Piet de Leeuw over het biljart- tournooi in Montpellier De nieuwe spelling begint 1 Mei VERVANGING EN VERLOF van onze troepen in Indonesië HET FILMPROBLEEM en de Katholieke Film-Actie Voor 3.40 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD-Woensdag 12 FebruarM947 PAG. MAAL ktberichten Volgens den kampioen had het wel vier weken mogen duren J Werk stagneert in den N.O.-Polder De boodschap uit Heede WAARD. Dra. Riet ter aanvulling van haar een jaar in Amerika rtoefd, zal naar wij ver lezer dagen in haar ats terugkeeren. De igheid der plaatselijke ties kennende, verwach- wel, dat het haar aan gingen om een lezing te ïouden, niet zal gaan n. GADERING ZIEKENFONDS EN GRAFT. De jaarver- /an fret Rijper Ziekenfonds s in Café "Het Stadhuis van i". De vetrgaderung, geleid voorzitter; <Jen heer Aber. lad een vlot verloop. Dé n het jaarverslag' van den den heer Abels, werden cf goedgekeurd De heer penningmeester; gaf het verslag. Ontvangsten 'gaven 719.75. cwam men tot het kiezen e bes'uursleden De af're_ n de heeren G. J. Abels; F. Blokdijk werden allen her_ raag van den heer R Bak., fende h*ft vervallen der dagen bij he Ziekenfonds; de voorz. dat dit door het der bekeken zal worden J. Obée sprak over de fa_ ders die geen uFkeering Lg hebben van het Rijper Meerderen bedankten acht zal worden hen als steunend donateur te be_ ierna sloot de geanimeer_ ring. HTSPRAKEN /lol, Castricum, 2 jaar '8 Mei a.s. vrij), ont- it ambten en kiesrech- rnnis Kostelijk Jr. Nrd. rde, nader onderzoek, letentie en 2 jaar v.w., 'erkl. van f 3000. Over- van Erfprins naar rmeer. J. Schotten, jaar detentie (7 Mei P. Blom, De Koog, rzetzaak) verbeurdver- 2500 en radio; 2jaar 'tot 14 Nov. 1947). .ongedijker lingoverzichf- Drekend werd de aan- nze veilingen ten zeerste door het buitengewone De aanvoer bleef ver ;il en vele malen moest ■plieden verlof worden a 'n auto bij de tuinders land te koopen. 'n Ande- lal is nog steeds de maxi- opprijs van de groenten. kool wordt aan onze kocht boven de maxi- ersprijs en dus moet dit 1 men niet zwart hande rlies worden verkocht. I mogelijk de prijs te is de laatste week 'n run i kleine gele kool, harde ele kooi, op harde uien ■oducten worden gekocht van £8 tot f10 per 100 vordt 'n nieuwe maatre esproken nl. het besluit «entenhandel om met in- heden. Woensdag, het j neer te leggen en dus >e handel wil vrije prij- itste wil ook de georga- inbouw het Centraal Veilingen die de af- ;ek weer stappen heeft bij den Minister om te 'rije prijsvorming. >1 werd aan de veiling ■te hoeveelheden aange- >rijs liep dientengevolge einde van de week no- prijzen van f15 tot 30 kg. algemeen wordt groote 'Oden en de gemaakte 'oor mogen er ongetrwij- rees ook iets in prijs en n f12.50 tot f13.50 per dit product wordt veel export naar de Gealli- ingstroepen. witte kool werd de ge- sporadisch aangeboden. iat echter weg naar de .e bij de tuinders aan 1 opkoopen voor f8 50 voor de verwerking tot :ze metbode is voor de irdeelig, terwijl de fa- kool kunnen gebruiken rkool zoo goed als ge- >r de vele vraag die er dit product is geweest, ngen ziet de tuinbouw [eheel Nederland uit weer. END. 11 Febr. 1947. 139 runderen. Voor waren bestemd 514 n, 6 pinken, 1 stier, 5 kalveren en 9 scha- neren. De prijzen wa lt: 25 melk- en kalf- 25—f 680 (stug); 56 f 375f 520 (goed); f 5-5—f 110 (stug); en geiten f 30f 15o biggen f 11—f 48 «aarden (geen notee- ude kippen en hanen witte) f 3,25g 3,75 jonge hanen f 3,25 :g; 100 jonge hennen f kg; 100 konijnen f 5 ■enden f 4,50f 5. IN, 11 Febr. 1947. rtelen: Flakkee Verb. DIJK, 12 Febr. üe kool 12.50—13.20. JK Exportprijzen, /an Maandag 10 Febr. :en voor export naar als volgi vastgesteld: f 11,80, afwijkend! ye kool f 11,50, afw. e kool f 8,20, afw. ipen f 5,50, afwijkend 3 peen II f 7,40, afw. peen III en IV f 5,60 Kroten I f 8,Kro- 3; Kroten III f 4,40; 5,—. Samenzwering in Ecuador ontdekt De Ecuadoriaansche radio-om roep heeft medegedeeld, dat een twintigtal personen, in ver band met de ontdekking van een samenzwering, gearresteerd zijn. Men neemt uit een open bare verklaring van den leider der samenzwering aan het volk van Ecuador te moeten opma ken, dat het hier een links-ge oriënteerde beweging betreft. Mary Churchill gehuwd In de St. Mai.gs.rets kerk, Dij de parlementsgebouwen te Den- den, is gisteren het huwelijk gesloten tusschen Mary Chur chill, de jongste dochter van Groot-Brittannië's oorlogslei der en kapitein Christopher Soames van de Goldstream Guards. De bruiloft werd door een achthonderd-tal gasten bijgewoond. O.m. waren aan wezig de minister - president Attlee en echtgenoote, alsmede een aantal ministers en ver schillende buitenlandsche am bassadeurs. Talrijke Italianen, die niet in Pola, de Italiaansche havenstad, welke krachtens het te Parijs onderteekende Italiaansche vredes verdrag aan Joego-Slavië moest worden afgestaan, willen blijven wonen, hebben de stad verlaten. Evacuees uit Pola, gereed om zich in te schepen aan boord van het s.s. „Toscana" naar Venetië Hij zag het meest op tegen de partij met Van Hassel „Neen, bijzonder sterk werd er niet gespeeld in Montpellier", verklaarde de nieuwe Europee- sche biljartkampioen 45/1 Piet de Leeuw na aankemst op Ne- derlandschen bodem aan een sportverslaggever, „en ik geloof wel, dat ik verdiend gewonnen heb.'' „Het was juist zoo merk waardig." zoo ging de zeer begrijpelijk goed gehumeur de Amsterdammer verder, „dat Albert, die tot de zesde ronde met een gemiddelde van 10 tot 14 gespeeld had, zijn partij te gen mfj won met een gemiddel de van liefst 30." En als Jan Sweering mij den vol genden dag door zijn overwinning op Albert niet zoo schitterend ge holpen had om gelijk te komen, was de Franschman kampioen gewor den en ik tweede, ondanks mijn nieuw Europeesch record voor het algemeen gemiddelde met 24.75, ondanks mijn nieuw Europeesch re cord voor het hoogste gemiddelde in een partij met 60, en ondanks mijn nieuw Nederlandsch record met een hoogste serie van 224. Jammer dat ik hiermee mijn partij uitmaakte want het wereldrecord van 227 op naam van Gabriëls zou ik zoo vast als een huis ook hebben overtroffen Ik had de ballen mooi op het mid denvak en ik wist dat niets me meer kon gebeuren." „Mijn zwaarste partij?" „Natuurlijk die verliespartij tegen Albert. Dan heeft ook Vingerhoedt het mij behoorlijk moeilijk gemaakt, en als ik eerlijk moet zijn: ik zag het meest op tegen de ontmoeting met Van Hassel. Die man kan in zoo'n razend tempo zijn series bij elkaar stooten dat het je soms gaat duizelen. Juist in die partij maakte ik dat gemiddelde van 60 en die slotserie van 224. Xk maakte trou wens een andere partij, ik weet niei meer welke, uit met een serie van 164, en die barrage-partij besloot ik met 151 in de achtste beurt. Ik stond toen achter met 149-196 en gaandeweg voelde ik de zekerheid komen dat ik zou winnen. Het was daar goed in Montpellier, de organisatie, het publiek, en bui ten de arena schitterend lenteweer. Wat mij betreft had dat tournooi vier weken inplaats van vier dagen geduurd" Ook Sweering tevreden Ook Sweering, die samen met Ja cobs en Vingerhoedt achter de Leeuw, Albert en van Hassel ein digde, vroegen wij nog enkele in drukken. „Och, dat is gauw verteld. Ik ben tevreden omdat ik weet in Mont pellier beter te hebben gespeeld dan den laatsten tijd mijn gewoonte was. Ik heb alleen dat maatgevoel nog niet terug en net ontbreekt me nog steeds aan de juiste wedstrijd- mentaliteit. Ik moest mijn series ge woon bij elkaar ploeteren, alleen die partij tegen Albert maakte ik uit met 49 en 77. Werkelijk, ik wou dat ik zoo kon vechten als De Leeuw. Hij kreeg Zaterdag nog een tele gram van Kras „Holland leeft mee, vechten hoor". Bijzonder hartelijk natuurlijk, maar Piet vecht ook zonder telegrammen, dat beloof ik u. Schrijft u maar gerust, aldus Sweering, dat hij onbegrijpelijk goed gespeeld heeft, die man is een unicum." De sportverslaggever teekent hierbij aan dat de Amsterdam mer te Montpellier prestaties van wereld-klasse heeft gele verd, die ook als wereld-records zouden zijn erkend indien het tournooi niet om het Europee- sche maar om het wereld-kam pioenschap georganiseerd was Nu zullen ze misschien als Euro- peesche records kunnen gelden maar niet als officieele wereldre cords, maar van welk gehalte ze zijn blijkt als men ze vergelijkt met de officieele wereld-records 45/1 en de Nederiandsche records. Het wereld-record voor het alg. gemiddelde staat sinds de wereld kampioenschappen van Jan. 1938 te Antwerpen op naam van C. Cote (Frankrijk) met 21.02. Het Neder iandsche record staat sinds Jan. 1942 op naam van P. v. d. Pol met 22.80. Piet de Leeuw haalde te Montpellier 24.75. Het wereld-record voor het hoog ste gemiddelde in één partij wordt gehouden door een Belg G. van Belle met 50 (wereld-kampioen schappen Lyon April 1930), en het Nederiandsche record door P. v. d. Pol eveneens met 50 (Nov. 1943) Amsterdam. Piet de Leeuw maakte te Mont pellier zijn partij tegen Van Hassel uit in vijf beurten, dus met een gemiddelde van 60. Deze beide verrichtingen zijn dus aanmerkelijk beter dan de huidige wereldrecords, al worden ze niet als zoodanig erkend. Het wereld-record voor de hoog ste serie staat op naam van den Belg Gabriëls met 227 (wereld kampioenschap Parijs Jan. 1932) en het Nederiandsche record op naam van De Leeuw met 218 (Rotterdam Jan. 1943). Te Montpellier maakte De Leeuw zijn partij tegen Van Hassel uit met een slot-serie van 224, waarmee hij de hoogste serie van Gabriëls be naderde en zijn eigen Nederiandsche record overtrof. Sweering overdreef dus niet toen hij zeide dat Piet de Leeuw te Montpellier onbegrijpe lijk goed gespeeld had. KORTE KUNST-KRONIEK Is" Ter nagedachtenis aan den on langs overleden kunstkenner Piet Boendermaker wordt in het Stede lijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling ge-houden van wer ken van beeldende kunstenaars uit de Bergensche school. Op de expositie zijn, naast een portret van Boendermaker van d-e hand van Jan Sluyters, ook werken van Leo Gestel, Raoul Hynckes, Char ley Toorop en plastieken van Joh. Raedecker. Bertus Aafjes heeft in Den Haag voor „Oefening kw-eekt Kennis" er nog eens met nadruk op gewezen dat het niet in zijn bedoeling lag heidensche ideeën te propageeren met zijn gedicht „Een voetreis naar Rome" De Fransahe operazangeres Marthe Chenal is te Parijs overle den. Zij trad' voornamelijk op in de Parijsche Opera. Van 27 Juli tot 31 Augustus wordt te Salzburg weder het traditioneele muziekfes tival gehouden. Er zullen vier ope ras acht symphonie-concerten en eenige kleinere wer-ken worden uitgevoerd. In het kader van het Nederi.-Fransch Cult-ureel ac- coord werden in de afgeloopen dagen besprekingen gevoerd tus schen Fransche en Nederiandsche commissies. Het ligt in de bedoe ling het cultureel contact te ver stevigen door uitwisseling van too- neelgezelschappen en orkesten als mede van belangrijke literaire uit gaven. Inschrijvingen voor de wereldkampioenschappen 26 inschrijvingen zijn ontvan gen van zeven verschillende lan den voor de wereldkampioen schappen te Oslo, waarvan ze ven deelnemers uit niet-Scandi- navische landen, n.l. onze land- genooten Langedijk, Broekman en Buyen, de Tsjechen Holar, Hanslik en Hala en de Engelsch- man Gronshey, die, met uitzon dering van Buyen, allen aan de Europeesche kampioenschappen te Stockholm hebben deelgeno men. Langedijk en Broekman zijn met den nachttrein uit Stock holm in Oslo aangekomen, waar hen een buitengewoon hartelij ke ontvangst te wachten stond bij den Nederlandschen gezant en diens echtgenoote, den heer en mevrouw Luden. Lanigedijk gevoelt zich weer ge heel fit, in tegenstelling met Broekman, die thans den minder gunstigen invloed ondergaat van het zeer koude klimaat, 't Vroor aan de Zweedsch.Noorsche grens niet minder dan 30 graden. Tij dens de wedstrijden te Stockholm was het zoo koud, dat Broekman's rechter oor, na afloop van de 5000 m-etar, teekenen van bevriezing vertoonde. Gelukkig zag Lange dijk, die over jarenlange erva ring in het buitenland beschikt, onmiddellijk wat er aan de hand was en wreef het oor van zijn jongeren sportkameraad geduren de geruimen tijd met sneeuw in. Enkele dagen heeft Broekman er last van gehad, maar nu onder, vindt hij er geen hinder meer van. Het ligt in de bedoeling, dat beiden naar Hamer gaan om Jaar nog enkele da-gen rustig te trai nen. Verkiezing Generaal der Benedictijnen Op 9 September zal in de Abdij van St. Anselmus te Ro me het generaal kapittel der Benedictijnerorde worden ge- honjlen, waarin o.m. de verkie zing zal plaats hebben van een nieuwen generaal in plaats van den onlangs overleden titularis, den abt de Stotzingen, die ge durende 23 jaar aan het hoofd der orde stond. Deze telt op het oogenblik 12.000 leden over de geheele wereld verspreid. Een honderdtal stemgerechtigden, afkomstig uit de abdijen van Europa, Amerika en uit de mis sielanden, zal aan de verkiezing deelnemen. TENgevolge van het hernieuwd invallen van de vorst na den dooi van Zaterdag lag Maan dag -het wegverkeer in Brabant geheel stil. Al leen de treinen konden den dienst regelmatig uit voeren. -I'- Bij de geza menlijke mijnwerkersbon den is via .Scheveningen Radio" een telegram bin nengekomen van de Willem Barendsz. waar in dank wordt uitgedrukt over de jongste offer vaardige houding der mijnwerkers. sk Sedert Maandag wordt door de Marinevliagdienst de dienst op Ameland weer normaal gevlogen. Tot onderdirecteur van de K. L. M. is benoemd mr. L. H. Slotemaker. Hij is te- 'vens belast met den dienst buitenlandsche betrekkingen, ik Te Zut- phen verbrandde dezer dagen tijdens de afwe zigheid der ouders een kindje van 8 maanden. Men had het wiegje bij de kachel gezet en naar ging van illegale werkers vermoed- vatte toen êen de meening van mr. gordijntje daarvan vlam. Zaayer en verzoekt mi- ik Bij het lasschen van nis'ter en regeering niet een kelel in een fabriek alleen recht te spreken, te Barendrecht geraakt-en maar ook snel recht te de kleeren van den 61- doen. ik Vier bewoners jarigen A. G. in brand. Met groote krachtsinspan ning wist men den on gelukkige uit den ketel te trekken en het vuur te dooven. Met zware brand- van Ameland zijn Dins dag over het ijs van de Waddenzee naar Holwerd geloopen. Om 6 uur wa ren zij weer op het eiland terug, ik Hoewel 't nieu- wonden over het geheele we stadsplan van Nijme- lichaam werd G. naar het gen nog geen definitieve ziekenhuis Coolsingel te vorm heeft gekregen is Rotterdam vervoerd, ik Prins Axel van Denemar ken is Maandagavond' op doorreis naar Engeland met het s.s. Oranje Nas sau van Hoek van Hol land vertrokken. In het toch reeds mogelijk op enkele plaatsen met herbouw te beginnen. Daartoe zijn de gronden onteigend en herverka- veld-, ik In tegenstelling tot het goederenvervoer een brief aan den Minis- zal het kolenvervoer door ter van Justitie deelt de de Ned. Spoorwegen op afd. Zeist van de vereerd- den nationalen feestdag worden uitgevoerd als op werkdagen, ik Het comité oorlogsinvaliden ontving van Z. K. H. Prins Bern- hard bericht, dat deze het beschermheerschap van dit comité heeft aan vaard-. ik Tegen de 51- jarige hoofdbesteller van de P. T. T. te Schiedam, J. A. B. die in Aug. 1944 negen brieven inhouden de illegale blaadjes in handen van de N. S. B. had' gespeeld, werd 6 jaar interneering geëisdht. ik Wegens het verhandelen van 81 ton granen werd de graanhandelaar T. B. te Groningen veroordeeld tot f 16,000, sluiting van zijn zaak voor 6 maanden en bekendmakipg van het vonnis, ik Onder het de vies „Deventer komt over de brug" wordt van 10 tot en met 17 Mei a.s. op een der grootste pleinen van de stad- een groote tentoonstelling georgani seerd voor handel, nij verheid, land- en tuin bouw en machines. J^E NIEUWE SPELLING, zoo deelde minister Gielen gis teren in de Eerste Kamer mede, zal 1 Mei worden ingevoerd. De minister voelde niet zooveel voor het denkbeeld van dr. van Velthoven, om drang uit te oefenen, dat de nieuwe spelling ook gebruikt wordt door instan ties, die niet rechtstreeksch on der het departement staan. In de zitting van den Senaat van gisteren kwamen nog al ver schillende bezwaren naar voren, vooral omdat de woordenlijst niet bij het wetsontwerp ge voegd was. Verschillende sprekers heb ben over het wetsontwerp „voor schriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederiandsche taal", zooals het officieel heet, het woord gevoerd. Dr. van Velthoven wees erop, dat het ontwerp de in stemming heeft van de K.V.P.-frac- tie. Hij herinnerde aan de toewij ding, waarmede dr. Moller zg. voor de oplossing van den spellingsstrijd gearbeid heeft. Dr. van Velthoven achtte de beteekenis van dit wets ontwerp voor de taal zeer groot en belangrijk. Evenals de meeste sprekers was ook prof. Donkersloot van de PvdA van oordeel, dat er een einde moet komen aan den chaos op het gebied van de spelling, maar of dit op de wijze van deze wet moet gebeuren, De Europeesch kam pioen groot biljart ca dre 45/1, onze land genoot Piet de Leeuw, is Dinsdagavond in Amsterdam terugge keerd. De biljartkam pioen leest in den huiselijken kring de verslagen betreffende de wedstrijden. Aflossing van vrijwilligers na twee jaar Een woordvoerder van den staf van Generaal Spoor heeft het volgende medegedeeld in zake de resultaten van de in Nederland door den legercom mandant gevoerde besprekin gen met den Minister van Oor log en den Chef van den Gene- ralen Staf over een schema van aflossing van de op het oogen blik in Nederlandsch-Indië aan wezige Nederiandsche troepen macht. Overeenstemming werd bereikt over een schema van aflossing, dat zoowel rekening houdt met den ONDER DE KLEINERE en grootere acties en bewegingen die na den oorlog weder hun werkzaamheden begonnen, is een der voornaamste, ja de voornaamste, de Katholieke Film-Actie. Konden Pers en Radio voortbouwen op de grondslagen voor den oorlog reeds lang gelegd, de Katholieke Film-Actie is een bewe ging, die ondanks haar tienjarig bestaan eigenlijk nog in de kin derschoenen staat. In 1936 verscheen de Pauselijke Encycliek „Vigilanti Cura" waar in de katholieken gewezen wer den op de groote beteekenis van de film en op de groote gevaren die in de film schuilen. Het Ne derlandsch Episcopaat heeft de roepstem uit Rome goed begre pen en is nog dal zelfde jaar be gonnen met de organisatie van de Katholieke Film Actie. In September van dat zelfde jaar reeds begon het hoofdcomilé zijn werkzaamheden. Het was dringend noodig. Immers de film was reeds lang een ge-regelde ontspanning gewor den die week aan week tiendui zenden, ja honderdduizenden naar de theaters lokte waar den be zoekers van alles werd opgedischt waarheid en leugen, deugd en zonde. Men heeft geruimen tijd, ook wel in katholieke kringen, afwij zend tegenover de film gestaan, deze tijd is echter reeds lang voorbij. De film heeft zich naast pers en radio een vaste plaals veroverd bij het publiek en de invloed die van de film uitgaat is misschien wel de grootste van de drie. Een Katholieke Film Actie was des te meer noodzakelijk daar de programma's der bioscooptheaters over het algemeen aan den op- pervlakkigen kant bleken en zelfs voor velen, niet direct misschien, doch indirect, groote gevaren met zich meebrachten. Wat biedt ons het gemiddeld bioscoopprogramma? We weten het allen, eenige journaals, die dik wijls het beste deel van het pro gramma uitmaken en dan een hoofdfilm waarin over het alge meen situaties voorkomen die wij in onze kringen ongewenscht ach ten. Is het niet een film over de beruchte driehoeksverhouding, dan is het er een waarin over leven of dood van den medemensch maar al te gemakkelijk wordt beslist of anders zijn het films waarin een weelde en een luxe worden tentoongesteld die de meesten zich toch nooit kunnen veroorloven en die dus op zijn minst ontevreden stemmen. Het leven wordt veel al voorgesteld als een leugen. Vooral na de oorlogsjaren is de film van een zeer grooten invloed gebleken en déze invloed was helaas niet veredelend. Het is een bekend feit, dat werkelijk gcede films over het algemeen minder aftrek hebben dan de mindere soorten hetgeen bewijst dat de smaak van het publiek in zeke ren zin misvormd is geworden. De Katholieke Film Centrale kan nu wel deze films afkeuren, en dat doet zij ook, doch daarme de is het kwaad niet verholpen. Zij stimuleert het bezoek aan de goe de films, die er ook heusch nog wel zijn en tracht de geest der bioscoopbezoekers te veranderen in goeden zin. Daarnaast is men den laatsten tijd van meening dat er iets moet gebeuren tegen de slechte film. Alleen afkeuren helpt niet, als men iets verkeerds verwerpt dient men er iets goeds voor in de plaats te geven. Zoo is het diocesaan comi té voor Katholieke Fllmactie in het Bisdom Haarlem, kortelings opgericht, begonnen met een po sitieve actie waarin ouders en on derwijs, jeugdinsleliingen en K.A. betrokken zullen worden. Ook zul len er, en dit achten wij van groot belang, filmcursussen worden ge organiseerd teneinde de smaak vooral van de jongeren te ver edelen. Het allerbelangrijkste ech ter achtten 'wij d-e plannen om te komen tot een eigen filmproduc tie. Donderdag a.s. zal er in Am sterdam een diocesaan congres worden gehouden over het film probleem waarover wij binnen kort nadere mededeelingen hopen te kunnen doen. Een eerste ver- eischte voor het slagen van alle acties en congressen is echter daadwerkelijke belangstelling en interesse van de zijde van het pu bliek. Daarover echter een volgen de keer. LOU STEYGER duur van den diensttijd in het alge meen als met den diensttijd in de tropen in het bijzonder. Het plan voorziet in de aflossing van de O.V.W.-ers en Mariniers na een diensttijd van ongeveer twee jaar in de tropen, in een verlofsregeling voor de beroepsmilitairen van het K.N.I.L. en in de demobilisatie van dienst- en reserveplichtigen van het K.N.I.L. Meer in het bijzonder met betrekking tot het K.N.I.L. kan worden medegedeeld, dat dit perso neel op grond van langdurig veihlijf in de tropen, vaak zonder in de ge legenheid te zijn geweest herstel van krachten te vinden na een geestelijk en lichamelijk zwaar te dragen Japansche krijgsgevangen schap, bij de aflossing voor de hoog ste prioriteit in aanmerking zal ko men. Met deze aflossing van het K.N.I.L.-personeel kan medio van dit jaar een aanvang worden ge maakt, terwijl met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende O.V.W.-ers van de Koninklijke Landmacht alsmede van de Mari niers ongeveer tegen het einde van dit jaar kan worden begonnen. Het spreekt vanzelf, dat er bij de opstelling van het aflossingsschema naar is gestreefd, dat de militaire waarde van het gezagsapparaat in Nederlandsch-Indië zoo weinig mo gelijk zal worden aangetast. Ver vanging van troepen met krijgser- varing in de tropen door troepen, die deze ervaring nog niet bezitten, kan slechts zeer geleidelijk aan ge schieden en zal voortdurend een punt van nauwgezette overweging uitmaken. Wellicht ten overvloede zij opge merkt, dat er zich omstandigheden knnnen voordoen, waarin tijdelijk van het ontwerp aflossingsplan moet worden afgeweken. Sneeuw en ijs doen den boer niet bij de pakken neerzitten. Inte gendeel. Reeds is de landman bezig met de voorbereidingen in verband met het voorjaar. Practisch den heelen winter door is er wat te doen. Hier zien we den boer bezig met het zgn. punten der boonenstokken. (A.N.P. P.) betwijfelt spr. daar de taal er mee gemoeid is. De afschaffing van de buigings-n acht de pröf. een verlies „voor oog en oor".Prof. Wo!tjes zag in het ontwerp de kiem voor nieuwe moeilijkheden. Het is hier een zaak van nationaal belang, die als een van het geheele kabinet diende te worden behandeld! De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. Gielen, meende, dat men voor een deel met de woordenlijst de moeilijkheden zou kunnen kee- ren, maar niet geheel. Het werk der commissie voor de woorden lijst kan z.i. belangrijk versneld worden, doordat hij er figuren in zal opnemen, die in de materie zijn ingewerkt. Voor zoover dat den minister mogelijk is, zal hij er toe bij dra. gen, dat nu bij de hoogere klassen van de lagere school en op de middelbare scholen begrip voor de buigings-n ontslaat. Terzake van de kwestie van de „vermannelijking" van vrou welijke woorden moet naar zijn inzicht veel worden overgelaten aan de gemen-gde Nederlandsch- Belgische commissie van deskun digen. Na de historie van het spelling vraagstuk en de regeling nog ge releveerd te hebben, beval dr. Gielen de aanvaarding van het wetsontwerp aan, waarvan hij de beteekenis nog nader' in 't licht stelde. Hij eindigde met de ver klaring, dat hij voornemens is de nieuwe spelling 1 Mei in te voe ren. Te vijf uur verdaagde de voor zitter de vergadering tot heden, Woensdag elf uur. Huurprijzen in België opnieuw verhoogd Volgens een wetsvoorstel, dat binnenkort bij het parlement zal worden ingediend, zullen de huurprijzen in België, die se-* dert de bevrijding met 40 mochten stijgen, tot 70 °/o ver hoogd mogen worden. Drie maanden na deze verhooging zal het percentage op 100 pro cent worden gebracht. per kwartaal sturen wij een speciale krant van het N.N.H.D. iedere week pei luchtpost aan het door U op te geven adres in Indië In de Memorie van Antwoord- op het Vo-orloopig Verslag over de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor het dienstjaar 1947, zegt de Minister van Openbare Werken, dat bij de beoordeeling van den toegtand in den Noord- Oostelijken Polder, welke uiter aard- niet bevredigend kan wor den genoemd, niet uit het oog mag worden verloren, dat de voortgang van exploitatie o.m. wordt geremd door het ontbreken van voldoende arbeidskrachten en gebrek aan diverse werktuigen en .materialen. Het verdient naar de meening van den minister geen aanbeve ling in dit stadium van ontwik keling gronden te vervreemden. Met het oog op een goed geleide kolonisatie van dit gebied is het gewensoht d-e gronden voorshands in tijdpacht uit te geven. In hoe verre later tot verkoop van c'e gronden zal worden besloten, dient nader te worden overwogen. Het ligt in de bedoeling een aanzienlijk aantal bedrijven ter groote van 12 tot 24 ha. te stich ten en een beperkt aantal groo tere bedrijven, om aldus aan de vraag naar bedrijven van uiteen- loop-ende grootte te kunnen vol doen. Op deze wijze kan tevens worden voorkomen, dat minder gewenschte sociale verhoudingen in den polder ontstaan. Bij het vestigen van tuinbouw bedrijven zal dé noodige voor zichtigheid worden betracht en uiteraard rekening worden ge houden met de positie en de ont wikkeling van den tuinbouw in Nederland. Door -het nemen van proeven zal te voren worden na gegaan, voor welke cultures de gronden zich het best leenen. BEURSPRAATJE Op het koersverloop van de Effectenbeurs viel wederom geen peil te trekken. De ani mo om zaken te doen was uiterst gering en er waren maar weinig orders. De beurs, handelaren gevoelden zich bovendien vrij onbehagelijk, daar het beurslokaal maar sehmal verwarmd was en de meeste beursbezoekers zaken deden met hun hoed op en hun jas aan. Op de beleggingsafdeeling werd vrij geregeld zaken gedaan in de nieuwe convers^eleening'; waaruit echter niet de ge volg. rekking moet worden ge maakt dat de omzetten groot waren. Bij de opening werd gehandeld tegen 99 7/8 en geleidelijk aan kon een- kleine verzwakking' worden waarge_ nomen, zoodat bij het slot tegen 99 5/8 werd afgedaan. Overigens waren de Nederiandsche staatspapieren nauwe lijks veranderd. Van de oude schuld waren integralen iets beter. Van de Indische leeningen kwam de eerste leer.ing 1937 vandaag op 98; doch <ïe tweede leening ging' een fractie ach_ teruit tot 97 3/8. De handel in Pand brieven en gemeentelijke en provin ciale leeningen was' onbeteekenend. De koersontwikkeling op de locale aandeelenmarkt was onregelmatig. Voor aandeelen- walyischvaart bestond wederom eenig aanbod; dat peT saldo werd opgenomen tegen 88; koodat de koers wederom een viertal pun*en in zakte. De Scheepvaartpapieren waren verdeeld. Enkele aandeelen iets hoo_ getr, andere daarentegen wat lager; zonder dat ingrijpende verande_ rmgen voordeden. Japanlijnen leden een verlies vah een goede drietal punten en daalden tot 121. Voor Koninklijken was het passen en meten om tot noteering te komen, waarhij de koers tenslotte een kleinigheid achteruit ging Ook de Industrie_aandeelen waren onregel_ mat.g. AKTJ, van Berke.l en Calvé waren Wat hooger; doch Unilever en Philips een kleinigheid lager. Van de Bankaandeelen gingen- Amsterdamsche Bank een kleinigheid naar boven, doch aandeelen Robaver iets naar beneden. Voor Cul'uurfondsen bestond bijna geen belangstelling. SuikeraandeeJen waren, voor zoover genoteerd; prijs_ houdend. Rubberfondsen waren over het algemeen veronachtzaamd. Ook de tabakken waren verdeeld; waarbij kleine verschillen vielen op te merken. Prolongatie 2 1/4 procent. Hoover belooft' voedsel aan Duitschland Herbert Hoover, voormalig president der V.S., die thans op verzoek van president Truman een onderzoek instelt naar de voedselpositie in de Ameri- kaansche en Britsche zones in Duitschland en Oostenrijk, is Dinsdagmiddag van Stuttgart naar Weènen vertrokken. Voor zijn vertrek sprak Hoo ver Britsche, Amerikaansche en Duitsche functionarissen toe, waarbij hij, naar men meent te weten, namens de Amerikaan sche regeering verzekeringen gaf, dat er hulp zal worden ge boden om den betreurenswaar- digen lagen standaard van de voedselvoorziening in Duitsch land te verhoogen, niet alleen door middel van geïmporteerd voedsel, maar ook door maat regelen om de capaciteit van den Duitschen landbouw, welke ongeveer 40 pet. minder is ge worden dan voor den oorlog, grooter te maken. te in \^ARIA VERSCHIJNT Heede, een plaatsje Noi.rd-Duitschland, vlak bij on ze grens, meerdere jaren lang, van 1937 tot eind 1940, aan vier schoolmeisjes. De Bisschop van Osnabrück, tot wiens bisdom Heede behoort, erkent de echt heid der verschijningen. Nu verschijnt er bovendien Chris tus Zelf. Hij spreekt: „De men- schen hebben naar Mijn Aller heiligste Moeder te Fatima niet geluisterd, toen Zij hun daar verscheen en hen tot boete aan- maande. Nu kom Ik zelf op het laatste uur, om de menschheid te waarschuwen en te verma nen. De tijden zijn zeer ernstig! De menschen moeten eindelijk boete doen, zich van ganscher harte afwenden van hun zonden en moeten bidden, veel bidden, opdat de toorn van God bedaard worde. Bizonder moet de hei lige Rozenkrans veel gebeden worden! Dit gebed vermag veel bij God. De vermakelijkheden en ontspanningen moeten be perkt worden". Ook voor ons is deze bood schap van Christus. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3