Katholieke werkgevers houden een belangrijk congres T HM Voornaamste problemen over Oostenrijk moeten in Moskou worden opgelost RAZZIA'S IN DUITSCHLAND DUREN NOG VOORT Republikeinen tegen uitvoer verbod van Indische producten STRENGE VORST vooral gedurende den nacht De veniïogensheffing-ineens nadeelig voor het bedrijfsleven r\E KATHOLIEKE WERKGEVERS waren gisteren in congres bijeen té Den Haag, waar zeer belang rijke vraagstukken werden behandeld. In aanwezig heid van vele autoriteiten alsmede van leden der K.V. P.-fracties van de Eerste en Tweede Kamer, sprak de algemeene secretaris der vereeniging Drs. A. H. M. Albregts over de vermogensheffing-ineens terwijl Dr. H. M. Hirschfeld uitvoerig de aspecten naging van het „economisch probleem Duitschland" Onze buurman Duitschland T.R.I. VALT AAN BIJ MEDAN Gesneuveld in Indonesië De blokkade te Cheribon Weinig overeenstemming te Londen y- Omvang der Oosten rijksche luchtmacht Treinramp in Japan Vastgevroren in „Klein Amerika" Weer slechte verbinding met Urk D.e voorzitter van de vereehi- ging, mr. dr. L. F. H. Ragout, wees er op, dat bij de behandeling van het wetsontwerp vérstrek kende factoren zijn gemoeid. Voor herstel en wederopbouw van onze nationale economie zijn twee be langrijke onderdeelen nood'ig: ar beid en technische uitrusting, welke ten nauwste met het ont werp samenhangen. Sprekerrfwas van meening, dat velen niet - de sociaal-gevaarlijke aspecten van het ontwerp vermogensheffing- ineens voor oogen houden. De ge volgen van dit ontwerp mag men niet onderschatten, aangezien het ondernemin.gs-initiatief na aan. vaarding van het ontwerp in het gedrang komt. Vervolgens was het woord aan den algeimeen secretaris der ver eeniging Drs. A. H. M. Albregts. Spreker begon zijn uiteenzet ting met er op te wijzen, dat de algemeene bereidwilligheid, of fers te brengen, na de bevrijding veel grooter was, dan op het oogen'blik. Met het ontwerp-Vermogens- heffing ineens immers zijn middelen gemoeid, die het be drijfsleven hard noodig heeft. Bij aanvaarding van het ont werp zal een groote krapheid aan geldmiddelen ontstaan. Volgens spreker beteekent- vermogensheffing niet alleen uitputting der reserves, maar tevens aantasting van de li quiditeit van het bedrijf. In het verleden zijn er vele ondernemers geweest, die steeds angstvallig er voor waakten geen bankcrediet te moeten aanvaarden In de toekomst zal dit anders worden. Tal van ondernemers zullen genoodzaakt zijn bij ban ken en financieel© instellingen credieten aan te vragen. Andere ondernemers 'daarenltegen krim pen liever hun bedrijf in, dan bankcredieten op te nemen, mede als gevolg van de overweging, dat bankcredieten niet toereikend zullen zijn, om de, door de ver- mogeflsheffing ineens gerezen moeilijkheden te boven te komen- Spreker was van meening, dat de gevolgen en de moeilijkheden verbonden aan dit ontwerp, groo ter zijn dan thans door de over heid wordt geschat en berekend. Spreker kwam tot de conclusie, dat het beter ware, de vermo gensheffing achterwege te laten. De Vermogensaanwas-belastinig zal reeds een zeer ingrijpenden invloed op het bedrijfsleven uit oefenen. 1 Naarmate het bedrijfsleven zich in de naaste toekomst weer kafi ontplooien, zal de welvaart in ons land toenemen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen tot verlaging van dien staatsschuld. Gcdachtenwisseling. Na de inleiding van Drs. Al bregts werd door verschillende aanwezigen op dit onderwerp na der ingegaan. Van meer dan eeh zijde werd er tegen gewaar schuwd, dat men er in Nederland voor moet waken, dat niet de be zittende klasse, welke tusschen de klasse van groot-industrieel en arbeider ligt, moet wegvallen. Tot welke gevolgen dit kan leiden heeft de periode na den eersten wereldoorlog in Duitschland ge leerd. Van andere zijde wejd er op gewezen, dat het niet kunnen krijgen van Amerikaaansche lee ningen gedurende het vorige jaar, mede verband zou houden met de aangekondigde heffingen. Heffin gen, waar zoowel Amerika als ook Engeland huiverig tegenover staan Dr. Hirschfeld betoogde dat door den afgeloopen oorlog met één slag een einde is gekomen aan het economisch ver^ keer tusschen Duitschland 'en Nederland. Met nadruk wees spreker er op, dat, al krijgen wij straks de grootst mogelijke mede werking van de zijde der Ge allieerden, dan zal er toch geen sprake meer zijn van een herstel van het handels verkeer in zijn ouden/ om vang. Toch meende spreker, dat er nog factoren zijn, die nipt uitge schakeld kunnen worden. Duitsch land is onze buurman, en wij be schikken nog steeds ever de mon. ding van den Rijn. De handels verhoudingen tusschen de twee landen zullen evenwel geheel op nieuw moeten worden opge bouwd. Voor de Nederlandsche econo mie ziet de heer Hirschfeld in de toekomst belangrijke perspectie ven, wanneer, overeenkomstig het memorandum van de Nederland sche Regeering van November 1946, de steenkolenbasis van ons land wordt vergroot. Indien de gevraagde mijnconcessies aan ons land worden gegeven, dan kun nen pen aantal kolenmijnen bin nen de Nederlandsche economi sche sfeer worden gebracht. De gevraagde mijnen produceeren 10 millioen ton steenkolen per jaar. De verwezenlijking van de ge s-telde Nederlandsche verlangens acht dr. Hirschfeld het uitgangs punt van een verdere toekomstige ontplooiing van onze industrie. Wij kunnen niet wachten op het herstel van Duitschland. Ook willen wij niet langer afhankelijk zijn van bepaalde Duitsche in dustrieën. Na de verschillende punten van het memorandum der Nederland sche Regeering van Januari jl. te hebben besproken, belichtte de heer Hirschfeld, nog enkele toe komstige problemen.. Spreker achtte het voor West-Europa in hooge mate ongewensdht, dat Duitschland straks een groot con current wordt voor bepaalde ver- bruiksgoederen, zooals textiel, schoeisel, keramiek e.d. Wel be pleitte de heer' Hirschfeld het herstel van een zekeren welstand in Duitschland, aangezien dit on misbaar voor geheel Europa is. Een oplossing van het politieke vraagstuk in Duitschland ziet de heer Hirschfeld uitsluitend in een langdurige Geallieerde bezetting. Er moet een geheel nieuwe gene ratie in Duitschland opgroeien. Een generatie welke eens en voor goed met aggressieve gedachten heeft gebroken. leiders van de geheime organisatie in arrest De Britsche en Amerikaansche ririlictytingendienst in Duitsch land heeft de razzia's op leden van de geheime nazi-organi satie voortgezet. Honderden samenzweerders zijn reeds ge arresteerd. Velg oorlogsmis dadigers, die tot dusver aan interneering zijn ontkomen, maken deel uit van de orga nisatie, die vertakkingen door geheel Duitschland heeft. De Britsche chef van den mi litairen inlichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tusschen het opsporen van Martin Bormann, den ver misten plaatsvervanger van Hit- Ier, ert de razzia's, die thans worden gehouden. Hij was per soonlijk van meening, dat Bor mann niet meer in leven was. De grootste razzia's vonden plaats in d^ Britsche zone. In de* Amerikaansche zone zijn in to taal 30 personen gearresteerd. De razzia's hebben, ondanks de door sneeuwval moeilijk be gaanbare wegen, een gunstig verloop. Het juiste aantal der arrestanten wordt nog geheim gehouden. Officieel is vernomen, dat de klopjacht op leiders van een geheime nazi-organisatie, die in den nacht van Zaterdag op Zondag werd' ingezet, „bui tengewoon is geslaagd". Meer dan 8Q pet. van de lei ders der organisatie is tot dus verre gearresteerd, aldus een hooge functionaris van den Brit- schen inlichingendienst. De ac tie duurt nog voort en men koestert de hoop, dat de overige leiders eveneens gevat zullen worden. De Britsche functiona ris voegde eraan toe, dat de or ganisatie zeer krachtig was en nog dit jaar den geallieerden eischen gesteld zou hebben. Te Londen is bevestigd, dat de Britsche autoriteiten reeds sinds den zomer van het vorige jaar de illegale nazi-organisatie heb ben geschaduwd. Welingelichte kringen voegén hieraan toe, dat de Britsche regeering echter eerst een maand geleden de ac tiviteit van deze nazi's serieus begon te nemen. De Nederlandsche militaire Woordvoerder maakte Vrijdag middag laat bekend, dat Vrijdag 14 Februari en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Neder landsche posten te Medan een grooten aanval van de T.R.I. en de Lasjkar ra'jat te verduren hebben gehad. Zaterdagmorgen ving een groot opgezette aan val aan tegen een Nederlandsche post in den Zuidelijken sector. Deze aanval werd afgeslagen met gevoelige verliezen voor de aanvallers. In den middag van 15 Februari werd een groote aanval ingezet tegen de Neder landsche stellingen in den Wes telijken sector. Dienzelfden nacht werd opnieuw een aanval gedaan, waarbij infiltreerende benden een treffen met Neder landsche troepen vermeden, doch waarbij in een kampong eenige Indonesiërs op afgrijse lijke wijze werden afgeslacht, terwijl veertig personen door de aanvallers werden gekidnapt. Een groot aantal vrouwen en kinderen week tijdig uit naar Nederlandsch gebied. Aan Ne derlandsche zijde werd een man gewond. De tegenpartij verloor vijf dooden. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend. «Jat in de af geloopen weken de navolgende -verliezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen een lid van dé Koninklijke Mari ne; zes léden van de Koninklijke Landmacht en 3 leden van het Kon. Ned. Ind. Leger. Bovendien is thans definitieve bevestiging verkregen, dat de vier inzittenden van de Michel-bom- menwerper, die op 2 Juli 1946 een noodlanding bij Pakenbaroe moest maken, tengevolge vap ex tremistisch mitrailleurvuur zijn ge sneuveld. De republikeinsche minister van welvaart, dr. Gani. heeft verklaard, dat de verordening om import en export, welke door de Ned.-Indische regee ring onlangs is uitgevaardigd, „in strqd is met den geest van Linggadjati en in strijd ook met de bestandsbepalingen. Was de overeenkomst van Linggadjati reeds geteekend", al dus dr. Gani, „dan zouden deze moeilijkheden zich niet voordoen; dan hadden wij een reëele basis gehad waarop belangrijke zaken als de onderhavige zouden kun nen worden behandeld". Naar de meening van dr. Gani had de aangelegenheid betreffen de de import- en exportregelingen in gemeen overleg geregeld dienen te worden. „Nu is er", zei hij, „sprake van eenzijdige oplegging yan verplichtingen door de Ned. Indische regeering. Men mag dan ook van ons niet anders verwachten dan dat wij weigeren deze verordening te steunen- De de facto erkende Republikeinsche regeering kan immers geen lieensies gaan aanvragen bjj een andere re geering voor in. en uitvoer van en naar eigen gebied." Een tweede probleem achtte dr. Gani het verbod en den uitvoer van ondernemingsgoederen. Men moet daarbij, naar zijn meening een onderscheid maken tusschen dte ondernemingsgoederen, die reeds in goedangs waren opgesta peld voor de invasie der Japan ners en die, welke na het vertrek der Hollanders zijn geproduceerd. Bovendien res te eren niet veel voorraden, aangezien een deel door de Nederlanders bij den in val der Japanneezen werd ver nield, een deel tijdens de Japan- sche bezetting verloren ging én tenslotte een deel in de verwar ring der eerste maanden na de capitulatie werd gestoen. „De goederen, welke wij thans willen uitvoeren zijn slechts voor een klein gedeelte afkomsig van Prof. Romme (links) vermaakt zich tijdens de Carnavalsviering te Batavia ter gelegenheid van het bezoek van prins Carnaval, die per Skymaster uit het moederland arriveerde. (Anefo P.) Ook in Curacao werd de geboorte van Prinses Marijke met groote geestdrift gevierd, 's Middags werden groote volksfeesten georganiseerd, waarvan deze foto een moment geeft. (Anefo P.) De plaatsvervangers voor Oos tenrijk hebben gisteren de eco nomische clausules van 't Oos- tenrijksche vredesverdrag vlie-/ gensvlug behandeld. Daar ge bleken is, dat zij de meeste moeilijkheden opleverden, wer den zij snel terzijde gelegd. Er bestaat bijna hoegenaamd geen overeenstemming .tusschen de afgevaardigden over deze kwes ties, die naar de conferentie van Moskou zullen worden verwe zen. Vandaag hopen de plaatsvervan gers voor Oostenrijk hun laatste bij eenkomst te houden, tijdens .welke zij hun rapport vpór den raad. der vier ministers formeel kunnen goed keuren. Zooals men reeds verwachtte bleek een definitie van Duitsche activa in Oostenrijk en de compen satie, die Oostenrijk voor eigendom men der V. N. moet geven, de grootste struikelblokken te zijn. Drie ontwerpen inzake de Duitsche activa zullen naar Moskou gezon den worden. Tijdens een kort dis puut beschuldigde Goesef de Brit sche plaatsvervanger, dat deze zijn standpunt niet baseerde op de over eenkomst van Potsdam en op de ge dragslijn die voor de Finscne en Balkanlanden werd gevolgd. Lord Hood (Groot-Brittannië) betoogde, dat het Britsdhe ontwerp wel dege lijk op de overeenikomst van Pots dam gebaseerd was. Generaal Mark Clarke (V.S.) gaf te kennen, dat de cmeenigheid een gevolg was van de verschillende interpretaties van de overeenkomst van Potsdam. Volgens generaal Clarke had het Sovjet- Russische militaire bestuur in Oos tenrijk in de afgeloopen 18 maan den de overeenkomst van Potsdam velé malen verkeerd uitgelegd De kwestie van de algemeen economische verhoudingen, eigendomsrechten, belangen van minderheden en de scheepvaart op den Donau, waarover even eens geen overeenstemming werd bereikt, zullen door de. vier ministers moeten worden behandeld. Het eenige punt,1 waarover men het eens werd, betrof de definitie voor burgers der V.N., die aan spraak kunnen maken op schade vergoeding, n.l. allen, die op 8 Mei 1945 de nationaliteit van een der vereenigde naties hadden. Het laatste onderwerp, dat giste ren besproken werd het Ameri kaansche voorstei inzake verplaatste personen in Oostenrijk werd snel afgehandeld. Generaal Clarke trok bet in, maar zeide een ander aan de conferentie van Moskou te zullen voorleggen. De militaire commissie van de plaatsvervangers heeft opdracht ge kregen de Oostenrijksche delegatie te interpelleeren, of een staand le ger van 50.000 man, waaronder be grepen grenswachten en gendarme rie, voldoende zal zijn, of dat 55.000 man vereischt zijn. Hiermede is de discussie over het Oostenrijksche verdrag gesloten. - De plaatsvervangers voor Oostenrijk zijn overeengekomen, dat Oostenrijk een luchtmacht zal mogen hebben, bestaande uit negentig vliegtuigen en vijfdui zend man personeel. Slechts ze ventig vliegtuigen mogen ge vechtsvliegtuigen zijn; geen bommenwerpers zijn toegestaan. Over den omvang van het Oos tenrijksche leger werd geen overeenstemming bereikt. Frankrijk en de Sovjet-Unie stelden een totaal van vijftig duizend voor, Groot-Brittannië en de Vér. Saten Vijf-en-vijf tig duizend man. De Sovjet-Russi sche afgevaardigde stelde voor, dat de Oostenrijksche strijd macht slechts met wapens Van binnenlandsch fabrikaat uitge rust zou worden. De an ieren verklaarden zich hiertegen. Men werd het eens over de aanbe veling, dat de bezettingstroepen uiterlijk negentig dagen na het van kracht worden van het ver-, drag zullen worden terugge trokken. Geen overeenstemming werd nog bereikt over liquida tie van den geallieerden be stuursraad voor Oostenrijk. oude voorraden, voor het grootste gedeelte echter van huidige pro ductie. De ondernemingen staan thans onder controle van de Republi- keinsohe regeering, die ze straks zoo goed mogelijk wil overdragen aan de eigenaars". Om de bij de bwaking gemaakte onkosten te dekken achtte spr. een zekere uit voer van''producten billijk. De pro ductie is overigens niet groot, zei- de dr. Gani, en nauwelijks genoeg om de kosten te dekken. „De onderzoekingsdienst van de Nederlandsche marine kan voorts", naar dr. Gani verklaarde, „niet vaststellen welke goederen als ondernemingsproducten zijn te beschouwen en welke als bevol kingsproducten. Bovendien komen niet alle ondernemingsgoederen van Europeesche of Amerikaan sche ondernemingen, er zijn er odk di eafkomstig zijn van Chineesche en Indonesische ondernemingen". Dr. Gani merkte tenslotte op, dat de strijd van 'artikelen, waar van export verboden is, zoo goed als alle producten omvat. „Ik be twijfel of de regeling hetge- wenschte resultaat zal opleveren, zij sdhept maar incidenten en wrij- vingsvlakken .ook met de Ghinee- zen". Ongeveer zestig kilometer ten Westen van Tokio is hedenmor gen een trein ontspoord. 176 personen werden gedood en 250 gewond. ZWARE STRIJD IN CHINA Naar de communistische radio te Yenan meldt, hebben de com munistische troepen bij Laiwoe, in de provincie Sjantoeng, een geheele regeeringsdivisie in de pan gehakt. Volgens berichten uit de Chineesche pers hebben de communisten hierbij 50.000 man in den strijd geworpen. De steden Laiwoe en Tsinan werden eenige welfén geleden door de regeeringstroepen veroverd. De „Van Galen" arriveert Woensdag zH. Ms. „Van Galen" wordt op Woensdag 26 Februari tusschen 3 en 3 uur aan het Steenen Hoofd te Amsterdam verwacht. De beruchte S.D.-spionne Ans van Dijk, die meer dan 600 jo den heeft verraden, in de be klaagdenbank, tijdens de behan deling van haar rechtzaak. AHF P. Vliegtuigen van de expeditie van admiraal Byrd zijn op „Klein Amerika" achtergelaten, daar zij in het ijs vastgevroren zijn, aldus werd vernomen. Ad miraal Byrd heeft gelast, dat 197 man van het kamp in „Klein Amerika" geëvacueerd worden, met het oog. op de uit breiding van den ijsgordel der Zuidpool. Bij zijn vertrek van Klein America liet admiraal Byrd de volgende mededeeling voor mo- gebike bezoekers in zijn metalen hut achter: „Dit is een vredige plek geweest. Zij verdient het niet te worden gevandaliseerd. Anderswelkom!" EXTRA RANTSOEN- v BONNEN TOT 8 MAART GELDIG Het C.D.K. deelt mede, dat de ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het prirfselijk ge zin" aangewezen bonnen T72 voor een rantsoen tabaksartike len en V 72 en X 72 voor 100 gr. versnaperingen, geldig blijven tot en met 8 Maart. -• De winter duurt nog steeds voort en klimt eiken dag hooger in de ranglijst van strenge winters. De wind is zwak en veranderlijk gewor- den doordat de luchtdrukver- schillen over onze omgeving betrekkelijk gering blijven. De lage nachtelijke tempera turen, die op vele plaatsen worden geregistreerd, zijn niei het gevolg van aanvoer van lucht uit koHde streken, maar deze strenge vorst wordt ver oorzaakt door nachtelijke uit straling boven het sneeuwdek bij helderen hemel en gerin gen wind. Hoewel de wind op vele plaatsen naar het Westen was gedraaid, is 'het te ver wachten, dat de wind wel op nieuw naar den Oosthoek zal terugdraaien. Temperatuuroverzicht vam gis teravond 22 uur: vliegveld Twen te 6; Den Helder 15; Vlissin- gen 2; De Bilt 7; Schiphol 5; Eindhoven 6; vliegveld Eelde 13; vliegveld Beek 6; Gilze-Rijen 5; lichtschip Goe- ree 0. De verbinding met Urk Door de hoog opgewaaide sneeuiw op de kruin van den Kam- perdijk.is de verbinding tusschen Urk en het vasteland weer zeer moeilijk geworden. Reedis Zater dagavond raakte de tweede vracht wagen van den expediteur Bas- terkamp de eerste is reeds eer der onder het ijs geraakt in de glooiing van den dijk, maar kon op eigen kracht weer op de kruin komen. Maandag is de postauto er nog in geslaagd den tocht te maken, maar een vrachtwagen geladen met brandstof voor de bakkers, van wie sommigen reeds bij een kouden oven zaten, is bij het nemen van een hindernis op den dijk gekanteld en van de hooge helling afgebuiteld. De in zittenden werden wonder boven wonder niet gewond, maar de briketten waren tot in den pol der verspreid. Toen het ongeval op Urk bekend werd, vertrok on middellijk een reddingsbrigade, welke te middernacht door een tweede gevolgd werd, daar de wagen uit de diepte naar boven geheschen moest worden, terwijl de bakkers de brandstof moeten hebben, daar er anders Woensdag niet gebakken kan worden. De tram rijdt weer De Noord- en Zuid-Hollandsche Tramwégmaatschappij kan, dank zij de inspanning van de territo riale troepen uit Harderwijk en Rotterdam, morgen de diensten op al haar lijnen, t.w. Amslerdam- Purmerend en Amsterdam-Mon- nikendam-Eidam-Volendam, weer hervatten. De" sporen zijn weer sneeuwvrij en de tram zal weer om het uur haar tocht kunnen maken. Petroleum voor Ameland Ter voorziening in de' behoefte aan petroleum zijn vandaag 30 personen over het ijs van Ame land naar Holwerd getrokken en hebben 20 vaten olie per slede overgehaald. Volgens een der leiders van den tocht was het ijs volkomen betrouwbaar en is er tijdens den dubbelen overtocht geen enkel nat been gehaald, wel was de weg door de vele sneeuw zeer zwaar voor de sledetrekkers. Vandaag zullen opnieuw een vijftigtal eilanders naar Holwerd gaan om vandaar 6 ton veevoe. der te halen, die de Coöperatieve Aankoopfederatie te Leeuwarden voor de Amelander boeren heeft opgeslagen. Prof. Romme uitgenoodigd de Republiek te bezoeken Naar de republikeinsche „Be-' rita Indonesia" meldt, is prof. Romme uitgenoodigd een bezoek aan de republiek te brengen. In verband met de .situatie, waarin men met betrekking tot de ondenteekening van het ont- werpaccoord is geraakt, schrijft de „Berita Indonesia" voorts: „De Nederlanders -en de Indo nesiërs behoeven daarom nog niet werkeloos te blijven". Beide partiien moeten thans den weg volgen van vestiging van op rechten goodwill. Het blad is verder van meening, dat een uitnoodiging aan Indonesiërs om Nederland te bezoeken wellicht goede uitwerking kan hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1