DUITSCHE INDUSTRIE WORDE NIET VERDER INGEKROMPEN DAN NOODZAKELIJK IS Duitschland heefteen tekort aan hoog leeraren Denk aan uw schoenenbonnen De befreekenss der hoogspanningsleidingen PARIJS ONTEVREDEN Regeering waarschuwt voor herhaling van dè fouten na Versailles Situatie slechter dan bij de capitulatie De uitbreiding van de Commissie-Generaal EEN UURTJE TELEX over het Russische voorstel Perskroniek Wat is een naam 'JIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 29 Januari 1947 UA-NOVENE tot 11 Februari HTIONEELE Novene re van de H. Moedgr it ook dit jaar weer >n wel van 211 Febr. ers roept tot deelne- bijzonder op. Wij jo verklaart de Bis- ir bijzonder danken >ele groote genaden, door hare voorspraak der onzer en voor Usdom van haar GotI- oon verkregen heeft, voor dit nieuwe jaar j haar machtigen bij- r de voldoening van elijke en stoffelijke zoo voortdurend en nd noodig, :hop noodigt daarom anen uit, om met Hem :g van deze Novene 't je te bidden met de r H. Maagd en het ge7 »r uwe bescherming", itenties van Ons Bis- geschiede zooveel gemeenschappelijk a de kerk of anders .iselijken kring bij is der Moeder Gods. oors en Rectoren heb- mming, om gedurende re lederen dag het Lof voor het uitgestelde 1 ent. iag 9 Februari zal de n de Kathedrale Kerk s onder het lof de toewijding aan de H. nieuwen. in kinderwagen overreden erreinen van de firma ;ringen is een ernstig ebeurd, waarbij het 5 >ude dochtertje van de gedood is. De familie de Wieringermeer ge- s, woont in de nabij - het fabrieksterrein en elokt door het zonnige jaby in den kinderwa- :n stille plaats op het rrein gezet. Een chauf- de firma, die met een aan het manoèUvree- bemerkte den wagen eed deze omver.. Het geraakte onder de en overleed spoedig geval. Schaatsenrijden r KAMPIOENSCHAP NOORD-HOLLAND zullen vanwege «Jen Anna Paulowna kam- strijden voor Noord- 'orden gehoudenvoor hardrijden op de korte I m). Aangiften Hotel tel. 200 (K 2233). De im 1 uur. rergadering der holieke Musici adering voor de op- ran een Kath. Bond sici en Artisten in and-Noord, welke, gis- ■n 7 Februari werd ligd, is, naar ons thans degedeeld, verzet naar 10 Februari; de verga- rdt, zooals bekend, ge- cafê Haring, Oude- kmaar. G VAN S TO RITSTEEN GEGUND swaterstaat heeft de le- 1 stortsteen voor onder den tot verdediging van :eekust in de provincie Hand opgedragen aan ler's Aannemersbedrijf tlkrnaar, voor f 15.876. EDEROPBOUW iGEN Aan de N,V, v.h. J. M. Strijland te verd door het Cornmis. an den Wederopbouw 1 het bouwen van een amp op Wieringen en kkenkampen op Sohou- een totale som van :JK Was de aanvoer M-. nog eenigsrins van te noemen; vandaag was wel zeer gering. Spruiten g; enkele mooie partijtjes in 1 101.S0 per kg op; de vali'elt noteerde 0.80—1.00 aanvoer van witlof was ïering; voor dit artikel 4157 ct. per kg besteed. >teerden voor de le soort ct. per stuk. De aanvoer Destond uit drie ktrievi 1 ct. per kg besteed werd. ging voor 5 ct. per kg id. Roode kool bracht, van it. per kg op. Voor gele imelde de prijs van 614 fHUIZEN 29 Jan. 1050 kg -15.10; stekuien 6.10; 51BOO ui 11 70—2.90; stek 4.90.B.4O. JIJK 29 Jan 17500 kg roo. 9016.60; 6500 kg gele kool 15600 kg Deensche kool 5000 kg uien 19 40--15.90: >n III 9.10; 900 kg witlof I FIN 28 Jan. Sprultlkool 36— :ol 1417.10; gele kool 8.10 n gewone maat 5.6013.40; 7.10—1510; nep 7.80^15.10: 50; idem II 4.30; ideip Ui i 2 803 10; wortelen ver„ kkee 5.40—7,10. -SCHARWOUDE. ien 13.9015.50; grove 10; drielingen 1014; 5500 kg kroten I 8. .000 kg gele kool 1112; witte kool 8.809.00, 0ver de economische aspecten van het Duitsche probleem sprak Dr. Hirschfeld. Deze betoogde, dat de Nederlandsche regeering rekening houdt met de onder vindingen, welke sedert het opstellen van het Verdrag van Potsdam en het plan voor herstelbetalingen zijn opgedaan met betrekking tot de bezetting van Duitsch- land. Er bestaat een groote mate van overeenstemming zoowel als een zekere graad van meeningsverschil. De afwijkende meening van de Nederlandsche regeering kan ook ten deele worden toegeschreven aan het feit, dat Nederland een nauw contact heeft bewaard met vrijwel alle aspecten van de Duitsche economie. Het Duitsche probleem be vindt zich nog steeds in een sta dium van entwikkeling en de moeilijkheden, welke men ont moet, blijken grcoter dan ver wacht werd. Sedert de onvoor waardelijke overgave van Duitschland is er in vele op zichten een achteruitgang te be speuren geweest. Deze terug gang is gedeeltelijk te wijten aan de chaos, welke door de voormalige heerschers van Duitschland ais erfenis is nage laten, een chaos, waarvan men zich ten tijde van de conferentie van Potsdam de gevolgen nog niet ten volle kon voorstellen. Voorts mag men aannemen, dat deze achteruitgang ook het ge volg is van het feit, dat zekere algemeene beginselen van de conferentie van Potsdam niet ten volle zijn uitgevoerd. Bij den huidigen stand van zaken biedt de situatie in Duitschland in vele opzichten meer moeilijkheden dan op den morgen van de neder laag. Nu de hesprekingen over het vredesverdrag zullen beginnen, moet bijzondere aandacht worden gegeven aan al deze overwegingen. De Nederlandsche regeering is van meemmg, dat de volgende be ginselen, neergelegd in de verkla ring van Potsdam, moeten worden onderschreven: (a) De Duitsche economie moet zoo spoedig als practlsch mogelijk is gedecentraliseerd worden, teneinde de huidige overmatige concentratie van economische macht, zooals In het bijzonder in kartels, syndicaten, trusts en andere monopolistische groepeeringen wordt belichaamd, te elimineeren. (b) tijdens de bezetting moet Duitschland behandeld worden als een economische eenheid. (c) het verrichten van herstelbe talingen moet geschieden onder voorbehoud van voldoende hulp middelen om het Duitsche volk; in staat te stellen zonder hulp van bui tenaf te bestaan. Bij het voorstaan van economische eenheid van Duitschland laat de Nederlandsche regéering zich vooral leiden door haar overtuiging, dat Duitsöhland moet worden opgeno men in de économische samenwer king van Europa. Derhalve kan de Nederlandsche regeering niet ten volle instem men met het plan van Maart 1946, dat betrekking heeft op verboden en beperkte industrieën. Wat betreft de elimineering van Duitschiands oorlogspotentieel wil de Nederland sche regeering pleiten voor de sug gesties, neergelegd in het econo misch hoofdstuk van haar memo randum. Herstelbetalingen Ten aanzien van de herstelbeta lingen onderschrijft de Nederland sche regeering niet alleen de boven genoemde passage van de verkla ring van Potsdam, doch ook de ver klaring, welke voorkomt in het plan van Maart 1946, en welke luidt als volgt; „Handhaving in Duitschland van een gemiddelden levensstan daard, die niet uitkomt boven den gemiddelden levensstandaard van de Europeesche landen (met uitslui ting van het Vereenigd Koninkrijk en de USSR." Wat betreft de herstelbetalingen wil de Nederlandsche regeering wijzen op het gevaar van een ver vallen in de fouten, die na het Ver drag van Versailles zijn begaan. Het Nederlandsche standpunt ten aanzien van de industrieels en agrarische politiek wijkt af van de verklaring van Potsdam, waar gezegd wordt: „Bfj het or- ganiseeren van de Duitsche eco nomie moet de nadruk worden gelegd op de ontwikkeling van den landbouw en binnenjand- sche industrie voor vreedzame doeleinden. Het spreekt vanzelf, dat de Ne derlandsche regeering slechts voor standster is van vredesindustrieën in Duitschland. Evenwel moét de productie van de Duitsche metaal- fabrieken en chemische industrieën niet verder worden beperkt dan voor veiligheidsdoeleinden noodza kelijk is. Een beperking, welke re delijken veiligheidsvereischten te boven gaat, zou de Duitsche produc tie van consumptiegoederen voor den export kunnen stimuleeren, hetgeen een ernstig nadeel voor het industrieele systeem van Europa zou Soldaten zoeken naar ontvoerders. Twee Engelsche soldaten zoe ken bij het licht van toortsen op het voormalige Mamillah-kerkhof te Jeruzalem naar de ontvoerders van den 48-jarigen Engelschen majoor in ruste H. Collins, die door terroristen uit zijn flat te Jeruzalem werd gehaald. (Radiografische foto - Ass. Press P.) DE OVERHEIDS VOORLICHTING Naar wij vernemen heeft de ministerraad een bespreking ge wijd aan richtlijnen met betrek king tot de overheidsvoorlich ting. Het ligt in de bedoeling, dat een ambtelijke commissie aan de hand van deze richtlijnen de vraagstukken, ■jvelke zich op dit gebied voordoen, nader zal uit werken. In het algemeen zal ge streefd worden naar een techni sche coördinatie. Monarchistische activiteit in Spanje De laatste weken neemt de monarchistische activiteit in Spanje toe. Een belangrijke groep heeft een manifest uitge geven, waarin het nut van een spoedig herstel der monarviie wordt omschreven. Duitsche openbare aan klager ontslagen Franz Karl Maier, openbare aanklager bij het zuiveringspro ces tegen Schacht, is ontslagen, daar hij heeft verzocht de zuive- ringswetten ook toe te passen op dr. Einhold Maier, minister president van Wuerttemberg Baden en op Wilhelm Simpfen- doerfer, minister van onderwijs van dien staat. De jongste bisschop ter wereld Het apostolisch vicariaat van Natal in Zuid-Afrika, kan er zich op beroemen den jongsten bisschop ter wereld te bezitten in den persoon van den dezer dagen benoemden nieuwen titu laris, mgr. Denis Hurley, van de congregatie der Olbaten der On bevlekte Ontvangenis. De nieu we prelaat die titulair bisschop van Turuzi is, telt niet meer dan 31 levensjaren. MEER EIEREN Nu de pluimveestapel gestadig aangroeit en dte eieren-aanvoer al lengs grooter wordt, komen er meer eieren voor consumptie be schikbaar. Het zal mogelijk zijn voor iedere volwassene per 14 da gen minstens twee, waarschijnlijk drie eieren beschikbaar te stellen. De kinderen krijgen wellicht iets meer. Het onlangs door het Ameri. kaansche bestuur aan 33 Miin- chener professoren gegeven ontslag op grond van het feit, dat zij hun denazifieatie-pa - pieren valseh hadden inge vuld, heeft het tekort aan leerkrachten voor de Duitsche universiteiten nog doen toe. nemen. Vooral in Miinchen zijn de stemmen, die aandrin gen op een terugkeer van de tijdens het Hitler-bewind uit Duitschland gevluchte profes soren dan ook zeer versterkt. De Beiersche regeering heeft met de krachtige ondersteuning van het militaire bestuur ernstige pogingen in die richting aange wend, die evenwel nog niet tot gro.ot succes hebben geleid. De meeste der vijftig professoren, waarmee de Beiersche regeering contact heeft gezocht voor terug keer naar Duitschland of voor het geven van gast-colleges, hebben geweigerd of hun beslissing op geschort. In vele gevallen ver klaarden de betrokkenen, dat zij zich te zeer gebonden achtten aan hun nieuwen werkkring of dat zij, met het oog op hun leeftijd, opzagen tegen het leven In de moeilijke omstandigheden van Duitschland. Anderen hebben hun weigering gegrond op de overtui ging, dat een groot dteel van de Duitsche bevolking hun terug keer nog steeds niet zou wèn- schen. In München zijn thans drie Kardinaal von Preysing naar Amerika De nationale conferentie voor katholieke liefdadigheidsinstel lingen in Amerika heeft kardi naal Conrad von Presysing, bis schop van Berlijn uitgenoodigd om naar Amerika te komen. Tij dens zijn verblijf aldaar zal de kardinaal sprekep over de werk zaamheid van de afdeeling ker kelijke zaken van het Ameri- kaansch-militair bestuur in Ber lijn, ten behoeve van de oorlogs slachtoffers. Kardinaal von Pre sysing behoorde als bisschop van Berlijn tot degenen, die den moed hadden zich tegen de leer stellingen en de vervolgingen van het nationaal-socialisme te verzetten. professoren uit het buitenland teruggekeerd, waaronder prof. Erich Kaufmann, die uit Amster dam kwam. Men verwacht nog een zestal anderen terug. Ook ijl Heidelbgrg, Frankfurt, Würzburg en Marburg en aan de technische hoogeschool van Karlsruhe wer den pogingen aangewend om vroegere leerkrachten terug le roepen. Tot nog toe zijn al deze universiteiten er slechte in ge slaagd enkele toezeggingen te ver krijgen. Aan de Berlijnsche uni versiteit zijn nog slechts twee professoren uit hun ballingschap teruggekeerd. Men verwacht, dat nog enkele anderen zullen vól gen. Een der teruggekeerden is prof. Meusei, die de aan deze uni versiteit ingevoerde verplichte colleges over politiek en sociaal begrip voor den huidigen toe stand geeft. kunnen beteekenen. De Nederland sche regeering is van inzicht dat de productie van de Duitsche industrie niet beschouwd moet worden in het beperkte kader van een louter Duit sche economie, in welke de produc tie van ijzer en staal, zoowel als van zekere chemicaliën, beperkt zou blijven tot de Duitsche behoeften. Integendeel, de structuur van de Duitsche industrie moet beschouwd worden in het ruime kader van de Europeesche en de wereldeconomie, in overeenstemming met paragraaf twee van het memorandum. „Nederland-I ndonesië" is ongerust Het bestuur van de vereeni- ging Nederland-Indonesië heeft een telegram gericht aan den minister-president Dr. Beel, waarin het zegt met toenemende ongerustheid en bevreemding kennis genomen te hebben van den aard der benoemingen, wel ke thans geschiedt of in voorbe reiding zijn ter uitbreiding van de Commissie-Generaal en ter vervanging van den blijkbaar weldra aftredenden Luitenant- Gouverneur-Generaal. Het be stuur is van oordeel, dat door de aanwijzing van tegenstanders der huidige regeeringspolitiek, die politiek in gevaar wordt ge bracht en de met moeite door de Commissie-Generaal in haar on derhandelingen verwezenlijkte vertrouwensbasis wordt teniet gedaan. Het bestuur herinnert aan het door den minister-presi dent geformuleerde beginsel, dat slechts zij, die „con amore" ach ter de regeeringspolitiek staan in aanmerking verdienen te ko men bij de uitvoering der basis overeenkomst. IN Tilburg is het be- ■jaarde echtpaar Ter- schegget tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Een caféhouder te Haarlem is tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld we gens verraad van een Jo denjongen, die in Duitsch land' is omgekomen. Van een luchtlijn van Twenthe naar Brussel, waarover bericht was, komt voorloopig nog niets Te Arosa worden met 33 deelnemers de wed strijden om het Necer- landsche ski-kampioen schap gehouden. De minister van oorlog heen geantwoord op vragen van het Tweede K/amer- •^li'd Roosjen inzake de ^Verandering van ds si tuatie met het weekblad „Pen Gun". Daaruit blijkt dat reeds onder minister Meijnen naar verandering van den toestand ge streefd werd, tijdrooven_ de onderhandelingen leid den niet tot resultaat, daarom werden, in over eenstemming met de mee_ ning van de betrokken ministers, de militaire abonnementen opgezegd per 1 Januari en met de „burger"abonnementen alleen kon het oude blad blijkbaar niet meer be slaan, er is nu een stich- heeft volgens Tass ge weigerd, een bisschop van de Russisoh-Orthodoxsche Kerk toe te laten in Ja pan. Gedurende de eerste elf maanden van 1946 bedroeg het aantal geboorten in Amerika 16 procent meer dan in het zelfde tijdvak van 1945. ting ongericht, die een nieuw blad „Het Licht spoor" geheeten uitgeeft onder leiding van een combinatie, die meer naar den zin van de regeering is. In de provincie Ma dras zijn de laatste week 75 leidende communisten gearresteerd. Aan de Fransch-Zwitsersche grens heeft de Fransche politie 15 personen gear resteerd, die vermoede lijk een millioen aan val- sche Zwitsersche francs in omloop hebben ge bracht. Mac Arthur In Milaan is een fas cistische drukkerij ont dekt, <jie onder leiding van een berucht fascist stond. Onmiddellijk na de ratificatie van het vre desverdrag zal begonnen worden met de evacuatie van de geallieerde troe pen. Dé voedselrant soenen zullen in de Brit- sche en Amerikaansche zone vrijwel gelijk gesteld worden. De vroegere minister van buitenland- sohe zaken SUmson heeft verklaard, dat de twee atoombommen, welike Hi- u*a e woestten de eenige waren die Amerika toen bezat; Rusland zou thans een fabriek van deze gevaar lijke dingen oprichten, De Spaansche regeering zou politieke amnestie verleenen aan lerugkee- rende verbannen Span jaarden. Engeland heeft nieuwe moeilijkhe den in Palestina, Tel- Aviv heeft weer noodtoe stand, er werden drie hooge personages ontT voerd. Griekenland eischt herstelbetalingen „vooral voor de kleine landen, die van Duitsch land te weinig ontvan gen". De Angjikaan- sohe aartsbisschop van Canterburry heeft ver klaard, dat nationalisatie en alles wat diaarmee samenhangt, niet goed' kan wenken, zoolang niet ieder, van hoog tot la'ag zich bewust is van zijn dienstbaarheid aan de ge meenschap. 17 Februari begint de uitreiking bij voorrang Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de uitrei king van schoenenbonnen aan hen wier stamkaartnummer eindigt cp het cijfer 5 en die tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen, op Zaterdag 8 Februari a.s. zal worden be ëindigd. Zij, die op grond van het boven staande recht hebben op een schoe nenbon moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot den distrlbutledienst wenden om een schoenenbon in ont vangst te nemen. Dit geldt eveneens voor hen wier stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Februari a.s, zal op de in 1946 aangewezen nummers van de stamkaart onder geen enkele Landsehapsontsiering tof1 minimum beperkt In het antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters in verband met de ont siering van het landschap door den aanleg van bovengrondsche hoog spanningsleidingen, zegt de minister van Economische Zaken dat het in de bedoeling ligt de in voorberei ding zijnde 150000 volt-hoogspan- ningslijn Amsterdam-Velsen voor het grootste gedeelte bovengronds uit te voeren. Deze lijn is met groote zorg en na overleg met de betrok ken instanties getraceerd, waarbij aan de eischen van het landschaps- schocn groote aandacht is geschon- k-» zoowel wat betreft dé uitvoe ring der werken zelf als ds plaat sing van de lijn in het landschap. Hierdoor is de ontsiering tot een minimum beperkt. In het voornemen liggen een verdere 150000 volt koppeling van centralen, loopende van Amsterdam over Utrecht, Nij megen naqr Venjo, en een van 100.000 volt van Gasselte over Zwolle naar de Lemmer, bene vens een verbinding voor 150.000 volt van Nijmegen over Apeldoorn naar Deventer tus schen de netten van 150.000 volt en 100.000 volt, voorts een 50.000 volt-lijn van Roosendaal naar Goes. De keuze tusschen ondergrond- sche kabelverbindingen en boven grondsche lijnen wordt bij de in aanmerking komende hooge span ning niet uitsluitend bepaald door de zeer veel hoogere kosten van de ondergrondsche verbindingen, doch in belangrijke mate ook door techni sche factoren. Op den duur zal de technische ontwikkeling het mis schien mogelijk maken voor koppel- lijnen en energie-transmissielijnen onder zeer hooge spanning en over groote afstanden van kabel gebruik te maken, dóch momenteel is de Communistische partij critiseert de Fransche regeering Het Sovjetrussisohe voorstel dat onder meer het vormen van een centrale Duitsche regeering voor de enderteekening van het vredesverdrag met Duitschland inhoudt, heeft in officieele Fransohe kringen geen gunstig onthaal gevonden. Het voorstel is direct in strijd met de voorstellen voor de tijdelijke en de permanente organisatie van Duitschland, die de Fransche regee ring verleden week :n twee nota's aan de Engelsche, Amerikaansche en Sovjetrussische regeering heeft gedaan. Naar te Parijs verluidt cneenen de Russen een grooter kans te hebben om buiten hun eigen bezettingszone invloed in Duitschland uit te oefe nen, indien een centrale regeering tot stand kwam. De Franschen daarentegen willen, dat de controle over de in Duitschland gevoerde po litiek tijdens de overgangsperiode tot aan de onderteekening van het verdrag in handen van de geallieer de organisatie van Duitschland in- tusschen tot economische aangele genheden beperkt blijft. Inmiddels hebben de twee Fran sche nota's over de voorloopige en de permanente organisatie van Duitschland reeds ernstige critiek ontmoet van de Fransche commu nistische partij, waarvan vijf leden minister in het huidige kabinet van den socialist Ramadier zijn. Dirk Verbeek gerehabiliteerd De eereraad voor het tóonee1 heeft na de bevrijding alle too- neel-directeüren, die tijdens de bezetting hadden doorgespeeld voor drie maanden geschors1 Daarna werd ieder geval afzon derlijk behandeld. De schorsin; van Dirk Verbeek, directeur van het Residentie-tooneel, die had doorgespeeld, werd met een jaai verlengd. In hooger beroep heef de Centrale eereraad voor d kunst de zaak Verbeek opnieuv behandeld/ de uitspraak van den eereraad vernietigd en verklaard dat er geen termen bestaan tot het nemen van maatregelen te gen den kunstenaar Dirk Ver beek. a techniek nog niet zoover gevorderd, dat dit practisch uitvoerbaar moet worden geacht. En de sterk stijgende electri- citeitsbehcefte, welke bij de toe nemende industrialisatie en me chanisatie, alsmede in verband met de spoorwegelectrificatie neg geruimen tijd zal aanhou den, rijst er groote bezorgdheid met betrekking tot de toerei kendheid van het productiever mogen der Nederlandsche cen tralen. Ten einde te vermijden, dat in dustrieele gebieden, die voor de welvaart van het land van groote beteekenis zijn, nadeelige gevolgen zouden ondervinden, door onvol doende productiecapaciteit der be trokken electriciteitsbedrijven, is het, aldus Minister Huijsmans nood zakelijk, dat met den grootst moge lijken spoed het koppelnet wordt voltooid. Vertraging van het tempo van den aanleg der koppellijnen in de verwachting, dat deze later met geringere kosten tot stand zullen kunnen worden gebracht, zou on aanvaardbare risico's met zich bren gen. Charlotte Kohier decla meert voor de Hollandsche Schouwburg Het comité dat de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam, waar zoovele joden tijdens de bezetting hun lijdensweg naar de concentratiekampen begon nen, wil aankoopen heeft, op korten termijn een som van driehonderd duizend gulden noodig. Van alle kanten komt er hulp. Ook Charlotte Kohier zal op 4 Februari voor dit doel een voordracht-avond geven. De betrekkingen tusschen Amerika en Polen Het Amerikaansche departe ment vaij buitenlandsche zaken Reeft bekend gemaakt, dat de V.S. geen onmiddellijke verbre king der diplomatieke betrek kingen met Polen overwegen, ofschoon zij van meening zijn, dat de onlangs gehouden Pool- sche verkiezingen niet voldoen aan de bepalingen van de over eenkomsten van Jalta en Pots dam. voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. In aansluiting aan hetgeen ge publiceerd werd over de ver strekking van een schoenenbon aan hen, die sedert 1 April 1946 geen schoenenbon op de cljfer- aanwjjzing van de tweede dis tributiestamkaart hebben ont vangen en derhalve nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel wordt het volgende me degedeeld. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen een schoe nenbon uitreiken aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzoover zij nog in het bezit zijn' van den inlegvelbon 614, Dit zijn dus degenen die thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De tweede distributiestam kaart met bijbehoorend inlegvel moet overgelegd worden. De distrl- butiedienst zal v&n het inlegvel de bonnen 614 en 612 verwijderen. Ongezonde praktijken De Haagsehe politie heeft gear resteerd de 31-jarigen R., boekhou der bij den Gezondheidsraad van het ministerie van Sociale Zaken. Van 1943 af heeft deze boekhou der door het vervalschen van pos ten in de boekhouding en het ver dubbelen van declaraties kans ge zien een bedrag van ongeveer f 100,000 te verduisteren. Vooral tijdens de gezondheidsenquête, na dè bevrijding schijnt hij zijn slag geslagen te hebben. Tijdens den oorlog en ook na de bevrijding was er vrij weinig con trole op de boekhouding, omdat de afd. controle van het ministerie van sociale zaken in het oosten van het land gevestigd was. De IJssellinie en vervoersmoeiltjkhe- den vertraagden achtereenvolgens het toezicht. Twee ambtenaren van sociale zaken hebben de fraude entdekt. De boekhouder legde da delijk een volledige bekentenis af. Van het geld is niets meer over. Chineesche communisten verwerpen de vredes voorstellen De communistische partij in China heeft medegedeeld, dat zij niet aan de vredesonderhande lingen met de centrale regeering zal deelnemen, als de nieuwe grondwet niet wordt afgeschaft gn de regeering niet toestaat, dat de communistische troepen naar de posities van een jaar geleden terugkeeren. Deze verklaring is het ant woord op de deze maand be kendgemaakte vredesvoorstellen van de regeering. Schumacher over de Duitsche grenzen Dr. Kurt Schuhmacher, de leider der Duitsche sociaal-de mocraten, verklaarde Dinsdag avond te Berlijn: „een vredes verdrag, dat de Duitsche gren zen in het oosten, zooals die voorloopig te Potsdam zijn vast gesteld, definitief verklaard, kan niet worden geteekend". Hij voegde er aan toe: „wij moeten trachten zooveel mogelijk ge bied ten oosten van Neisse en Oder te verkrijgen". De president van Oost-Indonesië, Soekawati, is Dinsdagavond per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Soekawati in gesprek met den heer Hamelink, den pasbenoemden minister van Finan ciën in Oost-Indonesië. (Anefo P.) Wat vertellen de kranten voor bijzonders? Dat willen we gere geld in korte woorden hier weer geven. „Parool" vertelt, dat 80 pet, van de schooljeugd in Am sterdam melk op school krijgt, waarvoor meer dan veertig boer derijen werken. Het blad heeft overigens een bitter artikel over het feit, dat in de boekwinkels vijftig percent korting moet wor den gegeven om de verzetslite ratuur kwijt te raken. Heeft Nfe- derland zijn vrijheidsstrijders vergeten? De „Volkskrant" meldt, dat ter vergadering van den Bosschen Diocesanen Bopd der K.A.B. is geconstateerd, dat het woningtekort het groote pro bleem en het groote nadeel voor het gezinsleven is. Een spreker waarschuwde tegen de practische en moreele bezwaren van samen wonen. Accoord, maar wat moet er dan gebeuren, gegeven het feit, dat er voorloopig niet vol doende gebouwd kan worden? „Trouw" had een interview met dr. Plesman van de K.L.M., in verband met de luchtramp bij Kopenhagen. Hij noemde de ge ruchten over overbelasting van het vliegtuig misdadig. Het „Vrije Volk" betoogt, dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de kwaliteit der Dakota's Postboot in het ijs De postboot „Waddenzee", die bij een poging het vasteland te bereiken van Ameland vertrok, is op 500 m. van de pier van Hol werd in het ijs blijven vast zitten. Men probeert door het ijs te breken en is daarbij 100 m. gevorderd. De 7 passagiers, die zouden trachten over het ijs Holwerd te bereiken, zijn daar niet in geslaagd en hebben den nacht aan boord van de „Wad denzee" door moeten brengen. De postboot „Waddenzee" ligt nog steeds met haar tien passagiers op 400 meter van de pier van Holwerd in het ijs vast. De bemanning, be staande uit kapitein, machinist en hofmeester, is over het ijs naar Hol werd getogen om prgviand in te slaan. Hofmeester P. de Boer ver telde dat er geen directe behoefte aan voedsel op het schip bestond. De tocht, die de drie mannen over het ijs hadden gemaakt, was verre van gemakkelijk. Het eerste deel waren zij op ski's gegaan, later hadden zij planken onder de voeten moeten bevestigen om verder te komen. Het ijs was zacht en brokkelde telkens weg, zoodat deze reis lang niet zon der gevaar was. De ijsmassa is nog te dik om er door te gaan naar Hol werd. Er bestaat voorloopig geen gevaar voor. het schip, indien de wind niet aanwakkert. Finland zal het Vredes verdrag teekenen Het Finsche parlement heeft met algemeené stemmen het vredesverdrag met de geallieer den aanvaard, waardoor de Fin sche regeering gemachtigd is het verdrag op 10 Februari te Parijs te onderteekenen. LIET is het goede christelijke gebruik, dat katholieke ouders hun pasgeborenen de na men van Heiligen geven. Laten we het maar aan de heidenen over, den enkelen spruit, dien zij, Je armen, er nog op na houden, op twijfelachtige wijze te sieren met een of andere domme, dwa ze, leege benaming. Onze kinde ren daarentegen kregen bij hun Doopsel t'en patroon-heilige mee voGr hun leven, die met hun En gelbewaarder hen beschermen en leiden moge al hun dagen. Geeft, jonge ouders, aan al uw kleintjes, ook aan uw jongens, den naam van Maria mee: is Zij niet ons aller Moeder? Maar hoe zult ge uw borelingske in het gewone dagelijksche leven noer men? Met zijn stoeren, foxschen Hollandschen naam Zeker, het is dikwijls een heel vraagstuk, er een te vinden, die alle par tijen voldoet. Maar aan onze oude goede vaderlandsche na men geve men zeker een kans! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3