Nieuw Nieuwe poging tot oplossing van de kwestie Palestina Voorloopig Indonesisch parlement hijeen Zuid-Amerika is de wereld van morgen 11826-48 11961-13 12406-22 Een eerste smaldeel voor 1951 i Philatelist" P. TESSELAAR id. Staatsloterij M. de Ruyter- Engels jk en wel succes! ■TEN Voor Alkmaar en omgeving Bevin critiseert de houding van Amerika Reactie in de V.S. Nieuwe vlootbasis kunnen wij niet betalen Dakota in Indië neergestort Het decreet van Soekarno WmÊÊÊmm -km Nieuwe mogelijkheden voor ons land Extra tabaksbon? Het rapport over Duitschland is klaar en gerichte wetten wet op de arrestatie ring van „gevaarlijke iie de veiligheid van ivaar zouden kunnen ak wordt Baudoin ïlegd, dat -hij een i-Britsche aritkelen reven. s is het eerste van reeks processen te ars en ambassadeurs ilige regeering van Ihautemps, de 52- premier van Frank- Washington woont, gerd te verklaren of 'rankrijk terug zal srband met een pro- geveer 25 Maart te i hem zal beginnen. listisch Congres i Londen e het 19e Congres werd door John en resolutie inge- in werd aangedron- onmiddellijk laten de „samenzwerings-, igen tegen de com- leiders in Zuid- de resolutie werd itesteerd tegen de koninklijke familie, ruikt wordt tot het an steun aan het re- asolutie werd aange- .V.-nieuws - De testavond, welke I en Foresterg gehou- een volkomen succes. was goed, alhoewel üoren van HSV ver. ;np Denk er om hee- n avond is goed be- hebt het ook noodig. ok dezen testavond i de scheidsrechters- 5n woord van hulde den, om zich met i wegen en bij zulk peratuur beschikbaar a de „test" af te ne- vond 26 Febr-, des ïr, zéér belangrijke ring in café Admi- rnioren, junioren en s worden verwacht. >eft een excuus oin ven. Het vergader- warmd. Het bestuur. tzegel- umhandel nigbrouwerstraat io CMAAR TEL. 350Ï lat Uw verzameling lardeeren voor <ie belasting! ^oten verkrijgbaar rij de collectrice: naar, Emmastraat 21 337052 Telef. 4319 t de ORANJE lijk te mogen gedeponeerd, sven. en hun 5 lijst met de lages, bekend rassastrookjes artikelen een 'EBRUARI a.s. in te leveren HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle editi'es 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11162 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 fK 2240). Bank: Noorderbank IN HET ENCELSCHE LAGERHUIS heeft Bevin giste ren het debat over Palestina geopend met een uit voerige rede, waarin hij zeide, dat er nog wel kans op een vergelijk zou zijn, indien belanghebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt zouden willen af wijken zonder zich tot de Vereenigde Naties te wenden. Bevin verklaarde nog altijd bereid te zijn het te probeeren. Ook betoogde Bevin, dat Engeland meer voor de joden had kunnen doen, indien men niet verbitterd was geworden door druk van Amerikaan- sche zijde om onmiddellijk tot toelating van 100.000 Joden te besluiten. De laatsté 25 jaar hebben vol gens Bevin bewezen, dat het toelaten van duizenden immi granten in Palestina conflicten en ongeregeldheden met zich mee brengt. Bevin gaf een overzicht van den gang van zaken sinds de Arabieren enkele jaren geleden vroegen, of de joodsche immi gratie 31 December 1945 zou eindigen. Bevin's woorden vier den enkele malen met applaus begroet, b.v. toen hij zeide, dat Engeland meer voor de joden had kunnen doen, indien men niet verbittcid was geworden docr den druk van Amerikaan- sche zijde om onmiddellijk tot toelating van 100.000 joden te besluiten. Bevin voegde er ech ter aan toe, dat hij geen misnoe gen tegen de V.S. wil verwek ken en dat hij natuurlijk naar beste vermogen zoo goed moge lijke betrekkingen met de V. S. heeft bevorderd, maar dat hij graag had gezien, dat de V. S. beseften, dat Engeland een man- daatmogendheid is en de ver antwoordelijkheid draagt. Bevin legde bijzonderen na druk op een bepaalde episode uit de geschiederfis van de Pa- lestijnsche kwestie, die volgens hem niet alleen Engeland, maar de geheele wereld behoort te weten. Toen de opstand er na de besprekingen met enkele joodsche leiders te Londen wat hoopvoller uitzag, hoorde hij den dag na zijn terugkeer naar de Parijsche vredesconferentie, dat Truman een nieuwe verkla ring over de toelating van 100.000 joden zou afleggen. Den volgenden dag bracht hij daar om een bezoek aan Byrnes, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, maar zijn verzoek om de verklaring te laten inhouden, werd niet inge willigd, waardoor de te Londen bereikte resultaten nietig wer den. Nadat Bevin enkele in het verleden verworpen voorstellen de revue had laten passeeren, zeide hij plotseling: „Er is nog wel een kans op vergelijk, in dien belanghebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt willen afwijken zonder zich tot De treinramp in Japan Volgens de laatste gegevens bedraagt het aantal slachtoffers van de treinramp nabij Tokio thans 178 dooden en 800 gewon den. De trein ontspoorde en stortte van een bijna 2 meter hoogen spoordijk. De vele pas sagiers vervoerden in hoofdzaak clandestien gekochte goederen. Geallieerde reddingsploegen zijn te hulp gesneld om de overle venden te bevrijden. Er bevond zich geen «eallieerd personeel onder de inzittenden. In den afgeloopen nacht is bij Kesteren de goederentrein Maastricht Amsterdam ont spoord. Het treinverkeer onder vond geen stagnatie. de V.N. te wenden. Ik ben be reid het te probeeren." Bevin besloot zijn rede met de volgende woorden: „Ik zou zelfs nu nog liever willen, dat Enge land, i. p. v. de kwestie naar de V. N. te verwijzen, wegens zijn "eheele traditie toestemming krijgt, deze aangelegenheid op basis van menschelijkheid te behandelen, terug te keeren tot het plan om Europa van deze 100.000 te bevrijden (en laat er in geval van geschil een scheids gerecht komen), zoo spoedig mogelijk een onafhankelijken staat in Palestina te vormen met joden en Arabieren, die in het verleden altijd hebben samen gewerkt, en dit geschil van een eeuw oud te beëindigen." Bevin' wil het nog beeren. eens pro- Congreskringen te Washington hebben Bevin's aanval op de Ver. Staten met verbazing ver nomen. De democratische afge vaardigde John McCormack ver klaarde, dat „indiscreet" nog een gematigd woord is voor den aanval van Bevin. De Ameri- kaansche Liga voor een vrij Pa lestina heeft aan President Tru man verzocht een krachtig pro test bij de Britsehe regeering in te dienen tegen de verklaring van Bevin, welke een groote beleediging is voor U en voor de- Vereenigde Staten. RIJKSWERF BLIJFT VOORLOOPIC IN DEN HELDER Bij de behandeling van de Marinebegrooting in de Eerste Kamer is, o.a. door den heer Donkersloot, gewezen op het hooge eindcijfer, terwijl op de begrooting van onderwijs nut tige posten moesten worden ge schrapt. Men zal steeds voor oogen moeten houden, hoe de abnormale kosten van deze be grooting in de eerstvolgende ja ren aanzienlijk verlaagd zullen kunnen worden. Ook de kwestie van de uitlatingen van sommige officieren kwam ter sprake: de zekerheid dient te bestaan, dat de hoogste legerleiding achter de politiek van de regeering staat, zei prof. Donkersloot, die zich verheugde over de toename van het aantal aalmoezeniers op de vloot, dat steeg van 7 op 33. Hij vroeg ook verzorging van degenen, die buiten kerkelijk verband staan. De heer van Voorst tot Voorst kon zich vereenigen met de toe lichting op de begrooting voor 1946, dat de gedachten van de Regeering gaan in de richting van een Nederlandsche vloot, bestaande uit een aantal smal- deelen, welke in algemeen ver band als een eenheid kunnen optreden. De integriteit van het Koninkrijk wordt gewaarborgd door handhaving van de inter nationale rechtsorde in het ver band der V.N. Liever zegt hij: uiteindelijk gewaarborgd! Maar dit ontheft ons niet van den plicl/t, ons grondgebied veilig te stellen. Ook bij deze begrooting kwam ter sprake, wat de Regeering verstaat onder opvoeding tot staatsburgerschap. De minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, zei, dat hij daar onder verstaat karaktervorming, versterking van het gemeen schapsgevoel en het bijbrengen van het besef, dat zoo noodig materieele en persoonlijke offers gebracht moeten worden; deze opvoeding heeft de volle aan dacht, mede in overleg met den minister van Onderwijs. Het in stituut der tijdelijke rangen wordt bij de Marine opgeheven, behalve bij de mariniersbrigade in Indië. De uitgaven voor de weer macht zijn, aldus de Minister, inderdaad van ontstellende hoogte, maar de Marinebegroo ting is geen abnormaal ver schijnsel in het geheele budget. De Minister zal de noodige zui nigheid betrachten, voor zoover de taak der Marine dat toelaat. De officieren der Marine heb ben steeds behoord tot de meest loyale gezagsdragers, zij bedrij ven geen eigen politiek. Het is te betreuren, dat eenige officie ren van dien algemeenen regel zijn afgeweken, maar men moet bedenken, dat ook de militaire gedachtenwereld beroerd wordt Een Nederlandsch-Indisch Da kota transportvliegtuig is nabij Brisbane in zee gestort. Zes le den der bemanning worden ver mist. Bonnen voor extra kaas en een ei De kaasbon, welke Donderdag a.s. in de bonnenlijst wordt ge publiceerd, zal voor de leeftijds groepen, die een A, B of C-kaart hebben, gelden voor een rant soen van 250 gram, dus 50 gram extra. Eveneens zal Donderdag voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 1 ei worden bekend gemaakt. Noorsch schip gestrand Radio IJmuiden meldde Dins dagavond, dat het Noorsche s.s. „Vildkat" bij IJmuiden aan den grond is geloopen. Het schip tracht op eigen kracht vlot te komen. De sleepboot „Stentor" is inmiddels ter assistentie uit gevaren en heeft getracht het schip vlot te sleepen, hetgeen niet gelukte. Heden worden de pogingen herhaald. Een nieuwe perswet? Naar verluidt is binnenkort de instelling te verwachten van een interdepartementale com missie onder voorzitterschap van prof. dr. W. P. J. Pompe te Utrecht, teneinde de ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en Justitie van ad vies te dienen over het wettelijk regelen van de uitgave van pe riodieken enz., het uitbreiden der strafrechtelijke bescherming tegen misdragingen door middel van de drukpers begaan, en het opleggen van tuchtmaatregelen met bindende kracht aan "jour nalisten, aan dezen op te leggen in eigen kring. Naast enkele hoofdambtena ren van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Justitie zul len leden van dèn persraad en representanten van organisaties van journalisten en uitgevers in deze commissie zitting hebben. door de groote gebeurtenissen, welke zich afspelen. Zorg voor de nagelaten be trekkingen van het Marineper soneel acht de Minister een zaak van staatszorg bij uitnemend heid. Wat de opbouw van de vloot betreft, deelde de Minis ter mede, dat één smaldeel is geprojecteerd voor 1951, een tweede voor 1954 en of het derde bekostigd kan worden, hangt af van de ontwikkeling orfzer fi- nancieele draagkracht. Het stich ten van een nieuwe vlootbasis is ondenkbaar, wegens de te hooge kosten. De Rijkswerf in Den Helder wordt voorloopig aangehouden. De begrooting is tenslotte goedgekeurd. „ONWETTIG"? CR IS WEER eenig nieuws over Indonesië: daar is eerst de verklaring van het bestuur let wel, niet van de Kamerfractie van de Party van den Arbeid, welke zich poogt los te maken van den indruk, door het meedoen van de Party met de motie Rommev. d. Goes van Na- ters in de Tweede Kamer ge wekt. Er wordt nog eens op aangedrongen, niet de politiek van geweld toe te passen. Soe- kawari, de president van Oost- Indonesië, is weer naar zyn land vertrokken en heeft voor de radio een rede tot de Oost- Indonesiërs gehouden, waarin hq o.a. verklaard heeft, dat hy in Nederland, eerlyke belang stelling voor de zaken van In dië heeft aangetroffen. Br zijn hem veel menschen en middelen aangeboden, om bij den opbouw van den nieuwen staat ie helpen. Hij was over de resultaten van zijn bezoek aan Nederland zeer tevreden en roemde de activiteit welke hij hier had aangetroffen. In Malang is de bijeenkomst van het KNIP ,het voorloopige Indone sische parlement, begonnen. Daar zit men eerst met het decreet van ir. Soekarno, die het aantal leden van het KNIP maar eventjes van 205 tot 433 wil uitbreiden, met één pennestreek. Tegen deze uitbrei ding bestaan in verschillende groe pen bezwaren en men herinnert zich wellicht, dat het werkcomité van het KNIP het decreet verwor pen had. Nu moet het volledige KNIP, in zijn oude samenstelling beslissen. Br wordt toenadering geconstateerd tusschen den linker en den rechtervleugel en derhalve staan de kansen op aanneming van het decreet in tweede instan tie, gunstig. Intusschen is op het congres van de Masjoemipartij besloten, dat het decreet van Soe karno niet wettig is. Ben vergade ring van het kabinet der republiek heeft o.a. beraadslaagd over het antwoord van de Indonesische de legatie aan den Commissie-Gene raal. In verschillende Indonesische kringen is men niet zonder be zorgdheid over de positie van het kabinet-Sjahrir. Men spreekt ook veel over het voorbarige van het regelen c.q. scherp stellen van de partijverhoudingen, waar toe het Veelbesproken decreet van Soekarno ook aanleiding zou ge ven. In bepaalde republikeinsche kringen oordeelt men aldus: geen partijen moeten er zijn, maar al leen nationalisten. Ir. Soekarno heeft de vijfde plenaire vergadering van 't KNIP met een rede van drie kwartier geopend en zeide o.a.: „Na 18 maan den van strijd voor onze onafhan kelijkheid en vervolmaking van onzen Staat is de periode aange broken van concrete zaken". Waar bij hij wees op de onderhandelin gen met de Engelschen en de Ne derlanders. „De republiek is thans de facto erkend ook door de bui tenwereld, welk feit de Nederlan ders niet kunnen terzijde stellen. De leuze: „Eens onafhankelijkheid, altijd onafhankelijkheid" heeft thans meer vorm gekregen. Maar met leuzen alleen komt men niet verder. Men moet het verschil tus schen het ideaal en de werkelijk heid niet uit het oog verliezen. De strijd moet verder gevoerd worden op basis van hetgeen in de achter ons liggende 18 maanden is be reikt". Betreffende het decreet no. 6 tot uitbreiding van het KNIP zeide Soekarno dat deze tot doel had een zoo goed mogelijke verte genwoordiging van geheel Indone- In de Engelsche Airspeed-fabrieken te Christchurch wordt met volle kracht gewerkt aan den nieuwsten Engelschen luchtkruiser „Ambassador", een tweemotorig vliegtuig, dat plaats biedt aan veertig personen. Deze vliegtuigfabriek valt buiten het gebied der Stroombesparing en -'kan dus op volle toeren doorwerken. Voor het eerst sedert drie honderd jaar werden te Halfweg hard- xijderijen met arresleden met warmbloedige paarden gehouden. EUROPA is de wereld van gisteren, de Ver. Staten vormen de wereld van vandaag, maar Zuid-Amerika is de wereld van morgen. Als gevolg van den oorlog zijn voor onzen landbouw en industrie afzetgebieden verloren gegaan in Duitschland en Indië. Daar moet compensatie voor gevonden worden en die kunnen wij vinden in de landen van Zuid-Amerika, aldus sprak oud-minister Weiter gisteren op een persconferentie van het Ne- derlandschZuid-Amerikaansch Instituut te Den Haag. Het Nederlandsch-Zuid-Ameri- J landen van Zuid-Amerika wees kaansch Instituut werd in 1933 opgericht om bemiddeling te ver- leenen bij het vestigen van han delsbetrekkingen. Toch kon men vóór den oorlog niet zeggen, dat er veel belangstelling bestond voor den handel met Zuid-Amerika. Thans echter is in breeden kring duidelijk geworden, dat 'het hier gaat om een nationaal belang van eerste orde. Als bewijs daarvan moge gelden het foit, dat sinds de bevrijding aan dit Instituut nieuw leven is ingeblazen door den ge- zamenlijken steun van 130 Ne derlandsche bedrijven. En de nog' altijd vitale heer 'Welter, die in opdracht van de regeering in 1945 Zuid-Amerika bezocht, is de krachtige promotor voor nauwere economische betrekkingen met de jonge landen. Hierbij heeft ons geheele volk belang, de arbeider zoowel als de kapitalist. Onjuist zou de meening zijn, dat alleen de groote bedrijven den steun van het Instituut noodig zouden heb ben. Integendeel. Algemeen ge sproken kunnen de groote bedrij ven zichzelf wel 'helpen, maar het zijn voornamelijk de middel- groote en kleine ondernemingen, die de bemiddeling van het Ne- derlandsch-Zuid-Amerikaansch Instituut niet kunnen ontberen. Om aan te toonen het groote be lang van den handel met de jonge de heer Weiter er op, dat het Oude Europa de wereld van gis teren is. D»e Vereen. Staten vor men de wereld van vandaag riaar Zuid-Amerika is de wereld van morgen. Deze landen zijn door de natuur rijk begiftigd en zijn als gevolg van den oorlog po tentieel krachtiger geworden. Zij hebben thans groote saldi in Europa en onder drang van de omstandigheden zijn er industrieën ontstaan, die, al thans gedeeltelijk, het uitval len der leveranties van Duit- sche bedrijven opvingen. Indien de oorlog nog vijf jaar langer geduurd zou hebben, aldus de heer Weiter, zouden de nieuwe industrieën in Zuid-Amerika ook meer verfijnde producten zijn gaan maken. Nu dat niet is ge beurd, ligt hier voor onze in dustrie een groote kans. Wij heb ben als gevolg van den oorlog afzetgebied verloren in Duitsch. land en Indië. Daar moet com pensatie voor komen en kunnen wij vinden in de jonge landen van Latijnsch-Amerika. Thans gelden vooral de woorden van mijn vriend Verschuur, aldus de heer Weiter, „Nederland moet exporteeren of ondergaan." Niet alleen onze industrie maar ook de landbouw en veeteelt hebben belang bij Latijnsoh- Amerika. De heer Weiter herin nerde aan de opbrengst van de export van pootaardappelen naar Zuid-Amerika, die 50 milidoen gulden opleverden, dat is 20 mil- lioen dollar. Spr. achtte het een groot voordeel voor ons land, dat Curasao een prachtige spring plank is naar het hart van Zuid-Amerika. Spr. wees er op, dat Zuid-Ame rika bewonderiAg heeft voor onze prestaties op cultureel gebied. Anderzijds is het voor ons van belang kennis te nemen van het cultureele leven in Zuid-Amerika, Een goede zakenman moet niet alleen trachten katoentjes te ver- koopen, maar hij dient ook vrien den te vormen. Vriendschap moet de basis van den handel zijn. Ten slotte besprak de heer Weiter nog de emigratie. Deze moet goed zijn voorbereid. Men ga niet op eigen houtje heen. y Vervolgens ging prof. dr. C. F. A. van Dam, Hoogleeraar te Utrecht, dieper in op de noodza kelijkheid van nauwere cultureele betrekkingen tusschen Nederland ende Latijnsch-Amerikaansche wereld. Voor de betrekkingen met deze landen is het niet voldoende Spaansch te kennen maar men dient ook de zeden en gewoonten te kennen, opdat men de cultu reele schatten van dit werelddeel, alsmede de dragers daarvan zal kunnen waardeeren en liefheb ben. Het Nederlandsdh.Zuid-Ameri- kaansch Instituut heeft een Cen traal Bureau te Den Haag en een bijkantoor te Amsterdam. Te Rot terdam zal eveneens een bijkan toor worden opgericht. M. P, J. Naar „de Gelderlander" me dedeelt, zou het in de bedoeling lipgen in den loop van Maart weer een extra bon voor tabaks artikelen aan te wijzen. Voor welke periode deze zal gelden, is nog niet bekend en evenmin staat vast of men één dan wel twee rantsoenen zal kunnen verstrekken. Rusland over Britsehe zuivering Het blad voor de Sovjetstrijd krachten, „Roode Ster", noemt de Britsehe en Amerikaansche zuiveringspolitiek een „farce" en vindt het in het geheel niet verwonderlijk, dat de aanhan gers van Hitler in de 'westelijke zones weer zoo agressief zijn ge worden. Op 8 Februari, aldus het blad, hebben de Britsehe autoriteiten 9.000 vroegere SS- mannen en leden van de Gesta po vrijgelaten en dit op een to taal van 19.000 geïnterneerden in de Britsehe zone. Nadat de fusie tusschen Britsehe en Ame rikaansche zone tot stand was gekomen, zoo gaat het blad voort, werden 27 belangrijke Duitsche industrieelen, die als oorlogsmisdadigers geïnterneerd waren, vrijgelaten. Voedsel voor hongerend Roemenië Op voorstel van de Britsehe regëering zal 500 ton voedsel uit de Engelsche legervoorraden in Italië aan de Roemeensche re geering ter neschikking worden gesteld om den hongersnood in Moldavië te lenigen. Momenteel is 7000 ton voedsel van het Amerikaansche Roode Kruis op weg naar Roemenië. v Z. H. de Paus richtte zich op den eersten dag van de vas ten per radio tot de Amerikaan sche schoolkinderen en deed een beroep op hun hulpvaar digheid jegens de minderbe deelde kinderen in de wereld. De H. Vader tijdens zijn toe spraak. (Ass. Press P.) sië, ook Sumatra, Borneo, Celebes en de andere eilanden tot stand te brengen. Tenslotte deed Soekarno een beroep op de vergadering „om aan geheel Indonesië van Sabang tot Merauke, aan dé reactionnaire Nederlanders en aan de geheele wereld eenheid te toonen". DEKEN VAN DER WIEL ERNSTIG ONGESTELD Naar wij vernemen is de Hoog- eerw. heer J. C. W. van der Wiel, deken van Haarlem en oud-deken van Hoorn in de Ma- riastichting opgenomen voor het ondergaan van een operatie. Hierdoor zal de Deken geruimen tijd zijn herderlijke bediening niet kunnen uitoefenen. Naar te Berlijn wordt verno men, is het Viermogendheden- rapport over Duitschland, dat door de vier ministers van buitenlandsche zaken de vol gende maand te Moskou be studeerd zal worden, door de coördinatiecommissie van den geallieerden bestuursraad te Berlijn voltooid. Het rapport omvat de volgen de onderdeelen: demilitarisatie, zuivering, democratiseering, eco nomische vraagstukken, herstel betalingen, centraal bestuur, verplaatsing van bevolking, ter ritoriale reorganisatie (alleen voor zoover het de internationa le grenzen betreft, daar de na tionale grenzen eerst zullen wor den besproken, wanneer de vier ministers bijeengekomen zijn) en liquidatie van Pruisen. Het laatstgenoemde vraagstuk is reeds opgelost door besluit van den bestuursraad, zooals gene raal MacNarney, aftredend be velhebber der V.S. in Duitsch land, verleden week heeft me degedeeld. PROF. ROMME WEER NAAR NEDERLAND Ook Indische K.V.P. is voor Linggadjati Prof. mr. C. P. Romme, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de K.V.P. een bezoek aan Indo nesië heeft gebracht, is giste renmorgen per Skymaster uit Batavia naar Nederland ver trokken. Het hoofdbestuur van de In dische Katholieke Volkspartij heeft medegedeeld: Het bezoek van prof. Romme heeft aanlei ding gegeven tot herhaalde ge- dachtenwisseling over de poli tieke organisatie op katholieken grondslag in Nederlandsch Indië en het contact van de I.K.V-P- met de Nederlandsche Zuster partij. Deze gedachtenwisseling droeg bij tot het streven tot uit bouw van een katholieke politie ke organisatie, waarin volgens den opzet van de I-K.V.P. gee nerlei onderscheid bestaat naar ras of kleur. Linggadjati is aan vaard als parktische werkbasis voor een nieuwe staatkundige constructie, waarin alle deelen van het koninkrijk duurzaam willen samengaan op den grond slag van gelijkgerechtigdheid, overeenkomstig de koninklijke rede van 7 December 1942. In alle besprekingen kwam het le vendige verlangen tot uiting naar een spoedige onderteeke- ning van het accoord van Ling gadjati, hetgeen zal leiden tot een vruchtbaar contact en een steeds inniger samenwerking met de Indonesische Katholieke Part'i (P-K-R-I.). t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1