Nieuw Handelsverkeer met de Britsch- Amerikaansche zones Mr. Oud critiseent centralisatie bij den wederopbouw Nalatigheid had vliegramp tot gevolg Oproep aan de mijnwerkers ste nieuws ELASTING op den Kelder, wapperen!! ilijnen n en stokken Bheepvaarthuis, f JUMPER Wolhuis" Den Helder \ELOT Voor Alkmaar en omgeving Kolenbon aangewezen Gevechten bij Medan Frankrijk zal nog twee nota's indienen Men geve zich niet over aan illusies Duitschers hebben geen belang bij export Onze zelfstandigheid van vóór 1940 wenschen wij terug fN om op aanstaande Zondag te werken Verhooging accijns op gedistilleerd Zondag geen voetbal eiland Singapore is een ran de R.A.F. neergestort, en een officier, die als meevloog, kwamen om het De berichten, volgens nerika aan Denemarken tel heeft gedaan tot aan- Groenland, zijn tegen- Het Chineesche vlieg- als vermist was opgege- t het van Hankou naar g was vertrokken, is ge lver het lot der 24 passa- le bemanning is nog niets - Er hebben zich 300 ge il vergiftiging voorgedaan personeel van het Par ij sveld Le Bourget. Men dat misdaad in het spel is. verraad vielen zeven Verd. verklaardedoor ar de Duitschers gehan- hebben. Prof. Lange- includeerde tot vernie- in het vonnis en vroeg :vangenisstraf. proefvlucht met gezet hoogteroer jenstelling tot bepaalde als zou de KLM voor- zijn binnenkort een Da- and met vrijwilligers, met hoogteroer 'te doen op- met de bedoeling na te de stalen klamp, die na voor het vastzetten van wordt gebruikt, de oor- veest kan zijn van de ramp te Kopenhagen van j.l. .vernemen wij van ie dat hiervan geen spra- n JG VAN: urenbrevet (met ersonen) oiegrafist (Rijks- ;n Middenst. Di- Lgelsch, Duitsch," rr. en conver- MULO-leerlingen. 12, 24, 6—,9 aan Alkmaar, Tele. 3705 dministratie-kantoor traat A 39, Opmeer, nenwerking met de Instituut voor Ad- ag te 's-Gravenlhage. uwer belangen tot >r een vlotte organi. e men bij ontvangst mogelijk te melden. II, café Veenboer, an 10,3012 uur. ri - Den Helder Telefoon 2026 R HET VERVOER \STEN ETj( PIANO'S leverbaar: in alle maten. 2259, ALKMAAR ;en J in verschillende ,75 ,75 et een fijn middeltje n. Ze zoekep eerst een Daarvan wordt een at brood wordt er in oid. Onder een steen erbonden met een lang het. Nu zitten ze vol en, totdat er eindelijk Die wipt boven op tje kijkt wel een beetje 1 Wipt iets lager en HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; in cl. incasso. Adv.-pr. p. editie, 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm,; in al'€° editiei 30 ct. Noordholland Buiten God is 't nergens veilig fVondel DONDERDAG 30 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11139 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm-b 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsmgei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCH AGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)." Bank: Noorderbank Voor laatste 3 eenheden brandstof Met ingang van 1 Februari a.s. zal bon 65 van de brand- stoffenkaart T 606 tot nader aankondiging recht geven op I het betrekken van totaal drie eenheden vaste brandstoffen. Inlevering van dezen bon bij den brandstoffenhandel is reeds met ingang-van 31 Januari a.s. mogelijk. Het Rijkskolenbureau deelt in verband met deze bonaanwij zing mede, dat de handel als ge volg van de vorst, over geringe voorraden beschikt. De afleve ring van de aangewezen drie eenheden zal dos practisch ge heel moeten geschieden uit de aanvoeren gedurende de resjee- rcnde maanden van het stook- seizoen. Ten einde zooveel mo gelijk gezinnen te helpen is voorgeschreven, dat de handel bij aanvoer van vaste brand stoffen dient te beginnen met aflevering van één eenheid. Te Medan hebben de republi keinen, zooals reeds gemeld, de toezegging gedaan om de order tot het staken van het vuren af te. kondigen ingaande op 27 Jan. om 7 uur. Ondanks deze belofte zijn op Noord-Sumatra na deze datum, reeds minstens 22 schen dingen van het bestand gecon stateerd. In den Zuid-Westelijken sector van Medap is een sterk-bewapende republikeinsche patrouille Neder- landsch gebied binnengedrongen. Er pntstond een vuurg^yecht, waarbij 14 republikeinen werden, gedood en de overigen op de vlucht gedreven. 7 geweren, 7 handgranaten en 600 patronen werden buitgemaakt. In den sector van Buitenzorg wer den republikeinsche stellingen na bij Masing Qpgeruïmd, nadat een hevig automatisch geweervuur op de Nederlandsche stellingen in dit gebied was afgegeven. Ter beveili ging van de troepen en de inwoners van Masing werd de desa door Ne- derlandsche troepen bezet. De Ne- derlandsche verliezen bij al deze acties bedroegen een doode, een zwaar en een licht gewonde De Fransche regeering is be zig met het opstellen van nog twee nota's over Duitschland, voordat de conferentie te Mos kou begint. De" derde nota zal hopfdzakelijk twee punten aan roeren, n.l. internationaal be heer van de steenkoolmijnen en de staalfabrieken en de inter nationale contröle over 't Ruhr- gebied. Een vierde nota heeft betrekking op de herstelbeta lingen. Het Fransche plan voor het Ruhrgebied is met opzet binnen zuiver technische gren zen gehouden, zonder de kwes tie van afscheiding van 't Ruhr gebied van Duitschland en de Russische deelneming aan de internationale contröle op te werpen. De Fransche ministerraad heeft onder Voorzitterschap van Vincent Auriol volledige over eenstemming bereikt over de t.o.v. Duitschland te voeren po litiek. Het schijnt duidelijk te zijn, dat alle partijen bereid zijn om Bidault te Moskou binnen zekere grenzen de vrije hand te laten. l/OOR HET EERST sedert het einde van den twee- den wereldoorlog in Duitschland hebben geallieer de vertegenwoordigers uit de Britsch-Amerikaansche zones met Nederland contact opgenomen betreffende het herstel van het handelsverkeer en de daarmede verbonden problemen met de Britsch-Amerikaansche zones. Hoe dringend noodzakelijk herstel en hervatting van het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland ook moge zijn, toch doet men er goed aan, de groote technische moeilijkheden, welke aan een hervatting van de handelsbetrekkingen zijn verbonden, niet uit het oog te verliezen. Duitschland immers verkeert als ggheel in een toestand van vrijwel volkomen ontreddering. Millioenen vluchtelingen, uitepst precaire voetlselproblemen, en nauwelijks op te lossen verkeers vraagstukken, de positie ten aanzien van de kolen en van andere grondstoffen: ziehier enkele feiten, waardoor een wederopbouw van de Duitsche economie zoo moeilijk wordt. De verdeeling van Duitschland daarenboven in zones maakt de structueele economische verhou ding en zoowel ten aanzien van de geallieerde mogendheden, alsook wat betreft de positie van de omliggende landen, nog moeilijker. De gehouden besprekingen moe ten meer als een conferentie wor den gezien, dan als onderhandelin gen. Fusie-moeilijkheden. De fusie van de twee zones heeft de twee bezettende mogendheden vooj- enorme problemen geplaatst. Men kan deze vergelijken met de moeilijkheden, welke zouden zijn verbonden aan een samenvoeging van b.v, dé Belgische en Neder landsche ministeries van economi sche zaken. Daarbij komt nog, dat de economische politiek der geal lieerden ten opzichte van Duitsch land nog steeds niet scherp en duidelijk is afgebakend. De oor zaak hiervan is een gevolg van de overeenkomst van Potsdam, waar aan de vier mogendheden geza menlijk nog steeds zijn gebonden. Geallieerde curatoren Bij een juiste beoordeeling van de situatie in Duitschland mag men niet vergeten, dat de gealli eerden de bestuurders zijn van een door oorlogshandtelingen zeer zwaar geteisterd land waardoor Engeland en Amerika momenteel gedwongen zijn, belangrijke bedragen vooral wat betreft de voedselvoorziening in dit gebied te investeeren. Het is d:an ook begrijpelijk, dat deze curatoren probeeren, een zoo groot mogelijk bedrag van het ge-inves teerde er weer „uit te halen". Vandaar, dat een scherpe contro le wordt gehouden, zoowel wat betreft den import alsook ten aan zien van den export. Een zorgvuldig afwegen van hetgeen voor de Duitschers noodzakelijk wordt geacht, is speciaal ten aanzien van den Nederlandschen groentenexport naar Duitschland funest. Voor al de voorjaars- en zomer groenten, die Nederland naar Duitschland kan exporteeren, worden door de geallieerden als luxe beschouwd Aan den anderen kant weer heeft het ontbreken van den in voer van bepaalde producten weer tot gevolg, dat men van Duitsche zijde weinig neiging tot mede werking toont, bij den opbouw van het eigen economische leven. Heel Zweden rouwt om het droevig verscheiden van Prins Gus- taaf Adolf. In vele winkeletalages ziet men het portret van den beminden Prins, gedrapeerd met de Zweedsche vlag en bloemen. ANP P. Droog brood, met vitaminetablet ten kunnen slechts een trage sti muleering van den wederopbouw teweeg brengen. Het Duitsche standpunt be zien. Het. Duitsche vraagstuk woi$t door de geallieerden nauwelijks van een Duitsch standpunt beke ken. Gezien de bestaande verhou dingen hebben de Duitsche expor teurs geen enkel belang bij ex port. De opbrengst van export producten wordt den Duitschers in marken uitbetaald', die, gezien de bestaande prijsvoorschriften een prijs vertegenwoordigen, welke voor de Duitschers veel te laag is Vervanging van de gebruikte grondstoffen is vaak niet .mogelijk, zoodat de Duitschers begrijpelij kerwijze in de eerste, plaats voor binnehlandsche doeleinden wer ken. In dit verband kan nog wor den gezegd, dat dg geallieerden aan Duitsdhen export geen priori teit toekennen. Den laatsten tijd zijn de gealli eerden er toe overgegaan in toene mende mate de Duitschers in te schakelen in het Duitsche economi sche leven. Hier doet zich echter het ontbreken van geschikte krachten duidelijk gevoelen. Van verstrek kende beteekenis is de huidige toe stand in Duitschland. Men kan wel zonder overdrij ving zeggen, dat dezen winter Duitschland nog een heel stuk dieper in de ellende heeft ge bracht met alle gevolgen mede voor de andere landen. De kranslegging op het graf van Dorus Rijkers, ter gelegenheid van de honderdste herdenking van zijn geboortedag," werd ver richt door de Vereeniging Moed, Volharding en Zelfopoffering te Den Helder. (Foto Kool) Van Nederlandsche zijde heeft men volkomen begrip voor de geal lieerde moeilijkheden. Omgekeerd echter dienen ook de geallieerden practisch inzicht te toonen in Ne derlandsche economische verhou dingen. De Rotterdamsche haven. Speciaal het herstel van den DuitscKen transitohandel over de Rotterdamsche haven is een factor, waarmede ook de geallieerden re kening moeten houden. De gealli eerden stellen zich op het stand punt, dat de inschakeling van Bre men en Hamburg goedkooper 's. De werkelijke verhoudingen liggen evenwel als volgt: aan haventarieven werdt b.v. in Hamburg 90 dollarcts per ton geheven. In Rotterdam zou dit omgerekend hoogstens 30 dollar ets bedragen. Het inqasseeren van havengelden in de Duitsche havens levert den geallieerden natuurlijk belangrijke bedragen op. Voor het verdere ech ter maakt men gebruik van goed- koope markten bij inschakeling van het Duitsche transportapparaat. Lichtpunten van de gehouden be sprekingen vormen de vraagstukken van het veredeliijgsverkeer en de mogelijkheden tot hervatting van handelstransacties door zakenlieden. Deze positieve feiten zijn voor de toekomst hoopvol. NlfUWE PETROLEUMBON Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak yan 3 Febr. t.m. 15 Maart 1947 de bonnen 59-1 en 60-1 algemeen zijn aan gèwezen voor het koopen van 2 liter petroleum. Petroleum voor kook- doeleinden Het C.D.K deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende de maand Februari 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. kaarten UA' 611: bon a 13 t.m. 16; kaarten UB 611: bon b 07 en b 08; kaarten UC 611: c 04 en kaarten UD 611: bon d 08 en d 09. MOLOTOF TEEKENT VREDESVERDRAGEN Molotof heeft Woensdag de vredesverdragen met Italië, Bul-1 garije, Finland, Hongarije en Roemenie namens de Sowjet- Unie geteekend, aldus meldt radio Moskou. Op 10 Februari zullen de ver dragen tijdens een officieele plechtigheid ook te Parijs wor den geteekend door den Sowjet- ambassadeur in Frankrijk. Bo- gomolof. Centrale eereraad voor de kunst De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft uitspraak gedaan in de beroepszaak van <ïen tweeden dirigent van het Concertgebouw orkest Jan Koetsier. Den musicus werd door den Centralen Raad een verbod opgelegd om een jaar zijn ambt uit te oefenen ingaande 5 Mei 1945. Jan Koetsier kan dus weer optreden. ER HEERSCHT ONRUST IN NEDERLAND om het vraagstuk van den Wederopbouw, stijgende onrust. „Wij gemeentelijke bestuurders van geteisterde gebieden van de grootste stad tot het kleinste dorp wij gevoelen dringende behoefte eens met elkander te overleggen", aldus sprak Mr. P. J. Oud. burgemeester vqn Rotterdam en voor?iJJer van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten gisteren op de te Nijmegen gehouden vergade ring. Wij hebben te zoeken naar een weg om op waardige wijze, zoiider een syllabe te kort te doen aan het respect, dat ons allen, ook de gemeentebesturen, tegenover de Regeering past, de span ning af te reageeren, die den gemeentelijken bestuursketel onder zoo hoogen druk stelt. ZOO MOET HET VASTLOOPEN Eigen ervaring Ik heb het in Rotterdam van den eersten dag af meegemaakt. Gebrek aan voortvarendheid kan men het Rotterdamsche gemeentebestuur niet verwijten. Op 14 Mei 1940 werd onze geheele binnenstad verwoest. Reeds op den 18en Mei gaven wij aan de gemeentelijke technische diensten de opdracht het ontwerpen van een plan voor den wederop bouw onmiddellijk ter hand te ne men. Dat men ons daarbij in Den Haag wilde steunen, wij waren er niet anders dan dankbaar voor. Wij zouden het zonder die steun ook niet hebben kunnen doen. Dat bij het probleem van den wederopbouw centrale leiding noodig was, begrepen wij ten veile. Maar moest dit be teeke nen, dat men ons alle zeggen schap uit handen nam? En dit was het, wat geschiedde bij de besluiten van den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht van Mei 1940, die de regeeringscommis- saris later genaamd de algemeen gemachtigde voor den wederop bouw met vrijwel dictatoriale be voegdheden bekleedde. Ik heb daar tegen, aldus Mr. Oud, van het begin af gewaarschuwd. Ik heb voorspeld, dat, wanneer Nederland weer vrij zou zijn, tegen een dergelijk sy steem ernstige bezwaren zouden worden ingebracht. Dit beteekende allerminst gebrek aan waardeering voor den persoon van den regee- ringscotnmissaris, den lateren mi nister van wederopbouw Ringers Ambtenaren oppermachtig Het systeem is in 1940 geboren in deuambtelijke sfeer. Het vertrek der regepring naar Engeland en het niet meer functioneeren van de Staten- Generaal, maakte de ambtenaar op permachtig. Maar een land kan niet geregeerd worden door de ambteljj- ke deskundigheid alleen. Naast en boven de deskundigheid is er be stuursbeleid. Bij de ontzaggelijke toeneming der Overheidstaak laten de zaken zich centraal niet meer overzien. Het gevolg is, dat men, om ongelukken te voorkomen, tal- looze ambtelijke instanties gaat in schakelen. Het apparaat gaat hoe langer hoe stroever werken. De bu reaucratie in den slechten zin van het wpord gaat haar invloed doen gelden. Niettemin gaf spr. toe, dat Ket in 1940 ingevoerde systeem gedurende de jaren der bezetting zekere voor- deelen heeft afgeworpen. Het is niet tegen te spreken, dat het voor de goede ambtenaren, voorzoover die op hun post waren gebleven, een goed ding was, met voorbijgaan van hun gemeentebestuur de zaken te kunnen regelen met goede Neder landsche instanties te Den Haag. Na de bevrijding Maar met de bevrijding werd dit anders. Daarom, aldus spr., was het K.B. van 7 Mei 1945 een cardinale fout. Op de bijeenkomsten van het, na de bevrijding opgerichte contact orgaan voor het herstel, bleek tel kens weer de onbevredigde positie der gemeenten bij den gecentrali- seerden opzet van het K.B. In het najaar van 1945 ontvingen wij ter vertrouwelijke kennisne ming een wetsontwerp tot regeling van een deel van den wederopbouw. Het betrof voornamelijk de vast stelling der wederopbouwplannen Wij moesten tegen dit ontwerp ern stige bezwaren inbrengen. Het ging toch uit van het beginsel, dat aan de centrale overheid de overheerschen- de plaats werd gegeven. Het was ons een groote teleur stelling, dat ondanks onze pogingen om tot een betere regeling te gera ken, hiervan niets kwam. In iedere volgende vergadering van het con tact-orgaan bleek van de stijgende ongerustheid, die dezen gang van zaken bij de gemeentebesturen ver oorzaakte. Aan die ongerustheid ga ven wij bij een brief van 8 October 1946, wederom aan den Minister van Openbare Werken en Wederopbouw gericht, opnieuw uitdrukking. Het is tegen het systeem der vol dongen feiten, dat zich op zoo menig gebied na de bevrijding heeft voor gedaan', waartegen wij met de mees te nadruk moeten opkomen. Wij Nederlandsche gemeentelijke bestuurders wenschen de plaats te rug, die wij voor 1940 hebben inge nomen. Die plaats was ons door grondwet en wet gewaarborgd. Zij mag ons op geen andere wijze wor den ontnomen dan doordat grond wetgever en wetgever daartoe be sluiten. Alle gemeentep, ook de klein ste, hebben recht op haar zelf standig bestaan en haar zelf standig beslissingsrecht in de zaken die voor de plaatselijke gemeenschap van het hoogste belang zijn. De propagandisten der centralisatie vinden dit alles theorie. Maar men voedt iemand niet op door hem het werk uit handen te nemen. Het belangrijkste blijft echter, dat bij dit systeem van ad infinitum doorgevoerde centralisatie de din gen onherroepelijk moeten vastloo- 'pen. Men kan het zoo omvangrijke werk van wederopbouw, dat m°et OP ALLE MIJNBEDRIJVEN in Zuid-Limburg is een bekend making opgehangen van den beheerder der Neder landsche steenkolenmijnen, waarin hij mededeelt, dat op Zondag 2 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan voor alle mijnwerkers, om geheel vrijwillig te komen werken in ver band met den kolennood, die op het oogvstLiik in ons land heerscht. De 4 vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich in verband hiermede met een oproep tot alle mijnwerkers gericht, waarin zij hen dringend aansporen Zondag a.s. present te zijn, en aan het werk te gaan. De Nederlandsche Spoorwegen van hun kant zullen alles in het werk stellen, om, nu het vervoer te water is uitge vallen, de geproduceerde steenkool per trein te transpor teeren. Met de kerkelijke autoriteiten is overleg gepleegd en de Bisschop van Roermond verleende dispensatie' aan de mijn werkers om op dezen Zondag te werken. VJ Stoffelijk overschot der bemanning naar Amsterdam Reuter meldt uit Kopenhagen dat de voorzitter van de Deensch-Nederiandsch-Zweed- sche commissie van onderzoek inzake de vliegramp van Zon dag, ir. Eskildsen. heeft beves tigd de bewering, dat „de roerklamp ongetwijfeld de oorzaak van de ramp is ge weest." Hjj voegde er aan toe, dat ooggetuigen de klamp op het vliegtuig hebben zien be vestigen. Wie het hoogteroer heeft vastgezet is niet uitge maakt. Ook de Zweedsche adjunct-in specteur van den luchtvaart, G. Larsson, die lid is van de com missie van onderzoek heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de oorzaak van het ongeluk toeschrijft aan nalatigheid. De politie van Kopenhagen heeft medegedeeld, dat op 5 Fabr. in het openbaar een aanvang zal worden gemaakt met een officieel Deensch onderzoek naar de oor zaak van het neerstorten van de Dakota. Dinsdagavond is men eP in ge slaagd het stoffelijk overschot van Geyssendorffer te identifïceeren. Het vervoer van het stoffelijk overschot van Grace Moore en van twee Franschen en een Spanjaard zal waarschijnlijk Zaterdag ge schieden, gelijk met het overbren gen van het stoffelijk overschot van de omgekomen bemanning naar Amsterdam. Lager gewicht Uit Kopenhagen wordt verno men, dat de Britsch-Europeesche De stewardessen van de K.L.M. krijgen 'n nieuw uniform. Dit zal bestaan uit 'n blauwgrijs mantelpak, voorzien van een zilveren borstembleem. Een gracieus vilten hoedje in dezelfde kleur completeert het geheel. Anefo P. worden verricht, niet van een punt uit dirigeeren. Daarom moet van deze vergade ring uit een dringend beroep worden gedaan op de regeering om het roer te wenden. Wij mogen hope» en vertrouwen dat wij daarbij in den Minister van Binnenlandsche Zaken een bondgenoot sullen zien. Het is bepaald noodzakelijk, dat de invloed van dien minister op den gang van zaken wordt vergroot. De technici van het departement van Openbare Werken en Wederopbouw, voor wier bekwaamheid en toewijding wij het kan niet genoeg worden herhaald alle eerbied hebben, kunnen den steun van het bestuur lijke element van binnenlandsche zaken niet missen." Luchtvaartmaatschappij 't Dgen- sche voorstel zal aanvaarden om het maximumgewicht van Dakota's die gebruik maken van Deensche vliegvelden tot 11.450 kilogram te beperken. Hamburg zal in de toe komst als tusschenlandingsstation worden gebruikt. Ook .Zweden en Noorwegen hebben verzocht de la ding te verminderen. Men schat dat deze vermindering een verlies aan inkomsten van tienduizenden ponden sterling per half jaar za', beteekenen. Hofrouw. H.M. de Koningin heeft bepaald, d'at he( Hof, wegens het overlijden van Prins Gustaaf Adolf van /Swe den een week halve rouw zal aan nemen ingaande heden De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamei* een ontwerp ingediend tot verhoo ging van den accijns op het ge distilleerd. In de Memorie van Toelichting merkt de minister op, dat, hoewel tijdens de bezet ting reeds tweemaal de gedistil- leerdaccijns werd verhoogd, de moeilijke toestand, waarin 's Rijksfinanciën verkeert, het noodzakelijk maakt, dat alle bronnen worden aangeboord, welke daarvoor in aanmerking kunnen komen. Naar de mee ning van den minister is ver- hqoging van den gedistilleerd- accijns een van die bronnen. Voor het aanboren van die bron bestaat temeer aanleiding nu kort geleden de prijs van het gedistilleerd aanmerkelijk is verlaagd. Scholen te Den Haag wegens kolengebrek gesloten In verband met de benarde Kolenpositie zullen alle gemeen i lelijke onderwijsinrichtingen te 's-Gravenhage Vrijdag en Za terdag a.s. gesloten zijn. ONTVOERDE BRITTEN WEER VRIJ Om te voorkomen, dat het doodvonnis van Dov Gruner, 'n Joodsch verzetsman, zou wor den uitgevoerd, hadden extre mistische joden twee Britten, rechter Windham en Majoor Collins, ontvoerd. Dinsdag werd rechter Windham vrijgelaten en Woensdagavond heeft men Majoor Collins in bewusteloo- zen toestand te Jeruzalem ge vonden. Hij werd naar een kli niek vervoerd. Volgens verkla ringen van Majoor Collins werd hij tijdens de 78 uur van zijn gevangenschap zeer slecht be handeld. Zijn toestand is zorg wekkend. Tegenover een cor respondent van Reuter vertelde hij, dat hij zich een weg naar buiten had gevochten en thans nog „zeer versuft" was. Lossing wagons op Zondag 2 Februari UTRECHT, 30 Jan. In verband met de weersgesteldheid behooren wagons met vaste brandstoffen (ko len, cokes, briketten, enz.) op Zon dag 2 Februari a-s. door den ge adresseerde tusschen 7 en 18 uur gelost te worden. Deze dag zal mee tellen voor het berekenen van den lostermijn en van het staangeld. Nadere inlichtingen verstrekken de stations. Alle voor a.s. Zondag vastge stelde wedstrijden van den K NVB z(jn afgelast. Het pro gramma voor de zes distric ten blijft gehandhaafd voor 9 Februari. Ook de hockey-wedstrjjden gaan niet door.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1