Oranjevreugd in witte stad Paulus onder de Joden" GOLV Oranje ENTHOL VAN DE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 19 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Viering binnenshuis Buitengewone Raadsvergadering v.. Dankdienst1 in de Kapeikerk Alkmaarsche baby's op 18 Februari DIRK KLOMP t K KRING ALKMAAR VAN DE L.T.B. Algemeene vergadering ONZE EXPEDITIE IN DE SNEEUW Langedijker Veilingoverzicht Marktberichten QOLVEN VA ook van komen de beri officieele afkc de vreugdetijdi klokgelui, var Behouder Een nachtelijk telefoontje wekte uw verslaggever uit zijn vasten slaap, waarvan hjj nog slechts enkele uren had genoten en een kwartier la ter fietste hij door den don. keren nacht, waarin de witte lijnen van besneeuwde straten en de pinkelende sterren daarboven het wintersche licht gaven. Zoo begon de nationale feestdag van den journalist, die een van de eersten was, die het blijde nieuws uit Soestdijk mocht vernemen. De stad sliep nog en droomde, zonder te weten, dat de langver wachte nationale feestdag was aangebroken. Al spoedig gingen de bulletins, die het heugelijke nieuws in de stad moesten ver spreiden, die deur uit en de laat ste hand werd gelegd aan de ex tra-editie van ons blad, dat in den morgen zou verschijnen. Met het eerste ochtend'gloren verschenen de vlaggen aan de gevels. Het telefoonkantoor in de Choorstraat was het eerste ge bouw, vanwaar uit de nationale driekleur wapperde; kort daarop volgde de tweede vlag van een bankgebouw in de Langestraat en voor een uur verstreken was, vlagde heel de stad; van torens en masten, van huisjes en groote gebouwen. Hij, die twee vlaggen had, gaf er één aan hem, die er geen had en spoedig had de wit- besneeuwde stad het vroolijk aan zien van den nationalen feestdag. Van den stadhuisgevel wapper den de vele vlaggen in rood-wit- blauw en oranje, zooals ook van de hoogste wiek van den Molen van Piet op de Vest. De Alkmaarders kwamen uit hun huizen, waar zij het blijde nieuws al via de radio hadden gehoord en waar aan het ontbijt met begeleiding van d!e rad'io- muziek het Wilhelmus al was ge zongen. Zij droegen oranje of de nationale driekleur. De klokken van de kerken be gonnen hun vroolijke klanken te beieren over de witte stad en het carillon van den Waagtoren liet de bekende melodieën van de vaderlandsche liederen hooren. Overal lag het werk stil en gaf men zich over aan de vreugde over het blijde gebeuren in het witte Paleis van Soestdijk. De felle kou, die oorzaak was, dat alle feestelijkheden op straat moeaten worden afgelast, hield vele menschen binnen en deze nationale gebeurtenis werd dan ook wel het meest binnenskamers gevierd. Slechts midden op den dag, toen het zonnetje aan de feestelijke stad wat luister bij zette, was het druk in de stralen van de binnenstad. Des middags kwam de gemeen teraad in buitengewone raadsver gadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester, prof. mr. Koelma. Behalve de meeste raadsleden waren aanwe zig mevr. Koelma, dé dames van de raadsleden, het bestuur van de beide oranjevereenigingen en de commandant en secretaris van dé Brandweer. Burgemeester Koelma heette de aanwezigen welkom en hield de volgende rede: Dames en Heeren, Oranje boven blijv' de kreet In nood en dood, in lief en leed Geen andre ga daarboven Dan waar wij God mee loven. Dames en Heeren, Er heeft weer een bijzonders snaar getrild in de harten van alle Nederlanders, waar ook ter wereld. Er heeft weer een bijzonder geluid geklonken in deze lage .tllV. V dat de vreugde is van Hare Ko ninklijke Ouders, van Haar Ko ninklijke Grootmoeder, van het geheele Nederlandsche Volk. Zeker, wij hebben dit nieuwe geluid meer gehoord, van dicht bij en van ver overzee. Het is de vierde in dé rij der jonge prin- sesse-telgen, die het levenslicht zag. En waarom is dit alles toch nieuw? Waarom maakt de verschijning van dit jonge prinsekind een zoo diepen indruk op ons volk? Om velerlei redenen. De achtergrond der dingen is bij alle gelijkheid van gebeuren veranderd. En ook wij zijn niet meer wie wij waren. De achtergrond der dingen. Vergelijken wij de tijden waar in de geboorte viel van het eerste en tweede prinsesje met het mo. ment van de geboorte van het dprde en die weer met den dag van vandaag, dan zijn er drie momenten, die even zooveel ge scheiden tij ivakken typeeren. Daar is het vooroorlogsche tijd vak, dp tijd van de bezetting, de tijd van de herkregen vrijheid. Het zijn voortaan deze drie tijd vakken, die door het thans leven de geslacht aan het leven van deze vier telgen zullen worden verbonden. Het zal nog geruimen tijd du ren voor wij op voldoenden af stand staan van de gebeurtenis sen om het wezenlijke van de tijdvakken in de bijzondere ken merken er van te kunnen her kennen. Maar het neemt niet weg, dat in het leven dezer vier kin deren van Prinses Juliana en Prins Bernhard zich ook de sa menhang afspiegelt van drie tijd vakken, düe alle drie voor ons volk een afzonderlijke beteekenis hebben. Niet alleen voor ons volk als geheel, maar ook voor de Koninklijke Familie in het bij zonder, die de jaren van den druk in ballingschap heeft moeten doorbrengen, terwijl het Prin sesje, dat tot dusver het jongste was in het Prinselijk Gezin, zelfs in een ander werelddeel het le venslicht aanschouwde. Dit alles maakt de geboorte van deze nieuwe telg ons opnieuw bewust. Er is een scheiding in den tijd. Er is ook een verband. En in dit verband zijn wij de verhoudingen anders gaan zien, hebben wij beter het wezenlijke der dingen doorgrond. Wij zien dit verband symbolisch in het Koninklijk Gezin tot uiting ko men. Het is ons een symbool van wat de tijden ons, Nederlanders, te zeggen hebben. Ondanks de verguizing, die de Koninklijke Familie tijdens de bezetting van de zijde van een overmaohtigen en overmoedigen vijand onder vond, heeft het devies Je Main- tiendrai ons toch uit de varte steeds moed geschonken. De band is gebleven. Zeeën en oceanen hebben, ideëel gesproken, het Koninklijk Gezin en het volk eerder nader tot elkaar gebracht dan verwij dering veroorzaakt. Plus les hommes sont loins, plus les coeurs s'approchont. Hoe ver der de menschen zich verwijde ren, hoe meer de harten elkaar naderen Temeer, wanneer die harten spreken dezelfde taal. En zoo is deze geboorte alle Nederlanders een bron van groote vreugde. Niet alleen om wat alle harten van alle ouders beweegt bij de verschijning van een nieu we telg in den familiekring, maar ook om de belofte, die ook deze geboorte inhoudt voor het voort bestaan der Koninklijke Familie, wier geschiedenis sedert den Va der des Vaderlands tot heden met die van ons volk verbonden was en in wier leven en werken op de hoogste plaats in den lande ons volk een waarborg ziet voor de handhaving van de vrijheden, die ons volk een plaats hebben verzekerd vooraan in de rij der waaarlijk vrije en democratische volken. Wij staan in gedachten met al onze goede wenschen bij de wieg van de Prinses. Onze gedachten en gelukwenschen gaan uit naar de Prinselijke Ouders, onze eer biedige gelukwenschen richten wij ook tot de Koninklijke Groot moeder, voor Wie deze dagen zul len zijn dagen van Licht na het vele duister, dat op het verleden van den borlog een zoo sombere schaduw wierp, N GELUKSTELEGRAMMEN De Gemeenteraad besloot in 'n buitengewone raads vergadering de volgende telegrammen te verzen den: Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, Paleis Soestdijk Raad van Alkmaar biedt eer oiedige gelukwenschen namens bevolking Uwe Koninklijke Hoogheden aan met voorspoedige ge boorte van de vierde telg- Raad verheugt zich op recht in bloei van het Ko ninklijk Huis. Koelma, Voorzitter Veendorp, Secretaris Hare Majesteit de Koningin Paleis Soestdijk Raad van Alkmaar biedt namens bevolking Uwe Majesteit eerbiedige geluk wenschen aan met voor spoedige geboorte van de vierde kleindochter. Raad betuigt trouw aan Uwe Majesteit en ver heugt zich oprecht in bloei van Uw Koninklijk Huis. Koelma, Voorzitter Veendorp, Secretaris Wij vragen Gods zegen op dit mensch.enkind, dat tot vreugde van Haar Hooge Ouders en van het volk moge opgroeien. Wegens afwezigheid van den nestor van den Raad, den heer Groot, beantwoordde de heer C- Venneker namens den Raad de ze rede; hij sloot zich namens de bevolking en namens den Raad, die daarvan de vertegen woordiging is, aan bij de geluk wenschen, door den burgemees ter geuit aan het adres van de koninklijke familie. Wij verheu gen ons erover, aldus spr., dat aan de stam der Oranjes weer een nieuwe loot is ontsproten en hopen, dat deze geboorte het cymbool mag zijn van den her nieuwden bloei en wederopbouw van ons vaderland. Op uitnoodiging van den bur gemeester zong men hierna het le en 6e couplet van het Wil helmus. Na afloop van deze raadsver gadering sloeg de Burgemees ter, omringd door wethouders, raadsleden en genoodigden, het défilé gade van de Alkmaarsche padvinderij, die ondanks de kou de toch nog op deze wijze aan de uiterlijke feestviering eenig cachet gaf. Des middags heerschte er in de binnenstad wederom een vrij groote drukte en liet het caril lon wederom vaderlandsche lie deren hooren. ALKMAAR. Onder aanwezig heid van den burgemeester Prof. Mr. A. Koelma en eenige andere plaatselijke autoriteiten vond gis teravond, de avond van den Natio nalen Feestdag in de Kapeikerk een plechtige dankdienst plaats ter ge legenheid van de geboorte van Ne- derlandsch vierde prinsenkind. Het eerst sprak dominee van Wijk tot de luisterenden Hij smeekte den zegen af van den Allerhoogsten over het prinsesje, het vorstenhuis en het ge heele volk. Hij memoreerde de ge boorte van de andere prinsesjes Het blijde ter wereld komen van Bea trix en Irene en de droeve geboorte van Margriet in ballingschap, toen het vorstenhuis, van eigen grond verdreven, moest leven in het wel gastvrije, maar vreemde buitenland. Vervolgens sprak dominee de Oudste. Met waardeering sprak hij over prinses Juliana. Hij noemde de actie voor het misdeelde kmd, waartoe zij het initiatief genomen had. Zij bewees hiermede diep-moe- derlijke gevoelens, niet alleen voor haar eigen kinderen maar ook te genover de kinderen van het volk Ook dominee de Oudste memo reerde het verblijf van het vorsten huis in den vreemde. Hij eindigde zijn toespraak met gebed. De avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Ook in Alkmaar werden in de zen nacht, die aan den nationalen feestdag ter viering van de ge boorte van de vierde prinses voor. af ging, baby's geboren. In de kraamkliniek „Rosmade" aan het Kennemerpark werd om kwart over 2 des nachts geboren: Adrianus Jacobus, eerstgeboren zoon van Jacobus den Houdijker en Johanna Kraakman, Ritsevoort 46. Op de kraamkamer van het St. Elisabeihziekenhuis aanschouw den twee Alkmaarsche baby's de zen nacht het levenslicht. Het wa ren: Margaretha Anna Johanna, doch ter van Adrianus Roecoert en Catharina Geertruida Nuij; ook dit was de eerste in een jong ge zin en werd geboren om kwart voor 1. Gerardus Leonardus, zoon van Gerardus Besseling en Gerarda Peereboom; deze baby, die 11 Vz pond woog en om 3 min. voor half 4 geboren werd, was de zes de in het gezin dat woont, Fnid- sen 115. Pieter zoon van Huibert Krab en H. de Boer, wonende Ranonkelstr. 36. Deze baby werd om 2.10 uur des nachts geboren. Cornelis Petrus Antonius, het derde kind van P. Rohde en Cor nelia Boots, Anjelierstraat 14, ge boren gisteravond om 22,15 uur. Adriana Anna. geboren om 11,55 des morgens,dochter van Adrianus Kroon en Anna Duinmeyer, Ko ningsweg 51. Het is mogelijk dat in den loop van den dag nog meer babys zijn geboren, maar hiervan werd nog geen aangifte gedaan bij den Bur gerlijken Stand. DE OUDEN VAN DAGEN EN DE WONINGNOOD Op verzoek van den Socialen Raad hield Ir. J. G. Reyers van de afd. Volkshuisvesting aan het Dep. van Sociale Zaken voor vertegenwoordigers van Gemeentebesturen en aangeslo ten instellingen een causerie ever het huisvestingsprobleem en de Ouden van Dagen. Spr. ging uit van het standpunt dat de bejaarde personen in hun oude omgeving gehuisvest die nen te worden, hetzij in aparte woningen, in pensiontehuizen of invalide-tehuizen met medische verzorging. Hij gaf da gemeen tebesturen in overweging bij I uitvoering van het Woning- I bouwplan ook 'n zeker percen tage woningen voor bejaarden daarin op te nemen. Bij den bouw van z.g. Pensiontehuizen dient ernaar gestreefd te wor den, dat deze op de grens lig gen van de stadswijken, zoodat de bewoners het contact met verschillende wijken kunnen onderhouden. Deze pensionte huizen zijn veelal rendabel als zij berekend zijn op 30 of op meer dan 100 bewoners. Gezien hgt verschil in levens tempo is inwoning bij kinderen van bejaarden minder ge- wenscht; ook vestiging in par ticuliere rusthuizen of burger kosthuizen, waar winst doel is en de verzorging hieronder heeft te lijden, is af te raden. Spr. gaf een overzicht van de huisvesting van bejaarden in vorige eeuwen en wees aan de hand van enkele cijfers op de wenschelijkheid, om door den bouw van verzorgingstehuizen en woningen voor bejaarden, mede te werken aan de oplos sing van het huisvestingsspro- bleem. Er behoorde voor den regisseur A. Defresne ongetwijfeld eenigen moed toe, om in dezen tijd van geestelijke vervlakking en jacht naar licht verteerbaar amusement een tooneelstuk als „Faulus on der de Joden" van Frans Werfel op te nemen in zijn repertoire. Dit ernstige stuk immers stelt hooge eischen zoowel aan d!e ver tolkers als aan de toeschouwers en dank zij de uitnemende ver tolking door het Amsterdamsch- Rotterdamseh Tooneelgezelschap, waarvan prominenten als Albert van Dalsum, Louis Saalborn, Paul Huf, Jacques Snoek en vele an deren deel uitmaken, zullen d!e toeschouwers zich dezen avond als een der hoogtepunten van dit tooneelseizoen blijven herinneren. Het feit alleen al, dat dit too- neelgezelschap met dit stuk, dat een bezetting heeft van een 30- tal acteurs, plus de noodige figu ranten, naar Alkmaar kwam, is de vermelding waard. De regisseur liet zijn keuze op dit stuk vallen om de schoonheid er van; en in zijn geestdrift over de schoonheid van het stuk heeft hij voor 100 pet. gelijk gehad. De schrijver behandelt in dit zes-tafreelige tooneelspel de groo te tragedie van het Joodsche volk, dat zijn Messias niet wilde erken nen en tjpor al de eeuwen van zijn geschiedenis vervolgt is ge worden; door den zich god-wa nenden keizer van Rome zoowel als dpor diens evenbeeld, die zich den führer aller Germanen noem de. Maar Werfel teekent ons ook het Jodendom als den bodem, waaruit het Christendom ont stond, dat van zoo onschatbare waarde werd voor de menschheid. Wie derhalve den Jood haat en vervolgt haat en vervolgt den geest, waaruit de zijne is ontstaan en maakt zich schuldig aan den ergsten vorm .van broederhaat. Maar Werfel laat ons ook zien, dat het juist diegenen aijn, die het christendom niet beleven, die zich, aan deze broederhaat schuldig maken. De heidensche machtswelluste ling, die in een geprovoceerden opstand aanleiding zoekt tot Jo denvervolging, is in dit stuk Ma- rullus, de landvoogd, door Paul Huf uitnemend gekarakteriseerd. De Joodsche religieuze aristo cratie, die den Messias verloo chent uit zelfbehoud, vinden wij verpersoonlijkt in den Hooge. priester, welke door Saalborn ten voeten uit geteekend werd, om ringd door de leden van het San hedrin. Met Louis Saalborn werd ons uit de meest-recente Joden vervolging een groot acteur ge spaard, die ons in dezen Hooge- priester een van zijn aangrijpend ste creaties te zien gaf. Om den rabbi Gamaliël groe peerden zich de Joodsche schrift geleerden, in wie de twijfel over den Messias neigde naar Diens erkenning, zonder daartoe over te slaan. ALKMAAR. In den ouderdom van 64 jaar is in zijn woning te Bergen, na een ziekbed van 5 maanden vannacht overleden de bekende journalist D. A. Klomp, redacteur van de Alkmaarsche Cou rant, waaraan hij 4L-jaar was ver bonden. De teraardebestelling vindt plaats Zaterdag a.s. te 3 uur op de Alg. begraafplaats te Bergen. In cms volgend nummer hopen wij deze bekende figuur uit Bergen nader te belichten. ,,'T KOMT IN ORDE!" ALKMAAR. Waren de vo rige jaren de uitvoeringen van „De Halter" succesvol, dit jaar belooft al het gebodene te over treffen. Maanden van voorbe reiding leverden het resultaat, dat wij op één dezer repetities mochten bewonderen. Naast keurturnen en balletten de hoofdschotel van het progra ms talrijke sketches, muziek en zang, die tezamen de groote sportrevue ,,'t Komt in orde" vormen. In afwijking van vo rige jaren vinden a.s. Zaterdag en Zondag eerst de openbare uitvoeringen plaats, terwijl Maandag en Dinsdag de Halter familie in meer intiemen kring haar 48ste jaarfeest zal vieren. BILJART-NIEUWS P. Kamp kampioen 4e kt. pers. ALKMAAR Zoo is dan de strijd weer gestreden om het pers. kampioenschap 4e kl. Er is wel gestreden, dat bewijst de uit slag van den beslissenden wed strijd Bellekom-Kamp. Beiden hadden 1 wed'slrijd verloren; wie den strijd won was kampioen. De start van beiden was slecht. Kamp herstelde zich het eerst en liep met eenige series fraai uit. Bij den stand' 7542 ging ook Belle- kom beter spelen en begon zijn achterstand in te loopen, zoodiat de stand voor beiden werd: 99. Kamp maakte de 100 vol en on der groote spanning miste Belle- kom de ontbrekende carambole, zoodat Kamp kampioen was. De heer Kooi, voorzitter dis trictscommissie, sprak den kam pioen en spelers tpe, waarna de heer Venverloo, voorzitter der or- ganiseerende vereenig,ing Alcma- ria Viclrix, de pers. prijzen uit reikte. De heer Weisewbom had 3 prijzen in ontvangst te nemen, nl. voor het hoogste alg. moyenne, het hoogste moyenne in 1 partij (4.00) en het minste aantal poe dels gedurende hét tournooi. De heer Henke voor de hoogste serie (26), de heer Koelman voor de grootste slotserie en de grootste serie in een geheime beurt. gésp. gew. verl. pt. m. Kamp 7 6 1 12 2.71 Bellekom 7 5 2 10 2.742 Jongbloet 7 4 3 8 2.39 Weisenhorn 7 3 4 6 2.749 Henke 7 3 4 6 2.70 Hoogland 7 3 4 6 2.63 Koelman 7 3 4 6 2.61 Kalman 7 1 6 2 2.20 Dan zijn er de apostelen zo nen van het volk die den Mes sias aanvankelijk aanvaarden binnen het verband van de Jood sche wet, maar Hem tenslotte onder invloed van den vurigen en onstuimigen Paulus boven de wet stellen. Van Dalsum, die wij maar al te weinig in Alkmaar zien, gaf ons een meesterlijke vertolking van Paulus' leermeester Gama liël. Vooral in het laatste tafreel, waarin Paulus tracht zijn grijzen meester in de godheid van den Messias te doen gelooven, gaf hij in dictie en mimiek aangrijpend spel. Naast van Dalsum, Saalborn en Huf verdient Jacques Snoek om zijn schoone Paulus-vertolking in één adem genoemd te worden, omdat zijn spel hem plaatste in de rij dezer prominenten; in de ovatie, aan dit viertal gebracht, deelde hij zeer verdiend. Wij moeten ons beperken in 't noemen van namen; er waren meerderen, die uitstekend spel gaven; het geheel werd een gave, welverzorgde vertolking in pas send décor en smaakvolle cos- tuums. Het publiek, dat geen lichte kost had gekregen, toonde zich zeer tevreden door langdurig applaus. Er- O. ALKMAAR. Onder voorzit terschap van den heer Kaag kwam in het Gulden Vlies de LT.B. Kring Alkmaar bijeen, voor het houden van een algemeene verga during. Ondanks de slechte weg verbindingen waren toch verschil lende afdeelingen vertegenwoor digd. In zijn openingswoord deel de de voorzitter mede, dat tot geestelijk adviseur van den kring was benoemd. Dom Gerritsen O.S.B. van de Abdij te Egmond, welken hij daarna als zoodanig in stalleerde. Bij de mededeelingen kwam ter sprake de plaatsing van de Katho lieke Middelbare, Landbouwschool die nu te Hoorn gevestigd is, maar die men liever meer in het cen trum van het gewest had willen hebben, doch de voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat dit wel zou zijn gedaan met het oog op de verdere inpoldering van het IJselmeer. waardoor Hoorn ook daarvan centrumgemeente werd. CDat is inderdaad het geval. Red.) Het jaarverslag van den sec.-pen ningmeester den bper Dapper ver toonde een batig saldo van f 30,39, terwijl hierna de contributie werd vastgesteld op 25 ct. per lid-vee houder in de afdeelingt De heeren Kaag en Dapper, die resp. als voorzitter en secr-penningmeester aftredend waren, werden bij ac clamatie herkozen in hun functies. De vakgroep veehouders zal 8 Maart a.s. een algemeene verga dering beleggen, waarvoor de af deelingen nog tot 22 Februari voorstellen kunnen indienen. Reeds nu werd besloten de heer Roeleveld uit Ilpendam candidaat te stellen voor Noord-Holland- Noord. Tevens stelde de heer Bloothoofd voor, vragen in te die nen over de kaas- en boterproduc- ten, omdaj die volgens hem, ofwel in de namje toekomst vrij konden worden verhandeld, ofwel men zou de veehouders en hun arbei ders een grootere toewijzing kun nen geven. De melk zal immers ook wel van de bon raken, deze prqductie was al 10% hooger ge worden. Verder zou aan het hoofd bestuur worden verzocht er bij de Nederlandsche spoorwegen op aan te dringen, om vluchtheuvels te maken bij de treinovergangen. Dit speciaal voor het groot-vervoer. Ook de t.b.c.-bestrijding vormde een punt van bespreking en over weging vooral omdat er stemmen opgingen een en ander verplich tend te stellen De heer Bloothoofd zag dit gaarne verdisconteerd in de melkprijzen voor de t.b.c.-vrije melk. Na stemming besloot men de meening van den kring Alk maar door te geven, om de bestrij ding verplichtend te stellen. En hoe kan het anders, de fokzeugen vormden weer een kwestie van uitvoerige debatten, in verband met de vorig jaar ingetrokken vergunningen, waardoor diverse boeren dezie dieren hadden opge ruimd en nu zonder zaten. De heer B.altus ter vergadering aanwezig, gaf hierover evenals over andere pun'en uitvoerige in lichtingen en verzekerde dat in deze provincie het aantal van 4270 zou worden gebracht op 5000. Hierna hield de heer Baltus een interessante toelichting op de plan nen die er tesamen met de Stich ting voor den Landbouw en de onderscheiden coöperaties in ver band met de afzet van vee zijn ge maakt en ter zijner tijd bekend worden gemaakt. Eens te meer bleek uit de behandeling, dat ook voor de veehouders de geleide economie zeiker voor de eerstko mende jaren de beste zal blijken te zijn. Tot slot van de langdu rige, maar om de vele punten be langrijke vergadering sprak dé nieuwe geestelijke adviseur eenige woorden om de boeren te wijzen op hun plicht van weerbaarheid, niet alleen godsdienstig, doch ze ker ook economisch en vak-tech nisch en op hun plicht op hun hoede te zijn voor de vele komen de moeilijkheden, bijzonder ook in den boerenstand BURGERLIJKE STAND HEER HUGOWAARD. Geboren: Jacobus W. z v. A. G. S^uyt en W M. Langedijk; Johannes W. z. v B. C Schotten en C Appelman; Eduard B L. z. v. J Th. Beers en M InsingK Cornelia A. z v. P. Groenveld en C. Groenveld; Alida d. v. J. van Scha» gen en A. G. Schuyt Aflna d. v. P. Wa_ genaar en K. Modder; Nlcolaas P. z. v. J Zwemmer en P. Komen; Anna M. d. v. G Mul en A Wester; Balde» winus z. v D. Jongkind en A. Dekker; Anna M. d. v. J Borst en J. M Ko_ nijn; Bernardina C. d v. M. de Moei en M. Commandeur; Johanna C. d. v C A P. Botman en C. Biersteker; Maria J. Th. d. v H J Th Overtoom en M. Weel; Augustinus J Th. z. v. J. G. Keuss erv J. Fr W Scha gen; Cornelis M A z. v. P J. Oudeman en C Besseling; Anna A. d. v. A Vlaar en A. Biersteker; Johanna d v. C. Buiterman en G. Sluys. Onder» trouwd: H. J Bart en M Vairenhout; C. Kramer en M. Kamp; L. G Schel» lekens en C. M Groenveld;; G. Wen» mng en C. M. Thamis; E Groot en M Groenveld. Getrouwd: A M van Kleef en G. A. Dekker; C ^aereboom en M Hemke; H. Korver en P Gilde» meyer; C. Kramer en M. M A. Kamp H Bar- en M. Varenhout Overle» den: Agatha van Diepen (69 jr) ech^» genoo*e van Klaas Eeken; Jochem Blaauboer (61 jr) wedn. v. Neeltje Bootjes: Neeltie Meyep (58 jr) echt» genoote van Pieter de Boer; Anna Smi« (30 jr) echtgenoote van G Bruyn Maartje Groo' (78 Jr) wed. van J Smit; Pieter Ploeger (7l jr) echtge» noo' van Neeltje Sloo'en. BURGERLIJKE STAND SCHOORL. Geboren: Paul Ferdinand zoon van E. H. Aalders en L. G. Boot; Cornelis Adrianus z. van P. Delis en van M. A. Roozen- daal; Hendrik zoon van H. M Ha- verhoek en van C. A. Ruiter. Ondertrouwd: JC. de Vet en C. M. Roest; J. A. Wittebrood en P L. Duinmeijer; J. D. Oud en P. Min- kema. Getrouwd: J. Smit en A. C. Praat J. Manneveld en C. Nierop. Overleden: P. Snip, oud 61 jaar, weduwe van A. Voetee; E. W Dehé, oud 60 jaar, echtgenoot v. M. Stij- ger; A. Louwe oud 78 jaar, weduwe van H. Polle; C. Louwe oud 71 jaar, weduwe van J. Polle (overleden te Alkmaar); M. A. Rozendaal. oud 68 jaar, echtgenoote van J. Z. Blanket (overleden te Alkmaar); A. Kuijper, oud 70 jaar, weduwe van C. Hoog- vorst. H. S. V. HEILOO. Donderdagavond 20 Februari des avonds 8 uur precies in het Bruno gebouw zullen de spelers en supporters van H.S.V. en van de Foresters getest worden op spelre gels etc. van het voetbalspel. Even als vorige maal hoopt H.S.V. ook deze keer te winnen. Komt dus allen naar dezen interessanten avond. Door het bedanken van den pen ningmeester en secretaris (resp. de heeren Kueter en Leek) zullen deze functies voorl. behartigd worden door de heeren G. Schippers (pen- ningm.) en N. Nooy (Secr.). Zéér binnenkort zal een leden vergadering plaats vinden. De leden kunnen vóór 26 Februari candida- ten indienen bij den secretaris, Hee- renweg F 243. KATH. JEUGDBEWEGING 'T VELD Ter viering van een gezelligen vastenavond kwamen alle trouwe leden zpowel van de J.V.G. als van de N.K.J.B. Zon. dagavond bijeen in de zaal van de wed, Brouwer, waar behalve onze twee Haagsche vrienden, die inlusschen oude bekenden en graag geziene gasten zijn gewor den, ook een groot aantal eigen leden ten tooneele verscheen met muziek, zang, voordracht en too neelspel. Dat dit keurig verzorgde en buitengewoon gevarieerd en hu moristisch programma in den smaak viel, bleek wel op de meest overtuigende wijze uit 't applaus, dat telkens na ieder gedeelte uit de goed bezette zaal opging. Vooral het tooneelspel van God fried Bomans „Een eeuw achter", dat werd opgevoerd door eigen leden, oogstte een daverend ap plaus. Hoewel het uitgebreide pro gramma met vaart en élan werd afgewerkt, was het toch reeds bij half twaalf toen aalmoezenier Brans deze gezellige en intieme bijeenkomst sloot, zoodat er jam mer genoeg geen tijd meer over bleef voor een danspartijtje, dit in verband met het Bisschoppelijk voorschrift, dat avonden, georga niseerd door katholieke vereeni- gingen, uiterlijk om 12 uur be ëindigd moeten zijn. De na afloop gehouden collecte ten bate van het Kath. Thuisfront bracht boven alle verwachtingen de som op van f 47.57. Een dui delijk bewijs, dat ook onze jon gens in Indië geenszins worden vergelen. COKESDIEFSTAL EN WEDEROPBOUW- OVERTREDINGEN ALKMAAR P. S. te Alkmaar kreeg van zijn patroon Steeman opdracht gascokes te vervoeren naar het Centraal Ziekenhuis. Op weg daar naar toe kwam hij een kennis tegen, raakte er mee aan het onderhandelen en sloot een transactie, waardoor de kolen van afnemer veranderden. Deze hoogst eigenaardige handelsovereenkomst werd door den politierechter ge straft met 6 weken gevangenis staf. J. Th, M. uit Alkmaar kwam er evenmin goed af. In December 1945 had hij, na repatrieering, horloges overgenomen van iemand om die naar een familielid te brengen. Deze was inmiddels ge- ii '•erneerd en daar weer familie van verried P. M. aan den POD. Hij was nl. ook niet heelemaal zuiver. Het gevolg was een wraak neming met de horloges, die hij ten eigen bate verkocht. Thans gedetineerd zal hij eenigen tijd in algeheela afzondering moeten doorbrengen, wamt de politierech ter veroordeelde hem tot 3 mnd, gevangenisstraf. Opzettelijke dienstweigering J. V: te Westzaap had zich in September van het vorige jaar moeten melden bij den Keurrngs- raad te Alkmaar, om te worden ondierzooht in verband met zijn Op den nationalen feestdag heeft onze expeditie met groote moeilijkheden te kapipen gehad. Vele dorpen waren praetisch niet bereikbaar, andere slechts na het maken van groote omwegen. Onze „Jeep" moest verscheidene malen auto's uit de sneeuw trekken om zelf verder te kunnen De groote schop, die in de wa gen lag, heeft meer dan eens dienst moeten doen om de bestel auto uit te graven. Hoewel het voor onze lezers niet ptezierig was de krant in sommige gevallen laat of, bij uit zondering, pas een dag later te ontvangen, zal men gaarne voor onze moeilijkheden bij de expe ditie, die deze weken eigenlijk geen krantenbezorging, maar een ware Pooltocht is, begrip hebben. Van onzen kant doet men al het mogelijke de krant tijdig in de bus te duwen. dienstplicht. Hij stoorde zich ech ter niet aan den oproep, gedach tig de dienstweigering van zijn vader. Het hoofd van den Keu. ringsraad zond via den burge meester een nieuwen oproep en ook deze werd opzij gelegd. Over ste J. H. S„ voormalig hoofd van dezen raad, was als getuige ge dagvaard en deed de verheugen de mededeeling, dat hij zijn prak tijk maar een paar ongeveer zes over drie lichtingen wei geraars bekend waren. De poli tierechter veroordeeld!© J. V„ den opzettelijken dienstweigeraar, tot zes weken gevangenisstraf. Na dien zal hij vermoedelijk wel weer een oproep te verwachten hebben. Omdat het feit lang geleden gebeurd was en nog wel onder zeer bijzondere omstandigheden, veroordeelde de politierechter N. J. L. te Alkmaar tot f 75 boete. Hij had in den beruchten oorlogs winter op den weg Alkmaar- Bergen smalspoorrails zien liggen en toen hij werkloos was, herin nerde hij zich deze voorwerpen, waarmede hij wat geld voor le vensonderhoud kon los krijgen. Bouwkundige of ambtenaar S. Sch. had voor zichzelf uit gemaakt, dat hij in zijn huis .wel wat kon veranderen en verbou wen, zonder daarin het Bureau Bouw- en Woningtoezicht te ken nen en zonder den Wederopbouw te raadplegen. Voor de buitenver bouwing had hij wel teekeningen laten maken, die werden gefiat teerd. Voor deze kleine feiten stond hij terecht en een ambte naar van den Wederopbouw was als deskundige opgeroepen om zijn meening té kennen te geven. Hij liep echter al gauw vast. Waarom? Om het eenvoudige feit, dat hij alleen ambtenaar, maar geen bouwkundige was, waaruit de Officier concludeerde, dat düt over het algemeen zoo was. Wat zulk een ambtenaar van bouwerij afwist, wist iedere leek. En toen de verd. daarop vertelde, dat men steenen kon koopen, zooveel men wilde, nadat de Of ficier hem verweet, dat het ma. teriaal in het Zuiden en andere noodgebieden thuis hoorde, was de stemming van den openbaren aanklager heelemaal verbeten. Geen wonder; dit zijn toestan den, die al te vreemd gaan wor den. Hij meende bij zijn eisch dan ook, dat het bewijs niet wettig en overtuigend kon worden gelevérd en vroeg vrijspraak. De politie rechter daoht er evenwel anders over en veroordeelde S. Sch. tot f 25 boete of 10 dagen. 'n Nieuwe staking heeft de werk» zaamhe<Jen aan de veilingen goeddeels lamgelegd. Waren het eenige weken geleden de veilingen zelf die uw, pro» test tegen de prijsvasizecting het bijl» tje er bij neerlegden, thans zijn het de koopers. <Je afnemers van de produc. ten, die weigeren om te koopen omdait ze bij handhaving van de prijzen geen winst kunnen maken. Uit de berichten in de dagbladen hebben we de ontwikkeling van de situatie kunnen volgen en hoe door den Minister is bepaald dat thans een ieder, zonder erkennuig of vergunning aan de veilingen of bij de tuinders kan koopen. Thans worden er weer onder, ha ndelingen gevoerd om ook aan dit conflict 'n einde te maken. De beide eerste dagen van de afge» loepen week werd door den binnen» landschen handel vlijtig gekocht en het werd duidelijk dat alle grossiers 'n flinken voorraad producten wilden iu- slaan voordat de staking begon. De prijzen waren goed. Roode kool werd vlijtig verkocht voor prijzen van f 15 tot 18.50. Gele kool bracht t 13.(tot 13.50 op en de bevroren producten werden graag verkocht voor prijzen van 9tot U.en moesten dienst doen als winstobject. Na Woensdag werd door den binnen» landschen handel niet meer gejeocht aan de markt en bleven de tuinders weg van de markt omdat er geen con» currentie meer was. Woensdag waren er 4 aanvoerders, Donderdag 6 en Vrij. dag en Zaterdag zelfs geen een. Dit neemt echer niet weg dat er dezer dagen toch nog heel wat goed is ver» laden. De heeren exporteurs kochten gele kool op voor 13 om te verladen voor de Geallieerde legers; de fabrie» ken kochten Deensche witte kool op voor verwerking tot zuurkool voor 8.50 per 100 K'G. Deze kool mocht ook al hard bevroren zijn want dit was geen bezwaar voor de fabriek. Voorts \yerd er nog wat bevroren goed en afwijkend verladen voor de drogerijen. Uit een en ander blijkt wel dat van 'n veiling geen sprake meer is. Vrije prijsvorming naar vraag en aan» bod is geheel verdwenen. Alles gaat weer den kant op van eenheidsprijs. ZWAAG 17 Pebr Gele kool 9.10; roode kool 10.10; boerenkool 16; spruitkool 52—67. ALKMAAR, 15 en 17 Febr. 3 Paarden f500700 per stuk; Vette koeien Centrale; 42 vette kalveren en 139 nuchtere slachtkalveren Cen trale. WARMENHUIZEN 19 Pebr Aan. gevoerd: 4000 kg gele kool 13.80—13.90 1050 kg roode kool 19.10. IJ ET IS ONNOOI wens onmogel alles uitvoerig in geven hier de vc drukken uit de en andere bijzon specialen aard. residentie- en hofs de afkondiging doe burgemeester Febe goedheid is een n prinses geboren; o Haar levensweg c rekenen". Er star! naar Soestdijk en van athletiekers, kocht extra oranje ten, deels len bate bestrijding, er was en beperkte illumi terij op het Mal saluutschoten af er Feber kreeg een tweeden kogel, <J, naar de Prinses. 1 t"n waren bij de i die huls aanwezig gen in optocht nj Ncordeinde, om registers te teeken voor het eerst wi lonnetjes. fcE KAREL DOO: nenvaren van den 18en Februari de geboorte van h honderd leden vc terugreis meemaal schen. Zij zagen 1 pansche kampen en land bedekt 01 king die in vrijhei kon beleiden. Het was een plee toen de commandant A de Booy gisteren i morgenuur tijdens hi aan dek" de geboorte sesje kon mededeelen van den commandan woord met een driev honderden zeemans: het water lieten sch ging in top, opdat all groeting zouden s konden zien dat ook de Karei Doorman 't met blijdschap was or Een sinaasa) Om kwart voor t sleepboot van de reec de trots van onze m IJmuidersluis, waar t kom van het vaderla n'ng in de ooren Kloi burgers hadden de 'i getrotseerd om de th begroeten. Over en wi kwinkslagen, totdat door het ontketenen naasappelkanonnade verwarring stichtten, vens verdere pogingei moesten worden opge. Twee J Met alle verachtin| houd hadden we intus tiental collega's kans de verschansing op te daarna af te kunnen inwendige van de 15.1 light fleet carrier. Te: Doorman zich een we. de ijsschotsen van he naai, werden wij, dai vice van den Marine- dienst, rondgeleid lam trappen en gangen, di zoo'n verbijsterende bleek te bezitten Op het vliegdek st< een-metorige jagers van model en kente bleken Japansche Zi die vanuit Soerab meegenomen. Een ei plaats krijgen in he Luchtvaartlaboratori dere wordt als muse de Kon. Marine ov Vanzelfsprekend kw gesprek op den toesta Onze geleider, een le de mariniers, wilde hi< V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2