Nieuw LEEUWARDEN BEREIDT ZICH VOOR OP DEN ELFSTEDENTOCHT ■nii! Nederlandsche vliegtuigen bij Soerabaja beschoten BESCHUITEN MET MUISJES STAAN KLAAR Stagnatie van den invoer veroorzaakt kolenschaarschte Voor Alkmaar en omgeving Toestand van het ijs maakt een andere route noodzakelijk Geen tocht- voor mooi-weer rijders Waar men zich kan meiden Het niet-uitvoeren van doodvonnissen J Koningin verleent gratie Waarom schieten jullie niet?'1 Minister Huysmans beantwoordt interpellatie wÊ^SMÊÊÊ Drie vliegtuigen neergestort Vijfde doodvonnis voltrokken HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11146 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.l. 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |-|ET ZIER ER werkelijk naar uit, dat de historische Elfstedentocht, tiet grootste sportevenement in Nederland, dat slechts dan georganiseerd kan wor den, wanneer de natuur een diepen winterslaap is ingegaan en dientengevolge in 38 jaar tijds thans eerst voor de negende maal kan wordep gereden, a.s. Zaterdag doorgang zal vinden en dus is Leeuwarden begonnen zich gereed te maken voor de ontvangst van de duizenden deelnemers. De telefoons in de hotels staan niet meer stil. Iedere trein brengt deel nemers de stad in, honderden baanvegers zijn aan het werk gegaan, wakken worden afgezet en het café „De Groene Weide" wordt in gereedheid gebracht voor de inschrijving der deelnemers. Het zal geen tocht worden voor mooi-weer-rijders, zelfs niet als het Zaterdag goed weer is; een waar schuwing voor „zwakke broeders" is zeker op zijn plaats. De Friezen zelf hebben bijna geen pleziertochten ondernomen wegens den slechten toestand van het ijs. Het is welis waar betrouwbaar, maarer heeft zich tijdens den dooi van eeni- ge weken geleden een laagje water op gevormd, dat onder een snerpen den Oostenwind tot een hobbelig ijsvlak is bevroren. Een groot deel van de route zullen de rijders over dit weinig egale ijs moeten afleggen. Bovendien zijn sommige vaarten tijdens den dooi opengebroken, waardoor op deze plaatsen de schot sen zijn vastgevroren en van een baan nauwelijks sprake is. Ten slotte heeft de Oostenwind hier en daar stuifzand over het ijs gejaagd <en het valt zeer te betwijfelen of dit doelmatig verwijderd kan worden. De sneeuw tenslotte zal door het werk der baanvegers, die gisteren in heel Friesland aan den slag zijn gegaan, de deelnemers weinig hin deren. Het weer is tot dusver gun stig. De wind is bijna gaan liggen en het is droog vriezend weer. Een nieuwe route. Doordat er enkele stukken in het 200 km. lange traject zijn waarvan het ijs onberijdbaar is, heeft men een nieuwe en tot dusverre nog niet gebruikte route moeten vaststellen, waar bij de deelnemers o.a. van Sta voren tot Workum over het IJsselmeer langs de Friesche kust en langs Hindeloopen zul len moeten rijden. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van den Elfstedentocht, dat het traject buiten de kusten van Friesland is geleid. Het ijs is hier bijzonder fraai, spiegel glad, hard en nog onbereden. De route is thans als volgt vast gesteld: Leeuwarden, Sneek, IJlst, Woudsend, Sloten (over Sloter- meer, waarbij de deelnemers de linkerbaan moeten berijden), van Sloten weer over het Slotermeer terug naar Woudsend (waarbij op nieuw links moet worden gehou den), Heegermeer, Fluesen, Sta voren, over zee langs de kust naar Hindeloopen, weer over zee langs de kust naar Workum, dan het De deelnemers aan den wedstrijd van den Elfstedentocht moeten in de Friesche hoofdstad starten. Da mes mogen hieraan niet deelne men. De tourrijders kunnen echter in alle elf steden een aanvang met den tocht maken. Hieronder volgt een opgave van Starttijden voor de tochtrijders in de diverse steden met het adres van inschrijving: Leeuwarden, fi uur, café „De Groene Weide"; Sneek, plm. 7,15 uur, café Sijbes- ma; Slooten, plm. 8 uur, Stads Herberg; Stavoren, plm. 4,30 uur, café Kuperus; Hindeloopen, plm. 4,45 uur, hotel „dé Zwaan"; Wor kum, plm. 5 uur, hotel „de Wijn berg"; Bolsward, plm. 5,15 uur, café Boermans; Harlingen, plm. 5,45 uur, Schouwburg; Franeker, plm. 6 uur, café Saakstra; Dokkum plm. 6,30 uur, firma Raadsma. De start in Leeuwarden is voor wedstrijdrijders om 5,30 uur van af de loods Friesche kolenhandel aan de Harlinger Trekvaart. Daar zij 1 K.M. moeten loopen naar het eerste berijdbare ijs op de Schenkenschans, zal zich hier waarschijnlijk weer de traditio- neele hardloopwedstrijd ontwik kelen. Hetzelfde geldt voor de tourrij ders, die een half uur later, dus om 6 uur, uit de verschillende café- tjes langs de Lange Marktstraat worden losgelaten en die ongeveer 15 minuten moeten loopen alvo rens de Schenkenschans te hebben bereikt. land in naar Barga (waar het ijs zoo slecht is, dat men eenige hon derden meters zal moeten loopen), Bolsward, Hichtum, Arum, Harlin gen, langs de Ried' naar Franeker, langs de Berlikummerrijd, Blik vaart tot den weg naar Finkum (opnieuw zullen daar hoogstwaar schijnlijk de schaatsen afgebonden moeten worden omdat het ijs tot Finkum nog met een klein laagje water is bedekt; indien dat niet tijdig bevriest zullen de reizigers hier bijna 2% km. moeten loopen), van Finkum gaat dé tocht tot bij Oudkerk naar de Wijde Murk, Dokkum, van Dokkum aanvanke lijk dezelfde route terug tot Oud- kerk, dan verder langs de Murk, Bonkevaart naar Leeuwarden, op nieuw 100 m. loopen bij Kamster- buren over NoOrderbrug tot de finish bij de Oldenhove. Het verleenen van onderdak. Radiowagens met luidsprekers reden gisteren door Leeuwarden en schalden een verzoek door de be sneeuwde straten van de mooie Friesche hoofdstad voor de bewo- ners tot het openstellen van hun huizen om alle deelnemers aan den tocht onderdak te verleenen. Het resultaat was bevredigend, maar of het voldoende zal zijn wanneer morgen de groote stroom uit alle deelen van het land aankomt, valt nog te betwijfelen. Intussohen stroomen de tele grammen binnen, vele van schaat senrijders, die zich reeds voor dén tocht opgaven, andere van hen, die om onderdak vragen. De tekst van een der telegram men luidt: „Hheumatiek belet mijn aanwezigheid." Het was geteekend door Pim Muiier, den thans 85- jarigen vroegeren secretaris van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, den man die in 1890 als eerste den Elfste dentocht volbracht en op wiens in- stignatie dé Friesche Ijsbond in 1908 de eerste officieele elfsteden tocht organiseerde. Vacantie-trips en chocolade- reepen. De drie eerst aankomenden van den wedstrijd wacht een gratis vacantie-reisje naar Amsterdam. Telegrafisch bood gisteren de di rectie van het Victoria-Hötel te Amsterdam dezen drie rijders een gratis verblijf van drie dagen met een introducee in het hotel aan. Duizendén Kwatta-reepen zijn naar de controlepost bij Bolsward vervoerd, waar de Bredasche Cho coladefabriek aan iederen deelne mer gratis een reep en een kop heete cacao zal verstrekken. Ook bij andere controleposten worden ijlings koek- en zopietentjes op geslagen. De eerste crack van den wed- strijdtocht is in Leeuwarden gearriveerd. Het is de kleine, maar stevige J. J. van der By nit Julianadorp, die in 1940 op de tweede, in 1941 op de 5e en in 1942 op de 3e plaats eindigde. Poolsche president verleent amnestie Bierut is zijn werkzaamheden als president van de Poolsche re publiek begonnen met volledige kwij tschelding van straf te ver leenen aan. kolonel Jan Rzepecki, die als bevelhebber van de onder- grondsche organisatie Win (Vrij heid en Onafhankelijkheid) tot acht jaar gevangenisstraf was veroor deeld en aan vier van zijn mede- veroordeelden. Vijf andere kre gen verlichting van straf. In politieke kringen te War schau beschouwt men deze am nestie als een verzoeningspoging van de regeering, die uit deze on- dergrondsche beweging goede Poolsche vaderlanders, die in een onmogelijke positie zijn gekomen door aan de bevelen van de „Poolsche regeering" te Londen gehoor te schenken, hoopt terug te winnen. Te Soerabaja zijn in den cen- tralen sector eenige overvlie gende Nederlandsche vliegtui gen boven eigen gebied met mi trailleurs en luchtdoelgeschut beschoten. Ook werd een Ne derlandsche patrouille met luchtdoelgeschut, mortieren en mitrailleurs onder vuur geno men. Nederlandsche troepen hebben met artillerie en mortie ren het terrein gezuiverd. Naar aanleiding van het repu- blikeinsche communique over de gebeurtenissen te Soerabaja deelde de militaire woordvoer der o.m. het volgende mede: in plaats van 4500 man Nederland sche troepen, waarvan het re- publikeinsche communique mel ding maakt, opereerden slechts twee Nederlandsche patrouilles van twee tot drie peletons. In de volgende dagen werden meer troepen ingezet om orde en rust in het nieuw-bezette gebied te garandeeren. Alle verdere ac ties werden uitgevoerd met for maties van ten hoogste een com pagnie. Verschillende vluchten werden uitgevoerd, waarbij op de terugtrekkende tri-troepen werd gevuurd. Het is niet on mogelijk, dat daarbij onder de burgerbevolking slachtoffers zijn gevallen. Te Batavia werd Maandag zoowel in den oostelijken als in den westelijken sector een Ne derlandsche patrouille bescho ten. In den zuid-oostelijken sec tor werd Dinsdag een Neder landsche patrouille met mortie ren en lichte wapens onder vuur genomen. In den sector van Bandoeng is een Nederlandsche patrouille op eigen gebied met geweren, mortieren en automa tische wapens beschoten. In den westelijken sector van Semarang stuitte Woensdag een Nederlandsche patrouille we derom op een republikeinsche bende, die, met achterlating van enkele dooden, door mortiervuur achter de demarcatielijn werd teruggedreven. Een hoeveelheid wapens werd in beslag geno men. Ook in den oostelijken sec tor werd een bende van Neder- landsch gebied verdreven. Een Nederlandsch vliegtuig werd hier beschoten, doch niet ge raakt. Bij al deze gevechten leden de Nederlandsche troepen geen verliezen. De beide registers van geboorte, welke speciaal vervaardigd zijn voor de aangifte van het nieuwe Prinsenkind in de gemeente Baam. (A-H.F. P.) Mr. Bevin onderteekent vijf vredesverdragen. iu ..e. i Office te Londen onderteekent mr. Ernest Bevin, minister van buitenlandsche zaken van Engeland, de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland Ass. Press P. Vragen aan den minister Het lid der Eerste Kamer, de heer Brandenburg, heeft aan den Minis ter van Justitie de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de enkele uitzönderingen daar gelaten niet plaats vindende ten uitvoerlegging van rechterlijke uit spraken, waarbij aan de schuldig verklaarden de doodstraf is opge legd, in breede kringen der bevol king opzien baart? 2. Is de minister bereid mede te deelen of juist is het bericht, dat de minister van plan zou zijn alle ge vallen, ook de ergste, ter gratiever- leening voor te dragen (vgl. Friescih Dagiblad van 16 Januari 1947)? 3. Indien juist is, dat verzoeken om gratie van ter dood veroordeel den zijn afgewezen, is de minister dan bereid mede te deelen waarom ook in die gevallen, waarin voor be trokkenen geen rechtsmiddel meer openstond, het doodvonnis niet werd voltrokken? 4. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijke gedragslijn uit een oogpunt van generale preventie ernstige afkeuring zou verdienen, afgezien nog van het feit, dat ieder onnoodig uitstel van executie straf- verzwaring van den veroordeelde zou beteekenen? 5. Is de minister bereid voor de in de vragen sub. 3 en 4 bedoelde ge vallen onverwijlde tenuitvoerlegging van de rechterlijke beslissing te be vorderen? 6. Is de minister voorts bereid te bevorderen, dat de beslissing op gratieverzoeken van doodvonnissen met aanmerkelijk grooter snelheid zal worden gegeven dan tot dusver het geval was en dat bij afwijzing van het verzoek executie onverwijld plaats vindt? Prof. Romme weer te Batavia Woensdag is Prof. Romme van zijn oriëntatie-reis door Indonesië te Batavia teruggekeerd. Het laatst bracht hij een bezoek aan Soerabaja. f Jan Seegers liep den Elfstedentocht C EEGERS, onze bekende athleet, is één der enthousiaste deelnemers van den Elfstedentocht. Van 1929 af heeft hij er geen enkele gemist. Dit jaar is hij een der eersten die zich op weg - naar Leeuwarden heeft bege ven. Voor de zesde maal zal hij zijn Friesche door- Zoopers voor den monster- tocht onderbinden, maar de 200 km. langs de elf steden legt hij reeds voor de zevende maal af, want in Juli 1943 heeft hij den tocht, zij het in twee da gen, loopende afgelegd: op 6 Juli liep hij in 18 uur 130 km. en op 7 Juli nog 80 km. in ruim 11 uur; den 210 km langen af stand afleggende in 29 u. en 37 min. in totaal. -. Soestdijk is rustig De spanning van pers en publiek rond de komende groote dag neemt merkbaar toe. Er zijn verschillende menschen die blijkbaar niet meer op het nieuws kunnen wachten en daarom zelf maar wat verzinnen. Allerlei menschen in den lande meenen beter geïnformeerd te zijn, dan zij die bij „de bron van het nieuws" verkeeren. Zoo belde zelfs een dame het ANP te Baarn op niet de positieve mededeeling: „Er is een prinsje geboren" en de vraag: „Waarom is er nog niet geschoten?" Er is echter geen enkel nieuws te melden, en niemand van de „inge wijden" verwacht in de komende uren het bericht dat allen met groote vreugde zullen begroeten. In Bussum waren verpleegsters naar de radio gaan luisteren, zij verstonden een bericht niet goed, en trokken de verkeerde conclusie dat er reeds een Oranje telg geboren was. Zij liepen de straat op waar juist een kerkklok luidde. Dat klok gelui nam alle twijfel bij de meisjes weg en luid joelend zetten zij hun tocht voort. Een hotelhouder, die vroeg wat er aan de 'hand was, or ganiseerde op het hooren van het „nieuws" een feest voor zijn gasten. Een uurtje later echter was alles weer stil. Looze geruchten! Inmiddels worden de voorberei dingen voor den nationalen feestdag in Baam ijverig voortgezet. Een groepje padvindsters maakt reeds beschuiten met muisjes klaar. De verbinding tusschen de saluutbatte- rij te Baarn en het ANP aldaar zal weldra per radio mogelijk zijn, zoo dat de „kwetsbare" telefoonlijn niet meer de eenige verbinding is. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de „aanslag" op deze lijn een kwajon gensstreek is geweest. Gisterenavond deelde Baron Baud, die nu zijn intrek heeft genomen in het Paleis Soestdijk, mede, dat geen nieuws te mel den was. Intusschen gaat het leven op het Paleis Soestdijk normaal door. Niets wijst er op, dat het heugelijk nieuws zeer binnenkort te verwachten is. H. M. de Koningin maakt dagelijks een wandeling door het besneeuw de park. H. K. H. Prinses Juliana wijdt een groot deed van haar tijd aan so ciaal werk, hetgeen tot haar nor male dagtaak behoort. Ook Z. K. H. zet zijn normale werkzaamheden voort. Hij bevindt zich regelmatig op „de Zwaluwen berg" nabij de Hollandsche Radmg. waar hij zijn hoofdkwartier als in specteur generaal der Land- en Zeemacht heeft. Een enkele maal zijn er gasten ten paleize, doch het is slechts een enkeling, die voor dringende zaken ten paleize is ontboden. Zoo bracht b.v. gisterenavond Generaal Spoor een bezoek aan H. M. de Koningin. De drie prinsesjes gaan iederen morgen prompt op tijd naar school. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat in het Astoria-chalet het leven een zelfde regelmaat vertoonde. Er wo nen thans 27 journalisten, persfoto grafen en radiomenschen, die zich een schijn van rust trachten te ge ven en elkaar onderling met valsche berichten kippenvel bezorgen. Aan het einde vail de ver gadering van de Tweede Ka mer van gisteren kwam aan de orde de interpellatie van den heer Haken, communist, over de brandstoffenvoorzie- ning voor verwarmingsdoel. einden. De heer Haken stelde een tiental vragen aan den Minister. Hieerin vroeg hij o.m. of de minister kon mededeelen, welke speciale voorzieningen getroffen zijn om de ziekenhuizen, scholen, tehuizen voor ouden van dagen van brandstoffen te voorzien als mede welke maatregelen zijn ge nomen om de gezinnen met kleine kinderen en de alleenwonende ouden van dagen voorrang te ver leenen. Ook vroeg hij den minis ter of deze bereid is, naast het vervoer van kolen per spoor, eveneens andere transportmidde. len in te schakelen, zooals de wa gens van beroepsgoederenvervoer langs den weg, van de particu liere transportondernemingen, ais- mede van het leger. De commu nistische spreker vroeg om extra voedsel voor de mijnwerkers en ten slotte of het juist is, dat bij werving van arbeidskrachten voor de mijnen, arbeiders die bekend staan als communist, worden ge weerd. De Minister van Economische Zaken, de heer Huysmans, schet ste de kolensituatie. Voor den oorlog waren wij verplicht, de noodige kolen in te voeren, om dat wij niet de soorten kolen had den, welke de industrie noodig had'. Ware dit wel het geval ge weest, dan zouden wij voldoende gehad hebben aan de opbrengst der mijnen, nl. 13% millioen ton. Thans doen zich bijzondere vraagstukken voor door den onregelmatigen aanvoer door stakingen, het stagneeren van den invoer uit Duitschland en den strengen en vroeg inval lenden vorst. Ondanks alle krachtsinspanningen is men er helaas niet in geslaagd, den noodigen huisbrand bijeen te krijgen H.M. de Koningin heeft gra verleend aan P. D. Daalhuizc en B. H. Trap, beiden tot de dbod straf veroordeeld bij sententic van het Bijzonder Gerechtshof 1< Arnhem en aan W. van Gronin gen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonde Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien vein deze veroor deelden is de doodstraf vervan gen door een levenslange gevan genisstraf, Willem van Groningen, reserve officier te Utrecht, werd door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage, wegens vrijwillige dienst neming bij het Legioen Neder land! en het afleggen van den eed op den Führer ter dood veroor deeld. I yyiÉ H d a Prinses Margriei maaki aan de hand van zuster Huidekoper een wandeling in de sneeuw rond het paleis Soestdijk. Buurman P. Zestien personen gedood Een viermotorig Cubaansch lijn- toestel van den dienst Havanna- Rome is 160 kilometer ten Westen van Madrid te Pedro Bernardos in de Sierra de Gredos neergestort. Alle inzittenden, drie passagiers en acht leden der bemanning, zijn omgekomen- Reuter meldt uit Parijs, dat na bij het dorp Locmaria-Plouzane in Bretagne een Fieseler-Storch van de Fransche Marine is neergestort, waarbij twee marine-piloten den dood vonden. Naar men zegt ver loor het toestel tijdens acrobatische toeren in de lucht een vleugel. Tengevolge van de mist is giste renmorgen bij Pietermaritzburg, de hoofdstad van Natal, een vlieg tuig in een plantage neergestort. De drie inzittenden van het vlieg tuig, dat niet voor een luchtmaat- schappij vloog, kwamen om het le ven. Kolenprijs tijdelijk verhoogd Het Directoraat-Generaal van de prijzen deelt ons mede, dat met ingang van 6 Februari de detail prijzen van vaste brandstoffen in verband met verkeersmoeilijkhe den tijdelijk mogen worden ver hoogd met 10 cent per hectoliter resp. f 1,30 per ton. Verdere ver hoogingen zijn niet toegestaan. Het eigen verbruik der my,, was in 1946 1.187.000 ton, om cit productie thans aecuut te verhoo- gen zijn reeds verscheidene maat regelen genomen, welke bekend zijn. Op langen termijn zullen ook maatregelen genomen worden, in de eerste plaats technische en door het in gebruik nemen van meer arbeidskrachten. Het streven is om door gezonde sociale voor zieningen den mijnarbeid aan trekkelijker te maken. De volks huisvesting is voor dé Mijnstreek een bijzonder punt van zorg. Een belooningssysteem ligt ook in de lijn der dingen, al mag dit niet ontaarden in een jaagsysteem. De extra-productie huisbrandkolen wordt geheel voor huisbrand be schikbaar gesteld. De rest gaat naar de industrie. In normale tij den was 30 pet. der productie in Limburg huisbrand. Aan de mijnen en den handelis opdracht gegeven, voorrang te verleenen aan de voorziening van ziekenhuizen, scholen, e.d. Het beroepsvervoer is volledig inge schakeld voor zoover mogelijk. Alle geproduceerde kolen zijn tot nu toe van de mijnen afgevoerd. Opstapeling vindt niet plaats. Het betreft hier in dezen moeilijken tijd een prestatie van belang van ons verkeerswezen, waarbij in aanmerking moet worden geno men, dat de Spoorwegen vroeger 13.000 kolenwagens hadden en nu de helft. In Februari wordt verwacht 291.000 ton kolen, hoofdzakelijk voor de industrie. Men heeft te voren kunnen kiezen of men ko len of turf wilde hebben. De tijd van regelmatig spek en eieren voor de mijnwerkers te distribueeren is nog niet aange broken. Wel wordt er naar ge streefd. Spr. is erin geslaagd 200.000 kg spek, 1 millioen eieren beschikbaar te «tellen als extra voorziening. Bij de werving van arbeids krachten zijn geen klachten ver nomen met betrekking tot het weren van communistische arbei ders. Verschil wordt er niet ge maakt, maar wordt wel gewaakt tegen a-sociale elementen. Nadat de heer Haken (CPN) bad gerepliceerd en de heer Ne- ierhorst (PvdA) eenige vragen ver de turfproductie had gesteld -aarop minister Huysmans be oogde, dat het delven van turf hans niet mogelijk is en dat met 1 Maart de turfdistrilbutie vrij zal komen, werd de interpellatie hier op gesloten. Het zesde opgeschort Het doodvonnis tegen G. Rolle- ma, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewe zen, is gisteren voltrokken. De tenuitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien van P. J. Gerrits, wiens gratieverzoek eveneens door H.M. de Koningin werd afgewezen, is opgeschort op grond van het feit, dat de Bijzon dere Raad van Cassatie aan den Minister van Justitie heeft mede gedeeld, dat in verband met een door den veroordeelde ingediend verzoekschrift om herziening van de sententie, waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld, opschor ting der executie gewenscht was. De Woensdagmorgen geëxecuteerde G. Rollema behoorde tijdens de be zetting tot een groep handlangers, van de Duitschers. Hij stond voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht wegens medeplichtigheid aan en uitlokking van een politieken moord op de burgemeesters van Someren en As ten in Augustus 1944. Op 13 Febru ari 1946 veroordeelde het Bijzondere Gerechtshof heirn deswege ter dood. Op denzelfden dag werden zijn vier medeplichtigen aan den moord eveneens ter dood veroordeeld. Petrus Johannes Gerrits te Til burg zou in begin 1944 aan den SD hebben verraden de heeren J. M. v. d. Mortel en F. G. H. P. M. van Spaendonck, tengevolge hiervan, zouden genoemde personen overle den zijn. Gerrits werd door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogen bosch ter dood veroordeeld. Britsche vrouwelijke minister overleden Miss Ellen Wilkinson, de Br,, sche minister van Onderwijs en het eenige vrouwelijke lid van het Britsche kabinet, is op 49-jarige leeftijd in het St. Mary-zieken- huis te Londen overleden. Zij be hoorde tot de Labourpartij, waar van zij dikwijls „het onstuirpige stormvogeltje" werd genoemd. Zij had een universitaire opleiding genolen, beoefende de journalis tiek en trad op als propagandis te. Miss Wilkenson geraakte dik wijls in moeilijkheden met de autoriteiten en werd meermalen door haar emotionaliteit midden in een toespraak tot tranen ge bracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1