Een 40 jaar Katholieke Middenstand BESTRIJDING van VEEZIEKTEN In hoeverre kan 'n burgemeester vorderen Va de Mariniersbrigade in Soerabaja NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 10 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN VOOR HET TRIBUNAAL Kort geding inzake woning-kwestie te Hoorn Marktberichten ^AG. 2 Het Gouden Eerekruis voor den heer G. Goes De afd. Alkmaar van de R. K. Middenstandsvereeniging vierde gisteren haar 40-jarig bestaan. Dte uiterlijke feestviering was vooraf gegaan door een triduum, gevolgd door een plechtige H. Mis in de St. Laurentiuskerk. Des morgens ver- eenigden zich een groot aantal le den aan een gezamenlijk ontbijt. De feestavond in 't Gulden Vlies werd bijgewoond door den H E. Deken J. Jacobs, den Geestelijk Adviseur, Rector Holthuijzen, de W. E. Paters J. Frehe en Marcelis. Tal van bloemstukken waren ontvangen, n.l. van de afd. Alkmaar van den Kon. Ned. Middenstands bond, van de K. v. K., de Contact- Commissie voor den Middenstand, de St. Adelbertusvereeniging, den Dioc. Middenstandsbond, Directie Middenstandsbank, K.J.M.V., Dir. Gulden Vlies, K.A.B. en van de afd. Heiloo. Na een openings- en welkomst woord van den voorzitter, den heer Putman, opende de heer G. van Slingerland de lange rij van spre kers. Hij bracht namens het ge meentebestuur en de K.A.B. de har telijke gelukwenschen over. Voorts deden dit Mr. A. Leesberg namens de St. Adelbertusvereeniging, C. W. Keijsper namens de C.C. voor den Middenstand, C. Rentenaar namens de afd. Alkmaar van den K.N.M.B., v. d- Brink namens den Midden standsbond, C. Tros namens de K.J.M.V., A. Buissink namens de Kajotters, terwijl namens het H. B. de heer Borsten de afd. feliciteerde. Schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen van den oud-Adviseur, Pastoor C. Vis, de K. v. K., oud- Pastoor Peeperkorn, den R.K. Vrou wenbond, Rector Visser en den heer Oortmeijer, die wegens ziekte verhinderd was. Kerkelijke onderscheiding Hierna kreeg Rector Holthuij zen het woord, om mededeel ing te doen van de verheugende mededeeling, dat het bestuurs lid de heer G. Goes, die van de 37 jaar, dat hij lid is 25 jaar eer bestuursfunctie vervult, door Z. H. den Paus wegens zijn uitste kende sociale verdiensten was begiftigd met het gouden eere kruis Pro Ecclesia et Pontifice Het spontane applaus waarmede deze blijde mededeeling werd be groet was wel een bewijs, dat deze waardeerende onderscheiding in den geest was van de leden der jubilee- rende vereeniging. De H. E. Deken spelde den heer Goes met enkele woorden van waardeering het Gouden Eerekruis op de borst waarna voorzitter Put man den zilveren jubilaris namens de afdeeling van harte geluk- wensdhte; de hoop uitsprekende dat deze nog vele jaren zijn beste krach ten aan de afd. mocht schenken, die hij reeds een kwarteeuw in het be stuur gediend had. De heer Goes herinnerde aan de viering van het zilveren jubileum, toen wijlen de heer Endel een zelfde onderscheiding mocht ontvan gen. Hij zeide vervuld te zijn van innige dankbaarheid, dat hem de zelfde eer te beurt viel en hoopte Verbetering Koningsweg ALKMAAR. De' Koningsweg- bewoners hebben een adres aan den Raad gericht om over te gaan tot verbetering van deze straat. Een klinkertoestrating zou 17.315 kos ten en het aanleggen van trottoirs 11.685.—; totaal 29.000.—. We gens de slechte materiaalpositie en de hooge kosten stellen B. en W. voor de verbetering uit te stellen; voorloopig tot 1948. Raadsvoorstellen ALKMAAR. In de Donderdag a.s. te houden raadsvergadering komt nog aan de orde een voorstel van B. en W. om de benedenver dieping van het pakhuis „De Vige- lantie", Zoutstraat, hoek Verdron- kenoord voor f 2.70 p. week te ver huren aan de Coop. Vereeniging „Voorzorg" alhier. Voorts stellen B. en W. voor van de N.V. Bouwmaterialenhandel v. h. C. de Wild en Zn. een terrein van 340 M2 aan de Noorderkade te koo- pen voor 2500.welk terrein noodig is voor de uitvoering van het uitbreidingsplan-Noord; en en kele perceelen in den Sluis\y_aarder- polder van de erven Bierdrager, groot samen 4.55.30 HA voor 6.75 per M2. ZET 'M OP GEORGE ALKMAAR. Vanavond ver wisselt de gymclub van de K.J.M.V. de schaats weer eens voor de gym schoen! Buiten onze schuld konden de gymlessen de laatste twee kee- ren niet doorgaan, maar wij ver wachten, dat dit een aanleiding zal zijn om in grooten getale te ver schijnen. Er bestaat zelfs voor en kele jongens de gelegenheid om zich vanavond alsnog op te geven. Dus tot vanavond half tien in de gym zaal van de Sint-Adel'bertusschool, ingang Bleekerskade. ARMENZORG De huisarmenregenten hadden reeds in 1614 via de burgemeester en van de regenten van het Vrou wen- of Capelsgastliuis het recht gekregen op de Vrijdag-collecte met de „sackjens in de capelle". Op 10- Feör. 1626 bewezen zij, na een kwestie over grafrechten met nog levende getuigen hun aan spraken hierop. Zij kregen nu de graven weer toegewezen, onder voorwaarde, dat oudergewoonte het stoppen der glazen en het on derhoud van den houtslager voor hun rekening was. Van de 300 graven in de kapelkerk zijn er ruim 200 gebruikt. ook in de toekomst nog te mogen meewerken aan de groei en bloei van de afdeeling. De voorzitter complimenteerde daarop de heeren A. Overtoom en C. W. Keysper met hun 40-jarig lidmaatschap en bood hen namens de ver. een kist sigaren aan. De voorzitter van de feestcom missie bood Mevr. Goes een bouquet bloemen aan, als blijk van waar deering voor den steun, die zij haar man in diens werk voor den mid denstand was geweest. Nadat de voorzitter met 'n dank woord waaraan hij het noodige propagandistische woordje toevoeg de het officieele gedeelte had ge sloten, werd de aandacht gevraagd voor het kleinkunstensemble „De Tooverbal", dat op verdienstelijke wijze het vroolijke gedeelte van den avond verzorgde. Voor het komende feest ALKMAAR. Voor de tractatie van de kinderen dqr lagere en ulo scholen op het a.s. feest i.v.m. de te verwachten blijde gebeurtenis vla gen B. en W. een crediet van 2000 waarvan 300 voor de onvoorziene uitgaven. De sneeuwslag om Egmond v ALKMAAR. De strijd met koning Winter om de toegangs wegen naar de Egmonden duurt onverminderd voort. De arbei ders van het hoogheemraad schap moesten de ongelijke strijd al gauw opgeven, waarna de Egmonden volkomen geïso leerd waren. Het busverkeer werd stopgezet en de postauto kon Egmond evenmin bereiken. Wie naar Alkmaar moest kon dit slechts loopende bereiken. Vrijdag werd een nieuw wa pen in den strijd geworpen, een 12 wielige rupstractor van 10 ton, voorzien van een sneeuw schuiver waarvoor koning Win ter tenslotte moest retireeren. Zaterdagmiddag waren de wegen naar Alkmaar en Heiloo vrij en kon men voortgaan met het vrijmaken van de toegangs wegen naar Bergen en Castri- cum. Dag en nacht beweegt het rupsmonster zich door de sneeuwloopgraven. Ook giste ren moest de sneeuwschuiver weer ingrijpen daar de bus dienst weer moest worden ge staakt. Heï bezorgen van melk ALKMAAR Het Bedrijfschap van Zuivel verzocht ons opname van het volgende: Het is gebleken, dat verschiV lende melkhandelaren i.v.m. de aanhoudend!® vorst eigenmachtig tot rantsoenverlaging en niet meer clagelijksch bezorgen van melk zijn overgegaan. Wij willen er den consument op wijzen, dat zulks in strijd is met de geldende bepalingen. De melkhandel is verplicht dagelijks melk te be zorgen. Alleen met toestemming of in opdracht van het Bedrijf schap kan hiervan worden afge weken. Hetzelfde geldt voor even tueel noodzakelijke rantsoen ver laging. Het publiek wordt ver zocht hiervan goede nota te ne men en in voorkomende gevallen zich te wenden tot het Bedrijf schap voor Zuivel te Alkmaar. Tot zoover de mededeeling. Wij meenen echter, dat een beroep op het publiek om eenigte clemen tie te betrachten jegens de melk handelaren i.v.m. de weersom standigheden wel op z'n plaats is. „Uit werkeloosheid ben ik tot de N.S.B. gekomen" verklaarde Jitse Tiessen uit Zijpe, toen hij Vrijdagmorgen voor het Tribu naal stond om zich voor zijn „Rottenfüh*erschap" bij de N.S. K.K. te verantwoorden. Hij had in Rusland gewerkt bij den aanleg van vliegvelden en <fen bouw van bunkers voer de Duitschers en zijn strafregister was niet blanco. De verdediger mr. Buiskool ver telde, dat armoedige omstandig heden in zijn gezin dezen man genoodzaakt had<Jen toe te treden tot de N.S.K.K. Dat hij er niet mee sympathiseerde bleek wel uit het feit, dat hij geen NSB-er was geweest De verdediger vroeg het Tribu naal de uitspraak nog heden te bepalen en de heeren gingen daarmee accoord. Het vonnis luidde; 2 jaar en 9 maaanden met aftrek van den in detentie doorgebrachten tijd. Verder ontzetting uit beide kies rechten en het recht om eenig ambt te bekleeden. Vervolgens kwam G. Molenaar uit Winkel, d!ie in verzet kwam tegen het vonnis, dat over haar uitgesproken was. De haar opgelegde boete was meer geweest dan zij betalen kon. Beïnvloed door slechte economi sche toestanden op het gebied van den landbouw was zij bij de NSB gegaan. Verder was zij aangesloten ge weest bij de NSVO. Dit deed zij slechts om gezelligheid te vinden in naaikransjes, naar zij ver klaarde. De uitspraak zal geschieden over 14 dagen, ctus 21 Februari. Als laatste verscheen Jan Temme uit Alkmaar. Hij kwam in verzet tegen het vonnis, dat over hem geveld was en dat bepaalde, dat hij niet meer het recht had eenige functie in de architectuur uit te oefenen. Mr. Leesberg, zijn raadsman, verklaarde, dat wanneer men dezen man het recht om zijn ambt te bekleeden ontnam, hij nooit meer aan bod zou komen, daar besch. voor andere betrekkingen te oud was. Na de zitting behandelde het Tribunaal deze zaak en sprak meteen daarna de beslissing uit. Over T. werd het vroegere von nis uitgesproken d.i. detineering voor den tijd van 1 jaar en 9 maanden, zoodat hij heden vrij komt en ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om eenig ambt te bekleeden. Ten aanzien van het bekleeden van zijn vroe gere functie werd een wijziging gebracht in de dagvaarding. Hem werd het recht ontzegd tot bekleeden van een zelfstandige functie in de architectuur. BERGEN. Selectiewedstrijden. In de Rustende Jager zullen 23 Febr. a.s. de selectiewedstrijden worden gehouden, waaraan 20 tot 25 van de beste turnsters uit het land zullen deelnemen; hieruit zal een ploeg van 8 dames worden gekozen, die zullen deelnemen aan den wed strijd tegen Frankrijk, welke op 2 Maart in Utrecht wordt gehouden. HEERHUGOWAARD. Van wege het succes met de gymxevue „Pieker niet, zet hem op" heeft het bestuur van T.O.G. besloten op Dinsdag 14 Februari a.s. nog een avond te geven. Degenen die dus verzuimd hebben dieze revue te gaan zien kunnen dat alsnog 'doen. Zie advertentie. HEERHUGOWAARD. De heer J. Scnouten, klerk in vasten dienst ter Secretarie te Heernu. gowaard is benoemd tot ambte naar ter Secretarie te Heino (O.), Gezien den jeugdigen leeftijd! van den heer Schouten, is dit voor hem een prachtige promotie. In het „Gulden Vlies" te Alk maar was Zaterdag de laatste bij eenkomst v^n de afdeelingen van den LTB, HTM.vL en den CBTB om te luisteren naar de causerie van den heer ir. L P. de Vries, inspecteur van den Rijksveeartse- nijkundigen Dienst uit Den Haag, over het werk van den Veeartse nij kundigen Dienst ten algemeene r.utte. Op duidelijke wijze gaf de heer de Vries ons een kijk op de struc tuur en <ïe bedoeling van ge noemde instelling. Het eerste doel is de bestrij ding van besmettelijke ziekten in het belang van den boer en van de overheid. „Nederland heeft een reputatie op te houden", zoo sprak hij, „Onze producten moeten in het buitenland een gragen aftrek heb ben. De vertegenwoordigers voor buitenlandsche zaken en regee ringen moeten hier geen door schurft en andere ziekten aange tasten veestapel vinden". Vervolgens besprak de Inleider en kele bekende,ziek en. Hij vertelde van de systemen die gevolgd wgren. voor de bes. rij ding van o.a. tuberculose; schurft en ro kreupel. De eerste wet tegen de bestrijding van ziekten kwam uit in 1870 Daarmee waren echter niet alle besmettelijke ziekten uit de we reld geholpen. Verschillende wijzingen kwamen door de tijden heen tot stand. Bij de wijziging van '20 kregen de inspecteurs van den Veeartsenij. kundigen Dienst he recht om via den minis ef van Landbouw in districten waar ziek en onder het vee heersch_ ten, Lneiv ing'en te doen plaatsvin den. Over de schurft in het bijzonder de schurft bij schapen weidde hij breedvoerig ui\ Hij noemde de moei lijkheden gedurende den oorlog, het gebrek aan geneesmiddelen en de schaarsche vervoersmoeilijkheden. Nochthans was met medewerking van de organisaties een behoorlijk re_ sul iaat verkregen, door een behande ling van zwavel met kalk vermengd. Spreker zeide dat de boeren nu zelf den gezondheidstoestand van hun vee bevorderen door hun bijdrage in den melktoeslag van 4 et. per liter. Hij wekte hen tot medewerking op en was zeer optimis isch gestemd over de toe_ komst. Voor de tuberculosebestrijding was eindelijk een goed systeem ge vonden Een regelmatige scherpe con trole leverde betere resultaten op dan de methode van prof. Roels waarvan misbruik werd gemaakt. Deze methode hield in, dat tuber_ culoos vee werd geslacht, terwijl de houders dan een vergoeding1 voor de beesten onttvingen. Maar men ruimde op deze wijze mede koeien op die niet tuberculoös waren maar niet bevielen b.v. door te geringe melkproductie. De heer de Vries noemde de samenwerking een particulier belang naast een overheidsbe lang. t Hij vroeg vertrouwen van den boerenstand in het werk van d'en Veeartsenij kundigen Dienst, die alles voor hen doet. „Bezie cfe inspecteurs niet als politie-agenten, die u willen be trappen op fouten, maar als advi seurs, die uw belang slechts voor oogen hebben", Ben buitengewoon resultaat over de bestrijding van besmet telijke ziekten bij vee was ver kregen door internationale samen werking van het Fransche ver nuft, de Deensche nauwkeurig heid en de Duitsche uitgebreid heid. Engeland stak veel geld in de bestrijding van ziekten van het vee en Denemarken had kans ge zien om het tuberculosepercen- tage, dat in 1934 op 35 pet. stond, nu tot beneden nul pet. te bren gen. Soerabaja 16 Januari 1947 Geachte Redactie, Ik heb deze gelegenheid benut om de lezers van uw dagblad eenige indrukken weer te geven van onze Mariniersbrigade (Marn- .brig.) hier in Indië en tevens dui delijk lë maken, welke moeillijk- heden deze brigade te vervullen heeft. Bij de Brigade staf Cie. zijn nog ingedeeld de Verbindingsdienst, Inlichtingendienst en Veiligheids dienst. De Jannen van de Nevel en Pico (Genie bataljons) werken meestal samen en hun werk be staat in hoofdzaak uit wegen aan leggen, bruggen bouwen, water leiding en telefoon etc. Om een goed overzicht ie krijgen, geef ik even de benamingen van de ver schillende onderdeelen met afkor tingten. Infanterie (invat), Genie Bat. (pico), Artillerie (arbat), Mo tortransport (mobat), Nevel constr. (nevel), Verpleging en bewape ning (vewa), Tank comp. (tanko), Zware wapenen (zwaco), Amphi- bie tractoren (amce), Medische dienst (medco), Brigade stafcie brigstafco). De Brigade is in tweeën te splitsen en wel een gedeelte, dat geregeld met de burgerbevolking in aanraking komt en het andere gedeelte, dat door zijn dienst heel weinig met de inheemschen te ma ken heeft. Ik zal eerst iets ver tellen over de mannen van de In fanterie, artillerie, motordienst en medischen dienst. Aan den rand van een groot bosch staat een Jan op post, bij een mitrailleur, mor tier of met zijn geweer. De zen straalt fel en meedoogenloos op zijn body. H ij denkt aan zijn mak kers, die vanmorgen op patrouil le uitgetrokken zijn. Onwillekeu rig r^enkt hij aan de menige zweet droppeltjes, die door hen geofferd worden, bij dezen zwaren tocht, die hij zelf ook meermalen mee maak ie. En hoe heerlijk het dan is om, thuisgekomen, doornat van het transpireeren een heerlijk frisch bad te nemen en lekkere ijsthee te kunnen verorberen. Dan voelt hij zich weer mensch wor den in deze jungle, waar de dood! op fanatieke wijze uit egn hin derlaag op hem loert. Het zijn overigens schrille tegenstellingen. Hij staat daar met vredelievende bedoelingen op wacht, om rust en orde te handhaven, terwijl een bepaalde groep van de inheem- sche bevolking zijn aanwezigheid niet duldt. Inmiddels woijdt hij gewekt uit zijn mijmering door de thuiskomst van de patrouille. De Jannen zien er vies en vermoeid uit, hun gezichten staan strak. Er word1! weinig gesproken. Eerst verfrisscken zij zich en als ze weer een beetje op verhaal gekomen zijn, dan komen de tongen los. De officier brengt rappqrt uit aan zijn commandant en dan is het wachten op nieuwe orders. Deze laten niet lang op zich wach ten. Er moet een actje ingezet worden. De voorbereidingen wor den gemaakt. Zelfs zware wape nen worden ingezet. En dan ziel men den Jgp, die zijn plicht doet tegenover zijn vaderland en d'e goedwillende bevolking, die al zooveel te verduren heeft gehad van de pemoeda's. Hij is een en al actie en wee dengene, die hem in den weg! staat. Het gaat er heel vaak heet toe, en wanneer de kampongs gezuiverd zijn van de extremisten, wordt meteen een aanvang gemaakt aan den opbouw van deze nederzettingen. En zij toonen, dat zij ook kunnen wer ken. Ze .helpen daar waar noodig is en herstellen de vernielde brug gen, waterleidingen, huizen etc. Dit alles geschiedt in voortref - felijken geest. Soerabaja bv. heeft het grootste deel van zijn .grondigen en spoedigen opbouw te danken aan deze Jannen. Het zijn jongens uit één stuk. De meesten van hen komen uit Lim burg, Brabant en Zeeland. Zij vervullen hun plicht ond'er de meest moeilijke omstandigheden en zij doen dit met een optimisme en doorzettingsvermogen waar al le Nederlanders trotsch op kunnen zijn. Ook treffend is de manier waarop ze met de kinderen van de inlanders om gaan. Menige kin derjuffrouw kan hier nog iets van leeren. As je door een verwoeste kampong loopt en je ziet links en rechts deze kerels mei een kind op de armen, dan schiet er toch wel eens een traan in je oogen. En 'dan te moeten denken, dat er in Holland menschen zijn die een heel verkeerd begrip hebben van dat greote doel, waarvoor deze kerels hun huls en haard en alles wat hen lief is vaarwel zeggen. Men mag dit wel wat meer gaan waardeeren. Nu nog enkele woorden over de andere groep, die ik rgeds eerder noemde. Dat zijn de administra tie, O en O en de cantine-men- schen. Hun taak is het lichter maken van hun moeilijkheden en zij doen dit ook met groote toe wijding. Deze menschen stonden voor ontzettende nrneilijkheden. Gebrek aan .alles, zeKs de meest gewone diygen. Maar zij hebben hard gewerkt en aan hun is het te danken, dat wij nu beschikken over twee bioscopen, alle soor ten sportbenoodigdheden enz. Zij organiseerden wedstrijden., ont- wikkelingsavoncjpn en noig veel meer prettige dingen. De eantine waar je eerst prae- tisch niets kon krijgen is nu goed toegerust. Als je er binnenkomt hoor je je eigen Mariniers band spelen. Er is een loket waar je bonnetjes koopt en tegen inwis seling hiervan kunnen allen ver schillende dingen koopen. Het ge bouw is grondig opgeknapt en aardig verlicht, hetgeen het ver blijf preitig maakt. De officieren zijn zqgr soepel en de Jannen stellen een onbegrensd vertrouwen ih hen, hetgeen dan ook zeer gewaardeerd wordt. Ik zal hier moeten eindigen en hoop de lezers een goed beeld te hebben gegeven. Mei hartelijken groet uit Indië en danlk voor de plaatsruimte. Mm. II C. W, Loots, Stbn, 45- 5942 Mambrig. Ie Inbat. Comp, C. Mar.postkantoor Batavia |-\E URGENTIE inzake de woningproblemen, vooral ten opzichte van de politieke delinquenten, wordt steeds dui delijker. Begrijpelijk, wanneer men nagaat, dat deze menschen met nog steeds een zekere ach terdocht door de samenleving worden bekeken en bejegend blijven. Voor de Alkmaarsche rechtbank werd een kort geding aanhangig gemaakt over een door den burgemeester van Hoorn gevorderde woning van Ant. de Jong aan de Draafsin- gel. Deze bekende voormalige N.S.B.-er was echter van oor deel, dat de vordering onjuist was geschied en daarom had hij de gemeente Hoorn gedaagd, om een beslissing te kunnen krijgen van den President Mr. J. Krabbe. In Augustus was zijn vrouw ont slagen uit detentie, terwijl hijzelf in October van dat jaar volgde. Hij kon toen bij kennissen de beschik king krijgen over eenige kamers In zijn woning verbleqf de toenmalige Commissaris van Politie, die echter per November in Haarlem werd be noemd en dus met zijn gezin ver trok. De Jong, die in zijn woning aan de Draafsingel terugwilde wendde zich tot de plaatselijke adviescom missie inzake woningtoewijzing e.d. en kreeg daar te hooren, dat zijn domicilie nog steeds Draafsingel was en er dus geen bezwaar zou kunnen worden gemaakt, wanneer hij er in zou terugkeeren. Men zei hem, dat hij in dit geval in een be voorrechte positie was en gelukki ger, dan vele andere woningzoeken den. De voorwaarde was evenwel gesteld, dat hij inwoners bij zich kreeg. De Jong trok dus met zijn vrouw in zijn eigendom, kreeg daarna een dame met haar zoon bij zich in. alles ging rustig totdat de inwonende $ame in Januari een lastgeving ontving de woning te veriaten per ommegaande. Aldus geschiedde, maar prompt daarop kreeg de Jong een brief thuis waar in vermeld stond, dat zijn woning ten behoeve van de gemeente Hoorn gevorderd werd voor den nieuwen gemeente-architect. Hemzelf werd eenige huizen verder inwoning toe gewezen. Doordat zijn vrouw het daar wegens haar gezondheidstoe stand niet kon volhouden kon hij uit eigen beweging bij dezelfde ken nis van voorheen weer een paar ka mers bewoond krijgen. Mr. P. S. Winkel trad op voor de gemeente Hoorq, terwijl Mr. D. Buiskool de zaak van den eischer de Jong naar voren bracht. Mr. Winkel stelde voorop, dat volgens de wet politieke delinquen ten niet mogen worden voorgetrok ken, noch achtergesteld bij andere Nederlanders Jpzake de woning- kwestie's. Voor hen gelden dus de zelfde normen als voor gpdere huis vestingen het geval is. De advies commissie verstrekte hem boven aangehaald advies, adviseerde even eens de burgemeester, maar deze ging hierop niet in, gaf hem dus geen toestemming de woning te be trekken. Ook de inwoning van de dame in kwestie geschiedde zonder toestemming van den burgemeester als uiteindelijk gezaghebbend or gaan, maar ging door met onderlin ge regeling tusschen de Jong en haar. Aan eischer stelde de burge meester na vordering, die op gelij ken voet ging als bij andere geval len, dus zonder voortrekken of ach terstellen, op denzelfden stand, in dezelfde rustige omgeving een paar kamers ter beschikking. Worden ze in bun beangen benadeeld en wel zoq, dat een uitspraak in kort ge ding noodzakelijk is? Pleiter haalde de woorden aan van het Tweede Kamerlid Algra, die er in de Ka mer op wees, dat de burgemeesters meer bevoegdheid zouden moeten ontvangen, omdat bij iedere vorde ring bleek, dat een bewoner hart- patiëntwas of iets dergelijks. De gemeente Hoorn ontkende, aldus pleiter, dal eischer toestem ming noodig had, om in zijn wo ning terug te keeren. Was dit niet het gevai, dan verbleef de Com missaris van Politie er onrecht matig in, met het gevolg, dat eischer hem een oniruimingspro- oed'Ure had kunnen aandoen. Na een vergadering ggi de ad vies commissie de J. echter toestem ming er in te trekken, op die voor waarde, dat hij genoegen zou ne men met inwoning. Dit geschied de dan ook. Totdat de inwoonster plotseling een schrijven kreeg de zelfde cag de woning te verlaten, terwijl een gemeenie-auto voor kwam. die haar wilde verhuizen. Dit wist zij te voorkomen. Ze kreeg een dag uitstel, rt^aar vlak daarna ontving J. het ontrui mingsbevel. Dit vond pleiter een zonderling iets. Men wilde eerst de inwoonster weg hebben, om dan het huis te kunnen vorderen, dat men twee maanden geleden al had toegewezen aan den eige naar. De behandelende genees heer had' gedaagde medegedeeld, dait dit wegens gezondheidstoe stand van de vrouw onmogelijk kon. maar dit alles hielp niet en de vordering ging door De eischer bleef vgn meening, dat de vorceriing formeel onjuist was; het vorderingsbesluit sprak zich immers uit ten behoeve ^an personen en hier werd gevorderd ten behoeve van de gemeente Hoorn, met als clausule, om het te bestemmen voor een ambte naarsgezin. De wet vqp 11 Mei '46 vermeldt duidelijk, dat er geen afwijkende maatregelen kunnen worden getroffen ten opzichte van ex-politieke delinquenten, ook niet in woningkwesties, terwijl in Ju li '1946 door den Minister richtlij nen hieromtrent zijn verstrekt. Pleiter wees op de ziekte van de vrouw, die inderdaad zeer ernstig is en de arts had zich dan ogk be zorgd getoond ten opzichte van deze kwestie, vooral omdat de vrouw nu van trappen gebruik moet maken. Tenslotte gaf pleiter te ken nen, dat de eischer verzocht de vordering ongedaan te ma ken met de bepaling, dat de gedaagde een dwangsom zou worden opgelegd, wanneer door haar geen gevolg daaraan zou worden gegeven. Burgemeester Leemhorst gar hierna nog eenige toelichtin gen, terw\jl ook de eischer het woord kreeg, die nogmaals de onverwachte vordering en het uitstel naar voren bracht, waarby hjj opmerltle, wel uit stel te hebben gekregen, wan neer hij afstand deed van kort geding en verder een stuk nn- derteekende, dat hij van zijn woning af zag. De president, Mr. .1. Krabbe, zal Woensdag 12 Februari a.s. te 11 uur uitspraak doen. Pleiter ging verder in op de ontstellende woningnood in Hoorn, die zoo hoog was, dat binnenkort iedere nog eenigs- zins beschikbare ruimte zal worden benut en dat de burge meester dan huis aan huis zal laten onderzoeken, wat nog be woond kan worden. Dit alles is oaangenaam, maar men heeft hier te maken met groote nood zaak. Dit geval echter is niet dringend, omdat in de noodzaak is voorzien en daarom achtte Mr. Winkel den pre sident niet bevoegd m dit kort ge ding uitspraak te doen. Mr. D. Buis kool de pleiter voor den eischer de Jong begen er op te wijzen dat de president wel bevoegdheid had uit spraak te deen, omdat er wel de gelijk sprake was van een woning geding. Hij gaf dan ook te kennen, dat eischer er zelfs een hoofdgeding van wilde maken, wanneer de pre sident zich onbevoegd zou verkla ren. Vervolgens omschreef hij de geheele gang van zaken, zooals die hierboven reeds is aangehaald. SCHOORL. Op Woensdag 12 Februari a.s. wordt in het Café „De Rustende Jager" van den heer Schuyt te Schoorl een pro. paganda-filmavon i gehouden, welke verzorgd wordt door de Centrale Propaganda Commissie van de Nederlandsche Verbruiks coöperaties. De heer Van Amstel, propagandist cüezer commissie, zal het doel en streven der coöpera tieve beweging uiteenzetten, ter wijl de te vertoonen films u een duidelijk beeld zullen geven van de Coöperatieve Verbruiksbewe- ging, zoowel in binnen- als bui tenland. Zij die zich voor de Coöp. Verbruiksbeweging interes seeren en dezen avond wenschen te bezoeken, kunnen zich voor toegangskaarten wenden tot on derstaande leden van het werk comité Schoorl. Dhr. A. van Buren, Sluis weg 4 te Schoorld'am; dhr. Breedewoude Omloop, Schoorl; dhr. Nannen, Voorweg C 110 te Schoorl; dhr. Pastoor, Laan weg, Schoorl; Mevr. Braams, Postweg, Sohoorl; mevr. Bellis, Jaagkade 182C te Kamper duin. URK GE-ISOLEERD Auto zakte door het ijs Urk is momenteel alleen telefo nisch bereikbaar. De postboot, wel ke Vrijdagmiddag om 12 uur van Urk vertrok om te trachten het op circa 20 K.M. afstand gelegen dorp Emmeloord te bereiken, is hierin na een worsteling van 19 uur geslaagd. Urker visschers trachtten per vradhtajito via Lemmer Urk te be reiken. Deze poging is echter jam merlijk mjslukt, daar op ongeveer 13 K.M. afstand van Urk de auto door het ijs zakte. De inzittenden wisten zich tijdig' in veiligheid te brengen. De vrachtwagen verdween onder het ijs. EMIGRATIE NAAR AMERIKA Oorlogsbruidjes genieten voorrang De Nederian ische vrouwen, die verloofd zijn en huwen willen met eervol ontslagen leden van in Nederland of elders in Europa gediend hebbende Amerikaansche strijdkrachten, en die jich in de Vereenigde Staten bij haar ver loofde willen voegen, moeten vóór 1 Juli 1947 niet alleen gereed! zijn met haar papieren, d'oph tevens een haven van aankomst in de Vereenigde Staten hebben bereikt. Het Amerikaansche consulaat te Rotterdam raadt betrokkenen aan zich ten spoedigste van de ver- eischte documenten te voorzien, waardoor het mogelijk wordt naar Amerika te gaan. Het consulaat is bereid aan ieder geval bijzon dere aandacht te schenken, ten einde een mogelijke mislukking van de plannen en derhalve te leurstelling te vermijden. Na 1Juli 1947 komen de ver loofden van vroegere leden van de strijdkrachten der Vereen. Sta ten slechts in aanmerking voor nlet-voorkeurs.immigratie-visa, hetgeen van nadeejigen invloed zal zijn op het tijdstip van ver trek, aangezien het huidige quo tum het afgeven van 3.153 immL gratie-visa per jaar toelaat, ter wijl momenteel meer dan 10.000 personen op de lijst staan. Het is duidelijk, dat degenen die zich nu laten inschrijven, twee jaar, mo gelijk zelfs langer, moeten wach ten indien zij geen gebruik ma ken van de speciale regeling, maar deze maakt het noodig dat zij vóór I Juli van dit jaar in de Vereen. Staten zijn aangekomen. INBREKERSBENDE OP HET SPOOR De Wassenaarsche recherche was reeds geruimen tijd bezig met het onderzoek naar een aantal inbra ken in den laatsten tijd te Was senaar bij vooraanstaande ingeze tenen gepleegd. Wij herinneren in dit verband aan de opzienbarende inbraak bij den bekenden ontdekkingsreiziger dr. Paul Julien, wiens waardevol le foto- en filmapparatuur ont vreemd werden, terw'ijl bij een andere ingezetene voor een waarde van meer dan 12.000 gulden werd gestolen. Zaterdag j.l. werd te Wassenaar opnieuw diefstal met braak ge pleegd en uit het hierbij ingestelde onderzoek kwamen belangrijke aanwijzingen naar voren tegpn een onbekende dame en heer. Met me dewerking van den herkennings dienst van de Haagsche politie werden deze dame en heer geïden tificeerd als een berucht inbre kersduo. In den nacht van Vrijdag sloegen opnieuw eenige inbrekers te Wassenaar hun slag. Het bleek dat een dame en twee heeren de ze inbraak hadden gepleegd. On middellijk werd wederom contact met de Haagsche recherche opge nomen en na lang speuren werd een der geïdentificeerde personen aangehouden. Deze hield echter vol niets van inbraken te Wasse naar af te weten. De rechercheurs zaten intusschen niet stil en had den het geluk op den Stationsweg te 's- Gravenhage de langgezochte dame te ontmoeten. Op haar ka mer trof de recherche dén derden gezochten man aan. Aangemoedigd door dit succes werd hetonderzoek met kracht voortgezet en spoedig slaagde men er in den geheelen buit van de laatste inbraak op te sporen. De drie aangehoudenen werden naar het bureau van politie Ie Wasse naar overgebracht en in verzeker de bewaring gesteld. DE ESTAFETTE NIJMEGEN—SOESTDIJK Aan de wandelestafette, welke op den geboortedag van de Oranjetelg naar Soestdijk vanuit Nijmegen gehouden worden, zul len minstens 100 wandelaars en wandelaarsters deelnemen. Het aan te bieden album Van geluk wenschen is geteekend door au'o- riteiten op gemeentelijk, geeste lijk, militair, cultureel en sport gebied. BOEK EN BLAD „HET SCHANDAAL", door Pedro de Alarcon; uitg. Dry v,h, C. de Boer Jr., A'dam Een van de grootste schrijvers uit het Spanje van de 2de helft der vorige eeuw, Pedro de Alarcon schreef een roman, die uitgegeven werd als „Het Schandaal" en eerst thans in het Nederlandsch werd' vertaald en uitgegeven door Dry C. de Boer te Amsterdam. Anton van Duinkerken schreef een waar- deerend voorwoord, dat dit mooie boek ongetwijfeld verdient. De schrijver verhaalt van een jonge man, Fabian Conde, die na een leven van alle denkbare genietingen bij een Pater Jezuiet om raad komt vragen; niet zoozeer omdat hij een beter leven wil beginnen, maar omdat hij in een moeilijk parket is geraakt, omdat hij verdacht wordt de vrouw van zijn besten vriend te hebben verleid'. Het verhaal, dat Fabian Conde van zijn zondig le ven aan Pater Manri'que doet, vult voor het grootste gedeelte dit boeiende boek, dat overigens felle contrasten laat zien. De lezer gaat er ziah steeds meer over verwon deren hoe de jongeman, onder den invloed van zijn geestelijken leids man zijn weelde-leven vaarwel zegt, om de onverdiende schande tegemoet te treden als boete voor zijn vroeger zondeleven. Het romantisch gegeven is door den schrijver op frappant-boeien. de wijze weergegeven, al moge dan het slot niet bevredigen. Nol Prager vertaalde het boek in uitstekend Nederlandsch, zon der aaij het karakter er van af breuk te doen Fr. O. „DE GEVLEUGELDE SOL DAAT", door P. J. G, Huincks Bij d£ Uitgeverij en Drukkerij Hollandia te Baarn verscheen dit boek over de gebeurtenissen tij dens de Meidagen van 1940 in de omgeving van Rotterdam en Over- schie. Het is de geschiedenis van een troejjje soldaten, dat onder commando staat van een kapitein, die later NSB-er bleek te zijn. Het is yooral het felle contrast tus schen dezen kapitein en de hoofd persoon van het boek, een kunst schilder, die in zijn hart anti- militairist is, dat door den schrij ver uitvoerig wordt beschreven. De verschillende karakters van de soldaten worden door den schrij ver raak geteekend, alsook de spanning, die er in de Meidagen heerschte, toen velen onzer jon gens door verraderlijke kogels dén dood vonden. De schrijver schenkt veel aandacht aan de houding van den hoofdpersoon tegenover dqn oorlog, dóch vervalt daarbij niet in anti-militairisme. Het boek is vlot geschreven en zal vooral de mili tairen van de Meidagen wel boeien. De STICHTING 1940—1945 heeft een door den kunstenaar Doeve geteekende Herinnerings plaat uitgegeven, welke de gebeur tenissen en de vele belevehis- sen uit den bezettingstijd in beeld brengt. De opbrengst van deze interessante wandversiering welke slechts f 1,— kost, komt ten goede aan de nabestaanden van illegale werkers. De plaat is in den Boekhandel en bij de Stichtingsafdeelingen verkrijgbaar. LANGEDIJK, 10 Jan. 14.000 kg roode kool 13.1017,10; 52.000 gele kool 12,60—13,40. „Er wordt in i gesproken maar g daan". Deze woord» de kem van het het requisitoir vai de zaak Piek, wa< leverde op het fe grijpen van hooggr ken doodvonnisse uitgevoerd. De zuivering in j zonder het feit, veer zestig uit| vonnissen er nog voltrokken, hoewe en twintig maande een dagelijksche e: overgroote deel va Zaayer heeft, dooi zen zich tot tolk j gevoelens van de g heeft daarbij de gezet op een wijze hem gewend zijn. waren uit het hai allen die willen, d wordt toegepast. Mr. Van Maarse ter van justitie," schrokken door Zaayer zoo kema zegcT, haastte zich deeien, dat volgens lende uitlatingen onjuist en scijadeli algemeen belang, ling ging vergezel» vcerige toelichting tement van Justit Zaayer dingen in worden geschoven, minister zelf of geering debet is De toelichting b mededeeling, dat van Mr. Zaayer, vc openbaar gezag tei een opzettelijk g» doodstraf niet uitv Naar onze meer deze ampele mede» bewezen, dat Mr. heid sprak. Intege dat van de zesti doodvonnissen nog uitgevoerd, doet, gezegd vermoeden, uitvoering wel op gevolgd, plan berust Ook wordt Mr. ten, dat hij den recht van gratie Wij moeten ook critiseeren. In eei het verleenen va gunst door een geschonken uit de macht, maar een rechtspraak. Door ren van zoovele d< het op groote schaa gratie, waarvoor c justitie veranlwcoi het vermoeden opi dat hier sprake is telijlc gevolgd plan. In de toelichtinj gens gezegd, dat de het gratie-recht houdt op het ree dat hierdoor de ot van den rechter getast en volstrek! king heeft den re» teeren. Wij zijn van me wijze van uiloefeni tie-recht zooals geschiedt wel de or van den rechter moet dit gezegd wo ze Nederlandsch macht, die. naar i kan const^üeeren, lichtvaardige gron straf uitspreekt. I staat is de uitvoei in casu de Minister in de allereerste de onafhankelijkhe terlijke macht te ee: Vervolgens word gen van Mr. Zaaye: mijnend genoemd, laatste wat men Fiscaal mag Verwi waarheid nu nog n; den? Voorzoover kunnen spreken va mijning, moet m» zoeken bij de reges Als er iets is w; ring heeft gefaald de rechtvaardige de landverraders. geen probleem aan t bij falen de regei moet worden aange JONGENTJE O EN GED Dronken cl' de dad Zaterdagavond kele voorbijganger de bebouwde kom voort, aan den ka weg de 9-jarige E liggen. Onmidd' schuwden zij den het knaapje naa Stichting te Haarl waar werd gecon het een schede had opgeloopen. gen hiervan is he loop van den nac De Zandvoortsche onmiddellijk een Het bleek, dat eer sche binnenhuisa drie medeinzittenc wagen in een café sterke drank hadc De binnenhuisai chauffeerde, en zij giers verklaarden streeks zes uur op het ongeluk wel e den gehoord maai hadden opgemerkt richtingaanwijzer gen totaal vernieli politie zet het om en heeft de binne gearresteerd. ..f'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2