VOOR HET TRIBUNAAL HET R.K. VERPLEGINGSFONDS Hoe Alkmaar sneeuw ruimtk Burgemeester van Uitgeest tijdelijk secretaris van Akersloot AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 22 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Quadragesima Marktberichten TARIEFSVERLAGING ALKMAAR De nieuwe voor schriften voor het ziekenfonds - wezen hebben ook het R.K. Ver. olegingsfondb te Alkmaar in de algemeene belangstelling ge plaatst. Het is gebleken, dat verzeker den bij dit verplegingsfonds van meening zijn, dat zij nu het ziekenfonds zich ook met de ver zekering tegen ziekenhuiskosten gaat bemoeien verplicht zijn zich bij het ziekenfonds, waarbij zij tot dusver voor medische hulp e.d. waren verzekerd, ook voor ziekenhuisverplegi'Rg te verzeke ren. Dit is echter niet zoo! Immers, blijkens de voorschrif ten van het Ziekenfondswezen, moet voor hen, die reeds vrijwil lig verzekerd waren bij het zie kenfonds, zonder recht op ziek en- huisverpleging, de gelegenheid bestaan verzekerd te b 1 ij v e n, zonder dat zij verplicht zijn hun verzekering met de ziekenhuis- verpleging uit te breiden. Men kan dus bij 'net zieken, fonds verzekerd zijn voor medi sche hulp e d. en voor de zieken- huisverpleging verzekerd blijven bij het R.K. Verplegingsfonds. Dit fonds werd in Augustus '23 opgericht als gevolg van de om standigheden. Immers zij, die des tijds voor rekening van de ge meente in een ziekenhuis werden opgenomen, hadden geen vrije keuze van ziekenhuis en moesten zich in het Stadsziekenhuis laten verplegen. Uit de kringen van de R.K. Arbeidersbeweging ontstond daar door de drang een eigen verple gingsfonds te stichten. Dit kwam tot stand voor uitsluitend r.k. verzekerden met de restrictie, dat deze alleen in het kath. zieken huis zouden worden verpleegd. Dat het R.K. Verplegingsfonds levensvatbaarheid had, bleek wel hieruit, dat het groeide tot een aantal verzekerden van ca 8000, verdeeld over ruim 2000 gezinnen. Sinds de oprichting werd door het R.K. Verplegingsfonds ruim f 300.000 aanverplegingsgelden uitbetaald en het ligt voor de hand, dat door de oprirhting van dit fonds de gemeentekas belang rijke uitgaven zijn bespaard. Van nog grooter principieel belang achten wij het echter, dat dank zij het R.K, Verplegings. fonds de katholieken in eigen milieu verpleegd konden worden; een voordeel, dat niet zoo ge makkelijk in woorden en cijfers is uit te drukken. Wij mogen er voorts op wijzen, dat het R.K. Verplegingsfonds steeds zijn verplichtingen is na gekomen en dat de gekweekte reserves het eigendom zijn van de leden. De financieele positie van het fondls is kerngezond en er is dus voor de aangesloten verze kerden geen enkel steekhoudend argument om van verzekering te De N.I.W.I.N. is gestart Dezer dagen zijn door den eere voorzitter-burgemeester het be stuur en de leden van de NTWIN afd. Alkmaar geïnstalleerd, t.w. als voorzitter de heer B. Fels, directeur van DBVO, secretaresse mevr. F. A. v. Aerschoi en pen ningmeester de heer R. J. D. Hartkamp. Verder een achttal le den uit de vereeniging Oost en West, UW, Katholiek Thuisfront en den Socialen Dienst, terwijl namens de kerken zitting geno men hebben Deken Jacobs en ds. v. Meijenfeldt. Momenteel vertoeven reeds eenige honderden Alkmaarders in Indonesië en daarom zal de NI WIN afd. Alkmaar zorgen, dat het contact met Alkmaar in het bij zonder en Nederland in het alge meen door de jongens kan wor den vastgehouden en dat ZÜ ge regeld worden voorzien van streeknieuws, tijdschriften, we tenswaardigheden uit eigen om geving en nu en dan, b.v. met Kerstmis, een extra verrassing toegestuurd krijgen. Maar het voornaamste doel van de afd. Alkmaar is echter het vol gende: Men heeft besloten een cantine-wagen naar overzee te sturen, die geschonken zal worden door Alkmaar's burgers en die in de tropen getuigenis zal afleggen van het medeleven met de jongens daar. Deze cantinewagen (die on geveer f 10.000 zal moeten kosten) wordt uitgerust met geluidsinstal latie en verder met alles wat voor een soldaat aangenaam is, zal be mand worden en dan overzee gaan met Alkmaar's naam er op. De wa gen zal doordringen tot in de uiterste post en tot bij den verst verwijderden soldaat. En om zoo ver te komen zal binnenkort op origineele wijze een beroep op de burgers van Alkmaar worden gedaan, om tot dit doel te komen. Natuurlijk komt die wagen er en natuurlijk zal Alkmaar" links en rechts d'e groote eilandengroepen overzee gaan doorkruisen BLOEMKWEEKERÏJ PASTOOR SOURHUIS kocht op 22 Febr. 1787 uit de opbrengst van het „Blauwe Pqari", dal als kerk in het Venisse dienst deed, de Mosterdpot en twee onder één dak staande wonin. gen aan de Nieuwslraat. Van alle perceelen nam hij een stuk grond af en liet van de Mos terdpot een grutterij afbreken- Blijkbaar had hij toen voldoen de grond om zijn liefde voor de bloemen te kunnen botvieren, want daarna werd de Mosterd pot weer verkocht. verande ien, zooals enkelen meen den te hebben moeten doen. Wij maken er hen op altent, dat zij tot 1 Maart gelegenheid hebben van de dwalingen huns weegs terug te keeren; in verband hier. mede verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin medecfeeling wordt gedaan van tariefsverlaging voor de kinderen der verzekerden, ter wijl ook de verpOegtnigsduur wordt uitgebreid tot elk ziekte geval. Feestviering R.K. Jongens scholen ALKMAAR De feestviering bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Christina zal voor alle R.K. Jongensscholen plaals hebben op Maandag 24 Februari. Hierbij geldt de volgende rege ling: De jongens van de eerste en tweede klas van alle vier de la gere scholen moeten 's morgens om negen uur aanwezig zijn in het gymnastieklokaal der Sint Aloysiusschool aan de Koornlaan. Alle andere jongens der lagere scholen en van het V.G.LO. en U.L.O. worden verwacht in het gymnastieklokaal der St. Adel- bertusschool aan de Bleekerskade en wel: van 911 uur jongens der St. Adelbertusschool en St. Aloysius school; van 11.301.30 uur jongens van de St. Laurentiusschool en St. Joseph U.L.O.-school; van 2 304.30 uur jongens van de St. Bavoschool en St. Willi- brordusschool. Dank zij de medewerking der Gemeentelijke Lichlbedrijven zul len op dien dag beide gymnastiek lokalen verwarmd zijn. Feestviering R.K. Meisjes- Li. L.O.-school ALKMAAR Voor de feest viering bij gelegenheid van de geboorle van Prinses Maria Chris tina worden alle meisjes van de R.K. Meisjes U.L.O.-school ver wacht op Maandag 24 Februari, in het gymnastieklokaal der Sint Aloysiusschool aan de Koornlaan, 's middags van een uur tot drie uur. Nog geen sinaasappelen De mededeeling van de Fede ratie van Kleinhandelaren in Groenten en Fruit, dat het pu bliek vóór Zaterdag de sinaas appelen bij de detaillisten moest afhalen, gold niet voor de pro vincie Noord-Holland, daar deze edele vruchten hier nog niet zijn aangekomen; dit zal pas volgen de week of nog later het geval zijn. Nog even geduld dus. ZWARTE TEXTIEL Het uit het Vrije Volk overge nomen bericht over de aanhou ding van een der Gebr. Engeln te Amsterdam behoeft eenige aanvulling. Opsporingsambtenaren van de Rijkspolitie te Alkmaar hadden in de buurt van het Waterloopleiin vooroorlogsche textielgoederen ontdekt, waarvan bleek, dat ze van de fa. Engeln afkomstig wa ren. De kooplieden werden op transport naar Alkmaar gesteld en terwijl men het station te Alk maar uitkwam, ging een der Gebr. Engeln,' die de goederen verkocht had, er juist in. Ook hij werd meteen meegenomen. Uit het voorloopig onderzoek bleek, dat B. E. die niet een der fir manten was reeds een jaar of vijf nu en dan wat vooroorlogsch texiielgoed zwart verkocht; aan vankelijk om, toen hij onderge doken was, aan den kost te ko men. De zwarte opbrengst be droeg elk jaar een paar duizend gulden. Voor het verdere onderzoek is hij in verzekerde bewaring ge steld In de kraamklüiiek „Rosmade" te Alkmaar werd in hetzelfde uur waarin Prinses Marijke geboren werd, ook een baby geboren. Het was het eerste kind van het echtpaar den Houdyker-Kraak- man, Ritsevoort 46. Wij zien hier moeder en zoon en Zr. Stam, de directrice van de kliniek. Sub-commissie van advies voor de Vrouwen bemiddeling ALKMAAR Dezer dagen had op het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar de installatie plaats van bovengenoemde commissie. De heer G. van Slingerland, voorzitter van de Adviescommis sie van genoemd Gew. Arbeids bureau, installeerde den voorzit ter en de leden met eenige toe passelijke woorden, daarbij wij zend op het groote nut van deze commissie. De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau gaf hierna een overzicht van de organisatie van het Rijksarbeidsbureau met zijn gewestelijke bureaux en bij kantoren. Tevens schetste hij de taak van dit bureau speciaal wat betreft de vrouwenbemiddeling. Het is de bedoeling de advies commissie in haar geheel te laten medeleven met alles wat tusschen het Arbeidsbureau en 't bedrijfs leven aan de orde is. Als men- schen uit de praktijk zullen zij het Arbeidsbureau van advies kunnen dienen. Enkele actueele vraagstukken werden vervolgens ter tafel ge bracht. De sub-commissie van Advies voor de Vrouwenbemiddeiing is als volgt samengesteld: voorzit ter: de heer H. C. Lind; 'eden-: mevr. W. C. Swanenburg de Veye- Mulder; mevr. Th. Worm-ten Brink, mej. J. G. Meijer en mej. J. H. M. Jacobse, allen wonende te Alkmaar. Dierenbescherming Meegelooper. van den Omval een lichtbruine hond, reu, plm. 1 jaar oud. Zwervend op den Kenincmer- straatweg aangetroffen een jóng cypersch poesje en te Heiloo een jong bruin hondje plm, 2Vs mnd. oud. Ter beschikking 2 jonge honden. Nogmaals wordt men verzocht geen zwervers bij den inspecteur te brengen. Men beware ze 1 of 2 dagen. De Dierenbescherming zorgt dan voor plaatsing. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BONNEN AFHALEN Maandag wordt begonnen met de uitreiking van nieuwe bon kaarten, textielkaarten en en quêteformulieren voor vaste brandstoffen. Aan de beurt zijn degenen, wier naam begint met de letter A of C- Behalve de stamkaarten dient men ook db thans in gebruik zijnde bonkaarten mede te nemen waarop de inwisselingsbon 703 voorkomt. APOTHEKEN Gedurende de week van 23 Februari tot 2 Maart wordt de Zondags- en nachtdienst voor apotheken waargenomen door de apotheek van Wan-na, Ritsevoort. Uitdeeling Burger-IJsclub Ofschoon de Iraditioneele hard rijderij ten bate van de Burger IJsclub dit jaar niet door kon gaan het in orde maken van de baan op de Oude Gracht zou te veel van de kas vergen zal er toch een uitdeeling plaats vinden van levensmiddelen aan behoeftige gezinnen. Dit zal geschieden a.s. Dinsdag, van half 5 tot 6 uur, in café Hecker, Verdronkenoord. Enhoe het1 niet moet Sinds dien verbijsterend-wit- ten ochtend, toen heel 't land onder de witte wade was be dolven en de Oostenwind het in enkele uren had klaarge. speeld zonder aanzien des persoors wegen en voordeu- ren met stuifbergen te blok- keeren, zijn de Alkmaarsche Gemeentewerken in de weer het plaveisel uit den chaos op te delven. Dat het uitgraven van de ette lijke straten in onze stad geen kleinigheid is, wordt wel bewe zen door het feit, dat eerst nu de opruimingsdienst zijn werk terrein heeft kunnen uitstrekken buiten d'e singels, nl. in de rich tingen Stationskwartier en Boe- zemsingelkwartier. De dienst be schikt bij de opruiming over 28 losse arbeiders, die echter voor een schier hopelooze taak ston den, temeer, daar nieuwe sneeuw val het eenmaal voltooide werk weer ongedaain maakte. Een groot aantal soldaten van liet R.O.G.- gebouw stak de helpendé~"~hand toe en het moet gezegd dat deze jongens zich uitstekend van hun taak hebben gekweten; in één middag hielpen- zij den gehéelen Stationsweg aan kant! Vier volle uren waren jl. Vrijdagnacht noo- dig om den Heilooërdijk open te ploeteren; Woensdag waren nog vier main aan het werk om hem open te houden, totdat Donder dag de soldaten dezen weg defi nitief vrij maakten. Een ernstige moeilijkheid leverde de aan alle winden overgeleverde Nieuwe Schermerweg. Ofschoon de Gemeente, werken hier dag aan dag strijd voer. den mei de elementen, gelukte het niet den weg voldoende sneeuwvrij te ma. ken. Tenslotte werd de medewerking van de Provincie en van de fa Daalder gevraagd en verkregen. Donderdag morgen begonnen om 8 uur een caterj pillar en een onvervalschte bulldozer hun werk, om drie uur was de weg schoon. Sneeuwbergen van 1.20 Meter hoogte duwde de bulldozer spelender_ wijs de sloot in. De Oude Schermer- weg werd zoover opgeruimd, dat ten minste twee auto's elkaar hier kunnen passeeren Men begrijpt echter wel dat voor deze open wégen lastig een ga rantie kan worden gegeven; de reeds schoongemaakte Bergerweg heeft lm. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest DEN HELD ER Tivoli: De laatste der Mohicanen, 14 jaar. De Witte: Zondagskind HOORN Winston: Door Dik en Dun, 14 j. Victoria: Recht op Geluk, 14 j. SCHAGEN Royal: De man met het IJzeren Masker, 14 jaar. ENKHUIZEN Munt/bios: Vooruit met de Geit, 14 jaar. BREEZAND Apollo: Het Boek der Wildernis, 14 jaar. Tribunaal-uitspraken J. Scheer te Berkhout, internee- ring voor den duur van drie jaren en zes maanden. J. Winter te Baarn, interneering voor den duur van detentie, heden vrij. P. Bijvoet te Callantsoog, inter neering voor den duur van detentie, heden vrij. Verbeurdverklaring van f1500. W. Brouwer te den Helder, in terneering voor dén duur van de tentie, heden vrij. Verbeurdverkla ring van f100. K. Druyf te Abbekerk, internee ring voor den duur van detentie, heden vrij. Verbeurdverklaring van f500. G. Molenaar te Winkel, internee ring voor den duur van detentie, heden vrij. Verbeurdverklaring van f500. De afkomst verloochent zich niet Ofwel het bloed kruipt waar het niet gaan kan, ook in tijden van barren nood. Wat is het geval. L. Müller te Castricum, een geboren Duitseher, werd In 1938 genaturali seerd en verwierf zoodoende het Nederlanderschap. Doch toen de Duitschers ons land binnenvielen, duurde het niet lang, of hij kwam in de rijen der Germanen terecht, omdat hij, volgens eigen zeggen, met een groote liefde bezield was voor zijn eerste vaderland. Hij werd N.S.B.-er, W.A. man en tot slot tolk bij de S.S. censuur voor de post van de oorlogsvrijwilligers. In Mei 1944 kreeg hij bij den N.S.B. burgemeester Mastdorp te Castricum de functie van kabinet secretaris, welk baantje hij maar drie maanden hield, omdat hij het niet goed met den Ortskommandant kon hebben. Eenerzijds trok hem de Duitseher, anderzijds protesteerde hij in een schrijven aan Seyss In- quart tegen de Jodenvervolgingen -en toonde zich verbitterd over den vijandelijke inval In Mei 1940. Volgens Dr. Hoeneveld leed be schuldigde aan psychische afwijkin gen en toonde hij zich in den be zettingstijd zeer onstabiel, waardoor hem een verblijf in zijn vroegeren vaderland werd aangeraden, om het evenwicht terug te vinden. Besch. zelf hield een uitvoerige beschou wing, om zijn daad te kunnen aan- toonen en ook zijn vrouw hielp hem daarbij ijverig zoodat de President Mr. Windhausen moeite had zijn stem te laten hooren, maar M. wilde deze kans, wtfarop hij bijna twee jaar had gewacht, aangrijpen en zijn meening naar voren brengen. Mr. Scholten had op deze manier een vrij gemakkelijke taak, en ook hij wees oP de onevenwichtigheid, waaraan zijn cliënt gedurende lan gen tijd heeft geleden. De uitspraak zal over veertien da gen plaats hebben. Om er beter van te worden G. gchoen te Alkmaar was N.S.B.-er geworden en later land- wachter, om in betere omstandig heden te geraken, aldus zijn ver klaring op de vraag, waarom hij het lidmaatschap van die partij had ge kozen. Bij zijn arrestatie durfde hij niet te vertellen landwachter te zijn geweest, waarschijnlijk bij de ge dachte aan de lang geleden aange kondigde bijltjesdag. Als landwach ter had hij echter geen dienst ge daan, want hij sukkelde met zijn voeten, wat een der aanwezigen de ondeugende opmerking ontlokte, dat hij bang was nietj hard genoeg te kunnen wegloopen. De vrouw van Sch. was in politiek opzicht veel fa natieker dan hijzelf, ze werkte zelfs in Duitschland, hoewel ze als Bel-_ gische vroeger hier was gekomen en dus op deze manier van drie kanten internationaal wilde wor den. Ook in dit geval zal over veertien dagen uitspraak volgen. Geen kwade landwachter' De Alkmaarder C. J. de Waard stond terecht wegens lidmaatschap; in '34 was hij lid geworden, doch in '43 bedankte hij. Hij was 6 weken W.A.-man geweest,- lid van 't NAF, colportageleider en was werkzaam goeweest voor diverse Duitsche in stanties; naar hij zei om de kost te verdienen voor zijn zeven kinderen. Minder mooi was, dat hij ook bjj de Landwacht was geweest. Mr A. Leesberg Jr. wees er op, dat het geen echte landwachter was ge- geweest voor diverse Duitsche in- en was er na Dollen Dinsdag per ongeluk bij verzeild geraakt. Ware dit niet het geval geweest, de man, die er al twee jaar interneering op heeft zitten, zou z.i. al lang op vrije voeten zijn. Met het oog op het overigens gunstig verleden van zijn cliënt en diens gezondheidstoestand, vroeg pl. een spoedige invrijheidsstelling. mers ook alweer een aardige veeg stuifsneeuw gekregen! Over de medewerking van de bur. gery is men by Gemeentewerken niet te spreken In sommige straten met eere moeten Achterdam en Payglop genoemd worden hebben de bewo_ ners zelf dev hand aan den ploeg' ge slagen. Elders gingen de luyden- wel aan het ruimen doch deponeerden de sneeuw van de trottoirs op den rijweg tot verdriet van den bakker en den melkboer! Merkwaardig is da-t In de wooncentra der z.g. gegoeden heel wat minder aan het opruimen de>r trottoirs is gedaan dan in de arbeiderswijken. Laten zij dien het aangaat zich dezen steek op hun gebrek aan gemeen, schapszm maar eens terdege aantrek, ken; we zwijgen dan nog van de Poli. tieverordening. En misschien ligt hier ook nog een puntje van actie voor de buurt vereenigiin gen, wier be kwaamheden toch wel verder zul len reiken dan het organiseeren van nachtfuiven DE RIJP EN GRAFT De nationale feestdag is in onze dub- bel-gemeente met gepaste -vreugde gevierd. De kinderen van De Rijp werden onthaald in cle zaal van den heer Cor Blokdijk, waar prof. Cakie voor hen optrad. De kinderen van Graft hadden daags daarna feest in hel Wapen van Graft, waar mr. Hedi hen meevoerde naar het land der tooverwonderen. Des avonds was het alom feest en vreugde voor het jonge volkje. De koude als spelbreker was alom merkbaar. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren; Gerritje dochter van Pieter Raven en Adriaantje Schram; Jannetje dochter van Corne lls Zwaan en Grietje Wit; Leo André zoon van Cornehs Engelbertus Johan. nes Engelbracht en Fresina de Waard Klaas zoon van Arie Kuit en Guurtje van der Vlies Ondertrouwd: Gijs. bert Kuiper (23 jr) monteur en Trijn tje Jansje Thomasz (19 jr) zonder beroep beiden wonende alhier; Abra ham Klomp (22 jr) landarbeider wo nende alhier en Antje Piepertje Kleimeer (22 jr) zonder beroep wo nende te Heer Hugo waard. Ge_ trouwd: Jan Blaauw en Geertrulda Rampen; Johannes Mak en Catharina Maria Groot. Overleden: Agatha de Vries (74 jr) weduwe van Leuren- tius Westmeijer; Nicolaas Johan Sil ver (53 jr) manufacturier; echtgenoot van Grietje Smit; Maart je Post (72 jr) zander beroep echtgenoote van Cornells Dobma. Belasting inspectie Schagen ingesteld De minister van financiën heeft m.i.v. 1 Januari 1948 opgeheven de inspecties der belastingen te Alk maar, 1ste en 2de afdeeling en in gesteld de inspecties der belastingen té Alkmaar en te Schagen De mi nister heeft voorts bepaald, dat de gemeenten Alkmaar, Bergen, Eg- mond aan Zee, Egmond Binnen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Langedijk, Oterleek, Cwdorp, Scher- merhorn, Séhoorl, St. Pancras, War- menhuizen, Zuid- en Noord-Scher mer, voor zoover betreft de aanslag regeling van de belastingen die is opgedragen aan de inspecteurs der belastingen, zullen ressorteeren on der de inspectie der belastingen te Alkmaar. Voorts dat de gemeenten Barsingerhorn, Callantsoog, Haren karspel, St. Maarten, Nieuwe Nie- dorp, Schagen, Wderingermeer, Win kel, Zijpe, zullen ressorteeren onder de inspectie der belastingen te Schagen. Met ingang van 1 Januari 194® zal' het kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te spectie der belastingen te Alkmaar, Alkmaar ressorteeren onder de in- het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Schagen zal ressor teeren onder de inspectie der belas tingen te Schagen. Artsendienst Noord-Holl. Noorderkwartier Bij geen gehoor bij den eigen arts kan men van Zaterdag 22 Februari te 16 uur tot Maandag 24 Februari te 8 uur, in dringende gevallen, de hulp inroepen van de gjtsen Olree, de Groot, Tamsma, Wemer, de Boer, v. d. Sluijs, Van Slooten, Groenhart en Swaters. BEURSPRAATJE De animo voor de Effecten beurs was er Vrijdag niet groo ter op geworden, en waar de handel de laatste dagen al wei nig te beteekenen had, kan men zich gemakkelijk een voorstel ling van de affaire maken zoo als die was. De lage tempera tuur in de Beurszaal werkte bo vendien niet inspireerend. Het aantal orders van de diverse aandeelensoorten was gemakke lijk te tellen en alleen bjj het opmaken van de rekening viel eenige belangstelling te bespeu ren. De koersen waren overigens maar heel weinig veranderd. En er was trouwens geen aanleiding om ingrij. pende variaties te verwachten. Bank- aandeelen waren goed prijshoudend en aandeelen Amsterdamsche Bank waren bepaald vast en ruim 3 punten hoo_ ger Klaarblijkelijk in verband met de veronderstelling dat over het af. geloopen jaar een hooger dividend zal worden uitgekeerd. Of deze verwacht ting in vervulling zal gaan dient voorshands te worden afgewacht. In Koninklijken was heel weinig re doen en de koers was bijna onveranderd. Ook de industrieelen gaven bijna geen handei te zien. De stemming was prijshoudend maar de koersverschillen warer, onbeieekenend. De omzetten in scheepvaartpapieren waren gering De stemming Was prijshoudend. Enkele aandeelen waren iets hooger. Een paar aandeelen waren lager maar voor deze aandeelen was geen notee ring tot stand gekomen in welk ver band kan worden gewezen op aandee len pakketvaart en Nievelt Goudriaan Cultuurfondsen waren veronachtzaamd doch ook deze papieren konden zich handhaven Hier en daar vidl een kleine vêrbe+ering waar te nemen. Aandeelen Nederlandsché walvtecbL. vaart waren mei een koers van 93 twee punten hoóger. 4 De belegglngs_ markt was zeer ©til Nieuwe Neder- landsche Staatsleeninc* werd verhan deld tegen 99 5/8 99 3/4. Pandbrie ven en gemeentelijke- en provinciale obligatiën waren Stil; nauwelijks of niet; gewijzigd. Prolongatie 2 1/4 procent. De Raad dezer gemeente kwam Woensdag j.l. in vergadering bij een; de heer Otte was afwezig. Na opening met gebed heettQ de loco-burgemeester, weth. Schouten allen welkom; de publieke tribune was overvol. Allereerst kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om in verband met de ziekte van burgemeester van den^Heuvel, die nog wel eenigen tijd rust zal moe ten nemen, een tijdelijk gemeente secretaris te benoemen, welke func tie ook door den burgemeester werd uitgeoefend. B. en W. stelden voor als zoodanig te benoemen den heer v. d. Ven, burgemeester van Uit geest. De Raad ging hiermede ac- coord, waarna de benoemde de raadszaal binnenkwam, om in de handen van den voorzitter de ver- eisCht'e eeden af te leggen. De Voorzitter bracht den heer v. d. Ven dank, dat hij zich bereid had verklaard tijdelijk het secretaris schap der gemeente te vervullen; hij wenscht hem geluk met de be noeming en verheugt zich erover, dat de gemeente op deze wijze in de moeilijkheden geholpen wordt. De heer v. d. Ven dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrou wen en zegt. toe zijn functie te zul len vervullen, zooals van hem ver langd wordt. Na-een kleine opmerking van den heer Kerssens worden de notulen goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangenomen ingekomen stukken betreffende verhooging sa larissen Rijkspersoneel en onder wijzers en de Rekening-Jachthaven 1944. Afwijzend wordt beschikt op het •verzoek van den heer Veldman om vrijstelling hondenbelasting, daar gebleken is, dat adressant zelfs eenigen tijd twee honden had. De suppl. begrooting i.vm. aan schaffing brandweerwagen werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat aanvraagformulieren voor huur- verhooging door evacué's aan de secretarie kunnen worden afge haald. Een schrijven van het Prov. Bestuur inzake het NIWÏN-comité zal met enkele organisaties bespro ken worden. Aan de orde kwam hierna het adres van de afd. Akersloot van de KVP. Eerstens werd om rioleering in de gemeente gevraagd; de voor zitter wijst'erop, dat er dan ook een zuiveringsinstallatie moet ko men en ongetwijfeld ook riolee- ringsbelasting zal moeten worden geheven. De heer Putter noemt de riolee ring aan den Julianaweg ook hope loos en zou het toejuichen, als de rioleering in de gemeente werd verbeterd. Het tweede punt betrof de straat verlichting, welke noodig verbeterd moet worden; het wachten is hier op materiaal, terwijl er tevens van overheidswege om zuinigheid is ver zocht met de verlichting. Voorts was gevraagd de vuilnis auto tweemaal per week rond te laten gaan; B. en W. zullen dit na der bezien. T.a.v. de greppel bij A. Vermeu len en F. Dekker deelde de Voor zitter mede, dat deze toestand on houdbaar is; de aandacht van de Grondkamer is hierop gevestigd; de A-kosten komen voor de werkver ruiming, de B-kosten voor de ge meente. Op een vraag van den heer Put ter, Of het water in de Meer geloosd kan worden, merkt de Voorzitter op, dat er geen vuil water in den pol der mag worden gebracht; voorts zal de polderbesturen gewezen wor den oP de greppels in de gemeente, die ook onder den Polderscbouw vallen. Het volgende punt betrof de maximum snelheid in de gemeente; men wilde die niet hooger dan 30 K.M. stellen; de voorzitter wees er op, dat deze in den Julianaweg en Koningsweg 12 K.M. bedraagt, waarop de politie moet toezien. Het gevraagde bord bij Melker zal spoe dig geplaatst worden. Politietoezicht op de kleeding tij dens het zeilsqizoen het volgende punt is reeds bij politieverorde ning geregeld; daar de gemeente echter geen gemeentepolitie heeft, blijft dit een moeilijke kwestie. Op verzoek van den heer Kerssens zal bij de Jachthaven bedoelde veror dening op een bord worden aange bracht. De óverige punten van het adres werden voor kennisgeving aange nomen. Wat betreft de aanleg van wa terleiding in den Hoogegeest zal een commissie van drie personen wor den benoemd, die hierover met B. en W. zullen onderhandelen. Een verzoek van den pontwach ter J. Vennink om een tegemoetko ming in de pacht i.v.m. de vorst werd aangehouden tot de volgende vergadering. De Raad besprak ech ter de moeilijkheden bij de pont door den sneeuwval, waardoor de opritten bijna onbegaanbaar zijn geworden. De voorzitter wi.Lt erop, dat volgens het pachtcontract reeds f150.ijsgeld wordt gegeven; bo vendien heeft de gemeente 2 perso nen aangewezen om te helpen. De heer Putter vraagt, waar de sirene blijft; als men 's avonds voor de pont staat, kan men wel schreeu wen, maar men wórdt niet geboord. De Raad voelde over het alge meen nog niet voor een extra-tege moetkoming. Intusschen kwam de heer Otte ter vergadering; wegens de sneeuw kon hij niet eerder komen. Op een vraag van den heer Put ter deelde de Voorzitter mee, dat de verschillende standsorganisaties worden aangezocht om een verte genwoordiger aan te wijzen voor een Prijzencommissie. Hierna volg de sluiting onder dank door den voorzitter voor de prettige samen werking. [VT is veertigste dag, nl. vóór Paschen. Deze naam is over gegaan op heel de periode van zes weken, die ons van Paschen scheiden. Het is de tijd van voorbereiding op het groote feest van 's Heeren Verrijzenis, dat het middelpunt is van heel ons godsdienstig leven, van heel het heilige Jaar der Kerk. Daar om past het ons en is het voor ons noodzakelijk, dat wij ons daar op voorbereiden. Hoe? Wij gaan het veiligst en doen de dingen het best, wanneer wij ons laten leiden door den geest van de Kerk, door mee te leven met haar Liturgie, waarin zij het Mysterie van Christus ver nieuwt en de vruchten ervan op ons toepast. Ontzeg u iets in spijs en drank, leg u een of andere versterving op b.vwat minder rooken!), bid wat meer en vuriger, geef aalmoezen, vernieuw en verbeter uw leven! Een heel program, maar een mooi program! Zalige Vasten tijd! MARCUS R.K. Lagere Landbouw school te Spanbroek In de komende week hebben alle klassen volledig les als in de afgeloopen week. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER Langs gebaande wegen door ingesneeuwd landschap De IJsbond Hollands Noorder kwartier telt onder zijn clubs ver- eenigingen, die nergens voor staan en die sleeds nieuwe wegen zoeken en vinden om de ijssport te dienen. Nu is het d'e Zuider IJsclub te Assendelft geweest, die het bondsbestuur attent maakte op d!e mogelijkheid om een prach- tigen tocht te houden en na een inspectietocht bleek, dat Assen, delft niet te veel gezegd had. Daar wordt op het oogenblik een prachtige baan uitgezet door het Westeanerveld langs de dor pen Westzaan, Wormerveer, Nau- erna, Krommenie en Assendelft en het ijs blijkt weliswaar zeer hard ie zijn, maar over het alge meen van zeer goede kwaliteit, zoodat een 40 km-tocht zeer mo. gelijk te volbrengen is, zonder dat men zich tót het uiterste inspant. Het is een tocht door het prach tige besneeuwde landschap van de Zaan, langs hel ingesneeuwde Westzaan, over hel fraaie West- zanerveld met aan den horizont de talrijke Zaansche molens. Het is een tocht, rijk aan natuurschoon vooral als het zonnetje dien dag wil meewerken. En zoo komt hel dan, dat de IJ.H.N. voor Zondag a.s. opnieuw verzamelen blaast voor de vele schaatsenrijders en hen oproept naar Assendelft, waar de auto bussen klaar staan, om met zeer verhoogde frequentie de rijders naar de startplaats te brengen, t.w. 't hotel Assenburg te Assen delft. De wedstrijdtocht begint om 10 uur en vanaf 10.30 uur kunnen de toehtrijders starten. De con troles worden om 5 uur gesloten. Startkaarten den geheelen morgen verkrijgbaar aan de slart Zijn vrouw vergiftigd De 52-jarige (3. J. H., die eind 1945 begin 1946 door middel van arsenicum getracht had zijn vrouw van het leven te beroo- ven, om daardoor in de gele genheid te zijn met een vrien din te kunnen trouwen, werd door de Rotterdamsche recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek van preventief, waarna beschikbaar stelling van de re geering. De vriendin en haar zuster G. A. D., die zich aan medeplichtigheid hadden schul dig gemaakt, werden vrijge sproken, daar het haar ten laste gelegde niet bewezen werd ge acht. PRINSES MARIJKE OP HET WITTE DOEK Van de plechtigheden op het paleis Soestdijk, n.l. de inschrij ving in de burgerlijke stand van Prinses Maria Christina, is door de operateurs van het filmjournaal Neerlands Nieuws een opname ver vaardigd, terwijl met bijzondere toestemming van Z. K. H. Prins Bernhard de gelegenheid werd geboden met de drie prinsesjes een opname te vervaardigen van de jonggeborene. Deze opnamen zijn zeer goed ge slaagd en zullen van Zaterdag a.s. af in 't journaal Neerlands Nieuws verschijnen. Op denzelfden dag zullen copieën van deze opnamen naar alle landen der wereld wor den verzonden, waar ook voor de ze gebeurtenis, vooral daar het de eerste filmopnamen van Prinses Marijke betreft, groote belangstel ling bestaat. ZWAAG 21 Febr Keten 12.60— 16.00; witte kool 8.408.80; spruitkool 81; witlof 51—56. AVENHORN 20 Febr. Gele kool 13.1013.30; uien: gewone maat 16.30 16.90; wortelen 7.90—9.20. LANGEDIJK 22 Febr. Aai)gevoerdi 2600 kg roode kool 1720; 5500 kg' gele kool 13.50. WARMENHUIZEN 22 Febr. Aan. gevoerd: 12.200 kg gele kool 13.50— 13.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2