starten DE VLIEGRAMP OP KASTRUP SNEEUWSTORMEN teisteren Ameland OPPOSITIE biedt tegen de Regeering op! Prins Bernhard breekt een lans Amsterdamsche banklooper beroofd van 25.000 De vakbondenverkiezingen in Berlijn De bonrtenlijst NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 6 Februari 1947 PAG. d berichten Getuigenverklaringen voor het Deensche Gerechtshof Voor de Niwin-actie Bijzetting van Geysendorffer Beurrnraatje Gemeenten en Wederopbouw Strikken en klemmen /an dr. Albering Alkmaar Ir. Albering, secreta- K.V.P., verzoekt ons ïlen, dat hem in het zijn rede voor den leider eenige dingen i gelegd zijn, die hü heeft, of die, aldus rgegeven, een andere rggereeren, dan met overeenkomt. Met jn bezwaar tegen een aaruit zou kunnen hij <fe heeren Weiter ewuste anti.Linggad- e van opzettelijke ou beschuldigen. Dit :t gedaan; wel is hij dat van de circulaire, daar als advertentie een misleidende in- nl. als zou de KVP le Rijkseenheid staan, vel het geval is. wordt geholpen rieken te Den Haag, svoorziening ernstig as gekomen, worden :rmijn aan kolen ge dag is n.l. in de Rot- haven aangekomen aansche s.s. „Harald met 1500 ton kolen De Amerikaansche en in de Waalhaven worden overgesla- >rgden op hun beurt rvoer naar de Maas- is men op het ezig met de overla- ;roote vrachtauto's, ekwamen spoed voor t naar de residentie Voor Den Haag is n dreigende ramp ifgewend. resultaat dat op de kman uitkomt tegen then kampioen Het- l Langendijk tegen hman Croshey start. i00 m. heeft Broek- m een sterken tegen' den Zweed Janemar, ;endijk in den baan egen den ons onbe- ch Hanslik. ij den vinden Don- rij dag plaats. i USTIGE DAG oote nieuws, anneer? onder rustig geweest SoestcTijk. H.M. de ïft haar dagelijksche i het park gemaakt. Bernhard vertrok m ten naar 's_Graven- le de wekelijkscne van den Oorlogsraad ren en bevond zich Utrecht op de bij- r Niwin. namiddag overhan- egatie van de 's Gr Tel— Vereeniging tot be- r Tuberculose aan een voor het Prin. bestemde oorkonde in die dagen, waar- landsche volk met Ede vreugde de tij- it van <fe geboorte »de prinselijk kind". Idenbarneveldt" if rokken 3 na eenige dagen ban van Oldenbarne- Mij. Nederland naar ertrokken met een nmachl aan boord, :waalven werden de meten, die het zwaar 3 nog met het land :n in het nachtelijk jderde de kolos zich ia trakade terwijl de zwijgend op het dek laard. Aan boord be- jataljons van het 4e, ;I, de 2e en 3e sectie een detachement n detachement tand- i afdeeling „Indische br. Uien 15.30—16.20; -1.03; witlof 5072; 50; Present van Enge, ■ppel 94. Febr. Winterpeen Ukool 62—83; rooc'e e kool 14—15; men 8— —10.80. •I 4 Febr. Vee- igevoerd: 139 runde, ette koeien, 1 stier, nuchtere kalveren, lammeren voor de nelk- en kalfkoeien Stug. 40 gel<fe koei- 75. Stug. 86 schapen i. Schapen f 60 ren f 32—f 58. 111 teiten f 30—f 150. en f 12—f 36. Stug. >en en hanen (roode 3.25f 4.per kg. men f 3.25—f 3.70. men f 6—f 12. 150 f 5.50. 50 konijnen ganzen f 18if 22. K, 6 Febr. 20000 14.90—18.10; 104000 11.1013.50; 2600 kg >.90; 70 kg spruiten witlof le soort 59 UIZEfN, 6 Febr. e kool 13,50—14,20, 30; 102000 kg roode afwijkend 12,10 10,11,10; 2000 8,70. O. en O. in IndonesiëOok aan de lichamelijke ontspanning van onze soldaten in Indonesië wordt veel aandacht besteed. De uit reiking van sportmateriaal aan de jongens. Stevens P. Is het toch de roerklamp geweest? In het gebouw van het Gerechts hof te Kopenhagen is een aan. vang gemaakt met het officieeie onderzoek naar de ramp met de KLM-Dakota op het vliegveld Kastrup op 26 Januari jl. De zitting werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeering, de KLM, de Amerikaansche legatie, de Deensche luchtlijnen en de bui- tenlandsche pers. De rechter opende dé zitting met een sympathiebetuiging van Denemarken jegens de nabe staanden van de Zweedsche slachtoffers. Een getuige, marconist Ander sen, verklaarde, dat hij uit het raam van het administratiege bouw eenige minuten voor het vertrek van het vliegtuig, een man in een blauwe regenjas een klamp voor het hoogteroer had zien dra gen. De man ging naar het stuur boord-hoogteroer en getuige zag hem het hoogteroer bewegen. Andersen vond d'it vreemd, daar het vliegtuig op het punt stond te vertrekken. Onmiddellijk na het ongeluk, voordat de roer- klamp was gevonden, zeide ge tuige tot een naast hem staan- den functionaris: „Het hoogte roer moet het ongeluk hebben veroorzaakt". Een andere getuige bevestigde, dat Andersien deze opmerking onmiddellijk na de ramp had ge maakt. De rechter zeide, dat het vlieg tuig behoorde tot een maatschap pij, wier hooge peil overal wordt erkend en dat de piloot een man was, wiens groote bekwaamheid en ervaring algemeen bekend was. De Deensche luchtvaartinspec- teur Dalbro zette uiteen, hoe de buiitenlandscihe vliegtuigen op het vliegveld: worden behandeld. De Deensche maatschappij neemt het toezicht op het vliegtuig, wanneer het geland is, over. In het algemeen wordt het richting roer geblokkeerd, het hoogteroer alleen in geval van hevigen wind. Een andere getuige verklaarde, dat hij kort na de aankomst van het toesitel bemerkte, dat het richtingroer niet geblokkeerd was, terwijl het scheen, dat het hoogteroer een beetje hing. Tijdens het officieeie onder zoek verklaarde de hoofdinspec teur van de luchtvaart, dat de ramp het gevolg is van het niet wegnemen van den roerklamp. Bij de lijkschouwing is komen vast te staan, dat Geyssendorf- fer tengevolge van kneuzingen is overleden. Hij was lijdende aan hart-aderverkalking, doch on dervond als piloot hiervan geen nadeeligen invloed. De hoofdinspecteur van den luchtvaart verklaarde voorts, dat het Deensche grondpersoneel geen schuld treft aan het niet verwijderen van den klamp. De fout lag in het onderhavige ge val geheel bij de bemanning van het vliegtuig. Gebrek aan voedsel en steenkool Hevige sneeuwstormen woeden over het geïsoleerde Ameland, dat nu geheel van de buiten wereld is afgesloten omdat het vliegtuig, dat de verbin ding Leeuwarden»—Ameland onderhoudt reeds eenige dagen den toeht niet heeft durven wagen. De sneeuw bereikt op sommige plaatsen op het eiland een hoogte van enkele meters waardoor ook het verkeer op het eiland zelf ernstig belem merd wordt. Er heerscht een groot gebrek aan versche groenten en fruit en ook raakt de voorraad krachtvoer voor het vee uitgeput. Van dit laatste zal men niet alle bonnen, die voor dit tijdvak aangewezen zijn, kunnen honoreeren. De ijs toestand op de Waddenzee is nog zeer slecht. De harde wind van de laatste dagen heeft vele wakken in de ijsmassa, die zich van Ame land tot de Friesche kust uitstrekt, veroorzaakt waardoor het onmo gelijk is vanaf het eiland de Frie sche kust te voet te bereiken. De postboot heeft sinds 14 December j.l. dat is in 53 dagen den over tocht slechts 14 maal kunnen vol brengen. Ook aan steenkool is er gebrek op het eiland, maar men kan zich behelpen met hout. De eilandbewoners zien met verlangen uit naar het einde van de sneeuwstorm en de daarmee terug'keerende mogelijkheid van contact met het vaste'and. De verbinding met Schiermonnikoog. Sedert Zaterdag had Schiermon nikoog geen verbinding met den vasten wal. Woensdag echter r\E OPPOSITIE, met name van de Partij van de Vrijheid en van de Communisten, gebruikte gisteren de belangen van de gepetnsionneer- den, om op te bieden tegen de Re geering, toen het wetsontwerp in zake het verleenen van een uitkee- ring ineens aan gepensionneerden in de Tweede Kamer verder behan deld werd. Aanvankelijk leek het, of de instemming, welke gisteren in de Katner bleek, voor afkeer had plaats gemaakt, want alle sprekers gaven te kennen, dat zij door het betoog van minister Beel, die de verlangens om de uitkeering te verhoogen, had afgewezen, teleur gesteld waren. De Minister moest eohter voet bij stuk houden, en toen mevrouw Fortanier-de Wit haar amendement, om op een bepaalde wijze tot verbetering van de uitkee ring over te gaan, met kracht van argumenten handhaafde, zette mi nister Beel zich schrap: de Regee ring zou het geheele ontwerp terug nemen, als het amendement aange nomen werd. Dat vond mevrouw Fortanier natuurlijk niet leuk, ze meende, dat de Kamer onder hoo- gen druk gezet werd en de commu nist Hoogkarspel zei, dat er gespeeld werd met het lot der ongelukkige menschen. Men ziet, dat er zwaar politiek bedreven werd! K.V.P. en P.v.d.A. gaven, resp. bij monde van de hee ren v. d. Brug en van Vliet te ken nen, dat zij zouden tegenstemmen, de Regeeringspartijen lieten van zelfsprekend de Regeering niet in den steek. En met 45 tegen 15 stem men sneuvelde het amendement, De eerste landelijke „Niwin" con tact bijeenkomst vond gistermiddag plaats te Utrecht in den Stads schouwburg, in tegenwoordigheid van Minister Fievez, mr. J. A. Jonk man, Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, Gen. von Freitag Drabbe, mr. ter Pelkwijk, 'burge meester van Utrecht en tal van an dere militaire en burgerlijke auto riteiten. Na de vertooning van een Mari- ne-Leger-film over het leven van de militairen in Indië, opende Prins Bernhard als voorzitter van de Ni win de bijeenkomst, en heette allen op de eerste landelijke bijeenkomst van de Niwin van harte welkom. Onze doelstelling is, aldus Prins Bernhard, door de samenkomsten de Niwin-gedachte in een zoo groot mogelijken kring uit te dra=en en- met een actieve en enthousiaste medewerking te bereiken, dat de Niwin in zoo kort mogelijken tijd werkelijk zal uitgroeien tot wat het bedoelt te zijn: een nationale in spanning. Help ons den wensch van wijlen Koningin .Emma: „Laat Ne derland groot zijn in de dingen waarin een klein land groot kan zijn," voor de Niwin in vervulling te doen gaan. Onze gemeenschappelijke taak zie ik zoo, dat wjj bereiken, dat alle Nederlanders, ongeacht rang, stand of positie, ongeacht hun godsdienstige richting of politieke overtuiging als een greote familie de zerg voor alle militairen in Indië en burgers, die onder gelijke omstandighe den leven, op zich nemen. Z.K.H. begreep en waardeerde dat er binnen bepaalde groepen de dringende noodzaak voor geestelijke zorg wordt gevoeld. De financieele consequenties van deze acties zullen vergeleken met de eischen, door de algenoeene welzijnsverzorging te stellen in den regel klein zijn. Bij deze acties ligt het zwaartepunt bij de geestelijke zorg. Bij enkele be volkingsgroepen en in enkele deelen van het land heerscht de meening dat het deelnemen aan een actie voor een bepaalde groep het steunen van de Niwin overbodig maakt. De Prins herhaalde, dat de Niwin- actie een zaak is, die alle Nederlan ders gelijkelijk aangaat, en zeide: „Wij hebben een prachtig doel voor oogen: alle Nederlanders zorgen ge meenschappelijk voor alle militairen en burgers, die in Indië leven. Moge in alle streken van ons land en in alle gelederen van ons volk de roep uit deze samenkomst worden ge hoord en door ons allen worden verbreid, de roep die beteekent: Onze landgenooten ginds, militairen en burgers rekenen op ons, zooals wij oP hen, zij ginds en wij hier vormen een groote gemeenschap,' onafscheidelijk met elkaar verbon den." De directeur van het Centraal Bureau Niwin, ir. F. van Rijn, gaf vervolgens een uiteenzetting van de structuur en een korte uiteenzetting betreffende de voorgeschiedenis en het ontstaan van de Niwin. Gedurende de pauze onderhield Prins Bernhard zich met de pers vertegenwoordigers, die tijdens een ongedwongen gesprek gelegenheid kregen inlichtingen te vragen aan den vorstelijken voorzitter over de Niwin en wat daarmede samen hangt. Het bleek dat Prins Bernhard als voorzitter volkomen op de hoogte is van alles wat de Niwin en bet werk in Indië betreft. Voorts bleek dat de Niwin bij de peiling van de verlangens onzer jongens op het ge bied van de artistieke ontspanning ondervond, dat deze voor 65 pet. uitgaat naar serieuze ontspanning. Meer dan de h elft houdt van goede muziek en goed tooneel. De verhou ding tusschen de bevolking en de Nederlandsche soldaten is prima. De waarna het wetsontwerp zonder h. st. aangenomen werd. Er was nogal wat geredekaveld over de kosten. Minister Beel zei, dat deze 22 mil- lioen bedroegen, maar dan alleen wat de lasten voor het Burgerlijk Pensioenfonds betreft; er komen voor het gdheel nog eenige slordige millioenen bij! Nl. voor de Marine 1.4, Oorlog 2, en Spoorwegen 6 mil- lioen, dat wordt in totaal dus 31.4 millioen. Zou het amendement wor den aangenomen, dan werden die kosten 33 millioen, resp. 40 millioen, als de minimum-uitkeering, zooals mevrouw Fortanier wilde, gebracht zou worden op 500 gld. Als Marine, Oorlog en Spoorwegen ook meer zouden moeten geven, zou het totaal van de lasten der uitkeering resp. 47 of 57 millioen bedragen. Dit adhtte de Regeering onaannemelijk. Net als vroeger, is de Minister van Finan ciën er ook nog. De Minister vond het reëeler, de zaak voor 1947 nog eens onder het oog te zien, het gaat nu om een uitkeering gerekend over het jaar 1946. kwam een vliegtuig bestuurd door den piloot L. T. N, de Liefde naar het eiland om zeven passagiers welke om dringende reden naar den vasten wal moesten naar Leeuwarden en Valkenburg te vervoeren. Post werd vandaag niet vervoerd. Het plan is Donderdag post en de nog achtergebleven per sonen per vliegtuig te vervoeren. De moeilijkheden, die den sneeuwval en de aanhoudende vorst Maandag en Dinsdag in het spoorwegverkeer veroor zaakten, waren Woensdag 5 Februari grootendeels opge lost. Mede dank zij het feit, dat de dagen langer zijn ge worden, zijn de vertragingen minder talrijk dan in de vo rige vorstperiode. De dienst AmersfoortEde wordt aangevuld met een diesel- trein. Werden op 3 Februari in hel etmaal 25 kolentreinen met in to taal 1071 beladen wagens uit de mijnstreek naar alle deelen van óns verkleumde land vervoerd, op 4 Februari reden 26 kolentreinen met in totaal 1113 wagens. On danks de slechte weersgesteldheid- een verheugende stijging dus. Ne gentien treinen met in totaal 1017 leege wagons keerden naar de mijnstreek terug. Onder groote belangstelling had Woensdagmiddag op Wes- terveld de bijzetting plaats van de bij den vliegtuigramp omge komen K.L.M.-piloot G. Geysen dorffer. Op z'n laatste tocht werd de bekende vlieger begeleid door de vele vrienden en collega's van uit de vliegwereld, terwijl de tevens aanwezige K.L.M.-direc teur dhr. Plesman een afscheids woord sprak tot den ontslapen piloot. Ook door een tweetal persoonlijke vrienden van den overledene werd het woord ge voerd. Op de Oosterbegraaf plaats te Enschede werd het stoffelijk overschot van den eveneens bij den vliegtuigramp omgekomen tweeden bestuurder G. J. Rietman, ter aarde besteld, in aanwezigheid van talrijke Twentsche sportvliegers en een deputatie van de K.L.M. -Gezag voerder Parmentier en Ds. Oos- tep, welke laatste de plechtig heid leidde, spraken afscheids woorden uit. Te Boxtel werd ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den telegrafist S. M. A. Pijnen burg. Na een plechtige H. Mis van Requiem werd aan de groe ve het woord gevoerd door den K.L.M.-vertegenwoordiger dhr. A. O. L. Strijkers, terwijl een broer van den overledene een dankwoord sprak. Aanwezig was o.a. de burgemeester van Boxtel. De Effectenbeurs te Amsterdam vertoonde Woensdag hoegenaamd geen teekenen van opleving, maar wel kon worden geconstateerd, dat het publiek zich bijna geheel afzijdig hield. Op de staatsfond- senmarkt werd geregeld behoor lijke belangstelling aan d'en dag gelegd voor de nieuwe 3—3 y, pet. eonversic'.eening, maar de om zetten waren toch niet groot. Beginbeurs werd afgedaan tegen 100 1/8, maar weldra zakte de koers in en later in den middag Hollandsche jongens stellen veel be lang in de levenswijze en de ge woonten van de Inlandsche bevol king. Dikwijls komt het voor, dat onze soldaten op eigen gelegenheid tot in het TRI-gelbied „doordringen" om op hun gemak een praatje met de bevolking te gaan maken, wat nog steeds een riskante onderne ming is, die door een verdwaalde kogel ontijdig kan worden afgebro ken. Voor de cantinewagens besbat groote belangstelling. Niet minder dan 150 aanbiedingen voor een be schikbaar stellen van cantinewagens voor onze jongens over zee zijn van diverse gemeenten binnengekomen. DE 17-jarige landbou wer J. S. uit Echt wilde kraaien gaan schie ten en verborg zich daar toe, gewapend met een jachtgeweer, in een bie- tenkuil. Vermoedelijk bij het neerzetten ging het geweer af, waardoor de jager een schot in de borst kreeg. Toen hulp arriveerde bleek hij reeds te zijn overleden. Een vroolijker bericht van tusschen de Limburgsche heuvels: het vermaarde oud-Limburgsche schut tersfeest zal dit jaar wor den gehouden te Sant- fort-Ittervoort op 6 Juli a.s. Voor het eerst na den bezettingstijd zullen a.s. Zondag weer ski- wedstrijden gehouden worden in Nederland, en wel in de Zandvoortsche "duinen. Er blijken dus nog aangename aspecten te zijn aan deze sneeuw val. ïjï Er zijn in de luchtvaart nog initiatie ven te over. Een daarvan namen de Denen, die Woensdag een voorloo- pi©en luchltaxid-ienst openden tusschen de ei landen Seeland en Fu- nen. Op het ijs aan beide zijden van de Groote Belt worden vliegvelden aan gelegd. de eerste vrije ^eiermarkt in Nederland na den oorlog zal gehou- het bestuur van de vak groep goederenvervoer langs den weg wordt thans een collectieve pensioenregeling uitge werkt, waarbij alle be roepsvervoerders hun personeel kunnen onder brengen. Als het door gaat kunnen 50.000 man den worden te Nijkerk op de Veluwe op Maandag 17 Febr. a.s. Met Pa- schen in zicht wint dit bericht aan belangrijk heid. ïj; Teneinde de pa tiënten van het sanato rium Het Loo ontspan ning in hun isolement 'e verschaffen, heeft het ^Irene-fonds 'n smalfilm- apparaat beschikbaar ge steld'. sH De heer Lovink benoemd tot ambassa deur van Nederland te Moskou is naar zijn di plomatieke post vertrok ken. ïfc In opdracht van tot dé gelukkigen behoo- ren. sjc De werkgevers van de autobusbedrijven die rijden op Groningen, zijn ingegaan op de door de buschauffeurs geëisch- te loonsverhooging. De dreigende staking, die Woensdag zou beginnen, zal dus gelukkig niel doorgaan. Het residen tie-orkest is Woensdag vertrokken naar de licht stad, Parijs. Het orkest zal daar een vijftal con certen geven, waarna het Maandag weer op haar basis zal terugkeeren. Een duizendtal zakenlie den uit Westbrabant, die le Breda vergaderden over hun auto's, die kort na de bevrijding door het M. G. werden gevorderd en niet terug gegeven, heeft een comité van ac tie gevormd, welke hun belangen in dezen zal be hartigen. Pijnlijke na weeën uit een ohaotischen tijd. ik Na besprekingen met de regeering te heb ben gevoerd, is de gen.- majoor der mariniers M. R. de Bruyne, comman dant der A-divisie op O. Java Woensdag per sky- master weer naar Bata via vertrokken, ik Uit New York is vertrokken een KLM-vliegtuig iret als passagiers een acht tal Canadeesche piloten, bestemd voor Schiphol. Zij zullen daar door een KLM-instructeur worden opgeleid, ik In de volgen de maanden zal Noor wegen 2000 ton bevroren visch naar de Sovjet- Unie uitvoeren. Resolutie overhandigd aan Minister Beel Zooals wij reeds eerder mee deelden, heeft de vereeniging v. Nederlandsche gemeenten de vorige week Woensdag te Nijme gen een vergadering gehouden, waarin de Nederlandsche ge meentebesturen uiting hebben gegeven aan hun verontrusting over den gang van zaken bij den wederopbouw. Aan het slot van deze vergadering is een resolutie aangenomen, waarin de ter ver gadering naar voren gekomen bezwaren zijn samengevat en de regeering wordt verzocht de in de resolutie in het belang van een snellen wederopbouw be pleite voorzieningen zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. In deze vergadering werd een delegatie aangewezen, bestaan de uit de heeren mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten; mr. B. M. Barger, burgemeester van Venlo; ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom; mr. B. Kolff, burgemees ter van Vlissingen; C. G. Mat- ser, burgemeester van Arnhem: M. Arkema, directeur van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, welke delegatie de resolutie aan den minister-pre sident, den minister van binnen- Woensdagmiddag omstreeks half twee is de 60-jarige A. P. Moerman, banklooper van de N.V. Kasvereeniging in het ge bouw Keizersgracht 181 door twee onbekende personen neer geslagen en van z\jn tasch, in houdende ongeveer f25.000 en eenige cheques op banken hier ter stede, beroofd- De daders zijn ontkomen. De heer Moerman ging, als ge woonlijk, om kwart over elf zijn dagelijksche ronde maken, die be staat uit het wegbrengen van effec ten naar verschillende kantoren, waarna hij deze tonde nog eens maakt om de gelden te innen. Toen hij zich naar de firma Hobijn en Scheffer, die op de eerste etage van het gebouw Keizersgracht 181 ge vestigd is, begaf, ontmoette hij op landsche zaken, dr. L. J. M. Beel, zou aanbieden. Deze aan bieding heeft Dinsdagmiddag plaats gehad. De voorzitter van de delegatie, de heer Oud, was in de gelegen heid den inhoud van de resolu tie uitvoerig nader toe te lich ten. Minister Beel, die de dele gatie geruimen tijd in audiëntie heeft ontvangen, toonde groote belangstelling voor deze aange legenheid en zegde toe aan de naar voren gebrachte wenschen ernstig aandacht te zullen schen ken. Te Arnhem werd onder groote belangstelling ue etusie smui ge legd voor den herbouw van de bekende Walburgkerk te Arnhem, welke tijdens den slag om Arnhem werd verwoest. Tijdens de plechtigheid. Anefo/Ren. werd in hoofdzaak gehandeld te gen 99 7/8 a 99 15/16. Overigens bewogen de Nederlandsche staats papieren zich op ongeveer het peil van gisteren en de affaire was gering. Voor pandbrieven als mede gemeentelijke en provin ciale obligatiën was de belang stelling minimaal en de affaire was hiermede in overeenstem ming.. Op de locale aandeelenmarkt was weinig Ie doen en evenals gisteren kon geen bepaalde tendenz worden aangegeven. Koninklijken waren we derom hooger on werden tegen 368'/, verhandeld. Er besiond wel een,ge vraag en deze vraag was voldoende om eer.' koersstijging van een kleine 5_tal punten te bewerkstelligen. Op de scheepvaartmarkt ging het even eens zeer kalm ;oe. De koersen waren onveranderd of een kleinigheid lager. Op de industriemarkt waren de incou rante soorten verdeeld; zonder dat zich groo'e verschillen openbaarden. De toonaangevende aandeelen echter kon den Zich alle een kleinigheid verbete_ ren De bankaandeelen werden, tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. De omzet'en in cultuurfondsen waren minimaal. Van de tabakken werden alleen Delimaa'schappij verhandeld tegen 127; voor zoover suikeraandee. len genoteerd werden waren deze no teeringen een frac le lager. Voor de rubberaandeelen werder. in hoofdzaak bied- of laatkoersen opgegeven. Van aandeelen walvlschvaart was wederom eenig materiaal in de mark' dat "tegen lOO'/t procent werd opgenomen Pro longatie 2 1/4 procent. kJ EERWAARDIGE ver wik- kelingen ontstaan rond de voor de maand Februari vast gestelde verkiezingen voor het nieuwe bestuur van den Berlijnschen Eenheidsvakbond Frei Deutsche Gewerkschafts- bund. Het ingrijpen van de geallieerde Kommandatura heeft het zeer twijfelachtig gemaakt, of deze met zeer veel spanning tegemoet ge ziene verkiezingen doorgang zullen kunnen vinden. De Kommandatura heeft name lijk geen goedkeuring gehecht aan de door de het huidige bondsbestuur opgestelde ver- kiezingsschema, ook niet na dat de aanvankelijk voorge stelde procedure op verzoek van de bezettingsautoritei ten in meer demoeratischen zin gewijzigd was. De FDGB is verreweg de be langrijkste organisatie in den Berlijnschen stad-staat. Hij om vat een half millioen leden en is in elk geval -het machtigste in strument in handen van de voor standers van het politieke een- heidsstreven. Het huidig bestuur van den vakbond is ongeveer een jaar geleden gekozen, in den tijd, dus waarin het eenheidsstreven van socialisten en communisten zijn hoogtij vierde. Zijn samen stelling weerspiegelt dan ook niet meer de politieke verhoudingen, zooals die sedertdien gegroeid zijn. De vrees; dat de door het Vakbonds_ bestuur ontworpen stemregeling er op berekend was de oude verhouding'en te bestendigen; bad de kommandatura doen besluiten een herziening te eischen. Over deze herziening wó| in de gelederen van den vakbond een scherpe strijd gevoerd die in een com., promis geëindigd was. Daarin was vastgelegd dat het bondsbestuur aan_ zienlijk zou worden uitgebreid en dat een deel der bestuurders door directe verkiezingen' zou worden uitgebreid en dat een deel der bestuurders door di recte verkiezingen zou worden aange wezen. Het is kenschetsend voor de tot nog toe bestaande verhoudingen; dat het officieeie partijorgaan der so_ ciaal-democra'ische partij naar aan leiding van dezen strijd beef vastge steld dat hierbij de minderheidsleider in het bestuur de soc. dem. dr. Suhr; Fransch orkest in ons land Te 'sGravenhage arriveerde het „Orchestre Colonne" dat in het kader van de Fransch-Nederland- sche cultureele overeenkomst een serie concerten in ons land zal geven. Het gezelschap dat uit 85 personen bestaat heeft zijn intrek genomen in de hotels Rauch en Kurhaus. Hedenavond wordt de eerste uitvoering gegeven in het gebouw voor Kunslen en Welen- schappen te 's-Gravenhage. voor het eerst gelegenheid had zijn af wijkende meening te motiveerer.' en dat voor het eerst een geheime stemming werd gehouden. De oppositie die op democratische gronden directe stem ming eisch.e; bleef daarbij met 21 te gen 63 stemmen in de minderheid doch desondanks werden aanzienlijke ver beteringen In het kiessysteem aange. brach;. Deze zijn evenwel niet vol doende geweest om de geallieerde autoriteiten ervan te over uigen dat de demoqratie in den FDGB ten volle ge waarborgd is. Niet alleen in den FDGB doch ook in de geallieerde komman datura is veel strijd gevoerd over de nieuwe regeling. De Sovjet_vertegen_ woordiger heeft er zich op het stand punt gesteld dat de democratie eischte dat de regeling aan den FDGB zelf werd overgelaten. De bezetting had zich volgens hem in dezen strijd niet te mer.gen. Daarentegen waren er drie overige vertegenwoordigers het erover eens dat de democratie in het Duit- sche volk nog eenige leiding behoeft. Zij vonden dat dit ook weer bleek uit het gereviseerde ont werp, dat in hun oogen nog geen waarborgen genoeg bood, dat de meening der vakbondsleden vol doende tot haar recht zou komen. Daar de Kommandatura slechts met algemeene stemmen beslis, sinigen kan treffen, is zij uiteen gegaan zonder tot een besluit te zijn gekomen. De verkiezingen, waaraan in politieke kringen een zeer groote beleekenis wordt toe gekend, zijn nu een weinig zwe vend geworden. De vraag is thans of van de zijde van het bestuur der FDGB zal worden getracht, haar toch door te zet ten en welke houding de bezet ters in de drie niet Sowjet-Rus- sische sectoren van Berlijn er tegenover zullen innemen. In elk geval zal de afloop van dezen merkwaardigen politieken strijd in en om een zoogenaamd niet-politiek lichaam van groote beteekenis kunnen zijn voor de ontwikkeling van de democrati sche beginselen in Duitschland. SPOOKGESCHIEDENIS TE BAARN Het telex-apparaat in den journalistenkamer in het Asto ria Chalet te Baarn heeft een van de werksters in het hotel een ware schok gegeven. Het toestel stond eenige oogenblikken stil, omdat er van Den Haag uit niet gezonden werd. Een werkster kwam bin nen en stofte plichtsgetrouw ook het apparaat af, toen er plotseling werd gezonden en de schrijfmachine begon te „tik ken", als bewogen door een on zichtbare hand. Dit was voor haar te veel, gillend van angst snelde zij met wapperende stof doek de deur uit. Het kostte moeite haar ervan te overtuigen, dat een telex-ap paraat geen spookinstrument is. de trap een onbekend persoon, die hem met een tasch een slag op het hoofd toebracht, zoodat hij naar be neden viel. Daar stond een mede plichtige van den dader, die hem nog een slag op het hoofd gaf, waarop Moerman het bewustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft hij zich in verbinding gesteld met de politie, die dadelijk een onder zoek instelde. De laatste overval op een banklooper van de N.V. Kasver eeniging dateert van 20 jaar gele den. Deze was toen door den looper zelf geënsceneerd. De daders moeten zich reeds da gen van te voren voorbereid hebben om te weten te komen, hoe laat Moerman precies bij de fa. Hobijn en Scheffer komt en dat hij dan een goedgevulde tasch bij zich heeft. Voor het tijdvak van 9 t.m. 22 Februari 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA KB KC 701 (.Strook no. 4) Algemeen 59-6 750 gram suiker, boterh.- strooisel óf 1500 gram jam, stroop enz. óf 750 gram chocolade of sui kerwerk 59-7 1 ei 59-8 500 gram sinaasappelen Bonkaarten KD KE 701 (Strook no. 4) Algemeen 60-3 250 gram suiker, boterh.- 60-4) strooisel, óf 500 gram jam, stroop enz., óf 250 gram chocolade of suikerwerk 60-5 1 ei 60-6 1000 gr. sinaasappelen Bonkaarten MA MD 701 (Strook no. 4) 59-4 suiker 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., óf 500 gram stroop, jam, enz., óf 250 gram cho colade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. T 69 T 70 2 rantsoenen tabaks artikelen V 70 200 gram chocolade en/of suikerwerk, óf 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz., óf 400 gram jam, stroop enz. X 69 2 rantsoenen tabaksart. X 70 100 gram chocolade en/of suikerwerk, óf 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz., óf 200 gr. jam stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 7 Februari worden gebruikt. Op de suiker bonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of suikerwerk verkrijgbaar. Op de bonnen voor versnaperingen kan mer, desgewenscht ook suiker of jam koopen. De volgende bonaan wijzing voor suiker en versna peringen zal op Donderdag 20 Februari plaats vinden. De bon nen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Febr. a.s. ingeleverd worden bij een handelaar in groenten en/of fruit. HË KRANTEN melden helaai iedere week vlieg-ongeval len. Hoeveel menschen sterven er lederen dag, ook in ons land tengevolge van verkeersonge lukken! De dood loeft langs den weg en in de lucht, de techniek en het vernuft ten spijt. We le zen over dergelijke berichten met een betrekkelijke luchthar tigheid heen. Maar wanneer we ons nu, op dit oogenblïk, ter wijl ge dit leest, eens even be zinnen, één enkel oogenblil maar, vallen ons als vanzelf d Psalmwoorden uit de Mis va', vorigen Zondag te binnen: Om geven hebbeji mij de zuchten van den dood..... De strikken van het doodenrijk hielden wij vast, de klemmen van den dood lagen voor mij gereed...." Een derge lijke overweging kan van tijd tot tijd zeker geen kwaad: de krantenberichten zullen er ons wel geregeld aan helpen herin neren. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3