij" hier is blijkbaar weer de Katholieke Partij bedoeld on zen plicht tegenover Indië zullen verwaarloozen, onder invloed van de PvdA. {Dienzelfden avond, dat wij dit lazen, schreef „Het Parool", dat de Regeering het roer inzake Linggadjati dreigt om te gooien, on der invloed van de K.V.P. en de P.v.d.A. werd daarvoor gewaar schuwd!). Of het nu wel rechtvaardig is, de actie van deze Katholieken met „po litiek katholicisme" te betitelen, zooals bereids door de „Tijd" werd gedaan, meenen wij nog wel in twijfel 'te mogen trekken. Een ander gevaar is aan deze actie' wel inhae- rent. De verwarring wordt er on der ons, Katholieken, mee vergroot. En waar in de circulaire ook wordt geëischt, dat „ook zij, wien wij aan de stembus ons vertrouwen schon ken, hun plicht zullen doen2', daar mag worden opgemerkt, dat de on derteekenaars (die als goede katho lieken en actief in de politiek, na tuurlijk allen tot de Katholieke Volkspartij behoorsn), tijd en gele genheid gehad hebben en nog heb ben, binnen Partijverband van hun gevoelen te doen blijken. Met name de heer Wel ter hééft' daartoe zeer bijzonder de gelegen heid gehad en wij hebben zijn hou ding en standpunt altijd bijzonder gewaardeerd. Hij heeft zich boven dien of moeten wij zeggen: niet temin? vereenigd, met het stand punt van de K.V.P. zooals dat ten slotte in de resolutie van Studie dagen op 16 en 17 November te Utrecht is ingenomen. De K.V.P. is overigens gebonden aan haar program, dat van handha ving van de Rijkseenheid spreekt. (slot zie 7e kol.) Vergadering Veiligheids raad verdaagd De Veiligheidsraad heeft gisteren vergaderd ter bespreking van de Britsche klacht tegen Albanië in zake de aanwezigheid van mijnen in de Straat van Korfoe. De afgevaardigde van de Sovjet unie, Gromyko, vroeg uitstel van discussie totdat de Albaneesche ver- tggenwordiger te New York zou zijn aangekomen. Alexander Cadogan (Engeland) was het ermede eens, dat de vertegenwoordiger van Al banië aanwezig had kunnen zijn. Hij stelde voor Albanië telegrafisch te vragen, wanneer de komst van den afgevaardigde kan worden ver wacht. De Sovjetunie en Polen wa ren bier tegen. De vergadering werd tenslotte voor ombepaalden tijd ver daagd in afwachting van'nadere be richten uit Albanië. NEDERLANDSCHE DELEGATIE, bestaande uit Mr. van Vredenburch, hoofd van de politieke afdeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Dr. Hirschfeld, regeeringscommissaris voor Duitsche aangelegenheden en Mr. Lam ping, buitengewoon Gezant en gevolmachtigd minister, heeft Dinsdag voor de plaatsver-vangers van de Ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen een mondelinge toelichting gegeven op het standpunt van de Nederlandsche regee ring, zooals dat is neergelegd in haar Memorandum over de geallieerde politiek ten aanzien van Duitschland en haar Memorandum met betrekking tot de afbake ning van de toekomstige Nederlandsch-Duitsche grens en aanverwante problemen. Mr. van Vredenburch sprak over de politieke aspecten van deze problemen. Hij betoogde, dat in het derde Memorandum van de Nederlandsche regeering voldoende wordt belicht: a. dat de huidige Neder landsch-Duitsche grens onbe vredigend is; b. dat deze grens, in het bij zonder ten zuiden van den Rjjn, het resultaat is van toevallige omstandigheden en, meer in het bijzonder, van de beslissing der Mogendheden op het Weensch congres ter tegemoetkoming aan de eischen van Pruisen en c. dat Nederland besliste his torische aanspraken kan ma ken op de in het geding ge brachte gebieden. Nederland is zeer wel in staat een meer ge detailleerde uiteenzetting te dezer zake te geven. Drie conclusies Memorandum nr. 3 bevat volle dige technische gegevens betreffen de draimage, ontginning, en land- en waterverbindingen in de grensge bieden. Een bevredigende oplossing op dit gebied is van het grootste be lang voor Nederland, teneinde in de toekomst een afhankelijk zijn van willekeurige Duitsche handelingen, waaronder Nederland in het verle den geleden heeft, te voorkomen. In dit verband moet er aan worden herinnerd, dat Nederland in een on gunstige positie tegenover Duitsch land staat om twee redenen: (a) doordat Duitschland immer de machtiger mogendheid is geweest en (b) doordat Nederland, als lager gelegen land, automatisch '"e onge- wenschte gevolgen neeft te dragen van alles wat in Duitschland ver keerd is gedaan, ofwel door hande len ofwel door nalaten. De eerste conclusie van de Neder landsche regeering is daarom, dat er dringende noodzaak bestaat voor een nauwgezette, in samenwerking uitgevoerde bestudeering van deze technische kwesties door een college van deskundigen, werkende in over leg met Nederlandsche collega's. In verband met zekere onvoor ziene problemen in de toekomst komt de Nederlandsche regeering tot haar tweede conclusie: dat het Vredesverdrag een clausule moet bevatten, volgens welke alle kwes ties van secundair belang, betref fende drainage, landontginning e.d. moeten worden onderworpen aan een bindende arbitrage in alle ge vallen, waarin het onmogelijk blijkt tot een rechtstreeksche overeen komst te komen. De derde conclusie van de Neder landsche regeering is, dat de kennis en de ondervinding betreffende Duitschland, die door de nabuur- staten is opgedaan, moet worden aangewend. Aandeel in alle besprekingen Met betrekking tot de vraag: „Moet aan de kleinere naburen van Duitschland al dan niet gelegenheid worden geboden tot deelneming aan de besprekingen over het Duitsche probleem" meent de Nederlandsche regeering, dat hier onderscheid moet worden gemaakt onder aanhaling van het volgende voorbeeld: Nederland heeft een vitaal belang bij de Duitsche kwestie, doch veel minder bij het Oostenrijksche pro bleem. Daarom is Nederland van plan af te zien van het voorleggen van beschouwingen in-extenso be treffende het Oostenrijksche pro bleem. Voorts is Nederland, ofschoon het een vitaal belang heeft bij de Duit sche kwestie, niet gelijkelijk be trokken bij alle aspecten van dat probleem. Duitschlands westelijke grens is van het grootste belang voor Nederland, doch Nederland heeft veel minder belang bij de uit eindelijke afbakening van Duitsch lands andere grenzen. Volgens het inzicht van de Neder landsche regeering zal de ingewik keldheid van het onderwerp ver- eischen, dat, voordat een conferentie in optima forma wordt bijeengeroe pen, bijeenkomsten van commissies van deskundigen worden gehouden. Pas nadat het Duitsche vraagstuk aldus is bestudeerd en besproken, komen de uiteindelijke beslissingen aan de orde. Natuurlijk is eensgezindheid onder de groote Mogendheden onontbeerlijk om tot het nemen van dergelijke beslissingen te kunnen overgaan. In deze phase zal de invloed van de groote mogendheden het grootst zijn en die van de andere mogend heden verhoudingsgewijze klei ner. De Nederlandsche regeering is zich dezen stand van zaken bewust en heeft dezen daarom aanvaard, vooropgesteld, dat Nederland en in rang gelijke landen het hun toekomende aandeel zullen krijgen bij de besprekingen, in overeenstem ming met hun geographische ligging, hun vitale belangen, en de rol, welke zij gespeeld heb ben in de gezamenlijke over winning. De militaire situatie blijft in Indië de belangrijkste factor in de besprekingen, welke de C.-G. thans voert. Een kaartje, dat een beeld geeft van gebieden, waar de mannen der 7 December- Divisie staan. (A.N.P. P.) Dr. Herman B. Baruch, de nieuw benoemde ambassadeur der Vereenigde fitaten aan het Nederlandsche Hof. (A.N.P. P.) Naar verluidt zal er waar schijnlijk een dezer dagen een nieuwe kolenbon worden aange wezen voor drie eenheden brand stof. Het ligt in de bedoeling dat tenminste een eenheid ten spoedigste wordt afgeleverd. Daartoe zal men al het moge lijke doen de brandstoffenhan delaren binnen enkele dagen te bevoorraden. Het Rijkskolenbureau en de N.S. zetten alles op alles om de schoorsteenen te laten rooken. Reuter meldt uit Sjanghai, dat opnieuw een vliegtuig van de Chineesche Nationale Lucht vaartmaatschappij wordt ver mist. Het vliegtuig heeft een bemanning van tweg Amerika nen en 24 passagiers, onder wie 9 buitenlandsche missiona rissen aan boord. Het toestel was op weg van Hankou naar Tsjoengking. Zooals bekend wordt al sinds Zaterdag nog een Chineesch vliegtuig vermist, dat 15 pas sagiers en een bemanning van drie koppen aan boord had en op weg was van Kanton naar Tsjoengking De plechtige begrafenis van Prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Februari te Stockholm plaats hebben. TWEE EN EEN HALF UUR nadat de PH-TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was neergestort landde daar in een andere Dakota de bekende K.L.M.-piloot Viruly, die met zijn toe stel en passagiers op weg was naar Malmö. Viruly was dienten gevolge een der eerste leden van het K.L.M.-personeel, die op de plaats des onheils arriveerde en zich op de hoogte kon stellen. Hij had daarvoor overigens weinig tijd, want enkele uren later moest hij doorvliegen met zijn machine naar Malmö, en maakte den volgenden dag. Maandag, den omweg via Stockholm, ten einde daar de passagiers op te nemen, die Geyssendorffer niet meer kon vervoeren. In Stockholm liet hij zijn Dakota nazien: de motoren draaiden niet tot zijn algeheele voldoening, een olie leiding moest worden schoongemaakt en de antenne was be schadigd. De roerklem De deskundige piloot onder schreef volkomen d'e bevindingen van de enquête-commissie, die bekend heeft gemaakt, dat een roerklem, die dooreen nalatig heid. niet tijdig zou zijn verwij derd, de oorzaak van de ramp zou zijn geweest. Deze stalen pennen zijn ongeveer anderhalve deci meter lang en worden gewoonte getrouw door het grondpersoneel als wig tusschen de spleten van de staart geplaatst, daar waar het De brandweer zet zich „scherp". De sneeuwval in ons land ver hoogt in aanzienlijke mate het slipgevaar voor voertuigen1. De brandweer voorziet daarom de autobanden van anti-slipkettingen. vasle gedeelte van de staart ein digt en het beweegbare hoogte roer begint. Op deze wijze wor den de roeren vastgeklemd, ten einde ze te beschermen tegen harden wind. Deze stalen pennen zijn meestal rood geverfd, opdat ze gemakkelijk in het oog vallen. Het woei flink op het vliegveld, zoodat ook in de PH-TCR na aan komst op het Deensche vliegveld de pennen in de spleten werden gezet, waardoor het hoogteroer niet langer kon klapperen in en beschadigd worden door den sterken wind. Ook Viruly achtte het niet uitgesloten, dat Geyssen dorffer is opgestegen, terwijl het grondpersoneel vergeten h,ad de klampen te verwijderen. Men kan zich afvragen of het met een on. bestuurbaar hoogteroer mogelijk is tot oen hoogte van meer dan 70 meter op te stijgen. Viruly meende van wel. „Als het zoo geweest is", zoo zeide hij. „dan heeft Geyssen dorffer er niets van kunnen merken, terwijj hij zijn ma chine over de startbaan ta xiede. Maar hij mo-ct het bijna onmiddellijk in de gaten heb ben gekregen, toen het toestel los kwam. Toen was het ech ter te laat en kon hij niet wetende wat er aan de hand was weinig anders doen dan doorzetten. Opnieuw lasteen op dat moment met een defecte stuurinrichting was praotisich uitgesloten, Daarvoor had het toestel toch ook een te groote snelheid." Naar men weet is de roerklamp op 80 meter afstand van het wrak teruggevonden. Normaal behoo- ren de klampen in het toestel te worden opgeborgen voor den start Dit schijnt er op te wijzen, dat de pen niet zooals het be hoorde in het vliegtuig aan wezig was, doch zich nog in den staart zou hebben bevonden. An ders toch lijkt het waarschijnlijk, dat men het apparaat tusschen de resten van de machine had moe. ten terugvinden. Deze theorie over het ongeluk laat verschei dene mogelijkheden open en wel die, welke afhankelijk zijn van het tijdstip tijdens de ongeluks- vlucht, waarop de roerpen van den staart is losgeraakt. Terwijl hel mogelijk is, dat de klamp bij de explosie van de machine op den grond 80 meter is weggeslin gerd, sprak Viruly de mogelijk heid niet tegen, dat het apparaat reeds los is geraakt nog voor de machine op den grond was te recht gekomen. Tenslotte verklaarde Viruly nog geenszins overtuigd te zijn. Naar zijn weten onderzocht de commissie nog twee andere mo gelijkheden, die zeker in theo rie,' maar wellicht ook in de prak tijk de oorzaak van de ramp kunnen zijn geweest. Het grondpersoneel in Stock holm was drie uur bezig aan de machine, waarna Viruly naar Kopenhagen vertrok. Boven de Deensche hoofdstad verzocht hij radiografisch een andere ma chine voor hem klaar te zetten voor het laatste stuk van de reis, omdat hem duidelijk was geworden, dat er nieuwe bou gies in de motoren moesten wor den gezet. Zoo legden de passagiers de reis van Kopenhagen naar Schiphol gisteren af in de voor civiele doeleinden omgebouwde oorlogs-dakota waarin de enque tecommissie der K.L.M. zich daags tevoren naar Kopenhagen had begeven. Aldus het relaas van een der passagiers. Gevraagd naar zijn bevindin gen, antwoordde Viruly giste ren, dat" niets hem zoo heeft verontwaardigd als de afbreken- Sergeant Muller gedood De Marine-voorlichtingsdienst te Batavia meldt, dat een Ca- talina-vliegboot van den Ma rine-Luchtvaartdienst op 26 Januari bij Gillimanoek (Bali) is verongelukt. De sergeant-vlieger L. Muller kwam hierbij om het leven, terwijl de overige leden van de bemannjng en drie van de vier passagiers werden ge wond. Allejn de laatste pas sagier bleef ongedeerd. Ser geant Muller is inmiddels reeds begraven. De gewonden zjjn met de „Piet Hein" naar Soerabaja gebracht, waar zij in het Marine-hospitaal wor den verpleegd. Kinderbijslag bij overbruggingsregeling Zooals bekend, heeft de raad van vakcentralen den minister van sociale zaken vorige week telegrafisch verzocht bij de over bruggingsregeling kinderbijslag van het eerste kind af, met te rugwerkende kracht tot 1 Oct. 1946, in te voeren. De minister heeft thans den raad van vak centralen doen weten, dat op dit verzoek gunstig is beslist, zoodat voor overbruggings- en vorst- verletregeling de kinderbijslag met terugwerkende kracht tot 1 October 1946 van het eerste kind af zal worden uigekeerd. Woensdagavond is per K.L.M.- Skymaster op Schiphol gear riveerd de heer Soekawati, president van den nieuwen staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd Z. Exc namens den minister van over- zeesche gebiedsdeelen verwel komd door den heer J. M. Kive- ron, secretaris-generaal van het departement. Ook de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, gaf van zijn belang stelling blijk. Onder de aanwe zigen bevonden zich voorts de heer M. Hamelink, minister van financiën van Oost-Indonesië. De heer Soekawati werd ver gezeld door den heer J. Hangel broek, hoofdambtenaar B.B.. die bestemd is de functie te vervul len van secretaris-generaal van het depar/ement van binnen- landsche zaken van Oost-Indo nesië. Z.Exc., die verklaarde een goede reis te hebben gehad, deelde mede nog niet te weten hoelang zijn verblijf in Neder land zal duren. Het ligt in de bedoeling, dat hij door H. M. de Koningin in audiëntie zal wor den ontvangen. Z. Exc. heeft voorts het voornemen zich over eenigen tijd naar Parijs te be geven, om zijn aldaar vertoe vende echtgenoote en kinderen te ontmoeten. Gezamenlijk zul len zij dan de terugreis nnar Indonesië aanvaarden. Omtrent de bezetting van de desa Krian nabij Soerabaja, welke op de gisteren gehouden bijeenkomst van de Nederland sche en Indonesische delegaties te Batavia werd besproken, heeft de Nederlandsche militai re woordvoerder medegedeeld, dat reeds geruimen tijd de Ne derlandsche troepen in Soeraba ja regelmatig door Republikein sche troepen werden beschoten. Om hieraan een einde te maken zagen onze troepen zich genoodzaakt het vuur te beantwoorden. Aange zien het vuur echter steeds nauw keuriger gericht werd, de repu blikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche stafkaarten, waarop de Nederlandsche stellingen nauwkeurig waren aangegeven en welke beschikbaar waren gesteld tijdens de onderhandelingen over de uitvoerijig van het bestand richt te prof. Schermerhorn zich in een brief tot Sjahrir, waarin hij eischte, dat het artillerievuur op 25 Januari zou moeten geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche zijde tegenmaatregelen genomen worden. Door omstandigheden werd deze eisch op 22 Jan. te Soerabaja be kend, zoodat de tegenmaatregelen voor 'uitvoering op 23 Jan. werden voorbereid. De TRI scheen echter deze tegenmaatregelen te vermoe den, waarom de desa Krian Sido- ardjo door de republikeinsche troe- De Commissie-Generaal heeft gisterenavond een communiqué uitgegeven, waarin met betrek king tot de gevechten te Soera baja het volgende wordt ver klaard: „De gebeurtenissen te Soerabaja, evenals soortgelijke gebeurtenissen te Medan, Pa- lembang en Padang, zijn in eer ste instantie een gevolg van het van republikeinsche zijde nog steeds uitblijven van een duide lijk bevel tot staken van het vu ren en van een behoorlijke na leving van dat bevel. De maat regel, waardoor de desa Krian Sidoardjo bezet werd, moet ge zien worden als een zuiver po- litioneele maatregel in een ge bied, waar op dit moment geen duidelijk gezagsapparaat aan wezig is. Het ligt niet in de be doeling dit gebied als zoodanig in te lijven bij het bezette ge bied, zoodat de Nederlandsche strijdkrachten kunnen worden teruggetrokken, wanneer een regelmatig bestuur zal zijn her steld". de critiek op de dakota-vlieg- tuigen. „Inderdaad"zeide hij, ..ik wilde in die machine giste ren niet verder vliegen, maar de allerbeste toestellen moeten nu eenmaal af en toe worden gere pareerd". Hij voegde er aan toe, dat de pech, die hij met het toer stel had, hem geen moment had verontrust en door niemand zou zijn opgemerkt, als de algemee- ne spanning, die het ongeluk' op Kastrup heeft veroorzaakt, zich niet had doen gevoelen. pen en civiele autoriteiten werd ontruimd. Hieromtrent werden rap porten door de Nederlandsche troe pen ontvangen. Bij verkenningen van Nederlandsche zijde vond men slechts enkele Chineezen en Indone siërs, die mededeelden, dat de rest van de bevolking met wapengeweld door de TRI was 'verdreven. De suikerfabriek „Krian" werd geheel vernield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezigheid van republikeinsche autoriteiten op verzoek van de ach tergebleven inwoners door de Ne derlanders bezet. Er was dus geen sprake van een grootscheepsche mi litaire actie, aangezien er slechts twee compagnieën werden ingezet en slechts een Nederlander door sluipschutters licht gewond ge raakte. Een motie van wantrouwen in de regeering Ram ad i er is met 544 tegen 47 stemmen verwor pen. Daarna werd gestemd over een motie van vertrouwen, welke met 543 tegen 18 stem men werd aanvaard. De minderheidsgroep in de MRP blijft weerspannig en wacht af, welke bevoegdheden uiteindelijk aan den communistischen minister van nationale defensie. Billoux. zullen worden verleend. Naar verluidt zou de Pransche regeering een wetsontwerp voor bereiden, waarbij zijn bevoegdhe den aanmerkelijk worden beperkt. Zooals Ramadier zeide, zulten de ministers van marine, leger en luchtmacht het recht hebben om 'n bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad bij te wonen, terwijl den premier in politieke aangele genheden, betrekking hebbend op het leger, het laatste woord blijft voorbehouden. (vervolg van le kol.) Indien de volksvertegenwoordigers, die de Partij naar het Parlement heeft gezonden, zich aan dat pro gram niet zouden houden, zou er al le aanleiding zijn, hen tot de orde te roepen, binnen het kader van de Partij. Niet met circulaires, die een vreemde voorstelling van zaken ge ven. De Haagsche correspondent van de „Volkskrant*' deelt nu mede, dat de circulaire in politieke kringen „opzien en verontwaardiging heeft gewekt". Men ziet er, volgens hem. een poging in, om een nieuwe Ka tholieke Partijformatie te stichten. Wij weten niet, of dit het geva is. Dit wordt o.a. gevreesd op grond van de uitlating, dat de onderteske- naars van de circulaire verklaren, hun meening te zullen laten weten aan allen, die het behooren te we ten. Daaraan kan worden toege voegd, dat de heer Welter in zijn rede voor AVRO en NCRV omtrent Oudejaar, ook heeft opgeroepen, bij de stembus t.z.t. als het over de Grondwetsherziening terzake van de Indische staatsregeling gaat zijn invloed te laten gelden. Die op roep was echter zeker niet in het bijzonder tot de Katholieken gericht. Ook een „Algemeene" Linggadjati- partij heft o.i. weinig zin. Zoodat onze conclusie voor van daag is: laat ons niet te gauw be vreesd zijn, maar wel waakzaam en tegenover pogingen tot politieke splitsing in onze rijen: „in den be ginne wederstaan"!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1