Onvoorzichtige rijders en vechtersbazen WAT ER KOMT KIJKEN ALKMAAR EN OMSTREKEN de scholen gesloten; Piet de touri UIT OUDE TIJDEN NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 12 Februari 1947 Meervoudige Kamer Vol ge wel v TRIBUNAAL k uitspraken voor de stichting van een ambachtsschool Comité's Marktberichten Samenzwi Ecuador De Ecuadoriaan roep heeft medeg twintigtal perso. band met de on een samenzwerin; zijn. Men neemt bare verklaring der samenzwerinf van Ecuador te ken, dat het hier oriënteerde bewe. 62 jaar, gehuwd met J. C. Bloemen- daal; Pieter van Dijk, 88 jaar, we duwnaar van N. Steenhof; Trijntje Oly, 71 ja%r, weduwe van M. P. Vlugt; Simon Kieft, 59 jaar CORRESPONDENT TE KOLHORN Tot correspondent van Kolhorn is aangesteld de heer J. L. Buren, p.a den heer K. Keuris te Kol horn. Vereenigingsbesturen noo- digen wij hierbij uit om hem uit- noodigingen voor vergaderingen en andere bekendmakingen toe te zenden. sloten de volgende vereenigingen: Voetbalvereeniging Bergen, R. K S. V. Berdos, Gymnastiekvereeniging DIO. Gymn ver. „Be Quick" te Ber gen N.H., Voetbalver. Schoorl, Gymn. ver. „Olympia", Voetbalver. Koedijk en Gymn. ver. „Voor waarts". Het bestuur bestaat uit de dames A. Barsingerhorn, Koedijk en Mevr. Klomp te Bergen en de heeren W. Akkerman, Schoorl, E. Hopman, Bergen, G. C. J. Ros, Bergen, P. van Twuijver, Sdhoorl, P. Voorthuis, Bergen en P. de Waal, Koedijk. Het ligt in de bedoeling zoo spoe dig mogelijk met de keuringen te beginnen. Door verschillende docto ren is reeds medewerking toege zegd. De keuringen zullen plaats vinden in het Wijkgebouw aan de K. de Grootelaan te Bergen N.H In een binnenkort te houden bestuurs vergadering'zal worden vastgesteld van welken leeftijd af de keuringen zullen worden verricht, alsmede de dagen waarop de keuringen zullen plaats vinden. Ook de niet speci fieke sportvereenig'ngen, zooals Verkennerij, Padvinderij kunnen als vereeniging als lid toe treden BERGEIN. In een in Café Nieuwendijk dezer dagen gehouden vergadering is een supportersvere niging van de R.K.S.V. Berdos op gericht. Reeds zijn een 40-tal leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren Schouten, Verb Geest- weg, Voorz., A. Ursem, Loüdelsweg, Secretaris en J. C. Punt, Dorpsstraat 40, Penningmeester. Het behoeft wel geen betoog dat deze geste van de supporters van Berdos een groote moreele steun be- teekent, welke door Bestuur en leden van Berdos ten zeerste op prijs wordt gesteld. De donatie is vastgesteld op f0.25 per maand. Het is de bedoeling de leden van de supportersvereeniging tegen billijke prijs in de gelegenheid te stellen het eerste, evtl. ook de lagere elftallen op de uitwedstrij den te vergezellen De goede verdeeling ALKMAAR. Door de afd. Alkmaar van Volksherstel is 'n bedrag van f 10.000 beschikbaar gesteld voor het Medisch Op voedkundig Bureau. Voor de Padvinders en de R.K. Verken ners werd ieder f 100.ge schonken voor den herbouw van een verloren gegaan ge bouwtje. Een nog nader te bepalen be drag wordt uitgetrokken voor de R.K. Ver. v. Kinderuitzen ding en het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonies. De ze bedragen zijn bedoeld om deze vereenigingen in staat te stellen hun heilzaam werk weer op gang te brengen Textiel op boerderijen ALKMAAR Ambtenaren van de Directe Belastingen, die in een der boerderijen in de om geving van Alkmaar een onder zoek instelden in verband met de zekerheidstelling voor de be lastingen, ontdekten daarbij een partij textiel, die kennelijk aan een manufacturier toebehoorde. Zij deden daarvan aangifte bij den CCD, die het onderzoek voortzette, waarbij bleek dat ook nog in een viertal andere boerderijen partijen textiel aan wezig waren, afkomstig van den Alkmaarschen manufacturier M. H., tegen wien procesverbaal werd opgemaakt. VOOR DE K.j.M.V.-ers De generaal komt' ALKMAAR Vanavond zul len we bezocht worden door onzen districts-aalmoezenier Rector v. d. Hoek, die niet komt om z'n mannen te inspecteeren, maar om wat te vertellen over psychiotrie. Tot vanavond 8.30 uur in Kinheim. H.H. WAARD. Dra. Riet Bot, die ter aanvulling van haar studiën een jaar in Amerika heeft vertoefd, zal naar wij ver nemen dezer dagen in haar woonplaats terugkeeren. De weetgierigheid der plaatselijke organisaties kennende, verwach ten wij wel, dat het haar aan uitnoodigingen om een lezing te komen houden, niet zal gaan ontbreken. ALKMAAR. De Dir. van Openbare Werken deelt mede, dat wegens kolenschaarschte alle ge meentegebouwen, behalve de Von delschool m.i.v. heden gesloten wor den. De gebruikers van gemeente lokalen wordt bekend gemaakt, dat deze lokalen, waaronder ook die van alle andere gemeentegebouwen tot nader aankondiging, niet door hen kunnen worden gebruikt. Alleen de gebruikers van de Vondelschool zullen van dit lokaal gebruik kun nen blijven maken. JAARVERGADERING ZIEKENFONDS „En nu ophouden. Het is genoeg" De woedende verdachte had toen zijn mes getrokken en was in ge bogen houding op den man toe gekomen, waarop deze de vlucht nam. J. v. d. L, keerde terug naar zijn slachtoffer en tilde het schijnbaar levenlooze lichaam op. Met kracht deed hij het hoofd van J. A. en kele keeren neerkomen op het trottoir. Een agent van politie had hem later gearresteerd met de re volver in de hand. De dokter, die er ijlings bijge haald werd constateerde bij J. A. een lichte hersenschudding en eenige verwondingen. De dader scheen niet veel wroe ging te hebben, want hij had na dien zijn slachtoffer niet bezocht en geen vergoeding aangeboden. Voor de Rechtbank maakte hij een zeer onverschilligen indruk. De officier vroeg de stukken in handen te stellen van den rechter commissaris om inlichtingen om trent dezen persoon in te winnen. Daarom werd' deze zaak voor on bepaalde tijd aangehonden. „Het Vrije Tooneel" Een succesavond van ALKMAAR Een oorlogsstuk dat tevens een blijspel kan zijn, moest wel uit Amerika komen, waar de oorlog niet aan den lijve gevoeld werd zcoals in de Euro- peescbe landen. Voor de nabije oorlogs- en bezettingsverschrik- king bleef het Amerika isnche volk gespaard; slechts de doods berichten uit Europa herinnerden aan het schrikkelijk gebeuren over den Oceaan. Van de soldaten kwamen alleen de vliegers met verlof als zii 25 vluchten over leefd hadden, En dan werd zoo'n verlofganger onder het motto van „give the boys a good time" door 'aeci de wereld verwend. Dit zes-tafereelige blijspel van Norman Krasna laat ons zoo'n gelukkigen vliegenier zie.i in de hartelijke sfeer van een Ameri- kaansch gezin, dat uit vader en moeder en twee dochters bes.aat. De jongste van deze twee, een HBS-bakvischje. dat op haar ma nier aan frontzorg en behalve wanten en sokken stuurt ze een haar onbekenden luitenant-vlie. ger ook nog 60 brieven, waarvan er 30 gedichten uit haar bloem lezing bevatten. Die brieven wor den door evenveel van over den oceaan beantwoord en zoo ont staat geen liefde op het eerste gezicht, maar liefde per lucht post. Mifriam Leeft echter in plaats van haar eigen foto, die van haar zuster Ruth ingesloten die verloofd is met een procura- liehouder. Dit geeft natuurlijk aanleiding tot hevige complicaties, als de luitenant zijn briefschrijfster ten huwelijk vraagt. In de verwaeh ting dat hij over enkele dagen weer naar het front in Europa moet, doet Rulh alsof ook zij ver- liefd is wat ze echter tenslotte I ook wordt.. Als het huwelijk ra j veel ups and downs gesloten wordt, komt er nóg een candidaat opdagen, die 70 brieven van Mir- riam had ontvangen, ook den kende, dat ze van Ruth kwamen. „Het Vrije Tooneel" heeft van dit vroolijke, luchtige blijspel ple zier beleefd en de toeschouwers niet minder. Myra Ward komt veel lof loe voor de creatieve wijze, waarop zij het enfant terrible van dit ty pisch Amerikaan sch gezin tot le ven bracht. Levend spel boden ook Sara Heyblom en Cor Ruys als het ouderpaar en Jan Teulings als de verloofde van Ruth, welke niet gemakkelijke rol door Jan- lien van Eek te vlak gespeeld werd. Leo de Hartogh gaf een verdienstelijke vertolking van den verliefden luitenant. Gehoord het applaus, mogen wij gelooven, dat de abonnes's over de keuze van het stuk, zoo. *wel als over het spel onder regie van Louis de Bree tevreden wa ren. Fr. O. Jubileum ALKMAAR Donderdag 13 Februari 1947 zal het 25 jaar ge leden zijn, dat A. J. Kemps, Bain- singel 24, als fraiser in dienst trad van de N.V. De Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij Buurtvereeniging „Tuinkwartier" ALKMAAR Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarlijksche feestavond in café Centraal met medewerking van het cabaretge zelschap „Het Prentenboek". Op verzoek van den voorzitter, den heer H. P. Zalm, d,e n zijn ope ningswoord de gevallenen van den oorlog herdacht, werd een minuut stilte betracht. Hierna werd het woord gegeven aan den. conferen cier Willy Semer ,die van dezen avond een schitterend geheel wist te maken en de menschen hun zor gen liet vergeten. Vooral met de muziek en de zang was deze avond geslaagd, met de Hilo's, de Pessi misten, de twee Williams en niet te vergeten het pianospel van To ny Willemse. wa'arvoor hij dan ook een ovatie ontving, was hef een prachtige avond. Besloten werd met een gezellig bal onder leiding van Willy Semer. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Attentie! De testavond van heden (Woens dagavond) wordt gehouden bij Beemster, café Marktzicht, Kaasmarkt, aanvang 8 uur. De P.P.C.'er Voor de Meervoudige Kamer stonden eenige onvoorzichtige auto- en motorrijders terecht, die niet alleen onvoorzichtig waren, maar zelfs ernstige ongelukken veroorzaakten. J. de V uit Alkmaar, thans gede tineerd in fort Zuidwijkermeer reed medio Mei 1946 tusschen St. Pancras en Alkmaar, toen bij een gevaarlijke bocht in Oudorp een paar kinderen met hun fiets langs den weg stonden. De V. berekende schijnbaar de bocht verkeerd, met het gevolg, dat hij via een ver- keerspaaltje in de sloot terecht kwam, terwijl de verschillende in zittenden met groote moeite kon den worden gered. Maar een ze kere W. werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd en over leed. Geutigen meenden geconsta teerd te hebben dat de V. met een te groote snelheid door de bocht was gegaan, blijkbaar werd afge leid door de kinderen en doordat ce wegberm wat zacht was zijn wagen niet meer kon houden Naast hem in de cabine za en twee lifters, doch de ruimte was bere kend op chauffeur en meerijder. De V. stond nu terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Teekeningen kwamen op tafel en getuigen werden gehoord, maar de Kamer kon nog niet veel opschieten, omdat men het er niet over eens kon komen, of de chauf feur al dan niet met te groote snelheid had gereden; in ieder ge val overtrad hij de voorschriften door meer dan een meerijder naast zioh te hebben in de te kleine ruimte Het oordeel was tenslotte, dat de zaak werd aangehouden tot 11 Maart a.s. Ook de 19-jarige G. v. D. uit Alkmaar was te onvoorzichtig ge weest met zijn motor, terwijl hij neg niet eens een rijbewijs had. Om vlug een paar licht-stoppen te kunnen halen greep hij in April '46 een motor en reed er mee de stad in. Onderweg sputterde de motor een beetje en hij wilde dit verhelpen, door rijdend wat ;e vlotteren, keek intusschen niet naar het verkeer, met het gevolg dat hij een voorbijganger aanreed, die kwam te vallen en buiten be wustzijn geraakte. Dit slachtoffer moest eenige maanden rust hou den, maar de roekelooze rijder heeft hem trouw bezocht en be taalde de kosten. De voogd van D. kwam een uit voerig relaas vertellen over zijn leven, zijn karakter en zijn opvat tingen en de officier bleek wel voor een en ander open te staan en eischte f 25,boete of tien da gen. De uitspraak zal over veer tien dagen gedaan worden. Wat was dat eigenlijk voor een rare geschiedenis, om een paar menschen met bierglazen in hun gezicht te slaan. Dat kan niet an ders zijn dan dronkemansdrift, of een bepaald gemis aan zelfbeheer- schinig. Maar omdat het in een café gebeurde was het wel te wij ten aan drankmisbruik. Goed, J. de V. wilde gaan zitten, de stoel werd wat verschoven en mijnheer geraakte in drift, greep een paar bierglazen en verwondde er een zekeren K. mee, maar ook de vrouw van den caféhouder liep, onder haar bemiddeling ,een zware verwonding op. De vechtersbaas had niet bepaald een schoon ver leden, want diefstal en dronken schap waren schering en inslag op zijn register. De officier was niet mis in zijn eisoh, toen hij 1 jaar en 3 maanden vroeg. Ook hierin zal de uitspraak over veer tien dagen geschieden. Uitspraak. De Meervoudige Kamer sprak J. C. P. vrij van het hem ten las te gelegde, ni. dood door schuld. Hij was de chauffeur, die in Heer- hugowaard in 1945 een auto-on geluk had. waarbij de heer L. doo- delijk verongelukte. In den nacht van 22 Sept. op 23 Sept. 1946 speelde zich te Alkmaar een drama af wat men van de Jor- daan te A'dam zelfs niet kan ver wachten. Dinsdagmorgen stond de ver dachte J. v. d. L. uit Alktyiaar hier voor terecht voor de Meervoudige Kamer. Nadat hij met eenige kennissen 's avonds vier café's had afgeloo- pen, waar hij circa 8 borrels en 7 glazen bier en eenige borrels van vrienden had gedronken was hij met een kennis opgeloopen naar de Krebbesteeg. Hij sprak wartaal en zijn metgezel J. A. had hem gewaarschuwd, waarop nij antwoordde: „Ik ben niet dronken, kom maar eens op". Hij had J. A. een vuistslag gegeven, waardoor deze het bewustzijn verloor. Onder het ineenzakken gaf J. v. d. L. zijn slachtoffer nog enkele opstoppers- De eigenaar van een fietsenstal ling in de Breedstraat was op het lawaai afgekomen en had gezegd: DE RIJP EN GRAFT. De jaarver gadering van bet Rijper Ziekenfonds vond plaats in Café "Het Stadhuis van Amsterdam". De veir,gaderun£, geleid door den voorzitter; cfen heer Aber_ crombie, had een vlot verloop. Dé notujer; en het jaarverslag' van den secre ar is;, den heer Abels, werden onveranderd goedgekeurd De heer F. Rijkes; penningmeester; gaf het financiëele verslag Ontvangsten 793.48; ui'gaven 719.75. Daarna kwam men tot het kiezen van n.euwe bes*uursleden De af're_ dende leden de heeren G. J. Abels; F. Rijkes; C. Blokdijk werden allen ber_ kozen. Op de vraag van den heer R Bak ker betreffende h^t vervallen der drie wachtdagen bij he^ Ziekenfonds; antwoordde de voorz. dat dit door het bestuur nader bekeken zal worden De heer J. Obée sprak over de fa brieksarbeiders die g'een ui*keering meer noodig hebben van het Rijper Ziekenfonds. Meerderen bedankten reeds. Ge+racht zal worden hen als financiëel steunend donateur te be houden Hierna sloot de geanimeer_ de vergadering. Voor de mijnwerkers en spoorwegmannen ALKMAAR. De mijnwer kers en spoor wegmanden hebben ongetwijfeld! ons aller waardee ring en dank verdiend, voor het geen zij de laatste weken hebben gedaan en nog doen om onze kachels brandende te houden. In het bestuur van de afdeeling Alkmaar van Volksherstel is nu de vraag besproken o<p welke wijze ook Alkmaar haar waardee ring kan toonen voor het werk dezer mannen. Zij besloot een in zameling te organiseeren en doet een beroep op een ieder, in 't bij zonder de middenstanders, mede te helpen deze actie te doen sla gen. Iedere gave is welkom. Gaarne ondersteunen wij deze sympathieke actie en men kam zijn stoffelijk blijk van waardee ring aan ons bureau Langestraat 42 afgeven. KOFA-ATTRACTIE ALKMAAR. Ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, heeft Kofa voor haar cliënten, speciaal voor de aanstaande moeders, een Oranjefeest voor de baby's geor ganiseerd. Vijf groote etalages. alsmede haar geheele winkel-interieur staan in het teeken van dit feest en op b.et gebied van artikelen, bestemd voor de nieuwe wereld burgers, kan men weer ruim schoots zijn keuze maken. Als speciale attractie wordt een fraaie wit-satijn-wieg met Oranje, motieven versierd, beschikbaar gesteld voor de aanstaande moe ders. Inlichtingen worden aan Baby-af deeling verstrekt. Mary Church In de St. Maig de parlementsgeb den, is gisteren gesloten tusscher chili, de jongste Groot-Brittannië's der en kapiteii Soames van di Guards. De bruil een achthondei bijgewoond. O.m wezig de mini Attlee en echtgei een aantal minis! schillende buiten! bassadeurs. Piet de Leeuw naar Bergen BERGEN. De bekende bil jarter Piet de Leeuw, die dezer dagen Europeesch kampioen cadre 45-1 werd, zal Donder dagavond in De Oude Prins een wedstrijd spelen tegen Henk Hoogland uit Alkmaar. DE BRANDWEER VERGADERT BERGEN Dezer dagen ver gaderde de vrijwillige brandweer in café Oldenburg op initiatief van den burgemeester dr. Huy- gens, die tevens ter vergadering aanwezig was. Een groot aantal candidaten voor de vrijwillige brandweer was eveneens versche nen. Nadat dr. Huygens de ver. gaoer ing had geopend werd het woord verleend aan den heer Mol (een oude bergenaar), instructeur van de Rijksinspectie van het Bramdweerwezen, die een inlei ding hield omtrent het brand weerwezen en o.m. reeds eenige instructies gaf ten aanzien van het blusschen van brand. De heer Mol zal ook ir. de toekomst de brandweer insy-ueeren. Het is noodzakelijk gebleken, dat het brandweercorps wordt verjongd, zonder iets af te doen op de pres taties, welke door het huidige corps werden geleverd. Met voort varendheid heef; dan ook de bur gemeester de maatregelen geno men die noodig zijn o.m. het op roepen van een aantal gegadig den voor het brandweercorps, zoodat er dan ook een dertigtal aanwezig waren, die hun plaats in de vrijwillige brandweer zullen irnemen. Het materiaal is uitste kend, doch nog onvoldoende Zoo. dra de materiaalpositie zulks toe laat zal een belsysteem worden aangelegd voor de alarmeering, voorloopig blijft het oude alarm systeem gehandhaafd, doch wordt uitgebreid met het in werking stellen van een sirene, welke in het centrum zal worden aange bracht. De burgemeester wees er wel op, dat voorloopig het brand weercorps zal moeten kunnen voorzien in het verlcenen van af doende eerste hulp bij brand en dat de Alkmaarsche brandweer in voorkomende gevallen ter as sistentie zal worden geroepen. Uit de stemming der vergadering bleek zeer duidelijk, dat de leden van het huidige corps gaarne be-> reid zijn met de jongeren samen te werken in het belang van de veiligheid van Bergen's burgerij. VOLKSONDERWIJS BERGEN. Dezer dagen ver gaderde de plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs in „De Oude Prins", onder voorzitterschap van den heer Van der Meulen. Uit 't jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling. geen on gunstig jaar achter den rug had. Met name de kleuterschool mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De huisvesting van de school laat nog echter te wen. schen over. Er bestaat groote be hoefte aan een eigen gebouw. Thans is de school ondergebracht in twee lokalen van de O-L. School doch deze toestand is niet ge- wenscht. Het besluur heeft reeds pogingen in hel werk gesteld om hierin verandering te krijgen en is reed's meermalen in overleg getreden met het gemeentebe stuur. De exploitatiekosten over het afgeloopen jaar vertoonden een klein batig saldo, waardoor het mogelijk werd op voorstel van een der leden om het onderwijzend personeel een extra maand van het toch reedis zoo schriele salaris toe te kennen. De begrooting voor het komen de jaar zal worden overgelegd bij een subsidie-aanvraag aan de ge meente. Zij vertoont echter geen ai te gunstig beeld, vooral ook omdat V.O. het zijn plicht achtte er nu zoo langzamerhand toe te moeten overgaan om den eisch van volwaardige leerkrachten op een volwaardig salaris onverkort te handhaven. Voor meerder propaganda zal in de kleuterschool Donderdag 13 Februari a.s. een ouderavond worden gegeven, waarbij een spreker zal optreden over het kleuteronderwijs en tevens een film zal worden gedraaid. Ter vergadering heerschte eenige ontstemming over de vrij hooge huur die de Kleuterschool aan de gemeente moest betalen voor het gebruik van de school lokalen. In de plaats van het aftreden de bestuurslid mej. Roos werd gekozen de heer Nijdam, hoofd der O.L School, terwijl de heer Hogervorst als penningmeester werd herkozen. De heeren Hogervorst en Kap- teijn werden gekozen als afge vaardigden voor de alg. vergade. ring, die op 14 en 15 Febr. a.s. wordt gehouden. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake op welke wijze intensie vere propaganda voor Volks onderwijs kon worden gevoerd. BERGEN. Het bureau medi sche sportkeuring voor de gemeen ten Bergen N.H., Schoorl en Koe dijk is in een vergadering van de besturen der verschillende sport- vereenigingen, in ,de Oude Prins" definitief opgericht. Bij het bureau zijn thans aange Jarig Mol, Castricum, 2 jaar detentie (8 Mei a.s. vrij), ont zetting uit ambten en kiesrech ten. Teunis Kostelijk Jr. Nrd. Scharwoude, nader onderzoek, 2Vi jaar detentie en 2 jaar v.w., verbeurdverkl. van f 3000. Over geplaatst van Erfprins naar Zuidwijkermeer. J. Schotten, Bergen, 2 jaar detentie (7 Mei a.s. vrij). P. Blom, De Koog, Texel (verzetzaak) verbeurdver klaring f 2500 en radio; 2V« jaar detentie (tot 14 Nov. 1947). Hij zag het me de partij met „Neen, bqzende er niet gespeeld ii verklaarde de nie sche biljartkampi de Leeuw na aan derlandschen b(H sportverslaggever, wel, dat ik verdie heb." „Het was ji waardig." zoo gin: begrijpelijk go de Amsterdammei Albert, die tot d( met een gemiddel 14 gespeeld had, gen mij won met de van liefst 30." En als Jan Sweer genden dag door z op Albert niet zoo holpen had om gelij! de Franschman ka den en ik tweede, nieuw Europeesch i algemeen gemidde ondanks mijn nieuw cord voor het hoogs! een partij met 60, e nieuw Nederlandsch hoogste serie van 25 ik hiermee mijn p< want het wereldreci naam van Gabriëls als een huis ook heb Ik had de ballen m denvak en ik wist d< kon gebeuren." „Mijn zwaarste pa „Natuurlijk die ve Albert. Dan heeft het mij behoorlijk m en als ik eprlijk m het meest op tegen met Van Hassel. Di zoo'n razend tempo elkaar stooten dat h duizelen. Juist in di ik dat gemiddelde slotserie van 224. I wens een andere pat meer welke, uit me 164, en die barrage met 151 in de ach stond toen achter gaandeweg voelde i komen dat ik zou wi Het was daar goec de organisatie, het i ten de arena schitte Wat mij betreft ha. vier weken inplaats geduurd" Ook Sw Ook Sweering, die cobs en Vingerhoe Leeuw, Albert en digde, vroegen wij drukken. „Och, dat is gauw tevreden omdat ik 1 pellier beter te hebbi den laatsten tijd was. Ik heb alleen nog niet terug en n< nog steeds aan de ji mentaliteit. Ik moest woon bij elkaar ploel partij tegen Albert met 49 en 77. Werke ik zoo kon vechten Hij kreeg Zaterdag gram van Kras „Hoi vechten hoor". Bijzt natuurlijk, maar F zonder telegrammen u. Schrijft u maar Sweering, dat hij goed gespeeld heeft, unicum." De sportverslagg hierbij aan dat de mer te Montpelli van wereld-klasse verd, die ook als v zouden zijn erkeni toumooi niet om 1 sche maar om het pioenschap georga Nu zullen ze miss< peesche records kt maar niet als officl cords, maar van well blijkt als men ze ve officieele wereld-rec< Nederlandsche recor Het wereld-record gemiddelde staat sii kampioenschappen v Antwerpen op naair (Frankrijk) met 21.1 landsche record stai 1942 op naam van F 22.80. Het de Leeu Montpellier 24.75. Het wereld-record ste gemiddelde in éi Bij Ruwe Handen ■fr Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. $kirco&i/n met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct (Adv. LÏMMEN De tooneelvereeni- ging van het Harmoniecorps „Ex celsior" heeft zich bereid ver klaard om op Zaterdag 15 Febr. in het Parochiehuis „St. Maar ten" des avonds 7.30 uur, het suc cesnummer ,,De Gebroeders Kal koen", geheel ten bate van „Rui ten troef" op te voeren. In den loop van deze week zullen de kaai (en reeds worden verkochten wij twijfelen er niet aan of ieder gezin zal zich van de noodige toe gangsbewijzen voorzien. U be voordeelt hiermede het mooie doel van de Glas-actie, nu wel niet in 't geven van ruiten, maar wel van duiten, om in den nood te voor zien van de nog allijd zwaar ge teisterde landgenooten Verder kunt u dan op dezen avond genie ten van het uitstekende spel, dat door bovengenoemde Tooneel- vereeniging geheel belangloos wordt opgevoerd. Plaatsbespreken kunt u op Za terdagmiddag van 35 uur in de St. Josephzaal van St. Maarten. Brand in aardappel- opslagplaats ST. MAARTENSDIJK In de aardappelopslagplaats van den heer P. Grootjes te Groeneveld is een brand uitgebroken, die vrij groote pchade heeft aangericht. De brand is waarschijnlijk ver oorzaakt door het omvallen van een petroleumtoestel, waarmede men de aardappelen vorst vrij tracht! e te houden en hetwelk in een onbewaakt oogenblik is om gevallen. De opslagplaats is vrijwel ge heel verbrand, terwijl ook de nar bij ge'egen boerderij van den heer Groo -s voor een groot deel ver brandde. Twee schapen en e«n varken kwamen in de vlammen om. De brandweren van Schagen en St. Maarten, die vrij snel ter plaatse waren, konden een deel van de boerderij nog behouden. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Zwaan tje d. van Jacob Langenberg en S. P. Arts; Hendrikus zv Johannes L. Boots en C. C. Zijp; Leonard zv Lambertus Kolf en C. J. Schouten; Dick J. zv Hugo Smakman en A C. Jimmink; Adriana' dv Johannes Cnossen en J. van Reebergen; Hen drik J. zv Maarten den Haan en M. K. J. Bohma; Willem B. zv Jacob Koeneman en N. Grin. Gehuwd: Joris Roecoert en Maria Kok; Pieter R. Jonker en Agatha G. Moerbeek; Gerardus Zonneveld en Anthonia L. v. Duin; Casper van der Sluijs en Maria A. Moelaart; Wilhelmus J. de Greef en Anna H. Venneker. Overleden: Johannes H. de Raat, Langedijker Veilingoverzicht Vanzelfsprekend werd de aan voer aan enze veilingen ten zeerste beïnvloed door het buitengewone koude weer. De aanvoer bleef ver beneden peil en vele malen moest aan de kooplieden verlof worden gegeven om 'n auto bij de tuinders zelf uit de hand te koopen. 'n Ande re hinderpaal is nog steeds de maxi mum verkoopprijs van de groenten. De Roode kool wordt aan onze veiling verkocht boven de maxi mum grossiersprijs en dus moet dit product, wil men niet zwart hande len met verlies worden verkocht. Om zooveel mogelijk de prijs te handhaven is de laatste week 'n run ontstaan op kleine gele kool. harde bevroren gele kool, op harde uien etc. Deze producten worden gekocht voor prijzen van f8 tot f10 per 100 kg. Thans wordt 'n nieuwe maatre gel alom besproken nl. het besluit van den groentenhandel om met in gang van heden. Woensdag, het bijltje er bij neer te leggen en dus te staken. I>e handgl wil vrije prij zen. Dit laatste wil ook de georga niseerde tuinbouw het Centraal Bureau van Veilingen die de af geloopen week weer stappen heeft ondernomen bij den Minister om te komen tot vrije prijsvorming. Roode kool werd aan de veiling niet in groote hoeveelheden aange boden. De prijs liep dientengevolge op. Op het einde van de week no teerden we prijzen van f 15 tot f18 50 per 100 kg. Over het algemeen wordt groote kool aangeboden en de gemaakte prijzen hiervoor mogen er ongetwij feld zijn. Gele kool rees ook iets in prijs en noteerde van f12.50 tot f13.50 per 100 kg. Van dit product wordt veel gekocht voor export naar de Gealli eerde bezettingstroepen. Deensche witte kool werd de ge heele week sporadisch aangeboden. Veel kool gaat echter weg naar de fabrieken die bij -de tuinders aan huis de kool opkoopen voor f8 50 per 100 kg. voor de verwerking tot zuurkool. Deze methode is voor de tuinders voordeelig, terwijl de fa brieken veel kool kunnen gebruiken daar de zuurkool zoo goed als ge ruimd is door de vele vraag die er steeds naar dit product is geweest. Met verlangen ziet de tuinbouw evenals geheel Nederland uit naar milder weer. Jongenscongregatie ALKMAAR. Hedenavond 7.45 uur Congregatie in de ka pel van de Eerw. Zusters aan de Oudegracht, voor alle jonge mannen van 1625 jaar. Ook militairen, leden van K.J.M.V., Verkennerij en K.A.J. moeten aanwezig zijn. Te Hoorn werden Dinsdag harddraverijen met arresleden ge houden. Eenige deelnemers in actie. (A.N.P. P.] SCHAGEN Door de Sticating Ambachtsschool Schagen en Om streken werd! aan den raad een verklaring gevraag 1 zooals be doeld in de wet op het Nijver heidsonderwijs. Wanneer d'e ge meente deze verklaring afgeeft, verbindt zij zich tot het d'ragen van de kosten, die eventueel voor haar rekening zullen komen. Het stichtingsbestuur geeft in een memorie van toelichting te kennen, dat zij zich ontslagen weet van den plicht om de nood zakelijkheid van den bouw dezer school uiteen te zetten, omdat dit een programmapunt vormde van alle politieke partijen. Volgens de memorie is het verder de bedoeling, om in de school allereerst de opleiding ter hand te nemen van monteur, smid, bankwerker, timmerman en met selaar. Maar t.z.t. zal men het aan lal vakken uit moeten brei- lijks f 56,977,50 bedragen. Hier van zal hel Rijk 70 pet. vergoe den. 10 pet. komt voor de ge meente Schagen. De resteerende 20 pet. mogen op de omliggende gemeenten verhaald worden. De provincie kan Schagen evenwel neg een subsidie verleenen tot 18 pet. van haar kosten. Welge- rekend zal dus stellig een bedrag van ongeveer f 12,000 per jaar voor rekening van Schagen blij ven. B. en W. s lellen niettemin zon der voorbehoud voor om dit voor stel te aanvaarden' en bovendien het betreffende terrein voor een matige vergoeding aan het Rijk beschikbaar te stellen. Waarschijnlijk wordt het ter rein bedoeld in den hoek Loet Provincialenweg aan den zuide lijken rand van Schagen. VOORBEREIDEND LAND BOUWHUISHOUDKUNDIG ONDERWIJS Het voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging voor Land. bouwhuishoudkundig Onderwijs een verklaring overeenkomstig de wet op het Nijverheidsonderwijs af te geven voor het stichten van een voorbereidende opleiding lot landbouwhuishoudkunaige, houdt in, dat de gemeente 30 pet. van het geraamde exploitatietekort van deze school voor haar reke ning gaat nemen. Bovendien zul ten hiervoor localiteiten van de O.L. School beschikbaar moeten worden gesteld. De medewerking van de reeds bestaande Land- bouwhuishoudschool is échter toegezegd, zoodat een zuinig be heer verkregen kan worden. Men -aamt dan ook de meerdere uil gaven op plm. f 3000 's jaars. Zooals bekend, zal deze school meisjes, <Jie in het bezit van een ULO- of HBS-diploma zijn, een vooropleiding kunnen geven op den cursus voor teerareg land- bouwhuishoudkunde. van het Katholieke Thuis tront, doet wat andere co mité's reeds deden en geel ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven. Wij zenden hen dan iedere week per lucht post de speciale indië krant van het N.N.H.D PURMEREND. 11 Febr. 1947. Aangevoerd 139 runderen. Voor de levering waren bestemd 514 vette koeien, 6 pinken, 1 stier, 135 nuchtere kalveren en 9 scha pen en lammeren. De prijzen wa ren als volgl: 25 melk- en kalf- koeien f 425f 680 (stug); 56 geldekoeien f 375f 520 (goed); 153 schapen f 55f 110 (stug); 103 bokken en geiten f 30f 150 (flauw); 31 biggen f 11f 48 (stug); 5 paarden (geen notee ring); 300 oude kippen en hanen (roode en witte) f 3,25g 3,75 per kg; 100 jonge hanen f 3,25 f 3,75 per kg; 100 jonge h.onnen f 8—f 11 per kg; 100 konijnen f 5 f 14; 50 eencTen f 4,50f 5, AVENHORN, 11 Febr. 1947. 1000 kg Wortelen: Flakkee Verb, f 10,50. LANiGENDIJK, 12 Febr. 49000 kg gale kool 12.50—13.20. LANGEDIJK Exportprijzen. Met ingang van Maandag 10 Febr. zijn de prijzen voor export naar Duitschland als volgl vastgesteld: Roode kool f 11,80, afwijkend: f 8 30; Savoye kool f 11,50, afw. f 8,—; Witte kool f 8,20, afw. f 5,70; Koolrapen f 5,50, afwijkend f 3,80; Roode peen II f 7,40, afw. f 5,20; Roode peen III en IV f 5,60 afw f 3,90; Kroten I f 8,Kro ten II f 5,70; Kroten III f 4,40; Gele peen f 5, BREEZAND Zooals de be- treffencTe commissie bekend heeft gemaakt, viert de polder feest, vólgend op den dag na den na- tionalen feestdag. In verband met een en ander kunnen we het volgende toch al wel vast melden: De Naco zal voor de officieele samenkomst in Hotel Veerburg een bus laten rijden; deze ver trekt van café Bossen, 's middags om half 3. 's Avonds wordt er in de zalen, dus ook in zaal Bossen, van 810 uur een gevarieerd programma gegeven van kleinkunst verzorgd door de beste plaatselijke krach ten. Plaats bespreken a 10 cent in de zaal. Wat de Apollo Bioscoop betreft: Om de 2 uren wordt een volledig programma vertoond. Er zal ge zorgd worden voor een toepasse lijk bijprogramma. H.H. WAARD. Het schil dersbedrijf der firma Dirkmaat alhier, die reeds diverse groote werken onder handen heeft, is thans gegund het schilderwerk aan de 48 woningen, welke de aannemersfirma P. Bot alhier in Den Helder gaat zetten. Mer zal het lesgeven dienen te beginnen met 1 directeur en 3 leerkrachten, die totaal 115 les uren per week geven. Het aantal leerlingen wordt gedurende het eersle leerjaar op 95 geschat. Voor de bouwkosten ad f 600.000 met inbegrip van de machines, wordt een leening ad 3 procent i ente voorgesteld. De gemeente zal hiervoor een terrein groot ca. 8000 m2 op voor- deelige voorwaarden beschikbaar dienen te stellen. De begrooling voor zulk een school laat dé volgende cijfers zien: Vergoeding leerkrachten f 15,500 idem concierge en schoonhouden f 2325, verwarming, materiaal gereedschappen f 6075, rente en aflossing f 33,000, pensioenbijdra gen en sociale verz. f 2862,50, to taal uilgaven f 59,762,50. Aan ont vangsten wordt geraamd: school gelden f 950, verhuur lokalen voor cursussen f 300. andere ink. f 1535. De kosten zullen dus jaar- DE NIJDIGE NERING Het Ritsevoort was waarschijnlijk reeds in vroege oudheid een mid delpunt van neringdoenden en handelslui. Zij werden door de stad beschermd met een keur of verordening, waarvan art. 2 be paalde, dat neringen en handwer ken buiten de poorten verboden waren. 12 Febr. 1684 werd op een schrijven van de Ritsevoort-buren besloten den officier op te dragen deluiden buiten de Kennemer- poort hierop te wijzen. Ooglui kend zou echter worden toegela ten, dat de verkoop van snoeperij, koek, noten, zoute visch, appelen en peren kon doorgaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2