OOK IN DE TEXTIELPRODUCTIE KOMT VERBETERING VAN VESSEM voor het Tribunaal EEN UURTJE Felix Timmerman' laatste qang R.K. Schippersbond St. Nicolaas jubileert Maar legervloot en politie hebben nog zooveel noodig gemachtigde van Mussêrt Wie is aansprakelijk? Ambtenaren handel den in kolenbonnen Beurspraatje baronesse#voor het tribunaal 'ver. staten bemiddelen niet meer in china Toestand van de binnenscheepvaart verre van rooskleurig Postbode NIEUW NOORPHOLLANPSCH DAGBLAD - Vrijdag 31 Januari 1947 PAG. 3 LIET FEIT, dat de vraag naar textielproducten niet door het aanbod wordt gedekt, is aanleiding ge weest, dat de textielindustrie in het algemeen en de wollenstoffenindustrie in het bijzonder aan veelsoor tige critiek onderhevig is. Dit is voor de vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van# wollen stoffen, welke reeds eerder bij^monde van haar secretaris, den heer Mr. B. J. M. van Spaendonck een protest had laten hooren naar aanleiding van valsche voorstel lingen van zaken, aanleiding geweest een persconfe rentie te beleggen, die Donderdagmorgen te Tilburg werd gehouden. In zijn inleiding releveerde de heer van Spaendonck hoe kortelings de pers, waaronder ook eenige weekbladen, een zoodanige en in verschil lende gevallen zoo weinig vriendelijke belangstelling aan den dag legden, dat er alle aanleiding bestond deze bijeenkomst te beleggen. De heer van Spaendonck be lichtte speciaal de plaats welke Tilburg in de wollen stoffen- en deken-induslrie inneemt en welke blijkt uit het volgende. Van de 90 in Nederland gevestigde on dernemingen voor de vervaardi ging van wollen stoffen en wol len dekens zijn er te Tilburg en de aangrenzende gemeente Goirle 49 gevestigd of wel 55 pet. Na de bevrijding Na de bevrijding was de positie der wolindustrie uiterst moeilijk, als gevolg van de bezettingsjaren. Personeel, energie, grondstoffen, dit waren problemen waarvoor die wollenstoffen-industrie zich geplaatst zag. Dat nochtans de wolindustrie niet achteraan komt bij den wederopbouw van Neder land1, toont de ontwikkeling in 1946 aan. Kenmerkend was het verrassend tempo van herstel en het feit, dat deze industrie zich zelfs boven het vooroorlogsch ni veau heeft weten op te heffen. De heer van Spaendonck pro testeerde derhalve tegen een verkeerde voorstelling van 6 feiten, wijl de wollenstoffen industrie met minder arbei ders een productie behaalde, welke uitgaat boven het voor- oorlogsche peil. In December 1946 bedroeg het aantal ar beidskrachten in de Neder. landsehe wolindustrie 17.719, tegen 19.465 op 10 Mei 1940. De grondstoffenpositie De grondstoffenpositie der wol spinnerijen mag bevredigend ge noemd worden. De wolintfuslrie beschikt momenteel over een voorraad wol, welke overeenkomt met circa viermaal de hoeveel heid, welke per maand wordt verwerkt. Hierdoor kon de be zettingsgraad van de spinnerijen, welke op 1 Janauri 1946 circa 85 pet. van dien van 1938/39 be. droeg, intusschen opgevoerd wor den tot 150 pet. De voorziening der weverijen met garens gtaat er minder gun stig voor, daar men voor een groot deel aangewezen is op im port. De productie der Neder- landsche garens gaat thans even wel ver uit boven die van 1938/ 39 en daardoor was het mo^iijk, ondanks het tekort aan import garens, den bezettingsgraad der wolweverijen, welke op 1 Januari 1946 ca. 60 pet. bedroeg, op te voeren tot gemiddeld 108 pet. tegenover 1938/39. Wanneer een grootere import van garens uit het buitenland in 1947 mogelijk zou zijn, zou de productie in de weverijen en vooral de productie van de meer gevraagde kamgaren stoffen, nog zeer belangrijk kunnen worden opgevoerd. Geen vrees voor export De vrees, dat het grootste 'deel der productie bestemd is voor export, is ongegrond. Integen deel, volgens de officieele cijfers is slechts een gering percentage der producten van de Nederland- sche wolindustrie voor export be stemd. Van de totale wollenstof. fen-productie van 1946 is slechts 5 pet. voor export bestemd. Van de wollendeken-productie 2 pet., van de handbreigarens 2>/s pet. Met betrekking tot eventueeïe zwarhandel-affaires zei spr., dat de woliensto'ffen-industrie niet verantwoordelijk kan •worden gesteld voor wat zich in andere deelen van het be drijfsleven mocht voordoen. Het is de taak der overheid oók bij de .kieedingindustrie en den handel scherp te con troleeren. Verschillende factoren noemde spr., welke oorzaak zijn van de onbevredigende bevoorrading van het publiek: een achterstand van vijf jaren, lagere kwaliteit der producten en daardoor mindere levensduur, wegvallen van den invoer'zoowel van wollen stoffen als van geconfeclionneerde boven kleeding, de textielbehoeften bij leger, vloot, luchtmacht, politie, alsmede de voorziening der nood- gebieden. Mocht, zoo merkte spr. ten slotte op, de productie verder worden opgevoerd, dan zullen door ruimere toepassing van het ploegenstelsel, de voorzienings mogelijkheden van het publiek met wollen stoffen en andere wollen producfen worden ver ruimd. Dit brengt bezwaren mee voor de bedrijven en de arbei ders, doch van den anderen kant neemt de texlielvoorziening een zoodanige plaats in de totale be hoeftebevrediging in, dat op goede gronden hier een krachtig beroep op de arbeiders mag wor den gedaan. li7 Een zeer interessante tentoonstelling op het gebied van scheeps bouw en schepen .wordt in de Engelsche hoofdstad gehouden. Een bijna zeven meter groot model van het grootste schip, de „Queen Elizabeth"het grootste model op de tentoonstelling. Eox P. Duitschland moet zijn eigen boontjes doppen Een woordvoerder van het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft bekend ge maakt, dat Duitschland in de toekomst uiisluitend in zijn eigen behoede aan vet moet voorzien. De productie van margarine is tijdelijk stopgezet. Voorraden aan boter in de Amerikaansche zone rechtvaar digen evenwel een verhooging van h^t vetrantsoen. Het" in standhouden van dit rantsoen zal echter afhankelijk worden gesteld van leveranties door de Duitsche boeren. Rouwdienst voor Prins Gustaaf Koningin Alexandrine van Denemarken, de kroonprins, de kroonprinses en andeer leden van de Deensche koninklijke familie hebben een rouwdienst in de Zweedsche kerk te Ko penhagen bijgewoond voor Prins Gustaaf Atdolf van Zwe den. De „Oscar 2" is met het stof felijk overschot van den Zweed- schen Prins uit Kopenhagen naar Malmo vertrokken, geës corteerd door twee Deensche torpedobooten. Voor het Utrechtsche Tribu naal had zich te verantwoor den J. A. van Vessein, des tijds een bekend advocaat in Utrecht, die in 1935 lid der Eerste Kamer en gemeente raadslid van de Domstad werd Hij was een fel N.S.B.-er en genoot het volle vertrouwen van den „leider", die hem tot opperbaljuw en gemachtigde benoemde. Alle glorie was er van aï toen de man voor zijn rechters trachtte zijn houding eenigszkis te veront schuldigen, hetgeen hem niet erg lukte; er werd te veel tegen hem ingebracht. Verdachte had van de machtspositie, die hij in den oor log had, danig misbruik gemaakt en veel voordeel van zijn NSB- lidmaatschap getrokken. Zoo had hij aan de schoonzuster van Mus- sert twee huizen verkocht, die, zooals tijdens de zitting bleek, Joodsch bezit geweest waren. Hij had voor zijn bemiddeling, in de kwestie tusschen de Duitschers en den Leidenaar Sloos, directeur van de Leidsche onderwijsinstel lingen verleend de somma van In het Badhotel te Baarn is men druk bezig met het opstellen van de Telex-apparaten, door middel waarvan het nieuws der blijde gebeurtenis bekend zal worden gemaakt. Stevens P, 75.000 gulden gevraagd. De heer Sloos heeft niet betaald en moest nog een jaar „zitten". Hij ver langde zelfs nog meer indien de heer Sloos hem nog ooit noodig mocht hebben. Een steentje voor Vessem's graftombe In 1942 was een zoon van den heer Masselman. uit Utrecht gê- vangen genomen en verdachte zou hem vrij maken voor f 200; het geld heeft hij gehad, maar de jonge man kwam niet los. De woedende vader deed daarvan aangifte toen hij hoorde, dat het proces tegen van Vessem begon nen was en schreef: „Ik hoop hiermede mijn steentje voor van V'si graftombe te hebben bijge dragen". Ook een dierenarts heeft hij een huis afhandig trach ten te maken onder bedreiging met aangifte bij de Duitschers, dat deze arts, van Lier genaamd, een Jood was. De verdachte kon zich van beide gevallen niets meer herinneren. Ook ontkende hij leider van den afweerdiensl der NSB geweest te zijn. De pa pieren met zijn handt'eekening werden hem echter op de zitting voorgelegd. Haar tong uitgestoken De vrouw van verdachte was als getuige gedagvaard. Zij ver klaarde uiterst sober te hebben geleefd en wilde daarmede aan- toonen, dat haar man weinig voordeel van zijn NSB-er-zijn had gehad. Zij leefde in onmin mei haar buren en stak als bewijs daarvan de tong tegen hen uit. Paradepaard der N.S.B. De verdediger, mr. Briet uit Leiden, schilderde zijn cliënt als een anli-Duitseh man, die slechts door toeval in contact met Mus. sert kwam. Van Vessem was geen NSB-er met hart en ziel en zou er zelfs graag van tusschen zijn getrokken als hij niet zoo bang geweest was. Hij zou bij gebrek aan bekwame menschen tot ge machtigde zijn gebombardeerd. De verdediger noemde zijn cliënt dan ook een paradepaard van de NSB. Ook zou v. V. gepoogd1 heb ben naar Zwitserland uit te wij ken. Het Tribunaal zal over 14 dagen advies uitbrengen. EEN GEZIN ALS VELE ANDEREN Vervolg van pag. 1 De Prins vond dat dat wel ging. „Als ouders waardeeren wij het bij zonder, dat de school ruimschoots gelegenheid geeft, gaven van ver stand en hart te ontwikkelen. De school maakt haar ook zoo zelfstan dig. Trix en Jreentje organiseerden den laatsten Zondag voor de bewo ners en het personeel van net paleis een voorstelling. Vooral Trix is dol op organiseeren. Het programma bestond uit enkele gymnastische en acrobatische prestaties van de kinderen, waar Ireentje vooral van houdt, en verder een poppenkast- vertooning van Jan' Klaassen. De dpbrengst van de voorstelling was voor het Roode Kruis. Margriet heeft van haar Peetva ders van de koopvaardij een schip op wielen ten geschenke gekregen. Heeft zij sedertdien al eenige zee vaartkundige kwaliteiten ten toon gespreid? vroeg de reporter. „Ja, ze zit er den heelen tijd in en maakt daarmee bij ons in huis een beetje de gangen onveilig, want die zijn natuurlijk buitengewoon prettig om daarin rond te rijden". De kleerenactie wordt voortgezet. Reporter: „Mag ik u dan neg ten slotte deze vraag stellen: Hebben uwe koninklijke hoogheden ten aan zien van de te verwachten blijde gebeurtenis nog bepaalde wenschen? Het zal ons allen een groote vreug de zijn, hieraan te ifunnen voldoen". De Prinses: „Toen ik indertijd met het hoofdbestuur van de U.V.V. sprak, heb ik gevraagd, om voor ons persoonlijk geen geschenken te zen den. De nood in het land is nog veel te groot. Maar wij beiden zou- d enhet heerlijk vinden, als die geest van offervaardigheid, die ons zoo getroffen heeft bij de actie van de U.V.V., zou blijven voortbestaan. Als men daadwerkelijk wil helpen om nood in eigen omgeving te leni gen, dan zou een groote wensch van ons beiden worden vervuld". De reporter besloot met de woor den: „Koninklijke hoogheden, mag ik mij dan aan het einde van dit vraaggesprek de tolk maken van al le landgenooten, met een woord van echt gemeenden dank voor uwe gastvrijheid. Ons aller gedachten en ons aller gebeden zullen u en uw gezin in de komende dagen omrin gen". Voor het onderhoud van huurpanden De vraag wie aansprakelijk is voor de onderhoudswerkzaam heden van woningen, de huur der dan wel de verhuurder, heeft den laatsten tijd tot veler lei misvatting aanleiding gege ven» Het is by voorbeeld voorge komen, dat alle onderhoudskos ten ten laste van den huurder werden gebracht, terwijl ander zijds de huurder dikwyls trachtte schade, die hij veroor zaakte, ten onrechte af te wen telen op den huiseigenaar. Om nu zooveel mogelijk de juiste verhoudingen in dit opzicht te herstel len vestigt het directoraat_generaal van de prijzer.' de aandacht op het volgende: Volgens de wettelijke voorschrif en (art. 1619 en 1620 van het Burgerlijk Wetboek) komen voor rekening van den huurder de reparatie aan winkel, kasten, de shuting aan luiken en blin. den, de binnensloten, alle ruiten en het schoonhouden van schoorsteenen. Voor rekening van den verhuurder komen het schoonhouden van putten, regenbakken en toiletten. Wanneer in het huurcontract echter anders is be. dongen, gelden deze verplichtingen overeenkomstig het bepaalde in het huurcontract. De huurder is evenwel steeds aansprakelijk voor kleine en dagelijksche reparaties, welke volgens plaatselijk gebruik niet voor rekening van den verhuurder komen. Indien men twijfelt wie de kosten van bepaalde werkzaamheden voor zijn rekening moet nemen, doet men er goed aan zich tot het naastbij gelegen prij zenbureau voor onroerende zaken te wenden. In elke gemeente waar een Kantongerecht is gevestigd; vindt men" ook een prij zenbureau. Door den centralen dienst voor de economische controle is, mede op aanwijzing van den directeur van het Rijkskolen- burcau, in de afgeloopen week een onderzoek ingesteld naar eventueeïe corruptieve hande lingen van een zestal ambte naren, werkzaam bij eenige plaatselijke bureaux van het Rïjkskolenbureau in de pro vincie Z. Holland. Zij worden verdacht van ver duistering, het aannemen van steekpenningen en bet handelen in kolenbonnen. Tot nu toe zijn twintig personen gearresteerd, waaronder 6 ambte naren en 10 kolenhandelaren, van wie een zestal in bewaring ls ge houden. Dat de distributie door hun handelwijze ernstig werd ge schaad, blijkt uit bet feit, dat ko- lencoupures werden verhandeld, die reeds vroeger waren gehono reerd, zoodat op dezelfde bonnen tweemaal werd geleverd. Het on derzoek was o.a. gericht op de in middels opgeheven brandstoffen- commissie te Delft. Het hoofd hier-- van A. A. H, J, en zijn onderge schikte H, v, E, zijn ter zake van bovengenoemd delict gearresteerd en uit hun functie ontslagen. Het onderzoek wordt voorgezet. Naar de Zwitsersche radio meldt, bestudeert een Zwit- schers-Italiaansch technische commissie de mogelijkheid het Lago Maggiore door een kanaal met de golf van Genua te ver binden. Een eventueeïe verwe zenlijking van dit plan zou het einde beteekenen van het kost bare vervoer over land van de goederen, die voor Zwitserland bestemd zijn. INE zevende faculteit noemt men die voor politieke en sociale we tenschap welke bij het besluit van den Amster- damschen gemeenteraad is ingesteld, er zal tegeri gewaakt worden, dat in de colleges eenigerlei richting zou gaan over- heerschen. Aan den woningnood in Rotter dam zal in1960 pas een einde zijn, «indient deze stad 7000 woningen per .jaar kan zetten. Tot directeur van het Olymp. Stadion te Am sterdam, is inplaats van den bekenden sportfiguur den heer Van der. Berg, benoemd de heer^Bes- sem, voorzitter van de Amsierdamsche voetbal vereniging AFC. Te Schiedam komt een nieu we fabriek van koeltech- nlscfhe apparaten van de firma Wijsvrok en Van Bcdegom. Uit Amerika zijn voor tbc-kinceren in het sanatorium te Kat wijk 50 pakketten ont vangen. De politie ar resteerde in Den Haag een fietsendief, die in Delft en Den Haag niet minder dan 17 zwijntjes buit gemaakt had. Binnenkort is een wets ontwerp te verwachten een stad als Arnhem na tuurlijk behoefte heeft aan een gebouw voor congressen en tentoon stellingen. Tiel zit to taal zonder koleKTde han delaren zitten in zak en asch, alleen weten zij tot ratificatie van een cultureel verdrag met België, dat reeds in wer king is. Er zijn ver schillende manieren om een gemeentebegrooting sluitend te maken, Zaan dam deed het zoo: een bedrag van bijna 9 ton word van den kapitaals- dienst op dengewonen dienst overgebracht, het is een kwestie van dur ven! B. en W. van Arnhem houden niet van halve maatregelen, zij vragen o.a. een crediel van drie ton om herstel van een schouwburg mo gelijk te maken, omdat niet waar de asch van daan moet komen! De vereeniging van techni sche ambtenaren van het kadaster bestaat 1 Aug. 50 jaar. het feest wordt gevierd in Groningen on der het motief: Wie Gro ningen niet kent, kent Nederland niet; wat wij Groningen niet misgun nen, maar geldt hetzelfde niet voor Alkmaar, Den Heldor Hoorn en "oha gen? In de bioscoop mag men als regel niet rooken (in een schouw burg hoort bet niet!) maar de residentie schijnt op dit punt nog „achterlijk" te zijn, want nu pas wordt daar door den','Bioscoop bond voorgesteld aan. B. en W. een rookverbod .dn de bioscopen in takstel len. De oud-algemeen rijksarchivaris, mr. B. Bijlsma, is te Apeldoorn" op 66-jarigen leeftijd overleden. De heer.-De Dreu \fe Havelte is lid van de Eerste KamerJ,gewor den in de vacature^van mevr. Ribbius-Pellétier. Ds. Gravefimeyer, alge meen gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk, gaat naar Indië, na eerst een reis door Zuid, Afrika.Cge- maakt te hebben; hij^gaat het tekort aan predikan ten in Indonesië aanvul len. Tot voorzitter van den Hooigien Raad van Adel is benoemd jhr. mr. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage. Te Den Haag is 64 jaar oud overleden de heer dr. Renlkema, inspecteur van het gymnasiaal en mid- I delbaar onderwijs in Nederland, hij was gebo ren te Zaandam. ÉÉi^Jig Onder zeer groote belangstelling heeft te Lier de begrafenis plaats gehad van Felix Timmermans, den bekenden schrijver, dtehter en schilder. De beaardingsplechtigheid. Press Art P. Voor de laatste maal is Felix Timmermans door het oude Lier gegaan. De gevels waren bedekt met een witte wade »en helder klonken de doodsklokken van de Sin te Gommarus door het stjlle stadje. Een koude wind blies door de verlaten straten en deed de ge waden der geestelijken opwaaien terwijl de donkere figuren achter de lijkwagen diep in hun jaskra gen doken. Een schaar trouwe vrienden en bewonderaars volg den „den Fé" zooals ze hem noem den, naar zijn laatste rustplaats, -dicht bij de oevers van de Nethe die hij goo vaak in zijn werken had bezongen. Het waren niet de minsten der Vlaamsche kunstenaars, die op dien Dinsdagmorgen hunnen mak ker ten grave droegen: Gerard Walschap, Jozef Muls, Lode Bae- kelmans, Baron öpsomer, Tim mermans medewerker An toon Thiry en vele anderen. In het sterfhuis had o.a, prof, van Mier- lo gesproken, die er op wees dat Timmermans altijd een goed Vriend was voor een leder. HU was vaak te goed en van zijn te gulle welwillendheid is hij tüdens de bezetting wel eens in situaties geraakt die men hem na den oorlog ver weet. Er moet in dit verband op ge wezen worden dat Felix Tim mermans nooit met den vijand heeft samengewerkt of ge sympathiseerd. Zijn werken, in tien talen ver taald, werden in Duitschland gaar ne gelezen en het was hem niet al tijd mogelijk zich de bewondering van die zijde van het lijf te hou- <V: t Dit in oogenschouw genomen had het goed geweest als ook Ne derland vertegenwoordigd was ge weest bij de begrafenis van den grooten Vlaamschen schrijver die ook voor het Nederlandsche pu bliek v6el belaekend heeft. In de beurssituatie was vrij wel geen verandering gekomen, in zooverre >de affaire van ge ringe afmetingen was. ,4Op de meeste afdeelingen was een kleinigbeid aanbod en de vraag was over het algemeen niet ge heel toereikend om een kleine inzinking te verhinderen, maar de markt was toch niet zwak, doch legde integendeel toch een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag. In Industj^e.aandeelen ging1 weinig om. Unilever, Calvé en AKU war^n iets lager. De Philipsaandeelen nauwe. lijks veranderd* hoewel de minder cou rante soorten onregelmatig waren,^zon_ der dat zich variaties van beteefcenis voordeden. De af fare in Koninklijken was inbeteekenend en vraag en aanbod, waren vrijwel geheel met elkander^in evenwicht, zoodat de koers onveran derd 364 3/4 bleef. De handel op de scheepvaartmarkt ltet eveneens veel te wenschen over. Ook hier kwamen de koersen behoudens een enkele uitzon dering een kleinigheid lager* te liggen. Voor bankaandeelen bestond een vaste stemming en de aandeelen van de groote banken waren meerendeels hoo_ ger. Voor cultuurfondsen bestond bijna geen belangstelling*. In de tabak_ ken was hoegenaamd niets te doen.. De suikerwaarderj werden tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan of een fractie lager.' Voor diverse rubberaan- deelen kwamen lagere noteering'en tot s'and. De beleggingsmarkt was stil. Voor de nieuwe Nederlandsche Staatsteening werd nog wel goede belangstelling aan den dag' gelegd, maar de omzetten -\va_ ren gering. Vandaag werd vrijwel den geheeler.- dag gehandeld tegen 99l/t 99 9/16. Overigens waren de Neder landsche Staatspapieren zoo goed als ongewijzigd. Van de oude schuld wa ren integralen wat luier, De Indische leeningen, die gisteren bepaald vast in de markt lagen, gingen thans een fractie achteruit. Gemeentelijke en provinciale obligatiën, alsmede pand brieven werden op zeer kleine schaal verhandeld en de koersen waren zoo goed als ongewijzigd. Prolongatie 2 1/4 procent. Het tribunaal te Leeuwarden adviseerde om Adriana J. Ba ronesse van Harinxsma thoe Slooten te Beetsterzwaag tot f 120.000 boete te veroordeelen. Zij was beschuldigd van 't ver- leenen van jacthrecht aan den voormhligen rijskcommissaris voor Friesland Ross en eenige leden van de „feldgendarme- rie" Voorts zou zij opdracht hebben gegeven aan haar jacht opzichter bedoelde Duitschers op de jacht te vergezellen en door bemiddeling van Ross een origineel schilderstuk van Rem brandt te hebben verkocht aan de „Deutsche dienststelle Dr. Muhlmann" te 's-'Gravenhage voor den prijs van f 160.000., waarbij zij het beding zou heb ben gemaakt, dat haar zoon Johan niet verplicht"" te werk gesteld zou worden en dat haar woning en gebouwen niet ver der in aanmerking zouden ko men voor vordering. Beschuldigde verweerde zich door te zeggen, dat zij Het jacht recht op haar buitengoed aan Ross had gegeven op verzoek van haar neef, den toenmaligen commissaris van Friesland, daar deze zulks in het belang van df provincie achtte. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten zich zullen terug trekken uit de commissie, wel ke in Februari 1945 door de drie groote mogendheden is inge steld om te bemiddelen tusschen de Chineesche regeering en de Chineesche communisten. Naar aanleiding van deze bekendmaking verklaarde de perschef van het departement, dat dit besluit het einde betee- kent van de Amerikaansche po gingen om de beide strijdende partijen in China tot elkaar te brengen. De feestelijke viering van het 25- jarig bestaan van den Katholieken Schippersbond „St. Nicolaaswerd tot na den oorlog verschoven. Het programma van het feest dat dit weekend wordt gehouden ziet er als volgt uit. Zaterdag a.s. algemee- ne ledenvergadering, waarin de heer Holthuizen, de huidige voor zitter afscheid zal nemen. Zondag zal in de sctypperskerk „St. Petrus" te Rotterdam een plechtige Hoogmis gecelebreerd worden. Met een soiree in „Lommerrijk" wordt de viering besloten. Reeds in 1919 rees in katholieke schipperskringen het verlangen naar een eigen bond. Het Nejier- landsch Episcopaat droeg rector Kerkvliet te Rotterdam op de belan gen der katholieke schippers op geestelijk en wereldlijk gebied te behartigen, hetgeen leidde tot de oprichting van den Katholieken Schippersbond „St. Nicolaas". De bevordering van onderwijs aan het schipperskind is een der be langrijkste punten van pro gramma der bond. Een belangrijk punt in de historie van den bond, is het medewerken aan de oprichting van de Rijnvaart centrale. Gedurende den oorlog hield de bond zich op den achter grond en wist te ontkomen aan de dwangmaatregelen der Duitschers. Kleptomaan in arrest De Parijsche politie heeft een 40-jarige kleptomaan gearres teerd, die gedurende twintig jaar bij de spoorwegen in dienst is geweest. Tien ton goederen- werd in beslag genomen, waar onder banken, die in een park plegen te staan, granieten standbeelden, 139 pruiken en 24 schaatsen, alle voor de lin ker voet. s 75202 Personen repatrieerden Blijkens officieele gegevens bedroeg het aantal gerepatri- eerden uit Nederlandsch-Indië hier te lande op 15 Januari '47: 75.2,02, waarvan 26.780 man nen, 29.959 vrouwen en 18.463 kinderen. Op dien datum waren nog onderweg naar Nederland aan boord van verschillende sche pen totaal 1.145 gerepatrieer- den. Via de Rijnvaartcentrale kon nog nuttig werk gedaan worden, zooals het verkrijgen van bedrijfsvergoe dingen en een 20 °/o verhooging daarvan voor die schippers, wier schepen door de Duitschers'voor een „invasievloot" in beslag waren ge nomen. Veel werk is er te verrichten voor het groote aantal gedupeerden on der de schippers. De moeilijkheden, die binnen- en Rijnvaart momenteel ondervinden, zullen alleen een oplossing vinden, wanneer het valutavraagstuk met Duitschland geregeld is. Vele Rijn schippers varen nu op binnenland- sche wateren, vooral op Maasbracht voor kolenvervoer. De binnenvaart en de Rijnvaart hebben zware ver liezen geleden door het in beslag nemen en vernielen van schepen tijdens de bezetting, en verder bevinden zich op het oogénblik nog ongeveer een 100-tal schepen in Berlijn, welke bij de capitulatie daar lagen en die van de Russische bezettingsautoriteiten geen toestem ming krijgen Berijm te verlaten. Ook zijn vele schepen als oorlogs buit naar Rusland gegaan. IJ ziet misschien niemand zoo graag eiken dag komenyals den postbode, tenminste als hij' u geen onprettige tijdinf brengt of u een kwitantie overlegt. Het gaat zoo eenvoudig. U schrijft uw brief en met een, gelukkig bijna onfeilbare zekerheid wordt hij binnen den kortst mogelijken tijd op het aangegeven adres be zorgd. Dat. dit een werk is van vertrouwen, is duidelijk, maar het wordt niet uitgevoerd door een automatische machine, die nooit of zelden zou kunnen ha peren. Het zijn levende men schen, van vleesch en bloed, die het geregelde post-verkeer rege len en verzekeren. Hun goede trouw is boven alle lof verhe ven. We mogen daar wel eens aan denken en voor den postbo de, die zoo dikwijls aan onze deur komt, een woord van waar deering over hebben. De man van de post is een dergenen, die om zijn stipte plichtsbetrachting recht heeft op erkentelijkheid! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3