HET MODERNE DRAMA in antieke geest MUZIEKAVOND KJ.M.V. dieptepunt gepasseerd in een moeilijke zaak ALKMAAR EN OMSTREKEN VORSTPERIODE HET VERLOSSENDE WOORD K.V.P.-appèl te Alkmaar Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLJ-ANDSCH DAGBLAD- Donderdag 30 Januari 1947 Grootsch spel van het1 Residentietooneel Als een leerschool, die steeds weer terugkeert tot de mensche- lpika. kleinheid en lot de eenvou dige tragedie van het leven in één woord, tot de werkelijk heid is het Grieksche drama de eeuwen door het voorbeeld geweest van dal, wat in feite een' drama moet zijn voor hen, die dit vertolken en voor hen, die de gave hebben er naar te kunnen luisteren. En-wat het voornaam ste is: het te kunnen verstaan in de diepste beleekenis van ieder woord, elke handeling en ieder conflict. Het leven, zooals het ge leefd en beleefd wordt door de vele gekende en ongekende we- zens, zooals het zich voor da dra gers van de innerlijke mensche- lijjtheid telkens weer vertoont, is samen te vatten in de .eene kern, waarop' alles steunt: het hoogere ideaal. Juist daarin heeft het Grieksche drama een grootheid bereikt, die reikt tot in onze tij. den toe en dit zal blijven doen in de komende lijden. De Fransche schrijver Jean Anouilh nam als maatstaf voor zijn drama; dati hij "Antdgone" noemde, de Grieksche richtlijnen ,voor de tragedie. Hij her schiep de oude ideale figpren, zooals deze werden gfteekend door de wijs- geeren en door het volk, dat opzag naar zijn helden. Maar hij deed meer. Zij ij, inspiratie begreep dat het men. schelijk ideaal niet is van één gene ratie; maar blijft leven, zoolang er menschen op deze rauwe aarde te vin_ den zijn. En zoo bracht hij zijn figu ren fit de Oudheid over naar onzen tijd, liet ze leven in onze omgeving en kleedde ze naar onze gewoonten. Verder stak hij ze in alle goedheid en in alle doodgewone ellende, die ieder van ons dagelijksch uitgiet en iedcren dag ontvangt. Zoo verschenen op het antieke too- neej heeren in rok, soldaten in mo dern uniform en dames in hyper- creatieve ayundkleeding'. Het Residentietooneel vierde met de opvoering van dit sterke drama groote triomphen en daarom was de verwach_ ting in den Bergenschen Kunstkring hoog gespannen toen bekend werd, dat het gezelschap hier het stuk zou opvoeren. Deze verwachtingen werden ten volle beloond, meer npg; het sublieme spel van iedereri speler gaf de werkelijkheid, in een we reld, waarin allerlei karakters zijn verzameld, zuiver weer. Maar ook werd geconstateerd, <fat lang niet elke hoorder de gave heeft ieder woord, elke handeling en ieder conflict te verstaan in de eigen diepste bet eekenis. En daar mee gaat voor hem veel van de groote waarden verloren. De prachtige figuur van Anti gone, met haar zielepijn, en haar menschelijke kleinheid, die vecht voor haar eigen gevormd ideaal, is aangrijpend van diepte. Caro van Eyck speelde hierin een van haar glansrollen, waarbij zij nau welijks wetrd overvleugeld door de prachtige creatip, die Paul Steenbergen van koning Creon gaf, vooral in het tweede gedeelte, toen het goddelijke (in den zin. van zuiver) ideaal den vreeselij. ken' strija aanbond met de koel heid van een plicht-bazelen we zen. Sober en beheerscht stond Richard Flink er als de verper soonlijking van het Grieksche koor, die treffend van eenvoud vele waarheden voorlegde als de balans van het menschjèlijk ver stand tegenover het hart. Verder Hans Tobi als Hemon, de tot man verpletterde kinderziel en Isme- ne, die den schijn méér telde, dan het tragische beleven van haar zuster Antigone. De kleine rol van Piet Bron als de paleiswach ter was door en door het beeld van den kleinzielige, die de koud heid van het egoïsme als middel punt stelde: De nog kleinere rol, die Steye v. Brandenberg te ver vullen had in den boodschapper, trilde van sterke emoties. Het eenige bezwaar, dat ge maakt dient te worden, is het hoog tempo, waarin, men meende te moeten acteeren. De omstandig heden waren er naar, maar zij doen geen afbreuk aan het spel, dat in alle opzichten grootsch was. T. v. d. H. Ook vischhandelaren werden gezuiverd De Centrale Zuiveringsraad v. h. bedrijfsleven te Den Haag heeft met ingang van 19 Decem ber jl. Jac. Hoogland, vischhan. delaar, Geesterweg 13 te Alkmaar- uit het recht ontzet om In welken tak van bedrijf ook, een leidende functie uit te oefenen voor den tijd van 6 maanden. Een soortgelijke maatregel werd genoipen t.a.v. J. H. Hoog land, bedrijfsleider, Laat 141, die uit dezelfde rechten werd ontzet gedurende 3 jaar. ALKMAAR. Het bestuur van den Kying den Helder van de K.V.P. heeft een buitenge wone vergadering, georganiseerd op Zaterdag 1 Februari a.s., in de verwarmde congreszaal van „Het Gulden Vlies", Koorstraat, Alkmaar.' Op deze vergadering zal de voorzitter van de partij, de heer W. J. Andriessen, het woord voeren, over de actueele politiek. Tot dit K.V.P.-appél hebben toegang de afgevaardig den van de afdeelingen, in dub bel aantal als voor een gewone algemeene vergadering geldt. Voorts natuurlijk de bestuursle den van den Kring en introdu- cees en genoodigden. Op aller belangstelling wordt gerekend. Aan alle rechthebbenden zijn uitnoodigingskaarten toegezon den en dit bericht is eigenlijk "alleen maar dienende, om ten overvloede aan deze belangrij ke bijeenkomst te herinneren. De partijvoorzitter moge een belangstellend en Aandachtig gehoor vinden bij een zoo groot mogelijk auditorium, dat geen stoel onbezet late. De politiek van de K.V.P. op schier elk ter rein staat in het brandpunt van de belangstelling, vo lichting en verheldering daarover in tal van kringen mag hoogst actu eel genoemd worden. Waar ze van zoo bevoegde ep verant woordelijke zijde kómt, mag niemand de gelegenheid, om over het „hoe" en „waarom" van vele vragen ingelicht te worden, ongebruikt laten. Het ijs is gevaarlijk ALKMAAR. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, en vooral de ouders onder hen, er op dat het ijs zeer onbetrouw baar is. Op sommige plaatsen kan men met een stok door het ijs heen steken. Men zij uiterst voorzichtig! DIERENBESCHERMING ALKMAAR Zwervend, zijn aangetroffen een groote bonte poes, omgeving Hekelstraat; een syp. poesje plm. 3 maanden oud en een klein soort herdershondje, reu. Ter beschikking een 4-jarige donkere keeshond, teef, zeer waaks. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Hen- dricus J., zoon van Adlrianus J. Bieman en Marie Bloem; Klaas, zoon van Johannes Bijvoet en Theodora dé Vet. Gehuwd: Petrus J. Zijp en Mar- garetha A. J. Boekei; Willem Reek en Frieda D. C. Zwart; Jo hannes H. v. d. Sluys en Jentien van Dalèn; Wilhelm Tessler en Henderika Y. Tromp; Cornelis H, Sieben ep Anne E. Zandvoort. i Overleden: Maria Ruis, oud 54 jaar, gehuwd met J. A. Stroomer. Adviesbureau voor A.V.O. ALKMAAR De Nederl. Vereeni_ ging' A.V.O. heeft onlangs voor Alk maar en omgeving een afdeeling waaraan tevens een Adviesbureau is verbonden; opgericht. Hoewel doel en streven van de Nederl. Vereeniging voldoende bekend mag worden ge- achxp'zullen velen voor wie dit van belang' kan zijn; nog niet op de hoog te zijn van de werkwijze van he* Adviesbureau. Dit) bureau verstrekt inlichtingen en advies aan diegenen die moeilijk heden ondervinden op arbeidsgebied; omdat zij bijv. door lichamelijke de- fopten; door welke oorzaak dan ook ontstaan (aangeboren; ziekte; opge val; oorlog enz.) niet in het gewone bedrijf 'passen of van beroep zullen moeten veranderen om weer hun plaats in de samenleving te kunnen innemen. IJoor zich op de hoogte Ie stejlen en *e houden van de verschil lende arbeids- en vakopleiding'smoge- lijkheden en door het nauwe contact' met diverse instanties zal het Bureau dikwijls in staat zijn passenden ar beid *e vinden naar de mate van aanleg en capaciteiten. Het Bureau "houdt zitting iederen eersten Woensdag van de maand! van 34 uur in' het Centraal Ziekenhuis. De adviezen en bemiddeling worden kosteloos verstrekt zoodat het voor een ieder mogelijk is zich hierïoe iot het Bureau te wenden. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (afd. Alg. Beroepen) en het Gemeen telijk Bureau voor Sociale Zaken. Ijs onbetrouwbaar A1JCMAAR De politie, die gisteren het ijs op singelgrachten ep elders in de binnenstad heeft gekeurd, deelde ons mede, dat zich op vele plaatsen nog wakken bevinden, welke door de sneeuw zijn bedekt en derhalve verrader lijke plekken in het ijs vormen. De politie heeft daarom besloten het ijs voorloppig nog niet goed t'e keuren. Intusschen werden de taluds van de Vest gisteren door de jepgtt dankbaar benut om er vanaf te sleeën; het was Woens dagmiddag en tal van kinderen vermaakten zich in de sneeuw, die. cCoor het heldere winterzon netje witter leek dan wit. De ouders zijn echter gewaar schuwd voor het nog niet be trouwbare ijs van singels en grachten. Een cultureele verantwoording In „Kinheim" bood de KJMV gisteravond haar leden een muzikaien avond aan, ver zorgd door de beteren W. Schreurs en J. van Engelen. Daar op dezen avond mede afscheid genomen werd van den aalm. Pater Meijer, die zich wegens drukke werk zaamheden vgor andere vcr- eenigingen moes® terugtrek ken uit de KJMV, werd het een waardig afscheid, dat den geestelijken leider geboden werd. Allereerst sprak de voorzitter van de KJMV tot Pater Meijer. „Wij nemen afscheid van een goeden vriend, die gewerkt heeft als een landman. Moge hij met dezelfde vaste hand den ploeg van andere vereenigingen leiden." Namens de vereeniging over- handigdte hij den moderator, die cte drijfveer van de KJMV was, een boek, waarmede Pater Meijer zich zeer ingenomen toonde. Daarna werd het woord gege ven aan den heer W. Schreurs, (die eerüfe inleiding gaf tot de mu ziek, die uitgevoerd zou worden. Het concertbezoek in het algemeen De heer Schreurs noemde het concertbezoek een doelbewust zoeken naar iets moois. Hij betoogde, dat men, zonder er verstand van te hebben, zeker van muziek kan. houden. De mu ziek is immers een gevoelskwes tie en geen verstandszaak. „Musici", zoo sprak hij, „zijn geestelijke kapitalisten,- die, in tegenstelling met hun materieele collega's, alles weggeven." Daarna liet hij zijn woorden door den heer van Engelen in muziek vertolken. Subliem spel van den lieer van Engelen De heer J. van Engelen bracht een rijk programma, waarin hij o.m. de Sonate Pathétique van Beethoven, de Ballade in g mol en een Berceuse van P. Chopin liet hooren. Als wij zijn spel hooren, kun. ,r.en wij begrijpen, dat zijn groote leermeester, George van Renesse, uitbundig over zijn talent is. Hij wist een diep gevoel te pa ren aan een volkomen beheersch- te techniek. Zoo zuiver hij de fijne teerheid van Mozart's variaties vertolkte, zoo duidelijk voelde hij ook den hartstocht en den ernst in Beet- hoven'e Sonate Paithétique, on danks het feit, dat de onder.octa- ven van den vleugel niet goed gestemd waren en dat een toets in het middenoctaaf vast zat. De Rapsodie van Liszt speelde hij technisch volmaakt en met den durf van een virtuoos. Het wordt tijd, dat Alkmaar een eigen pianist gaat waardee- ren en haar zalen voor hem open stelt. deelde de voorzitter nog mede, dat op Vastenavond in het Gul- 'den Vlies door de KJMV een groot bal zal worden gegeven. De en treeprijzen zijn gesteld op twee gulden. Verder spoorde hij aan tot medewerking met den Grooten Middenstand, die binnenkort haar 40-jarig jubileum viert. Daarna sloot hij de bijeenkomst met gebed en de strijdkreet van de KJMV: „Aan Christus Koning, trouw". Nogmaals: „Zeven eeuwen Italiaansche poëzie" Vrijdagmiddag, 31 Januari, bespreekt de bekeade letterkun dige Dr. P. H. Ritter onder het muzikale gedeelte van 2.20 3.20 in het intermezzo: Ons volk in zijn dichters over den zen der Hilversum II o.a. den.bundel poëzie door R. J. Valkhoff. Mev. Anny Schuitema draagt er uit voor. Pacht'kaiYter Bij Kon. besluit van, 11 Januari 1947 zijn herbenoemd in de pacht- l^grner van het kantongerecht te Alkmaar: tot eerste lid A. Quant te Heerhugowaard, tot plaatsver vanger van het eerste "lid P. Blaautooer te Barsmgerhprn; J. Wagenaar te St. Pancras en E. Govers Dzn. te Alkmaar en tot tweede lid J. Kroon Jzn. te Oud- karspeL ALKMAAR Achter 't Hoe- verpad is.het jongetje Nico Blom, oud 9 jaar, bij het schaatsen rijden in een waje gereden. Zijn vriendje probeerde hem nog te redden, doch het mocht hem niet gelukken. Nadat het knaapje ein. delijk uit het wak gehaald was, kon dr. Leeuwen slechts den dood constateeren. Pater Tróoster O.P., die inmid dels was gewaarschuwd, diende het jongetje het H; Oliesel toe. UITVOERING D.E.S. ALKMAAR De Tooneelgroep „D.E.S." komt a.s. Zaterdag 1 Febr. in het Gulden Vlies voor het voetlicht met het aangrijpende tooneelwerk „Krates" van den bekenden schrijver Joh. v. Eke- len. Geizien de vele goede pers- beoordeelingen en de talrijke malen dal het stuk reeds met succes werd opgevoerd, zal een bezoek aan het Gulden Vlies op Zaterdag a.s. zeker de moeite waard zijn. (Zie advertenties.) Gemeenteraad van Gastricum De raad dezer gemeente ver gaderde voor het eerst dit jaar, waarin burgemeester Smeets aan leiding vond een terugblik te werpen op wat in 1946 werd be reikt, Het inwonertal der ge meente nam met* groote schreden toe en tal van vernielde wonin gen konden reeds worden her steld. Hij bood den raad de beste wenschen aan voor 1947. Van het bestuur van de Stich ting R.K. Ambachtsschool te Uit geest was een verzoek om adhae- sie ingekomen. De voorzitter lichtte het adres toe, er op wij zende, dat van de 47 amhachts- schioolleeylingen in de gemeente, er 37 katholiek waren. De heeren Berlee en Beyersbergen v. Hene gouwen juichten het plan toe, doch mevr. Jacobs voelde meer voor een streekambachtsschool te Beverwijk. Met 9 tegen 4 stem men (KVP en Ohr. tegen PvdA en CPN) werd besloten adhaesie te betuigen. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de school- Weersoverzicht, medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt. Het gebied van hoogen lucht druk over Zuid Zweden blijft ^nog steeds samen met het lage drukgebied in de Middelland- sche Zee het weer over geheel West-Europa beheerschen. De algemeene Qpstelijke lucht- strooming houdt onverminderd arts 1 Februari in functie treedt, kwam, een prae-advies inzake de commissie voor woningwetwo ningen ter sprake; na eenige dis- cussie werd op voorstel van den heer Berlee vastgesteld, dat ge regeld controle op particuliere zoowel als op woningen van wo- ningbouwvereenigingen zal wor den uitgeoefend. Voor de r.k. jeugdbeweging werd f.,300 subsi, die verleend. Besloten werd tot wijziging van de verordening tot heffing van hondenbelasting; voortaan zal voor waakhonden f 5, voo.r luxe honden f 10 ver schuldigd zijn; voor meer dan één hond f -5 per honjl. Tot hoofd der Cenfcr. Lagere School werd met 9 stemmen benoemd de heer C. Jansen, schoolhoofd te Ursem. Naar aanleiding van de vacature voor gemeente-ontvanger werd door B. en W. voorgesteld af te wijken van de beuling, volgens welke de jaarwedde wordt gere geld naar het aantal inwoners; dit bedroeg in normale jaren 9000, doch thans ruim 3700; besloten werd in dit geval van de gelden de bepaling af te wijken. BERGRN B. en W. hebben aanbesteed het uitbreiden van de openbare begraafplaats aan den Kerkedijk; ingekomen waren 14 biljetten; ingeschreven was als volgt: Minkema Breed, Schoort f 24,250,—; P. Bakker, Bergen f 18,545,Gebr. Kops, Bergen f 17,866,J. Huiberts, Alkmaar f 17,845,Fa. A. en J. Kroon, Borgen f 17,748,Fa. Wqjl. Jac. Houtenbos, Bergen f 17,240,G. Roosloot, Bergen f 16,922,J. Klomp, Bergen f 16,750,Fa. Roemer Roosendaal, Wognum- Hoorn f 16,566,P. Broeken, Alkmaar f 16,249,Fa. Huiberts Punt, Alkmaar f15,370,Fa. J. Houtenbosch, Bergen f 14,191; W. Bart, Bergen f 13,896,Fa. Gebr. Min, Bergen f 13,770,De gunning is aangehouden. HEERHUGOWAARD. On danks vorst en sneeuw, was er Zpndagavond toch npg een hon derdtal bezoekers bij de film voorstelling van „Dat is Ame rika" in de zaal van den heer Th. v. d. Heiligenberg. Na een uitgebreid voorpro gramma zagen we bovenge noemde film. Het is echter niet de film, die ons publiek graag ziet. Willen de heeren filmex ploitanten in het platteland pu bliek trekken, dan moeten ze ook waar voor hun geld geven. Laten ze niet vergeten, dat de stad dichtbij is en de jongelui vooral daar hun toevlucht gaan zoeken wat betreft de film. Het is daarom van groot belang, dat men hier met films komt, die aantrekkelijk en goed zijn. We gelooven wel, dat de vol gende film „Intermezzo" elkg critiek doorstaan kan en bij gunstig weer verwachten we Vrijdagavond vele bezoekers- Pater Meijer dankt Onder de pauze sprak Pater Meijer. Hij dankte velen persoon lijk voor- de prettige samenwer king, die hij had mogen onder vinden. Hij waardeerde dten muzi. kalen avond als blijk van de cul- tureele beschaving in de KJMV, noemde het een teeken van so ciaal voelen, dat de KAJ tot de zen dvond was uitgenoocTigd en maande de KJMV aan zich te vervolmaken; niet alleen, maar in vereeniging met alle andere jon gerenorganisaties. „In een paar minuten", zoo zei-de hij, „wil ik jullie alles mee. geven voor jullie gehaele leven. Wij leven in een tijd, die moei lijk is, maar waarin schoone be loften liggen. Het zal zijn chris- tendqm of communisme en dat hangt van jullie af." Aan het slot van dezen avond Het was voor de aanwezigen op het Tribunaal te Alkmaar een ware opluchting, toen de presi dent F, P. Helmer te Heiloo zijn vrijheid: onmiddellijk weer terug ^af In een kwartier lijd hoorde men een sober, schokkend! avon tuur van een jongen, die twee jaren ivoor den oorlog naar Duitschland1 werd geisleept door het Arbeidsbureau, daar niet wil de werken, in een concentratie kamp terecht kwam, op transport ging naar Nederland onder het mom bij de Nederlandsche poli tie te kunnen komen, toen in de Landstorm Nederland werd ge. sleept, verder saboteerde, tot slot oyerliep naar de Engelschen, stel lingen liet veroveren ep als bij groot toeval aan dien dood door executie ontsnapte. Zijn voorloo- pig vrijheidseinde vond hij in fort Erfprins. Het verhaal, dat hij in eenvou dige woorden vertelde, gaf zijn leven open, zooals het was ge. weest en zooals zijn gedachten zich hadden gevormd. Hij was.een goed Nederlander, maar de om standigheden staken hem in het gehate uniform, dat hij even scherp verachtte als ieder ander goed vaderlander. Want zijn eer ste daad in Duitschland bestond in het vernietigen van de hiaken- kruisvlag en het portret van Hit. Ier. Toen hij voor de keuze werd gesteld, of zijn bejaarde ouders in het concentratiekamp te bren gen, óf zelf dienst te nemen, koos hij na langen inwendigen strijd het laatste, wgnt uit eigen erva ring kende hij het kampleven en dat kon en mocht hij volgens eigen gedachten zijn vader en moeder niet aandoen. Vandaar de moeilijke beslissing in zijn leven, die door velen misschien ver keerd genomen geacht wordt, maar voor zijn persoon de eenige goede was. Mr. H. Jonker uit Den Helder had de'aangename taak 't laatste woord voor de vrijheid van zijn cliënt te spreken, doch het Tri bunaal had al te kennen gegeven, dat zijn lot al beslist was, welk lot niet een van de onprettigste mededeelingen voor hem betee- kende. Het was een lichtstraaltje in de lange reeks figuren, die we kelijks langs de groene tafel pa radeeren en die allen meer of minder de eigen verantwoording probeeyen weg te doezelen. Het kleine verkeerde J. Moll te Gastricum was in 1940 lid van de NSB geworden, werd in 1942 opgeroepen bij de W.A., nam in '44 dienst als hulp- landwachter, maar liet zich eenige maanden later afkeuren. Daarq^ bewaakte hij als luchtbeschermer dé leegstaande gebouwen in Cas. trieum. Dat waren de delicten tegen hem ingebracht, waarbij dient vermeld, dat hij uit de W.A, was gezet, omdat men inzag nipts aan hem te hebben. Ook als NSB- er had hij geen hinder aan de Nederlanders veroorzaakt, of het zou moeten zijn door het feit, dat hij NSB-er was. De kampleiding was goed over hem le spreken en dat scheen wederzijds te zijn, want ook hij had geen klagen over den commandant en zijn personeel. Prettig voor de heeren. Over dertien dagen zal het Tri bunaal uitspraak doen. Zwervend voor den vijand Een ander geval was dat van T. Kostelijk uit Zuid-Scharwoude. Deze jonge man ging by de NSB ►om dit als entreebiljet te kunnen gebruiken voor het NSKK. En daar deed hij goed zijn best, reis de Europa door van West naar Oost en omgekeerd en von<J zich er aardig op zijn plaats. Hij drong zelfs door tjot Stalingrad, maar ook voor hem ging het toen min der goed, zooals voor zijn wapen broeders. Op terugtocht vloog de trein in de lucht, dank zij de Rus sische partisanen en K. kwam jn een lazaret te Sjitomir, waar hij zijn vader aantrof. Het avonlurenbloed had hem toch wel wat al te ver van den goeden weg afgedreven, maar zooals hij was gestart, nl. als ca- rosseriebouwer, is hij weer ge. eindigd in fort Erfprins, ook weer als caros$eriebouwer. Om den broode J. Schotten uit Bergen is een 'van de velen, die uit geldnood zich naar de NSB zagen getrok ken en .via deze partij tot andere daden kwam. Hij stond bij het uitbreken van de vijandelijkhe den bij het arbeidsbureau inge schreven en werd daardoor naar het vliegveld gestuurd. Zoo zakte hij steeds verder af, met het re sultaat, dat hij bij de Wach. und Schutsdienst terecht kwam. .Wel eigenaardig klonk het, dat hij„van d'e regeering in Londen niets wist. Zulke uitlatingen geven dan wel eens te denken. Mr. H. Jonker beschreef hem als iemand, waarvan er hónderd in 'n lood gingen,. Hij had nu in acht kampen gezeten en gedroeg zich voortreffelijk, wilde zelf niet adders dan zoo goed en zoo vlug mogelijk normaal werken. Het Tribunaal zal over dertien dagen uitspraak doen. Vreemde manieren en degeneratie De Marine is een instituut waar ieder Nederlander hoog tegen op moet zien, maar als er personen komen uit de Marine, die hun land en trouw verrieden aan den vijand, is dat zeer te betreuren. P. Blom te Texel was gepension- neerd adj.-onderofficier bij de Kon. Marine, maar ondanks een staat van dienst die er zijn mocht oordeelde hij het noodzakelijk lid te worden van de NSB. Hij ging nog verder en gaf zich vrijwillig op bij het Legioen Nederland; zijn leeftijd belette hem evenwel ac tief te kunnen ggan dienst doen. Zijn zoon was al vanaf het begin bij de Waffen S.S. geweest. Na dien echter ging hij in Soestd'ijk aan den burgemeester vertellen, dat een buurman zijn postduiven nog had en later op Texel be. richtte hij, dat er palen voor pre ventieven afweer van zijn Jand waren gehaald. Waarbij hij er zich telkens op beriep, dat dit alles toch verboden was. En ook ter zitting bleek .hij niet tot an dere gedachten te brengen, Waar om hij in verzet was gegaan tegen zijn- vonnis is nog steeds een raadsel. Over dertien dagen zal hij echter wpl een beslissing hoo ren, die dan vermoedelijk wel definitief zal zijn. aan. Wel de lucht, die mo menteel otier Duitschland naar onze omgeving stroomt, wat minder koud, zoodat de vorst periode een dieptepunt gepas seerd is. Dit blijkt ook uit de hedep- nacht inons land gemeten mini mum temperaturen, welke over't algemeen enkele graden hooger waren dan in den voorgaanden nacht, doch vrijwel overal bene den 10 graden waren. In Noord oost Frankrijk kwamen ook he dennacht weer temperaturen voor van 20 graden. In Beieren was het wat minder koud, tengevolge van sneeuwval, doch in Tsjecho- Slowakije daalde de temperatuur bij windstilte en helderen hemel plaatselijk tot ver beneden onder nul. Voor de kust vap Bretagne ligt een oude depressiekern, wel ke gepaard gaat met groote koude in de hooge luchtlagen. Deze veroorzaakte langs de En- gelsche Zuidkust en de Fransche Westkust plaatselijk zwaren sneeuwval. Bij IJsland ontwikkelde zich onder invloed' van een her nieuwde uitstulping van de koude Poollueht een vrij diepe depressie, waarbij zware sneeuw valt cij da lende temperatuur. Deze koude lucht baant zich een weg in Zuide- lijke richting den Oceaan op, waar door ook over Schotland de lucht druk begint te dalen. Het hooge- drukgebied midden op den Oceaan neemt af onder invloed van een versterkt afstroomen van de koude Canadeesehe lucht. Er zijn dus een aantal wjjzigingej) in de algemeene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorstperiode nog niet beëindigen. Hedenmorgen acht uur werden de volgende temperaturen gemeten Vliegveld Twente 12; Eten Helder 10; Vlissinggn 8; l>e Bilt 12; Schiphol 13; vliegveld Eindhoven 11 vliegveld' Leeu warden 12; vliegveld Groningen (Eelde) 12; vliegveld Zuid Lim burg Reek12; vliegveld Gilze Rijen 13; (Auteursrechten voor behouden KNMI). BURGERBRUG. Het Ka tholiek Cabaretgezelschap „De Pioniers" heeft Zondag zijn 1ste ►voorstelling van de reyue, ge titeld „Het gaat toch goed" op gevoerd voor een stampvolle zaal in het café van S. Delver. De leden van deze jonge ver eeniging speelden zeer goed, de rollen waren juist verdeeld. De leider, de heer N. J. A. de Ruij- ter verdient een woord van hul de. Het gezelschap gaat een goede toekomst tegemoet en met. belangstelling zien wij de volgende verrichtingen tege moet. Raadsvergadering AKERSLOOT. Vrijdag t>m half 2 wordt alhier een Raads vergadering gehouden. AKERSLOOT. Burgem. v. d. Heuvel is sinds de vorige week ziek. Aanvankelijk liet zijn toestand zich ernstig aan zien, doch de laatste dagen is eenige verbetering ingetreden. Wij wenschen hem een spoe dig algeheel herstel toe. R.K. GEM. TOONEEL ZUID-SCHERMER. Zondag avond gaf het R.K. Gemengd Too- neel L.T.J. met medewerking van het Dames-Zangkoor in 't café van den heer v. Saase een uitvoering, welke alleszins geslaagd mag hee- ten. Het Dameskoor opende en zong onder leiding van den dirigent den he^| G. Keijzer eenige liederen, die met zorg gekozen, uitstekend ten gehoore werden gebracht. Jammer, dat slechts weinigen iets goeds we ten te waardeeren. Ten tqpneele werd gebracht het bekende blijspel „Haar»laatste wil" van J. W. v. d. Heiden, welks inhoud vrijwel be kend is. Wat het spel betrof, ljet le bedrijf ging stroef, de twee volgen de bedrijven was men goed op dreef. Kobus Snetselaar (J. Groot) was geestig en wel het best evenals Vierkant (H. v. d. Hulst) in zijn rol van zeeman. De sullige Groen (Joh. van Baar) had dikwijls de lachers op z'n hand. Uitstekend samenspel gaf het verliefde paartje Tilly de Veer (Trien Konijn) en Aikema (Cor de Reus) te zien. Mevr. Snet selaar was zwak evenals de twee klerken. Mevr. Groen kén het beter. Het keukenmeisje Anna (Nel v. Diepen) was uitstekend, terwijl ook de huisknecht (G. Grqpt) z'ti best deqd. In de kleine rollen maakte de notaris (D. Bots) een goeden 'in druk. Er was een fijn strijkje onder leiding van den heer W. Ligthart uit Alkmaar. Oranjevereeniging BERGEN Zoodra de geboorte van een Prins of Prinses bekend zal zijn; zal deze gebeurtenis; op vör_ zoek van d^n burgemeester; door bet luiden van de klokken aan de burgerij van Bergen worden mede gedeeld en wordt een ieder verzocht dan de vlag uit te steken. De Oranjevereeniging hoopt dezen feestdag als volgt te vieïen. Op den Nationalen Feestdag' zal Bergen's Harmonie voor het Raadhuis eenige vaderlandsche liedèren spelen; er is een vei^oek aan de hoofden der scho_ len gegaan hunne medewerking te w^len verleenen opdat alle schooikin deren hierbij tegenwoordig zullen1 zijn. De Burgemeester heeft zich be reid verklaard alsdan eenige foepasse_ lijke woorden te spreken, 's Avonds zal door Bergen's Harmonie een mu zikale rondgang' door het dorp ge maakt worden terwijl de Oranje Ver eeniging tracht de beschikking over een draaiorgel voor den feestdag te verkrijgen. Bovendien vestigt de Oranje Vereeniging' nog de aandacht op den Oranjetocht naar Ba^rn al waar gelukwenscblregisters geteekend kunnen worden. Voor belangstellen den niet over een auto beschik ken bestaat gelegenheid bij voldoen de deelname en tot een beperkt aan tal per autobus daaraan deel te ne men. Inlichtingen omtrent kosten enz. verstrekt de heer C. W. Vermeys; van Reener.park 3; bij W'ien men zich kan aanmelden. ZAP WEER IN DE RUNNING Verliespunten ingetrokken. Naar wij vernemen zijn de ver- üespunten welke ZAP te boeken kreeg vanwege het niet spelen van den wedstrijd ZAPG<?el Zw. vastgesteld op 3 November j.l., ingetrokken. Voor deze ontmoe ting was de aangestelde arbiter nl. niet opgekomen, terwijl een wei-aanwezige scheidsrechjter de verantwoording niet op zich durf de nemen. Hoe het ook zij uit sportief oog punt is deze beslissing toe te jui chen en al gunnen we EK AFC wel een extratje, op het groene veld moet de strijd uitgevochten worden en niet acher de groene tafel. Ie klasse Afd. D De stand is nu: gesp. g'ew. gel. verl. pt RK AFC 12 10 1 1 21 ZAP 11 8 2 1 18. VZV 9 6 1 2 13 Petten 11 6 0 5 12 Koedijk 13 4 3 6 11 Geel Zwart 9 3 3 3 9 Atlas 10 3 3 4 *7 Zeemacht 10 2 2 6 8 Winkel 11 2 1 8 5 «VW 10 0 2 8 2 Vier interlandwedstrijden Naar wij vernemen, zullen voor het seizoen 1947/48 tenmin ste vier interlandwedstrijden op het programma komen te staan. In de eerste plaats zijn er de twee wedstrijden tegen Bel gië. Verder is het definitief, dat Zwitserland in het najaar bij het Nederlandsch elftal op be zoek komt. Voorts had Zwedeji voorgesteld op 13 September te Stockholm de landenwedstrijd ZwedenNederland te organi- seeren, doqh het bestuur van den K.N.V.B. jjieeft geantwoord, dat een landenontmoeting aan het begin van het seizoen voor het Nederlandsch elftal niet te aanvaarden, was. Men voert thans onderhandelingen over 'n anderen datum. BERGEN. Overleden: Cor nelia Elisabeth Bruinvis, 80 j., wed. vgn Jacob Hoogland; Neel- tje Jansen, 66 jaar, echtg. van Mees Ravenhorst; Maria Sophia Hovestad, 65 jaar, wed. van Jo zef Albrecht Staelrave; Saaktje Koning, 81 jaar, wed. van Pie- ter Heinstra. De ratten in de Wieringermeer Van zijn grondige vernieling heeft de Wieringermeer in ieder geval dit geleeird, dat wanneer je iets radicaal wilt vernietigen een totale oorlog het aangewezen middel is. Met zichzelf voor oogen heeft dé Wieringermeer nu den totalen oorlog verklaart aan de ratten en dier confraters de mui- zep. Volledige vernietiging is het doel. De hulp van de schooljeugd wordt er zelfs bij ingeroepen. Het hoofdkwartier wordt gevormd door de commissie voor rattenbestrij ding. De luitenant-gouyerneur- generaal-achter-de-sehermèn ze telt te Wagenjpgen bij den Plan- tenziektenkundigen Dienst. VOOR DE DAMES Berekening bonfgarneering verboden Met ingapg van 3 Februari a.s. zal het in rekening brengen van bont bij verwerking op confectie dames mantels zijn verboden. De verwer king van bont heeft tot misstanden aanleiding gegeven, een te groot ge deelte van de productie werd er mede versierd terwijl doorgaans te hooge prijzen werden gevraagd. Een verbod het verwerkte bont te bere kenen was onvermijdelijk. De met .bont gegarneerde mantels, die na 3 Februari nog in den handel zijn, mogen worden uitverkocht. Tegelijkertijd is besloten tot een verlaging van de confectie- tarieven voor dames- en kinder- mantels en mantelcostuums. Uit een nacalculatie bij de con fectiefabrieken is namelijk gebleken dat de in Mei 1946 vastgestelde ta rieven thans voor verlaging vatbaar zijn. Dezp verlaging gaat op 28 Fe bruari a.s. in. Zij heeft ten gevolge dat in den winkel een mantel van bijvoorbeeld f50, niet meer dan on geveer f44 zal mogen kosten. LANGEMDIJK, 30 "Jan. 23500 kg roode kool 15.40—17.10; 95000 kg. gele kool 10.30—12.20; 7800 kg. D. witte 8.50; 8200 kg uien 13.50—14.20; 1100 kg witlof I 54-^57, II 35—37. NOORD SCHARWOUDE 30 Jan. Aangevoerd: 46.000 kg' gele kool 10.30 —12.50; 9500 kg witte kool 7.6Q-I8.90; 800 kg kroten I 8.60: II 5.50; III 4.50; 4000 kg uien 13.90—15.70: grove 14.30—15.60; drielingen 14 50. ZWAAG 29 Jan. Uien 8.10—14.10; bietgn 5.908; savoye kool 14.90— 16 10; gele bewaadkoql 1114; spruit_ kool 5393; witlof 39; breekpeen 3.80 7.30; waspeen 13. WOGNUM Witlof I 58—66; Idem 11 4957; idem III 3445; snruttkool 40—1.02; uien afw. 510—13.20; gele kool 14.-C-. ALKMAARSCHE EXP ORTVEILING 29 Januari. Winterpeen' 6.807 20; boerenkool 2025; sprultkool 75-rl,25; roode kool 1823; gele JC°°1 4.8010.80 uien 7.(y>15; bieten 9 5010.30; witlof 43—58; knolselderie 314; selderie 12—20. PURMEREND 28 Jan. Aangevoerd voor de Centrale; 261 runderen w.o. 93 vette koeien; 5 slieren; 25 pinken en 103 nuchtere" kalveren; benevens 20 schapen en lanjmeren. Verder 30^melk_ en kalfkoeien 450800 handel stug; 108 gelde koeien 325500 handel stijg; 235 schapen en lammeren: schaper.' 60110; lammeren 3855 handel kalm', 162 bok. ken en geiten 10100 handel stug; 438 biggen 12—38 handel stug: 25 paarden 900—1300 handel stug'; 800 oude kippen en haner.' r. en w. 3.253.75 per kg; blauwe 4 25).50 per kg; 400 jonge hanen 2.253.50; 200 jojige hennen 6 12 per sjuk; 100 eenden 3 5."B0; 100 ko nijnen J—14; 60 ganzen 18—22. WARMENHUIZEN 30 Jan. Aan gevoerd: 28.500 kg. gele kool 11.70— 12.20; afw. 7—V»; stek 5 10—5.40; 62 400 roode kool 13.80—16.30; afw. 11 30—13.80 slek 9.10—9.70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2