Nieuw Omvangrijke nazistische organisatie in Duitschland ontdekt ACTIVITEIT IN DE K.V.P. Zeelieden als passagiers De komende onafhankelijkheid van Voor-lndië Concertgebouworkest speelde Zondag weer in eigen huis Voor Alkmaar en omgeving Nieuwe oorlog tegen de Sovjets - een der doelstellingen Vooraanstaande leiders in arrest Politieke delinquenten in de mijnen? Goseling-Verschuur-Herstelfonds Twee vliegtuigen neergestort IJs drijft in de Noordzee HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maagd; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al!e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig - (Vondel) MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11160 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 (redl), K 2200. HOORN: Draaf singe: 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Duizenden Britsehe en Ame-' rikaansche beambten van den Inlichtingendienst hebben Za terdagnacht de leiders van een geheime nazistische orga nisatie onverwacht overval len. Een der doelstellingen van deze organisatie was „de landen van Europa aan te voeren tegen de Sowjet- Unie". De organisatie zou in alle be zettingszones van Duitschland ver spreid! zijn en gedreigd hebben „een vernietigend nieuw wapen" tegen de geallieerden te gebrui ken, indien deze zouden weigeren haar eischen in te willigen. Een leider van den Britschen Inlichtingendienst te Herford heeft verklaard, dat deze actie de grootste is, die sedert de bezet ting van Duitschland is onderno men en nog voortgezet wordt. Naar verluidt zijn honderden be trokken bij de organisatie, die onder k/ ling staat van voorma lige leden van de SS. De leiders zouden het herstel van het tota litaire- regiem in 'Duitschland voorbereiden. Het „vernietigende nieuwe wapen", waarmede ge dreigd werd, zou verband houden met de bacteriologische oorlog voering. Vele vooraanstaande leiders, o.a. Hans Georg Eidmann, gewe zen functionaris bij de bacterio logische afdeeling van het opper bevel der Wehrmacht, zijn gear resteerd. De eischen der organi satie zouden de volgende zijn: 1) Herstel van de Duitsche militaire macht; 2) Vrijlating van Duitsche mi litairen uit interneeringskampen; 3) Onmiddellijke vorming van een centrale Duitsche regeering op totalitaire leest geschoeid. Voorts werd nog geëischt: on middellijke beëindiging van de ontmanteling van oorlogsindus. trieën voor herstelbetalingen, het stopzetten van den steenkooluit- voer, herroeping van de sociali satie der voornaamste industrieën en de onmiddellijke restitutie van Silezië en Oost-Pruisen. Voorts zijn nog de volgende personen gearresteerd: dr. Rolf Wilkenning, een SS-officier en vooraanstaand lid van den Duit- schen Inlichtingendienst. Hij was de oprichter van de Kölner Kreis, een organisatie van voor den 6or- log, die zich toelegde op penetra ties in Nederland en Bel gië en het aanknoopen van be trekkingen met de Belgische re- xisten van Leon Degrelle; bri gade-commandant der SS Schim- mijlphing, een van Hitler's jeugd leiders in Polen; kolonel Kling, voormalig commandant van de SS in het gebied van Kassei en Hesse, later bevelhebber van het tweede SS-pantserregiment; ge nera al-majoor der SS Eilersich is een der voornaamste leiders, die door de Amerikanen te Fulda werd gearresteerd; zijn vrouw werd door de Britten in Hamburg opgepakt. De razzia werd in, nauwe sa menwerking met de Amerikanen, uitgevoerd. De Russen en Fran- schen werden van de plannen op de hoogte gesleld, opdat zij een dergelijke actie ook in hun, zönes zouden kunnen ondernemen. Naar aanleiding van deze actie zeide de Britsehe zegsman: „Naar mate de uitwerking van de milL taire nederlaag minder wordt, den Duitschers meer vrijheid verleend en de sterkte van de bezeltings- strijdkrachten gereduceerd wordt, moet steeds meer gelet worden op revolutionnaire bewegingen in welken vorm ook. Dit is de taak van den Inlichtingendienst van de bestuurscommissie en verklaart, waarom het noodzakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst te handhaven. Zoo lang zulk een corps bestaat, ben ik vol vertrou wen, dat wij in staat zullen zijn revolutionnaire organisaties te ontdekken en onschadelijk te maken, voordat zij gevaarlijk kunnen worden". Radio Hamburg maakt bekend, dat nog tien namen van arres tanten gepubliceerd zijn. Het be treft acht SA. of SS-officieren, een jeugdleider en een majoor uit het leger. HET ACHTSTE LEERJAAR Bij het ministerie van onderwijs zijn in voorbereiding maatregelen, om te komen tot betere naleving van de leerverplichting. Het schoolverzuim heeft verontrusten de vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door stren gere strafbepalingen een einde te maken. Tevens ligt het in het voornemen te bevorderen, da' het achtste leerjaar mede in verband met het tekort aan onderwijzers voor eenige jaren facultatief te stellen. Naar wij vernemen heeft de mi nister van justitie in gezelschap van eenige hooge ambtenaren van zijn ministerie een bezoek ge bracht aan de mijnstreek. Bij die gelegenheid heeft hij met den president-directeur van het mijn bedrijf en de vakorganisaties van arbeiders overleg gepleegd om trent een ruimere tewerkstelling vair politieke delinquenten in de mijnen. Voorts heeft hij een twee tal kampen bezocht, waarin deze politieke delinquenten zijn onder gebracht. Op dit oogenblik zijn on geveer 2560 politieke delinquenten in de mijnen werkzaam, getracht zal worden in het belang van de kolenvoorziening in Nederland dit getal hooger op te voeren. Honderd vier en dertig duizend Op last van de politie is het maximum aantal toeschouwers bij de match Groot-Brittannïé— Continent op 10 Mei in Hamp den Park te Glasgow vastgesteld op 134.000. De organisatoren hadden gerekend op 140.000, ter wijl het bekend is dat het ter rein desgewenscht maximaal bijna 150.000 toeschouwers kan bergen. l-VE KATHOLIEKE VOLKS- PARTIJ is doende, op elk terrein groote activiteit te ont wikkelen. Op 28 en 29 Maart wordt een vergadering van den Partijraad gehouden, waarin o.a. aan de orde komt de her ziening van het Algemeen Re glement der Party en het ont werp van twee Bijzondere Re glementen, n.l. het reglement op de afdeelingen en het regle ment op de jongerenorganisatie in de K. V. P. Vermoedelijk zal voorts wel te verwachten zpn, dat Prof. Mr. C. P. M. Romme, inmiddels van zijn In dische reis teruggekeerd, over de actueele problemen betref fende het Indische vraagstuk een en ander in het midden zal brengen! Maar ook in andere opzichten is de Partij actief; zoo wordt van de zijde der leiding de stichting van jongerenafdeelingen sterk bevor derd. Aan scholing en voorlichting wordt gedaan wat mogelijk is: reeds zijn verschillende brochures verschenen, o.a. over de staats inrichting, over de Gezinspolitiek en nu pas weer over de dreiging van een oud probleem: de werk loosheid. Van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat overi gens geheel zelfstandig werkt is pas uitgekomen een verhandeling over het Nationaal Welvaartsplan. Voorts staat een brochure over het Indische vraagstuk op stapel. Men begrijpt, dat déze en ande re actie van een groote partij als de K. V. P. geld kost en men her innert zich wellicht niet eiken dag dat de bezittingen van de oude Ka tholieke Partij, die in de honderd duizend liepen, dank zij de actie van Ruys z.g. voor het dr. Schaep- manfonds, door de bezetters zijn geroofd. De financiën van de Partij ondergaan thans een sanee ring. De Partij-penningmeester Ongeveer 1000 Nederlandsche zeelieden zijn met het m.s. „Ta- bïnta" uit Rotterdam naar Amerika vertrokken, om de door Nederland aangekochte schepen te bemannen. De „Tabinta" kiest het ruime sop. (N.F.B. P.) pakt dat flink aan, en van de ver schillende organen der Partij, van de afdeelingen op de eerste plaats wordt nu verwacht, dat zij om te beginnen haar eenvoudigen. orga nisatieplicht, van voldoende en op tijd de contributie te betalen, vol brengen. De omstandigheid, dat in Mei a.s. herdacht wordt,- hoe Dr. Schaep- man vijftig jaar geleden dén grond slag legde voor de politieke orga nisatie der Katholieken in Neder land, wordt door de Partij aange grepen, om een fonds te stichten, waarvan men spoedig nader zal hooren. Het' moet een Goseling- Verschuur-herstelfonds worden, als een gedachtenis aan de beide lei ders der Partij, die in Duitsche ge vangenschap omkwamen. Men hoopt met aller medewerking dit fonds bijeen te hebben als in de Meimaand een groot congres van de K. V. P. wordt georganiseerd, om het gouden feest te herdenken. Zeer binnenkort zal op de mede werking der afdeelingen vooral, een beroep worden gedaan; moge dat beroep een bodem tot offer vaardige medewerking bereid vin den. Een Fransche Dakota is in de Amerikaansche zone v. Duitsch land 15 kilometer vanaf het vliegveld Rijn-Main neerge stort. De bemanning, bestaande uit vier personen, is omgeko men. Het vliegtuig verongelukte in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en was op weg van Orleans naar Ansbach. Het toestel had contact met het vliegveld Rijn-Main en rappor teerde, dat het nog voor 15 mi nuten brandstof aan boord had. Daarna werd de radioverbinding verbroken. Een Amerikaansch vliegtuig, dat ongeveer duizend kilometer had afgelegd, is nabij de grens vart' Mexico te pletter gevlogen. Tien van de twaalf inzittenden werden gedood. De twee ande ren werden gewond. HET COMMUNISME Een bedreiging voor alle volkeren De Portugeesche kardinaal patriarch, Dom Manuel Derejei- la, heeft* zich Zaterdagavond in een radiorede fel tegen het cc/m- munisme gekeerd. De kardinaal zeide, dat chris tendom en communisme woor den gemeen hebben, doch over de beteekenis hiervan van meening verschillen. Als voor beeld noemde hij het woord „de mocratie" in welks naam '„het recht niet wordt eerbiedigd en den aartsbisschop van Zagreb tot gevangenisstraf werd ver oordeeld" en regieringen, die door vreemde mogendheden over volken zijn aangesteld, hun onderdanen tyranniseeren en het katholieke Spanje beschuldigen. De kardinaal noemde het com-' munisme een bedreiging voor alle volken. y Ruim 500 padvinders hebben Zaterdag naar paleis Soestdijk ge wandeld, om een felicitatieregister aan te bieden. Een deputatie overhandigt het felicitatieregister aan Prinses Beatrix, die in pad- vindstercostuum gekleed is. Prinses Irene en prinses Margriet kijken belangstellend toe. (Stevens P.) DR. BEEL BEZOEKT LIMBURG De minister-president, dr. L. J. M. Beel, bracht Vrijdag en Zater dag een bezoek aan Limburg. Hij arriveerde Vrijdagmorgen te Mook waar hij begroet werd door den commissaris der koningin in Limburg. Het gezelschap hield op het stadhuis in Venlo een bespre king met burgemeesters van Noord-Limburg: 's Middags be zocht dr. Beel Heerlen en Keifc- rade, waar, eveneens op het raad huis, besprekingen werden gehou den. Daarna had de minister een onderhoud met den direteur-gene- raal van de Limburtgsohe steenko lenmijnen, dr. ir. C. Groothoff, terwijl 's avonds te Maastricht op het gouvernement een bespreking gehouden werd met het college van Gedeputeerde Staten van Lim burg. Deze bespreking werd Za terdagmorgen voortgezet. Ter herinnering aan de geboor te van Prinses Marijke is aan 's Rijks Munt, te Utrecht een door de Haagsche beeldhouw ster G. J. W. Rueh ontworpen geboortepenning geslagen. De voorzijde van de penning. Britsehe hoofdkwartier naar het Midden-Oosten Volgens den militairen corres pondent van de „Yorkshire Post" zal lord Mountbatten, de nieuwe onderkoning van Voor- lndië, tot belangrqkste taak hebben het terugtrekken vap het Britsehe leger uit Voor- lndië en zal de militaire spil van het Britsehe ryk naar hei midden-oosten worden over geplaatst met de Kenya-kolo- nie waarschyniyk als hoofd kwartier. „Malakka, Honkong, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen zoodoende in een nieuwen strategischen driehoek komen te liggen," aldus de correspondent!. Of dit een vergoeding zal vormen voor het terugtrekken uit Voor- lndië, trekt hij in twijfel. Verder schrijft deze correspondent nog, dat het nieuwe Voor-Indische le ger helaas in opleiding of uitrus ting niet paraat is om de verant woordelijkheid over den toestand in het binnenland en aan de gren zen over te nemen en dat veld maarschalk Claude Auchinleck met zijn staf misschien aan zal blijven om in de overgangsperiode te helpen. Volgens een correspondent van de „Times" te Dehli heeft het po litiek tooneel in Voor-lndië een welhaast wonderbaarlijke veran dering ondergaan tengevolge van de verklaring van den Britschen minister-president Attlee in het Lagerhuis, waarin een vasten da tum werd genoemd voor de over dracht van de macht aan de Voor- Indische regeering. „Hoewel ten gevolge van deze verklaring een VIJF JAREN ZEE-OORLOG hebben den Nederlandschen koop vaardij enorme schade berokkend. Duitsche duikbooten en vliegtuigen brachten vele schepen tot zinken, veroorzaakten een onherstelbaar verlies aan menschenlevens en verminderden onze handelsvloot met anderhalf millioen ton. Wel zeer zwaar was de tol die moest worden betaald als bijdrage tot de algeheele overwinning op den gemeenschappelijken vijand der vereenigde volkeren. Maar vanuit Rotterdam, dat zelf nog de litteekens draagt van de wonden, die de overweldiger haar toebracht, ver trokken Zaterdagmiddag 1000 Nederlandsche zeelieden naar New York, om de schepen te gaan bemannen welke door aan koop uit de surplustonnage der Amerikaansche handelsvloot in bezit van onze regeering zijn overgegaan en toegewezen werden aan diverse scheepvaartmaatschappijen. Met recht mag hier worden gesproken van een historische gebeurtenis, vérstrekkend in haar gevolgen voor onze economische herleving. te San Francisco omgebouwd voor troepentransport, waarna het o.m. werd ingezet bij de in vasies van Noord-Afrika en Si cilië. Belangrijke ajankoop voor de Nederl. koopvaardij Reeds om tien uur stroomden Zaterdagmorgen honderden zee lieden de groote loods van de Rotterdamsche Lloyd binnen, om te voldoen aan de vereischte douane-formaliteiten. Kapiteins, stuurlieden, machinisten en ma trozen vormden met hun bagage een lange rij, geïnspecteerd door de controle-ambtenaren. Talrij ke familieleden zagen belang stellend toe of warmden zich bij de kachel, die de loods slechts matig kon verwarmen. Om half drie waren alle zeelieden de controle gepasseerd, waarna zij aan boord gingen ,van de Tabin ta, het troepentransportschip van de Mij. Nederland, dat hen naar de'overzijde van den oce aan moest brengen, ij De Tabinta heeft In den oor log voor heel wat Aiinder vre delievende doeleinden dienst gedaan. In 1942 werd het schip Onze regeering heeft in Ame rika tot nu toe 50 Liberty- en Victoryschepen aangekocht, die allen in de jaren 1943 tot 1945 werden gebouwd. In December van het vorig jaar werd het eer ste gedeelte dezer schepen naar Nederland gebracht, waartoe de bemanningen met de Weltevre den op den zevenden van die maand van Holland waren uit gevaren. Het transport zeelie den met de Tabinta is echter veel grooter. Dertig schepen met een totalen inhoud van meer dan 200.000 br. reg. ton liggen gereed in New York, Boston en andere Amqrikaansche haven steden, wachtend op het moment dat onze mannen van de koop vaardij als vertegenwoordigers van de nieuwe eigenaren aan boord zullen gaan. Practisch alle scheepvaartmaatschappijen ko men voor e^n toewijzing in aan merking; slechts drie schepen zijn door de Staat der Neder landen zelf overgenomen voor troepenvervoer. Door aankoop van deze groote vrachtschepen wordt onze door den oorlog zoo zwaar gehavende handelsvloot belangrijk hersteld. Reeds is onze koopvaardij op 80 pet. der vooroorlogsche tonnage gebracht en binnenkort zal zij tot 85 pet. zijn gestegen. Zonder tusschenhavens aan te doen vaart de Tabinta de 3400 mijl naar New-York, dat binnen 8 dagen zal worden bereikt. En dan? Tweehonderdduizend ton scheepstonnage zal aan onze handelsvloot zijn toegevoegd, de ruimen zullen worden gevuld, de schepen zullen uitvaren over de zeeën om voedsel en materiaal naar alle landen der wereld te vervoeren. Voor de koopvaardij officieren heeft de aankoop nog een aparte bekoring, want zij beteekent een stijging der promotiekansen! En dat is voor den zeeman een groote stimulans bij 't volbren gen van zijn dikwijls zoo moei lijke taak. De reis naar Amerika zal op de Tabinta zoo aangenaam mo gelijk worden gemaakt. Op ini tiatief van het Directoraat-Ge neraal v. d. Scheepvaart worden aan boord films gedraaid, lezin gen gehouden en spelen georga niseerd, zoodat de opvarenden van een prettigen overtocht ver zekerd zijn. Om drie uur loeide de stoom fluit van de Tabinta voor de derde en laatste maal. Filmope rateurs van Polygoon draafden op de kade heen en weer om het vertrek te vereeuwigen. Ter- nieuwe geest van vriendschap je gens <ié Engelschen in kringen die gewoonlijk achterdochtig ge stemd waren over de Britsehe be doelingen, en een gevoel van op luchting kan worden waargeno men bij hen, die tegenover de meerderheid hun vertrouwen in de oprechtheid der Engelschen hebben uitgesproken, kan niet worden ontkend dat de practische geschilpunten, waarover de partijen in Voor-lndië verdeeld zijn. on opgelost blijven." De correspondent van de „Ti mes" verwacht in de komende dagen belangrijke ontwikkelingen in de richting van een toenadering tusschen de Congrespartij en de Britsehe Labourregeering. Luchtpost voor Zd-Afrika Op 1 Maart a.s. zal de 'K.L.M. wederom een speciale vlucht AmsterdamJohannesburg uit voeren. De aankomst aldaar is bepaald op 3 Maart. Met deze vlucht kan luchtpostcorrespon dentie worden medegegeven voor de Unie van Zuid-West- Afrika. Volgens een verslaggever van de „Sunday Dispatch" is de pas sage van North Foreland (in het N.O. van het graafschap Kent) naar Vlissingen tengevolge van drijfijs gesloten. Alle schepen zijn hiervan per radio op de hoogte gesteld. Tusschen de Theems en Nederland is thans nog slechts één passage open voor scheepvaartverkeer. Zaterdag werd gemeld, dat op de Noordzee voor de Walcher- sche kust een ijsberg drijft. Het gevaarte, dat eenige scheeps lengten lang is, is vanuit Dom burg duidelijk waar te nemen. Het ontstaan van ijsbergen in open zee is op onze hoogte een zeldzaam verschijnsel. Internationale Bedevaarten naar Lourdes In den loop van dit jaar wor den meer dan honderd bede vaarten naar Lourdes verwacht. Onder deze zijn wel <fe voor naamste die in Mei uit de diocesen Namen en Doornik, in Juni uit het Diocees Lyon en in Juli uit de Fransche hoofdstad. Voorts wordt in de maand Augustus de Nationale Bedevaart verwacht, evenals die van de gedeporteer den. Ten slotte zullen talrijke Britsehe pelgrims, de Belgische krijgsgevangenen en de deelne mers aan de Nationale Portugee. sche Bedevaaart het pelgrimsoord bezoeken. Hoe het in Engeland was KhA EEN GRANDIOZE triemf- tocht door Engeland en Schot and. een triomftocht grooter dan de vorige door de uiterst moeilijke omstandigheden waaronder gewerkt moest worden, heeft het Concert gebouworkest Zondagmiddagweer het eigen podium betreden en speel de weer op eigen bodem en in eigen huis. Zaterdagmorgen zetten de musici voet aan wal daarmee een veelbe wogen en avontuurlijke tournée- periode afsluitend, die zij niet licht zullen vergeten. In de pauze hadden wij een ge sprek met een der leden van het orkest. Hoe heeft U het gehad in Engeland, vroegen wij dezen cellist. Koud, ontzettend koud, wij rolden van dé eene kou in de andere. Alles was onverwarmd, concertzalen, ho tels, restaurants. Speelde U wel eens in overjas of iets dergelijks? Neen, dat niet, maar het is vanmid dag weer voor het eerst dat ik warme handen heb bij het spelen. Is het publiek in Engeland enthou siaster dan hier in Holland? O ja, veel enthousiaster. Wij zijn hier in Holland wel wat verwend. In Enge land hebben ze een orkest als het onze nog niet gehoord en wij zijn ongetwijfeld beter dan de daar be staande. Dit eerlijke, spontane ant woord deed ons goed en het bleek ook wel uit het dezen middag gebo- dene. Het was een geheel Fransch, nogal licht verteerbaar programma, want wij kunnen Hendrik An- driessen en Léon Orthel gerust tot de Fransch georiënteerde componis ten rekenen. Van de eerste hoorden wij Capriccio, een wejk met prach tige kleureffecten. Henry Merckel, een violist van de klasse Heyfetz, Menuhin, speelde met Fransdhe vu righeid en weldadig rijke toonvor- ming, afgewisseld met de zuiverste flageolettonen, het Vioolconcert in b kl. van den melodieusen Saint wijl duizend mannen, juichend en wuivend aan de verschansing stonden, werden de trossen los gegooid en voer het schip lang zaam door de met ijs bedekte Schiehaven in de richting van de Noordzee. Een niéuw hoofd stuk werd toegevoegd aan de roemvolle geschiedenis van onze koopvaardij. J. T. Saëns, voor welke prestatie de solist tot driemaal toe werd teruggeroe pen. De noviteit van dezen middag was de Derde Symphonie van Léon Orthel, die gespeeld werd na de droomerige „Prélude a 1' après midi d' un Faune" van Debussy. Deze symphonie van Orthel ont stond in 1943. Het imposante werk doet niet ultra-modern aan, en be treedt geen nieuwe paden. Geschre ven met een gezonde muzikaliteit waarbij de componist veel gebruik maakt van orgelpunten, bezit het enkele marquante thema's en hoog tepunten van sterke geladen span ning. In hef nogal langademige laatste deel is het marschthema, la ter dooreengewerkt met alle overige thema's van een geweldige sug gestieve kracht. Het deel eindigt met het slot van het voorspel. Edu- ard van Beinum en het orkest ga ven een volmaakte vertolking van dit werk evenals van de vorige, en van Beinum verzocht den componist Léon Orthel op het podium te ver schijnen, hoewel het applaus van de zeer vele toehoorders niet direct aanmoedigend klonk. Holland heeft veel verloren maar het Hollandsch Concertgebouwor kest staat vooraan in de rij van we reldvermaarde ensembles. S. V. HET VATICAAN EN INDONESIË Gedurende de Japansche be zetting van Indonesië hebben de apostolisch-vicarissen en prefecten de verbinding met het Vaticaan kunnen onder houden, terwijl zulks thgns geschiedt door bemiddeling van den apostolisch vicaris in Australië. Aldus verklaarde de aposto lisch vicaris van Semarang, Mgr. Albertus Soecija-Pranata tijdens een persconferentie. Sprekende over de republiek Indonesië zei de de bisschop, de eerste Ja- vaansche, die in 1940 als zooda nig, benoemd werd, dat men be ginnen moest met het nemen van een aantal maatregelen, die Indonesië tot egn vrij. gelukkig en onafhankelijk land moeten maken, waarin alle bestaande stroomingen hun aandeel moe ten nemen met* gelijke rechten en met eerbiediging van die van elkander.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1