a Nieuw REPOEBLIEK WIJST HET WERKELIJKE LINGGADJATI AF Soekarno c.s. aanvaarden lezing Regeering en Tweede Kamer niet Bosman uit Breukelen wint den Elfstedentocht N Enthousiast Congres van de Katholieke Jongeren te Utrecht DE KOLENSLAG GING DOOR Schippers uit Steenwijkerwold werd tweede rerzekerden sf-Friesland e Geloofsleer ik in en vr, prijzen VEN A M A EESTDAG AELOT Voor Alkmaar en omgeving De E. V. C. en de Bisschoppen De nieuwe geest uitdragen is uw taak Sneeuw en gladheid overwonnen Prijzen nog niet uitgereikt Danslokaal bij Berlijn afgebrand Gesneuvelden in in Indonesië De kolennood in Engeland odschappenlijstj© op- jk voor ons a Her toe- i kunnen door haar ivloed uitoefenen op jen rouden besluiten, iar belangen gewerkt nekeer brengen. Een verkoop - en uden verzekerd zijn. ril f Daarom zegt de A V IV HOlkd )MMlSSi£ DER NEDERLANDSS ISTRAAT 25/DEN HAAG li II xn in kennis gesteld, de uitgereikte circu- tandarts POSTMA Dit dient te zijn: gen dienen binnen r gemaakt aan het ORN. 3. Het ingezonden ecorrigeerd terug. .50 per jaar; voor (3 jaar) 20. linstens voor één volledig overzicht AT DER KATHO- 2 - HEEMSTEDE posten beschikbaar v. landerijen 3% El ROERENDE EN SM - Telef. 10386 J alles wat U noocüg mting, ommanteling ere doeleinden, fruit- wij te denken 3 zal schenken Prinsesje zijn s bar van „Schuyt" het gezelligst uitl olt over de rails. De hun straf en genieten r als Duimelot de trein en en op de rails wil entje de trein hebben. 3 is Teentje een beetje t altijd zijn zin hebben, ïelot de trein toch niet dt een vechtpartij. Ze :dst. Wie zal de sterkste muziek; 15.00 voor 7.15 vrouwenkoor; is en clansorkest; muz,; 20.00 nieuws ram; 21.30 een 23.00 nieuws en HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel i MAANDAG 10 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11148 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.). 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MADAT SOEKARNO aanvankelijk reeds verklaard had, zooals Ass. Press Zater- dag seinde, dat hij de lezing van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, gelijk Regeering en Tweede Kamer dië hadden gegeven, niet zou aanvaarden, is Zondag een communiqué van het Repoeblikeinsche Kabinet bekend gemaakt, waarin dit standpunt dat dus practisch op een afwijzing van het „werkelijke" Linggadjati neerkomt als besluit van het Kabinet bevestigd wordt. Volgens een communiqué van de Nederlandsche Regeering, is aan het voor nemen, om dat besluit aan de Commissie-Generaal bekend te maken, nog geen gevolg gegeven en de Nederlandsche Regeering heeft bereids te kennen gegeven, dat zij nadere berichten over de houding van de Repoebliek afwacht. Het republikeinsche standpunt Op 8 Februari heeft de repu blikeinsche regeering een com muniqué uitgegeven, waarvan de tekst, zooals deze door Radio Djogjakarta verspreid is, als volgt luidt: „Het Kabinet, op 8 Februari te Djogjakarta bijeen, besluit na overweging van de beslis sing, door het Nederlandsche Parlement betsaffende de motie Romme-Van der Goes van Na- ters genomen, welke beslissing de Nederlandsche regeering door bemiddeling van de Com missie-Generaal aan de Indone sische delegatie heeft overhan digd, het standpunt van de re publikeinsche regeering te handhaven en de Indonesische delegatie, (zooals vastgesteld na de republikeinsche kabinetszit ting van 13 Januari), slechts toestemming te verleenen tot onderteekening van het accoord van Linggadjati, dat geheel ge baseerd is op de schriftelijk vastgelegde artikelen van de overeenkomst alsmede op de toevoegingen, vervat in de mi nuten en de officieele corres pondentie tusschen de beide de legaties. De Indonesische delegatie heeft de opdracht gekregen de FUSIE MET N.V.V. AANGE NOMEN, RESOLUTIES GOED GEKEURD Het vijfdaagsche congres an de E.V.C. te Amsterdam is besloten met de goedkeuring van het voor stel, om dp fusie met het N.V.V. aan te gaan. Vervolgens zijn een aantal resoluties tegen de duurte en voor prijsverlaging aangenomen. Dit wa- rep ook de onderwerpen welke be handeld werden op een demonstra tieve vergadering, welke de E.V.C. Zondag hield in het Jaarbeursge bouw te Utrecht. Ook de nationali satie was daar een punt van agita tie. Tegen beleedigende uitdrukkin gen van voorzitter Blokzijl op het congres van Amsterdam, jegens het Episcopaat, is van katholieke zijde een kradhtig protest verspreid. Naar aanleiding daarvan noemde Blokzijl thans te Utrecht het verbod aan ka tholieke ahbeiders, om lid te zijn van de E.V.C. en N.V.V. „ongemo tiveerd", wat het nu juist niet is! De motieven waren integendeel zeer duidelijk en zeer helder. De heer Blokzijl kan het er niet mee eens zijn, maar hij zal het recht moeten laten aan anderen, om daar- anders over te denken; hij zal zelfs moeten inzien, dat de motieven van de Bisschoppen zuiver en onaan tastbaar zijn! Thomas Alva Edison. Op 11 Februari is het 100 jaar gele den, dat de groote uitvinder, Thomas Edison, werd geboren. Pax P. Nederlandsche delegatie van in kennis te stellen. hier- Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche regee ring op dit oogenblik slechts kennis kunnen ne men van het communique, uitgegeven door de regee ring van de republiek op jacht doner. Blijkens dat standpunt heeft de Indone sische delegatie opdracht gekregen de Commissie-Ge neraal in kennis te stellen van het standpunt van de republikeinsche regeering. Zulks is nog niet geschied- Jn verband hiermede neemt de regeering een afwach tende houding aan en zal zij, zoodra haar het stand punt van de regeering van de republiek bekend is, een nader te volgen gedragslijn bepalen. n' (Van een specialen verslaggever) Terwijl in het Jaarbeurs gebouw de E.V.C. met roode leuzen demonstreerde, had terzelfdertijd in de Stads schouwburg te Utrecht een massabijeenkomst plaats van de Nederlandsche Katholieke Jongeren, hiermede stellend een daad van verzet en be zinning in deze chaotische tij. den. Z.Em. Joannes Kardinaal de Jong was hierbij tegenwoor dig, en voerde, naast vele anderen, het woord Een duizendtal jongeren, afge vaardigden uit de jeugdstands- organisaties der jonge arbeiders, jonge boeren, jonge middenstan ders en jonge werkgevers, naast wie wij ook opmerkten Z.Ex. Maarseveen, Minister van Justi tie, waren bijeen bij het openings woord van den voorzitter H. Geyer Deze wees o.a. op de besmetting waaronder thans 't geheele open bare leven gebukt gaat. Hij riep op deze besmetting te bestrijden bij onszelf en te ontwikkelen de bovennatuurlijke vitaliteit, di$ een wezenskenmerk is van ons Katho licisme. Joep Stollman, bestuurslid van de Limiburgsche K.A., vatte in zijn hierop' volgende speech de huidige chaos samen in de zinsnede; „Een werqld staat op tegen zijn Schep per." Deze wereldopstand open baart zich in. onze jeugd, ook in onze Katholieke jeugd, in een vervlakking der christelijke be ginselen, voor wat betreft de op vattingen over huwelijk en gezin, de opbouw zonder God op so ciaal-economisch terrein en een achteruitgang op cultureel gebied. De schuld hiervan ligt bij allen zoowel bij ons als bij de ouderen die ons niet immer de waarde toonden van rechtvaardigheid en liefde. Doch ook andere oorzaken zijn aan te wijzen, als het huis vestingsprobleem, de emigratie- moeilijkheden van 40 tot 50.000 jonge boeren en tuinders, de kleine en wankele loon-en der middenstanders, de nooden der arbeidersjeugd. Dit alles maakt een vervlakking begrijpelijk. De strijd daartegen en de strijd voor een aanvallend en strijdend christendom moet worden inge zet. De 70.000 jongeren, welke momenteel binnen het bereik lig gen van de standsorganisatie> die nen te worden opgevoed op gods dienstig, cultureel en sociaal- economisch opzicht. Eén met Kerk en Bisschoppen en met ons va derland leggen wij de belofte af om te werken voor een beter Nederland. Een enthousiast applaus onder streepte deze belofte, een applaus dat nog feller opklaterde toen Fransch offensief in Indo-China Fransche troepen hebben Za terdag een grootscheepsch offensief ingezet in Indo-China om de dorpen in de omgeving van Hanoi te omsingelen en de Fransche veiligheidszone te vergrooten. Naar van Fransche zijde wordt bericht ondervindt den aanval weinig tegenstand. Z.Em. de Kardinaal die zaal be trad. In zijn tegenwoordigheid werden de actiepunten voor het nieuwe jaar blootgelegd. Joden zuilen niet capituleeren De geheime radiozender van de Joodsche verzets-or- ganisatie Irgoen Zwai Le- oemi heeft te kennen gege ven, dat het oogenblik voor de vorming van een Jood sche regeering en een Joodsch leger is aangebro ken. „De Joden zullen niet capituleeren"aldus de zen der, „de eenige hoop voor de Joden is de strijd en het verzet. De voormalige onderminister van buitenlandsche zaken der V.S. Sumner Welles heeft ver klaard, dat de crisis in Palestina een bedreiging voor den we reldvrede ging vormen. Meer staatsmanschap in de Vereenig- de Staten en in Groot-Brittan- nië, aldus Welles, had dit kun nen voorkomen. Naar Welles' meening moet Engeland zijn mandaat zoo spoedig mogelijk overdoen aan den Beheersraad der V. N. Joodsch schip opgebracht KEen Joodsch schip, de „La Negev" met meer dan 600 pas sagiers aan boord is buiten de territoriale wateren van Pa lestina aangehouden. Het zal naar Haifa worden opgebracht. De Engelsche soldaten die aan boord gingen, waren lucht landingstroepen, uitgerust met stalen helmen en diverse wape nen; zij ondervonden weinig tegenstand. Wel werden zij aan vankelijk bekogeld met fles- schen en stukken ijzer, waarop zij van traangasbommen ge bruik maakten. Eenige perso nen zijn gewond. k: Voor het eerst ging een gedeelte van den Elfstedentocht over het IJsselmeer, n.l. tusschen Hindeloopen en Workum. Te Hinde- loopen begeven de rijders zich op het IJsselmeer. A.N.P. P. De Elfstedentocht. J. J. Bosman uit Breukelen werd winnaar in den tijd van 10 u-r 36 minuten. Tweede werd Klaas Schippers uit Steenwijkerwold. Rechts Bosman, links Schippers. Anefo P. De Nederlandsche Spoor wegen hebben ook Zondag den kolenslag voortgezet. Toen de regen, die Zater dagavond in Zuid-Limburg begon te vallen, de ran geerterreinen door gladheid onbegaanbaar maakte, wa ren dien dag reeds 28 ko- lentreinen met bijna 1200 wagens afgevoerd. Zoodra de toestand der ter reinen zulks toeliet, werd door gewerkt. Zondagmiddag om 1 uur waren reeds 11 kolen trei nen met 478 wagens naar het Noorden vertrokken. Dit waren 5 treinen meer dan het normale aantal van 6 dat in den nacht van Zaterdag op Zondag pleegt te loopen. Indien zich geen nieuwen te genslag voordoet, zouden vóór Zondagnacht 12 uur nog 10 ko- lentreinen uit Zuid-Limburg vertrekken. Het vervoer der mijnwerkers baarde echter groote zorgen, vooral daar de meesten van hen uren ver van de mijn verwij derd wonen en steeds per bus naar en van het werk worden vervoerd. De mijnen zelf had den reeds een nooddienst geor- 'ganiseerd, 's nachts om vier uur rukten tien strooiploegen uit om zooveel mogelijk wegen met zand te bestrooien. Men vertrouwde, dat ook de ver schillende Limburgsche ge meenten zouden doen wat zij konden en noodvoorzieningen zouden treffen, zoodat de mijn werkers-autobussen, welke des nachts om vier uur reeds be ginnen te rijden de mijnen vei lig kunnen bereiken. De beheerder van de Neder landsche steenkolenmijnen dr. ir. Groothoff heeft daarom via de radio aan alle Limburgsche burgemeesters door wier ge meenten mijnwerkers-vervoer plaats heeft, verzocht mede te willen werken en een strooi dienst te organiseeren, zoodat de wegen berijdbaar zouden zijn. Nog meer vrijwilligers Namens de veilingen in het Zuid Hollandsche glasdistrict wordt ons medegedeeld, dat ar beiders, werkzaam in de groen ten en fruitbedrijven aangebo den hebben behulpzaam te zijn bij den kolenslag. Driehonderd studenten in de mijnen. Zondagmiddag zijn in Sittard ongeveer 300 studenten van de Technische Hoogeschool in Delft aangekomen, die voor minstens veertien dagen in de mijnen ko men werken, omdat de Hooge school wegens kolengebrek is ge sloten. Bij hun aankomst kreeg ieder een brief van den beheer der der mijnen, waarin deze zegt: „Uw spontane komst naar de mijn streek om een steentje bij te dra gen tot leniging van den kolen- nood wordt algemeen zeer op prijs gesteld. In het ondergrondsche bedrijf zult ge eenigen tijd uw krachten kunnen beproeven. Uw werk zal zwaar zijn, maar de spontaniteit van uw daad en het enthousiasme, waarmede ge u hebt aangemeld, geven mij het vertrouwen, dat ge deze moeilijk heden zult overwinnen. Inderdaad is de kolensituatie in ons land zeer ernstig, doch de studenten ervaren, dat in onze mijnbedrijven met alle kracht gewerkt wordt om den kolennood te lenigen. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig de hoofdbedrijfsinge nieur der Staatsmijnen ir. Paulen en de burgemeester van Sittard. DOSMAN UIT BREUKELEN heeft den Elfstedentocht gewonnen. Hij passeerde de eindstreep aan den Noordersingel te Leeuwarden, onder het daverende ge juich van de duizenden Friezen, die zich hier verza meld hadden en arriveerde om 6 min. over 4 met een voorsprong van 45 meter op zijn wedstrijdmakker Klaas Schipper uit Steenwijkerwold, die een halve minuut later binnenkwam. Tot in Leeuwarden hadden de twee samen gereden, doch bij het overloopen van de laatste brug, de Noorderbrug, kwam Schipper ten val, waard.oor Bosman een geringen voorsprong ver kreeg en de overwinning kon behalen. Derde werd de 20-jarige Nauta uit Wartena, die van Franeker af de twee leiders geheel alleen gevolgd was. De namen en woonplaatsen der eerste 20 rijders, die Zaterdag in Leeuwarden de eindstreep van de negende Elfstedentocht be reikten zijn: 1. J. Bosman, Breukelen om 16.06 uur; 2. KI. Schippers, Steenwijkerwolde om 16.06.30 uur; 3. J. Nauta, Wartena, om 16.16 uur; 4. J. Wijnia, Edens om 16.21.30 uur; 5. J. W. van Hoorn, Ter Aar om 16.21.30 uur; 6. W. Wijnia, Edens om 16,30 uur; 7. H. J. Vermeulen, Ter Aar om 16.34 u. 8. A. Verhoeven, Dussen (NBr.) om 16.35 uur; 9. A. S. de Vries, Giethoorn om 16.36 uur; 10. K. Lef- fertsma, Stobbegat om 16.44 uur; 11. H. C. Schueler, Barneveld om 16.45 uur; 12. D. van der Duim, Olde- boorn om 16.46 uur; 13. S. Beetstra, Ter Kaple om 17.12 uur; 14. L. Ge- veke, Leeuwarden om 17.15 uur, 15. B. G. van der Venten, Amsterdam om 17.16 uur; 16. J. F. van Dalfsen, Hilversum om 17.16.30 uur; 17. J. J. van Buuren, Oldehove om 17.16.30 uur; 18. G Postma, Huizum om 17,17 uur; 19. J. Miedema, Amstelveen om 17.18 uur; 20. C. Jongert uit Den Dolder om 17.19 uur. Door het groote enthousiasme der 36 van de 320 wedstrijd rijders hebben den wed- strijdtocht binnen den vastgestelden tijd vol bracht. Van de 1400 toer- rijeders voltooiden nog geen 200 den tocht. V duizenden toeschouwers, die zich in de Friesche hoofdstad bij de finish hadden geposteerd om de winnaars te verwelkomen, is aanvankelijk het binnenkomen van den krachti- gpn Frieschen boerenjongen uit Edens, W. Wijnia, broer van den vierden prijswinnaar J. Wijnia, over het hoofd gezien. Eenigen tijd later werd de vergissing bemerkt en de aanvankelijk bekend gemaakte lijst gewijzigd. In totaal hebben 36 wedstrijdrij ders de finish in Leeuwarden be reikt binnen den vastgestelden tijd yan twee uur na binnenkomst van den winnaar. 11 Minuten te laat be reikte nog 6 wedstrijdrijders de fi nish aan wie het Elfstedenbestuur echter geen der zoo begeerde kruis jes zal kunnen uitreiken, wil het niet van de reglementaire bepalin gen afwijken. Er waren in totaal 310 wedstrijdrijders gestart. Zonder twijfel is de prijsuitrei king uitgesteld omdat de rapporten, die zijn binnengekomen melding ma ken van het feit, dat verscheiden wedstrijdrijders onder wie ook men- schen uit de kopgroep, zich in Par- rega, Harlingen en bij Vrouwbuur- stermolen, hetzij op handwagens hebben laten vervoeren dan wel door enthousiaste Friezen uit deze plaatsen op de s.chouders over die deelen van de route zijn vervoerd, die over het ijs niet konden worden afgelegd. In de reglementen van den Elfstedentocht staat namelijk ver- meld, dat deelnemers die tijdens den tocht van eenigerlei vervoer middel gebruik maken, eventueel gedisqualificeerd kunnen worden. Het laat zich echter aanzien, dat dit een storm in een glas water is. Zoo wel Bosman als Schippers zijn in derdaad op één dezer punten door de bewoners geholpen. Of zij daar van echter eenig werkelijk voordeel hebben gehad, valt te betwijfelen. De heer Kingma, die op de redenen van het uitstel niet nader inging, volstond met de mededeeling, dat hij hoopte, dat de prijsuitreiking binnenkort toch op de verwachte wijze zal geschieden. Naar Zaterdag uit voorloopige be richten bleek, heeft ook deze Elf stedentocht een niet gering aantal slachtoffers geëischt. Er waren slechts enkele deelnemers, die den tocht meegereden hebben, zonder dat een of meer lichaamsdeelen ge deeltelijk bevroren. De harmonie te Leeuwarden, waar zich hedenavond een groot aantal deelnemers ver- eenigde, geleek veel op een proviso risch hospitaal. Tallooze rijders lie pen met pleisters op handen of ge zicht rond. Bevroren beenen, vin gers en oogen warén schering en in slag. In zijn rede sprak de heer J. M. Kingma, penningmeester van de Elfstedenvereeniging, zelfs over „zeer ernstige gevallen van bevrie zing", die het bestuur ter oore wa ren gekomen. Een overzicht van het aantal tochtrijders, dat den Elfsteden tocht met r.ucces heeft weten uit te rijden, was Zaterdagavond nog niet beschikbaar, omdat er nog enkele rijders z(jn, die tot diep in den avond hebben door gezet. Naar schatting zal het aantal, dat den tocht uitrijdt, nauwelijks honderd bedragen. Dat zal dan het overschot zjjn van de ongeveer 1400 personen, die Zaterdagochtend in geheel Vriesland gestart z(jn. Bijna honderd dooden In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Spandau bij Berlijn een groote brand uitgebroken in een danslokaal, waar ongeveer 700 personen deelnamen aan een gecostumeerd bal. De meesten feestvierenden kondlen niet tijdig genoeg wegkomen, daar er slechts één uitgang was en de ramen van tralies waren voorzien. Velen werden, toen zij zich naar den uitgang van de zaal trachtten te worstelen, onder den voet geloo- pen. Voordat de brandweer ver scheen, was het gebouw reedis af gebrand. Onder het puin vond men ook vier lijken van Britsche soldaten. De oorzaak van de brand wordt toegeschreven aan het te hard stoken van drie groote kachels. Het aantal slachtoffers bedraagt vermoedelijk tachtig. Men vreest echter, dat het aantal dooden tot honderd zal stijgen, aangezien velen nog in levens gevaar verkeeren. Nieuwe Spaansche Republikeinsche regeering Llopis, de secretaris-generaal van de Spaansche socialistische partij heeft een nieuwe Spaan sche republikeinsche regeering gevormd bestaande uit commu nisten en socialisten. Llopis zelf is minister van buitenlandsche zaken. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 31 Jan. t.m. 6 Febru ari en, naar thans bekend wordt op 4 Nov. 1946, de navol gende verliezen zijn geleden: gesneuveld of overleden tenge volge van oorlogshandelingen 2 leden van de Koninklijke Ma rine, 4 leden van de Konink lijke landmacht en 5 leden van het Koninklijk Nederlandsch- Indisch leger. Scherpe critiek van de pers De Britsche pers richt in de Maandagochtendbladen feile aanvallen op Shinwell, den Engelschen minister van brandstof- en energievoorzie ning. De „Manchester Guar dian" beschuldigt hem bot weg van onbekwaamheid en misleiding van het publiek. Hoewel dit blad toegeeft, dat de oerfout ook bij andleren, onder wie de conservatieven, ligt, daar de zen in 1942 het aannemen van het voorstel tot steenkooldistributie verhinderden, meent het dat het meer dan menschelijk moet wor den genoemd, indien pien de „stomheid"', waarmee de heele kwestie van brandstof en energie c'.oor de regeering is behandeid, .wil vergeten. Het blad is van meening, dat alleen Attlee zelf of Sir Stafford Cripps deze kwestie kan oplossen. Volgens de „Times" is dit geen rijp plan, zorgvuldig uitgedacht en tot in details over wogen, maar een plotselinge im provisatie, een te of na elfder ure erkennen van een loutere nood zakelijkheid. De „Times" doet echter een beroep op de bevol king om in haar eigen belang mede te werken, opdat deze be zuiniging doel treft. „Het is de eenige weg." Andere bladen van uiteenloopende politieke overtui ging nemen dezelfde houding aan. De „Daily Telegraph" (conserva tief) schrijft: „Shinwell is inder daad niet de eenige zondaar, maar hij is de belangrijkste. Tot hem moet met de woorden van Crom well worden gezegd: „Vertrek, wij breken met u". FELICITATIE-REGISTERS VOOR SOESTDIJK „De Stichting 19401945 heeft het initiatief genomen om vanuit iedere gemeente een gelukwenseh aan het Prinselijk Paar te doen toekomen. Hiertoe stellen zij pogingen in het werk om op ieder gemeente huis felicitatie-registers aan te leggen, welke door alle ingeze tenen geteekend kunnen worden. Door de Stichting 19401945 wordt contact opgenomen mot de burgemeesters, om te komen tot een nationale manifestatie van aanhankelijkheid en trouw aan het Oranjehuis. Het is de bedoeling, dat de bur gemeesters na den Nationalen Feestdag de felicitatie-registers inleveren bij de Stichting 1940 1945, die deze registers zal laten inbinden en aan het Prinselijk Gezin aanbieden"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1