Nieuw Houdt de Regeering de doodstraf tegen? Linggadjati is nog niet onderteekend Wetsontwerp tot uitbreiding van Commissie-Generaal De gepensionneerden worden geholpen HET WORDT DRUK IN BAARN 'ANDAAN GESLOTEN Puddingfabriek Victrix BADHUIS WITTE KRUIS GESLOTE» I T P O T" UWEN" JSMELOT Voor Alkmaar en omgeving Er wordt recht gesproken maar geen recht gedaan Geen zorg over het leven van Piek Vliegongeluk bij Batavia Geen overeenstemming te Batavia Koningin beschikt op gratieverzoeken MAIS in het brood Elfstedentocht uitgesteld Truman beschuldigt Poolsche regeering Nederlandsch goud in Zwitserland? Voorbereidingen voor de a.s. gebeurtenis oor zijn beide concur- t Nijnatten en Kaste- slaan. entijnsche elftal San Imagro versloeg na 'n waarin de gasten spel vertoonden, een combinatie waar alle spelers van de ploeg van Portugal [enomen. 4 m irikaansche lawnten- ;ie heeft de in Austra- rende Davis Cup-spe rt, Mulloy en Brown inmiddejlijk terug te odra de laatste wed- ïëindigd zijn. Dit we- /erstrijken van hun verlof". iteur boksers van de rijstaat plaatstan vier ngen tegenover een ital van de Italiaan- eurs. tcommissie van de in- le Automobiel Federa- bekend, dat de Portu- rtomobiel Club toe- heeft gekregen om 'n aale sterrit naar Lis- organiseeren van 30 14 Mei a-s. Een bedrag 00 escudos wordt aan schikbaar gesteld. ivedstrijden worstelen impioenschappen van erland, gehouden te eindigde L. Kokkes uit als derde in de eerste middengewicht. et heeft zich Zondag- p de Winterbaan te ermaal de sterkste ge- a het internationale [ezelschap, nadat hij in van Gosselin had ver- j won echter de her- it voor Gerardin en n en zegevierde in alle ~itten. Derkssen werd 3 het eindklassement. iatief van de suppor- niging „Feyenoord" [ericht een landelijke 1 supportersvereenigin- oten werd voorts een aan uit te geven. WOONHUIS TE KOOP GEVRAAGD verhuurd blijven. Br. 18969 bur. v. d. blad. Wagens kolengebrek kantoor en fabriek deze week FIRMA B. G. GODIJN ALKMAAR O Wegens brandstoffen- is het badhuis van het Witte Kruis tot nader aankondiging FEBRUARI, 8 nur: lentsvoorstelling van de S)Het Vrije Tooneel, r COR RUYS met: rman Krasna. Regie: enikele abontj. n 111 uur uw St. Jan te.Bergen van :es opgevoerde tooneelstuk reeniging „ST. JAN" op BR. en ZONDAG 9 FEBR. hun ogen uit. Wat Is hier e zien en wat een hoop win- je daar eens zien", roept zien ze een winkel met s. Feest mutsen, maskers, mp- r$en. Duimelot wil dat en dat graag op zijn verjaardag het vragen. De jongens dat ze heel ver van huis ht van de autotocht, HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 5 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11144 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank F' £AREL PIEK, eens Directeur-Generaal van Winter hulp, thans gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningen, stond gisteren terecht voor het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag. Behalve het zich laten benoemen tot leider van Winterhulp, was'hem ten laste gelegd, dat hij was toegetreden tot de „Germaan- sche S.S." en dat hij in November 1944 uit handen van den bezetter zijn benoeming had aangenomen tot waarnemend Secretaris-Generaal van het Nederland- sche Roode Kruis. Deze zitting van het Bijzonder Ge rechtshof was niet zoo belangrijk omdat Piek verschij nen moest, maar omdat de Procureur-Fiscaal, Mr. Zaayer, in zijn requisitoir het feit hekelde, dat, hoewel men in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw heeft ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven heeft geroepen met de uitgesproken bedoeling, dat streng recht zou worden gedaan, de doodstraf, volgens een opzettelijk gevolgd plan, niet wordt uit gevoerd. Mr. Zaaijer /ride in zijn requi sitoir, dat indien Piek de straf had gekregen, die hjj verdiende, dan zou hij op den dag aia de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehangen. Maar dat is niet gebeurd en in de afgeloopen anderhalf jaar hebben wjj nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Nederland, ik zeg niet: geen recht wordt g e- sproken, maar: geen recht wordt gedaan. Over het leven onder andere van Piek maak ik mij dus geen zorgen. Ik sta voor de moeilijke vraag, wel ke straf ik in het licht van deze situatie dan wel moet eischen, aldus mr. Zaayer. Dit is iets anders dan de gewone kwestie, in hoe verre de justitie, be halve met eigen oordeel, ook met de algemeene maatschappelijke waar deering van een feit heeft rekening te houden. Er is hier geen alge meene waardeering, maar er zijn twee scherp tegenover elkander staande groepen, tot de eene waar van ik behoor, terwijl de werkelijke gang van zaken beheerscht wordt door de andere groep, en naar ik moet aannemen wel definitief be heerscht wordt. In zulk een situatie kan het O.M. zich eenvoudig op het standpunt stellen, dat het zonder meer de straf requireert die het zelf juist acht, doch daarbij zou het er geen reke ning mede houden, dat het optreedt tegenover den rechter, en in het pu bliek. Tegenover rechter en publiek geldt, dat indien het O.M. iets re quireert, waarvan een ieder in re delijkheid begrijpt dat het toch niet Twee officieren gedood Dinsdag is een Auster-ver- kenningsvliegtuig van circa 40 m. hoogte op het vliegveld Tji- lilitan bij Batavia neergestort, waarbij de twee inzittenden, de res. kapitein vlieger-waarne mer C. N. van der Schatte Oli vier en de res. eerste luitenant B. Schulte werden gedood. De oorzaak van het ongeluk ziet men in de omstandigheid, dat het toestel in een klimmen de bocht beneden de voor dit type vliegtuig vereischte mini mum snelheid geraakte. gebeuren zal, het O.M. niet au se- rieux genomen wordt. Men heeft in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven ge roepen met de uitgesproken be doeling, dat streng recht zou worden gedaan. Als dit nu niet serieus bedoeld blijkt, meen ik werkelijk toch niet, in een se rieuze nastreving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Bepaaldelijk tegenover den rech ter kan de vertegenwoordiger van het openbaar gezag niet de dood straf requireeren, wetende dat dat zelfde openbare gezag ter uitvoe ring van een opzettelijk gevolgd plan die straf toch niet zal uitvoe ren. Of de rechter dit affront voor zijn onafhankelijkheid en deze on dermijning van het gezag van zijn uitspraken wil riskeeren, moet ge heel ter beoordeeling aan hem zelf worden overgelaten. Bepaaldelijk tegenover het pu bliek dient het OM. zich te ont houden van misleiding, ik mag niet daar de illusie wekken van een ge strengheid, waarvan ik weet dat zij niet bestaat. Het moet uit zijn met de vette kopjes in de couranten „Tegen verrader de doodstraf geëischt" in een land waar wij weten, dat daar toch niets van terecht komt. Naar ik meen zal het dus noodig zijn, de requisitoiren aan te passen aan de heerschende opvatting. Of ik d't inderdaad kan doen wordt be heerscht door een nog dieper lig gende vraag: Kan iemand die zich siechts beschikbaar stelde om mede te werken aan wat in dit tijdsge wricht onze historische 'aak was: een nationaal - strafgericht ovér de landverraders, in functie 1 lijven wanneer hij ziet, dat Nederland de kracht daartoe niet kan ontwikke len? Ik dwaal hiermede ver van Piek af en volsta met nog slechts één zin: Er is veel voor te zeggen, dan heen te gaan, maar ook veel om een werk af te maken, dat in het nationaal belang toch beëindigd moet wor den, hoe dan ook, maar dit laatste is alleen toelaatbaar indien iedere mogelijkheid wordt uitgesloten, dat in het conflict der beide stroomin gen deze medewerking als een blijk van instemming zou worden opge vat. Daarom is het noodig, althans een maal dit in het openibaar uit te spreken. Een woordvoerder van den Regeeringsvoorlichtingsdienst te Batavia hec,. gisterenavond in een radiorede verklaard, dat de Indonesische delegatie naar Djogja is vertrokken, zonder dat de onderteekening van Linggadjati tot stand is gekomen. Uit het feit, dat de delegaties thans aan de besprekingen over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag afgeleid worden, dat het stadium van uitsluitend mili taire besprekingen voorbij is. Het is tevens begrijpelijk, dat thans de interpretatie van de overeen komst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifoed'in en Nats' 'ijzen erop, dat de Indone- sisc. .egatie gaarne de overeen komst zou geteekend hebben, in de meening verikeerend, dat dit den weg zou banen naar oplossing van de militaire problemen. Van Nederlandsche zijde werd hierte genover gesteld dat eerst de rich ting, waarin de interpretatie zich zal bewegen, moet worden vastge steld. De Indonesische delegatie haö volmacht tot het teekenen van de overeenkomst met de daarbij be- hoorende notulen. De Commissie- Generaal staat echter op 't stand punt van de motie Romme-Van der Goes van Naters als basis voor de onderteekening, aangezien in den tekst van deze motie, als mede in de regeeringsverklaring over de 17 punten, de richting, waarin de uitwerking zich zal be wegen, ligt opgesloten. Dit was niettemin meer dan waartoe de Indonesische delegatie gemaahtigd was. De republikeinsche pters is fel gekant tegen de verklaring van minister Jonkman en heeft aan, het volk een uitleg opgedrongen, zonder zich echter af te vragen, of de Nederlandsche minister mis schien niet geiheel in den geest van de ontwerp-overeenkomst heeft gehandeld. Reuter meldt uit Batavia: Naar aanleiding van het vertrek der Indonesische de leatugien en e Indonesische delegatie uit Batavia voor de overeenkomst geteekend is, zeide een woordvoerder van Nederlandsche zijde, dat men niet tot overeenstemming had kunnen komen over de interpretatie der overeenkomst. De Minister van Justitie maakt bekend, dat H. M. de Koningin afwijzend heeft be schikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganzevles, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt bekend gemaakt, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan: G. C. van Wessum, D. van der Kraan, L. de Bruin en L. C. Klootwijk, allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Ten aanzien van deze vier veroordeelden is de doodstraf ver wisseld in een tijdelijke gevangenis straf met aftrek van den tijd in ver zekerde bewaring doorgebracht, te ondergaan in een Rijkswerkinrich ting en wel ten aanzien van Van Wessum voor den tijd van 10 jaren, ten aanzien van Van der Kraan voor den tijd van 12 jaren, ten aan zien van De Bruin voor den tijd van 20 jaren en ten aanzien van Kloot wijk voor den tijd van 12 jaren. Hard wordt er gewerkt aan de spoorbrug bij Hedel, om deze belangrijke schakel in het Ne derlandsche spoorwegverkeer binnen afzienbaren tijd gereed te hébben. Lamme P. Hoover in Duitschland aangekomen De voormalige president van deV.S., Herbert Hoover, is in Duitschland aangekomen, waar hij de voedselpositie in de eco nomische samengevoegde Brit- sche en Amerikaansche zones op verzoek van president Tru man zal bestudeeren. In tegenwoordigheid van de gezanten van CanadaAustralië en Engeland en den minister van Oorlog, luit. kol. A. H. J. L. Fievez, is door den burgemeester van Tilburg, de heer van Voorst tot Voorst, in de Diepenstraat 49 te Tilburg, eens de woonplaats van Coba Pulsken, die tientallen geallieerde piloten naar de vrijheid wist te voeren en deze activiteit gedurende den bezettingstijd met den dood moest bekoopen, een monument onthuld ter na gedachtenis aan deze heldhaftige vrouw. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de herdenkingsrede van den burgemeester. ANP P. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, dat voorstelt het aantal leden van de Commissie-Generaal te brengen op ten hoogste vijf. Voorts wordt de mogelijkheid geopend leden van de commis sie-generaal in Nederlandsch- Indië verblijvende of daarheen reeds voor hun benoeming vertrokken, aldaar door den luit.gouverneur-gen. als ver tegenwoordiger der kroon te doen beëedigen. In de memorie van toelichting zegt de regeering dat bij de be paling van het aantal commissa rissen-generaal in de wet van 2 Sept. 1946 is uitgegaan van het standpunt, dat er een nauw ver band diende te bestaan tusschen de samenstelling van de Commis- sie-Generaal en de taak, welke, voor zoover zulks viel te voorzien, door haar in de naaste toekomst zou moeten worden verricht. Zoo heeft de noodzaak om on der gespannen verhoudingen zoo Dreigende hongersnood in Indo-China Volgens een bericht van het Fransche Persbureau A.F.P. uit Saigon heeft Coe Hoey Can, on derstaatssecretaris van landbouw in de republikeinsche regeering van Ho Tsji Minh, verklaard, dat ae Vietnameezen in Indo-Ch:na met honger worden bedreigd. Volgens Coe Hoey Can is het met het oog op het voortzetten van den tegenstand noodzakelijk de enorme prestaties van de be volking in 1945 op peil te hou den en te verhoogen, opdat men den dreigenden honger d!e baas wordt. spoedig mogelijk tot een politiek accoord te komen, er aanvankelijk toe geleid, dit aantal op drie te bepalen, ten einde eenerzijds een zijdigheid te voorkomen en even wichtige oordeelvorming te bevor deren, anderzijds besluitvaardig heid te verzekeren, terwijl het po litiek karakter der te verwachten werkzaamheden bij de samenstel ling van de eerste Commissie-Ge neraal in het bijzonder in het oog werd gehouden. Zooals echter tijdens de behan deling van de ontwerp-overeen komst van Linggadjati in de Twee de Kamer der Staten-Generaal van 19 December 1946 kon worden verklaard, was toen een wensche- lijk geachte wijziging van de sa menstelling van de Commissie- Generaal, ten behoeve van de ver dere uitwerking van het politiek akkoord, door deze commissie zelf reeds voorgebracht en dezerzijds in overweging genomen. In het bijzonder komt nu ver sterking met het oog op vraag stukken van financieel-economi- schen en rechtskundigen aard wen- schelijk voor. Het ontwerp beoogt derhalve de mogelijkheid tot uit breiding van de Commissie-Gene raal te openen. Minister Mansholt heeft tij dens een gisteren te Hoogeveen gehouden vergadering van den bond van kleine boeren mede gedeeld, dat over enkele weken mais in het broodmeel zal wor den verwerkt wegens de groote schaarschte aan granen. Dit be- teekend echter niet, zoo zeide de minister, dat de voedings waarde van het brood vermin derd. Wel echter zal het for maat van het brood kleiner wor den. w Onze landgenoot Broekman, die bij de internationale schaats wedstrijden te Oslo een kranig figuur sloeg, zien we hier in actie op de ijsbaan te Bislet. World Press P. is bezig, de zorg f\E REGEERING achterstand in voor gepensionneerden en voor ouden van dagen in te halen. De Tweede Kamer be handelde Dinsdagmiddag het voorstel van Minister Beel, gepensionneerden een uitkee- ring ineens toe te kennen. En eerlang zal een diepgaande discussie te verwachten zijn over het voorstel-Drees, om door een, in een noodregeling vastgelegde uitkeering ineens aan ouden van dagen, recht te doen aan een categorie van duizenden, die in den tegen- woordigen tijd al heel zwaar zitten. Er zal over dit laat ste ontwerp nog wel een en ander te doen zijn! Het lijkt immers op staats armenzorg en tegenover de wijze waarop de Minister van Sociale Zaken helpen wil want alleen daarover gaat het meeningsver- schil! staat de manier, die de Stichting van den Arbeid bepleit, die ook in <ïe noodregeling aan de verzekeringsgedachte wil vast houden. Uit de breedvoerige be schouwingen in het dezer dagen verschenen voorloopige verslag van de Kamer is al wel gebleken, dat de meeningen op dit punt vrij scherp tegenover elkaar zullen staan. Nu Dinsdagmiddag is in de Ka mer aan de orde geweest de uit keering ineens aan de gepension neerden en dit ressorteert onder Minister Beel. Eigenlijk was ieder een het er over eens, dat er zoo spoedig mogelijk voor de gepen sionneerden iets moet gebeuren. Juichte men het voorstel dus toe, men betreurde vrij algemeen, dat er zooveel vertraging was ont staan in de uiteindelijke behan- dteling. Aan het debat werd deel genomen door de heeren Beer- nink, C. H. Roosjen (AR), Mevr. Fortanier-De Wit, de heeren v. Vliet, v. d. Brug, Hoogcarspel en Van Dis. Velen van deze sprekers waren van oordeel, dat de uitkee ring te laag is. Verschillenden waren voorstanders van degres- sie in den toeslag. Bijzonder lastig maakte mevr. Fortanier het den minister, door een amendement, er toe strek kende de uitkeering te doen be dragen voor iederen rechtheb. bende over het jaar 1945 een vierde, en over het jaar 1946 drie achtste van het pensioen, waarop over elk dier jaren aanspraak be staat, met dien verstande le. dat zij over het jaar 1945 het bedrag van f 500.en over h«t jaar 1946 het bedrag van f 750.niet overschrijdt; 2e. dat de uitkeering voor het jaar 1946 niet minder zal bedra gen dan f 500. 3e. dat door alle deze bedragen het wettelijke jaarlijkschen totaal bedrag van het pensioen niet wordt overschreden. Wij zijn geneigd een prijs uitte loven voor degenen, die binnen vijf minuten de beteekenis van dit amendement onder woorden kan brengen. Blijkbaar moest de Kamer zich er ook nog eens over beraden, want na een kort antwoord van Minister Beel werd de vergadering geschorst tot he. den, Woensdagmiddag. De Minister-President zei, dat de ook door hem betreurde ver traging was ontstaan door dat noodzakelijke berekeningen ge maakt moesten worden in ver band met de loonbelasting. Hij verzekerde, dat wanneer het ont werp is goedgekeurd, de uitvoe. ring met den meesten spoed zal geschieden. De laagste pensioenen liggen niet in de categorie der ouden van dagen, zooais o.m. is opgemerkt, die vindt men onder hen, die slechts korten tijd in overheids dienst zijn geweest. Voorts bij hen die op jongen leeftijd al gepen- siormeerd zijn. Verder zijn er van wie niet gezegd kan worden, dat zij niet in het genot van andere inkomsten zijn. Overigens moes ten tal van zaken bekeken wor den, de duur vafi den diensttijd, enz- De minister deelde mede, dat de voorgestelde regeling voor wat de burgerlijke pensioenen betreft f 22.000.000 kost. De regeling geldt ook voor de wacht-geld-vervan- gende pensioenen doch niet voor personeel van geannexeerde ge meenten. Ten aanzien van de gepension. neerde Kamerleden is op het De partement een ontwerp aanhan gig- Verder deelde de minister mede dat de uitkeering over 1946 in dien het ontwerp wordt aangeno men zal geschieden in Maart a.s. Hij zal overwegen of voor be paalde categorieën een regeling afwijkend van den thans aanhan gige kan worden getroffen. Hij is voorts bereid om zich te beraden over de vraag over 1947 tot een verdere verhooging der pensioenen over te gaan. Tegen het ingediende amende ment en overige wijzigingen, zoo als bepleit, zei de minister be zwaar te hebben uit finaneieede overwegingen en omdat de con sequenties thans niet zijn te over zien. Hij vroeg met aandrang het ontwerp ongewijzigd te aanvaar den. Heden, Woensdag, gaan we dus verder. Dan zal ook de interpel latie-aanvrage van den commu nist Haken over den brandstoffen- nood beslist worden. Mr. Roolvink had een interpellatie aangevraagd over het vertrek van de niet-uit- gebreide Commissie-Generaal, doch deze aanvrage is ingetrok ken. Verder zijn in deze zitting de afdeelingen samengesteld, en de voorzitter daarvan gekozen, en dit zijn de voorzitters van de grootste vijf fracties t.w. de hee ren Romme, v. d. Goes van Na ters, Schouten, Tilanus en Wage naar. De „Van Galen" in Aden H. M. torpedobootjager „Van Galen" is gisteren in Aden aange komen waar vandaan zij vandaag haar thuisreis zal voortzetten. Door het sneeuwstuiven als gevolg van den harden wind kunnen de banen van den elf stedentocht niet sneeuwvrij worden gehouden. De elfste dentocht kan daardoor a.s. Don derdag niet doorgaan. De mo gelijkheid, dat de tocht Zaterdag a.s. zal worden gehouden, is niet uitgesloten, maar dit hangt ge heel af van de weersomstandig heden, vooral wat betreft de sneeuw en wind. Dinsdag heeft president Tru man de geloofsbrieven van den nieuwen Poolschen ambassa deur, Winiewicz, in ontvangst genomen, waarbij hij de voor loopige Poolsche regeering er van beschuldigde, dat zij haar belofte niet is nagekomen. De nieuwe ambassadeur sprak niet over de Poolsche verkiezin gen, doch gaf uiting aan den wensch van zijn regeering om met de Ver. Staten de beste be trekkingen te onderhouden. Hij duidde vervolgens op de Pool sche westelijke grenzen en het overbrengen van enkele milli- oenen menschen om de nieuwe Poolsche gebieden te bevolken. Het feit, dat Truman de benoe ming van den Poolschen am bassadeur heeft aanvaard, wordt door waarnemers beschouwd als het einde van alle gissingen, of de Ver. Staten de diplomatieke betrekkingen met Polen zullen afbreken. Zwitsersche bladen hebben 'n bericht uit Amerikaansche bron gepubliceerd, volgens hetwelk uit in de Russische zóne gevon den documenten blijkt, dat de Duitschers een hoeveelheid goud ter waarde van 70 millioen dol lar uit Nederland naar Zwitser land hebben doen overbrengen. Volgens het Amerikaansche be richt zou men te Washington overwegen, in samenwerking met de andere geallieerden stap pen bij de Zwitsersche regee ring te doen. In Zwitsersche regeerings- kringen verklaart men, dat te dezer zake nog door geen enkel land stappen zijn gedaan. Van andere zijde heeft men nog niets over de nieuwe documenten vernomen. De Nederlandsche bank heeft verklaard, dat zij van de kwes tie volledig op de hoogte is, doch dat zij tot haar spijt geen nadere mededeélingen kan doen, noch eenig commentaar geven. Ook H. M. de Koningin is aanwezig De activiteit der journalisten, die belast zijn met de versprei ding vanuit Baarn van het heu gelijke feit, dat er een oranje telg is geboren, is begonnen. Het Astoria Chalet te Baarn, het hoofdkwartier der pers, is betrokken en ook de P.T.T. heeft haar telegraafkantoor opengesteld. De voorzitter der Amsterdam- sche journalisten, de heer Jan van den Bergh, wijdde het kan toor in. In dat deel van het ge bouw, dat door het ANP is be trokken, hebben de eerste be richten het hotel reeds verla- Vlaggenparade voor de man schappen der saluut-batterij 1- R.V.A. te Baarn. A.H.F. P. ten en de telex ratelt reeds ge ducht. Ook de commandant van de batterij in Baarn, die opgesteld is bij huize Holland aan de Ja- valaan, kwam al een kijkje .ne men, want via de ANP-telex- kamer zal hem de order tot het vuren bereiken. De waakdienst is reeds ingegaan, afwisselend zullen de redacteuren de wacht bij de telefoons betrekken, want via de telefoon, die het ANP in Baarn door middel van een spe- cialen lijn verbindt met het secretariaat van Prinses Juliana zal het groote nieuws tot in al de uithoeken van ons land ver breid worden. Dezelfde telefonisten, die ook in 1938 en 1939 haar hulp heb ben verleend bij het snel ver werken der in verschillende ta len opgegeven telegrammen zijn thans ook weer op haar post. Dr. de Groot, behandelend ge neesheer van H. K. H. Prinses Ju liana, brengt dagelijks een kort be zoek aan het paleis, doch men kan hem meestal in de lounge van het hotel aantreffen, verdiept in medi sche studieboeken. „Ik geloof wel. dat, gedurende den oorlog, toen wij hier totaal af gesloten waren, in de geallieerde landen belangrijke ontdekkingen zijn gedaan op mijn gebied en ik ben blij, rustig de gelegenheid te hebben om te studeeren". De zakelijke opmerkingen van den onverstoorbaren dokter, die niet begrijpen kan en. wil waarom men juist hém in alle mogelijke en on mogelijke standen wil fotografeeren, hebben tenslotte ook op de pers- menschen, onder wie zoo langza merhand een spanning vait op te merken, een rustige invloed en zoo heeft dr. de Groot ook zijn aandeel in de goede stemming van alien in Astoria-Ghalet-Baarn wien journa listiek bloed door de aderen vloeit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1