GECONCENTREERDE AANVAL OP HET SNEEUWFRONT PIET BOENDERMAKER TEN GRAVE GEDRAGEN Voor duizenden guldens textiel onder den vloer Oost-lnd HET Ci TR v PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 7 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Een vaart met hindernissen AGENTSCHAP SCHOORL J Voorzitter van prijzencommissie was lid der firma Beurspraatje Marktberichten Maar Machtige doorbraak naar Bergen Op verzoen van de gemeente Alkmaar zijn vrijwilligers van de aldaar gesta'tionneerde pioniers en 2e compagnie T.T.N. Woens dagmiddag uitgerukt om den strijd aan te binden tegen het onderdeel „sneeuw" van Koning Winter's leger. Twee auto's vol met soldaten reden naar het front, dat lag aan den weg naar Bergen. Zij waren bewapend met schop pen en een voortreffelijken geest en stelden er een eer in „het ge meen te dienen' door d'e sneeuw weg te halen, die Bergen vol komen van Alkmaar isoleerde. De strijd scheen eerst hopeloos toen zij de vijand ontmoetten. Een dek van twee meter dikke sneeuw, waarboven een ijskoude wind blies met een regen van zwiepende sneeuwvlokken Onder de leiding van luitenant Peerdeman werd de schop ter hand genomen en begonnen de helden van het vaderland de ge weldige massa af te graven. Spoed'ig stootte de schop op de vaste klinkers, en aan den kant van den weg vormde zich een nooge muur van recht afgegra ven sneeuwblokken, een ver schansing tegen de stuivende sneeuw en den feilen wind. De bevelhebber, luitenant Peer deman, ging vooraan in d'en strijd. De jongens volgden hem en onze sneeuwredacteur schaamde zich over zijn dikke, warme jekker én zijin daarin weggestoken, niets- doend'e handen. De soldaten werkten als paar den. Toen de avond viel, konden zij slechts noode den strijd! staken. Donderdagmorgen kwam het einddoel al in zicht. Het zien van den spitsen toren van de Bergensche melkfabriek gaf den jongens de kracht om de laatste ruk te geven. Van Bergen uit hadden de in woners ook het initiatief geno men en werkten gestadig naar de militairen toe. Donderdagavond konden de 2 partijen elkaar de hand reiken over het laatste hoopje sneeuw. Als de soldaten straks met ver lof gaan wandelen op den Berger- weg en zij zien de autobus rij den, komt hun de volle eer toe zich in rechtmatige trots op de borst te slaan en te zeggen: „Dat is ons werk". Voorwaar, het is een prestatie EEN STANDBEELD VAN CHRISTUS Men schrijft ons: Dat Pater Frehe O.P. belang stelling toont voor de oprichting van een standbeeld voor Christus is, vanzelfsprekend, zeer begrij pelijk. Deze, in Alkmaar, zoo po pulaire priester, wenscht, even als zijn geloofsgenooten (en ge lukkig ook tallooze andersden kenden), dat het standbeeld ten spoedigste worde onthuld Begrijpelijk, dat Pater Frehe zich afvraagt: „Wie kunnen daar nu tegen zijn?" Pater Frehe en ik hebben bei den lezen geleerd van de Eerw. Broeders der St. Jozefscholen te Nijmegen en goed geleerd en ik twijfel er niet aan, of de Pater zal een behoorlijk cijfer voor dit leervak gekregen hebben. De bekende Dominicaner Pater van de St. Jozefparochie te Alk maar heeft, in dit geval, echter niet goed gelezen. In zijn artikel, in het nummer van het Nieuw Noordhollaindsch Dagblad van 4 Februari, spreekt Pater Frehe over de protestanten. In de 2e alinea zegt de Pater: „Het Verwonderde ons, dat vooral in het laatste artikel (van onder. geteekende dd. 25 Jan.) een ze kere bezorgdheid naar voren kwam, als zouden de protestanten zich aan de plaatsing van dit standbeeld kunnen ergeren en mogelijk in verzet komen." Welnu, ik heb in het geheel nilat „gegeneraliseerd1". Integen deel!. Ik weet zeer goed, dat ér (tegenwoordig) slechts eeh kleine groep van protestanten bestaat, die bezwaren maken tegen het maken en aanbrengen van beel den of gelijkenissen. Ik sprak dan ook van „een minderheid" en „enkelen" en wees er Op, dat de groote meerderheid van de be volking van Alkmaar (waaron der toch zeker ook zeer vele pro testanten behooren) zal Instem men met de oprichting van een standbeeld van Christus Koning. Overigens is het artikel van Pater Frehe (zooals trouwens al zijn pennevruchten) zeer lezens waard en leerrijk. Ik moge van deze gelegenheid gebruik maken, om te Wijzen op (slechts) één zinsnede uit het ar tikel van Pater Frehe, In de 5e alinea schrijft de Pa ter: „Waarschijnlijk zal dit moe ten worden toegeschreven aan den drang naar liturgie, die de laatste jaren onder de protestan ten nauwelijks meer te stuiten is," Zulks is volkomen bekend en juist en 't is wellicht niet onrede lijk om onder de aandacht van de katholieken te brengen, dat het noodzakelijk is, (fat zij hun kenmis omtrent de H. Liturgie verdiepen. Dit is trouwens in hun belang- als dat van hun protes- tantsche broeders en zusters. Want liturgie houdt in apologie. E. J. J. A. KLINKUM. Alkmaar, 1947. Op den feestdag van St. Agatha. om in anderhalven dag tijds den weg naar Bergen weer voor het verkeer begaanbaar te maken. Luit. Peerdeman deelde ons mede, dat vermoedelijk de weg naar Egmond ook zal worden vrijgemaakt en daarna Alkmaar zelf. De busdiensten naar Bergen en Schoorl gaan voorloopig nog over Koedijk en langs den Helder- schenweg VOOR HET KIND Het comité te Alkmaar e.o. voor den verkoop van Weldadigheids- zegels en kaarten „Voor het Kind" hield zijn slotvergadering, die wegens ziekte van den voorzit ter, den heer Figée, onder leiding stond van mevr. Wittop Koning van der Sluijs. Tegenwoordig was mede de eere.presidente mevr. Koelma. Met groote voldoening kon worden medegedeeld, dat, dank zij aller medewerking, ook dit jaar de verkoopactie voor de post zegels en prentkaarten weer een groot succes is geworden en een omzet heeft bereikt van 129.000 postzegels tot een bedrag van f 13,903, waarvan verkocht wer den door het comité: in de hall van het Postkantoor f 6206; in de buitengemeenten f 2254; aan de kantoren en bedrijven f 3121. Bovendien werden verkocht 10.830 prent- en briefkaarten. De vele medewerksters werd hiervoor een woord van warme hulde gebracht. In het bijzonder kwam daarvoor in aanmerking mej J. H. M. Jacobse, die als administratrice wel het leeuwen aandeel in de werkzaamheden heeft gehad. Doch ook de dames de Wolff-Peereboom c-s., die bij de bedrijven voor een bedrag van f 3121 hebben omgezet en de da mes uit de gemeenten buiten Alkmaar, wier omzet f 2254 be liep, waarvan alleen te Heiloo door mevr. Boom f 850 werd ver kocht Onder een kopje thee met ver snaperingen werd mej. Jacobse een stoffelijk huldeblijk aange boden en onder de andere mede werksters een aantal prijzen uit gereikt voor de meeste zitbeur- ten. Het comité wenscht tenslotte ook gaarne allen te danken, die gehoor gaven aan den wenk van dit jaar: „Koopt Kinderzegels en Kaarten: Zij brengen geluk. U zelf en de Kinderen". Zij allen mogen de overtuiging met zich dragen weer vele misdeelde kin deren vreugde en geluk te heb ben gebracht. Tot volgend jaar! Zwemwedstriiden uitgesteld De nijpende kolenschaarschte noodzaakte de „Alkmaarsche Waterratten" de kringwedstrij den, welke op Zondag a.s. wa ren vastgesteld, voorloopig uit te stellen. MEDEDEELING In het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1913 is opgenomen het besluit van den raad dier ge meente van 13 Juni 1946 tot wij ziging van het uitbreidingsplan. in-onderdeelen Allernaarder Hout en omgeving. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, A. KCXELMA, burgemeester. R. VEENDORP, secretaris. Alkmaar, 4 Februari 1947, ALKMAAR Sinds eenige. dagen zwerft in de omgeving van Rochdale een jong zwar hondje. Kenteekenen: ong. half jaar oud, zwart met witte plek ken, lief. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstr., Alkmaar. 7 FEBRUARI 1866. Alkmaar is er steeds op uit geweest verbin dingen tot stand te brengen met omliggende gemeenten. Zoo werd o.a. een trekvaart Alk maarHoorn gemaakt. Van 16651682, toen eindelijk een accoord door den Hoogen Raad werd goedgekeurd, was deze vaart een voortdurende twist. Alkmaar h.ad het onderhoud vanaf de Friesche poort, door Rustenburg tot aan de Mijzer kade en verder tot den Walings- dijk Alle bruggen e.d. kwamen voor rekening van de stad, 7 Februari 1866 nam de raad van. de stad nog een besluit over bruggen e.d. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Ondertrouwd: Engel Visser en Cornelia Reek; Johannes Groen en Elisabeth Moorman- Johannes M. van den Berg en Elisabeth van de Burgt; Johan A. Barhorst en Elisabeth C. Blokdijk; Antonie B. G. Nagte- gaal en Alida J van Ginkel; Gerhardus J. van ter Tholen en Margaretha den Adel; Johannes F. de Ruyter en Alida' Tronk. Overleden: Gerrit van den Brink, 63 jaar. RAADSVERGADERING OUDORP Onder voorzitter schap van burgemeester Bakker kwam de raad dezer gemeente voor het eerst in 1947 bijeen, tot het afwikkelen van eenige loo- pende zaken. Het voorstel de voetbalvereeni- ging de Randers een leening te verstrekken van f 500 tegen 2% pet. 's jaars werd met algemeene stemmen aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. om ook in deze gemeente de 10 pet. salaris- verhooging van ambtenaren inge volge richtlijnen van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken aan te nemen. Van Ged. Staten was een schrij ven binnengekomen, waarin goed keuring werd gehecht aan de ge- meentebegrooting 1946 en aan de begrooting van het woningbedrijf, terwijl voorts een kasgeldleening zou worden aangegaan van f 60.000. Dr. Destree, die als gemeente geneesheer reeds 20 jaren in tij- delijken dienst is, werd met al gemeene stemmen benoemd in vasten dienst. Zijn spreekkamer zal nu verhuizen naar een lokaal in het gemeentehuis, daar geen andere mogelijkheden aanwezig zijn. In de politieverordening is een aanvullende wijziging opgenomen waarin wordt bepaald, dat een ieder bij sneeuwval verplicht is voor zijn eigen perceel den weg of straat schoon te houden. (Deze aanvulling bleek inderdaad drin gend noodig.) De gemeentebe- grooting zal gedurende 14 dagen voor de daartoe bevoegde perso nen ter inzage blijven liggen, waarna beslissing zal worden ge nomen. De onkosten van het O.L. onderwijs, gezien het aantal leer lingen, zijn uitermate hoog geble ken, daarom zal worden bezui nigd, o.a. op de telefoonkosten, daar de aansluiting zal worden opgeheven. Tenslotte werd besloten, dat de gemeente bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinse lijk Gezin per leerling een bedrag van f 0.30 ter beschikking zal stellen voor de schoolfeesten. K.A.B. HEILOO De tooneelavond, welke voor de afd. Heiloo op 9 Februari e.k. zou plaats vinden, is uitgesteld tot 16 Februari (het Brunogebouw is niet verwarmd). Ook de plaatsbespreking zal dus niet op den bekenden datum zijn. „DAMCLUB HEILOO" JUBILEERT Het 10-jarig bestaan werd op intieme wijze gevierd in de Rus tende Jager. Na het openingswoord door den Onder groote belangstelling, vooral van de zijde van de schilders had Donderdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Bergen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van Plet Boendermaker. Rond het graf, gedolven aan den voet van een besneeuwde spar, had zich een groote kring van vrienden en belangstellen den geschaard. De gemeente Betgen was verte genwoordigd door het voltallig col lege van B. en W., de gemeente Amsterdam door den heer L. J. Hendriks, administrateur van het Gemeentemuseum, die nameri3 het Bestuur van de hoofdstad een fraaie krans voegde bij de schat van bloe men, die de groeve bedekte; er wa ren kransen en bloemstukken van familie, vrienden en schilders. VVV was vertegenwoordigd door de hee- ren J. Roggeveen en J. Haakman. De oude generatie van schilders van de Bergensche School, waarvan de overledene de grootste steunpi laar was, was vertegenwoordigd door de schilders Matthieu Wieg man, A. Colnot, C. J. Maks, Charley Toorop; verder zagen wij den beeld houwer Tjipke Visser en de schil ders Herm. dé Jong, C. Baard, Jan Ponstijn, Edgar Fernhout, en van de nieuwe generatie van jonge schilders Jaap Min, Karei Colnot, C. Jansen, Jaap Sax, Martin Uyten- bosch, Henk v. d. Idsert, A. Bos Ëijssen, Jaap de Carpetttier, Jaap dé Leeuw en vele anderen. Jan Ponstijn sprak namens de schilders van de Bergensche School en herinnerde eraan, hóe de naam Boendermaker onverbrekelijk aan de Bergensche School verbonden is; hoe hij in het begin van deze eeuw de jonge kerels, die gedreven wer den door enthousiasme en werklust stimuleerde door den aankoop van hun werk: hij herdacht in dank baarheid de gastvrijheid, die de schilders steeds In Huize Boender maker mochten ondervinden en hoe de overledene met slechts enkelen van de oude school Bergen trouw bleef. In de geschiedenis van Bergen en van de Berger School zal de naam Boendermaker steeds in dahkbare herinnering blijven, want door zijn schenkingen en tentoon stellingen in binnen- en buitenland heeft Boendermaker den naam van Bergen en van de Bergensche School bekend gemaakt. Daarom zal zijn nagedachtenis bij velen in dankbare herinnering blijven. Burgemeester Dr. W. Huygens wilde zich namens het gemeentebe stuur kwijten van de plicht den overledene dank te brengen voor de groote rol, die hij in Bergen ver vuld had. Tenslotte sprak M. Uyten- bosch namens de jonge schilders, voor wien Boendermaker in korten tijd veel gedaan had. De oudste zoon, Cèes Boenderma- bcr sprak een woord van dank na mens de familie voor de belangstel ling en de eer aan den overledene bewezen. voorzitter werden eenige éénacters ten tooneele gebracht (foor de leden van de damclub onder lei ding van den heer A. Borst. Met veel succes werd opgevoerd „Mijn heer Pums als meid alleen" en „Spoedgeval". De conferencier was de heer A. Krom, d'ie zich op zeer ver dienstelijke wijze van zijn taak kweet. Dit zeer geslaagde feest werd besloten met een gezellig samen zijn. FRIESCHE TURF HEILOO Hoofden van gezin nen van 65 jaar en ouder, zieken (met doktersbewijs) en kraam vrouwen (tot 6 weken na de be valling), woonachtig in Heiloo, kunnen schriftelijk een toewijzing voor Friesche turf aanvragen op het Raadhuis (bodekamer). De prijs bedraagt f 2,25 per 100 stuks, aan huis bezorgd. SOCIALE ADVIES-COMMISSIE HEILOO Dezer dagen is door den wnd. burgemeester ge ïnstalleerd een commissie van advies inzake de door de ge meente te behartigen aangelegen heden van socialen aard. De commissie bestaat uit mevr. A. Rus-Klomps en de heeren J- Schuijt, D. de Jager, J. de Vries en J. Bolten; de voorzitter zal in de eerstvolgende vergadering door de commissie uit haar mid den worden aangewezen, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd de heer N. Th. Mul, adjunct-commies le klasse ter secretarie, Raadhuis, kamer 6, die gaarne alle aan de commissie ge richte brieven enz, in ontvangst zal nemen. Wij zoeken een actiei AGENT, bezorger voor de gemeenten SCHOORL en GROET Gegadigden gelieven zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling te wenden tot ons Bureau: Langestraat 42 te Alkmaar DE KWESTIE JACHTHAVEN AKERSLOOT. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering te Akersloot kwam o.m. ook de kwestie van de jachthaven ter sprake. De heer Otte (PvdA) wenschte toen een openbare behandeling, daar de wnd,. burgemeester het beter vond deze zaak in comité af te doen. De heer Otte stond hierin echter niet alleen. Ook de heer Putter (KVP) wenschte een open bare bespreking over een kwestie die reeds eerder stof deed op waaien. Er wordt met belangstelling naar de verdere ontwikkeling uitgekeken. JAARVERGADERING „KLEIN GRONDBEZIT" HEERHUGOWAARD De Landarbeidersvereeniging „Klein Grondbezit" hield Maandagavond jl. in café Veenboer haar eerste jaarvergadering sinds 1943. De opkomst was door het slechte winterweer gering. Tot penning meester van de vereeniging werd benoemd de heer Anker, ambte naar ter secretarie, in de plaats van den heer A. Ruiter, die naar Warmenhuizen vertrok. Uit het door den penningmees ter uitgebracht financieel over zicht bleek, dat in 1944 en 1945 de aflossingen op de schuld voor de krachtens de Landarbeiderswet uitgegeven landarbeidersplaatsjes zeer gunstig is geweest. Zes ie- den hebben evenwel nog achter stand in betaling. In één geval constateerde het bestuur grove nalatigheid, waarom betrokkene zal worden aangemaand den ach terstand in betaling ten spoedig ste te voldoen, daar anders het gemeentebestuur moet worden voorgesteld om het plaatsje te naasten. De ledenkas bleek leeg te zijn, waarom beSloten werd om de contributie van f 0.50 te verhoo- gen tot f 1.De contributie over 1948 moet flög geïnd' wor den, terwijl die over 1944 en 1945 slechts gedeeltelijk werd geïnd, zoodat de bode binnenkort de nog verschuldigde contributies zal in nen. Besloten werd om m de woning, bewoond door J, Bijvoet, welke eigendom is van de ver eeniging, een verbetering aan te brengen, zulks op verzoek van het gemeentebestuur. De in 1944 tot èn met 1946 pe riodiek afgetreden bestuursleden Jb. v. Langen, W. Groenland en A. Quant werden bij acclamatie herkozen. In de vacature-P. Ta- mis werd gekozen de heer Veld man. Tenslotte werd nog besloten de leden er me© in kennis te stellen waar de aaidappelsproei- machine te bevragen is en de le den te adviseeren om, indien bun woning dringend herstelling nöo- dig heeft, waarvan bericht te doen aan den voorzitter, opdat kan worden getracht voor drin gend noodig herstelwerk de noo- dige materialen te verkrijgen via het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht. De agenda werd! vlot afge werkt, waarna de voorzitter, bur gemeester Sutman Meijer, de ver gadering sloot. HEERHUGOWAARD, ïn verband met dp a.s. feestdagen ver gaderde een commissie onder voor zitterschap van burgemeester Sut man Meijer, waarbij eenige plannen werden ontworpen om de leerlingen van kleuter- en lagere scho!en met de komende feesten 'n prettige mor gen of middag met tractatie aan te bieden. Om een en ander een fees telijk en vlot verloop te laten heb ben, worden de kinderen over ver schillende zalen verdeeld. De kin deren van Heerhugowaard Noord worden verwacht in café Groen land. Wat betreft Zuid het volgen de: alle kleuters en leerlingen van klasse 1 en 2 komen in café Rus, de leerlingen van de overige klassen in café Heiligenberg. De kleuterscholen en de lagere school van ,,'t Kruis" zullen ip café C. Zut worden verza meld. De kinderen van Noord en 't Kruis komen 's morgens om 9,30 uur op den dag volgende op die der blij de gebeurtenis, De kinderen van Zuid 's middags 2 uur. Overbodig is het te verzoeken, dat iedereen op den feestdag de vlaggen uitsteekt. In de vergadering kwamen even eens ter sprake de bevrijdingsfees ten en de prettige samenwerking met de buurtschappen. Ook in de toekomst zal naar samenwerking met de buurtschappen worden ge streefd. HEERHUGOWAARD De heer Overtoom, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Zuid, is benoemd tot hoofd der school te Ter Apel (Gr.). LIMMEN De heer S. Win der te Limmen had het ongeluk b het schaatsenrijden te val len, waarbij hij zijn been brak. Opname in het ziekenhuis was noodzakelijk. TWEE KEER BRAND LIMMEN Bij den heer Limmen brak brand uit in den schoorsteen. Door tijdig ingrij pen met een brandbluschappa- raat en water, wist men erger te voorkomen. Door het vele vocht en beschadiging van de electrische leidingen brak en kele uren later weer brand uit door ki rtsluiting. Wederom wist men den brand te keeren, doch de materieele schade is aan zienlijk. BURGERLIJKE STAND ST. MAARTEN Geboren: Alida Ida, dochter avn L d!e Pee en C. M. Sneekes; Cornelis Pe trus, zoon van C. Bleeker en C. M. Goudsblom. Overleden: Cornelis Mulder, ongehuwd; Johannes Filmer, echt. genoot vaai A. Wiering; Neeltje Slot, ongehuwd. Voorbijgangers, die Woens dagavond jl. de Markt te Ede passeerden, waren daar getuige van een merkwaardig tafreel Voor een van de grootste manu facturenzaken ter plaatse, stond in de duisternis van de koude Februari-avond een politieauto geparkeerd. Uit een verlicht raam van een der verdiepingen werd pak na pak naar beneden geworpen en opgevangen door gereedstaande mannen-in-uni- form om vervolgens in de auto geladen te worden. Men vroeg zich af, wat er aan de hand was, wat er in die tallooze pakken zat enwaar de politie er mee heen moest. Tot laat in den avond waren de verdiepingen van het groote pand verlicht en de poli tieauto reed af en aan. Op dien bewuster avond verschenen twee rechercheurs bij de firma P. en- vroegen een der fiiman- ten of hij bijgeval nog vooroorlog- sche textielgoederen voorradig had. Ofschoon het antwoord ontkennend luidde, besloten de politiebeambten een onderzoek in te stellen. Van boven tot beneden Werden alle ver trekken, magazijnen enz. geïnspec teerd en het resultaat was, dat tus- schen de plafonds, in gaten onder de vloeren en andere geheime berg plaatsen een groote partij textiel- waren werd ontdekt. Na in dit perceel schoon schip te hebben gemaat, begaven de re chercheurs, die al spoedig verster king hadden gekregen, zich naar de meubelmagazijnen der zelfde firma aan de overzijde van de straat. Ook daar was het succes verrassend: stapels voerkleeden, geweldige rollen cocoslooper en prachtige partijen wol kwamen voor den dag- De buit werd evenals de Ge broeders P. naar het politie bureau overgebracht en toen men daags daarna de inbeslag- genomen voorraad in oogen- schouw kon nemen, stond men Avondstemming rond het Paleis Soestdijk, de woning van het Prinselijk Gezin, waar in deze dagen de gedachten van het Nederlandsche volk vertoeven. (Stevens P.) KORTE KUNST-KRONIEK Annie Woud, die nog steeds in Zuid Afrika vertoeft, oogst overal veel succes. Naar aan leiding van haar optreden in Kaapstad schreven Engelsche bladen dat zij een altzangeres is met wereldvermaardheid. De schrijver H. Maas uit Eindho ven, bekend om zijn streekro mans als „Het goud van de Peel" en „Landelijke eenvoud" wordt 24 Februari a.s. 70 jaar. Hij werkt thans aan een trilogie die handelt in zijn woonplaats. Alexander Kosman, eertijds een violist met wereldnaam wordt op 12 Februari 75 jaar. Hij concerteerde o.a. in Engeland Rusland en Amerika. Cilly Wang, die van haar Indische tournee is teruggekeerd, zal te 's-iGravenhage ten bate van de stichting „Nederland helpt In- dië een dansavond geven. Het tienjarig bestaan van het volks- tooneel „St. Franciscus" werd met een opvoering van een too- neelstuk van Jan Derks in de Utrechtsche schouwburg ge vierd. De muziek werd door Wouter Paap geschreven, Anne ke Goud verzorgde de dansen. In Londen wordt èen gróót Shakespeare-festival gehouden van 5 April tot September. In het Memorial theater worden o.a. opgevoerd „Romeo en Julia", „Richard II" en „De koopman van Venetië". In Edinburgh zal in dien tijd een festival voor muziek en dramatische kunst worden gehouden. Het Tsjechisch koor is weer naar huis, het is 99 keer opgetreden, en met succes! NASLEEP VAN DE HAVENSTAKING In Augustus 1946 werden in Alkmaar pamfletten verspreid, waarin militairen werden aange spoord niet op wacht te gaan staan bij de zeeliedenstaking Drie leden van de EVC, C. N. Toren vliet, G, J. de Nijs en J. J, Heems kerk, allen afkomstig' uit Alk maar, die deze geschriften had den verspreid en door de recht bank te Alkmaar waren veroor deeld tot een boete van honderd gulden of 25 dagen gevangenis straf, van welk vonnis in hooger beroep door den advoraat-gene- raal van het gerechtshof te Am sterdam bevestiging was geëischt, werden hedenmorgen door dit hof conform den eisch veroor deeld, Jagers verrasten een das In het plaatsje Tricht in de Betuwe waren twee jagers, de gebroeders Heikoop, met eenige honden op de bunzing jacht, toen plotseling twee der honden voor een dichtgesneeuwd hol bleven staan en onrustig met hun pon ten de sneeuw trachtten weg te krabben. De mannen begonnen daarop het hol uit te graven en na een paar uur hard werken in den bevroren grond kwam plot seling een vrij groot dier brom mend te voorschijn. Een der ja gers sloeg het met een stuk ijzer neer. Het bleek een das te zijn, een dier dat in ons land weinig meer voorkomt. Slechts in de omgeving van Nijmegen werden deze beesten, die onge veer de grootte van êen jonge herdershond hebben en die een kostbare, gestreepte vracht dra gen, van tijd tot tijd waarge nomen. Amerikaansch gezant voor Londen overleden Het Witte Huis maakt bekend, dat Max Gardner, de nieuwe Amerikaanschë ambassadeur in Engeland, op 64-jarige leeftijd te New York aan trombose is over leden. De pas benoemde ambassa deur zou met de „America" uit New Yórk naar Engeland vertrek ken. Volgens Charles Ross, pers chef van het Witte Huis, was pre sident Truman sterk onder den indruk en diep geschokt door het droeve nieuws.. Politieke waarnemers te Was hington verwachten, dat president Truman James Forrestal, minister van Marine, tot Amerikaansch am bassadeur te Londen zal benoe men. f De geheime notulen Het lid der Tweede Kamer, de heêr Goedhart heeft aan de minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen en van Justitie ge vraagd, welke maatregelen zij hebben genomen tegen dege nen, die verantwoordelijk zijh voor de publicatie van de ge heime notulen der besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de vertegenwoordigers van de Republiek Indonesië. Kunnen zij ophelderen, hoe het mogelijk is geweest, dat dit geheime staatsstuk in handen van onbe voegden is geraakt? perplex. Een waarde van vele duizenden guldens, gerekend naar den huidigen prijs, lag daar opgestapeld en het opval lende was, dat hel meerendeel nog uit den tijd van voor den oorlog stamde. Wat zegt u va-n damasten tafel lakens van f 3,95, wat van 1500 knotten wol met de prijskaartjes, f 0,55 per knot, er nog op? Vloer- kleeden, badpakken, een keur van wollen ondergoederen, ontbijtla- kens, huishoudschorten, pyama's, een partij van 60 wollen dekens.. Ergerlijk was het te zien, hoe sommige pakken babywol aange vreten waren door de muizen en zelfs complete muizennesten be vatten. De beide firmanten P. bevinden zich op het oogenblik in arrest. Een der „heeren" is voorzitter van de onlangs ingestelde gemeente lijke prijzencommissie. Op de Amsterdamsche Effecten beurs was de handel gisteren wel iswaar van bescheiden afmetingen, doch voor zoover kon worden na gegaan waren de omzetten toch grooter dan daags te voren en daar bij openbaarde zich een vaste stem ming. Vooral de industrieaandeelen lagen stevig in de markt en de hoofdsoorten konden zich alle eenige punten verbeteren, terwijl ook de meeste minder courante industrie- en boven het vorige peil werden afgedaan. Zeer vast gestemd waren de scheep» vaartaandeelen, die over de geheel© l_nie eenige punten konden avanceeren. Uolland-Amerika-Lijn steeg 2elfs 5V» procent tot 154Vs. In aandeelen van de wilde vaart ging echter weinig om. Nievel Goudriaan was onveranderd en Maas niet genoteerd. De Bankaandee- len waren goed prijshoudend. Daarbij deden geruchten- de ronde dat door de Banken hoogere dividenden dan ver leden jaar zouden worden uitgekeerd. Voor Koninklijke waren vraag en aan_ bod ongeveer in evenwicht en de koers kwam terecht op 368. De diverse cul tuurfondsen- waren eveneens goed van toon. De suikeraandeelen waren alle hooger. De tabakken werden eveneens een paar punten boven de vorige prij zen verhandeld. De affaire in rubber waarden was onbete ekenend; he'geen niet kon verhinderen dat Amsterdam rubbers een goede 5_tal punten oplie pen Indische fondsen lagen goed in de markt. De beleggingsmarkt was stil. In de nieuwe Conversieleenmg ging maar weinig om en alleen in den laatsteru tape kwam een noteering tot stand, uitkomende op 100 a 101 xxx 100 1 /16. Overigens konden Nederlandsche Staatspapieren zich handhaven. De 3 procent Indische leening lagen- een fractie beter. Bij geringe omzetten waren de gemeentelijke en provinciale obligatiën goed prijshoudend Pand brieven stil; weinig veranderd. Pro longatie- 2 1/4 procent. Ned. Missiebisschop naar Egypte De onlangs door den Paus be noemden Nederlandschen coad jutor-bisschop van de Nijl-Del- ta, Mgr. André van den Bronk, S.M.A. tit-bisschop van Tentiri, zal binnenkort naar zijn missie gebied vertrekken, waar hij Mgr. Girard in het bestuur van het Vicariaat zal bijstaan. Na 'n verblijf in Nederland begeeft mgr. van den Bronk zich naar het Missiehuis in Lyon en ver volgens naar Rome, om daarna naar Egypte scheep te gaan, waar hij in den loop van Maart hoopt aan te komen. Pater Kuyper O.P. naar Zuid-Amerika Tegelijkertijd met den gene raal der Dominicanen, P. Ma nuel Suarez, is de Nederland sche Pater Vincent Kuyper Ö.P., die aan het hoofd van een mis sie in Zuid-Amerika komt te staan, te Madrid aangekomen. Teneinde zich op zijn komende taak voor te bereiden, zal Pater Kuyper drie maanden in Spanje vertoeven teneinde aldaar de Spaansche cultuur te bestudee- ren. Het proces tegen Kesselring Het proces tegen veldmaar schalk Albert von Kesselring, voormalig opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten in Italië zal op 10 Februari te Venetië Worden begonnen. Kesselring zal worden verdedigd door df. Hans Latemsêr, die te Neuren berg als verdediger optrad voor den Duitschen generalen staf, en twee assistent-advocaten. Hij wordt ér vah beschuldigd, dat hij betrokken was bij het dooden van Italiaansche onderdanen iti de Ardeatine grotten te Rome en dat hij bével gaf tot het doo den Van Italiaansche burgerfl -usschen Juni en Aug. 1944. Beide gevallen waren als repre saille bedoeld. NOORD SCHARWOÜBS 6 Fettr Aangevoerd33Ó00 kg roode kool 13.00 17.50; 80.000 kg gele kool 11—1310: 3500 kg witte kool 8.5Ö; 2500 kg uien 15.00; 3200 kg kroten 9.30S 36; a 8—7.60; III 4.50. LANGEDIJKER GROENTEN. CENTRALE, -32.500 kg rood© kool 15.20—17.80; 108.000 kg gele kool 11.10—13.70; 3800 kg Deen- eche witte kool 8—8.50; 750 k® Witlof le soort 03—65, De heer M. H nesië, heeft in ei financieële en ei Indonesië. Het e zoo zeide de hee in- en uitvoer, h( standigheden een ingevoerd. En de den opbouw van houdingen niet n dat de verhoudin dan destijds. Ook te koesteren, aid groot, dat binnen zal zijn. Versta niet on situatie" rijkdom sië is zeker niet Het heeft groote elk gebied van soc misch leven. Die moet worden ing< kost geld. De he sprak als zijn me het oude moet w< en dat de achti worden ingehaald van geleidelijke Dat alleen achtte methode voor een nisatie van den herstel zou slechts indien het land voor de toekomst nemen. Dit echt wenscht, te meer leden heeft geleer band met het min zij dig karakter van Oost-Indone conjunctuur-gevoe voorbeeld noemde melink het belang artikel: copra. D: ziet in een relat centage van de aan plantaardige zoodat de interna zetting hiervan van den conjunctu is. Internationale op economisch ge groote schommeli toekomst kunnen De heer Ham dat de export nesië practisch bevolkingsproducti daarentegen werd materiaal grootem bracht door westei drijven. Dit bet< tegenstelling me belangrijke kapi gen noodig zulU productie-appara krijgen. Voorwaarde is in staat is de te ruilen tegen uit het buitenland ren, consumptieg bottle-neck, welke misch herstel vert scheepvaart. De prauwenvloot circa 5000 vaartu niet minder dan direct o-f indirei verloren gegaan, kustvaart, welke op zoo uitnemende K.P.M. werd heeeft geleden. Gelukkig heeft belangstelling va: Vergeleken bij zijn reeds belang gen te constateeren Hamelink. Het is een gelul digheid, dat de male oogsten niet Van officie medegedeeld van 17 Februari waardebonnen schotboekje vo, tencrediet, nl. 03, 04, 05, en 06 zijn. Zooals beki inhoudingen op credietnemers eindigende op Circa een kwa landsdhe gezinnen consumentencrediei het in de oorlogsjal kort aan têxtiêl, gerei, fietsbanden Een kwart millioe Vattende ruim nen, d.i. ruim lt voiking, zal van fiteeren. Van groot bel; betrokkenen blf bedoelihg van h diet te hébben naar zullen hanc eerst hun eigen eens het belang volk, De hoeveelheid goede kwaliteit, lijken prijs is te artikelen ultèraa Daarom doet mer aanschaften van consumer! tencrediet dere aandacht te lijk waehte men van Zijn waardebt dégelijke goederen prijs kan bemacht'" veilig doen, daar ill elk geval tot geldigheid behoi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2