DON BOSCO, man met 'n ijzeren wil LUITENANT MOEST ZELF DE TROEP ONDERHOUDEN Groot-Brsftannië Onze rijders te Harnar op glad ijs Hoe werkt de Prov. Gezondheids dienst voor dieren in ons gewest? De bonnenlijst NIÉUW NOQRDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 30 Januari 1947 PAG. 5 ktberichten en een gouden hart Perskroniek EEN UURTJE Middeleeuwsche toestanden bij legeronderdeel tegen de Rest van Europa Kruisteeken EER IN DE RUNNING «punten ingetrokken. vernemen zijn de ver- welke ZAP te boeken ewege het niet spelen vedstrijd ZAPG?el Zw. ld op 3 November j.l., en. Voor deze ontmoe- de aangestelde arbiter opgekomen, terwijl een ezige scheidsrechter de >rding niet op zich durf- ook zij uit sportief oog- eze beslissing toe te ji)i- il glunnen we RK AFC extratje, op het groene t de strijd uitgevochten in. niet acher de groene Ie klasse Afd. D s nu: gesp è'ew. gel. verl. pt 12 10 1 1 21 11 8 2 1 18. 9 6 1 2 13 11 6 0 5 12 13 4 3 6 11 9 3 3 3 9 10 3 3 4 *7 10 2 2 6 8 11 2 1 8 5 10 0 2 8 2 iterlandwedstrijden wij vernemen, zullen seizoen 1947/48 tenmin- interlandwedstrijden irogramma komen te de eerste plaats zijn er wedstrijden tegen Bei er is het definitief, dat nd in het najaar bij irlandsch elftal op be lt. Voorts had Zwedeji ld op 13 September te n de landen wedstrijd -Nederland te organi- oqh het bestuur van V.B. Jjieeft geantwoord, landenontmoeting aan i van het seizoen voor rlandsch elftal niet te en was. Men voert ierhandelingen over 'n datum. IN. Overleden: Cor- sabeth Bruinvis, 80 j., Jac<?b Hoogland; Neel- n, 66 jaar, echtg. van renhorst; Maria Sophia 65 jaar, wed. van Jo- icht Staelrave; Saaktje 11 jaar, wed. van Pie- tra. ratten in de rieringermeer n grondige vernieling Wieringermeer in ieder geleerd, dat wanneer je aal wilt vernietigen een irlog het aangewezen Met zichzelf voor oogen Wierinigermeer nu den orlog verklaart aan de dier confraters de mui- idige vernietiging is het tulp van de schooljeugd zelfs bij ingeroepen. Het •tier wordt gevormd door issie voor rattenbestrij- e luitenant-gougemeur- ichter-de-schermèn ze- agenipgen bij den Plan- kundigen Dienst. DE DAMES Berekening neering verboden mg van 3 Februari a.s. zal :ening brengen van bont king op confectie dam es- in verboden. De verwer- Dont heeft tot misstanden gegeven, een te groot ge- de productie werd er ierd terwijl doorgaans te :en werden gevraagd. Een verwerkte bont te bere- i onvermijdelijk. De met neerde mantels, die na 3 iog in den handel zijn, rden uitverkocht. ikertijd is besloten tot aging van de ccnfectie- voor dames- en kinder en mantelcostuums. nacalculatie bij de con- ?ken is namelijk gebleken Mei 1946 vastgestelde ta- as voor verlaging vatbaar verlaging gaat op 28 Fe in. Zij heeft ten gevolge winkel een mantel van d f50, niet meer dan on- zal mogen kosten. 4DIJK, 30 «Jan. 23500 kg 15.40—17.10; 95000 kg. 10.30—12.20; 7800 kg. D. 8200 kg uien 13.5014.20; tlof I 54-^57, II 35—37. CHARWOUDE 30 Jan. 46.000 kg' gele kool 10.30 kg witte Jeool 7.60-^8-90; 800 8.60; II 5.50; III 4.50; 4000 grove 14.30—15.60; !9 Jan. Uien 8.10—1410; i8; savoye kool 14.90 bewaarkoql 1114; spruit witlof 39; breekpeen 3.80 13. Witlof I 58—66; idem iem III 3445; spruitkool afw. 51013.20; gele JRSCHE EKPORTVEILING -i- Winterpeen» 6.807.26 25; spruitkool 75-rl.25; gele Jcool 4.80—10.80 bieten 9 50—10.30; witlof olselderie 314; selderie NI> 28 Jan. Aangevoerd 261 runderen w.o. 93 5 stieren; 25 pinken en ?xkal veren; benevens 20 landmeren. Verder 30<emel'k_ n 450800 handel stug; 108 325—500 handel stijg; 235 schaper.' 60110; 55 handel kalm; 162 bok_ 10100 handel stug; 438 8 brandei stug; 25 paarden stug; 800 oude kippen en w. 3.25—3.75 per kg; -f50 per kg; 400 Jonge 200 jopge hennen 6 100 eenden 3 5.150; 100 ko- 60 ganzen 1822. rUIZEN 30 Jan. r— Aan_ 500 kg. gele kool 11.70 JP; stek 5 10—5.40; 62 400 3.80—16.30; afw. 1130—13.80 0. IIET ik een eigenaardige geschiedenis, de levensloop van Don n Bosco. Wij zouden het in een pagr woorden kunnen zeggen: van bedelstudent tot zielzorger, van boerenknecht tot stichter van een der grootste congregaties die op charitatief gebied werkzaam zijn. Het eeuwfeest, dat Katholiek Nederland op 31 Januari viert, is een goede gelegenheid, de bescheiden figuur van dezen groo- ten man en ijverigen werker in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Don Bosco werd in 1815 te Bpcchi, een klein plaatsje in de omgeving van Turijn uit arme ouders geboren. Zijn jeugd was zorgvol want reeds op tweejarigen leeftijd verloor hij zijn vader en het werd voor zijn moeder nog moeilijker de eindjes aan elkaar te knoopen, zooals wij dat plegen te noemen. De kleine ^Joanpes voelde veel voor het priesterschap, vooral nad'at hij in zijn droomen verscheidene malen een visioen had gehad, waarin hij zijn verdere levensloop in groote trekken uit-, gestippeld had gezien. Hoe dat ideaal echter te bereiken? Er was' geen geld' voor de studie. Doch Y'aar een wil is is altijd wel een weg te vinden en Joannes Bosco vond ook dezen weg. Op allerlei manieren trachtte hij ziah geld voor de studie te verschaffen. In den zomer kon men hem voggls ziqn vangen, die hij verkocht, in het najaar zocht hij eetbare pad destoelen die een goede aftrek vonden, in den winter zat hij bij een klein vuurtje kousen te breien. Daarnaast maakte hij ook hoeden, spon wol en legde zich toe op de teelt der-zijderupsen. Hij verdiende vaak een extra'tje met het geven van les aan ach terlijke' kinderen. Togp Bosco wat ouder werd verhuurde hij zich als boerenknecht, in zijn vrije tijd nam hij lessen. Later bezocht hij de school te Castelnuovo waar hij op kamers ging wónen bij een kleermaker. Zijn kostgeld betaalde hij op een origineele wijze, hij as sisteerde zijn gastheer als ridder van de naald. Bij een buurman leerde h&j schoenlappen. Hij was dus van alle markten thuis, vooral toen hij nog koken en banketbak ken had geleerd'. Onder al deze bedrijven had hij de studie en het gebed niet vergeten en op een dag in 1841 werd hij dan ook priester gewijd. Toen ging hij de drocfrn van zijn jeugd verwezenlijken. Don Bosco verzamelde de kinderen der armsten, spelde en bad met hen en was in alle opzichten een vader voor de verwaarloosde jeugd. Zooals hij vroeger op alle mo gelijke manieren geld verzamelde om te kunnen studeeren zoo ver gaarde hij nu- de\middelen om zijn tehuis voor arme kinderen 'in stand te houden. Over honderden kinderen heeft deze vader dar ar men zich ontfermd; in totaal moet het aantal jóngens coor-Don Bosco geholpen, vijftienduizend bedragen hebben. In 1862 werd de congregatie der DE „WADDENZEE" ZIT WEER VAST De postboot „Waddenzee", die twee dagen geleden op weg van Ameland naar de Friesche kust in het ijs vastraakte op enkele hon derden m. van haar doel en die er in slaagde weer vlot te komen, heft getracht naar Ameland terug te keeren. Deze poging is echter niet gelukt. De boot is halverwege op de Piet Scheveplaat vastgeloo- pen en de passagiers zien zich dus gedwongen een derden nacht op zee door te brengen Er is voldoen de voedsel daar de bemanning na een gevaarvolle tooht proviand in Holwerd heeft ingeslagen. Daar er 's nachts meer water op de Wadden staat dan overdag be staat de mogelijkheid het schip in den nacht naar Ameland te varen. Salesianen van Don Bosco eigen lijk gegrondvest. Bedroeg het 'aan tal volgelingen bij Don Bosco's dood, in 1888, eenige hqnderden, nu telt de congregatie, die OQk voor vrouwen een tak kent, meer dan 15.000 leden, in 600 huizen over heel de wereld verspreid}. De Salesianen hebben ambachtsscho len, drukkerijen, de Vaticaansche drukkerij is o.a. aan hen toever trouwd werkplaatsen en zelfs klei ne industrieele ondernemingen waar duizenden een opleiding krij gen en velen een goed bestaan hebben. Ook het missiewerk is door deze jonge veelbelovende congregatie ter hand genomen. De huizen der Salesianen in Ne derland werd^p in 1946 tot een zelfstandige provincie vereenigd. Ook hier werken zij aan het ideaal van hun grooten vader, de jeugd brengen naar Christus en hen tot bruikbare menschen in de maat schappij maken. In de eeuw van het kind, waar in zoovele problemen over opvoe ding en onderwijs aan de orde ge steld zijn en nog worden, heeft Don Bosco een middel aan de hand ge daan dat alle moeilijkheden over wint, het is de liefde. Dat is het geheim van ftet suqces van den Heilige en zijn volgelingen. L. S. DE „KOTA INTEN" KOMT THUIS De tot hospitaal ingerichte „Kota Inten", die 160 gewonde, zieke en eenige repatrieerende militairen aan boord hééft, wordt op Vrijdag 31 Januari a.s. te Rotterdam verwacht. Het is het eerste schip dat met terugkeerende militairen uit Tandjong Priok vertrokken is; het vaart onder auspiciën van het directoraat van het ver keerswezen. Majoor van Bockel heeft de leiding van het trans port en de ontscheping in de thuishaven. Zijn staf beschikt over een ruime ervaring, opge daan met de Indische evacuees, en het is te verwachten, dat ook nu de ontscheping zeer voorspoedig zal gaan. Evenals bij de burgerrepatriëering ge bruikelijk was, zal ook nu nie mand tot het schip worden toe gelaten. De manschappen zullen zoo spoedig mogelijk naar hun woonadressen gebracht worden en de zieken worden in de daartoe aangewezen ziekenhui zen opgenomen. Familieleden moeten zich dus niet naar Rot terdam begeven. Inwisseling bonkaarten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat ook op de bon kaarten K L O en P 703 in den linkerbovenhoek een bon met den naam der betreffende bonkaart voorkomt. Tegen inlevering van dezen ben zal men te zijner tijd' onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voe dingsmiddelen K L O of P 705 ont vangen. De distributiedienst zal bij uitreiking der nieuwe bonkaart dezen inwisselingsbon van de bonkaart 703 verwijderen. De in wisselingsbon moet dus aan de bonkaart bevestigd blijven. Op losse bonnen wordt geen nieuwe bonkaart verstrekt. IN DE „NIEUWE EEUW" schrijft de parlementaire medewerker over de geidachtenwisseling, die in dit weekblad gevoerd is tus- schen mr. Vogelaar, pater dr. Stokman en den heer Andriessen over de vraag, of het beleid; van de KVP in de practische politiek faalt. De schrijver behandelt meer in het bijzonder de Indische kwes tie (opvallend kort, omdat de N.E. hierin een bijzonder standpunt inneemt), de Coversiewet en het Kinderbijslagontwerp, en hij komt o.a. tot de conclusie, dat uit een en ander in geen enkel opzicht blijkt, dat de KVP aap den lel. bapd van de PvdA loopt, 't Gaat hier om een denigreerende be schuldiging, waarbij vergeten wordt, dat 32 Kamerleden de po litiek van het land niet kunnen decreteeren, er moeten dus bond genootschappen worden aange gaan, en zoodra dit geschiedt, kan men niet buiten een zekere mate van opportunisme Schr. spreekt verder over de samenstelling van de fractie en in verband daar. mee over de candidaatstelling, een punt, dat een nadere beschou wing verdient. In hetzelfde blad trof ons een beschouwing van den heer Herbers, oud-algemeen se cretaris van de GOIW, die o.a. legen het communisme waar schuwt en betoogt, dat als men eenheid wil, een sterk Nederland, men nie[ moet bouwen aan een scheidsmuur in ons land, maar wel aan een scheidsmuur o m ons land, ter wering van ongewensch. te buitenlanc'jsa'he invloeden. De Katholieke Actie komt meer en meer in het centrum der be langstelling; interessant is. een citaat uit een artikel van Rogier in het K.A.-orgaan „Pinkster vuur", als hij zegt, dat het hem de taak der K.A. lijkt, een nieuw geslacht te helpen vormen, in een leeken-vroomheid, die, zoo het uur mocht komen, martelaansmoed van Sint Thomas More weet op te brengen. Zij moet voeren „een heiligen oorlog tegen de confec. tie-vroomheid der lieve woordjes op der zoete beeldjes, tegen het kwaad van een verwijfde devotie, die het geloofsleven uitholt, de overtuiging ondermijnt en de op groeiende jeugd de kerk leert ontvluchtenIn „De Tijd" lazen wij een interessant bericht over een voordracht van den hoogleèraar in de wijsbegeerte prof. dr. F. L. Sassen, in verschil lende steden in Zwitserland ge houden, over de ontwikkeling in Nederland, speciaal in de laatste tien jaren. Wij hebben lang den invloed van de Duitsche cultuur enz. ondergaan, maar na den over val in Mei 1940 gingen onze.oogpn open; in de bezetting groeide de eenheid -de -gijzelaars stonden sterk onder den invloed van de Fransche socialistische schrijvers „maar de voortzetting van deze eenheid na de bevrijding zou een illusie blijken, omdat de ka meraadschap uit de gevangenis in de realiteit van het bevrijde le ven uit elkaar viel, en men leer de inzien, dat de tijden nog niel rijp zijn voor één partij van alle menschen". OVERBRENGING VAN NEDERLANDSCHE GRAVEN Van Duitschland naar ons land Het Minis lèrie van Oorlog heeft het hoofdbestuur van het Neder- lanidsch Vertoond van Gerepatri- eerden officieel medegedeeld, dat de regeering in beginsel besloten hééft de overbrenging van hét stoffelijk overschot van in Duitschland overleden Neder landsche militairen en burgers op 's rijks kosten te doen geschieden. Over de uitvoering van deze aangelegenheid zal nog overleg met de bezettingsautoriteiten in Duitschland moeten worden ge pleegd. Te zijner tijd zullen na dere gegevens volgen. In dit verband verzoekt men de familieleden van indertijd in Duitschland verplicht te werk ge stelde Nederlanders, die aldaar overleden zijn, hiervan opgave te doen aan heit Ngderlandsch Ver bond van Gerepatrieérden, Post bus 24, Eindhoven, onder vermel ding van alle beschikbare gege. vens, zooals naam, leeftijd, gods dienst, plaats van begrafenis, enz. Bollententoonstelling te Lisse In het bekende H.B.G.-ge- bouw te Lisse werd Dinsdag de derde bolbloemententoonstel- ling geopend, georganiseerd door Dloemlust. De tentoonstel ling mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Op merkelijk was dat meer dan op andere tentoonstellingen de tulpen-inzendingen domineer den. De burgemeester van Lis se, die de tentoonstelling open de, prees de samenwerking der vakmenschen, die van groot be lang is voor den export. LORD BEVERIDGE TEGEN GRENSCORRECTIES Lord Beveridge heeft tijdens een interview met het Ham- burgsche blad „Die Welt" ver klaard: „ik ben tegen elke wij ziging van de Duitsche west grens. Daar evenwel de grens wijzigingen in het Oosten zoo goed als voltrokken zijn, zal het bij de komende conferenties niét gemakkelijk zijn de eischen der westelijke buren af te wij zen". Beveridge sprak zich voorts uit ten gunste van een politiek, die op economisch herstel van Duitschland is ge richt. Zoowel de demontage der fabrieken als de zuivering moe ten naar de meening van Be veridge worden stoptgezet. De vierdaagsche afstands marschen Majoor Breunese, om wien 't vorig jaar eenige strijd was, zal dit jaar weer de leiding hebben der vierdaagsche af- standsmarschen, die traditiege trouw te Nijmegen worden ge houden. De marschen worden weer in de laatste week van Juli gehouden. KI IET ALLEEN meester Oud burge- in zijn elders vermelde rede voor de vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten ging te keer tegen denWederopbouw, ook de burgemeesters van W. Brabant deden dat in be sprekingen met den di recteur-generaal van de centrale directie van de Volkshuisvesting, zij drongen met klem aan op meer materialen en keer den zich fel tegen de al te groote centralisatie in Den Haag van het We- derópbouwwerk. Ir. Van der Meer moest echter verklaren, dat hel er niet naar uitziet, dat de houtpositie in de eerstkomende maanden zal verbeteren. Ir. Van der Meer zegde toe, ie zullen overwegen of het mogelijk zou zijn, dat ex tra-voorzieningen in wo ningen tengevolge van samenwoning, van over heidswege zullen worden bekostigd, zooals het aan brengen van een tweede toilet en een keukentje. Tenslotte heeft Ir. v. d<. Meer in een andere conferentie in Westbra bant medegedeeld dat in dit jaar bijzondere aan dacht zal worden ge schonken aan den her- BakkerSchut té ter ge- legenhéld' van zijn 7tieii verjaardag benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De Iersche min.-pres. Sir Basil Brook vertoeft in ons land, hij bezocht o.a. Twente en Zuid-Limburg en maakte een rondvlucht boven het bpuw van middenstands zaken, de hiervoor bs- noodigde materialen zul len als bedrijfsmateriaal worden aangemerkt. Overwogen wordt de ves tiging van een kunsthars- fabriek te Hoek van Hol. land'. Het Tribunaal te Enschede adviseerde voor den ex-burgemeester van Oldenzaal G. Weustink, een interneering van acht jaar. De bekende auto riteit op het gebied van de Volkshuisvesting P. Duitsche Ruhrgebied. Tot de lading van het stoomschip „Noordam" dat van New York naar Rotterdam is vertrok ken, behoort o.a. 154 ton voor de Voorj^arsbeurs te ssuigoBui sqosueeijuauiv Utrecht. Min. Mansholt is aan den tand gevoeld door het kamerlid Borst, die vraagt of dé minister de voorwaarden voor uit gifte van 1500 ha. grond in den NO-polder voor gras- en klavergrond, niet financieel onuitvoerbaar acht voor kleine boeren. De bouwer van het Leidsche stadhuis, archi tect J. Blaauw, is op 62-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. He Deensche ss Tovelli arriveerde met een#kost- bare lading te Delfzijl, nl. met 300 ton Poolsche steenkool. De Staats spoorwegen van Tsjecho Slowakije hebben een ccnvooi van.,182 vracht auto's gedirigeerd, naar ons land, om tabak, ^be stemd voor de regie in het land van Praag, uit de Maasstad over te brengen. Tegen den SS-versIaggever van de Telegraaf Schuller van Peursum, die ter dood veroordeeld was, is ip hooger beroep door het Hof te Leeuwarden, dat de zaak van den Raad van Cassatie in behande ling had gekregen, 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Een kijkje tijdens de Palestina-conferentie te Londen, V.l.n.r. dr. Adan Tarcici Yemen; Arthur Greech Jones; Ernest Bevin en Sir N.orman Brook. Ass Press P. De Nederlandsche schaatsenrijders, die zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen te Oslo zijn ijverig in training. Op de foto zien wij v.l.n.r.: Buyen; Verbiezen; Kortenoever; Breed; v. d. Voort; Broekman; Langendijk; Jonker; Egas en Taconis. e Stevens P. IN DE TWEEDE HELFT van Februari zal de commissie, die bet elftal van „de rest van Europa", (welke ploeg, zooals men weet op Zaterdag 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brit- tannië speelt), zal kiezen, te Brussel bijeen komen. Aan alle bonden in Europa is een rondschrijven gezonden om op re gelmatige tijden de namen van spelers op te geven, die, volgens het inzicht van die bonden, eventueel voor een plaats in de* „rest van Europa" in aanmerking zouden ko men. Men mag er rekening mee houden, dat, als Sovjet-Rusland spelers op geeft, ook ongetwijfeld vertegen woordigers van dat land in de ploeg zullen worden opgenomen. Wat West-Europa aangaat Ne derland stelt natuurlijk belang in het probleem, of een landgenoot waardig wordt gekeurd in het elftal te worden gekozen. De eenige die hiervoor naar veler meening in aan merking zou komen, is Wilkes. IJet is evenwel lang niet zeker, of hij definitief een plaats in de ploeg krijgt, aangezien men nog geen overzicht heeft, welke spelers er voor in aanmerking komen. Men mag aannemen, dat begin April het elftal zal worden samengesteld. Overigens is het vrijwel zeker, dat de bekende Zwitsersche achterspe ler Steffen, die op het oogenblik voor een Engelsche league club als amateur uitkomt, als achterspeler of als midhalf zal worden gekozen. Van belang is verder nog, dat aan de Européesche nationale bonden verzocht is, bij de opgave van spe lers te willen vermelden, welk sy steem deze spelers gewend zijn, een factor, waarmee men ongetwijfeld rekening zal moeten houden. Ned. voetbalploeg naar Londen Naar A.N.P. Sport verneemt, is de mogelijkheid groot, dat het Ne- derlandsch elftal het volgend 'jaar zal deelnemen aan het Olympisch' Voetbaltoumooi te Londen. De moeilijkheid van een eventueele uitzending is gelegen in het feit, of de loondervingskwestie voor dien tijd op bevredigende wijze zal wor den opgelost. Volgens onze inlich tingen ziet het ér naar uit, dat de speciale Amateurcommissie van het Internationaal Olympisch Comité de op dit punt geldende bepalingen zal „modemiseeren", waardoor 09k een Nederlandsch elftal in de gelegen heid zal worden gesteld voor het Olympisch tournooi in te schrijven, een mogelijkheid, welke in 1936 te Berlijn niet aanwezig was, aange zien men toen, in verband met de loondervingskwestie enkele spelers had njoeten thuislaten, weshalve men liever van deelneming afzag. Voor den krijgsraad te velde te 's-Hertpgenbosch stond dezer dagen terecht een luitenant P. genaamd, die na de bevrijding van Brabant compagniescom mandant was te Geertruiden - berg. Als commandant van de M.O.D. zou hij zich schuldig ge maakt hebben aan diefstal van auto's, plundering van woon huizen en misbruik van gezag. Het was een raar verhaal dat voor de balie verteld werd, het deed denken aan de toestanden uit de vijftiende en zestiende eeuw, toen soldaten van vriend en vijand het iand afstroopten om aan de kost te komen. De verdachte was belast met de werving en opleiding van vrij willigers voor. de M.O.D. Middelen werden hem practisch niet ver strekt, hij moest maar vorderen «n zien dat hij klaar kwam. De distributiedienst zorgde alleen voor de bonnen, de luitenant moest voor het geld zorgen om levensmid delen te koopen. De burgerij wilde niet langer poffen en de luitenant werd zoodoende gedwongen auto's en andere in beslaggenomen artike len te verkoopen. Uit Duitschland werden auto's en stoffen gehaald die dan hier er- kocht werden. Zoo ging een wagen voor 2550 gulden weg, een ander voor f 1350,—, veertig rollen stof brachten f 11.000,— pp. Hiermede werden de rekeningen van de M.O.D. afdeeling betaald. Verdachte vertelde dat hem op gedragen was hoe dan ook, de mij nen te ruimen, zijn superieuren kon hij practisch niet bereiken, terwijl de Engelschen hem niet steunden omdat zij de mijnruiming een civiel belang vonden. Op de zitting bleek dat de luite nant zich zelf niet bevoordeeld had en niet van den toestand had gepro fiteerd, cigaretten en drank voor den troep had hij nooit gekocht. Verschillende getuigen o.a. iemand die destijds majoor was, verklaarden dat de toestand zeer verward was en ieder maar zien moest dat hij zich redde. De verdachte staat als een der ijverigste compagniescommandanten van de M.O.D. aangeschreven, daar hield de auditeur militair rekening mede toen hij een jaar gevangenis straf eischte. Verdachte beriep zich Op het be vel van zijn meerderen. Uitspraak op 12 Febr. SCHAATSENRIJDEN Nationale wedstrijden Schoonrijden te Zaandijk De ijsclub Willem Barends Thialf organiseerde te Zaan dijk nationale wedstrijden in het schoonpijden, waarvan de uitslagen lgjden: Dames: 1. Mevr. T. de Boo- Groeneveld (Hoofddorp); 2. me vrouw Schoorl—Keetman (Bar- singerhom)3. mej. L. Schipper (Zaandam). z Paren: 1. D. J. v. d. Woude (Zaandam)mevr. de Boo; 2. hr. en mevr. Bakker (Alkmaar); 3. mevr. Schoorl-KeetmanG. Timmerman (Schagen). Juniores dames: 1. mej. A. Waaiboer (A. Poulowna); 2. mevr. Bakker; 3. mej. de Boo (Hoofddorp). Juniores paren: 1. mej. A. WaaiboerBrommersma (Scha gen); 2. mej. de Boov. Exter (Zaandam). Dank zij de medewerking van de ijsclub te Hamar kunnen de Nederlandsche schaatsenrijders, die aldaar enkele weken voor een intensieve training vertoeven, zich uitstekend voorbereiden op de komende wedstrijden. Eiken eohtend wordt hpt ijs gesproeid, zoodat de oefeningen op mooj glad ijs kunnen plaats vinden. De tem- Reeds vanaf 1897 is men in de Rrovincje Noord-Holland bezig de tuberculose onder het rundvee te bestrijden met diverse maat regelen. Ik noem u de volgende data: 1905 volgens het systeem, Poels-Lovinek, 1921 „De Eerste ling", 1922 de „Commissie voor dgn Gezondheidsdienst". In grooter verband begon men in 1928 krachtens een Koninklijk Besluit van dat jaar in de fokge- bieden van Noord-Holland de t.b.c. .onder het rundvee te be strijden. Al spoedig toonde men in het melkwinningsgabied Am sterdam ook interesse, maar de omstandigheden (veel veewisse ling, hoog reactie-proeent) waren van dien aard, dat men daar geen resultaat kon verwachten zonder een premiestelsel als stimulans. Het gemeentebestuur van Am sterdam beloofde hieraan mede te zullen betalen. Het bestuur van de Prov. Vereeniging tot Bestrij ding van T.ib,c. en andere vee ziekten in Noord-Holland ont wierp daarop een premieregeling, gebaseerd op de daling der reac tie-percentages en betaalde in 1931/32 f 1469, in 1932/33 f 3898.65 en in 1933/34 f 5608 aan premies voor 't gebied Amsterdam. Daar Amsterdam niet wenschte bij te dragen in dezen toeslag en door dien men gebonden was aan een provinciale maximum-toelage, kon men bij de grpote vlucht, die de bestrijding nam, de nooidige gelden voor dit premiestelsel niet langer uitkeeren. I)e Crisis Zui- velcentrale nam dit principe toen over voor het geheele melkwin, ningsgebied. Dat de bestrijding der tjb.c. in dit gebied Amsterdam noodzake lijk was moge ik verder demon- streeren door te vertelden, dat bijna de helft der onderzochte runderen reageerde in dit eerste jaar (45.5 pet.). In het overige gebied reageerde toen 20.4 pet. In totaal werden er in den winter 1931/32 in Noord-Holland onder zocht 31300 runderen. In de cam pagne 1945/46 werden er totaal 127.532 runderen onderzocht. Het reactie-cijfer was voor Amster dam nu gedaald tot 13.6 pet., voor 't overige gedeelte van Noord- Holland tot 5.7 pet. Het aantal veehouders-rijksbestrijders be droeg in 1931/32 1715, in 1945/46 6898. Het aantal t.b.c.-vrije be. drven klom van 344 in 1928/29 tot 4004 in 1945/46. Alle lof aan de dierenartsen, die aan deze be strijding hun beste krachten heb ben gegeven. Maar evenzeer alle lof aan de veehoudérs, die de be langen eener goede t.b.c.-bestxij. ding volkomen hebben begrepen en die bij deze bestrijding hun onmistoarén steun hebben ver leend. Slechts een volkomen ho. mogene samenwerking tussében den dierenarts en den boer kan tot het grootst mogelijk succes leiden. Reeds geruimen tijd werden er plannen gekoesterd, om tot oprich ting van de Provinciale Gezond heidsdiensten te komen. Bezettings moeilijkheden hebben dit voorberei dende werk gestagneerd maar in de maand Januari 1947 zullen deze diensten in alle provincies hun ar beid kunnen beginnen. In artikel 2 van de'statuten van de Stichting: De Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren in Nrd. Holland wordt de doelstelling nader omschreven en wel als volgt: Art. 2. De Stichting heeft tot doel: a. de bestrijding van de tubercu lose onder het rundvee en van an dere dierziekten voor zoover deze voor een organisatorische bestrijding in aanmerking komen; b. het bevorderen van de ge zondheidstoestand van het vee en andere dieren in den ruimsten zin; c. de instelling en' instandhou ding van een laboratorium voor on derzoekingen ten behoeve van de bestrijding van veeziekten; d. het treffen van maatregelen, welke tot het doel der stichting kunnen leiden; e. het verleenen van medewer king aan de uitvoering van wetten, besluitgn of te nemen maatregelen, betrekking hebbende op de bevor dering van de gezondheidstoestand van het vee tot het verrichten van (Je taak, welke haar bij wettelijke bepalingen of besluiten wordt op gedragen. De stichting beoogt niet het halen van winst of van geldelijk voordeel. De Directeur van d^n Prov. Gezondheidsdienst v. Dieren in Noord-Holland, D. REMPT. (Slot volgt) peratuur is voortreffelijk en er is bijna nooi.t wind. Onderling wor den wedstrijden gehouden. Hoe wel het moeilijk is uit de daar bij gemaakte tijden de juiste krachtsverhouding te peilen, is het toch wil belangwekkend enkele resultaten te vermelden. Zoo maakte Egas Op de 500 m. 47,5 sec, Langedljk en Broekman beiden 48 sec, Buyen 48,2 sec, Verbiezen 48,9 sec, Breed 49,8 sec, Van der Voort 49,2 sec en Kortenoever 50,1 sec. Men zal bij deze rijders den naim van Jonker missen. Welnu Jonker is een week uit training geweest wegens een beenontste king. Hij heeft een paar dagen in het ziekenhuis gelegen voor pene- ciiine-inspuitingen en staat nu weer op de schaats, maar mag zich nog niet geheel geven. Tijdtens onderlinge wedstrijden op de 1500 meter noteerde Broekman 2 mtn 29,7 sec, Langedijk 2 min 34 sec, Egas 2 min 35,5 sec, Vebriezen'2 min 35,6 sec, Buyen 2 min 38,2 sec, Breed 2 min. 39,5 sec. Korten oever 2 min 42 sec, Van der Voort kwam in de laatste bocht te val len, wij achtten zijn tijd op 2 min 36 sec. De bekende sprinter uit Hamar Magne Vahl noteerde op de 500 meter 44,1 sec. maar ook Broek man komt op den korteri afstand al aardig bij, want tijdens een trainingsrit op den korten afstand drukten wij een tijd af, welke on der de 47 sec lag. Amerikaansche schoenen De verkoop van de Ameri kaansche schoenen zonder bon bögint zoo langzamerhand ten einde te loopen. Het zal voor de meesten echter niet zoo'n groot bezwaar zijn, daar de distribu tie van schoenen al veel ruimer geworden is. De laatste partij Amerikaansche .schoenen zal, naar de vakgroep detailhandel in schoenen mededeelde, begin Februari bij de schoenwinke liers aanwezig zijn. Voor het tijdvak van tot en met 15 Februari '47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van, Bonkaarten KA, KB, KC 701, (strook no. 4) 59-1 brood 800 gr. brood 59-2 brood 400 gr. brood 59-1 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 59-2 boter idem 59-3 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet 59-1 mplk 4 liter melk 59-2 melk 3 liter melk 59-3 melk idem 59-1 vleesch 100 gr. vlegsch 59-2 vleesch 400 gr. vleesch 59-2 algem. 200 gr. kaas 59-3 algem. 125 gr. koffie 59-4 algem. 50 gr. thee 59-5 algem. 100 gr. bloem boter boter melk 60-1 60-2 60-1 60-1 60-2 60-2 60-1D res. 60-1E res. 60-2D res. 59-1B res. 1600 gr. brood 59-1C res. 800 gr. brood Bonkaarten KD en KE 701 (strook no. 4) 60-1 brood 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 12 liter melk vleesch 100 gr. vleesch vleesch i.dem algem. 100 gr. kaas 800 gr. brood 5.00 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten: T 68 2 rantsoenen ta baksartikelen (geldig tot en met 8 Februari) Bonkaarten MA MB MC MD 701 (strook no. 4) 59-4 brood 800 gr. brood 59-4 boter 250 gr. boter 59-4 marg. 250 gr. margarine of 200 gram vet 59-4 melk 5 liter melk 59 4 vleesch 3.00 gr. vleesch 59-5 vleesch 100 gr. vleesch 59-4 kaas 200 gram kaas Op 6 Febr. zullen nog bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. Bovenstaande bonnen kunnep reeds op Vrijdag 31 Jap. a.s. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor' melk, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnpn T 68 voor tabak «zijn slechts geldig tot en met 8 Febr. a.s. De niet aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. OE maakt u een kruisteeken? Dit is wel geen overbodige vraag. Men mag die stellen zon der gevaaY te loopen, dat zij in wel verreweg de meeste geval len geen reden van bestaan zou hebben. Wat zou u daar op ant woorden? Wees eens eerlijk en ga het bij uzelf eens na. U be hoeft het mij niet te zeggen en aan een ander ook niet. Maak het voor uzelf maar uit. Eens verscheen Maria te Lourde§. Weet u, hoe O.L. Vrouw aan Bernadette een kruisteeken leer de maken? Indrukwekkend was het, zooals de H. Maagd het haar voordeed. Zij sloeg langzaam, en met nadruk, plechtig en wel overwogen een kruis van voor hoofd naar borst, van linker naar rechter schouder en sprak' daarbij bedachtzaam de woor den „In den naam van den Va der en den Zoon en den Heilvyi Geest". Wat brengen wij va, ons kruisteeken terecKt? Ouders leert uw kinderen gen eerbied: en aandachtig kruisteeken ma ken. MARCUS. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3