Gerard Mooyman ontvlucht EEN UURTJE TELEX Nieuwe verhouding Rijkskring en Statenkring op komst DE ROOFOVERVAL op 't Rotterdamsche postkantoor Ex-directeur Museum Boymans x voor het Tribunaal NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Zaterdag 22 Februari 1947 Naast centrale leiding decentralisatie van het werk LIEFDE ROND I9C0. Ramadier optimistisch over Indo-China ""MS:---- Mmm witM Gen. Mac Narney treedt af Politie bracht licht in een duistere zaak Hitier wilde de paleizen beroovén Schermutselingen op Java |N DEN KRING DEN HELDER van de K.V.P. leven denkbeel den om tot reglementsherziening te komen, niet van techni- schen aard, en ook niet, uit lust om over allerlei bepalingen weer eens te gaan praten, maar om te komen tot een regeling van een nieuwe verhouding tusschen den Rijkskieskring en den Staten- kringen. In het kort gaat het er om, dat er een sterke strooming bestaat, die Statenkring meer in te schakelen in het alge- meene werk van den Rijkskring en die Statenkringen te maken tot organische onderdeelen daarvan, ook om te komen tot een doelmatige decentralisatie van het werk en de Statenkringen niet meer alleen te doen zijn verkiezingsorganen voor de Provinciale Statenverkiezingen. Jaarvergadering Statenkring Hoorn K. V. P. Niet alleen is. in die richting een studiecommissie van den Kring den Helder werkzaam, maar ook bleek deze week op de jaarvergadering van den Statenkring „Hoorn" van de K.V.P., dat verschillende afdee- lingen naar wijziging van den be- staanden toestand verlangen. Dit bleek ook uit het openingswoord van den voorzitter, als hoedanig bij ontstentenis van den heer Ch. Schrickx, de heer J. B. van Bockx- meer fungeerde, terwijl ook de se cretaris, de heer J. Braakman, er in zijn jaarverslag een en ander van memoreerde. De Kringspcretaris, de heer H. N. Smits, vertelde een en ander van de voorloopige conclusies, waartoe de Studiecommissie was ge komen; de formeele reglementswij- zigingsvoorstellen zullen in overleg met het Partijbureau worden uitge werkt. Het zal vanzelfsprekend ver standig zijn, met nadere voorstellen te wachten, tot de wijzigingen van het Partijreglement bekend zijn, waarover de a.s. Partijraad in Maart zal beslissen. Wezenlijke verande ringen schijnen daarvan intusschen niet te verwachten te zijn, zoodat binnen het bgstaande kader de nieuwe verhoudingen van Kring tot Kringen reeds kan worden overwo gen. Voor de doorwerking van de algemeene politieke gedachte en voor de bevordering van de propa ganda, en de medewerking van de lagpre regionen met het groote ge heel, kan daar wel iets goeds wor den verwacht. Intusschen had de afdeeling Wormer reeds voortvarend eenige ingrijpen de wijzigingen van het Statenkring- reglement voorgesteld, waarover oriënteerend eenige discussie werd gevoerd. Besluiten werden in het algemeen niet genomen, ook al, om dat mar wil afwachten, wat er ver der uit de bus zal komen. Wel werd in beginsel besloten, den voorzitter voortaan door de algemeene verga dering te doen kiezen. Andere pun ten werden terloops besproken. Zoowel de voorzitter, in zijn ope ningswoord, als de secretaris in zijn verslag uitten hun tevredenheid over het verloop der laatst-gehou- den verkiezingen. De Kring Hoorn, was er in geslaagd, den derden ze tel weer te veroveren; de drie Sta tenleden uit den Kring waren ter vergadering aanwezig. De Kring Hoom telt 39 afdeelingen, dat is net zooveel, als de beide andere Staten kringen in den Kring den Helder te zamen. De penningmeesteresse, mej. Woesteniburg, kon een mooi saldo boeken: ontvangsten 1407.45 gld., uitgaven 1062.65, batig saldo 344.79 gld. De afdeeling Bovenkar- spel had alles keurig in orde bevon den. In verband met de nieuwe contri butieregeling van de Partij werden hier en daar moeilijkheden onder vonden; de Partijleiding heeft mede in verband daarmede besloten, dat de nieuwe adjunctsecretards, die aan den Kring is toegevoegd, mr. R/ut- ti uit den, Haag, rayonsgewijs voorlichting over diverse kwesties aan de afdeelingen zal geven. De rondvraag maakte nogal de tongen los over verschillende zaken, waaruit al bleek, hoe nuttig het kan zijn, dat ook in deze vergaderingen alge meene politieke kwesties besproken kunnen worden. Men bestreed de handhaving van de klasseindeeling, in het bijzonder bij monde var de afdeeling Spierdijk, en dit punt zal nog eens onder de aandacht van de fractie gebracht worden. Van verschillende kanten werd gesproken over de jongeren. Het Partijbestuur beveelt activi teit voor Jongerenafdeelingen zeer aan, de jongeren moeten echter van hun kant allereerst meewerken! Sterk werd aangedrongen op voor lichting en ontwikkeling voor de jongeren, ook over partijorganisaties en partijbestuurszaken. In dit ver- Het was rond 1900. De dochter des huizes had den aanvalligen leeftijd van 21 lentes, de oudste zoon had een vriend, die iederen Zondag trouw een kopje koffie net de familie kwam drinken. Hij was van goeden huize, be schaafd en ontwikkeld en viel zeer in den smaak bij vader en moeder. Bij zijn binnenkomen bloosde de dochter lieftallig. De geschiedenis is oud en altijd nieuw; zij beloofden elkander eeuwig trouw en leefden lang en gelukkig. Zooals vroeger is ook nu. het kopje koffie op het Zondagsche bezoekuur van onze meest in tieme vrienden de groote tracta- tie. Moeder doet dan haar best een echte gezellige sfeer te schep pen. Zij betrekt haar koffie van dezelfde zaak als haar moeder in 1900, zij gaat naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Zooals vroeger! (Advertentie) band beloofde het Statenkringbe- stuur, dat zoo spoedig mogelijk de heroprichting van de Politieke School ter hand genomen zai wor den, welke voor den oorlog met suc ces gewerkt heeft. Bovenkarspel vond het treurig, dat de Regeering zich door zekere machten ertoe heeft laten brengen, den Nederlandschen gezant in Spanje terug te roepen; maar wij hebben wel een gezant in Moskou! Met Franco, zoo meende deze spreker en hij vond algemeene instemming mag het dan wezen wat het wil, maar wij hadden ons niet door an deren de wet moeten laten voor schrijven; burgemeester de Boer herinnerde er aan, dat het besluit een uitvloeisel was van het stand punt, dat in de vergadering van de V. N. ingenomen was. ïlpendam bleef dichter bij huis en vroeg de aandacht van de Staten leden voor het feit, dat de plannen tot aanleg van een verbindingsweg van de Schouw (Purmérend) met den nieuwen weg bij Hoorn, tot ge volg kunnen hebben, dat een be langrijk stuk goede cultuurgrond verloren gaat. Deze afgevaardigde, de heer Roeleveld, vond dat er in het Partijbestuur te weinig men- schen uit het agrarisch milieu zaten, en hij wilde ook, dat er van onze partij meer propaganda uitging, om dat de P.v.d.A. het nogal eens voor stelt, alsof alle goede dingen van haar komen. Dit is door dr. Albering op de buitengewone kringvergade ring te Alkmaar voldoende weer legd, en het onjuiste van die bewe- img werd op Of ze vergadering ook nog eens oeklemlocnd. Positie Nederlandsehe passagiersschepen 21 Febr. ca. 11 Bahia te Rotter- „ALDABI": uur uur van dam. „AMSTELKERK": West-Afri- kaAmsterdam, 19 Febr. te Antwerpen en 22 Febr. te Rot terdam verwacht. „FRIESLAND": Australië Rotterdam via Antwerpen, 21 Febr. ter reede van Vlissingen. „KOTA INTEN": 20 Febr. 16 uur van Rotterdam naar Java. „MODIOKERTO", 20 Febr. v. Rotterdam te Batavia. „ROEPAT": Sydney—Rotter dam, 18 Febr. te Fremantle- „SLOTERDIJK": Batavia Rotterdam, passeerde 21 Febr. Malta. „VEENDAM" vertrek 21 Febr. ca. 16 uur van Rotterdam naar New-York. „WELTEVREDEN": Singapo reRotterdam, passeerde 20 Febr. Perim. „WESTERDAM": 18 Febr. v. New-York naar Rotterdam. De Fransche eerste minister, Paul Ramadier, heeft in een persconferentie verklaard, dat de militaire operaties in Indo- China een dergelijk vlot ver loop hebben, dat een vreedzame oplossing van het geschil in de naaste toekomst kan worden verwacht. De Franschen waren den toestand te Hanoi, in het Noorden en te Hue en Tourane meester. De situatie aan de kust van Annam was eveneens be vredigend. „Wij willen Indo- China niet geleidelijk onder den voet loopen. Wij willen slechts de veiligheid van Fransche sol daten en burgers verzekeren", aldus Ramadier. Na de oplos sing van het geschil zou de Fransche regeering trachten, de politieke toestand in het kader van de Indochineesche grondwet te regelen. In hooger sferen, zoowel letterlijk als figuurlijk, bevond dit bruidspaar zich tijdens de huwelijksvoltrekking, welke, voor het eerst in Europa, in een vliegtuig plaats vond op het traject Stock holmParijs. De bruid was een Finsche verpleegster, de bruide gom een Zweedsche journalist. Tijdens de huwelijksplechtigheid, welke op 2500 meter hoogte plaats vond. (Walco N.) Generaal Joseph P. McNarney zal op 15 Maart zijn werkzaam heden als militair bevelhebber in de Amerikaansche zone van Duitschland en als Ameri- kaansch lid van den, geallieer den bestuursraad beëindigen. Op een persconferentie te Berlijn heeft MacNarney verklaard, dat de geallieerde bestuursraad zijn opdracht niet vervuld heeft, in- zooverre als deze geen bestuurs- kantoren in Duitschland heeft gevestigd. De doelstellingen van den geallieerden bestuursraad zijn bevredigend, aldus McNar ney, maar de practijk is niet goed. McNarney zeide, na 15 maanden verblijf in Duitschland er meer dan ooit van overtuigd te zijn, dat Duitschland beter door een hoogen commissaris, ressorteerend onder het minis terie van buitenlandsche zaken, zou kunnen worden bestuurd, daar de organisatie en opleiding van het leger niet op regeeren is ingesteld. Daar generaal Lucius Clay Amerikaans.ch militair gouver neur ,in Duitschland wordt als opvolger van generaal McNar ney, valt de plaats van luite nant-gouverneur open; deze zal worden bekleed door generaal- majoor Keating. Generaal Clay's hoofdkwartier gaat van Frank fort naar Berlijn. DRIE DOODVONNISSEN GEVELD K Nederlanders traden in Duitschen krijgsdienst Prof. J. A. van Hamel, presi dent van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, heeft Vrijdag drie door zijn Kamer gevelde doodvonnissen uitge sproken over Nederlanders, die in Duitschen krijgsdienst wa ren getreden. De eerste ter dood veroordeelde was de 23-jarige Amsterdammer Veenstra, die op 8 Januari 1944 dienst nam bij den landstorm- Nederland en bij Arnhem tegen de oprukkende geallieerde bond- genooten van Nederland had ge vochten. Daarbij had hij minstens negen, geallieerde soldaten neer geschoten. P. America, een 38-jarige Am sterdammer, werd eveneens ter dood veroordeeld'. Deze had in 1941 dienst genomen bij het Vrijwilli gerslegioen Nederland, verwierf verscheidene Duitsche onderschei dingen en werd ten slotte toege voegd aan een elitecorps van de Duitsche weermacht waarmede hij in Nederland tegen onze bontf- genooten streed. De derde is de 48-jarige Amster dammer J. M. van der Bijl die in Juli 1942 in dienst trad bij het Legioen Nederland' en in 1944 als onderofficier in Nederland" tegen de geallieerde legers vocht. Twee andere in Duitschen krijgs dienst getreden Amsterdammers P. van Sdheer die in 1944 dienst had genomen bij de Waflen SS en J. Prins, die zich had' opgegeven voor den Landstorm Nederland, werden tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit alle openbare rechten voor het leven. Groote sommen aan „zwijgers uitgereikt De daders van den gerucht makenden roofoverval op het Hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augustus van het vorige .jaar zjjn nu allen bekend. Het bleek een complot te zijn, waar bij zich vogels van diverse plui mage hadden aangesloten. Zoo bleken bij den diefstal betrok ken te zijn een kantoorbediende van de P.T.T., een oud-illegaal werker, een ontvlucht politiek delinquent, een oorlogsvrijwilli ger en een lid van de onderwe reld. De recherche was geruimen tijd bezig met het onderzoek in deze zaak, waarbij men verband zocht met een eerder gepleegdert diefstal in datzelfde kantoor, waarbij een bedrag van f57.000 was ontvreemd. Bij het weghalen van de f243.000 op 24 Augustus hadden de daders een overval in optima forma geënsce neerd. Verband tusschpn deze beide dief stallen is niet gebleken. Wat de roofoverval betreft zal men zich herinneren, dat de toen dienstdoen de portier beweerde overvallen en gekneveld te zijn. Hij zou zich, toen de daders verdwenen waren, al rol lende naar buiten hebben gewerkt. Tijdens zijn verhoor en bij de re constructie van het geval maakte de portier echter een fout. Toen hij andermaal zijn kunststukje had uit gehaald, en de hoofdinspecteur zei: ,,'t Is goed, ga maar weer staan", stond hij met het grootste gemak op. Waarom was hij dan na den over val blijven liggen? Dit was voldoen de om hem op vermoeden van mede plichtigheid te arresteeren. 't Was toevallig, dat in beide za ken omstreeks denzelfden tijd de eerste arrestaties verricht werden. In de tweede-zaak werden meer arrestaties verricht. De aandacht was gevallen op den 29-jarigen re- clameteekenaar W. R. en den 38- jarigen graniefcwerker A. D. H. van K., die met hun „sterren" plezier reisjes naar Amsterdam en Breda gemaakt hadden. Zij zijn te be schouwen als het tweetal, dat den „overval" pleegde. Een derde, de "20 jarige machinebankwerker N. H. was op het laatste moment verhin derd geweest, hij ging met f5000 „zwijggeld" strijken De 29 jarige kantoortoediende der P.T.T., de Z., werkend op het bureel „aangetee- kende stukken", bleek de inlichtin gen over de kluis verstrekt te heb ben Voor zijn diensten'werden hem f32.500 overhandigd. Als heler werd nog gegrepen de 36 jarige monteur A. J. van B„ alias „de Mokumer", die flO.OOO zwijggeld had geïncas seerd. Zijn arrestatie had nogal wat voeten in de aarde, maar toen hij eenmaal in de kraag gegrepen wSs, bekende hij. Het hoofdtoestuur der P.T.T. heeft destijds een beloorjjng tot een maxi mum bedrag van f20.000 uitgeloofd voor inlichtingen, die tot opsporing van het geld kunnen leiden. Dit blijft nog steeds van kracht. Van het een in het ander Bij het onderzoek kwam nog aan het licht, dat twee verdachten des tijds als pseudo-loodgieter slacht offers hadden gemaakt. Tevens heeft men met de aanhouding van een zekere V. K. een der daders in handen van den roofoverval oP een juwelierszaak. Het onderzoek leidde tevens naar een andere zaak. Zoo kon door samenwerking de Amster- damscbe politie een zeer berucht in dividu aanhouden, dat bekende in twaalf gewapende roofovervallen, allen gepleegd tijdens de bevrijding, de hand te hebben gehad; en pas sant werd door de Rotterdamsche politie een groote inbraak te Weert in het distributiekantoor aldaar, waarbij een geweldige partij distri butiebescheiden wérd weggehaald, opgehelderd. De „heeren" waren als visschers met een zakje op den rug uit Rotterdam vertrokken en keer den na den overval met den buit in dat zakje terug. Veel geld, dat de Engelsche Koning opent Z.-Afrikaansch Parlement De Britsche koning heeft Vrij dag het Zuid-Afrikaansche par lement geopend met het voorle zen van de Troonrede. Gewoon lijk wordt de Troonrede het eene jaar in het Engelsch en het andere jaar in het Afrikaansch voorgelezen. Hoewel dit jaar de beurt aan het Afrikaansch was, las de koning de rede in het Engelsch, met uitzondering van den slotzin: „Hierbij verklaar ik de vierde zitting van het negen de parlement van de Unie van Zuid-Afrika voor geopend." MINISTER Gielen heeft op de boekenten toonstelling te Antwerpen medegedeeld, dat bin nenkort in Nederland een jaariijksche prijs zal wor den uitgeloofd voor het beste Nederl. boek. De Rijksmunt te Utrecht zal ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin een geboortepenning dlaan, ontwerpen door de beelc1- houweres ^G. Rueb. tk Enschede krijgt 600 ra diotoestellen destijds ge roofd door de Duitschers, terug. De apparaten werden in Praag opge spoord'. de jaartjes van de eigenaars zaten er nog aan. In thee-onderne mingen in het district Gedeh op Java is het werk weer hervat Als wij er nu maar wat van krijgen! Engeland zal in 1947 geen steenkolen uitvoeren. Er moei®" eerst voorraden voor het eigen land worden aan gelegd. sk Op Ameland is de toestand bevredi gend', alleen de brandstof- fenvoorraad gaat snel slinken. Men kan te voet naar Holwerd komen en vandaar 't noodzakelijk ste aanvoeren. H* Ten gevolge van een auto ongeval is de secretaris van de Nederlandsehe ambassade te Parijs licht gewond. Op de Rijksstraatweg Nijkerk Amersfoort is een 65-ja- moeten staken. De Rijks waterstaat tracht nu een ijsdam op andere wijze te breken. ïfc In Den Haag geraakte een 49-ja- rige man te water. Een korporaal sprong op het hulpgeroep gekleed te water en bracht den man rige vrouw, die niet op het verkeer lette door een vrachtauto overreden. Zij is kort daarna aan haar verwondingen over leden. sk In Amerika steekt de rassenhaat weer de kop op. Het zijn na tuurlijk de negers die er het slachtoffer van zijn. Zoo werd een neger te Greenville gelyncht.... Wanneer zullen deze praktijken eindelijk eens een einde nemen? ik Een grondwerker uit Ooster hout, van W„ wérd tot 15 jaar gevangenis ver oordeeld wegens moord, ik De ijsbrekprs die op de Waal aan het werk waren hebben den arbeid op het droge. Nadat het slachtoffer naar het zie kenhuis was vervoerd bleek het helaas te zijn overleden, ik De tucht rechter in Den Bosch be boette koopers en verkoo- pers van schrijfmachines met bedragen van 200 tot 2500 gulden, ik In de laatste vergadering van het bestuur van den Ka tholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond is besloten, de R.K. Mid delbare Landbouwschool, die men voornemens is in het Zuiden des lands op te richten, te Roermond te vestigen, ik De nieuwe gouverneur van Geor gia, Herman Talmadge over wiens recht om gouverneur te zijn nog geoordeeld moet worden door het hooggerechts hof, heeft een wet ert- derteekend, volgens wel ke negers niet zullen mogen deelnemen aan verkiezingen in de staat Georgia, ik In een te Bus- sum gehouden gemeente raadsvergadering is be sloten een der openbare scholen te herdoopen in Prinses Marijke-schooL De communisten stemden tegen, ik Bij besluit van den algemeenen raad van het Roode Kruis van Bel. gië is aan majoor De Swart te 's-Hertogen- bosch het eereteéken van het Roode Kruis toege kend. De congul-gene- raal van België te Den Bosch, de heer Dony, zal den heer De Swart deze hooge onderscheiding Miandagmiddag op het consulaat aldaar uitrei ken. De onderscheiding is verleend op grond van de door den hepr De Swart gedurende den be zettingstijd verleende hulp aan Belgische ge vangenen in het concen tratiekamp Vught. Dr. D. Hannema, voormalig directeur vSn het bekende Mu seum Boymans te Rotterdam, die tijdens de bezetting gevolmach tigde van Mussert was voor het museumwezen, heeft zich dezer dagen voor het Tribunaal moeten verantwoorden. Omstreeks December 1942 gin gen er, aldus verklaarde Dr. Han nema, geruchten dat Hitier plan nen koestexJe het kunstbezit der Nederlandsehe paleizen weg te laten halen voor zijn museum te I4nz. Toen hij dit vernam zou hjj in overleg met den toenmaligen burgemeester op verzoek van Mussert de functie van gemach tigde hebben aangenomen en het geriskeerd hebben, dat men hem voor pro-Duitsch aan zou zien. Voorts bleek verdachte geen lid van de NSB te zijn geweest; wel had hij een som van duizend gul den beschikbaar gesteld voor een kindertehuis van NSB-ers, het geen hem nogal zwaar werd aan gerekend. De verdediger roemde beschuldigde als een geboren mu seum-directeur, die het vrij on- becOuidende Museum Boymans tot een museum van internationale reputatie had weten op te wer- DE TEXTIELPUNTEN Het C. D. K. deelt mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. de speciale textielpunten, met grij zen ondergrond, waarop in blau we letters de woorden „textiel één punt" of in roode letters „textiel tien punten" voorko men, niet meer geldig zijn. Van 1 Maart af zijn uitsluitend nog geldig: 1. van de textiel/leder- kaart VA 510: bonnen 1 t.m. 25; 2. van de' textielkaarten VA t.m. VE 605 bonnen 101 t.m. 140 (waarde 1 pt.) en bonnen b, c, d, e, f (waarde 5 pt.); 3. van de babytextielkaart VF 605: bon nen 101 t.m. 200; 4. de speciale punten met opdrr' „B 82" en „één punt" op een grijs-oranjen ondergrond; 5. de speciale pun ten met opdruk „B 82" en „tien punten" op een grijs-groenen ondergrond. Tramdienst AmsterdamVolendam Tot tweemaal toe is de tram baan Amsterdam Volendam door sneeuwmassa's bedolven geweest. Met behulp van 2 com- pagniën territoriale troepen en een 210 P.K. bulldozer is na 2 dagen ruimen de baan sneeuw vrij gemaakt. Vandaag zal de NZHTM den dienst Amsterdam —Volendam, na baancontrole weer hervatten. ken. Ook had hij tijdens de be zetting hulp verstrekt aan kun stenaars en Joden, hetgeen met vele verklaringen werd bewezen. De raadsman Mr. Nijsingh was van oordeel dat Hannema veel had gedaan om de Nederland sehe kunstschatten hier te hou den en achtte dte opmerking van het Tribunaal dat H. schade had berokkend aan het Nederlandsehe volk niet op haar plaats. Hij vroeg dan ook voor zijn cliënt vrijspraak. Het Tribunaal doet op 13 Maart uitspraak. Gerardus Leonardus Mooy- mans, „drager van het ridder kruis van het ijzeren .kruis", „drager van het ijzeren kruis eerste en tweede klasse", „voor malig Rottenfuehrer der SS", enz., die op 16 Maart 1946 door den P.O,D. te Alphen a. d. Rijn werd gearresteerd, heeft in den nacht van Donderdag op Vrij dag kans gezien uit het inter- neeringskamp te Delft te ont vluchten. Mooyman heeft een jaar onder gedoken gezeten en is daarna door de PRA op 16 Maart 1946 in Alphen aan den Rijn gearresteerd en opgesloten in de cellenbarak ken van Scheveningen. Van deze barakken uit werd hij Donderdag met een aantal andere gedetineerden naar het Armamen tarium aan de Korte Geer over gebracht. Zijn ontvluchting werd eerst Vrijdagmorgen ontdekt en het onderzoek naar de juiste toe dracht is nog in vollen gang. i opbrengst van eèn deel der bonnen uitmaakte, bontjassen, die aan „vriendinnen" cadeau waren ge daan, en andere dingen van waarde konden nog in beslag worden geno men. Aangenomen wordt, dat Mooyman bij .zijn ontsnap pingspoging hulp heeft gehad. Men heeft nl. alle deuren, die alleen van binnenuit geopend en gesloten kunnen worden, in goede conditie bevonden. Wel heeft men bij een der deuren splinters op den grond aangetroffen, die van het hout zijn los gesprongen bij een poging om het slot te forcee- ren. In het intern eeringskamp is men bezig <fe verdachten, die Mooyman waarschijnlijk bij zijn vlucht behulpzaam zijn geweest, te oncfervragen. Eenigen hiervan heeft men in aparte cellen opge sloten. Door de strenge vorst wa ren de grachten, die het gebouw omringen, geheel dichtgevroren, zoodat de weersomstandigheden 't Mooyman bij zijn vlucht wel erg gemakkelijk maakten. Deze week heeft men een groot aantal gedetineerden naar het Armamentarium overgebracht zonder de bewaking daar uit te breiden. Hierdoor werd deze overbelast. Bovendien had zij dezen eersten dag nog geen vol ledig overzicht over de zoo juist gearriveerde gedetineerden. Mooy man heeft van deze situatie listig gebruik weten te maken. Onmid dellijk zijn alle politie-instanties gealarmeerd. Dinsdag en Woensdag is het in den sector Semarang volko men rustig geweest. In den sec tor Tjiandoer werd eeh Neder landsehe patrouille op Neder- landsch gebied beschoten, waar- Ski een Nederlander werd ge dood. In den Noordelijken -.sec tor van Soerabaja vonden op Nederlandsch gebied verschil lende schermutselingen plaats, waarbij vier man werden gevan gen genomen en materiaal werd buitgemaakt. In de sectoren Ba tavia en Buitenzorg hadden en kele incidenten plaats, tenge volge waarvan een' Nederlander ernstig gewond werd. In den sector Padang werden Neder landsehe posten d'tfor republikei nen beschoten, waarbij TRI-le- den betrokken waren. Een van hen werd gevangen genomen. De bij Padang gevangen ge nomen TRl-soldaat behoorde tot de eerste „Benteno" (buffel)-di- visie. Deze verklaarde, dat hij met de opdracht „staakt het vu ren" bekend was, doch dat de Hizboellah (strijdorganisatie van de Masjoemi) niet bereid was mede te werken. SCHEEPSTIJDINGEN Radio IJmuiden meldt, dat het s.s. „Grenoble"op een mijn is geloopen, 85 graden, 2 mijl van boei MF 5. Het schip maakt wei nig water aan bakboord, de tank loopt geen direct gevaar. Verlenging inleverings termijn eieren Het tijdvak van 1 September 1946 tot 1 Januari 1947, waarin iedere pluimveehouder verplicht is alle leverbare eieren, welke hij van zijn kippen en/of een den raapt (behalve die, welke gebruikt worden in het gezin van den pluimveehouder), in te leveren bij een verzamelaar, is verlengd tot 1 Maart 1947. KORTE KUNST-KRONIEK Eduard Flipse, de dirigent van ihet Rotterdamsch Sted. Orkest, is weer hersteld. Alvorens aan het werk te gaan, zal hij eerst naar Zwitserland' vertrekken. Uit Tsjecho-Slowakfje is de twee de groote concertvleugel geïm porteerd. Annie Woud, die nog ïéteeds in Zuid-Afrika concerteert, heeft eenige concerten gegeven, waarvan de opbrengst, f 2000. door de zangeres aan het Ned. Roode Kruis werd afgestaan. Te Antwerpen is in het Stedelijk Kunstsalon een tentoonstelling geopend van Vlaamsche en Ned. ^boekwerken. Minister Gielen was bij de opening aanwezig. Ver scheidene buitenlandsche solisten geven concerten in ons land. Zoo treedt de Tsjechische cellist Fran, tisek Smetana op in Den Haag op 28 Febr., de Poolsche pianist Smeterlin komt daar op 2 Maart, de Amerikaansche violist Arnold Eidus debuteert op 3 Maart Sartre's tooneelstuk „Huis Clos" trok in New York stampvolle zalen. De Duitsche dichter en schrijver Thomas Mann is weer eeredoctor van Bonn. Walter Gieseking mag voor de Amerika nen weer optreden; de pianist is gezuiverd! In Bielefeld (D.) wordt een groote boekententoon stelling gehouden, waarop ook inzendingen uit het buitenland, o.a. uit Nederland. Bielefeld ont wikkelt zich tot een der grootste Duitsche grafische centra. Op Soestidijk kwam or QMi Omriymq bij..!.'! M Episcopaat wtmhuwcte teijenM Connumsim Brabant vLacdiz uübundLq zyn.„zotCauwal'7 Mj^oteckikk kaeq. eindelijk net hdógnodiqe. Duüeloord zijn opqehctóeaL.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3