Nieuuu lersch schip loopt op een mijn ING! )OETS werkpaarden Tweede Kamer aanvaardt Centraal Economisch plan Gasten in het Paleis Soestdijk en in 't Pers-hotel Polen heeft een communistische president Oprichting van 'n nieuwen Staat West-Duitschland"? tper week niet 50 ct. tPLEGINS- NDS ING Visch, Fruit 'omestibles IMELOT Voor Alkmaar en omgeving Opvarenden gered en naar IJmuiden gebracht Minder kolen voor den Tuinbouw Het sparen neemt af Nieuwe Muntwet wordt voorbereid Von Papen geeft het op Vierde doodvonnis voltrokken I^INSDAG is het lersche stoomschip „Ossian" groot 1514 bruto register ton, dat met een lading van 1280 ton timmerhout op weg was van Embden naar Plymouth, bij Terschelling op een mijn geloopen en Woensdagmorgen om half elf gezonken. De uit zeven tien koppen bestaande bemanning kon net op tijd door het Zweedsche stoomschip „Wandia" worden gered. Toen de bemanning goed en wel aan boord van het reddende schip was, verdween de „Ossian" in de golven. Gisteravond tegen elf uur kwam de „Wandia" de sluizen van IJmuiden binnen. De kapitein vertelt tiso verdedigt zich Reveil Mikolajczyk uit de regeer ing Elfstedentocht thans Zaterdag Een Britsch-Amerikaansch plan ebben Dinsdagmiddag de ïer bewezen aan den heer 1, directeur der N.V, Dek- authandel te Zaandam. :hat van bloemen en kran ten de baar. In de aula diverse aanwezigen woor- afscheid en herdenken. NEDERLANDSCHE RADIO UNIE X i Februari a.s. tr isdt de ndsche radio-unie in Tevens zal dan de radio Nederland haar imheden beëindigen In daarmede is aan het personeel der stichting, lizend man omvattende, aangezegd, hetgeen n formaliteit is, daar 't leel naar de nieuwe kunnen overgaan, idjunct regeeringscom- voor de radio is be- VTr. Ph. de Vries te Hil- terwijl tot secretaris- regeerings commissari- >emd is de heer J. P. de ie vereenigingen aan haar leden butie met ingang a 50 ct. per week al dan niet met ing lid te blijven leden dan ook ttschap van een en van Zieken- naar lid te blij- itrictie „zonder tnemen om vrij- slissïngte nemen nadere inlich- srden verstrekt mr van het MAAR Schagerbrug - Tel. 218 >S IN VOORRAAD roef worden geleverd EN VISCH-, FRUIT- MESTIBLESHANDEL ERD AGMIDIXAG JARI - pijn. 3 UUR iaar de igsdienst i winkel seerd in juist de 3933 ALKMAAR besluiten de jongens weer jan, maar waar moeten ze bier allemaal straten. Hun >k al te jeuken, dus wordt im naar huis te gaan. Ze >ens even vragen waar ze ielukkig zien ze een vrien- baas, die zal hier wel goed hen de weg naar huis ver- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel DONDERDAG 6 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11145 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 tred.), K 2200. HOORN: Draafsingej 59 Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank De Zweedsche legatie in den Haag hield in verhand met het ver scheiden van Prins Gustaaf Adolf een officieelen rouwdienst, welke door vele Nederlandsche autoriteiten en vertegenwoor digers van ons vorstenhuis werd bijgewoond. Tijdens de plech* tigheid. V.l.n-r.: Minister-president dr. Beel; de voorzitter der Tweede Kamer, mr. van Schaik; geheel vooraan de vertegenwoor diger van H.M. de Koningin, Baron Snouckart van Souburg; de vertegenwoordiger van het Prinselijk Paar, baron Baud en de Amerikaasche gezant, Stanley Hornbeck. Ned. FotoburP. De brandstoffenpositie heeft de regeering genoodzaakt te be palen, dat in afwijking van vroeger getroffen regelingen aan de tuinbouwbedrijven in to taal ten hoogste 50% van de oorspronkelijk door den rijks- tuinbouwconsulent geadviseerde hoeveelheden, welke de bedrij ven reeds hebben ontvangen, zullen worden afgetrokken. Van deze 50% zal in Februari, Maart en April telkens ongeveer een derde deel worden afgeleverd, tenzij onvoorziene omstandig heden de uitvoering van deze regeling niet mogelijk maken. Terugbetalingen overtroffen de inlagen Volgens de gegevens van het vakblad voor Nederlandsche spaarbanken werd in de maand Dec. 1946 ingelegd f18.905.303 en terugbetaald f19.969.346. In het jaar 1946 werd in totaal in gelegd f294.822.516 en terugbe taald f377.016.482 zoodat in to taal f82.193.966 meer werd te rugbetaald dan ingelegd. Voor de bankspaarbanken beliepen inleggingen en terugbetalingen in de maand December resp. f456.069 en f468.514 en in het geheele jaar '46 resp. f10.826.503 _en f14.369.326. Nog geen beslissing over het zilvergeld Naar aanleiding van berichten in de dagbladen inzake de plannen tot het in omloop brengen van nieuwe munten van nikkel,, deelt het minis terie van financiën ons mede, dat het ontwerp-Muntwet, waarin de voornemens der regeering dienaan gaande zijn vervat, in een vergevor derd stadium verkeert. Omtrent het metaal waaruit de nieuwe munten zullen bestaan, en de coupures, die in omloop zullen worden gebracht, is echter nog gee nerlei definitieve beslissing geno men. De berichten, als zouden de zilveren munten geheel en al uit ae circulatie verdwijnen, moeten op zijn minst genomen als uiterst voor barig worden beschouwd. Wanneer de voornemens der re geering door de Staten-Generaal worden goedgekeurd zal zoo spoedig mogelijk tot intrekking van het im populaire zinken geld uit de bezet tingsjaren worden overgegaan. Franz von Papen, tegen wien thans een zuiveringsproces wordt gevoerd, heeft besloten niet meer deel te nemen aan de verdediging, aangezien hij, aldus het Duitsche Nieuwsbureau in de Amerikaansche zone, geen mogelijkheid meer ziet om verdere beschuldigingen te weerleggen. Volgens dr. Sachs, president van het Zuiveringsgerechtshof te Neu renberg heeft hij Woensdag de arres tatie van Von Papen gelast wegens het afleggen van valsghe verkarin- gen inzake het testarrie/it van Von Hindenburg, Von Papen is na ge neeskundig onderzoek tot het door staan van gevangenisstraf in staat gebleken, mits zijn cel verwarmd wordt. N H. M. de Koningin beschikte af wijzend over het gratieverzoek van G. J. H. Ganzevles. Het doodvonnis werd Woensdagmor gen voltrokken. Er werd even eens afwijzend beschikt over de verzoeken van G. Rollema en P. J. Gerrits, terwijl de dood straf voor G. S. v. d. Ploeg door H. M. werd gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. De „Karei Doorman" in Cassablanca Het Nederl. vliegkampschip de „Karei Doorman" is heden in Cassablanca gearriveerd. Het schip zal de thuisreis op 12 Febr. a.s. voortzetten. Naar de kapitein van de „Os sian", mr. Edward Torrens, uit Cardiff, vertelde, was de reis docrr de stormen en sneeuw buien al bijzonder zwaar geweest maar niets had doen vermoeden, dat er zoo'n tragisch einde aan gemaakt zou worden. Dinsdag ochtend had zich onverwacht een hevige ontploffing voorgedaan, die een enorm gat midscheeps had geslagen en de ketels had doen springen. Het schip had zich op zijn lading drijvende kunnen houden. Tengevolge van den ontsnappenden stoom na de ontploffing was de eerste ma chinist, mr. D. Murrey, ernstig gewond geraakt. Zijn gelaat was geheel verbrand, terwijl hij ook aan beide armen en beenen zwa re brandwonden had opgeloopen. Bij aankomst in IJmuiden is Murrey direct van de „wandia" naar het ziekenhuis overge bracht. Na. de mijnontploffing maak te de „Ossian" snel water, maar men was niet in staat geweest radiografisch hulp te vragen, Geen grondslag voor staatssocialisme Al sedert geruimen tijd was door de regeering een Centraal Planbureau opgericht, dat be doeld is als een technisch-we- tenschappelijk apparaat ten einde de regeering van advies te dienen bij haar ingrijpen in het economisch leven. Het wetsont werp, dat betrekking heeft op dit Centraal Planbureau kon echter door verschillende om standigheden eerst laat worden ingediend, maar gisteren kwam het dan eindelijk bij de Twee de Kamer in openbare behan deling. Dat hier absoluut geen sprake is van een streven om door middel van dit planbureau tot socialisatie te komen, bleek duidelijk uit de debat ten. Zoo betoogde de heer Neder- horst (PvdA), dat de plangedadhte niet specifiek socialistisch is te noe men en kreeg het wetsontwerp de steun van den anti-revolutionairen heer Smeenk, die erkende, dat de adviezen van het planbureau nuttig kunnen werken voor het bedrijfsle ven. Ook de heer Schraal (CH) wil de het voorgestelde bedrag van drie en een halve ton beschikbaar stellen voor dit technische hulpmiddel, maar vroeg tevens om een verkla ring van den minister, waarin deze zich distancieert van alles wat ge leide economie heet. Zelfs de heer Korthals (PvdV) wees er op, dat momenteel sterk ingrijpen in het economisch leven geboden is en steunde het wetsontwerp, omdat de Overheid bij haar ingrijpende taak zoo goed mogelijk geouttilleerd moet zijn. Wel verkaarde deze afgevaar digde zich tegen een al te starre lei ding van boven af en betoogde hij, dat het bedrijfsleven zich zoo ruim mogelijk moet kunnen doen hooren. Critiek kwam er uiteraard van de zijde der communisten. De heer Hoogcarsped, die waardeering had voor hetgeen het planbureau tot he den heeft bewerkt, merkte op, dat aan het plan de basis ontbreekt. Van socialisatie is geen sprake. Hij achtte de naam misleidend. Wij nemen niet aan, dat hier economi sche plannen worden gemaakt. Wanneer men plannen wil maken, zal men bij Rusland in de leer moe ten gaan, riep deze roode broeder uit. Daarentegen betoogde de heer Kortenhorst, dat het aceent verlegd moet worden van gebondenheid naar vrijheid. Tyrannieke plannen als men kent van Rusland en Duitschland begeert de Nederland sche regeering niet. De katholieke afgevaardigde was van meening, dat het ontwerp, na de wijziging, die de minister in de Memorie van Ant woord had aangebracht, aanneme lijker was geworden dan- het aan vankelijk leek. Spr. zag het plan bureau als een hulpmiddel voor de regeering. De heer Kortenhorst wil de echter verband leggen tusschen dit economisch apparaat der regee ring en de toekomstige bedrijfsor ganisatie, waartoe hij een amende ment indiende teneinde in de con siderans van het wetsontwerp en kele woorden in te voegen, welk amendement den steun kreeg \an den heer Nederhorst en door den minister werd overgenomen. De minister van economische za ken de heer Huysmans had weinig moeite te geven om dit wetsontwerp er „door" te krijgen. De bewinds man wees er terecht op, dat in nor male tijden het economisch leven minder ingrijpende maatregelen noodig zal hebben en hij verklaarde nog ten overvloede, dat hij geleide economie in den staatssocialisti- sohen zin van het woord niet aan vaarden kan. Hierna werd het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. daar alle leidingen verbroken waren en geen stroom kon wor den opgewekt. Na eindeloos wachten kwam Woensdagochtend het 1390 ton metende Zweedsche schip „Wan dia", dat met 673 std. hout op weg was van Skutskar (Zweden) naar Antwerpen eindelijk in het zicht. Om half tien begaf de be manning van de „Ossian" zich in de booten naar het reddende schip en zij waren nog niet goed en wel aan boord of de „Ossian" verdween in de golven. PROCES TE BELGRADO Tegen Duitsche generaals Te Belgrado is het proces be gonnen tegen kolonel-generaal Alexander von Loehr, voormalig Duitsch opperbevelhebver in Zuid-Oost-Europa, die er van wordt beschuldigd het bevel te hebben gegeven tot het bombar deeren van de open stad Belgra do, waarbij meer dan 20.000 menschen om het leven kwamen Zeven andere Duitsche gene raals, beschuldigd van het be drijven van oorlogsmisdaden worden tegelijk met hem be recht, onder andere August Schmithuber, ex-commandant van de beruchte SS-divisie „Prinz Eugen", die talrijke „strafexpedities" tegen Joegosla vische dorpen heeft geleid. De onder Loehr's bevel staan de vernietigingskampen in Ser vië waren zoo actief, dat van 4 crematoria moest worden ge bruik gemaakt om het geweldi ge aantal slachtoffers weg te werken. Volgens de aanklacht werden bij een Duitsch offensief bijna 6000 burgers en 600 krijs gevangenen gedood. Kleine kin deren in stukken gesneden en menschen levend begraven. Op het vliegveld Twente is als gevolg van vonken uit een brandende kachel, een houten kerkgebouwtje, dat gebruikt werd om er katholieke diensten te houden, afgebrand. Drukte bij „Tante Pos". De Posterijen te Baarn hebben het in deze dagen erg druk. De dagelijksche hoeveelheid post kan thans het beste vervoerd worden perslede. (Anefo P.) Niet alleen in het binnenland, ook in het buitenland wordt in tens medegeleefd met die a.s. blijde gebeurtenis in ons Vor stenhuis. Zoo belde midden in den nacht een Nederlander uit Kopenhagen op „of het nieuws er nog niet was". Prinses Armgard, de moe der van Prins Rernhard, is op het paleis Soestdijk aan gekomen Zij zal tot na de geboorte van het Oranje kind de gast zijn van het Prxnseiyk Paar. Ook in het Astoria-Hotel arri- veeren dagelijks nieuwe gasten, die allen, naarmate de dagen verstrijken, ongeduldiger begin nen te worden. Intusschen is er voor de journalisten toch nog wel af en toe, in afwachting van „het" nieuws, een of ander te vermelden. Flauwe streek of sabotage? Gisterenmorgen b.v. is bij con trole geconstateerd, dat in één van de kabels van de telefoon verbinding tusschen de telex kamer van het ANP en de sa- luuïbatterij te Baarn een mes- snede is aangebracht. De verbin ding is echter niet verbroken ge weest. Het betreft hier een bo- vengrondlsche militaire lijn. Men vermoedt, dat het kwa- jongenswerk is geweest, alhoe wel de mogelijkheid, dat het een geval van sabotage is, niet uit gesloten mag worden geacht. De Cavallerie-zender zwijgt. De waarnemend commandant van de saluutbatterij te Baarn heeft in opdracht van den divisie- commandiant den „strijd" om de primeur tusschen de cavallerie en de artillerie beslecht. De „illegale" zender is tot zwij gen gebracht en achter slot en grendel geplaatst. De bedienings manschappen hebben opdracht gekregen de omgeving der ANP- telexkamer te verlaten. Ook de extra-wacht rukte weldra in. Spanning tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakije De Tsjechoslowaaksche auto riteiten hebben de grens met Hongarije bij Balassagyarmat gesloten „om een nieuwe depor tatie van Hongaren te verber gen", aldus verklaarde radio Boedapest. De Hongaren zijn overgebracht naar Precesice, waar zij „zijn verkocht aan de landbouwondernemers, voor prijzen van vijfhonderd tot duizend Tsjechische kronen per stuk", aldus voegde de radio er aan toe. „De Tsjechen, die de Hongaarsche arbeidskrachten kochten, zouden zeer verbaasd geweest zijn te bemerken, dat vrouwen en kinderen met de Hongaarsche mannen waren meegekomen, daar zij begrepen hadden, dat slechts werklooze Hongaarsche mannen als vrij willigers werk zouden komen zoeken". Dr. Tiso heeft, tijdens de voortzetting van het te Bratis lava tegen hem gevoerde pro ces, ontkend, dat hij bevel ge geven zou hebben tot vervolging van partisanen tijdens den Slo- w'aakschen opstand in 1944, al dus meldt radio Praag. Ook ont kende hij iets afgeweten te heb ben van de in Februari 1945 uitgevaardigde proclamaties, waarbij recruten van het Slo- waaksche leger werden opge roepen. Wel gaf hij toe, order gegeven te hebben tot het orga- niseeren van een Slawaaksch verdedigingscorps. Hongarije teekent het Vredesverdrag Het Hongaarsche parlement heeft, nadat de vier regeerings- partijen, de kleine boeren, de na tionale boerenpartij, de sociaal democraten en de communisten, tot overeenstemming waren ge komen, erin toegestemd, dat het Hongaarsche vredesverdrag door den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken te Parijs zal worden geteekend. Helicopter landt op de anguard ue joios u>etK.eK van de Engelsche koninklijke familie aan boord van het slagschip „Van' guard", op weg naar .Zuid-Afrika, werden gemaakt, werden per helicopter van boord gehaald, om naar Engeland te worden ge bracht. Het moment, waarop het vliegtuig landt op het dek van den oorlogsbodem. Ass Press P. Bierut, ex-voorzitter van de Poolsche Nationale Vergadering, is Woensdagmorgen in de Wet gevende Vergadering met 408 stemmen tot president van de Poolsche republiek gekozen. Van de 433 stemgerechtigden stemden alleen de Boerenpartij van Mikolaczjyk blanco. De bekendmaking van het resul taat der stemming werd met alge meen applaus begroet. Alleen de leden van de Boerenpartij onthiel den zich van bijvalsbetuigingen. De 55-jarige president is in de omgeving van Lublin (Oost Polen) geboren. Na als leerling-drukker werkzaam te zijn geweest heeft hij zich gewijd aan de belangen van de coöperatieve beweging in Polen. In 1933 werd hij tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens commu nistische propaganda. Daarna begaf hij zich naar de Sovjetunie. In 1943 wist hij met valsche papieren Polen weer binen te komen. De gekozen Poolsche president Beirut, heeft in een radio-rede het Poolsche volk aangespoord tot een drachtige samenwerking. Dr. Wladislaw Kiernik, vice. voorzitter der Poolsche Boeren partij, is evenals Mikolajczyk uit de regeering getreden. Hij was minister voor bestuursaangelegen heden. Omtrent een eventueel af treden van den derden minister, Czeslaw Wyceh, die als lid van de Boerenpartij de portefeuille van onderwijs heeft, wordt tot dusver niet gerept. Volgens radio War schau maakt het aftreden der beide andere ministers reeds een geheel nieuwe indeeling van het kabinet noodzakelijk. Dit zal ge schieden in overeenstemming met de jongste verkiezingsuitslagen, aldus de radio. De voorloopige Poolsche regee ring van Edward Osobka-Morwa- Delftsche studenten naar de mijnen? Daar de Technische Hoogeschool te Delft tijdelijk haar werkzaamhe den moet staken wegens gebrek aan kolen, heeft de beheerder der Ne derlandsche steenkolenmijnen de gelegenheid geopend voor studenten der hoogeschool om, zoolang de Technische Hoogeschool gesloten is, ondergronds in de mijnen te gaan werken. Er bestaat de mogelijkheid voor 250 studenten zich op te geven. Voor huisvesting wordt desge- wenscht gezorgd. Delftsohe studen ten die hieraan willen deelnemen, kunnen zich persoonlijk, telefonisch of telegrafisch melden bij de afdee- ling personeel der Staatsmijnen, tel. 4541 te Heerlen. ski heeft gisteravond haar ontslag bij d'en president der Poolsche re publiek, Bierut, ingediend. Deze heeft Cyrankiewicz, secretaris generaal van de socialistische partij, belast met de samenstel ling van een nieuwe regeering. Het nieuwe kabinet zal waar schijnlijk Zaterdag tijdens de vol gende. zitting van het parlement, beëedigd worden. Goudader ontdekt in Oranje-Vrijstaat In den Oranje-Vrijstaat is op 1465 meter onder den grond een goudader ontdekt, die op een na de rijkste in de geschiedenis is en naar schatting 2700 gr. goud per ton zal opleveren. De effec tenbeurs te Johannesburg rea geerde fel op het bericht van de ontdekking. VOOR DE KATHOLIEK.. JONGEREN CR GROEIT iets in Nederlano De katholieke jongeren, te lang op het tweede plan gedrukt treden naar voren met velerlei uitingen en op velerlei gebied. Zij ook zijn het, die a.s. Zondag in de Stadsschouwburg te Utrecht stelling zullen nemen tegen bepaalde meeningen en toestanden in binnen- en buiten land en anderzijds een oproep zullen richten tot alle katholie ke jongeren tot een beter katho licisme met meer gloed en meer strijdbaarheid. Immers, teveel kracht werd versplinterd met protesten (o.a. tegen de veroor deeling van Mgr. Stepinac) en meer dan ooit is het noodig iets positiefs te brengen, een wek roep te laten klinken voor het forum van het geheele katholie ke volk, speciaal gericht tot on ze eigen jongeren. Een massale opkomst naar Utrecht en een stoer doorvoeren van de daar te geven richtlijnen is de eerste daad, die onze katholieke jonge ren kunnen en zullen stellen. Daarvoor staat hun jong idealis me borg. Dit ook zal de moge lijkheid scheppen deze bijeen komst te maken tot het begin- signaal voor vele plaatselijke en parochieële activiteiten. De bij eenkomst, waarop geestelijke en wereldlijke autoriteiten aanwe zig zullen zijn, vangt te halfdrie aan; Joep Stollman zal als spre ker optreden. Zijne Em. Kard. de Jong zal eveneens de bijeen komst bezoeken en de vergade ring toespreken. Na een vergadering, die het bestuur van de Elfstedenveree- niging Woensdagavond te Leeu warden heeft gehouden en waarop de rapporten over den toestand van het ijs zjjn bespro ken, is bekend gemaakt, dat de reeds driemaal uitgestelde Elf stedentocht thans is vastgesteld op Zaterdag 8 Februari a.s. Het bestuur is tot deze beslissing gekomen, omdat volgens de weer berichten van het K.N.M.I. de vorst nog minstens eenige dagen zal aan houden en de wind, die in Friesland tot dusverre stormachtig blies, Woensdag veel minder krachtig is geworden. Het stuiven van de sneeuw is daardoor opgehouden en de banen zullen kunnen worden geveegd. Op vele deelen van de 200 km. lange route is daarmede van daag reeds een aanvang gemaakt Het ijs is op veel plaatsen slecht, berijdbaar is het echter volgens het bestuur van de Elfstedenvereeni- ging overal. Slechts een pieuwe storm, hevige sneeuwval of een plotseling invallende dooi kunnen thans nog dezen Friesdhen Mara thonloop tegenhouden. De route is nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zullen op zijn vroegst Vrijdag a.s. nadere gegevens volgen. Gelegenheid tot inschrijving be staat van Vrijdagochtend af, gedu rende den geheelen dag en den daarop volgenden nacht tot half vijf toe. Voor de tourrijders is de in schrijving geopend tot Zaterdag morgen 5 uur. De deelnemers moe ten zich voor deze inschrijving niet, zooals bij vorige tochten, melden in het beursgebouw, dat deze keer niet beschikbaar is, maar in café „De Groene Weide" te Leeuwarden. landbouw-aangelegenheden en an dere economische kwesties. In den nieuwen staat zouden deze com missies als ministeries worden op genomen. Het plan is slechts provisioneel dloch tot in details uitgewerkt, zoodat het bij falen van de con ferentie te Moskou zonder tijd verlies in practijk gebracht kan worden. De voorkennis van het bestaan van dit plan zou, naar men aanneemt, Maarschalk Soko- lowsky) den Sowjet-Russischen militairen gouverneur, onlangs op de bijeenkomst van den Bestuurs. raad gebracht hebben tot zijn be schuldiging, dlat de Britten en Amerikanen het rapport van d'en Raad aan de conferentie zouden saboteeren. Duitsche politieke leiders, wien van de hoofdpunten van het plan mededeeling is gedaan, zouden volgens een Britschen functiona ris, over 't algemeen niet enthou siast zijn. Zij vreezen name lijk, dat de Vereenigde Staten spoedig hun belangstelling voor Europa zullen verliezen en dat Duitschland, zoowel Oost- als West-, alsdan van de Sowjet-Unie afhankelijk zou zijn voor verkrij ging van grondstoffen, aldus de correspondent van de Daily Ex press. Volgens de Berlijnsche corres pondent van de Daily Express zijn de Britsche en Ameri kaansche regeeringen van plan een nieuwen Europeeschen staat te stichten, namelijk „West-Duitschland". wanneer de conferentie van de Groote Vier volgende maand te Mos kou te houden, niet tot een oplossing zou kunnen komen betreffende het Duitsche pro bleem. Britsche en Amerikaansche functionarissen te Berlijn hebben reeds ontwerpen gemaakt van de zen eventueelen nieuwen staat. Deze staat zou bestaan uit de hui dige Britsche en Amerikaansche zones; thans economisch giefusieeró waarbij de Fransche zóne zich eventueel zou kunnen aansluiten. De hoofdstad van den staat zou Frankfort zijn. Dezen zomer zou den verkiezingen gehouden worden voor een constitueerende verga dering. De regeering van den nieu wen staat zou haar eigen diploma tieke vertegenwoordiging in het buitenland hebben. Voorls zouden aan dezen staat BritschAmeri kaansche leeningen verstrekt wor den. Reeds is een bestuur-machi- nerie op gang gekomen, onder bi- zonale „uitvoerende commissies", gevestigd te Frankfort, Stuttgart en Minden voor financieele-, han dels-, verkeens-, voedsel- cn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1