EEN UURTJE TELEX SPANJE IS ONTEVREDEN ens textiel er Oost-lndonesië is geen rijk land over de houding van Noorwegen HET CONSUMENTENCREDIET TREEDT IN WERKING TE GAST BIJ DE SCHUTTERS Eerste Kamer over de gemeentelijke zelfstandigheid NIEUW NOORDHQLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 1 Februari 1947 PAC. 3 ommissie a jrspraatje berichten Maar het kan zich zelf voeden Het Siemens-concern in Britsche handen Indo-China wil vrede Neemt Franco tegenmaatregelen? Waardebonnen 02 t/m 06 geldig vanaf 17 Februari Het Britsch-Fransche bondgenootschap Proef-alarm in Baarn Duitschland kon de kosten niet dragen Eerste Vrijdag Een waarde van vele n guldens, gerekend huidigen prqs, lag estapeld en het opval- ls, dat het meerendeel 3en tijd van voor den amde. u van damasten tafel- f 3,95, wat van 1500 t>l met de prijskaartjes, knot, er nog op? Vloer- idpakken, een keur van. dergoederen, ontbijüa- loudschorten, pyama's, van 60 wollen dekens. was het te zien, hoe akken babywol aange- "en door de muizen en lete muizennesten be- firmanten P. bevinden oogenblik in arrest, ^eren" is voorzitter van ingestelde gemeente lcommissie. Effecten- Ie handel gisteren wel bescheiden afmetingen, kon worden na- de omzetten toch daags te voren en daar- de zich een vaste stem- 1 de industrieaandeelen in de markt en de konden zich alle eenige terwijl ook de courante industrie- t vorige peil werden e&temd waren de scheep., i, die over de geheele unten konden avanceeren'. ika.Lijn steeg zelfs 5 4Vs. In aandeelen van de ing echter weinig om. aan was onveranderd en loteerd. De Bankaandee- ed prijshoudend. Daarbij er.' de ronde dat door de rre dividenden dan ver- uden worden uitgekeerd, jke waren vraag en aan_ in evenwicht en de koers op 368. De diverse cul- 'aren eveneens goed van traande el en waren alle werden eveneens boven de vorige prij„ De affaire in rubber, onbete ekenend; he'geen dat Amsterdam 5_tal punten oplle. fondsen lagen goed in ^markt was stil. in de ging maar alleen in den laatsteni noteering tot stand. 100 a 101 xxx 100 1/16. Nederlandsche zich handhaven. De 3 he leening lagen- een Bij geringe omzetten eentelijke en provinciale 3 prijshoudend Pand. iteinig veranderd. Pro procent. lissiebisschop ir Egypte s door den Paus be- :derlandschen coad- >p van de Nijl-Del- dré van den Bronk, Lsschop van Tentiri, irt naar zijn missie- bekken, waar hij in het bestuur van t zal bijstaan. Na 'n Nederland begeeft :n Bronk zich naar lis in Lyon en ver- Rome, om daarna scheep te gaan, den loop van Maart komen. yper O.P. naar l-Amerika ijd met den gene- ninicanen, P. Ma- is de Nederland- incent Kuyper O.P., loofd van een mis- Amerika komt te adrid aangekomen, i op zijn komende bereiden, zal Pater maanden in Spanje neinde aldaar de dtuur te bestudee- roces tegen sselring tegen veldmaar- t von Kesselring, perbevelhebber der dkrachten in Italië bruari te Venetië nnen. Kesselring ■erdedigd door df. sr, die te Neuren- sdiger optrad voor generalen staf, ent-advocaten. Hij beschuldigd, dat was bij het dooden :he onderdanen in grotten te Rome el gaf tot het döo- iliaansche burgers i en Aug. 1944. i waren als repre- EtWOUBE 8 Fébr. 9 kg roode kool 12.80 gele kool 11—13 10; ol 8.50; 2500 kg uien roten 9.30—9 90; It BR GROENTEN. - 32,500 kg roode !0; 106.000 kg gele '0; 3800 kg Deen- l 8—8.50) 750 kg 63—65. De heer M. Hamelink, minister van financiën van Oost-lndo nesië, heeft in een interview een uiteenzetting gegeven over de financieële en economische vooruitzichten voor den staat Oost- lndonesië. Het economisch beeld van den jongen staat wordt, zoo zeide de heer Hamelink, beheerscht door de verhouding van in- en uitvoer, het eilandrijk had onder de vroegere normale om standigheden een uitvoer-accedent. Er werd meer uitgevoerd dan ingevoerd. En deze omstandigheid is van groote beteekenis voor den opbouw van onzen staat. Op dit oogenblik echter zijn de ver houdingen niet normaal. Het is een direct gevolg van den oorlog, dat de verhouding tusschen uitvoer en invoer minder gunstig ligt dan destijds. Ook echter zonder al te optimistische verwachtingen te koesteren, aldus de heer Hamelink, acht ik de mogelijkheid groot, dat binnen niet al te langen tijd de normale situatie hersteld zal zijn. Versta niet onder „normale situatie" rijkdom. Oost-lndone sië is zeker niet een rijk land. Het heeft groote achterstand op elk gebied van sociaal en econo misch leven. Die achterstand moet worden ingehaald en dat kost geld. De heer Hamelink sprak als zijn meening uit, dat het oude moet worden hersteld en dat de achterstand moet worden ingehaald langs een weg van geleidelijke ontwikkeling. Dat alleen achtte hij een goede methode voor een soliede orga nisatie van den staat. Een snel herstel zou slechts mogelijk zijn indien het land verplichtingen voor de toekomst op zich zou nemen. Dit echter is onge- wenscht, te meer omdat het ver leden heeft geleerd, dat in ver band met het min of meer een zijdig karakter van den export van Oost-lndonesië dit land conjunctuur-gevoelig is. Als 'n voorbeeld noemde de heer Ha melink het belangrijkste export artikel: copra. Dit artikel voor ziet in een relatief gering per centage van de wereldbehoefte aan plantaardige oliën en vetten zoodat de internationale prijs zetting hiervan in hooge mate van den conjunctuur afhankelijk is. Internationale samenwerking op economisch gebied zal de groote schommelingen in de toekomst kunnen voorkomen. De heer Hamelink wees erop, dat de export van Oost-lndo nesië practisch geheel berust op bevolkingsproductie. Op Java daarentegen werd het export materiaal grootendeels voortge bracht door westersche grootbe drijven. Dit beteekent dat in tegenstelling met Java er geen belangrijke kapitaalinvesteerin- gen noodig zullen zijn om het productie-apparaat op gang te krijgen. Voorwaarde is slechts dat men in staat is de eigen producten te ruilen tegen noodzakelijke, uit het buitenland te importee ren, consumptiegoederen. De bottle-neck, welke het econo misch herstel vertraagd is de scheepvaart. De prauwenvloot bestond uit circa 5000 vaartuigen. Hiervan is niet minder dan de helft door direct of indirect oorlogsgeweld verloren gegaan, terwijl ook de kustvaart, welke vóór den oorlog op zoo uitnemende wijze door de K.P.M. werd verzorgd, zwaar heeeft geleden. Gelukkig heeft dit levendige belangstelling van de overheid. Vergeleken bij een jaar geleden zijn reeds belangrijke verbeterin gen te constateeren, aldus d!e heer Hamelink. Het is een gelukkige omstan digheid, dat de jonge staat bij nor male oogsten niet alléén selfsup porting is wat betreft het hoofd- voedsel mais en rijst, maar dat zelfs in belangrijke hoeveelheden kunnen worden uitgevoerd. De rijstschuren van Zuid-Cele bes, Bali en Lombok voorzien immers behalve het gebied van Oost-lndonesië ook nog Zuid- en -Oost-Borneo, terwijl er vóór den oorlog een belangrijke hoeveel heid mais naar Japan werd geëx porteerd. Helaas zullen de mis oogsten van het afgeloopen sei zoen de rijstproductie hebben ver minderd. De heer Hamelink vatte als volgt samen, hoe hij zich de uit voeringen van zijn taak voorstelt: Een gezond, modern, goed func- tionneerend administratief appa raat opbouwen, dat straks in de nieuwe federale verhoudingen kan worden ingepast, is een eerste ver- eischte. Wij moeten daarbij stre ven naar het mogelijke en niet naar het wenschelijke en vooral voorkomen dat wij op een nog armen staat een te kostbaar dak bouwen. Ik ben vol goeden moed, dat dit zal gelukken, omdat ik mij van de medewerking van Indone siërs en Nederlanders zeker weei. Betreffende de geldcirculatie gaf de heer Hamelink als zijn uitge sproken meendng te kennen, dat een krachtig geleid centraal cir culatiewezen conditio sine qua non is, voor de Vereenigde Staten van Oost-ïndknesió. De Javasche Bank heeft daarmede haar sporen verdiend. Het oprichten van af zonderlijke circulatiebanken voor de verschillende negara's achtte hij funest. Tenslotte deelde de heer Hame link desgevraagd mede, voorstan der te zijn van de ontwikkeling van het particulier initiatief met die restrictie, dat gezonde orde ningen door de overheid tot nu toe van individu en staat noodig zal zijn. Het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft het groote Siemens-concern te Berlijn, dat electrische apparaten maakt, overgenomen op grond van art. 52 van de wet op de bezetting, dat betrekking heeft op 't blok- keeren van bezit in het belang van de vereenigde naties. De aangewezen beheerders hebben instructie ontvangen 'n overzicht te maken van de acti va van het concern, dat voor den oorlog een kwart millioen arbeiders in dienst had en het grootste deel van de Duitsche electriciteitsindustrie beheersch- te. Kort voor Kerstmis moest 't bedrijf wegens gebrek aan brandstof worden gesloten. Er werkten toen nog 18.000 man. Het staat nog te bezien of het bedrijf thans weer zal gaan werken, daar de brandstoffen- positie nog steeds precair is. Wanneer het werk evenwel zal worden hervat, zal de directie van Siemens geen financieele transacties mogen afsluiten, zoodat de berichten, als zouden bepaalde deelen van het bedrijf ten bate van de vereenigde na ties worden verkocht, als on gegrond moeten worden be schouwd, aldus de verklaring van het militaire bestuur. Van Kleffens te Den Haag De minister zonder portefeuil le, mr. E. N. van Kleffens, die Nederland tijdelijk vertegen woordigt in den socialen en economischen raad van de ver eenigde volken, is in Den Haag aangekomen voor het voeren van besprekingen. Een verzoek om onderhandelingen De president van de Vietna- mecsche delegatie te' Parijs heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin de Vietnameesche Republikeinsche Regeering de onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden in Indo-China voorstelt. De Fransche regee ring wordt verzocht met de Vietnameesche regeering in on derhandeling te treden om tot een regeling van het geschil te komen, op grond van de Fransch-Vietnameesche over eenkomst van 6 Maart 1946. In het communiqué wordt gezegd, dat het conflict in Indo-China, „een internationale kwestie dreigt te worden". Verklaard wordt, dat de twee doelstellingen van Vietnam, te weten politieke onafhankelijkheid en territoriale eenheid binnen het kader van de Fransche Unie, vreed zaam op basis van de reeds gesloten overeenkomsten kunnen worden be reikt. Verder wordt voorgesteld, dat de inscheping van Fransche troepen voor Indo-China onmiddellijk zal worden stopgezet. IN Februari zal de KLM op ruime schaal aan passagiers maaltijden ser veeren. welke reeds lan gen tijd tevoren zijn be reid door een snelvries- becirijf, volgens een spe ciaal procédé ingevroren en bewaard in vriescel len waarin een tempera tuur heerscht van 20°. H< Het Noorsche ss „Kim" dat bij Bath was gestrand is Donderdagnacht met sleepbodthulp uit Ant werpen, weer vlot geko men. ïj; Van 19 Febr. tot en met 5 Maart organi seert de Ned. Ver. van Modelbouwer van de afd. Utrecht een tentoonstel ling van scheeps-, spoor weg- en machinemodel- len, waarvan het batig saldo zal ten goedé ko men aan het plaatselijk Niwin-comité. H* Woens dagmiddag heeft H.M. de Koningin luit. gen. Spoor ,tin het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. H* In het algemeen zieken huis te Doetinchem is overleden de heer C. Mis set, directeur der Uitg. Mij. C. Misset; de over ledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hi Ter gelegenheid van 't 12 Yt -jarig bestaan van een comité in de Haar lemmerpoort- en Spaarn- dammerbuurt te Am sterdam. Hl In „Krasna- napolsky" wordt a.s. Za terdag een congres gehou den van de bedrijfsgroep „handel" van den algein. het Sportfondsenbad te Maastricht, zullen a.s. Zaterdag in het zwembad nat. wedstrijden plaats vinden. Sommigen rillen bij de gedachte alleen al. Hl Dongen (N.-Br.) nam op zich het totaal ver woeste Klein-Seminarie „Eypelaar" bij Breda een bedrag van f 100.000 te schenken voor den bouw van een nieuwe kapel. In een half jaar is reeds meer dan f55,000 bijeen gebracht. Hi Nog meer geld. De stichting '40- 45 heeft een bedrag van f 3467,30 ontvangen, dat werd bijeengebracht door bond „Mercurius". Des morgens zullen organisa torische kwesties bespro ken worden, terwijl de namiddag zal zijn gewijd aan een rede van den heer W. J. van de Woestijne, over „De functie van den handel in de maatschap pij". Hi Donderdagmor gen werd de 30-jarige voetganger J. M. te Den Haag, bij het onvoorzich tig oversteken van de trambaan door een der wagens van lijn 10 gegre pen en op slag gedood. Hi 14 Febr. a.s, zal het mo torschip „Kola Baroe" van Rotterdam naar Indone sië vertrekken met aan boord eenige infanterie- bataljons, alsmede eenige leden van de Indische vorming. Qp initiatief van de Belgische natio nale studentengroepeerlng zal 23 Maart te Brussel een „Congres der Lage Landen", dat in het tee- ken zal staan van het Nederlandsche cul'tureele leven worden gehouden en waarop de Belgische en Nederlandsche mi nisters van Onderwijs het woord zullen voeren. Hi De verkoop der Volks- herstel-sigaretten is be gonnen. Aan het begin dér volgende week zullen de sigaretten bij alle aan gewezen plaatsen te koop zijn. Hi De Zwolsche vier ling Kiffers is Donderdag 4 jaar geworden. De aan vankelijke bezwaren van zijn gezamelijke geboor te zijn reeds lang te bo ven. Hi Begin Maart kan de opening van de Phi- lipsfabriek te Zwolle worden tegemoet gezien. Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft be vestigd, dat Spanje zijn onte vredenheid heeft kenbaar ge maakt over de houding van Noorwegen ten aanzien van Spanje en de Spaansche regee ring en over de handelspolitiek van Noorwegen, dat er van wordt beschuldigd discriminatie tegenover Spanje toe te passen. De cavalerie uit Amersfoort en de artillerie uit Utrecht willen beide de eerste zyn, die bij de blijde gebeurtenis hun gelukwen- schen zullen aanbieden. Dit heeft geleid tot „spionnage" nabij de telex-kamer te Baarn. De geheime zender der cavalerie is ondergebracht in een schuurtje achter de keuken van het Astoria-chalet. (A.N.P. P.) Van offlcleele zijde wordt medegedeeld dat met ingang van 17 Februari a.s. de eerste waardebonnen van het voor schotboekje voor het consumcn- tencrediet, nl. de nummers 02, 03, 04, 05) en 06 geldig verklaard zqn. Zooals bekend, beginnen de inhoudingen op het loon van de credietnemers over de week, eindigende op 8 Februari. Circa een kwart millioen Neder landsche gezinnen wordt door het consumentencrediet geholpen om het in de oorlogsjaren ontstane te kort aan têxtlêl, schoeisel, keukên- gerei, fietsbanden e.d. in te halen. Ben kwart millioen gezinnen, om vattende ruim één millioen perso nen, d.i. ruim lÖ<Vo dér geheele be volking, zal van deze maatregel pro- fiteeren. Van groot belang is thans, dat de betrokkenen blijk ZUllên geven de bedoeilhg van het consumentencre diet te hebben begrepen en.er naar zullen handelen. Dit is aller eerst hun eigen belang maar even eens het belang van ons geheele volk, De hoeveelheid goederen van goede kwaliteit, welke tegen rede lijken prijs is te krijgen, is bij vele artikelen uiteraard nog niet groot. Daarom doet men verstandig bij het aanschaffen van góéderen op het consumentencrediet hieraan bijzon dere aandacht te wijden. Zoo moge lijk waehte men met het besteden van Zijn waardebonnen tot men degèdijke goederen tegen redelijken prijs kan bemachtigen. Men kan dit veilig doen, daar de waardebonnen in elk geval tot 1 Januari 1940 hun geldigheid behouden. Indien men werkelijk niet langer kan wachten, schaffe men zich uitsluitend, de meest dringende goederen aan in zoo klein mogelijke hoeveelheden Nieuwe bepalingen en aan wijzingen t.a.v. het consu mentencrediet: Vorstverletregeling. Indien door vorst of overeenkom stige weersomstandigheden de ar beid langeren tijd wordt onderbro ken, behoeft het consumentencrediet niet te worden afgelost. De Werk nemer dient zich, indien dit veriet in een week tenminste 4 dagen heeft geduurd, met een ,,vOrstverlefcbe- wijs" te wenden tot den districts- raad voor het consumentencrediet. Aldaar ontvangt de belanghebbende een „Uitstelzegel", dat hij aan zijn werkgever ter hand stelt, zöödra de arbeid wordt hervat, Het „VörstVer- letbewijs" wordt uitgereikt door de instantie, die de Ovèibruggingsuit- keering Uitbetaalt, De werkgever plakt dus over de desbetreffehde week geen spaarzegel, doch een „uitstelzegel1' en hij hoeft dah dok van hét eventueéle loon over die pe riode niets in te houden. Uitbreiding goederenlijst De lijst van goederen, welke met behulp van het consumentencrediet mogen wordeh gekócht (afgedrukt op den omslag van het waardeböh- henboekje) is nog uitgebreid met de volgende artikelen: onbedrukte ka toenen en flanellen stoffen aan het stuk; potkachels en kóienfornüizen; eenvoudige ledikanten (Ook opk- sp oedden) De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het niet geoorloofd is andere dan de op deze Hjst genoemde goederen via het con sumentencrediet te koopen. radiotoestellen, stofzuigers, waschmachines, en andere huishoudelijke apparaten, doch ook kinderwagens, ameuble menten e.d. vallen niet onder het consumentencrediet. Voor het aanschaffen van distri butiegoederen heeft men, naast de waardebonnen, ook de desbetreffen de distributiebonnen, punten of -toewijzingen noodig. Voorts dient men bij den aankoop steeds zijn distributiestamkaart aan den leve rancier te toonen. Losse waardebon nen zijn ongeldig. Men knippe dus niet zelf deze bonnen van net vel af, doCh late dit den winkelier doen. Mten controieere direct of de juiste bonnen werden ingenomen. Elke Waardebon vertegenwoordigt een bedrag van f5.—, Door den win kelier mag hierop geen wisselgeld worden teruggegeven. Gaat het be drag van den aankoop f5.— of een veelvoud daarvan te boven, dan be- tale men het verschil in contanten bij. Bij moeilijkheden of vOör ihlich- tihgen wende men zich steeds tót dén plaatselijken districtsraad vóór het consumentencrediet. Het Noorsche ministerie wijst er op, dat volgens het in Maart 1946 in het parlement genomen besluit Noorwegen een positieve houding zal aannemen t.a.v. elke in het ka der van de V. N. voorgestelde actie inzake de Spaansche kwestie. Over de beraadslagingen van het parle ment over een eventueele wijziging van deze houding kon het ministe rie nog geen verklaring afleggen. Een persstem Het conservatieve Noorsche blad Aftenposten levert in een hoofd artikel commentaar op de verkla ring van het ministerie van buiten landsche zaken over Spanje, welke Woensdagavond werd gedaan. Het blad verwijst naar de berichten in de buitenlandsche pers, dat Franco Noorwegen als „Spanje's vijand nummer een" beschouwt, na het Noorsche initiatief bij de V. N. in zake de kwestie Franco. Tevens zou volgens buitenlandsche persberich ten aan Noorsche schepen de toe gang tot Spaansche havens zijn ge weigerd, hétgeen in het offlcieele communique niet wordt ontkend, aldus Aftenposten. Het blad gaat voort: „Andere landen, die bij de V. N. op dezelfde wijze stemden als Noorwegen waren er snel bij om Franco te verzekeren dat de geheels zaak van academische aard was, waarna zij er voor zorg droegen dat hun handelsovereenkomsten met Spanje gereed kwamen. In het artikel wordt gewezen op de gevaren die Noorwegen door zijn consequente houding bedreigen. Het land loopt het risico alleen te ko men te staan met alle moeilijkheden van dien. ITALIË ZAL TEEKENEN De Italiaansche ministerraad heeft besloien, dat het Italiaansche vredesverdrag door een vertegen woordiger der regeering zal wor deh onderteekend. Inzake de kwes tie van de procedure zal echter eerst beslist worden, nadat bespre kingen bebben plaats gevonden tusschen de Gasperi en den voor zitter van dé Constilueérende ver gadering. Radio Rome heeft ge méld, dat a.s, Maandag te 11 uur geheel Italië tién minuten zal wor den gestaakt uit protest tegen de ondePteekentng van het Italiaan sche vredesverdrag. In Zurich is sedert eenige dagen een schaakmatch aan den gang tusschen dr. Max Euwe en den Zwitserschen schaakmeester Henry Grob. De beide tegenstanders tijdens een van hun partijen. A.N.P. P. Communisten in oppositie De Fransche Communistische Party, die vier ministers in de regeering heeft, is in oppositie gekomen tegen het teekenen van het voorgestelde bondge nootschapsverdrag met Enge land op de tydens het bezoek van Blum aan Londen vastge stelde voorwaarden. Het politieke bureau der partij heeft in een resolutie verklaard, dat het voorstander is van eèn verdrag met Engeland, dodh dat het niettemin wenschelijk is eerst de bestaande meeningsverschillen uit den weg te ruimen, vooral met betrekking tot de Duitsche kwes tie. Het teekenen van een verdrag vóór dien tijd, aldus de resolutie, zou de positie van Frankrijk bij latere onderhandelingen inzake Duitschland verzwakken. De communisten Wenschen o.tn, garanties voor een grootere leve rantie van steenkool uit het Ruhr- gebied, dat onder strenge gealli eerde controle moet komen ter be veiliging van de Fransche Oost grens. De bomaanslag te Neurenberg Een 20-jarlge Duitscher heeft zich bij de politie van Muenehen aangegeven en bekend, dat hij medeplichtig was aan den bom aanslag nabij het bureau van dr. Sachs, den president van het zuiveringsgerechtshof, dat Von Papen berecht. De man werd gearresteerd en naar Neuren berg overgebracht. Gisterenmorgen waren een groot aantal journalisten en persfotogra fen op bezoek bij den commandant der saluutbatterij, die op den „gföo- tèn dag" de vreugdeschoten zal los sen. De cantlne, wélke de Baarttsche bevolking voor de jongens der ar tillerie had ingericht, in dit „Huis Holland" dat reeds Duitschers, Ca- nadeezen en manschappen der B.S. herbergde, was overVól, toen pletse- Jlng een luid trompetgeschal weer klonk. Alle koffie en koek werd in de steek gelaten en. dapper llóldeh dê. fotografen en journalisten ach ter de bedieningsmanschappen aan. Enkele minuten later was de jour nalistieke wereld van Astoria-chalèt op het koude, besneeuwde weiland vah boer Haarman verzameld om Proefalarm bij de saluutbatterij te Baarn. De manschappen zijfl op hun postStevens P. te zien met wélk een razende snel heid de soldaten hun stelling be trokken. Indien op het groote oogen blik de mahschappen even snel in hun stelling zullèh zijn als dat van morgen het geval was, niettegen staande het feit, dat de commandant vond, dat het wat „traag" WaS ge gaan, dan staat het nog niét vast wat sneller te hooren zal zijn: het radiobericht of hét eerste kanon schot. De talrijke Vermoeiende oefeningen hebbeh zonder twijfel een uitstekend resultaat gehad en men kan wel Zeggen, dat deze man- iieh, die behöoreh tot het oudste, dat is het eerste regiment Veldartil lerie, het welkom, dat het leger de nieuwe oranjetelg zal bereiden, in derdaad met éere zullen geven. Tusschen het moment, dat het alarm wordt gegeven en het eerste schot wordt gelost, zal ten hoogste 7 rflinUten verlóüpen. De schoten zullen om de tien secóhden Weer klinken, zoodat het geheele eer bewijs, in geval de nieuwgeborene een prinses zou zijn, hoogstens 9 mi nuten in beslag zal hemen, In geval van een prins wanheer in 'plaats van 51 101 schoten zullen worden gelost, duurt het natuurlijk iets lan ger, maar aangezien bij het 52e schot al vast staat, dat het een prins is, zullen dé bewoners in de omge ving van Baarn, die geen radio heb ben, toch binnen een kwartier Vól komen ingelicht zijfl. Tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgéns wordt niet gescho ten, deelde de commandant mede, dit is een kwestie van militair ce remonieel. Het is n.I. niet gebruike lijk, dat in den nacht saluutschoten worden afgegeven. Banketbakker krijgt 35.000.— boete De Drentsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde den banket bakker A. H. Scholte te Assen, die vrijwillig aan verschillende Duitsche instanties leverde (de omzeilen aan de Duitschers heb ben gedurende '40'45 f 294.000 bedragen en er werd een netto winst gemaakt van f 62,529,tol een boete van f 35,000 of zes mnd. hechtenis en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hem werd het recht van cassatie verleend. De eisch was f 30,000 of zes maanden hechtenis en drie maanden voorw. met drie jaar proeftijd. Prof. Verzijl naar Indië "■Prof. mr. J. H. W. Verzijl heeft zijn benoeming tot lid der Com missie-Generaal voor Ned.-Indië aanvaard en zal binnenkort naar Indië vertrekken als ad viseur der Commissie. Wanneer het wetsontwerp tot uitbreiding van de Commissie-Generaal tot wet zal zijn verheven, zal zijn benoeming tot Commissaris-ge neraal volgen. En daarom moesten de krankzinnigen worden afgemaakt Karl Brandt, de vroegere arts van Hitier, heeft tijdens het pro ces te Neurenberg verklaard, dat Duitschland niet in staat was de kosten der verpleging van de krankzinnigen te dragen. Voordat besloten werd hen ter dood te brengen, bedroegen de verpleegkosten jaarlijks 35 millioen mark, voor welk bedrag een slagschip kon worden ge bouwd. Op uitdrukkelijk bevel van Hitier vielen niet-Duitsehe krankzinnigen buiten de rege ling, aldus Brandt. In antwoord op een groot aan tal vragen van den Amerikaan- schen openbaren aanklager zei- de Brandt: „het laten leven van een krankzinnige is in strijd met de menschelijke waardigheid". der Koningin geroepen wordt, van onbesproken gedrag moet zijn. De heer Wijffels (KVP) verde digde deze benoeming. Hij ver klaarde, dat zoolang de bezetter het Landoorlogreglement in schyn volgde, ook de Ned. Unie r in schijn legaal is opgetreden. De illegale werkzaamheid werd toen voorbereid. Spr. was van meening, dat de heer Branden burg allerminst geroepen was om op deze benoeming critiek té leveren, omdat zijn party eerst haar houding bepaalde toen Duitschland aan de Sovjet- Unie den oorlog had verklaard. Tevoren had ook de CJhristelijk- Historische heer Reyers verklaard geen bezwaar te hebben tegen de benoeming van Prof. de Quay. Deze „reactionaire" afgevaardigde toonde zich ook nog „progressief" doordat hij wil medewerken aan de tot standkoming van den vrijen Zater dag. De heer Reyers betreurde het, dat het mogelijk is geweest luxueuse dansgelegenheden op te richten. Ook besprak hij de ambtenarensa larissen die verbetering behoeven om het ambtenaren beroep aantrek kelijker te maken. Thans loopen ve le gemeente-secfetarlpën leeg. De heer Brandenburg bepleitte in at verband nog gelijkstelling van sa- larleering tusschen gehuwde en on gehuwde ambtenaressen. Minister Beel zal vandaag antwoorden. De benoeming van Prof. de Quay De vergadering van de Eerste Kamer stond gisteren nog onder leiding van Prof. Anema, aan gezien de Voorzitter, Prof. Kra nenburg, door hernieuwde on gesteldheid nog niet in staat was zyn werkzaamheden als voorzitter waar te nemen. De Kamer behandelde de begroo ting van binnenlandsche zaken en dan komt vanzelf in bespre king de verhouding tusschen het Ryk en de gemeente speciaal de gemeentelijke autonomie. De eerste spreker, de Zaandam- Sche burgervader, Mr. J. iel 't Veld (PvdA) betoogde, dat versterking der geestelijke weerbaarheid ié de huidige omstandigheden min stens zoo noodig is als de militaire paraatheid. In dit verband toonde de burgemeester zich, ook in de Ka mer, eén propagandist voör de op voeding tot burgerzin. De beste kweekplaats voor burgerzin is, vol gens Mr. in 't Veld, de gemeente. Dit streven naar vermeerdering van den gemeenschapszin zag hij ook als een middel tot activeering der zelf werkzaamheid der gemeehteh. Doch een eerste voorwaarde hiervoor is: herstel der gemeentelijke financieele zelfstandigheid. Spr. Was vol ver wachting over de resultaten vah de commissie-Oud. De heer in 't Veld betoogde, dat de gemeentelijke autonomie ook wordt bedreigd door de provinciën, die verschillende re gelingen aan zich trekken. Ook de heer Zegering Nadders (PvdV) kwam op voor de financieele zelf standigheid van de gemeenten eh wees er terecht op, dat het verant woordelijkheidsbesef der gemeenten er onder lijdt, als Dén Haag de ge meenten bestuurt. Al voelen wij de argumenten van de heeren goed aan gelooven wij, dat de hööp op een spoedige terugkeer van de finan cieele zelfstandigheid der gemeen- téh ijdel Zal blijken te zijn. Het le ven is hu eenmaal sterker dan dé wet, ook dan de Grondwet. Dè meeste gemeenten zoo niet allen Zouden toch niet óp eigen beenen kunnen staan en dan toch weer naar Den Haag moeten om steun in ruil Vóór ëen controle van Rijkswege. Op de benoeming van Prof. de Quay tot Commissaris der Koningin, een der voormalige leiders van de Ned. utile, werd nog al critiek ge leverd door dè heeren Algra (AR) en Brandenburg (CPN). De heer Al gra wees er ö.a. op, dat speciaal Prof. de Quay voorstander was van den Arbeidsdienst en hij was vah meening, dat "de Eereraad de dadeh van de Ned. Unie verontschuldigt op een wijze, die de historie geweld aandoet, terwijl de heer Branden burg betoogde, dat iemand, die tot den hoogen post van commissaris QNS KATHOLIEK godsdien stig leven kent het vrome gebruik, den eersten Vrijdag van elke maand op bijzondere wijze et vierenWie maar e enigs zins kan (en met een beetje goe den wil is heel veel mogelijk, oVeral én ook hier!), gaat, dien morgen naar de H, Mis en te Communie. Wij vereeren het H. Kan en doen dit als een bijzon dere uiting van onze aanbidding van ChristusWij doen het ook met het geloof en vertrouwen in Zijn woord„Komt tot Mij gij allen die belast en beladen zijt". Gij gaat gebukt onder zorgen? Zórgen over Uw zaken, uw werk, UW getzin, uw kinderenZorgen van tijdelijken aard in de moei lijke levensomstandigheden van tegenwoordig? Zorgen van het heden en van de toekomst? Zor gen en moeilijkheden in geeste lijk opzicht? Gij gaat gebukt on der beproeving van ziekte of dood, van laster of verdachtma king of wat dan ook? Morgen is het Vrijdag: gaat naar Christus, uw Verlosser, die u zal helpen! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3