Viering Nationale Feestdag L.T.B. HEER HUGOWAARD besfond een kwarteeuw Hovekotte provinciaal kampioen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 31 januari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Officieus record gebroken Extremisten bezetten olie-terrein Marktberichten ALKMAAR Uit de beide Oranjevereenigingen, t.w. de al- gemeene en de christelijke, is een Oranjecomité gevormd onder voorzitterschap van den heer G. Chr. -Bun, vice-voorzit ter mr. A. Schenkeveld, secretaris J. van Bukum en penningmeester H. Lint, met liet doel den nationalen feestdag bij de komende gaoeur- tenis ook in Alkmaar te maken tot een algemeen geslaagden en uilnemenden Oranjedag. Daartoe is een programma ont worpen, dat zooveel mogelijk zal worden gevolgd, met dien ver stande, d'at men natuurlijk aan een bepaalden lijd gebonden zal blijven. Ër is nu bepaald, dat wanneer de geboorte plaats heeft na 12 uur, de dag daarop zal worden vastgesteld als de nationale feest- dag. Deze dag zal dan als volgt wor den ingedeeld. Om acht uur trekken alle mu ziekkorpsen door de stad, terwijl de klokken zullen luiden, met in begrip van het carillon. Om negen uur zal een heraut (de heer G. Grondsima) aan B. en W., den garnizoenscommandant en het Oranjecomité mededeeling doen van de geboorte van een Prutse- lijke telg. Daarna zullen de vijfde en zesde klassen der lagere scho len zingen o.l.v. den heer Jonker of Kuiper, met begeleiding van een muziekkorps. Na afloop hier van zullen twee compagniën in fanterie een défilé houden, ter wijl. de heraut overal in de stad de blijde gebeurtenis zal bekend maken. Om elf uur zullen dan vermoe delijk in alle kerken dankdien sten worden gehouden. 's Middags om 2.30 uur is er een groote optooht door de stad, waaraan militairen, jeugd-, sport en andere vereenigingen kunnen deelnemen. Deze moeten zich dan om twee uur verzamelen op het Canadaplein. Van 78 uur zal een koor van volwassenen op het Waagplein eenige liederen zin gen, terwijl in de Grootë Kerk een kerkconcert zal worden ge geven. Voor dit laatste zijn, om de onkosten te dekken, entree gelden verplicht tot een somma van vijftig cent. Tenslotte is er 's avonds een verlichting van het Stadhuis en Waagplein, terwijl er ook in de Oude Gracht een verlichting zal drijven. Voorts spelen de muziek korpsen in de stad. Den volgen den dug is er voor de schoolkln- O.O.Q.-ACTIE BIJ V. D. ALKMAAR Als stimulans voor de komende feestdagen, ter eere van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, heeft V, D. een z.g. OOO-actie in 't leven geroepen. Wat deze OOO-actie inhoudt, zal iedereen duidelijk worden, die even de advertentie nakijkt en daarin'' de richtlijnen doorleest, De actie lijkt eenigszins op die van de landtoouwweek eenige maanden geleden, met dien ver stande, dat er nu even rneer spanning in zal worden gebracht. Immers zij, die hun cassabons in de goede bus hebben gedaan, kunnen,, in aanmerking komen voor den aankoop van schaarsche artikelen in den loop der nabije maanden, maar het voornaamste is, dat uit die bus door notaris Verkade twaalf nummers zullen worden getrokken, waarvan dé gelukkige bezitters op 25 Feibr. a.s. een rondvlucht per K.L.M. bpven het Paleis Soesldijk kun nen maken. Dat is dus niet zoo heel mis. Er komen elf bussen, maar één bus is de goede; het ligt dus aan de koopers zelf, of zij de juiste kiezen. De advertentie geeft hiervoor alle mogelijke richtlijnen. Maan dag 17 Februari a.s. zal de trek king plaats hebben, ook ten over staan van notaris Verkade, Openbare verkooping ALKMAAR Ten overstaan van notaris G. C. Zijnen had gisteren in 't Gulden Vlies een openbare verkooping plaats van een huis met erf aan den Kenne- merstraatweg 32 te Alkmaar, groot 1,37 a. Kooper P. Bot, Heer- hugowaard, voor f 7410, Het perceel Nieuwpoortslaan 54, waarvoor f 3940.werd ge boden, werd opgehouden Mannen met' baarden voor Electrisoh scheren ALKMAAR Voor hen, die iets meer willen welen van en eens nader kennis willen maken met dlectrisch scheren, wordt daartoe morgen, Zaterdag 1 Febr., een -uiitstekende gelegenheid ge. boden. Dan immers komt in het be kende Electrahuis van den heer Thom. Hoogervorst, Magdalenen- straat, een expert der N.V. Phi lips een demonstratie geven met het Pbillishave droogscheer-appa. raat. Belangstellenden zullen goed doen eens een kijkje te nemen. ALKMAAR -De secretaris van het Ned. Verbond van Ge- repatrieerden afd. Alkmaar ver zoekt ons de aandacht er op le vestigen, dat dit NWG met toe stemming van de regeering de stoffelijke resten van de in Duitschland begraven Nederlan ders, .die destijds gedwongen naar Duitschland zijn gegaan, naar Nederland zal terug brengen. Zij, die te dien aanzien wenschen hebben, kunnen zich wenden tot het landelijk secretariaat, Post bus 24, Eindhoven. deren nogmaals feest op de scho len, waarbij de gemeente per leer ling dertig cent beschikbaar heeft gesteld. Wanneer de geboorte vóór 12 uur plaats heeft, dan beginnen de plechtigheden om één uur, ter wijl de plechtigheden op 't Stad huis om 1.30 beginnen en de op tocht om 3.30 begint. Om 8.30 zingt dan het zangkoor en is het kerkconcert. De kerkdiensten zul len dhn om 7 uur worden gehou den. Het overige blijft dan het zelfde. Nadere mededeeaingen over een en ander zullen volgen. Als de Partijvoorzitter spreekt ALKMAAR. Wanneer de voorzitter van de K.V.P, het Twee de Kamerlid W, J, Andriessen in onze stad spreekt, zooals morgen om half drie in de groóle zaal van Het Gulden Vlies het geval is, dan zal daar zeker in onze stad speciale belangstelling voor be staan. Mede in verband met ver- shillende aanvragen kunnen wij mededeelen, dat het secretariaat van het Krirugbestuur alsnog een dertigtal toegangskaarten voor be langstellenden beschikbaar kon stellen. Zij kunnen, van hedenmid dag, tot Zaterdagmiddag 12 uur, aan ons bureau, Langestraat 42, worden afgehaald, 10 R.l. DEFILEERT EN KRIJGT IJSVRIJ S Ter gelegenheid van het af scheid van kolonel Dudok van Heel, de bevelhebber der eerste militaire afdeeling hebben ook de jongens van het 10 R.I. uit het kamp „Rochdale" gisteren aan het défilé op den Dam in de hoofsdtad deelgenomen. On danks de felle koude gaven de recruten zich voor 100 procent aan de hen opgedragen order met het gevolg dat de scheiden de kolonel hen een grooten pluim gaf. Kolonel Dudok van Heel zal in een dagorder aan de com mandant van het 10 R.l. van zijn tevredenheid uiting geven. Voor het instructie-kader dat de jon gens in korten tijd heeft opge leid een groot succes. Voorts vernemen wij dat de jongens van het 10 R.l. als ge volg van de kolennood voor on- beperkten tijd met verlof zijn gegaan. In het programma voor de Nederlandsche strijdkrachten op Maandagavond zal via de radio mededeeling gedaan worden wanneer zij zich weer moeten melden. BEVORDERING BIJ DE GEMEENTE-POLITIE Door den Burgemeester van Alkmaar zijn de volgende hoofd agenten van de gemeente poli tie m.i.v. 1 Januari 1947 tot bri gadiers van de gemeente politie bevorderd: J. Vedder, J. v. d. Burg, W. G. van Heusden, G. de Reus, W. J. van het Kaar; J. Krol, J. van Dijk en A. Oudhoff. GESLAAGD ALKMAAR. Bij de onlangs gehouden examens uitgeschre ven door de centrale van Poli- tie-organisaties zijn de volgende ambtenaren der gemeente po litie geslaagd voor het nolitie- diploma: H. K.aper, G. Kaaij, A Koop- mans, R. W. Lamberts, j, Pool, H. Smit, J. Th. Vriend en S. J. van Wensem, BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren; Jaco bus Lambertus C., zoon van Lam- bertus Beentjes en A. M. Kra mer; Maria C. F,, dochter van Dirk de Vries en I. H. van der Geest; Willy, dochter van Jan W. Leep en A Schagen. Ondertrouwd: Casper van der Sluys en Maria A. Moelaert; Jan de Waard en Maria A. Schuit maker; Jacobus Broeders en. Ma ria Dijkhuizen; Pieter R. Jonker en Agatha G. Moerbeek; Johan van Doorn en Gerritdiena van de Werfhorst. Overleden: Johannes Vroeg in de Weij, 61 jaar, gehuwd met G. M. van Bochoven; Grietje Hoek Spaans, 82 jaar, wed. van C. Sta. pel, AANRIJDING ALKMAAR Een hardhooren- de wielrijder werd tengevolge van .de gladheid op 't Ritsevoort aangereden. De man werd aan het achterhoofd gewond en per GGD naar het Centraal Ziekenhuis ge bracht. Later ko.n hij naar zijn woning terugkeeren, BEGIN VAN BRAND ALKMAAR Om 11.30 werd de politie gealarmeerd voor een brandje aan de Kanaalkade 35. Het bleek dat de houten omman. teling der schoorsteen in de woonkamer in brand was gevlo. gen. Met twee brandblusch-appa- raten werd het vuur door de po litie gebluscht. UIT HET KAMP ONTSNAPT ALKMAAR Een hert uit het hertenkamp zag gisteravond kans om over het ijs uit het k&mp te ontsnappen. De pluimgraaf, de heer Eskamp heeft kaïns gezien het hert weer te vangen en naar het kamp terug te brengen. VERJAARDAG PRINSES BEATRIX ALKMAAR Op den verjaar, dag van Prinses Beatrix wapper den vele vlaggen van 'de huizen. Er werd veel Oranje gedragen en het Vrijdagsche carillon speelde Oranjeliederen. Marktoverzicht SCHAGEN De markt stond vandaag wet dubbel in het iee- ken van den winter. Er was geen koe op de vrije markt te zien. Het rundvee, dat er was, ging naar de leveringsplaats, De paardenhandel bleek nog van eenige importantie. De ver knopen geschiedden iets vlfJtter, al bleef de prijs goeddeels onver anderd. Vooral slaphtpaarden bleken ge. wild; prijs f 350 tot f 700. De heer J. de Ruijter te Schagen kocht een buitengewoon best slacht- paard, dat een gewicht had van ruim 1700 pond. De schapenhandel was niet an ders dan wat wisselen tusschen de handelaars. De prijs was on veranderd. f 35 tot f 50 voor over- houders en f 40 tot f 85 voor over jarige. Ook de biggenmarkt was be- .perkt. Efïkete schrammen brach ten plm. f 45 op, 16-weeksche biggen f 16f 22. De eene kip, die er was, kostte f 12, de vette haan f 5.50 en de jongere konijnen f 8, terwijl de vette f 10f 12 opbrachten. De verschillende standwerkers, welke slechts in klein aantal wa ren kpmen opdagen, deden wei nig zaken. Zij leden kouals alle anderen. DE RIJP. De leden van de R.K. Gymnastiek-Vereeniging D.I.O. in vergadering bijeen in de zaal van „het Stadhuis van Amsterdam". Op deze belangrijke vergadering werd na opening, allereerst overgegaan tot het kiezen van een eigen, be stuur. Gekozen werden P. Beers (voorzitter) en G. Vendel en G. Roelofsen Pzn. De contributie werd met inbegrip van verzekering der leden verhoogd tot 30 cent per week. Een programma voor het ko mende jaar werd opgesteld. De Gymnastiekver. D.I.O. staat nu los van D.R.P.O. en is een eigen sport- vereeniging. Toen tegen het einde van de vergadering de Voorzitter sloot, dankte de heer A. Kruiswijk bestuur en leden voor de belang stelling hem betoond bij zijn onge val. Rijp en Graft bezitten dus nu ook een eigen R.K. Athletiek- en Gym nastiek vergeniging. WAARLAND Het tooneelge- zelschap „Ons Genoegen", leider Alb. Schme«Jdes, heeft wederom een mooi tooneelstuk in studie genomen, nl. „Onder één dak", tooneelschrijver Jan Fabricius. Naar wij vernemen zal dit stuk op Zondag 16 Februari a.s. door bovengenoemd tooneelgezelschap in de zaal van den heer W. Jon ker voor het voetlicht worden ge bracht. HEEiRHUGOWAARD-Nrd. Naar we vernemen heeft de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Pius XX" in studie genomen „De wapens neer", drama in 4 bedrij. ven, naar de bekende roman van Bertha van Suttner. Opvoering zal plaats hebben op Zondag 9 en Dinsdag 11 Februari. Het stuk zal worden gespeeld in costumes uit het jaar 1859, die geleverd zullen worden door de fa. Ridderikhaff en Co. uit' Hoorn. Geheel nieuwe décors worden vervaardigd door den heer P. v. Egrnond. Zij, die'de beide uitvoeringen van dit jaar gezien hebben, weten wat Pius XI presteert en zullen ook in dit laatste stuk van het seizoen zeker niet teleurgesteld worden HEERHUGOWAARD.De L.T.B. afdeeling alhier vierde op waardige wijze haar 25 jarig jubi leum. De feestdag werd ingezet met 'n plechtige H. Mis, waaronder alge- meene H. Communie der leden. Na de H. Mis werd het nieuwe vaandel ingewijd. Hierna was er een gemeenschap pelijk ontbijt in de zaal van Jac. Groenland. De voorzitter H. Oudeman opende de vergadering, gaf 'n overzicht over de afgeloopen 25 jaren. Bij monde van den heer Jb. Blee- ker werd het nieuwe vaandel aan het bestuur overgedragen. Bloemen werden aangeboden na mens de Handelsraad. De Geestelijk Adviseur Kap. W. .Oostveen wees nog in zijn rede op het dreigende gevaar van het Com munisme. De middelen ter bestrij ding kan men putten uit de zend brieven „Rerum Novarum'' en Quadragesimo Anno". De Eerw. spreker beval aan het oprichten van 'n kern ter bestudeering en ver spreiding der ideeën in genoemde zendbrieven. Tot slot der ochtendbijeenkomst gaf de secretarie, de heer D. Koo- men 'n humoristische voordracht. Gemeenteraad van Limmen DIMMEN. De gemeenteraad kwam bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester J. J. Nieuwen- huyzen. Afwezig T. A. Valkering. In de vacature J. Al van het Bur gerlijk Armbestuur werd benoemd C. Groot. Behandeld werd het adres inzake stichting R.K. Ambachtschool te Uitgeest. Zoowel de ligging, bouw, organisatie en financieële regeling zijn allen deskundig onderzocht zoo dat de Raad instemde met het ver zoek om adhaesiebetulging. Aan de orde was: Een herziening regeling verleening nieuwe vergun ningen ingevolge de Drankwet. Een beslujt van 24 Sept. 1926 hetwelk 6 vergunningen verstrekte zal wor den ingetrokken. Door omstandigheden is dit aantal terug geloopen tot 3. En een nieuw, besluit zal nu weer 4 vergunningen verstrekken. Aan de Oranjevereeniging zal een subsidie worden verleend van f170. Vervolgens werd behandeld: Cir culaire Minister van Binnenland- sche Zaken inzake verbetering fi- nancieele positie overheidsperso neel. Een nieuwe salarisregeling zal worden opgebouwd terwijl een overgangsregeling zal worden ge troffen van 'n 10% uitkeering van de vaste wedde vanaf 1 Oct. 1946. Een nieuw postkantoor in het centrum van de Gemeente, zal voor de gëfrieentenaren een reuze verbe tering brengen. Alzoo dacht ook de Gemeenteraad. 'Daarom zal een voorstel aan Ged. Staten worden voorgelegd, betreffende: den ver spuw van het perceel Kerkweg 35, wat eigendom van de gemeente is, en in te richten tot postkantoor met woning.Een ontwerp-teekening, opgesteld door den heer Revers, waarbij het postkantoor westelijk en het woninggedeelte Oostelijk is gelegen, is door de inspectie goed gekeurd. Hierna ging men over tot behan deling begrooting '47. In de rondvraag vroeg de heer Kroone of de nieuwe brandweer auto volledig klaar staat om even- tueele branden te bestrijden, waarop de Burgemeester bevestigend ant woordde. Hierna ging de Raad in Comité. Doordat de raadsleden vooraf steeds een fractievergadering hou den, wordt er in de definitieve raadsvergadering weinig gediscus sieer^, wat steeds een rustig en vlot verloop tengevolge heeft. Had hij echter tegen een snelle ren rijder dan Hoogschagen ge loot, stellig was hij tusschen den 4 snelsten gerangschikt. In de her kansing reed hij met 15,9 sec. zelfs aanmerkelijk sneller dan de Bosson (16 sec.) en Roos (16,2 sec.) in de eerste ronden. Na aldus K. Schenk, v, d. Kom mer en Verhagen overwonnen te hebben, eindigde hij als 5de in het totaal klassement. Tijdens de finale verbeterde Havekotte in elke rit het offi- Gieuse landsrecoyd van Dijkstra, dat op 15,7 sec. staat, resn. met 15,2, 15,3 en 15,5 sec. Hiertoe was echter alle aanlei ding, want zijn rivaal v. Rooijen gaf hem dan ook niets cadeau en eindigde telkens met slechts ]4 tot 1 meter achterstand. Roos heeft zijn kans op de 2e of 3e plaats in de derde rit van de finale verspeeld, doordat hjj meende dat niet meer op lijd ge reden werd en hij den halfweg plm. 1 y2 meter voorliggenden Bosson liet schieten. Van dezen in alle opzichten praehtigen wedstrijd was de eind uitslag (tijden van 1ste finalerit) de volgende: Bij de provinciale kampioen schappen op de schaats, die Donderdagmiddag te Anna Paulowna verreden werden, verwierf Havekotte zijn twee den titej. Evenals op de 590 m, bleek hij ook nu op de 160 m favoriet. Zelf verklaarde hij prima in vorm te zijn, een bewering die we na zijn for midabel rijden gezien te heb ben, zonder meer aanvaar den. Reeds voor den wedstrijd heerschte er in Veerburg die spe. cifieke sfeer, welke men overal waar „cracks" aan dén start ver schijnen, opmerkt. Aan de ronde tafel wisselden Roos, Verharen, Havekotte en v. d. Komm'er sportervaringen- uit, bespraken hun kansen of verhaal den hun humoristische ervarin gen in de beste stemming. Eenmaal buiten op d'e prima poldersche baan werd dit anders: de bittere kou en de buitenge wone prestaties waren de eenige onderwerpen voor rijders, jury en de talrijke bezoekers. Reeds in de eerste ronde het tijdsysteem werd gevolgd, dus ging het niet om den winnaar of verliezer bleek de supenori, teit van Havekotte en de Rooijen, die beiden den praehtigen lijd van 15,4 sec. maakten. Het scheen haast onbegrijpelijk, dat laatstgenoemde met zijn af grijselijke „klauw"-stijl den fraai rijdenden Bosson overwinnen kon. Niettemin deed hij het en bewees daardoor over een enorme portie energie te beschikken. Verschillende jonge broekjes deden ook een gooi naar 't kam pioenschap. Een van hen, Bood uit Schagerbrug, trok opvallend de aandacht, zoowel door de ma nier van rijdenals de snelheid. 1 J, Havekotte, Amsterdam, 15,2 sec.; 2. J. de Rooijen, BadhO'Elvedorp, 15,8 sec.; 3. E. A. Bosson, Amsterdam, 15,9 sec.; 4. J. A. Roos, Amster dam, 16 sec.; 5. J. Bood, Schagerbrug, 15,9 sec,; 6. C, v. d. Kommer, Nw. Niedorp, 16,1 sec.; 7. K. Schenk, Anna Paulowna, 16,2 sec.; 8, J. E. Verharen, Spaarndam, 16,2 sec. Bij het beoordeelen van de tij den moet evenwel in aanmerking genomen voorden, dat de rijders den wind grootendeels mee had den. De avondvergadering werd om half acht geopend. Behal ve de leden waren ook de dames uitgenoodigd, zoodat ruim 300 „kop pen" de groote zaal vulden. Het en semble Wi-Jo heeft op kostelijke en gezonde wijze het gezelschap aan genaam bezig gehouden. Leutige liedjes, kwinkslagen, voordrachten wisselden elkaar af. Tijdens de pauze richtte de heer Groen, 2e Kamerlid namens het hoofdbestuur der L.T.B. woorden van gelukwensch tot de jubileeren- de vereeniging. Hij herdacht één der pioniers, de heer Kees van Lan gen z.g., die zeer veel heeft gedaan voor de belangen der L.T.B. Niet alleen de materieele belangen, maar ook de ideëele belangen, krachtens Kath. beginselen moeten niet uit het oog verloren worden. De wil tot samenwerking zal de sociale vrede, rechtvaardigheid en liefde bevorderen. Na de pauze feliciteerde de bur gemeester de vereeniging namens het gemeentebestuur en bood een bloemenmand aan. De aanwezige leden der L.T.B. gaven duidelijk blijk de sympathie ke woorden van den burgervader en z'n aanwezigheid op hooge prijs te stellen. De heer Blank sprak 'n dank woord tot het bestuur voor deze mooie dag, waarop het ook aan voortreffelijke dranken en spijzen niet heeft ontbroken. In 't bijzonder richtte hij zich tot den voorzitter, de heer Oudeman, die zich indertijd voor de moeilijke taak zag geplaatst den piorjier Kees van Langen z.g. op te volgen en zich voortreffelijk van deze niet zon der critiek blijvende functie kwijt. Nog geruime tijd bleef men gezel lig bijeen, het ensemble Wi-Jo droeg het hare hiertoe bij. Vergadering van den Polder HEERHUG O WAARDIn 'het Gemeentehuis van Heerhugowaard vergaderden Donderdagmiddag de Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdin gelanden van den Polder Heerhugo waard onder voorzitterschap van den Dijkgraaf den heer P. Tromp. Onder de ingekomen stukken be vond zich o.m. een brief van de Prov. Waterstaat over de voetbrug over de Ringvaart. Er werd daarin aangeraden zoo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een nieuwe hetonnèn voetbrug, daar de oude niet sterk genoeg was cm het verkeer te dragen. De vergadering ging daarmee niet aceoord en be sloot dat de bouw van één nieuwe brug overbodig is. Vervolgens was er nog een be- ric#t omtrent de bemaling. De pol der Heerhugowaard zal een restitu tie krijgen van 1400 gulden per jaar, daar zij nog gebruik maakt van een dieselmotor, die goedkooper in ge bruik is dan een electromotor. Hier na werd overgegaan tot het nazien van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Heemraad Stuyt en de Hoofdingelanden Kostelijk en van Langen. Zij werden met' algemeene •stemmen toegelaten. De begrooting dienst 1947 gaf geen batig of nadeelig saldo, daar de inkomsten en uitgaven gelijk waren, nlV f139.360.02 voor den pol der en f46.975.79 voor de wegen. Een voorstel tot goedkeuring van een te sluiten leening voor het jaar 1947, groot f50.000 werd goedge keurd. Daarna volgde het laatste punt, de benoeming van een nieuwe Op zichter voor den Polder. De heer Wester stelde zich her kiesbaar, maar moest wijken voor een nieuwen candidaat, M. Magiel- sen, die bij de stemming een meer derheid haalde van 14 tegen 2 stem men. De rondvraag bracht weinig nieuws en daarna werd deze vlotte vergadering gesloten.. Oranjevereeniging te Ursem URSEM. Dezer dagen werd alhier een vergadering gehou den van de Oranjevereeniging, waarbij o.m. aanwezig waren burgemeester Nolet en Pastoor Th. G. v. Haastert als eere-le- den. De bedoeling was tot een goed programma te komen voor de a.s. feesten bij de blijde ge beurtenis in het Prinselijk ge zin. Wanneer de financieele toe stand van de vereeniging het zou toelaten lag het in de be doeling 's morgens de school kinderen te tracteeren, terwijl hen 's middags een paar gezel- zellige uren zouden worden be zorgd door een goochelaar. Voor de ouderen zal er des avonds gelegenheid zijn in een der 'café's in het centrum van de gemeente zich te amuseeren door het optreden van Mr- Hedy, met afwisseling van mu ziek en tot slot dansen. In de andere café's zal speciaal voor de jongeren een dansvergun- ning worden gegeven. Tevensis het bestuur der Oranjevereeniging genoodzaakt de kosten van deze feestdag te bestrijden door middel van een openbare collecte In de vorm van lijsten, die ter teekening zullen rondgaan. A,s. Maandag 3 Februari worden de leden van de vereeniging en de hee- ren, die zich hebben opgegeven voor het innen der gelden ver wacht iri café Smit té Rusten burg. De Oranjevereeniging hoopt op deze manier aan de gemeen tenaren een goed feest te kun nen aanbieden. FRANZ SCHUBERT De grootmeester van het lied IIONDERDVIJFTIG JAAR gele- den op 31 Jan. 1797 werd Franz Peter "Schubert, de grootmeester van het lied, te Lichtenthal in Oos tenrijk geboren. De eerste muziek lessen ontving hij van zijn vader, die hoofdonderwijzer was en kwam als sopraanzanger op de school van het Kcnvikt, waar Salieri hem ver der onderwees. Na zijn stemveran- dering moest hij van zijn vader on derwijzer worden, een beroep waar hij weinig voor vóelde en later zelfs verafschuwde, omdat de muziek hem boven alles ging. Hij heeft zijn betrekking als hulp-onderwijzer er aan gegeven en trok er op een goe den dag met zijn vriend tusschen- uit naar Weenen om zich geheel aan zijn eigenlijke roeping te wijden. Een zwaar leven brak nu voor hem aan. Een vaste betrekking had hij niet en hij moest hoofdzakelijk leven van zijn composities, die hoe ongeloofelijk talrijk, hem weinig op brachten. Even talrijk waren zijn vrienden die muzikale bijeenkom sten arrangeerden, de z.g. Schuber- tiaden. Als liederen-componist is Schubert misschien wel geëvenaard, maar nog niet overtroffen. Wanneer een gedicht hem pakte, wist hij met verbluffende snelheid de juiste mu ziek te componeeren, die in geniali teit van vorm en klankexpressie ver uitging boven het tot nog toe ge hoorde. Hij was de begenadigde schepper van het lied, zooals er voor noch na hem Iemand geweest is, hij was er voor geboren. In de 31 jaren, dat hij mocht leven, heeft hi.i de wereld verrijkt met meer dan 600 liederen w.o. de allerschoonste. Luister naar zijn Erlkönig, der Wanderer, Du bist die Ruh, de lie derenbundels die. schóne Müllerin, die Winterreise, en gij zult, indien goed gezongen en gespeeld, telkens weer meegesleept worden en in be wondering raken. Zijn geweldig oeuvre omvat verder nog sympho- nieën, opera's, strijkkwartetten (der Tod und das Madchen), pianomu ziek (impromptu's, sonates), koor werken, kerkelijke en profane, enz. De groote meester stierf op 19 Nov. 1828 te Weenen, waar hij be graven ligt naast zijn tijd- en stadgenoot Beethoven, <Iie hij tij dens zijp leven nooit ontmoet heeft. Schubert is een van die vlammen der toonkunst die eeuwenlang die wereld zal verlich ten en in wier schijnsel iedereen, die er gevoelig voor is, zich zal kunnen koesteren en verwarmen. S. V. SCHOORL. Geboren: Jacobus Bartholomeus, zoon van J. Hof en C. Hes; Anthonius Everhardus Maria, zoon van A. P. J. Besteman en Ma. Buur. Ondertrouwd: Klaas de Vet en Clasina Maria Hoest. Getrouwd) Johannes Nicolaas Martinus Leonardus Breed en Cornelia Bakker. Geslaagd Voor het ingenieurs-examen tropische landbouw slaagde de heer H. Riem, geboren te Den Helder. FRUITTEELT IN ZEELAND Niet alleen in ons gewest of in de Betuwe teelt men het Hollandsche fruit, ook in Zeeland liggen uitge strekte boomgaarden en over deze boomgaarden met alles wat daar aan vast zit, sprak-dhr. Kakebeeke Woensdagmiddag in de „Witte En gel" voor de leden van de N.F.O. waarbij ook Ir. Rietsema en dhr. Drost aanwezig waren. Na een kort inleidend woord van dhr. Bood, de voorzitter van de N.F.O., verkreeg de spreker het woord die allereerst het een en an der vertelde over de historie van de fruitteelt in Zeeland, de provin cie, die zich bij uitstek leent voor de fruitteelt doordat zij een zeer wa terrijk land is en de lant^rijen en boomgaarden dus geen last hebben van nachtvorsten en droge gronden. Sprekende over de aanleg van nieuwe fruittuinen deelde dhr. Ka- kebeeké mede dat men in Zeeland zeer veel last had van hazen en men dus alvorens men ging planten eerst de te beplanten oppervlakte zorg vuldig af moest rasteren en tevens ook van windbeschuttingen moest voorzien daar men in Zeeland ook veel last had van de Zuld-Wesle- lijke winden. Op het oogenblik worden veel vruchtboomen in deze provincie ge bouwd van late soorten, terwijl er ook meer ruimte tusschen de ver schillende hoornen wordt gelaten ais voorheen daar men dan een betere productie kreeg doordat de zon haar stralen tot op de grond kan doen komen wat voorheen niet het geval tvas, doordat de boomen te dicht op elkaar stonden en zoodoende een dicht bladerdek vormde. Sprekende over het snoeien deel de spr. mede dat er in Zeeland thans flink wordt „gehakt" dat wil zeggen dat men flink wat hout uit de boomen kapt om te voorkomen dat deze te dicht worden en het re sultaat is ook hiermede een betere productie. De z.g. beitel noeme spr. het beste en meest gebruikte snoei- werktuig in Zeeland. Over het bestrijden van de ziek ten in de fruitteelt bestaat nogal eenig meeningsverschil omtrent de te gebruiken preparaten maar vrij wel algemeen gaat men af op de waarschuwingen die van de Rijks consulentschappen worden gegeven op de tijdstippen waar op men het beste kan spuiten of bestuiven. Na afloop werden nog verschil lende vragen gesteld die allen door den heer Kakebeeke werden beant woord. De heer Bood bracht met eenige welgekozen woorden den spreker dank voor zijn lezing. Ter inzage Op onze bureaux liggen de passagierslijsten van de „Kofa Geda" en de „Sibajah", welke schepen resp. op 8 en 9 Febr- a.s. te Rotterdam verwacht wor den. SOEKAWATIE BIJ DE KONINGIN Donderdagmiddag te vijf uur heeft H M. de Koningin op het paleis op den Dam den presi dent van Oost-Indonesië, Soe- kawati, voor een onderhoud ontvangen. Bij dit onderhoud was mr. J. A. Jonkman, de mi nister van overzeesche gebieds- deelen, aanwezig. Voortaan 12 luiers voor aanstaande moeders Het C. D.K. deelt mede, dat het wederom mogelijk Is geble ken het aantal luiers, dat aan a.s. moeders ter beschikking gesteld kan worden, te verhoo- gen en te brengen op 12 stuks. In verband hiermede zullen de distributiediensten met Ingang van 1 Februari a.s. de bonnen „een rantsoen artikel j" voor negen luiers niet meer uitrei ken. In de plaats hiervan zul len van genoemden datum af aan de a.s. moeders twee bon nen „zes luiers" worden ver strekt. Punten van de textiel- kaart behoeven ook hierbij niet te worden afgegeven. De van 22 December tot 1 Februari uitgereikte bonnen „een rantsoen artikel j" blijven tot nader aankondiging geldig voor negen luiers. AANWINST VOOR DE NACO Zoo juist beeft dé Naco een zeer goede aanwinst gekregen. Vijf Crossley-opleggers met een capa citeit die sterk grooter is dan de normale, zijn nu op de lijnen Alk maarDen Helder en Alkmaar Haarlem verschenen. 80 personen kunnen er in plaats vinden en .zoo zal dan ook het euvel verholpen worden, dat bij de tusschensta- tions de menschen moeten wach ten en ,de bus voorbij zien schie ten. Zij hadden de grootste hinder van de kleine wagens, want de beginpunten werden overladen en de rest kon er bij blijven hangen. In Maart zullen de vólgende vijf in dienst worden gesteld en op deze manier zal het bedrijf enorm aan kracht en service gaan win nen. Wel Is het jammer, dat de wagens niet op de lijn Alkmaar- Leeuwarden kunnen worden ge bruikt. want de vlotbrug bij de Koog ikan de zwaarte er van niet verwerken. Van den zomer zullen er nog meer typen van dit soort in omloop worden gebracht, niet met de groote inhoud van 80 per sonen, maar waar 48 passagiers In kunnen plaats vinden. Deze wa gens z.ulen ook op de kleinere tra jecten worden gebruik. Vooral daar waar de wegen nogal moeilijkhe den opleveren. ZONDAGSDIENST ARTSEN N.H. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij den eigen arts zijn alleen voor spoedgeval, len van Zaterdag 1 Februari te 16 uur tot Maandag 3 Februari 'te 8 uur te bereiken, <Je artsen Veen is, Becker, Spits, Bouwman, Hoog kamer, Koning, Brand, Schreu- der en Boerma. Eén ons meer! Officieel wordt medegedeeld, dat in de opgave van de bon- nenlijst, welke gisteren gepubli ceerd werd, moet staan: 60-le reserve 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid); dat is dus niet 500 gram. Op 26 Januari hebben extre misten een overval gedaan op het olieterrein van de B.P.M. te Sanga-Sanga (Oost-Borneo), waarbij vrijwel alle daar aan wezige Europeanen werden ge vangen genomen. De extremis ten slaagden er in het emplace ment twee dagen bezet te hou den. Op 28 Januari werd het em placement door Nederlandsche militairen heroverd. Een em ploye van de B.P.M., de heer J. J. Roos, werd gedood, terwijl op den eersten dag van de zui veringsactie de commissaris van Politie A M. Posno sneuvelde. De zuiveringsacties duren nog voort. De Europeesche omge ving van het emplacement werd tijdig geëvacueerd. Alle bevrij de Europeesche evacuees zijn bij families te Samarinda on dergebracht. Volgens een eer dér bericht werden vier Neder landsche militairen gedood en- een gelijk aantal gewond. t NOORD SCHARWOUDB 31 Jan. Aangevoerd: 33000 kg roode kool 1260 ——16.10; afw. 11.10—14; 53000 kg' gele kopl 11.1012 50; 6500 kg witte kool 8.70—8.90; 2200 kg kroten II 5.50; ni 4 60 3600 kg uien 10.90—15.80; grove 14.50, LANGENDIJK 31 Jan, Aangevoerd 34000 kg roode kool 13.7016; 85000 kg gele kool 11 10—12 20f*860000 Deensche witte kool 8.50; 4700 uien 13—15.60; 730 kg witlof I 55—58. AVENHORN 30 Jan. Spruitkool 14 111; witte kool 8; roode kool 1320 17.30; gele kool 8.80—11.80; gewone maat uien 415.90; drielingen 14 9015.10; nep 6—15.30; bieten I 9.10; wortelen 7.10—8 20; witlof I 53; II 42. WARMENHUIZEN 31 Jan. Aange_ voerd: 3300 kg uien 14.60—14.80; grove 14 50—14 60; drielingen 12.10—12.50; stek 6—7.30; 58400 kg gele kool 11-90—12.80; afw. 7 40; 70600 kg roode kool 13.20 17.20; afw. 11.40—U.80; stek 9.30—9.60

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2