GOLVEN VAN VREUGDE OVER NEDERLAND Oranje-blijdschap in steden en dorpen ORANJE-CONFETT! Prinselijk Gezin voorbeeld voor ons volk ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN DEN KAREL DOORMAN Hevige brand te Amsterdam Hoe een Zuiderling den Haag zag feestvieren Behouden thuis na voorspoedige reis Adhaesie aan Mr. Zaayer Vrouw in vlaag van waanzin vermoord Radio-gelukwensch van Minister-President NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 19 Februari 1947 EXPEDITIE E SNEEUW nationalen feestdag xpeditie met groote 1 te kampen gehad, waren praetisch niet ndere slechts na het roote omwegen. Onze verscheidene malen sneeuw trekken om e kunnen schop, die in <ie wa ft meer dan eens i doen om de bestel- •aven. t voor onze lezers was de krant in allen laat of, bij uit- as een dag later te al men gaarne voor :heden bij die expe- ;e weken eigenlijk ibezorging, maar een ht is, begrip hebben, ant doet men al het i krant tijdig in de n. Hij stoorde zich ech- den oproep, gedach- .tweigering van zijn ïoofd van den Keu. nd via den burge- nieuwen oproep en d opzij gelegd. Over- voormalig hoofd van was als getuige ge- deed de verheugen- ng, dat hij zijn prak- >n paar ongeveer e lichtingen wei- :nd waren. De poli- roordeelde J. V., den dienstweigeraar, tot gevangenisstraf. Na- ij vermoedelijk wel jroep te verwachten feit lang geleden en nog wel onder ere omstandigheden, ge politierechter N. maar tot f 75 boete. >n beruchten oorlogs den weg Alkmaar- spoorrails zien liggen werkloos was, herin- ch deze voorwerpen, ij wat geld voor le- ud kon los krijgen, .undige of ambtenaar d voor zichzelf uit- hij in zijn huis wel randeren en verbou- daarin het Bureau oningtoezicht te ken- er den Wederopbouw Voor de buitenver- hij wel teekeningen die werden gefiat- deze kleine feiten recht en een ambte- n Wederopbouw was ige opgeroepen om te kennen te geven, iter al gauw vast. >m het eenvoudige j alleen ambtenaar, bouwkundige was, Jfficler concludeerde, r het algemeen zoo k een ambtenaar van dst, wist iedere leek. rerd. daarop vertelde, eenen kon koopen, wilde, nadat de Of- erweet, d!at het ma rt Zuiden en andere thuis hoorde, was van den openbaren leelemaal verbeten, r; dit zijn toestan- e' vreemd gaan wor- nde bij zijn eisch dan bewijs niet wettig en kon worden geleverd ijspraak. De politie- t er evenwel anders tordeelde S. SchÉ tot 10 dagen. staking heeft de werk- de veilingen goeddeels aren het eenige weken lingen zelf die uir. pro- rijsvas ze.ting het bijl egden, ilrans zijn het de nemers van de produc- en om te koopen omdat ing van de prijzen geen maken. iten in de dagbladen ontwikkeling van de n volgen en hoe door i bepaald dat thans een irkenn.ng of vergunning n of bli de tuinders kan worden er weer onder. voerd om ook aan dit Ie te maken, sie dagen van de afge. rerd door den binnen. lel vlijtig' gekocht eni lijk dat alle grossiers 'n d producten wilden in de staking begon. De goed Roode kool werd voor prijzen van t 15 3 kool bracht 13.1ot ie bevroren producten verkocht voor prijzen 11.en moesten dienst ibject. werd door den binnen. lel niet meer gedocht en bleven de tuinders rltt omdat er geen con_ was. Woensdag waren ■s, Donderdag 6 en Vrij_ ig zelfs geen een. Dit liet weg dat er dezer heel wat goed is ver ren exporteurs kochten ir 13 om te verladen :erde legers, de fabrie. ieensche witie kool op ig tot zuurkool voor "G. Deze kool mocht ook ren zUn want dit was voor de fabriek. 1 er nog wat bevroren end verladen voor de een en ander blijkt wel ng geen sprake meer is. ing naar vraag en aan_ verdwenen. Alles gaat op van eenheidsprijs. 'ebr Gele kool 9.10; 10.10; boerenkool 16; .7. 15 en 17 Febr. 3 —700 per stuk; Vette le; 42 vette kalveren ■e slachtkalveren Cen- :ZEN 19 Pebr. Aan. :g gele kool 13.80—13.90 Herauten begeven zich naar het bordes van het Prinselijk Paleis voor de plechtige af kondiging van de ge boorte der nieuwe Oranje prinses. Doodstraf voor ex-burge meester van Velsen bevestigd Tjeerd van der Weide, de ex- burgemeester van Velzen, hoor de Maandagmorgen voor den Bijzondëren Raad van Cassatie de sententie uitspreken dat het beroep op vermindering van straf verworpen werd. De procureu-fiscaal prof. Langemeyer, had de vernieti ging van het doodvonnis van 't Amsterdamsch Bijzonder Ge rechtshof gevraagd. De Bijzondere Raad van Cas- saie was echter van meening dat, gezien de misdrijven, die door dezen verdachte werden gepleegd, de doodstraf gehand haafd diende te blijven. QOLVEN VAN VREUGDE en blijdschap hebben de steden en dorpen van ons land ook van ons gewest gisteren overspoeld. Uit alle oorden, groot en klein, komen de berichten binnen van saluutschoten, van overdadig vlagvertoon, van officieele afkondigingen, van herauten, die de koude trotseeren, om den volke de vreugdetijding van Soestdijk te verkondigen, van meer of minder versiering, van klokgelui, van eensgezinde demonstraties, van recepties, van wijdingsbijeen komsten in kerken, van muziek en optochten. IJ ET IS ONNOODIG en trou. wens onmogelijk op dat alles uitvoerig in te gaan. Wij geven hier de voornaamste in drukken uit de groote plaatsen en andere bijzonderheden van specialen aard. In Den Haag residentie- en hofstad, geschiedde de afkondiging door waarnemend burgemeester Feber: „Door Gods goedheid is een nieuwe Oranje prinses geboren; ook Zij kan op Haar levensweg op onze liefde rekenen". Er startte een sterrit naar Soestdijk en een estafetle van athletiekers, de tram ver kocht extra oran.je.vijfrittenkaar- ten, deels len bate van de t.b.c - bestrijding, er was veel feesttooi en beperkte illuminatie. De bat terij op het Malieveld vuurde saluutschoten af en burgemeester Feber kreeg een buis van den tweeden kogel, de eerste gaat naar de Prinses. Vele autoritei ten waren bij de aanbieding van die huls aanwezig en allen gin gen in optocht "aar het Paleis Ncordeinde, om de felicitatie- registers te teekenen. Men zag voor het eerst weer oranjebal lonnetjes. De hoofdstad heeft zich ondanks de koude kra nig gedragen. Burgemeester d,Ail- ly verklaarde, dat het vreugdebe toon algemeen was Hij onthulde het decoratieve monument op den Dam, de klokken luidden van alle kerktorens, in de Nieuwe Kerk o.a. had een dankdienst plaats. Ds. Dijkstra en ds. Lang. man gingen voor. In het Concertgebouw hebben feestelijke bijeenkomsten plaats gehad. De locomotieven van de spoorwegen en de fabriekssirenes loeiden. Meer dan 25 muziekcorp sen rukten uit tusschen twee en vijf uur. De jeugd demonstreerde des middags op den Dam en des avonds kwamen daar alle oranje verenigingen en nationale orag- nisaties bijeen, om toegesproken te worden door den burgemees ter. Er werd gezongen en het ca rillon speelde, Rotterdam hoorde reeds vroeg een trambe stuurder met zijn bel vaderland- sche klanken rhythmeeren! De marine zorgde voor de saluut schoten van boord van de „Wil lem van der Zwaan". Er was een groote bijeenkomst in het theater DE KAREL DOORMAN had geen schooner tijdstip voor het bin nenvaren van de Hollandsche wateren kunnen uitkiezen, dan den 18en Februari, den dag waarop het vaderland vol vreugde de geboorte van het prinsenkind vierde. In het bijzonder de twee honderd leden van de bemanning die als gerepatrieerden de terugreis meemaakten, konden zich geen betere thuiskomst wen- schen. Zij zagen hun geboortegrond zooals zij zich die in de la- pansche kampen met' weemoed zullen hebben herinnerd: stad en land bedekt onder een helderwit sneeuwtapijt en een bevol king die in vrijheid haar trouw en liefde jegens het Vorstenhuis kon beleiden. Het was een plechtig moment, toen de commandant kap. ter zee A de Booy gisteren in het vroege morgenuur tijdens het „alle hens aan dek" de geboorte van het prin sesje kon mededeelen. De toespraak van den commandant werd beant woord met een driewerf hoera, dat honderden zeemansstemmen over het water lieten schallen. De vlag ging in top, opdat allen die ter be groeting zouden samenstroomen. konden zien dat ook aan boord van de Karei Doorman 't groote nieuws met blijdschap was ontvangen Een sinaasappelkanonnade. Om kwart voor tien trok een sleepboot van de reederlj Goedkoop de trots van onze marine voor de IJmuidersluis, waar het eerste wel kom van het vaderland de beman- n'ng in de ooren klonk. Honderden burgers hadden de 'felle vrieskou getrotseerd om de thuisvaarders te begroeten. Over en weer klonken de kwinkslagen, totdat de matrozen door het ontketenen van een si naasappelkanonnade een vroolijke verwarring stichtten, waardoor te vens verdere pogingen tot contact moesten worden opgegeven! Twee Japs aan boordi Met alle verachting voor lijfsbe houd hadden we intusschen met een tiental collega's kans gezien tegen de verschansing op te klauteren om daarna af te kunnen dalen in het inwendige van de 15.000 ton groote light fleet carrier. Terwijl de Karei Doorman zich een weg baande door de ijsschotsen van het Noordzeeka naal, werden wij, dank zij de ser vice van den Marine-Voorlichtings dienst, rondgeleid langs de hutten trappen en gangen, die het schip in zoo'n verbijsterende hoeveelheid bleek te bezitten Op het vliegdek stonden twee een-metorige jagers, opvallend van model en kenteekenen. Het bleken Japansche Zero's te zijn, die vanuit Soerabaja waren meegenomen. Een ervan zal een plaats krijgen in het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, de an dere wordt als museumstuk aan de Kon. Marine overgedragen Vanzelfsprekend kwam ook het gesprek op den toestand in Indië. Onze geleider, een le luitenant van de mariniers, wilde hierover niet in details treden, maar wel kon hij mededeelen (als we op eerewoord beloofden van zijn verklaringen geen misbruik te zullen maken) dat Indië warmer was dan Holland. In de hangar lag de lading: 400 ton teakhout, dat voor den bouw van klein materieel ten behoeve van de marine was meegenomen Op Java ligt nog een partij gereed, die naar Holland zal worden vervoerd zoo dra scheepsruimte hiervoor beschik baar is. Een succesvolle reis. In de air-operationroom vertelde de commandant het een en ander over de reis. De vijftien Fireflies die in Augustus te Glasgow aan boord waren genomen, stegen zonder voor dien tijd in de lucht te zijn geweest, eerst in October op. Vanaf de Cocos- eilanden vlogen zij een afstand van 500 K.M. naar het vliegveld van Batavia. Bij de landing kreeg slechts een toestel schade aan zijn landingsgestel! In de Groote Oost liet de verstandhouding met de be volking niets te wenschen, Op de terugreis hield Maarschalk Smits in Kaapstad een receptie, welk voorbeeld door de Fransche autori teiten te Cassablanca werd nage volgd, Een tragische gebeurtenis was het overlijden van een matroos- zeemilicien. Zijn stoffelijk overschot werd op den tweeden Kerstdag overboord gezet Behouden thuisl De Karei Doorman naderde Am sterdam. Vol ongeduld zag de be manning hoe de haven in zicht kwam. Worstelend met 't ijs kwam het machtige schip steeds dichter bij den aanlegsteiger het Steenen Hoofd van de H.A.L. Vanaf de ka de klonk gejuich. Maar voordat de mannen aan boord gelegenheid hadden cm uit de groote menigte ver onder hen familieleden te ont dekken, zette de marinierskapèl het volkslied in. Stram en onbewogen stonden de opvarenden Maar zij renden naar den voorsteven toen de laatste klanken waren weggestor ven en zij zagen hoe hun ouders, kinderen, vrouwen en meisjes het politiecordon verbraken, van vreug de huilend en lachend tegelijk. Het zeemansleven heeft vele schaduw zijden. Alleen e sin ter de zeeman kent de ontroering van een ont vangst waaruit blijkt hoe hartelijk hij welkom is in het vaderland en hoe gropt de blijdschap is in zijn ge zin om zijn behouden terugkeer J. T. „Lutusca". Het gemeentebestuur hield een luisterrijke receptie in de Burgerzaal van het Stadhuis en burgemeester Oud hield een hooggestemde rede. Vele muziek, corpsen en vereenigingen defi- leerdten voor de autoriteiten. En verder: overal vreugdebetoon en enthou siasme om het kleine Prinsesje, dat onbewust van al deze drukte in het groote Paleis zijn eersten slaap doet.In Den Bosch werd de stad, voor zoover zij sliep, <Ioor de luidruchtige Carnaval- vierders gewekt, de groote plaat sen van Zeeland vierden het feest luisterrijk, met muziek en op tochten e.d., in Assen was er de- filé van het eerste en twaalfde regiment, bijeenkomsten en wij- dingsdiensten; de dankdienst ;n de Groote Kerk te H a a r 1 e m werd o.a. bijgewoond door den Commissaris van de Koningin en den burgemeester; in L e i d e n saluutschoten, kinderzanghulde, militaire parade en beschuit met muisjes voor de hofjes. Ook Utrecht hield een officieele receptie en een défilé van mu- zeikcorpsen en padvinders; ook Zaandam hield een groote binnenbijeenkomst, waar een bij na duizendkoppige menigte om de nieuwe Prinses juichte. De dorpen in ons gewest werk ten het naarstig ontworpen pro gramma zoo goed als de weers omstandigheden het toelieten af. De liefde en aanhankelijkheid voor het Vorstenhuis en het Prin selijk Paar kwam ook daar leven dig tot uiting. Het Astoria-Chalet te Baarn was het eerste gebouw In Nederland, dat zijn feestverlichting ontstak, tien minuien na het bekend wor den der Blijde Gebeurtenis.(A.N.P. P.) Ongeveer 150 leden van de Nederlandsche gemeenschap te Melbourne hebben de geboorte van het prinsesje feestelijk ge vierd. Sir Basil Brooke, eerste mi nister van Noord-Ierland, heeft een gelukwenschtelegram aan de Prinses gezonden. De dames van het U-V.V. reikten het eerste Juliana-pak- ket uit in de hoofdstad op Dins dagmorgen. Hoe het prinsesje eruit ziet? Donkerblond haar en donker blauwe oogen, fijntjes gebouwd, met een mooi mondje en heel kleine vingertjes. Gezien de moeilijke deviezen- positie zal de viering van de Nederlanders in Brussel maar bescheiden van karakter zijn. Hun vreugde was dit Dinsdag morgen niet. Generaal Loehr ter dood veroordeeld Generaal Alexander Loehr, voormalig Duitsch opperbevel hebber op den Balkan, is door een militair tribuna'al te Bel grado ter dood veroordeeld, te gelijk met hem werden zes an dere Duitsche oorlogsmisdadi gers ter dood veroordeeld. Ge neraal Loehr zal door een vuur peloton worden geëxecuteerd. Hij is degene, die in 1941 bevel gaf tot het bombardeeren van' Belgrado, waarbij 20.000 perso nen werden gedood. De andere zes zullen worden opgehangen. Zij werden allen schuldig be vonden aan massaslachting, de portatie en wreedheden jegens de Joegoslavische burgerbevol king tijdens den oorlog. De Belgische Prins-Regent zond gelukwenschen aan de Ko ningin en het prinselijk paar. De vergaderingen van de Eer ste en Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal werden i-v.m. den nationalen feestdag verdaagd Prinses Beatrix haakte voor het nieuwe zusje belletjes, wit en rose, met zilveren kiepeltjes. Uit dankbaarheid stuurden de Utrechtsche studenten 100 voed selpakketten naar de door hen geadopteerde Hongaarsche stad Weisenburg. Een detachement van de ver bindingstroepen uit Utrecht de fileerden voor het paleis en brachten tevens bloemen. De Raad van State zond even eens gelukwenschen aan het prinselijk paar en H. M. de Ko ningin. In Brabant en Limburg ver dreef de prinses van Oranje prins Carnaval. Het werd er niet on- pleizieriger door. Een fraai uitgevoerde buiten gewone Nederlandsche Staats courant verscheen gistermorgen. De directie van een kinderwa genfabriek te Nunspeet stelde kinderwagens beschikbaar voor kinderen, die geboren werden gisternacht van 2.09 tot 2.39. In de Zaanstreek werden gis teren tusschen 0 en 12 uur vier geboorte-aangiften gedaan, in Rotterdam 12, in Amsterdam 4, in Haarlem 2 en in den Haag 14. Met kanonschoten, parades en verlof werd in Marine en Lucht macht de blijde gebeurtenis ge vierd. Passagiers en bemanningen van vele op zee zijnde schepen zonden gelukwenschen o.a. de Klipfontein, de Willem Ba- rentsz e.a. In een Zaterdagavond te Maas tricht gehouden reuni van leden der Landelijke Organisatie van On derduikers in Zuid-Limburg, tee kenden de reünisten een brief aan mr. Zaayer, waarin zij betoogden er eenerzijds van overtuigd te zijn dat bevrediging van het rechts gevoel niet kan en mag zijn het leidend beginsel voor de werkme thode der bijzondere rechtspleging, maar het anderzijds te betreuren, dat slapheid en valsche sentimen ten de juiste berechting van poli tieke delinquenten bedreigen. Zij zijn van oordeel dat de huidige gezagscrisis voor een belangrijk deel daaraan te wijten is. Met in stemming is kennis genomen van het door mr Zaayer als ultimum remedium gekozen protest voor het publieke forum. De reünisten ach ten deze openbare waarschuwing noodzakelijk in het welbegrepen belang van 't vaderland en waren mr. Zaayer daarvoor in hooge ma te erken'elijik. Maandagmiddag circa kwart over een heeit de 52-jarige P. W. in zjjn woning aan de Hudsonstraat te Amsterdam vermoedelijk in een vlaag van vervolgingswaanzin zjjn evenoude echtgenoote, J. C. W. M., van hel leven beroofd. Sedert zijn ontslag uit de Vale- riuskliniek, twee maanden gele den, leefde de man me! zijn vrouw in voortdurende onmin. Hij heeft de vrouw met een hamer zoo he vig op het hoofd geslagen, dat de ze kort daarop aan de zeer zware verwondingen overleed. Toen de 27-jarige dochter ongeveer een uur na het gebeurde thuis kwam, vond zij haar vader, oogenschijn- lijk rustig, bij het lichaam van haar gedoode moeder zitten. On middellijk waarschuwde zij de buren, die terstond' de politie „.ar- meerden. De man werd naar het politiebureau Admiraal de Ruy:er- weg overgebracht en hij heeft daar een volledige bekentenis afgelegd. In zijn familie kwam meermalen krankzinnigheid voor; ook zijn 18- jarige zoon is niet geheel normaal. „DE WEG VAN HET WOORD" P.T.T. tentoonstelling in Amsterdam Onder groote belangstelling werd te 's-Gravenhage de PTT- tentoonstelling „De weg van het woord" geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de minister-president, dr. Beel, de oud-directeur-generaal der PTT dr. ir. M. Damme, de di recteur van Werkspoor, ir. Damme en de directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman. De directeur-generaal der P T. T„ de heer L. Neher, wees er op, dat deze expositie georgani seerd is om het publiek een be ter begrip te geven van het werk der P.T.T. Het bedrijf van de P.T.T. staat niet stil, maar werkt krachtig mee aan den wederopbouw. Er zou geen we deropbouw mogelijk zijn, wan neer het communicatie-appa raat niet functionneerde. De expositie is een demonstratie van de coöperatie der diverse takken van het P.T.T-bedrijf. Toch is het tentoongestelde niet anders dan een greep uit wat er in het PTT-bedrijf omgaat. Daarna nam de minister van verkeer, ir. H. Vos, het woord, om de expositie te openen. De minister wees er op, dat het woord een groote cultureele be- teekenis heeft, omdat het de gedachte concretiseert. De PTT brengt volksgroepen en men- schen bijeen en voor hetzelfde tarief wordt in Nederland over welken afstand dan ook een brief bezorgd. De PTT is een staatsbedrijf; het staat in dienst van de ge meenschap. Een procent der werkers in Nederland is bij dit bedrijf betrokken. Tenslotte onderstreepte de minister de internationale beteekenis van het PTT-bedrijf en eindigde met den wensch, dat de PTT ook het zijne zou mogen bijdra gen tot den wereldvrede Gedenkpenningen Het herleefde Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, nog in hef bezit van een aantal gedenk' penningen bij de geboorte van Prinses Irene, stelt deze gaarne ter beschikikng van een ieder, die zich thans mede verheugt over de geboorte van een vierde telg in het prinselijk gezin en die een bedrag op giro no. 272727 ten behoeve van het Na tionaal Fonds sort. PIEK KRIJGT ACHT JAAR Het bijzonder gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen Carel Piek, gedurende het eerste deel fier bezettingsjaren directeu- generaal van de Stichting „Win terhulp Nederland". De procureur-fiscaal Mr. Zaayre had tegen Piek, wien ook het lidmaatschap van de „Germaan- sche SS in Nederland" en het aanvaarden van de functie van wnd. secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis in 1944 ten laste gelegd werd, 12 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak doende veroordeel de het Hof hem tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven, met het recht van cassatie. De Minister-President dr. L. J. M- Beel heeft gisterenmorgen de vol gende radiorede uitgesproken: „Luisteraars, Zooeven is uit bet Paleis Soest dijk de blijde tijding tot U gekomen, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana wederom het leven heeft geschonken aan een dochter. Ongetwijfeld wordt deze tijding alom in het Koninkrijk met groote vreugde begroet. Eenzelfde vreugde, als heerschte toen het eerste onzer prinsesjes was geboren; eenzelfde vreugde als achter onze gesloten deuren en ramen ontbloeide toen de bezetter ons ieder betocn van mee leven met ons Vorstenhuis verbood, doch toen desondanks de komst van de kleine Margriet van mond tot mond werd medegedeeld. Dezelfde vreugde heerscht er, nu voor het eerst weer in het vaderland een Prinselijk kind het levenslicht heeft, aanschouwd Het oude Huis van Oranje volledig vervlochten met onze historie en dierbaar aan ons heele volk, heeft een nieuw bewijs van zijn levenskracht gegeven, zich daarmee wederom tot symbool ma kend van het vaderland, dat immers in den grooten strijd om den weder opbouw van zijn geestelijke en ma- terieele welvaart, iederen dag op nieuw bewijzen geeft van zijn on gebroken levenswil en toenemende levenskracht. Alvorens uiting te geven aan de vreugde, die ons allen bezielt, moge ik mij, als Uw tolk, wenden tot Haar, die ongetwijfeld de meest ge lukkige is van ons allen: Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie thans voor de vierde maal de zegen van het moederschap ten deel valt. Tot Haar gaan onze eer ste oprechte en hartelijke geluk wenschen uit. Moge het kind, dat aan Hare hand het moeilijke levens pad opgaat, groot en sterk worden in dat geloof en in die deugden, die zijzelf van Hare Koninklijke Moe der heeft verworven. Hare Koninklijke Moeder. Ongetwijfeld gaan onze gedachten en onze gelukwenschen op dezen dag ook naar Haar, die, in onze Terwijl op den Dam groote potten Bengaalsch vuur waren ontstoken en aan alle kanten de bommen ontploften, brak om half tien Dinsdag brand uit in een pakhuis aan de Nieuwe Prin" seneracht te Amsterdam, Ter stond rukte de brandweer met groot materiaal uit. Toen het groote materiaal verscheen, stond de zolderverdieping van de meubelfabriek J. C. van San1 ten reeds in lichte laaie. Een re gen van vonken en waterdrup pels, welke onmiddellijk bevro ren, daalde op de brandweerlie den neder. Het bluschwater, dat direct ijs werd, maakte van de gracht een ijsbaan en al glibbe rende en glijdende moesten de brandweerlieden de slangen uit leggen. Ongeveer een uur streed de brandweer tegen het steeds weer vlamvattende houten dak werk. Om half elf was men ech ter den brand zoover meester, dat er geèn gevaar meer bestond voor uitbreiding. Onder de zol derverdieping ligt 'n opslagplaats voor meubelen en reeds begon het water door het plafond te druppelen. In allerijl sleepten de brandweerlieden, wier handen bijna afvroren van de kou, groo te dekzeilen aan. om de meubels af te dekken. De lager gelegen verdiepingen kregen ook vrij ernstige waterschade, terwijl aan den buitenkant het bluschwater in groote stralen naar beneden gutste en onmiddellijk tot glin sterende ijspegels werd omge- tooverd. Honderden sloegen het fantastisch schouwspel gade. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. grondwet gehuldigd als stammoede, van allen, die na Haar den Neder- landschen troon zullen beklimmen, met rechtmatige fierheid zal zien hoe het huis, dat Zij bouwde steeds hechter komt te staan. Haar ontem bare geestkracht en Haar edelmoe dige offervaardigheid voor de zaak des vaderlands, moge de vier prin sesjes als een verheven voorbeeld geleiden op hun levensweg, als een voorbeeld, dat zij allen nog lang mogen aanschouwen. Een geluk- wensch moge ik ook richten tot Zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die, door zijn aandeel in den strijd om de vrijheid, zijn ver bondenheid met ons volk bevestigde en deze thans opnieuw ziet ver sterkt. Niet minder deelen in de ge lukwenschen onze drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet voor wier ontvankelijk gemoed de komst van dit nieuwe zusje stellig een ge beurtenis van groote beteekenis vormt en die als eersten der kinde ren van Nederland ons jongste Prinsesje in haar wieg met hun kinderlijke zorgen zullen omringen. Tenslotte richt ik mijn gelukwen schen tot het geheele Nederlandsche volk. Tot de groote zegeningen, die ons land in dezen moeilijken tijd met zijn dreigende verwording ten deel zijn gevallen, behoort ongetwij feld die van een krachtig gezins leven in ons Vorstenhuis. De aard van ons volk brengt mee, dat het graag opziet naar een Prinselijk ge zin, dat het meeleeft met al diens kleine en groote vreugden. Ons volk stelt zich dit gezin, waarvan het den groei en de dagelijksche be- slpmmeringen zoo gaarne volgt, waar en wanneer het daartoe maar gelegenheid krijgt, graag ten voor beeld. Deze dag heeft het aanzien van en de liefde voor ons Prinselijk gezin opnieuw versterkt. Dit is een nieuwe hoogtedag van het gezin, van deze kleinste maar meest waar devolle kern der samenleving. Iedere moeder van Nederland zal zich gesterkt voelen in de aanvaar ding van haar, zeer moeilijke taak, wanneer zij opziet naar de moeder onzer prinsesjes, die in Haar edel moedigheid nog in de laatste zware maanden alles deed, om de zorgen van andere moeders op dezen dag te verlichten en hun geluk te ver meerderen. Ons nieuwe prinsesje groeie op als een voorbeeld voor ons volk, tot eer van haar huis en onder schutse van Hem, die heel onze his torie door der Oranje's Schilt ende Betrouwen was en Die dit moge blijven, wanneer onder Oranje Ne derland met de Overzees<;he Gebie den in nieuwe vormen in vrede hecht verbonden zal zijn". Lauri Pakkinen, de Finsche stu dent, die bij de internationale schaatswedstrijden te Oslo in het totaalklassement als eerste eindigde en wereldkampioen werd. (Anefo P.) U/ANNEER er nu nog ooit iemand zou durven zeggen dat Den Haag geen feest kan vieren, zal Ik hem in parlemen taire termen ter ken nis brengen dat bij zich vergist. Want de zen morgen al heb ik de residentie gezien m feestvreugde, ondanks de bittere kou, vertelt ons iemand uit het zuiden Het heeft me niei verwonderd, dat de waarnemende burge meester, wethouder ir. Feber achter een mu ziekkorps aanliep. De heer Feber is name lijk in Bergen op Zoom geboren. Alleen ik heb hem niet dur ven groeten, want hij is een beleefd man en iik hem hem er niet aan willen blootstellen da; hij zijn hoofd moest ontblooten. want ook in de Veenestraal waar ik hem ontmoet te, was het erg koud. Men denke niet, dat de heer Feber in zijn eentje achter de mu ziek wandelde, onder een hoogen hoed. Een eindeloos lang lijken de stoet Hagenaars deed als hij, en met degenen, die geen ge volg hadden gegeven aan de uitnoodiging van den koopman „Koop; nu feestneu zen", was er toch iets mtt hun neus. Hij liep rood aan. Want het was bitter koud In den stoet was veel vreugde, die zich o.m demonstreerde door 't torsen van oude hooge hoeden, van feestmut- sen, van feestrokken van feesttoeters, wel ke laatste toch hun schetterend effect had den vermits de offici eele muzie zoo ver vooruit liep. In de binnenstad was het de pantoffel parade van jaren te rug. De lichtkrant won het nog net van den stralenden zonneschijn en de extra-edities der dagbladen gingen 'och wel van de hand des ondanks. omdat men alles precies wilde weten en thuis over vertellen. De kooplie den in oranje-anjers .en in nationale strik jes kon men overal, in iedere straat en on ieder plein aantref fen. Waar het volk is, is de negotie; dat is een woord dat nog al. tijd waar is. En zoo waren er op tal van punten reeds vroeg tijdig kraampjes en karren met feestarti kelen verschenen. Wie een kouden neus gehaald had en dezen- graag wilde verwar men boven een kop koffie kwam van een koude kermis thuis, want in alle gelegen heden waar men dat zou kunnen doen, was het propvol. Wie geen plaatsje kon vinden trok verder de stad in. om daar te constatee. ren, dat vele winkels bijzonder werk ge maakt hadden van hun étalages. Zoo was er rond het middaguur een vroolijke drukte in de stad. waar de trams en bussen' hun vlag getjes rondrijde, waai het dundoek kleurt in de heldere zon en waar de voorbereidingen veel beloven voor de feestverlichting des avonds. Den Haag viert feest 1 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3