Een zwak verweer EEN UURTJE TELEX Va de critiek van Mr. Zaayer Hoe Bosman en Schippers den tocht uitreden Temperatuuitegenstellinger» tusschen Noord en Zuid ÖI2I W|fK NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 10 Februari 1947 PAG. 3 180 tochtrijders haalden Leeuwarden Onze Bisschop roept DeSiwawmnn was Kampioen op alle spodueldea. Dekolenslag leverde méér dw25oootoftko(gftop?i/ „Er wordt in Naderland reeht gesproken maar geen recht ge daan". Deze woorden vormen wel de kern van het onderdeel van het requisitoir van mr. Zaayer in de zaak Piek, waarin deze critiek leverde op het feit, dat door in grijpen van hooggrhand, uitgespro ken doodvonnissen niet worden uitgevoerd. De zuivering in het algemeen en bijzonder het feit, dat van de on geveer zestig uitgesproken dood vonnissen er nog slechts vijf zijn voltrokken, hoewel wij reeds één en twintig maanden bevrijd zijn, is een dagelijksche ergernis voor het cwergroote deel van ons volk. Mr. Zaayer heeft, door hierop te wij zen zich tot tolk gemaakt van de gevoelens van de groote massa. Hij heeft daarbij de puntjes op de i gezet op een wijze zooals wij van hem gewend zijn. Zijn woorden waren uit het hart gegrepen van allen die willen, dat gerechtigheid wordt toegepast. Mr. Van Maarseveen, de minis ter van justitie,^* blijkbaar ge schrokken door hetgeen mr. Zaayer zoo kernachtig heeft ge zegd, haastte zich te doen mede- deelen, dat volgens hem, verschil lende uitlatingen van Mr. Zaayer onjuist en schadelijk zijn voor het algemeen belang. Deze mededee ling ging vergezeld van een uit voerige toelichting van het Depar tement van Justitie, waarin Mr. Zaayer dingen in de schoenen worden geschoven, waaraan de minister zelf of ruimer de Re geering debet is. De toelichting begint met dte mededeeling, dat de verklaring van Mr. Zaayer, volgens welke het openbaar gezag 1er uitvoering van een opzettelijk gevolgd plan de doodstraf niet uitvoert-, onwaar is. Naar onze meening wovlt door deze ampele mededeeling nog met bewezen, dat Mr. Zaayer onwaar heid sprak. Integendeel. Het feit, dat van de zestig uitgesproken doodvonnissen nog slechts vijf zijn uitgevoerd, doet, op zijn zachtst gezegd vermoeden, dat deze niet- uitvoering wel op een opzettelijk gevolgd plan berust. Ook wordt Mr. Zaayer verwe ten, dat hij den aard van het recht van gratie heeft miskend. Wij moeten ook deze uitlating critiseeren. In een rechtsstaat is het verleenen van gratie geen gunst door een alleenheerscher, geschonken uit de volheid van zijn macht, maar een correctie op de rechtspraak. Door het niet-uitvoe- ren van zoovele doodvonnissen en het op groote schaal verleenen van gratie, waarvoor de minister van justitie verantwoordelijk is, wordt het vermoeden opnieuw versterkt, dat hier sprake is van een opzet telijk gevolgd plan. In de toelichting wordt vervol gens gezegd, dat de uitoefening van- het gratie-recht geen critiek in houdt op het rechterlijk vonnis, dat hierdoor de onafhankelijkheid van den rechter niet wordt aan getast en volstrekt niet de strek king heeft den rechter te affron teeren. Wij zijn van meening, dat de wijze van uitoefening van het gra tie-recht zooals die momenteel geschiedt wel de onafhankelijkheid- van den rechter aantast. Zeker moet dit gezegd worden t. o. v. on ze Nederlandsche rechterlijke macht, die. naar ieder dagelijks kan const^eeren, zeker niet op lichtvaardige gronden den dood straf uitspreekt. Ln een Rechts staat is de uitvoerende macht in casu de Minister van Justitie in de allereerste plaats geroepen de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht te eerbiedigen. Vervolgens worden de uitlatin gen van Mr. Zaayer gezagsonder mijnend genoemd. Dat is wel het laatste wat men den Procureur- Fiscaal mag verwijten. Mag de waarheid nu nog niet gezegd wor den? Voorzoover men hier zou kunnen spreken van gezagsonder mijning, moet men de oorzaak zoeken bij de regeering zelf. Als er iets is waarin de regee ring heeft gefaald dan is het wel de rechtvaardige bestraffing van de landverraders. Maar er is ook geen probleem aan te wijzen, waar bij falen de regeering zwaarder moet worden aangerekend dan dat JONGENTJE OVERREDEN EN GEDOOD Dronken chauffeur de dader? Zaterdagavond vonden en kele voorbijgangers even buiten de bebouwde kom van Zand- voort, aan den kant van den weg de 9-jarige Kees Boogaard liggen. Onmiddellijk waar schuwden zij den G.G.D., die het knaapje naar de Maria Stichting te Haarlem bracht al waar werd geconstateerd dat het een schedefbasisfractuur had opgeloopen. Aan de gevol gen hiervan is het kind in den loop van den nacht overleden. De Zandvoortsche politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het bleek, dat een Amsterdam- sche binnenhuisarchitect met drie medeinzittenden van zijn wagen in een café te Zandvoort sterke drank hadden gebruikt. De binnenhuisarchitect, die chauffeerde, en zijn medepassa giers verklaarden dat zij om streeks zes uur op de plaats van het ongeluk wel een klap had den gehoord maar verder niets hadden opgemerkt, hoewel de richtingaanwijzer van den wa gen totaal vernield bleek. De politie zet het onderzoek voort en heeft de binnenhuisarchitect gearresteerd. der politieke en economische zui vering. Immers dit probleem heeft een bij uitstek nationaal karakter. Voor de oplossing daarvan heeft de regeering geen deviezen nood'.g doch slechts den moed om strenge rechtvaardigheid toe te passen. Toen we nog slechts drie maan den bevrijd' waren en er neg voor geen één procent gerechtigheid was toegepast, begon de vorige regee ring al propaganda te voeren voor barmhartigheid. En het is deze Minister van Justitie geweest, die kort na zijn ambtsaanvaarding kwam met het plan tot het vrij laten v. 40.000 politieke delinquen ten. Dat zouden dan „lichte" ge vallen zijn. Maar onlangs hebben we nog kunnen lezen, hoe een 13- jarige vrijgelaten SS-er (een „licht" gevaleen roofoverval pleegde bij een oude weduwe, dien hij met een fietspomp op het hoofd sloeg. De verantwoordelijkheid voor deze wandaad slaat terug op de instantie, die dezen sadist in vrijheid stelde. Is het wonder dat de massa schamper spreekt over de zuiveringspoli'tiek van de Re- -geering? In de toelichting wordt verder gezegd, dat de Minister van Jus titie verantwoordelijk is aan de Staten-Generaal en niet aan het Openbaar Ministerie. Inderdaad. Maar Mr. Zaayer roept in zijn re quisitoir Minister Van Maarse veen in het geheel niet ter ver antwoording. Mr. Zaayer heeft slechts zijn meening kenbaar ge maakt wat nog niet gelijk staal met ter verantwoording roepen. Wij hopen echter, dat de Staten- Generaal den miniser wel ter ver. antwoording zal roepen voor net nièt-uitvoeren van doodvonnissen Een lid der Eerste Kamer (waar om moest dit weer een communist zijn?) heeft over deze materie reeds vragen aan den minister ge steld. Wij zijn benieuwd wat de bewindsman daarop zal antwoor den. M. P. Janssen AMELAND IN NOOD Kolen en voedsel raken op Op Ameland deden geruchten de ronde, dat er viermaal van Leeuwarden naar het eiland gevlogen zou worden, mede ten behoeve van twee zieken, die van Ameland naar Leeuwar den vervoerd moesten worden. Alle hoop werd den bodem in geslagen, toen een twee-per- soons open militair vliegtuig landde, dat slechts de post mee bracht. Een ontslagen patiënt, die ruim anderhalf uur op het vliegveld Leeuwarden had staan wachten, moest wegens gebrek aan .ruimte achterblij ven. De piloot van het vliegtuig verklaarde, 'dat hij bereid was een van de patiënten geluk kig geen bedpatiëijten mee naar Leeuwarden terug te ne men, waardoor de post van het eiland niet vervoerd kon wor den. Voorts zeide hij, dat hij het te koud vond om de vlucht nog maals te maken, zoodat de" tweede patiënt nog op het eiland vertoeft. De Amelanders zijn veront waardigd, omdat een zieke in een open vliegtuig vervoerd moest worden, omdat zij zich achteruit gezet voelen bij an dere deelen van het land. De toestand op het eiland begint nijpend te worden. Steenkool is er practisch niet meer en ook verschei dene levensmiddelen raken uitgeput. Mariniers naar de Oosf Woensdag 19 Februari ver trekt wederom een transport mariniers-miliciens met de Nieuw-Holland naar de Oost, om zich daar bij de mariniers brigade te Soerabaja te voegen. Het transport, dat 200 man telt, is opgeleid in het Marine-oplei dingskamp te Bergen op Zoom. Bij de controlepost te Sneek meldden zich reeds vroeg in den ochtend de eerste wedstrijdrijders, die deelnamen aan den Elf stedentocht. A. N. P. (Van een specialen verslaggever) Voldaan over zijn prestatie, maar ingetogen, zit Bosman, de 29-jarige ongetrouwde timmer man uit Breukelen, die den Elfstedentocht heeft gewon nen, in een hoekje van café „de Groene Weide", terwijl een dokter zijn door de koude be vangen teenen masseert. „Ik was als tweede vlak achter een der jongens Wjjnia van mórgen op het ijs weg", vertelt hij rustig. In het donker ben ik daar één maal gevallen, maar ik heb me niet bezeerd. Het ijs was heel sleoht, maar ik heb altijd goed op slecht ijs kunnen rijden, al zeg ik het zelf". Gevraagd naar een eventueele afspraak, die hij met zijn wedstrijd kameraad Schippers zou hebben ge maakt, toen zij beiden na Workum wegliepen uit de kopgroep, ant woordt hij, dat zij den geheelen tocht als sprak het vanzelf zonder eenig overleg met elkaar hebben gereden en tot beider tevreden heid. „We namen om beurten den kop", zei hij en als de voorste dan moe werd, knikte hij maar even met het hoofd en dan wist de ander reeds, dat het zijn beurt weer was. Alle energie hebben de twee man nen voor hun beenen gespaard, geen overtollig woord is er gespro ken. „Ik verwachtte wel, dat het er te gen de finish om zou gaan span nen", verklaart de stoere timmer man. „Terug uit Dokkum hebben we er dan ook beiden een schepje opgelegd, maar we waren precies aan elkaar gewaagd en zonder dat we het elkaar vertelden, begrepen we belden wel, dat we elkaar niet kwijt konden raken. Dus lieten we het maar op de laatste metertjes aankomen". Naar men weet kwam Schippers enkele honderden meters voor de finish bij het overschrijden van een brug ten val, net toen hij het ijs op wilde loopen. Op dat moment liep hij nog voor Bosman uit en kreeg deze zijn voorsprong, die Schippers geen schijn van kans meer gaf, omdat beide rijders nu eenmaal van ongeveer gelijke ca paciteiten zijn. De voeten van Bosman zijn door de kou bevangen. „Dat komt ook", legt hij uit, „omdat ik te nauwe schoenen heb op die Noren, maar het is mijn eenige paar schaatsen, dus móest ik het wel riskeeren". In 1941 heeft Bosman zijn eersten Elfstedenwedstrijd meegereden en eindigde toen niet alleen tot zijn eigen verrassing op de tweeae plaats. In 1942 (de laatst gehouden todht), bevond hij zich onder de kop groeprijders, die in de donkere mor genuren verkeerd reden en wist zich daardoor niet onder de eerst- aankomenden te plaatsen. Klaas Schippers kwam met een bloedende kin in Leeuwarden aan. Van Franeker af had hij met zijn hoofd in een dik verband gereden, maar toen zij Leeuwarden naderden heeft hij dit verwijderd. Ook de andeïe eerst-aankomen- den leden allen in mindere of meer dere mate aan bevanging van de kou. Zoo had van der Hoorn bevro ren oogen en was Nauta geheel ver suft, al kwam hij daar al heel gauw bovenop. Deze juist 20-jarige jon- ggn heeft, door de helft van het tra ject geheel alleen af te leggen, wel een der grootste prestaties geleverd van d?n strijd. Tenslotte de verrassing van den dag: het kranig rijden van de Geibr. Wijhia, waarvan de jongste 21 en de oudste 27 jaar is. Zij hebben overigens hun sporen op scihaatsge- bied wel verdiend: in de 72 K.M. lange Ronde van Hennaarderadeel werd de oudste eerste en de jongste vierde. Ook bij de Elfmerentocht hebben zij zich duchtig geweerd. W. Wijnia werd daarin vierde. Op 16- jarigen leeftijd heeft deze een tour tocht van de Elfstedentocht vol bracht. Zaterdag heeft hij op weg naar Bolsward toen hij zich nog in den kopgroep bevond een kapotte schaats gekregen, waardoor hij aan zienlijk terugviel. Tusschen Frane ker en Bolsward wist hij zijn ach terstand van 30 minuten edhter in te loopen tot 10 min. Federatie oud-illegale werkers neemt stellingt( Naar men ons van de zijde der federatie van oud-illegale werkers mededeelt, heeft deze organisatie besloten tegen het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken, om de ontslagen politieke delin quenten te huisvesten, ook bij hen, die tijdens den oorlog ge toond hebben diep nationaal be sef te bezitten, benevens de in uitzicht gestelde beëindiging van de zuivering, stelling te ne men. De federatie zal in haar vergadering op Zaterdag a.s. te Amsterdam haar houding nader bepalen. Haring kost een dubbeltje mits „schoon aan de haak" De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning heeft bepaald, dat de con sumentenprijs van haring per stuk niet hooger mag zijn dan 8 cent. Tegelijkertijd is de con sumentenprijs van bokking, ge fileerd en verpakt, inclusief verdere verpakking, gesteld op ten hoogste 1! cent per stuk. Tenslotte is in dezelfde be schikking vastgelegd, dat voor taan onder schoonmaken van gezouten haring, waarvoor ten hoogste 2 cent per stuk mag worden gerekend, wordt ver staan het verwijderen van de graat en voorts een zoodanige bewerking van de haring, dat deze voor onmiddellijk gebruik gereed is. Het bijlei^aren van uitjes e.<}. en verpakkingsmate riaal mag niet extra berekend worden. Een goede vangst In een molen in een Bra- bantsch dorp troffen ambtena ren van den C.C.D. bij een on derzoek o.m. aan: 2.341 pakjes Belgische shag (totaal 117 kg.), 3 paar dameskousen, 55 stukjes toiletzeep, 3 kg. koffieboonen, 7 m. mantelstof, een auto-band en 2 autobinnenbanden, afkom stig van smokkelhandel op Bel gië. Verder een frauduleus ge slacht varken van 100 kg. en twee levende varkens, waar voor geen vergunning aanwezig was. De molenaar werd gear resteerd. In Uden constateerde de C.C.D. dat een berucht sluik handelaar 2.000 rantsoenen ta bak en rijwielen en banden zwart had verkocht. Tegen 58 personen, die bij deze zaak be trokken zijn, werd proces-ver baal opgemaakt. Twee rijwielen en een motor werden in beslag genomen. De Nederlandsche export Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorloopige cijfers, bedroeg de uitvoer in Januari 284.395 ton (v.m. 502.255 ton) tegen een waarde van 108 mil- lioen gulden (v.m. 128 millioen gulden). In het uitvoerbedrag van Januari was begrepen 5-7 millioen gulden voor kunstzij den garens, 5.1 millioen katoe nen manufacturen, 5.1 millioen radioartikelen, 5.0 millioen ca cao en chocolade, 4.3 millioen versche en ingemaakte groen ten, 4.2 millioen versche en ge zouten haring, 3.3 millioen aardappelen, 2.8 millioen bloembollen, bloemen en plan ten, 2.7 millioen gecondenseerde melk, 2.3 millioen aardappel meel, 2.3 millioen gloeilampen. Nederlandsche studenten film gereed Te Amsterdam werd een pers voorstelling gegeven van de Ne derlandsche studentenfilm „Zes jaren", handelend over heit Ne derlandsche studentenleven tij dens de bezetting Daar in bree- deren kring belangstelling was voor dit gegeven, heeft men het oorspronkelijke plan. om van iedere Universiteit een smal- filmpje te maken, opgegeven en werd de Stichting „Studenten film" opgericht, welke van ver schillende zijden geld ontving om een film te vervaardigen met een ventooningsduur van ca. een half uur, Hef scenario is gemaakt naar ideeën van Willetji de Vogel, die ook als productieleider is opge treden, Hoewel de film in Leiden speelt heeft men getracht een al gemeen beeld te geven van het Nederlandsche studentenleven. De hoofdrollen worden vervuld door Leidlsche studenten. Het verhaal begint in Mei 1940 en brengt allerlei gebeurtenissen uit de bezettingsjaren op het doek. De film zal ook in de ge wone bioscoopvoorstellingen wor den vertoond. IN de „Holland-EIectro" fabriek te Rotterdam sprong een eerst kort in gebruik genomen ketel van een impregineer- maahine mpt een gewel dige knal uit elkaar. Re sultaat 9 licht gewonden een begin brand en een groot aantal kapotte rui ten Een employé van een groot bedrijf te Den Bosch zag kans in een jaar 2000 rantsoenen voor snoep te verduisteren. Tegen 7 personen werd proces-verbaal opgemaakt en 2 personen werden op gesloten. Genoeg voor vandaag Door een de fect aan de centrale ver warming is te Ommen het kinderhuis van het Leger des Heils afge brand. Vgn de inventaris kon nog vrij veel worden gered tk Zaterdagavond landden op het vliegveld Eindhoven zes nieuwe vliegtuigen bestemd voor de rijksluchtvaartschool bleven beperkt tot kleine bevriezingen. En dat noemen ze niet ernslig. BrrIn Bolsward stond bij de controlepost 'n vertegenwoordiger van de K wattaf abrieken te in Eindhoven. Het waren ajle Tiger-moths, die b'j 14 graden vorst van het vliegveld te Cambridge naar Nederland overvlo gen Nog wat van den Elfstedentocht: naar uit rapporten -van de EHBO posten blijkt, hebben zich gedurende dén tocht geen ernstige ongelukken voor gedaan. De ongevallen Breda, die toegezegd had iederen deelnemer aan den Elfstedentocht een reep chocolade en een kop cacao te verstrekken. Enkele CCD-controleurs beletten de man zijn goe de gaven uit te deelen. Het mocht niet buiten de distributie. O bureaucra- tius, wat zijt gij schopn Bij het verlaten van een collega aan de Bree, viel de 50-jarige Rotter - damsche politie-agent P. B. van de trap. De onmid- deljijk ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren De heer Jaspar. secretaris der Ned. - Belgisch - Luxem burgsche tolconventie hield voor een stampvol le zaal te Luxemburg een lezing over de tolunie. waarbij hij den raad gaf, zooveel mogelijk de prac- tjsche kant der problemen aan te vatten H* In de laboratoria van de uni versiteit van Columbia is een nieuw geneesmiddel ontdekt, dat ongeveer de zelfde eigenschappen bn zit als peniciline. Op hun post. Ondanks de hevige koude olijven de pers fotografen voor het Paleis te Soestdijk op hun post, in af wachting van de komende ge beurtenis. A.H.F. P. De str(jd tusschen de warme re en koude lucht over West- Europa is weer herleefd. De grens tusschen dooi en voi;st dte dagen lang over Midden- Frankrijk was gelegen ver plaatste zich in noordelijke richting onder invloed van een nieuwe activiteit van de oce aandepressie ten zuidwesten van Ierland. Aanvankelijk drong de warmere lucht slechts in de hoogere niveaux door. tengevolge waarvan hei Za terdagavond in het zuiden van het land ging regenen bij temperatu ren aan den grond van meerdere Laat in den avond hebben gisteren toch nog 150 tochtrij ders, worstelend tegen den snerpenden wind naar Dokkum, maar dan met wind mee naar Leeuwarden, nog voor midder nacht, toen de controle sloot, de eindstreep gepasseerd. Op deze rijders is echter zeer wei nig controle op hun late reis door het duister uitgeoefend, zoodat het zeker niet uitgeslo ten is, dat sommigen onder hen zich met het een of andere ver voermiddel hebben laten helpen op den moeizamen weg naar Dokkum. Sommige toerrijders maaktep in enkele gevallen echter zeer goede tijden. Zoo zijn om 10.31 uur in Hindeloo- pen aangekomen de om 6 uur uit Leeuwarden gestarte deel nemers. Met dezen tijd hebben zij over den afstand Leeuwar- den-Hindeloopen slechts 16 mi nuten langer gereden dan de leiders van* den wedstrijdtocht, die weliswaar Hindeloopen reeds om 9 uur bereikten, maar een half uur eerder zijn gestart terwijl bovendien de tochtrij ders eerst nog een kwartier moesten loopen in de Friesche hoofdstad alvorens zij konden onderbinden. Voorloopig is echter het re sultaat van de tocht, dat onge veer 1500 tochtrijders 's mor gens om 6 uur in Leeuwarden zijn gestart, waarvan er voor 12 uur 's nachts 182 de tocht hadden volbracht. Voor Harlin- gen, dat gunstiger lag, omdat men, daar startende, eerst het zwaarste traject naar Dokkum had af te leggen en dan verder bijna steeds wind mee had. waren de cijfers als volgt: 62 gestart en 26 de tocht vol bracht. Van de overige plaatsen zullen de cijfers eerst in den loop van de volgende week be kend worden gemaakt. Soekawati weer in Nederland Zondagochtend landde op Schiphol een K.L.M.-toestel uit Parijs, met aan boord den mi nister-president van Oost Indo nesië Soekawati vergezeld van zijn echtgenoote en twee zoon tjes. De heer Soekawati zal in de komende dagen verscheidene groote bedrijven, o.a. scheeps werven en mijnen in Nederland bezoeken en is voornemens met zijn gezin op 20 of 22 Februari naar Indonesië terug te keeren. KAMPIoenschap n-holland scho Op de banen van de ijsclub te Hoofddorp .werden schoon- rijdwedstrijden gehouden om het kampioenschap voor paren van de provincie Noord-Hol land. De stevige Oostenwind beïnvloedde de prestaties van de zeven deelnemende paren eenigszins ten ongunste. Het kampioenschap werd behaald door het paar Mevr. Kuiper- Koelemei (Purmerend) en den heer Klerk (Alkmaar). Op de tweede plaats kwam het paar Mevr. T. de Boo-Groeneveld (Hoofddorp) met den heer K. Haak (Zaandam), terwijl Mej. C. Rbodjes (Oude Niedorp) met den heer M. de Ruiter (Zaan dam) de derde plaats bezette. In den wedstrijd voor juniores paren schoonrijden waren de uitslagen: 1. Mej. de Lange-Hr. Visser, 2. Mej.. R. v. d. Mey- Hr. T. v. d. Ban, 3. Mej. Nelis- Hr. Klootwijk. Bij de beginne lingen namen mej. Waayboer en de heer Waal de eerste plaats in, gevolgd door de pa ren Bontje-Hr. Oskam en Mevr. Hendriks-Hr. Lodder. graden onder het vriespunt. Op sommige plaatsen vormde zich een centimeter dikke ijslaag op c'e wegen. Zondag drong de warmere lucht ook in de onderste niveaux in noordelijke richting door. Zondag middag dooide het in het zuiden van het land op vele plaatsen. In dé noordelijke provincies hield de vorst echter onverminderd aan. De temperatuur tegenstellingen waren zeer groot. Gisterenmiddag meldde het vliegveld Beek plus 4 en op denzelfden tijd het vliegveld Eelde 8, hoewel een nieuwe storing zich via Spanje naar de Rivièra beweegt, waarbij opnieuw warme lucht naar het noorden word't ge voerd neemt de kracht van den stroom van koude Russische lucht via Noord-Duitschland ook toe on der invloed van de stijgende baro- ters over Scandinavië. In verband daarmede zal de overgangszone tusschen vorst en dooi aanvankelijk in onze naaste omgeving blijven liggen. Er zul len dus groote temperatuurtegen- stellingen tusschen het noorden en het zuiden voorkomen. Temperatuursoverzicht: Twente —7, Den Helder 6, Vlissingen +1 De Bilt 2, Schiphol 3, Eindho ven +2, Leeuwarden 8, Eelde —9, Beek +2 CONGREES KATHOLIEKE JONGEREN (Vervolg van pag. 1) Vervolg pag. 3. De KAJ, bij monde van Toon van der Horst, beloofde een ver dieping bij de arbeidersjeugd en een trouw aan het Episcopaat. Ook de jonge boeren spraken de belofte voor verdieping uit, een versterking van de persoon lijkheid en gemeenschap. Piet Verkley besprak de nooden der jonge middenstanders, daar bij ter oplossing de hulp verzoe kend van de overheid. Tot slot sprak de jonge werkgeversorga nisatie bij monde van Rob Witte zich uit voor een christelijke cul tuur en een gerichten economi- schen opbouw. De Kardinaal spreekt. Hierna nam Z.Em. de Kardinaal het woord. Hij zeide gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard de meeting toe te spreken. Dank verdienen allen die de idealen vani him jeugdgroepeeringen zooeven vertolkten. Ik doe een beroep, aldus Z.Em., op dit idealisme en enthousiasme. In tegenstelling met de levensgenieters hebt gij een ideaal, het alles herstellen in Christus. Met dit ideaal zult gij later goed leven en kunnen de ouderen gerust zijn voor de toe komst, die dan in goede handen is. Christus vergeleek de Kerk met een mosterdzaadje, dat zal uit groeien tot oen machtigen boom. Negentien eeuwen geleden werd deze Kerk door arme visschers begonnen en gaf een verzwakte wereld kracht. In later eeuwen verslapte deze wereld weer en wendde zich af van God. Een nieuwe geest moet haar bij God terugbrengen. De nieuwe geest uitdragen is uw taak in een levend en vurig Christendom. Ook an dere stroomingen wilden iets nieuws brengen, maar zij, met name het Communisme, wilde dit zonder God. In den strijd hier tegen moet gij voorop gaan. Dat is uw ideaal. Gebruik hiertoe de genademiddelen en samen met priesters en K.A. zult gij slagen, „Met Christus en voor Christus". Een sterk applaus bewees de bereidheid hiertoe. Tot slot gaf de Kardinaal zijn Bisschoppelijken zegen. Met eenige liederen, waarmee, samen met voordracht door Henk Schaar, dit congres was omlijst, kwam een einde aan een middag die enthousiast en vruchtbaar was yoOALS ELK JAAR heeft onze Bisschop ons weer op geroepen tot een noveen van gebed en boete als voorberei ding tot het feest van Maria's verschijning te Lourdes. Wij hebben daar graag gevolg aan gegeven en meegedaan met deze geestelijke kruistocht. Maria's hulp hebben wij zoo zeer noodig in de verschillende omstandigheden van ons leven en vooral in deze tijden, waarin het er in de werel<f helaas nog maar al te donker uit ziet. Mor gen is het dan de dag, waarop het feest van O. L. Vrouw van Lourdes gevierd wordt. Gaan ook wij morgenochtend ter bee vaart naar onze kerk! Laten we ons niet afschrikken door weer of kou, maar er iets voor over hebben. Maria's hulp is ons wat waard! MARCUS éuur' toesBtoekmari won 'in Oslo d£ laooorteter ]n Uoocrt zaydv^wmnnii'm: ggcostiuneerd ijsvermaak. Jnlteibwö^daFlal-kajnp schoontijden-paren gehouden. En zoo deze teel (echiwaat)!!! Met de film „Arsenicum en oude kant" heeft de „Warner Bross" te Brussel de internatio nale filmwisselbeker veroverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3