PARKKINEN WERD TE OSLO WERELDKAMPIOEN Engeland wil een federatief Duitschlond Jan Langedijk behaalde de tiende plaats Japansche oorlogsmisdadigers staan terecht in Tokio EEN UURTJE TELEX Vorst zal voorloopig aanhouden SPORT - OVERAL VANDAAN MSTREKEN UIT SCHAGEN 1EN SPEELDEN GRANATEN rustig en een itgewonde 'ktberichten Succes voor Finland Indië heeft personeels gebrek Nederland bij proces vertegenwoordigd PEST TE BANDOENG Ergste koude in het Zuiden De zaak tegen Jhr. de Geer ^Minister van Kleffens gehoord Reclame ZWITSER WERELDKAMPIOEN KUNSTRIJDEN ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN punt van vroolijkheid ïgen. l waren gegrimeerd Polman .geassisteerd - Melief. Zooals ge- op het werk van deze veer niets aan te mer- IE PASSIESPEL >ER. De deelnemers espel worden herin repetitie die morgen- acht wordt gehouden inaatsgebouw aan de iestraat. Nog altijd be- eenige heeren die aan .en medewerken gele- hiervoor tijdens de re- geven. N Ontplofbare kinderhanden kun- eeselijkste gevolgen mengen. Dit werd ndagmiddag "ewaar. ren n.l. uit het gezin eer N., wonende op kwamen thuis met latroon, die zij ver- rij de half gesloopte het Torenplein ge lden. Deze patroon electrisch tot ont- i hiermede bunker- te laten springen. moeder uit was en iij den kachel zat te n de jongens het speelgoed met een •ingen. ;en waren ontzettend. ;e jongen werd zeer i het gelaat en in de ad, zoodat men voor vreest. Het 8-jarig verden verschillende i de handen gerukt, er werd een enorme ïgericht n Koning en Werner sdig ter plaatse om i te verleenen en lie- chtoffers direct naar al Ziekenhuis te A'k- oeren. vragen wij ons af. niet r met dit gevaarlijke m omgesprongen? Het ïdt vlak bij de school fe jeugd zit begrijpe- overal met haar han. In ieder geval dienen regelen getroffen te nog niet meer kinde- i ten offer zullen val- LNDSTOFFENNOOD ;N Ter aanvulling irappe brar.dstof-rant- l de Schager ingezeie- rhe turven ontvangen. zal de heer J. Snaas ven mogen halen, maar elt de begaanbaarheid wel een belangrijke ft de fa. Snaas reeds en gehaald voor tüe ge- jpe. De distributie zal worden geregeld. WVERGUNNING IN Door B. en W- is ebr. Plevier, Laan, en ih. de Nijs, Molenstraat verleend om hun keu- houwen. ÏL DIENSTPLICHT DN Aan M. W. Stille Laan, en J. P- Torenplein, bedden van 47, is uitstel van eerste erleend', resp. tot Aug. ber 1947. CIRCUS SN Naar wij verne- het circus „Saltarino", ok in 1946 in deze ge- opgetreden, in April of lit jaar welerom alhier 2 dagen voorstellingen SN. Maandag 17 Fe- de heer Dr. Krüsemann igitig van de Natuur- vereeniging in hotel preken over het eiland 'GEN Theater Plezier Meslier bracht een be- Cinema de Haan te shhoef. De zaal was vol toen het gezelschap srlaat door oponthoud e maakte. gezelschap werkten mee Ees, Toon Hermans, Irondsma en de dames puwmeester, Tot Moens a Domburg. st programma willen we zeggen, daar bijna alle reeds voor de radio ge. JUBILEUM ERBRUG Zaterdag ari herdacht de onder- nej. W. Krul van die O.L. hier het feit, dat zij 40 zoodanig werkzaam is RN 15 Febr. Witte kool drielingen 14.60 per 100 kg. ENHUIZEN, 17 Fefer. gele kool 12,6013,10. 3D IJKER GROENTEN LE, 17 Februari 1947. roode kool 17,48000 ooi 13,12500 kg Deen- e kool 8,60. NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maartdag 17 Februari 1947 PAG. 3 Voor den start van de zesdaagsche wielerwedstrijden in hei Sportpaleis te Antwerpen kijken de Nederlandsche wielrenners Schulte en Boeyen, die samen een koppel vormen, hun spulletjes nog eens goed na. Tijdens een rede in een ver gadering van Labourleden, aan den vooravond van zijn vertrek naar Moskou, noemde Bovin de huidige brandstof, fencrisis als voorbeeld van de moeilijkheden, waarmee zijn buitenlardsche politiek te kampen heeft. Men verwacht dat Engeland steenkool zal exporte-eren, doch het is daar toe niet in staat. Ten aanzien van Duitschland! zeide Bevin, dat Engeland een federaal Duiisehland wil, waarin de verschillende staten een grooie macht bezitten, en met een niet te sterk centrum. Voor zoover hij wist waren de Russen geporteerd voor een s erk gecentraliseerd LAATSTE MAAL vóór den tweeden wereldoorlog werd het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats in Helsinki gereden (1939) en het was Vase- nius, die toen den titel behaalde. In den oorlog is de Fin gesneuveld, maar zijn landgenoot Lasse Parkkinen heeft ervoor gezorgd, dat het wereldkampioenschap in Finsche handen bleef, dank zij zijn schitterende overwinning op de 10.000 meter tegen zijn grooten concurrent Farstad, die na drie afstanden met een flinken voorsprong de leiding had veroverd. Dit seizoen is voor Finland wel bijzonder fraai geweest. Immers behalve dat Parkkinen het we reldkampioenschap en het acade misch kampioenschap heeft be haald, zorgde zijn landgenoote Verne Lesohe onlangs voor den werelel voor dames. Jan Langedijk bezette <je lien, de plaa's in het algemeen klasse ment, dezelfde plaats van Kees Broekman te Stockholm in de Europeesche kampioenschappen, maar hierbij dient te worden aan- geteekend, dat Langedijk een matige 5000 m op den eersten dag had gereden en dat zijn tijd in de 10.000 m op den tweeden dag weinig voldoening kon schenken. Xndien men bedenkt, dat van de 26 ingeschreven rijders slechts 15 in de eindrangschikking voor kwamen, den zal het duidelijk zijn, dat de prestaties van Lange- dijk en Buyen in deze wereld, kampioenschappen, een tiende en een twaalfde plaats, niet meer dan matig mogen worden ge noemd. Influenza te Oslo De oorzaak, dat bijna de helft der deelnemers afviel, was voor namelijk gelegen in het feit, dal te Oslo een influenza-epiiemie heerscht, welke haar slachtoffers ook in de rijen dér hardrijders heeft gemaakt. Eerst verdwenen Broekman en Hetlund van het tooneel, daarna staakten Mathie- sen en Johansson den strijd en vervolgens konden ook Malmsten en Lundberg wegens lichamelijke ongesteldheid den wedstrijd niet uitrijden. Vijf andere rijders za gen van deelneming af wegens hun kanslooze klasseering op de 10.000 m. De 1500 m leverde een goede zege op voor Farstad in 2 min. 21 sec., waardoor hij zijn voorsprong op Parkkinen in het klassement nog weer vergrootte, want de laatste deed 1,1 sec. lan ger over den afstand. De situatie was nu zoo, dat Parkkinen ten minste 21 seconden sneller moest zijn dan Farstad op de 10.000 m, wilde hij het wereldkampioen schap kunnen behalen, een pres tatie, waartoe men den Fin onge twijfeld in staat achtte. Er kwam nog bij, dat Parkkinen en Far stad op de tien kilometer tegen elkaar moesten rijden, omdat zij resp. 1 en 2 op de 5000 m waren geworden. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Parkkinen met zulk een groot verschil van zijn tegenstander zou winnen. Immers na 4000 m kwam Far stad met precies 6 seconden achterstand langs de tijdop nemers en na 5000 m, dus op de helft van den afstand, was deze achterstand nog maar 9 sec. Alles was dus nog mo gelijk. maar de Fin bleef met zijn keurige- stijl, alhoewel sommige ronden wat nerveus rijdend, steeds meer ultloo- Pen, terwijl de kleine Noor- sche gewichtheffer toch niet over voldoende uithoudings vermogen beschikte en zeker niet over een zelfde prachtige techniek om dezen strijd met kans op een goed resultaat te beëindigen. Na 6400 m was de achterstand opgeloopen tot 13 seconden en elke volgende ronde kwam farstad meer aohter, 15, 17, 18 en zelfs 20 seconden. Vier ronden voor het einde was Parkkinen wereldkampioen, want toen be droeg zijn voorsprong reedis 24 seconden, welke tenslotte tot on geveer een halve minuut werd vergroot. Zoo behaalde Parkkinen het wereldkampioenschap tegen een concurrent, die den wedstrijd van zijn leven reed', want deze haalde niet minder dan 50 sec. van zijn persoonlijk besten tiji af. Langedijk reed de 1500 m in 2 min. 27,4 sec., de snelste tijd van alle Nederlanders in dit sei zoen, maar kwam toch niet ver der op dezen afstand dan tot de zestiende plaats. Voor de 10 km hai hij een schema opgesteld van> 17 min, 58 sec. Maar hij bleef ver boven dezen tijd, kwam zelfs dicht in de buurt van dien van het kampioenschap van Neder land te Rotterdam, hetgeen wel bewijst, dat de Lan-gedijker nog lang niet zijn vorm van 1% maand' geleden heeft teruggekregen. Buyen werd vijftiende op de 1500 m in 2 min. 30,3 sec. en reed de 10.000 m 12 seconden langzamer dan Langedijk. In den Tsjech Hal a had liij geen sterken tegens', ander en onz© landgenoot haalde hem in de laatste ronde zelfs in. Van de 25 deelnemers slaagden er zes in, hun persoonlijke tijden op de 500 m t-e verbeteren. Op de .1500 m was dit eveneens met 6 rijders het geval. Op de 5000 zelfs met tien en op de 10.000 m met zeven. Het ijs was in prima conditie, het zonnetje probeerde den ge- heelen middag door de mdst heen te komen, het was verder blad stil. Het Bislet-stadion bleek vol komen uitverkocht te zijn. De Koning, de Kroonprins en diens zoon, Prins Harald, woonden de wedstrijden bij. Het eindklassement voor de 4 afstanden luidt: 1, Lassi Parkki nen, Finland 196,872; 2. Sverre Farstad, Noorwegen 197,345 3. Aake Seyffarth, Zweden 199,175; 4. Reidar Liaklev, Noorwegen 199,547; 5. Yngvar Karlsen, Noor wegen 199,680; 6. Henry Wahl, Noorwegen 200,275 7 KaleVi Laitinen, Finland 201,098; 8. La- dislav Kolar, Tsjecho Slowakije 202,652; 9. Johnny Cronshey, En geland 204,147; 10 Jan Langedijk Nederland 204,878; 11. Martti Tuomi, Finland 20-6,627; 12. Her man Buyen, Nederland 208,510; 13. Mirosilav Hala, Tsjecho Slo wakije 212,030; 14. Zdenek Hane- lik, Tsjecho Slowakije 212,858; 15, Henry Hebbe, Noorwegen 217,772. Duitschland. „Ik weet niet om welke reden, maar ik hoop dat te ontdekken in Moskou". Naar de meening van Bevin is ontwapening slechts mogelijk wanneer de collectieve veiligheid in het kader van de V.N. zou worden georganiseerd. Het zou een van zijn doelstellingen te Moskou zijn een politiek te be vorderen, die het vertrouwen zou winnen. In dit verband verwierp hij den term „ijzeren scherm", dat Oost en West verdeelt. „Het is een ongelukkige uitdrukking. Ik heb haar zelf nooit gebruikt. Het leidt tot wantrouwen". Bevin legde er den nadruk op, dat Engeland zijn vitale verbin dingswegen door de Middelland- sohe Zee en langs de Westkust van Afrika moet beveiligen, om dat de levensstandaard van het Brilsche volk er van afhangt. Over Palestina zeidie Bevin, dat Engeland wenschte dat de Ver- eenigeje Naties de verantwoorde lijkheid op zich zouden nemen voor een beslissing. De Ameri- kaansche politiek ten aanzien van de atoombom werd door hem ver dedigd. Een moeilijkheid, die den eco- nomischen en socialen wederop bouw en de ontwikkeling van de nieuwe staatkundige struc tuur belemmert, is het nijpend tekort aan geschikte arbeids krachten, waarvan vele nog door militaire verplichtingen "■ebonden zijn. Vooral in ver band met den veelzijdigen en grootscheepschen arbeid voor den opbouw van de nieuwe staatkundige structuren, welke voortvloeien uit de conferenties van Malino en Denpasar, ver kreeg deze moeilijkheid een klemmend karakter. Er bevin den zich thans nog 26 bb.amb tenaren, met groote kennis en grondige ervaring in de be- stuursadministratie, om militai re redenen „buiten spel". Ook bij andere departementen be staan dergelijke bezwaren. Zoo mist het departement van on derwijs en eeredienst de krach ten, welke aan de dringende be hoeften van de buitengewesten konden tegemoet komen. Naar verwacht mag worden, zal dit vraagstuk binnenkort door de hoogste civiele en militaire autoriteiten in gezamenlijk over leg onder oogen worden gezien. WERELD is processen-moe. Reeds gedurende het monster- proces van Neurenberg vloeide de publieke belangstelling weg naar nog actueeler vragen en problemen. Het Neurenberg- proces liep af. Nieuwe processen kwamen, in Hamburg, Bremen en Neurenberg. Daartusschen werkt ongemerkt het proces tegen de Japansche oorlogsmisdadigers. Vergeten door pers en publiek staan zij daar terecht. Oud-premier Tojo, Markies Kido, de on verstoorbare en onschuldig lijkende Minami, de eenige baaud- drager uit het gezelschap, Doihara, de beruchte man van Mant- sjoerije, de oud-premier Koiso en voormalige ambassadeurs. Begin Mei 1946 waren de dag vaardingen gereed. Acht en twin tig van dte voornaamste oorlogs misdadigers verschenen voor het Hof, waarin elf rechters van elf Pacifie-staten zitting hebben. Hoofd van het corps aanklagers is de Amerikaan Joseph B. Kee- nan. Nederland'sch aanklager is mr. Borgerhoff Mulder, rechter uit 's.Gravenhage, met als toege voegde medewerkers mr. Sin-inghe Damste en mr. A. P. Laverge. Voor Nedferlan-d heeft prof. mr. B. V. A Röhling zitting in het H-of. De verdediging wordt door dertig Japansche en vier en twin tig Amerikaansche advocaten ge voerd. Op 3 Juni werd met de aan klacht een aanvang gemaakt. De ze is vermoedelijk eind Januari van dit jaar gereed gekomen. Na een pauze van veertien dagen zal dan de verdediging aan het woord! komen. Achtereenvolgens wer den door de aanklagers de voor bereiding tot de agressie en de eigenlijke oorlogsmisdaden naar voren ggbracht. Deze fasen loo- pen resp. van 2 Januari 1928 tot 7 September 1941 en van dien datum af tot de capitulatie van 2 September 1945. Tijdens de eerste fase werden bijvoorbeeld de Japansche verhoudingen met China en Rusland behandeld, als de Mantsjoerijsche kwestie van 1931, het incident bij de Marco Polobrug in 1937 en de raid op Nanking en in de tweede fase met betrekking tot China hef forceeren van opiumgebruik ter verzwakking van de bevolking. De Ned. aanklacht Door de Nederlandsche aan klagers werd naar voren ge bracht hoe Japan met de aanval len op Pearl Harbour, Manilla en Singapore de flanken van onze posities bedreigde, waarom onze regeering den oorlog verklaardte. Het is nooit duidelijk geworden, waarom de Japanners nimmer den oorlog aan ons koninkrijk verklaarden, hoewel daartoe in een kabinotszitting van 2 Dec. 1941 werd besloten. Uit zakboekjes van Japansche militairen is gebleken, dat hun reeds vóór 7 December 1941 bekend was, dat Japan mei Nederland in oorlog was. Men heeft de Nederlandsche oorlogsverklaring aan Japan dan ook voorgesteld als een formeele daad. Evenmin werden het optreden van de Japansche politie, de exe cuties, het vermoorden van krijgs gevangenen en de wantoestanden in de kampen vergeten. Getuigen voor de Nederland sche aanklagers waren o.a. mevr. mr. Strooke, Kol. Read Collins en majoor mr. de Weerd uit Median, welke laatste tijdens zijn inter- neering een archief uit Maleiscbe kranten wist op te bouwen. Kolonel Read Collins verklaar de o.a. dat de voorraden Euro peesch voedsel en medicamenten der Japanners voldoende waren om de slachtoffers in de kampen zes maanden te verzorgen. De Japanners gaven hun echter niets hiervan. De opzet van de Nederland sche aanklacht, om een be langrijk sluitstuk te maken van de beschuldigingen van agressie en bezetting als proef op de som voor het geheele complex van aanklachten, slaagde volkomen. Merkwaardig is, dat het Inter nationale Tribunaal de onderlinge moorden in Japan niet onder het hoofd „misdaden tegen de mensch. heid" heeft gebracht. Men schijnt die moordpartijen tot een typisch Japansche bezigheid Ie rekenen. Door deze en andere merk waardigheden baant het Inter nationale Hof zich moeizaam een weg. Een zware taak eer 't eind doel is bereikt: de vonnissen, die vermoedelijk in Oct. 1947 zullen worden geveld. Het aantal gevallen van pest te Bandoeng is gedurende de laatste weken toegenomen. We gens de groote verwaarloozing en vervuiling, welke overal is ontstaan, kon niet voorkomen worden, dat de ziekte zich naar alle richtingen uitbreidde. Se dert 1 Januari zijn 14 gevallen -^constateerd. waaronder een geval van longpest. %/AN 14 Juli t:m. 2 Aug. zal in Leiden een zo mercursus voor buiten- landsche studenten wor den ingericht. Men wil de buitenlandsche studenten een inzicht verschaffen in het opkomen en den groei der Nederlandsche steden tegen den achtergrond van de ontwikkeling der West- Europeesche beschaving. In Juni zal onder den naam „Novum" te Nijme gen een tentoonstelling worden georganiseerd van handel, nijverheid, Waarbij zooveel mogelijk nieuwigheden zullen wor den gebracht i.v.m. den wederopbouw van de ste den in Nederland. De gemeenteraad van Sittard heeft besloten tot verkoop van een terrein in deze gemeente, bestemd om daarop vrij groote fa brieksgebouwen voor Phi lips te Eindhoven op te trekken. Het KLM-toe- stel „Schiedam" zal met 24 uur vertraging uit Jo hannesburg vertrekken. De machine wordt daarom eerst op 17 Februari a.s. op Schiphol verwacht. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat heden een overeenkomst gesloten is voor het af schaffen van de visa voor Engelsche en Luxemburg- sche reizigers tusschen beide landen. De visa tus schen Engeland eenerzijds 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan besloot zij een nationale tentoonstelling te organiseeren voor han del, industrie, land- en tuinbouw en kunst onder Deze 1 tot en met 6 September den naam yHilto" tentoonstelling zal van en Frankrijk en België an derzijds zijn reeds afge schaft. Het bestuur van de Vereeniging tot Oprich ting en Instandhouding v§n een Prot. Chr. H.B S. te Waalwijk voor de Lang straat en omgeving en het land van Heusden en Al- tena heeft besloten aan alle prot. kerken en schoolbesturen in Neder land een schriftelijk ver zoek te richten, om haar pogen financieel te steu nen. Deze op te richten school zal de eerste Prot. Chr. H.B.S. in Noord-Bra bant zijn. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordelijk Overijssel bestaat 1 April te Zwolle worden gehou den. sk De secretaris van de cultureele commissie voor wederopbouwers op Walcheren. B. te Nieuw en St. Joosland is gear resteerd. B. wordt ver dacht van verduistering van voor den cultureelen zorg voor de wederop- bouwarbeiders bestemde gelden. Zijn kastekort 'be draagt minstens f12.000. :k Sedert Vrijdag is het kanaal door Walcheren voor schaatsenrijders be rijdbaar, hetgeen in geen tientallen jaren het geval is geweest. De duinen bij Oost-Kapelle zullen in het komende zomersei zoen wederom toeganke lijk zijn, daar zij van mij nen gezuiverd zijn. De gemeenteraad heeft het verbod om de duinen te betreden ingetrokken. ïk De opening der P.T.T.- tentoonstelling in de Bij enkorf te Den Haag zal, indien de Nationale Feestdag op Maandag 17 Febr. zou worden gehou den, worden verschoven naar Dinsdag IS Februari des morgens om 10.30 u. >k Ben Russische uitgave van een standaardwerk over den Nederlandschen handel, industrie en landbouw, wordt voorbe reid. Ondernemingen, die nu of in de toekomst mee- nen export- en/of import mogelijkheden met de Sowjet-Unie te hebben, kunnen zich wenden tot het Nederland-USSR-In- ikituut. Beursgebouw, Rotterdam. ïk Z. K. H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aan-., vaard van de eerste Lim^ burgsche Marine- en Scheepvaart-Tentoonstel T- ling „Karei Doorman", welke van 15 tot en met 26 Mei as. te Roermond gehouden wordt. A De luchtdrukverdeeling heeft zich sinds Zaterdag nog steeds verder in een voor ons land ongunstigen zin gewijzigd, terwijl de stabiliteit groot bleef. Het Scandinavische ma ximum breidde zich lang zaam uit, zoowel naar Enge land en Schotland als naar onze omgeving, Duitschland, Polen en Rusland. Wel bevindt zich thans voor de Noorsche kust ter hoogte van de Lofoten een zwakke storing. Deze doet echter aan het hoogedrukgebied maar wei nig afbreuk en wordt weer ge volgd door nieuwe drukstijgin- gen over IJsland, Groenland en het zeegebied rond Jan Mayen. Met de uitbreiding van het hoogedrukgebied ging een uit breiding van het vorstgebied gepaard. De koude lucht drong door over Frankrijk tot aan de Middellandsche Zee en over stroomde opnieuw den gehee- len Balkan. Over onze omgeving werd bij voortdurende Oostenwinden (in De Bilt waait de wind reeds sinds 22 Januari 18 uur onafge broken uit den Oosthoek) de koude luchtlaag geleidelijk dik ker. De samenstelling van deze laag is zoodanig, dat ook over dag de maximumtemperaturen niet veel boven 5 kunnen ko men. We gaan dan ook naar een nieuw dieptepunt van de vorstperiode toe. Momenteel be vind de grootste koude zich in het Zuiden en zijn de tempe raturen in Limburg lager dan in de Noordelijke provincies. In den loop van Zaterdag middag ontstond boven Mid den Duitschland een gebied, waarin zware bewolking met sneeuwval voorkwam. Geleide lijk breidde dit gebied zich in Westelijke richting uit en kwam het ook in ons land plaatselijk tot lichten sneeuwval. Er is op dit oogenblik geen enkele aanwijzing, dat de alge- meene circulatie op korten ter mijn belangrijke wijzigingen zal ondergaan Er moet dan ook op aanhouden van de vorst gedu rende de eerstvolgende dagen gerekend worden. Ondanks de moeilijke transportmogelijkheden tengevolge van sneeuw en ijs zien de chauffeurs der olie-tankwagens toch kans de voor de tuinders in het Westland zoo noodzakelijke stookolie ter verwarming der kassen te bestemder plaatse te brengen. (Ned. Fotobureau) In verband met de zaak tegen oud-minister Jhr. mr. D. J. de Geer, is door den advocaat-fiscaal van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, een aantal hooge functionarissen gehoord, dat deel uitmaakte van de Nederlandsche regeering in Londen tijdens de Duitsche be zetting. Door zijn verblijf in het buitenland is minister L. E. v. Kleffens eerst in de afgeloopen dagen in de gelegenheid ge weest zijn verklaringen in dit vooronderzoek af te leggen. Thans zijn alle Nederlandsche regeeringspersonen, wier getui genis in de zaak tegen jhr. de Geer noodzakelijk was, door den advocaat-fiscaal gehoord. pE VIERDE PAGINA van uw krant is een merkwaardig iets en niemand zal nalaten daar naar te zien. Een adver tentie trekt altijd de aandacht, al blijkt de eene adverteerder pakkender zijn waar aan te prijzen dan de ander. Reclame is een machtig middel. Moet men de adïtertentie-pagina ge- looven, dan is alles, wat wordt aangeboden, even puik en voor treffelijk, vanaf de sterke ras zuivere kuikens tot de heerlijke parfum in snoezige (ja, waar om ook niet?) buisjes, fleschjes en kolfjes. En plant-uitjes zijn te krijgen tegen steijk verlaag de prijzen. Ja, de prijs doet er ook veel aan af! Toch blijft het waar, dat goede wijn geen krans behoeft. Zoo is het onder ons, menschen, ook. Wie eerlijk en oprecht zijn geloof tracht te beleven in zijn doen en laten van iederen dag, is voor zijn omgeving de beste apostel en doet aan de meest voortreffe lijke katholieke actie. Uw le ven: dat is de beste reclame! MARCUS Ook de jongens van onze Marine helpen mede in den kolenslag. Vrijwillig hebben zij zich beschikbaar gesteld voor het delven van het „zwarte goud". Een groepje „Jantjes", die thans vol op gewektheid als mijnwerker hun plicht doen. (Anefo/van Els P.) De Zwitser Gerschweiler be haalde te Stockholm, ondanks een zeer kleine puntenachter- stand op den Amerikaan But ton, den wereldtitel kunstrij- den voor heeren. De einduitslag is thans: 1. Gerschweiler (Zw.) 350.00 pt.; 2. Button (V.S.) 352.06 pt.; 3. Apfel (Zw.) 321.34 p.; de 18-jarige Barbara Scott uit Canada behaalde het we reldkampioenschap voor dames met 873,4 pt. In de Antwerpsche wieler baan draaien tientallen rijders dag en nacht hun rondjes. De Nederlanders komen hieraan niet erg te pas. Steeds zijn het de Belgen Bruneel, de Bruycker en Naeye-van Seinaeys, die in den kop trekken. Bij de klasse menten van Zondagmiddag 5 uur waren deze beide koppels eerst, terwijl op de ronde de Nederlanders Pellenaars - Mid delkamp volgden. In 43 uur rij den waren toen 1009.505 km. afgelegd. De Nederlander Boeyen, die tengevolge van een val, dien hij Zaterdagavond maakte, het bed moest houden, verscheen Zon dagavond om 9 uur weer op de baan, waar hij bij de sprints van 10 uur met zijn koppelge- noot Schulte als 8e werd ge klasseerd met 30 pt. Eerste waren Bruneel- d e Bruycker met 69 pt.; op 2 ronden volgden Naeye-van Simaeys met 36 pt. en Pellenaars-Middelkamp met 31 pt. Bij een gespeelden rugby wedstrijd tusschen Ierland en Engeland, won Ierland met maar even 220. In Southport ontmoetten de amateurselftallen van Engeland en Ierland elkaar. De wedstrijd eindigde in een 31 zege voor Engeland. De centrale unie van voet balscheidsrechters zal te Ede een vacantieoord voor scheids rechters gaan inrichten, waar de fluitisten een weekje vacan- tie kunnen gaan doorbrengen tegen vrij geringe kosten. De Schotsche voetbalbond maakte bekend, dat Schotland in Mei te Brussel tegen België zal uitkomen. Met 95 heeft het Zweed- sche ijshockey-team andermaal een overwinning op Zwitserland geboekt. Dertig skiloopers startten voor het eerste nummer in de internationale skiweek te Cha- moix, den Langlauf over 18 km- Eerste werd Kiuru uit Finland met een tijd van 1 uur, 4 min. en 52 see. Voor de wedstrijden om het biljartkampioenschap van Ne derland, kader anker 71/2, wel ke van 6 t.e.m. 9 Maart te Den Haag zullen worden gehouden, hebben niet minder dan 13 spe lers ingeschreven, w.o. de Leeuw, Jacobs en de Ruyter. Na een tweekamp tegen Grob, die door Dr. Euwe met 5Jó te gen \'z punt werd gewonnen, heeft de schaakmeester zijn tournee door Zwitserland voort gezet. In Tavannes speelde hij simultaan aan 30 borden, waar bij een partij remise werd en alle overigen eindigden in het voordeel van Dr. Euwe. Dezer dagen is in den Haag opgericht de Judo-Kwai-Neder- land. Het doel van deze orga nisatie is de Judosport op inter nationale grondslagen in Ne derland in te voeren. De heer N. van Nieuwenhuizen is pre sident. Verwacht wordt, dat 8 landen zullen deelnemen aan de Euro peesche en wereldkampioen schappen IJshockey, die te Praag Zaterdag beginnen. Er wordt een halve competitie ge speeld. In de wereldkampioenschap pen schoonrijden te Stockholm plaatste de Canadeësche Barba ra Ann. Scott zich eerste in de verplichte figuren kunstrijden. In de eerste ronde van de vi eldkampioenschappen ijs hockey te Praag zegevierde Oostenrijk met 102 over Polen. De vertegenwoordigende da- mesploegen van den Ierschen Vrijstaat en van Schotland heb ben na een uiterst spannenden strijd hun liockey-ontmoeting met 00 onbeslist moeten ein digen. De Utrechtsche kampioen schappen op den korten afstand werden op de baan van de Amersfoortsche ijs vereen iging verreden. Winnaar werd S. van Hoorn uit Wormerveer in den tijd van 16.5 sec.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3