Nieuw Vereenigde Naties moeten hulp bieden aan Oostenrijk Een gezin als vele anderen [EATER AVIK IEATEB Republikeirtsch minister acht de huidige situatie zorgwekkend van Onderzoek-commissie Kopenhagen teruggekeerd nk, Alkmaar s. 8 uur >chagen AN PARIJS Januari Januari ite Christo i\ELOT Voor Alkmaar en omgeving Nederlandsch memorandum overhandigd te Londen TRIX IS JARIG! Moeilijkheden met de Republiek Tien jaar geëischt tegen Fritzsche Geen eisch tot herstelbetaling Het a.s. aftreden van Dr. van Mook „Willem Barendsz"- èxpeditie Scheepsbrand ia volle zee Prof. Verzijl in de Commissie- Generaal? Wij drijven steeds verder af van den geest v van Linggadjati Onrust onder de mariniers-miliciëns Naar opheffing van den kolennood Nederland leeft mede met de blijde gebeurtenis naai Innitzer ontving poliet Sergius Innitzer, aartsbis- Veenen, ontving den arigen metropoliet tie orthodoxe kerk, t wien hij een har- rhoud had, beide raken over de ver door den oorlog in Unie en in Oosten- cht. dvonnis van Deensche 'smisdadigers aarken is gisteren proces tegen oor- gers beëindigd met een van de doodstraf len van de groep onder wie- een meis- ;rdachten werden tot veroordeeld e$ 10 t straffen varieeren- >t 20 jaar. Lorentzen had zich uitschers verdienste- ikt door het' plegen lisdaden, waaronder shandeling en sabo- is vorm en prima gge bediening bij ÏMAAR AG 1 FEBR. AS, ilden V 1 ie«s" ken tooneelwerk: in een strooper n bij C. BLAUW, zoover voorradig 1 uur aan de zaal mg boven 18 jaar je nog niet heb- g van rente, wor- spoedig te doen. ot 4 Februari e.k. an 3—5 uur. r. worden afgegeven HET BESTUUR ïeltgroep loneel SE TIJDEN Uw ouders loet dit zien! en traan.... BERINGEN in: (MPEA) ,L, CLAUDE i vele anderen roemruchte sage en zeeschuimer. B uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30: tinée. .AR SSA LANDI neesterwerk: le, emo- :he film. 8 uur; Zaterdag ,30, 7 uur en 9,30; itinée. <TDER GELEIDE. gluren de jongens in de Ze horen niets, ze zien een hand en daar deze limelot, dan zal ik de oplichten en grijpen niets Ze hebben geen Deze was weggevlogen hebben daar niets van :je laat zich niet zo ge- Daar ligt hun val nu in gt Teentje, waar is de HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel i VRIJDAG 31 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11140 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE NEDERLANDSCHE REGEERINC Heeft gisteren te Londen aan de vertegenwoordigers van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken een Memorandum doen overhandigen, waarin de regeering haar meening uiteenzet over het met Oostenrijk te sluiten Vredesverdrag. De regeering is van oordeel, dat geen definitieve oplossing voor het Duitsche en Oos- tenrijksche probleem kan worden gevonden, zonder dat rekening wordt gehouden met de bijzondere positie, welke Duitschland en Oostenrijk tegenover elkaar innemen. Negen jaar wordt „Trix" van daag. Wij zijn maar zoo vrij om H.K.H. kortaf zoo te noemen, haar officieele naam is zoo vree- selijk lang en toch zoo mooi: Beatrix Wilhelmina Armgard, Prinses van Oranje Nassau, Prin ses van Lippe Biesterfeld. Op haar verjaardag wenschen wij Beatrix namens alle goede va derlanders uit ons gewest en dat zijn er wat! en namens alle kinderen vooral en dat zijn er haast nog mèèr! van harte geluk. En in dien geluk- wensch deelen ook haar Konin klijke Ouders, zoo bijzonder blij en hoopvol gestemd op dezen verjaardag van hun oudste. God zegene het jarige Koningskind en zijn vorstelijke vader en moeder met \eel hun gezin in deze dagen van blij verwachten van nieuw geluk. BEHALVE een, elders in dit num- mer vermelde,'verklaring, van den republikeinschen minister van Binnenlandsche Zaken, is er nu ook een verklaring van den republikein schen minister van Voorlichting, Moehamad Natsir. Daarin staat o.a. dat door de houding van de Neder- landsche Regeering, als gevolg van den duuk der conservatieve elemen ten, de beteekenis van de overeen komst van Linggadjati twijfelachtig geworden is en wat de beteekenis van de militaire incidenten betreft, acht hij het onderteekenen van de overeenkomst het snelst werkend middel, om de situatie te verbete ren. Naar aanleiding van deze verkla ring verneemt Aneta te Batavia van „officieele zijde", dat de Commis sie-Generaal vast besloten is, de ontwerpovereenkomst zoo spoedig mogelijk te onderteekenen. De mi litaire acties, welke gedurende de afwezigheid en na terugkeer van de Commissie-Generaal hebben plaats gevonden, hebben de situatie vertroebeld en daardoor de ontwik keling vertraagd. De Commissie- Generaal streeft er echter met alle kracht naar om de onderteekening van de overeenkomst van Lvnggad- jati tot stand te brengen, maar deze onderteekening is gebon den aan de door de Tweede Kamer aangenomen motie- Romme-van der Goes van Na- ters, terwijl de Commissie-Ge neraal zelf als voorwaarde voor de onderteekening heeft gesteld een algemeen bestand op basis van de vastgestelde demarcatie lijnen. Dr. Mueller, de openbare aan klager bij het zuiveringshof te Hamburg heeft tegen Fritzsche, voormalig leider van den Nazis- tischen Radio-omroep, die vrij gesproken vgas door het inter- lationale Tribunaal te Neuren berg, tien jaar arbeidskamp zon der aftrek van voorarrest ge- eischt. Bovendien eischte hij de verbeurdverklaring van zijn .•ermogen en ontzegging van 't •echt een vrij beroep uit te lef enen gedurende 20 jaar. Dr. Mueller deelde mede, dat luizenden Duitschers schriftelijk ladden verzocht om Fritzsche le volle strafmaat toe te meten. Tij zeide verder te betreuren, t de wet geen zwaardere straf Haat, terwijl millioenen Duit- hers nog steeds in krijgsge- ngenschap verkeeren. Hij had len doodstraf wil'len vragen. Nederland wenscht de totstandko ming van een vrij, onafhankelijk en democratisch Oostenrijk. Daartoe is, naar de meening van de regeering in de eerste plaats noodzakelijk, dat de voormalige grenzen van Oosten rijk in het algemeen worden her steld en de smalle economische ba sis van dit land niet nog meer wordt versmald. Het zou wensche- lijk zijn) dat door de Vereenigde Naties een onderzoek zal werden ingesteld naar de vraag op welke wijze hier practische en doeltreffen de hulp kan worden geboden. Gezien de geografische lig ging van Oostenrijk in het hart van Europa en op het kruispunt van de Oost-West en Noord- Zuid verbindingen van Europa is het aangewezen, dat de Ver eenigde Naties in overleg met Oostenrijk de maatregelen ont werpen en uitvoeren, welke Oostenrijk in de huidige om standigheden in staat zullen stellen geleidelijk een bevredi gend niveau van welvaart te verkrijgen. Op deze wijze zullen de Veree nigde Naties gezamenlijk met Oos tenrijk belang hebben bij het in standhouden van een werkelijk vrij en onafhankelijk Oostenrijk. Op deze wijze kan wellicht vermeden worden, dat Oostenrijk in de toe komst uit economische wanhoop zich wederom eenzijdig richt op Duitschland en zijn werkelijke Europeesche functie uit het oog ver liest. In het verdrag moeten, naar de meening van de Nederlandsche re geering, afdoende garanties worden opgenomen, opdat Oostenrijk een werkelijk democratisch staatsbestel verkrijgt. Ook moet Oostenrijk in het verdrag garanties geven, dat de scheepvaart op de Donau vrij zal zijn voor alle naties terwijl in ver band hiermede het verdrag ook een uitdrukkelijk verbod zal moeten be vatten om discriminatoire maatre gelen van welken aard ook te tref fen. Het Memorandum verklaart ten slotte, dat de Nederlandsche regee ring geen aanspraak wil maken op reparaties van den Oostenrijkschen Staat. Wel echter behoudt de Ne derlandsche regeering zich volko men het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade A Tot rechtzetting van verschil lende, den laatsten tijd, ver schenen persberichten verne men wij van bevoegde zijde op de eerste plaats, dat dr. van Mook al in Augustus 1945 en in October 1946 het voornemen te kennen heeft gegeven met het oog op zijn dan gedurende ruim acht jaren volgehouden onon derbroken werkzaamheid in de moeilijkste regeeringsfuncties, omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. Op de tweede plaats, dat hij uiteraard zulks pas zou doen wanneer het stadium der poli tieke onderhandelingen dat mo gelijk mocht maken. Op de derde plaats, dat thans met betrekking tot zijn aftre den nog niets vaststaat en dus evenmin met betrekking tot zijn opvolging. Op de vierde plaats, dat van een wijziging van de regee- ringspolitiek ten aanzien van het Indonesische vraagstuk aan de zijde van de Nederlandsche regeering geen sprake is. Directeur van „Pander" gearresteerd Donderdag is door de politie ke recherche afdeeling collabo ratie te Den Haag, gearresteerd Willem Arnold Dwars, direc teur van de meubelfabriek N.V. H- Pander en Zonen, wonende te 's-Gravenhage. en kosten, welke Nederlandsche on derdanen en Nederlandsche rechts personen ten gevolge van den An- schlusz en den oorlog hebben on dervonden. Tevens behoudt de re geering zich volkomen het recht voor in individueeie gevallen, waar in bepaalde personen van oorspron- kelijk-Oostenrijksche nationaliteit zich tegen den Nederlandschen Staat of het Nederlandsche volk hebben misdragen, schadevergoe ding te verlangen. Levert weinig op Naar wij van bevoegde zijde vernemen blijven de vangstre sultaten van de Nederlandsche walvischvaartexpeditie met de „Willem Barendsz" beneden de verwachtingen. Op internationale conferen ties is ter voorkoming van uitroeiing van de walvisch bepaalt, dat de gezamenlijke expedities (er zijn er ditmaal dertien) maximaal 16.000 zoo genaamde „Blew Whale Units" mogen vangen. De stand is vol gens een opgave tot 25 Januari j.l. 6.496 „units", waarvan de „Willem Barendsz" er 182 voor zijn rekening heeft genomen. Gerekend naar den duur van de vangperiode, had de productie naar verwachting circa 370 een heden moeten bedragen. Bommen in het Buckingham Paleis? Woensdagavond heeft de po litie het Buckingham Palace, het verblijf van de Engelsche koninklijke familie, doorzocht naar aanleiding van een telefo nische mededeeling, dat er bom men zouden zijn geplaatst, die Zaterdag tot ontploffing zouden komen. Scotland Yard heeft voorzorgsmaatregelen genomen, hoewel de huiszoeking niets verdachts heeft opgeleverd. Achttien personen verdronken Ter hoogte van Kaap Finis- terre is brand uitgebroken aan boord van het Britsche stoomschip Samwater, groot 7219 ton. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het schip verlaten moest worden. Door de woeste zee zijn twee reddingbooten gekapseisd en de inzittenden, 16 leden van de bemanning en 2 passagiers, verdronken. De brand zou zijn uitgebro ken, terwijl men bezig was met het verrichten van herstel werkzaamheden aan de ma chines van het schip. 26 over levenden van.de Samwater zijn in Lissabon aan land gezet. Zoo- dra de brand bekend was, heb ben de Nederlandsche sleepboo- ten Thames en de Witte Zee opdracht gekregen om de Sam water te hulp te snellen. De eerste is uit Falmouth, de twee de uit Marseille vertrokken. Naar wij vernemen zou het in de bedoeling van de Re geering liggen, wanneer het desbetreffende wetsontwerp tot uitbreiding van de Com missie-Generaal is aangeno men, Prof. Mr. Dr. J. H. W. Verzijl aan te zoeken in de CommissieJGeneraal zitting te nemen. Prof. Verzijl zou zich bereid verklaard hebben een benoeming te aanvaar den. Prof. Verzijl werd op 31 Augustus 1888 te Utrecht gebo ren. Hij studeerde aldaar in de rechtswetenschappen en pro moveerde in 1019. In 1917 pr.o moveerde hij tot doctor in de Staatswetenschappen op het proefschrift: „Het prijsrecht te genover neutralen in den we reldoorlog van 1914 en volgen de jaren". In 1919 werd hij hoogleeraar in het Volkenrecht te Utrecht. Sinds 18 April 1946 is Prof. Verzijl lid van het per manente Hof van Arbitrage en is thans hoogleeraar in het Vol kenrecht aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Naturalisatie van Duitschers Bij het ministerie .van justi tie is een wetsontwerp in voor bereiding, waarbij een aantal personen van Duitsche nationa liteit of van Duitsche origine genaturaliseerd wordt. Het be treft hier lieden, die of in het Nederlandsche leger gevochten hebben of zich met onder- grondsch werk hebben bezig gehouden. De republikeinsche minister van binnenlandsche zaken, Mo hammed Roem, heeft tegenover Aneta verklaard: „Het besluit tot het houden van een kabi netszitting te Djokja en niet te Batavia is een symptoom voor de verslechtering van de situa tie. Persoonlijk acht ik, terwijl ik toch tot de optimisten behoor, de ontwikkeling der dingen zorgwekkend. Wij drijven steeds verder af van den geest van Linggadjati". Dé heer Roem zeide verder, dat de algemeene verwachting was, dat de ontwerp-overeenkomst in de ple naire zitting van het KNIP (voor- loopig Indonesisch parlement) zal worden goedgekeurd. De geruchten, dat de Indonesische delegatie de ontwerp-overeenkomst zal teekenen. nog voor de kabinetszitting van 5 Febnjari, kon hij echter niet beves tigen. In het hypothetische geval, dat het KNIP de overeenkomst zou ver werpen, zou er naar de meening van den heer Roem voor de republikein sche regeering niets anders overblij ven dan af te treden. In dit geval zou er geen sprake van zijn, dat Soelkarno het KNIP zou ontbinden, zooals wel eens is beweerd. De samenstelling van het Parlement Er is slechts sprake geweest van een ontbinding van het werkcomité van het KNIP i. v. m. de verwer ping van het presidentieele decreet tot wijziging van de samenstelling van het parlement. Naar de opvatting van den heer Roem ware deze wijziging op zich zelf niets bijzonders geweest, daar In de groote Universiteitszaal te Brussel werden eere-doctoraten uitgereikt aan Fransche, Neder- landeshe, Zwitsersche en Engel sche geleerden. Professor E. Meyer van de Leidsche univer siteit, (rechts) neemt de doctors bul in ontvangst. Ass Press P. VAN SABOTAGE GEEN SPRAKE De uit negen KLM.officials en uit twee leden van den Rijksluchtvaartdienst bestaan de Nederlandschie enquête commissie, die zich daags na de ramp naar het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen heeft begeven, teneinde een onder, zoek in te stellen naar de oor zaak van het zoo noodlottige ongeluk, is Woensdag in den loop van den dag, verdeeld over verscheidene vliegtuigen, op Schiphol teruggekeerd. De heer H. Fuchs, hoofd vlieg bedrijf KLM, deelde mede, d'at de enquête-commissie zich nog niet in definitieven zin kon uitlaten over de oorzaak van de ramp. Naar aanleiding van het door den Zweedschen luchtvaartdes- Bij het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp op het vlieg veld Kastrup met het K.L.M.-toestel door een Nederlandsche ZweedscheDeensche commissie werd ook de mogelijkheid, dat het hoogteroer geblokkeerd zou zijn geweest onder oogen gezien. Op de foto zien wij het staartgedeelte van een Dakota met ge blokkeerde roeren. World Press kundige Lansen gisteren uitgege ven communique, waarin de ramp aan nalatigheid werd geweten, merkte de heer Fuchs op, dat het iedereen na wat de pers reeds heeft gepubliceerd w^l duide lijk moet zijn. hoe met deze na latigheid het niet tijdig verwij deren van den hoogleroerklamp werd bedoeld. Tenslotte zeide de heer Fuchs er van overtuigd te zijn, dat van sabotage geen sprake was geweest. „Alle tendentieuze berichten, die daarop zouden wij- zen, en ik doel hierbij op dat z.g. geheimzinnige telefoongesprek, zijn positieve nonsens". Het vervoer der stoffelijke overschotten Zoodra de politie-autoriteiten in Kopenhagen de stoffelijke over schotten der 22 slachtoffers heb ben vrijgegeven, zal een extra KLM-toestel naar Kopenhagen vertrekken, teneinde de stoffe lijke resten der bemanning, dat van de Amerikaansche filmactrice en zangeres Grace Moore, van den Spaanschen passagier Senor Izqvierdo en tenslotte dat van den eenigen Nederlandschen pas sagier, den houthandelaar M. En gel uit Zaandam, naar Schiphol te brengen. Met de stoffelijke resten van Grace Moore en Izq vierdo zal het toestel doorvliegen naar Parijs, waar dat van Grace Moore zal worden achtergelaten. Haar echtgenoot woont nl. in deze stad. Tenslotte zal het vliegtuig voor het overbrengen van de res ten van den Spanjaard doorvlie gen naar Madrid. Voor zoover thans bekend zul len de Nederlandsche slachtoffers Maandag of Dinsdag worden be graven, De omgekomen piloot Geyssendorffer zal op Westerveld worden gecremeerd- Zijn Deen sche echtgenoote heeft zich met haar kinderen reeds per trein van Kopenhagen op weg naar Neder land begeven. immers de politieke organisatie van de republiek nog steeds groeiende is. Zoolang geen verkiezingen wor den gehouden, moet de samenstel ling van het parlement van tijd tot tijd in overeenstemming worden ge bracht met de constellatie van het oogenblik. De heer Roem verklaar de, dat het oogenblik voor het hou den van eigenlijke verkiezingen thans ndi niet kon worden bepaald, daar hieraan bijzondere moeilijkhe den zijn verbonden door het feit, dat de bevolking van de republiek voor 90 procent analphabeet is. Waarschijnlijk zal men de oplossing zoeken in getrapte verkiezingen, waar allereerst dessa voormannen zullen worden gekozen op dezelfde wijze als men de dessa-hoofden pleegt te kiezen. Donderdag is de luitenant kolonel der Mariniers J. J. A. de Bruijn, vergezeld van zes ad- spirant-officieren van het corps mariniers, per K.L.M.-vliegtuig naar Cairo vertrokken, in vs»- band met ontstane moeilijkhe den onder het 200' man sterke detachement mariniers en mili ciens, dat zich aan boord van 't m.s. Boissevain op weg bevindt naar Indië. Luitenant-kolonel de Bruijn heeft opdracht de reis aan boord van hét schip, dat te Port Said ligt, als deta chementscommandant verder mee te maken. Provinciaal Paters van het H. Hart Met. ingang van 2 Februari a.s. is tot Provinciaal van de Nederlandsche Provincie der Priesters van het H. Hart be noemd de Hoogeerw. Pater L. Leblanc S.C.J-, tot nu toe Rec- tpr en Missieprocurator te Rot terdam. Tot Consultoren zijn benoemd 'de Zeereerw. Paters J. v. Buu- ren, Ph. Collignon, H. Finke en G. Raaijmakers. Vakgroep stelt 2500 vrachtauto's beschikbaar Het bestuur van de Vakgroep Goederenvervoer langs den weg, by welke organisatie alle autovervoerders in ons land zijn aangesloten, heeft zich tot de ministers van verkeer en economische zaken gewend met het aanbod 2500 zware vracht auto's ter beschikking te stel len voor het vervoer van kolen uit de mqnstreek naar de be- volkingscentra. Gezien het groote laadvermogen van de moderne vrachtauto's moet het, naar het oordeel van de Vak groep, zeer goed uitvoerbaar wor den geacht, dat het vrachtauto- vervoer op korten termijn een aanmerkelijke verbetering in den aanvoer van brandstoffen tot stand brengt. Het bestuur van de Vak groep Goederenvervoer heeft er bij de regeering ernstig op aangedron gen dit aanbod niet terzijde te leg gen gezien de huidige precaire brandstoffensituatie in ons land. Z.H. de Paus condoleert Koning Gustaaf Z.H. de Paus heeft aan den Zweedschen koning Gustaaf betuiging van zijn medeleven gezonden met den tragischen dood van diens kleinzoon, prins Gustaaf Adolf. Britsche Dakota's behouden hun maximumgewicht Lord Nathan, de Britsche minis ter van burgerluchtvaart, heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat hij van den Luchtveiligheidsraad het rapport heeft ontvangen met betrekking tot het hoogst toelaat bare gewicht van Dakota's De raad heeft aanbevolen dit gewicht op 12.700 kg. (28000 Engelsche pon den) te handhaven. De luchtveiligheidsraad ^eveelt tevens aan, dat een onderzoek in gesteld zal worden naar het ma ximaal toegestaan gewicht op ze kere vliegvelden en voor zekere routes en het nemen van proeven inzake prestaties van vliegtuigen met verschillende belasting. Lord Nathan zeide, dat voor zoover hem befeend was, er geen ongeluk met een Dakota-toestel aan overbe lasting te wijten was geweest. ISTERAVOND hadden H.K.H. Prinses Juliana en Z-K.H. Prins Bernhard voor de radio een gesprek met een reporter van den nieuwsdienst van radio Hilversum, dat aldus door de reporter geopend werd: „Luisterende landgenooten, U is verbonden met het paleis Soest- dijk, de woning van het prinselijk gezin, waarheen in de komende dagen ongetwijfeld uw aller gedachten vaak zullen uitgaan. Hunne koninklijke hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bern hard, hebben door middel van de microfoon hun huis voor U open willen stellen, zij vrillen U allen laten deelen in de hoopvolle ge dachten, waarin ook in hun. gezin de komst van een kleine,, hun vierde telg, wordt tegemoetgezien. Wij allen, koninklijke hooghe den, zijn U ten diepste dankbaar voor uw gastvrijheid". „Zal de komst van een jongen prins of prinses een groote ver andering in het huisgezin teweeg brengen?" was de eerste vraag. De Prinses: „dat doet het al tijd". Op de vraag hoe de prinsesjes over het nieuwe broertje of zus je denken antwoordde de Prin ses: „ze verheugen zich er ont zettend op. Margriet spreekt nu al over „mijn baby". Een zoon of een dochter? De Prins zeide, dat men in ieder gezin graag jongens en meisjes heeft en vervolgde: „wij zullen met beiden precies even blij zijn". Half om half. Reporter: „Ongetwijfeld zal dan ook heel ons volk zich met u ver heugen, ook wanneer er een vierde Prinses mocht komen. Maar heeft u aan de kleur van de kleertjes, die u zijn toegezonden en die op uw ini tiatief aan andere gezinnen zullen worden geschonken, nog kunnen bemerken, hoe de verwachting van de breisters is? Ik meen, dat rose een meisjeskleur en blauw een jon- genskleur is". De Prinses: „Het is zoowat half om half. En er is ook een heeleboel wit bij, dat is in ieder geval onpar tijdig". De Prinsës was niet alleen te vreden over de geschenkenactie maar was er zelfs door geroerd, dat in Nederland, waar textiel zoo schaarsch is, van zooveel verschil lende kanten de gaven zijn toege stroomd! In October besprak H.K.H. met het hoofdbestuur van de Unie Vrou welijke Vrijwilligers, de U.V.V., dat zij graag met aan haar gegeven ba bykleertjes andere moeders zou wil len helpen. De U.V.V. bood aan, de ze actie te stimuleeren en de ver deeling te regelen. „Toch had ik niet durven hopen", aldus de Prinses, „dat er meer dan 12.000 stuks baby- goed ingezameld zouden worden. Hierbij werd ik herhaaldelijk ge troffen door de groote hartelijkheid, die uit de gaven bleek. De moeders van groote gezinnen, die moeilijk iets missen kunnen, zonden een kleedingstukje. Leerlingen van scholen stuurden, wat ze qp de handwerkleshadden gemaakt. Jeugdvereenigingen breiden in hun vrijen tijd, vrouwelijk personeel van een fabriek kwam iedere week op een vrijen avond bijeen en breide gezamenlijk baby-uitzetjes. De U.V. V. heeft met dit alles heel veel werk en ik wil dan ook graag van deze gelegenheid gebruik maken, om het hoofdbestuur, de provinciale ver tegenwoordigsters, die in de pro vincie de verdeeling regelen en de afdeelingen héél hartelijk te danken voor al het werk, dat door haar ver richt wordt." „Nu wij toch even in uw gezin mogen vertoeven, mogen wij u ook nog wel eens vragen, ons wat over de kleine prinsesjes te vertellen? Voor wat de twee oudsten betreft, de heel huiselijke vraag: leeren ze I goed?" informeerde de reporter. A (vervolg pagina 3) COMPLOT TEGEN TURKSCHE REGEERING? De Turksche minister van binnenlandsche zaken, Bukru Sokman Suer, heeft de natio nale vergadering medegedeeld, dat uit te Istanbul inbeslagge- nomen documenten en geheime brieven blijkt, dat een onder- grondsche organisatie de om verwerping van de regeering en het ondermijnen van de veilig heid des lands voorbereidde. Deze verklaring van Suer is ge daan, nadat een uitgebreid on derzoek is ing'esteld naar ver meende revolutionnaire commu nistische activiteiten in Turkije.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1