DE K DE STEM IN DEN NACHT Chocolade artikelen naar keuze On GEBOORTE-GROET FEES7 IN NEDE. Hoe een geheim zelfs voor journalisten werd bewaard l Van Willem de Zwijger tot de Koningen van Nederland Hurry, hurry, a Princess" tl k* m Astoriain rep en roer Het codebericht voor de saluutbatterij 'iMWÊlië Radioprogramma voor vandaag VJ Filmoperateur rende de trap af OOK OP UW EXTRA BON of SUIKERWERK wlmm PAG. 2 Dinsdag 18 Februari 1947 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD "j^IER komt dan het offi- cieele berichtOnmis kenbaar. Dit is de stem van den heer Baud, een stem, die we de afgeloopen weken en vooral in de afgeloopen dagen zoo vele malen gehoord hebben, dat we op dit oogenblik de overtuiging zijn toegedaan deze stem nooit meer te vergeten. Voor het eerst klinkt deze stem in den nacht door de telefoon van de directe verbinding tusschen het secretariaat van de Prinses en de telexkamer van het A.N.P. te Baarn in „Astoria". Het bericht wordt verspreid De ANP-redacteur, die de hoorn van den haak nam en reeds gealarmeerd was door een eerste waarschuwing, die pre cies vijf minuten eerder door baron Baud was doorgebeld, re kende geenszins thans reeds op de officieele mededeeling van de geboorte, doch was van meening, dat thans het offi cieele waarschuwingsbericht zou volgen. De woorden van den heer Baud lieten echter geen plaats voor twijfel achter. Een prinses was geboren. De telex-typiste van het A.N.P., die reeds achter de telex-ma chine zat, begon vijf seconden na de binnenkomst van het heugelijke nieuws per telex aan Den Haag door te seinen. Twintig seconden later verkon digde het A.N.P.-net voor Ne derland de geboorte van een prinses van Oranje. Reeds da delijk was baron Baud in staat mede te deelen, dat de toestand van de baby uitstekend was. „En de moedor, prinses Juliana? vroeg de ANP-redacteur. Door de telefoon kon de ANP- redacteur hooren, dat een lachje om den mond van Baron Baud speelde. „De Moeder maakt het eveneens uitstekend", kon hij mededeelen Het telefoongesprek duurde maar zeer kort. Er was geen tijd te verliezen. En zioo vond het bericht zijn weg in de wereld. Alarm Nu kwam de Telex-kamer van het ANP in bedrijf. Naar de eene zijde schoot een militaire motor ordonnans naar zijn commandant, die de saluutibatterij bedient, om hem in kennis te stellen van het Tooneelavond „Calderors" SCHAGEN In verband' met den nationalen feestdag gaat de voor hedenavond aangekondigde voorstelling van „Calderon" niet door. Nieuwe Deken in Wognum benoemd Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot deken van het Dekenaat Beverwijk en tot pastoor te Beverwijk (H. Agatha), den Zeereerw. Heer B, G. Hos- man. tot Deken van het Dekenaat Wervers-hoof en tot Pastoor te Wognum, den Zeereerw. Heer H. J. Kuijpers; tot Pastoor te Ilpen. dam, den Weleerw. Heer C. J. Koene, die Kapelaan was te Am sterdam (O. Ti. Vr, Rozenkrans). Van de eerste beschuit met-oranjemuisjes proefde kapitein Rutten, verbin dingsofficier van het Ko ninklijk Huis, met smaak heugelijk nieuws. Over de gangen van Astoria.Chalet Baarn vloog op zijn kousenvoeten, met onge kamde haren, maar snel als een hazewind, een ANP-man in de richting van dte gong, sleepte het ding midden in de hall en sloeg alarm. In de journalistenkamer van het Astoria-Chalet, de kamer waar het zoo koud was, en waar je de afgeloopen dagen d!ag en nacht een onvermoeibaar politie man met onbewogen gezicht het telexapparaat, met al de in hem aanwezig zijnde autoriteit zag be waken, doorsneed schril om pre cies 2.46 uur vannacht een alarm signaal De agent schrok op. „De bel", schreeuwde hij. Onmiddel lijk kwamen twee wachthoudende journalisten aangestormd. Een Prinses. De gong weerklonk nog steeds in alle uithoeken van het gebouw. Het scheen wel lang te duren voor dat allen wakker werden. De eerste minuut na het weerklinken van de gong bleef het nog rustig in Astoria Baarn. Dan, stuk voor stuk, een ietsje schuchter, kwamen de eersten uit hun kamers te voorschijn. De meesten reeds behoorlijk gekleed, anderen met open overhemden en ongekamde haren. Jongeren Oranjebal te Hoorn Zooals reeds bekend is gemaakt organiseert de Hoornsche Katho lieke Jongerenbeweging in samen werking met Always Forward en DOS een grootsch Oranje-Bal. Dit wordt gehouden op den avond van den Nationalen Feest dag in de Paifczalen, 's avonds van 8 tot 2 uur. We beschikken over alle drie Parkzalen ,die schitterend versierd en heerlijk verwarmd zijn. Er wordt op drieërlei wijze voor muziek gezorgd. Dit is op zich reeds een leuke verrassing. De entrée bedraagt één gulden, alles inbegrepen. Men houde er rekening mee, diat men met één kaartje slechts een keer door de controle kan komen. Van' heen en weer trekken is dus geen spraike. Jonge leden van Apollo worden verzocht hun instrument niet thuis te laten, want ondanks de koude zullen we dan tesamen door het Park marcheeren. De leden van de K. J. M. V. en de Kajotters worden verzocht om om tien uur hedenmorgen naar het Park te komen om de zaak voor te bereiden. Kaartverkoop heeft plaats des middags van 4 tot 5 uur en verder vanaf 7 uur aan de zaal. Anders niet. Dit bal is dus toegankelijk voor katholieken vanaf 17 jaar (een ieder wordt verzocht hierme de rekening te houden! Hoera, een Prinses!! Enthousiasme bij den sergeant van de saluutbatterij, die hedennacht het heuge lijke nieuws ontving EVENTIEN lange dagen hebben de ANP-redacteu- ren, de commandant van de sa- luut-batterij en de veiligheids officieren, gedetacheerd in de ANP telex-kamer te Baarn, de code, die het bericht wanneer het eenmaal zoover was naar de saluutbatterij Baarn zou worden doorgeseind, angstvallig be waard. En nu kan wel gezegd worden, dat dit volkomen gelukt is, want niemand anders dan deze menschep hebben de code geweten. Hier is ze dan: 3 5 0 2 Beatrix FN 3502 is de tijd, waarop het bericht aan de saluutbatterij werd door ge geven (02.35), Beatrix was het sein dat de geboorte spoedig verwacht kon worden. (Dit was afgesproken als eerste waarschuwingssein, uit sluitend voor de saluutbatterij be stemd). (Het tweede waarschuwingsbe richt, dat niet is doorgekomen, zou geluid hebben: Irene). In geval een zoon geboren zou zijn, luidde de officieele geboorte code: Willem VW (V vuren). Bij een meisje: Margriet VVV. Dit laatste werd dan ook als volgt doorgegeven. 4402 Margriet VVV fn (fn paraaf redacteur). De code „Beatrix" was niet alleen bestemd voor de saluutbatterij in Baarn doch dit waarschuwingssein moest a-lle saluutbatterijen in Ne derland zoo snel mogelijk en gelijk tijdig bereiken. De diverse batte rijen hadden dan ook een aanslui- 7.00 Klok - Wilhelmus (gr.) Kanonschoten. Reportage bij de Bat terij te Baarn. 7.14 Felicitatie, gevolgd door „Dankt nu allen God", (gr.). 7.20 Feestelijke gramo- foonplaten. 7.30 Nieuws. 7.45 Feestelijke gram. platen. 8.00 Wilhelmus. Toe spraak d. Minister- President Beel. 8.08 „Dankt nu allen God" (gr.). 8.10 Nieuws. 8.25 Koninkl. Militaire Kapel (gr.). 8.35 Kinderkoor (gr.). '845 Muziekcorps van de Koninklijke Marine j (gramofoon). 8.52 Carillonbespeling door J. Vincent op het Koninklijk Paleis te Amsterdam. 9.00 Feestkrant I. 10.00 Hilversum I: Plechtigheid uit de St. Nicolaaskerk te Baarn. Hilversum II: Pro- testantsche Dankdienst 11.30 Radio Philhar- monisch Orkest m.m v. het Omroepkoor o.l.v. Moss Wolff. Valerius- triptiek, Wolff. 12.00 Feestkrant II 13 00 Nieuws. 13.15 Promenade-con cert in de KR.O. Stu dio, door het Omroep orkest o.l.v. Hugo de Groot, het Omroepkoor en solisten: Hélène Ludolph, sopraan. Henk Dorel, bariton. 14.30 Declamatie. 15.00 Vaudeville orkest 16.00 Feestconcert t.g.v. de blijde gebeurtenis i. de Domkerk te Utrecht door het Utrechtsch Stedelijk Orchest o.l.v. Willem van Otterloo, het Kathedrale Koor o.l.v. Sjef van Eerden. Orgel: Stoffel van Vie- gen en Hendrik An- driessen. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Nederland zingt Radio-potpourri oi.v. Hugo de Groot. 18.00 Nieuws. 18.10 Feestkrant III. 19.00 „Amsterdamsch Strijkkwartet". 19.30 Uit Oost en West. 20.00 Nieuws. 20.05 Oranjefeest. Uit zending uit Rotterdam. 20.45 Welkom, mijn kindje. Hoe onze voor ouders een borelingske (begroetten. (Klank beeld door Jan van Zanen). 20.55 Programma van wiegeliedjes. 21.05 Gramofoonplaten 21.20 Het Radio Phil- harmonisch Orkest o. 1. v. Albert van Raalte. 22.00 Gr.pl. en Repor tage uit Amsterdam 23.00 Nieuws. 231524.00 Feestkrant IV. UET BERICHT voor de sa- luutbatterijPrinses ge boren, 51 schoten, werd om i uur 49 minuten doorgegeven ting op het Telex-net van het ANP, woch er moest zorg voor worden gedragen, dat deze eerste waarschu wing, die absoluut geheim was ook voor de redacties der kranten een geheim bleef en het valt niet mee een journalist, die zit te wachten met gespannen aandacht op een be richt, het bericht onder zijn neus te leggen zonder dat het hem op valt. De code die werd gebruikt, werd gemaskeerd door het den vorm te geven van een storing op het telex- net en zij luidde: 123456789 abcdefg. Een rijtje cijfers dus en een rijtje letters, hetgeen vaak wordt gedaan om de machine weer te controlee ren, nadat er storing is geweest. Deze code en het eigenlijke bericht volgden elkaar echter zoo snel op, dat zeer waarschijnlijk de comman danten der diverse batterijen niet of nauwelijks waien gewaarschuwd toen het heugelijk nieuws reeds een feit was. Bovendien, daar de batte rijen niet voor zeven uur 's mor gens zullen schieten, was onder deze omstandigheden de code eenigszins overbodig. Toen de hoofdredactie van het ANP den minister-president op belde, was een der twee lijnen, waarover deze beschikt, in ge sprek Men probeerde het met een ander nummer. De minister bleek achter het toestel te staan en toonde zich zeer verheugd met een mededeeling, die nog niets feitelijks bevatte. Dat ge sprek was zeer kort, want on middellijk kwam de chef telex kamer met et verheugende be richt Utrecht's Dom luidde reeds Toen de tijding van de blijde gebeurtenis op de Studenten sociëteit op het Janskerkhof te Utrecht bekend werd, waren daar nog leden van het Utrecht- sche studentencorps aanwezig, die, juist teruggekeerd van het Carnaval in Den Bosch, al in een vroolijke stemming waren. Het fuifen werd toen nog even voortgezet. Na verloop van eenigen tijd kwam een van de heeren op het idee, dat het toch wel sneu was, dat de Utrecht- sche bevolking nog niets van de geboorte afwist. Gezamenlijk togen zij op pad. Zij wisten zich toegang tot den klokkeforen van den Utrechtschen Dom te verschaffen en begonnen de klokken van den beiaard te bespelen, waardoor om kwart voor zes, inplaats van den officieelen tijd van zeven uur, de Domtoren hei blijde nieuws over Utrecht uitgalmde. LAATSTE MANNELIJKE afstammeling van Prins Wil lem van Oranje, den grondlegger van ons Vorstenhuis wel genoemd, was Stadhouder-koning Willem 111, die 19 Maart 1702 overleedde laatste mannelijke afstammeling van het Huis van Oranje, Koning Willem III, de overgrootvader van de nieuwe Oranjetelg, kwam te overlijden op 23 Novem ber 1890 ten Paleize het Loo, Ilij was geboren op 19 Februari 1817, en 130 jaar later kwam weer een Prinselijk Kind de trots van Nederland en Oranje verblijden. De geschiedenis van het Huis van beid nog eens kortelings mag wor- Oranje, die bij deze blijde gelegen- den gememoreerd, beginnen wij bij Prins Willem, den zoon van Willem den Ouden of den Rijken, graaf van Nassau-Dillenburg, en van Juliana van Stolberg, op 24 April 1533 te Dillenburg geboren. Hij is jn de bewogen geschiedenis van ons land en ons Vorstenhuis bekend als de Vader des Vaderland, als Willem de Zwijger, hoewel hij een groot rede naar was. Hij was meer staatsman dan veldheer, zijn rol t/oor en in den Opstand tegen Philips mag als bekend worden verondersteld, evenals zijn streven naar vrijheid en eenheid. Zijn nationaal ideaal, de vereeniging van alle Nederlanden, mocht hij niet beleven, ondanks de historische vermaning in zijn be roemde „Apologie", „Onderhoudt en bewaart uwe Unie wel". Hij was, naar het woord van Van Schelven, een „hartstochtelijke, tot het hoog ste offer bereide liefhebber tan de Zeventien Nederlanden". Over geen ander Oranjevorst dan deze Willem de Eerste van Oranje Is door histo rici van vermaardheid deskundi gen van vaak uiteenloopende mee- ning zooveel geschreven, als over Willem den Zwijger. Ook over zijn religie. Hij was katholiek, lutheraan en calvinist, maar geen van alle overtuigd. Voor Willem van Oranje waren de godsdienstige motieven ondergeschikt aan de staatkundige, is een eindoordeel van Kernkamp. Hij erfde in 1544 het Irnsdom Oranje, van zijn neef René van Chalons, die kinderloos overleed. Het doodelijk schot van Balthasar Gerards maakt op 10 Juli 1584 te Delft een einde aan het leven van den grondlegger van ons Vorsten huis. Na hem nam Prins Maurits; zoon het huwelijk van den Prins met Anna van Saksen, het bewind van zaken in handen, opgevolgd in 1625 (Mauri's was niet gehuwd) door Frederik Hen drik, befaamd als de Sted end winger en geëerd om zijn verdraagzaamheid. Fre_ derik Hendrik was de zoon van Prins Willem I uit diens huwelijk met Louise de Coligny; hij was gehuwd met Amalia van Solms en hun zoon volgde als Willem II zijn vader op. Deze Wil lem was 27 Mei 1626 in Den Haag ge boren Hjj was slechts drie jaar stad houder. Acht dagen na zijn dood werd zijn zoon geboren uit zijn huwelijk met Maria Stuart, oudste dochter van den Koning van Engeland. Zijn dood viel op 6 November 1850; de geboorte van troonopvolger geschiedde 14 November d.a.v Een merkwaardige en treffende figuur was de nieuwe stadhouder en Prins van Oranje, Willem, die na het NU HET ZOOVER IS Activiteit in ochtend- grauwen WIT WAS DE NACHT. En koud. Raar is het beroep van jour nalist, dat je op zulke tijden de straat op drijft, terwijl de over. groote meerderheid' der burgers en buitenlui nog vast gesloten ligt in Morpheus' armen. Over half vier was het. We renden, glijdend en struikelend, naar een redactie bureau, simpel omdat we gehaald waren. Een onhebbelijkheid van bellen is, dat ze <$wingend en hard gaan, vooral als een vasthoudend jongmensch dit product van de menschelijke techniek staat te be werken en vooral als hel nacht is en vooral als je bent ingesluimerd met somtoere voorgevoelens van naderend „front-page-news". De jongeman stelde ons voor het fait. accompli: een Prinses. We wik kelden ons in onze gewaden en togen op pad. Naar de redactie. Kilometers nieuws begon de telex ie spuien. Een ratelende telefoon. Volkomen (als altijd) uitgesla pen journalisten. En een kachel, die bijna uit was. We wierpen ons in dit alles, zonder acht te slaan op lijfsge vaar. Met een vreemdsoortig genoe gen belden we ze uit hun bed: onze redacteuren van de bijkan toren, onze agenten en onze zet ters. Manhaftige pógingen werde in het werk gesteld, primo or wakker te zijn en secundo om hr- nooiige enthousiasme op ie bre" gen. Hetgeen lukte, Bulletins verschenen voor ramen. Lui begonnen in cTe do pen en steden de eerste vlaggf te waaien in den wind, die vloei end ijs leek. Vrienden en mage werd! het gezegd, glunder en or gelucht: een Prinses. Menscher gaande naar hun werk (o dar peren, wat voelen we nu met mee!) lazen het bij een wappc rend luciferlichtje. En keerder terug op hun schreden. Zetter achter hun gonzende machine lazen het. Moeders, door krijtend kindteren opgeschrikt uit hur slaap, hoorden het roepen op dr straat. Dat nu een andere Moed luislert naar gelijkluidend schrei en, blij en ontroerd. Zoo ging het bericht voort, o de manier, die we kennen uit ge schiedenisboeken: de mondeling overlevering, nu een beetje ge holpen door telefoon, telexe) krant. Inderdaad, mevrouw, het i zoo. Ja, mijnheer, een Prinses. We waren blij een beetje hebben kunnen meehelpen. Ondanks de witheid van d nacht. En de koelte. Maar het was een Prinses. overlijden van zijn moeder, Mary Stuart, onder de bijzondere bescher ming stond van die sterke en krachtige vrouwenfiguur uit onze geschiedenis die Amalia van Solms was, Het gewest Holland leefde in een bewogen tijd; de meuwe Willem werd als Kind van Staat officieel aan de zorgen van de Staten van Holland toe verbouwd Het was d« tijd der par ij tegenstellin gen va-n de Gebrs de Witt e.a. Het stadhouderschap verwierf hij van de hem toekomende gewesten eerst gelei delijk; hij was de tweede Hollandsche stadhouder die een Engelsche prinses trouwde n.l, Maria, dochter van Jaeo_ bus II van Engeland. Hij stootte later zijn schoonvader van den troon en werd koning yan EpgelandI Hij stierf aan de gevolgen van een val van zijn paard in 1702 en had geen kinderen. De lijn der afstamming van ons Vorstenhuis verplaatst zioji dan naar Friesland waar de dochter van Frede rik Hendrik: Albertina Agnes gejiuwd was met <3en Frieschen stadhouder Wil_ lem Frederik De rechten als Prins van Oranje kwamen Via Jan Willem Friso; die gehuwd was ipet Maria Uniise van Hessen Casseï aarj diens zoon Karei Hendrik Friso, die als Willem de Vier de stadhouder van deze gewesten z£>u worden. Voor zijn eehtgenoo'e zocht hij of de politiek van die dagen! oppieuw zijn keuze in Engeland en nij verbond zich jn den e-qht met Prinses Anna, dochter van George de Tweede Toen Irene geboren werd, op 5 Augustus 1939, maakte Baarn dit op deze manier aan iedereen bekend. En Baarn liet zich ook nu weer niet onbetuigd. van Engeland. Voordat hij, in 1747, Stadhouder van de voornaamste der acht gewesten werd, hadden wij in middels ten tweede male (de eerste keer was het geweest van 1650 tot 1672 het rampjaar!) een stadhouderloos tijd. perk van niet minder dap 45 jaar doorgemaakt. Reeds op 22 Oc+ober 1751. nauwelijks zes jaar na het volledig herstel m zijn rechten; stierf Willem IV De nieuwe stadhouder was Willem V, die een ongelukkigen tijd doormaakte, die door de kort zichtige politiek van zijn moeder- Deze Engelsche woorden, uit gesproken met het accent, dat den Franschhaan, die Engelsch spreekt, typeert, waren atkom- stig van den Fran.ichen film operateur van „Paramount", die speciaal voor de geboorte naar Nederland is gekomen en met Fransch temperament en wilde sprongen de trappen van het hotel Astoria afsprong. Achter hem, iets sctiuchierder, meer Nederlandsch, een telefo niste. ,Vlug, vlug", ditmaal in het Nederlandsch door een jour nalist tegen de telefoniste. „Een prinses". „Heusch?" Ongeloof klonk in haar stem, gekweekt in een 17 dagen onafgebroken wachten. Al de spanning der afgeloopen dagen lag in het woordje „heusch" opgesloten. Dan zat zij al achter haar tele foontoestel en deed haar plicht- Die was niet gemakkelijk, maar zij had zich reeds, evenals haai collega's," weken op dit oogen blik voorbereid. „Vooruit, daar gaat ie dan". Baarn lag op één oor. Enkele minuten, nadat het ge- heele Astoria-chalet met behulp van gong en huistelefoon uit een diepen slaap wakker was geschud, begaf het ANP zich per auto op weg naar het paleis. Het was een merkwaardig contrast. De diepe stilte onder den strakiken sterren hemel naast de opgewondenheid der zenuwachtige, uit hun slaap ge rukte journalis en in het hotel, Het paleis bood geen enkel bijzonder aanzicht. In dep vleugel van het Prinselijk Paar, den rechter-vleu- gel brandde in diverse kamers licht, doch dat was een deel, dat men kende van bijna iederen avond in deze veertien dagen van wachten. Het ANP smaakte het genoegen de eerste te zijn den verbaasden schildwacht en wacht commandant te kunnen zeggen, dat er een prinsesje geboren was. Ook in Baarn heerschte nog diepe rust en hoewel overal reeds in 't dorp bij voorbaat feestversiering was aangebracht, lag Baarn nog op één oor. Slechts het Oranje comité Baarn-Soest is koortsachtig bezig alle voorbereidingen te tref- siroorti van deelnemers aan den fen, die noodzakelijk zijn om den Oranje-tocht te verwerken. Over enkele uren immers, als het tot het Nedterlandsche volk is doorgedrongen, dat 18 Februari 1947 een nationale feestdag zal zijn zal een heel ander beeld van Baarn gegeven moeten worden. Het ig buiten, hoewel het 9 graden vriest, niet bijzender koud, want er is geen wind en de strakke sterren hemel belooft goed weer. Artilleristen in zoete rust. In bet „Holland Huis' te Baarn waar de jongens van de .-.aluut- batterij zijn ondergebracht, heerscht absolute rust en niet voor half zes vanochtend zouden de jon gens weten dat hun wachten thans eindelijk beloond is. Normaal wor den zij om kwart ever zes gewekt, maar vandaag is het drie kwartier vroeger. Om 7 uur precies klinken de eerste van de 51 schoten uit de vuurmonden. Wat dacht u, luitenant, toen u de code doorkreeg? vroeg de ANP redacteur. Wel ik kan niet anders zeg gen, dan dat ik het buitengewoon prettig vond. regentes al verkeerd werd inge leid. De geschiedenis noemt hem de minste der Oranjes. Zijn weinig zelfstandige natuur stond geheel onder invloed van den befaamdep van Bronswijk Wolffenbuttel (Ac te van Consulentschap!) Hij huwde in October 1767 met Wilhelmina van Pruisen, wier aanhouding dot>r de Patriotten bij Goejanver- wellesluis een bijzondere bladzij de vormt in onze vaderlandscjie historie en die menig schrijver stof tot romantische literatuur ge geven heeft, Willem moest uitwijd ken naar Engeland, toen de Fran- schen in 1895 in ons land kwmen en de Fransche tijd begon, die menigeen aanleiding heeft gegeven in de voorbije jaren punten van vergelijking te zoeken. Was toen ook piet het dragen van Oranje linten verboden, mocht men ook toen niet gewagen van Oranje^ wortel, wag het noemen van dep naam van prinpesse-boontjes niet strafbaar? Er was niets nieuws on- d:er de zon en de geschiedenis herhaalt zich altijd Willem V. de laatste stadhouder van Holland en de andere gewesten, stierf in Berlijn, in 1806. Maar hij had een zoon en ook toen hoopte Neder land op de bevrijding Die kwam en de erfprins landde op 30 November 1813 in Scheveningen, Nauw is de zang begonnen Der klokken over 't land En dreunen de kanonnen De zware eerebrand, Of aller mond doet hooren En juicht van bos tot strand: Daar is een Kind geboren, „Een Prinses van Nederland!" Geestdriftig gaan de vlaggen Aan 't wapperen in de wind Op geveltop en staggen En groeten blij het Kind! Fanfares doen zich hooren, Het schalt van bos tot strand: „Daar is een Kind geboren, „Een Prinses van Nederland!" In sneeuw en In stilte lag 't witte paleis En wachtte en 't Volk wachtte mee, Maar voelde in 't harte een eendere wijs: Een lied, en een lach, en een bêe. Een oogenblik spanning, licht trilt er een snaar Want Volk en Oranje zijn één! Dan werpen klaroenen als zilver zoo klaar De vreugd over Nederland heen! Nu trekken de harten naar 't oude Soestdijk En volgen de grijze Vorstin, En voelen als 't Prinselijk Paar zich zoo rijk Om 't bloeiend Oranje gezin. „Wilhelmus van Nassouwe". Heeft 't ooit ons meer geroerd? Wij zwoeren zóó ons trouwe Door haat en dood beloerd. Zóó hebben wij 's Lands Vrouwe Na vijf jaar weer begroet; Zóó juichte Neerlands gouwe Het Prins'lijk Paar temoet. (Auteursrecht voorbehouden Wilhelmus van Nassouwe", Het is weer d'oude groet, Nu wij dit Kind aanschouwen Met een geroerd gemoed. Haar schild eyide betrouwen Blijv' Gij, o God mijn Heer Dat Zij op U steeds bottine Verlaat Haar nimmer meer! J. v. d K, hjb—lB-sa—aaa——asa—p—n— Volop suiker verkrijgbaar Dinsdag 18 Fel NIEUW NOOR f\E KONING Stahl, die l< den lande feest niet". Velen zul bruiken aan h< het zou niet on bracht, dat hel geboorte van sterven, wat ju Alpha en Omegi Toch komt het i het goed is om in lijke Oranjekrant derwerp te schrij eerste plaats omda geboorte het Orai versterkt is, zooda nipg van den groot den Monarchalen voor ons land de van behoud van e Nationaal Koningsi is geworden. En plaats omdat over werp bij zeer velt niets bekend is. Geen rot Voor sommigen Koningschap een z< tiek uit. De mode echter heeft die vaarwel gezegd. Z oorlogsche mensc het politieke bij gel ger bestond in h« recht van de Konir kelijk volk als hel sche kan men niet monarchaal volk, i ningschap als zoodi maar wel vormen nastiesch volk, dat hecht is aan he Oranje. Jong Ons Koningshuis trekkelijk jong. Ns van onze onafhank 1813 werd Willem Vorst, doch bij dl van 1815, noodig ge de samenvoeging land en België, wc vereine Vorst eerst Nederlanden. Dat schap verbonden i Huis van Oranje is grijpen als men le zondere plaats, die van dat Huis in de Stadhouder, altijd i kundig leven hebl men. In tegenstelling monarchieën, waar erfrecht gewoonlijk in de huiswetten vs tie, vindt men bij i len van de troonopi Grondwet, Hierom ons monarchale sy gingen worden overeenkomstig de geldende voor ieö wetsherziening. Mannen gaan v In alle monarch! vrouw ten opzicht kroon-erfrecht in r mindere mate ten den man. Hierbij 1 derscheiden de z-g. en het z.g. Castilh - v.. -H'A Êjfc. -M De landen i de vaarten de armen t zij trillen in Soldaten op de meisjes de vlaggen zij hebben

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2