DE WONINGNOOD MEERVOUDIGE KAMER DE TOEKOMSTIGE POSITIE VAN DEN TUINDER RADIO Raad van Heerhugowaard koopt bouwterrein PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 26 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Drastische maatregelen zijn noodig FEESTAVOND ST. PAULUS EEN GOED WERK Met een rijke traditie UIT OUDE TIJDEN Fiat executie geweigerd Pensioenregeling en het voortbestaan der veilingen Een boek over Karei Doorman Marktberichten Morgen zal de Raad by het voorstel tot vaststelling van een verordening regelende den werk kring en samenstelling van d!e Commissie voor huisvesting het debat over het woningvraagstuk voortzetten. Laten wij hopen, dat ditmaal spijkers met koppen geslagen worden. In Juni van '46 deelde de toen malige weihouder Couwenlhoven mee, dat Alkmaar een woning tekort had van 2000; en wethou der Coerts zei het hem nog eens na in de vergadering van 12 dezer. Er zijn nog steeds een kleine 1000 woningzoekenden, w.o. 300 met een gezin van vijf of meer kinderen. Voor samenwoning komen deze laatslen niet in aan merking; op nieuwe woningen hebben zij voorloopig niet te re kenen, zoodat er wanneer deze menschen aan een woning gehol pen moeten worden, woningen ontruimd moeten worden, die thans door twee personen wor den bewoond. De 26 woningen, dlie in 1948 gebouwd moohlen worden en nog niet gereed zijn, plus de 80 woningen, die in '47 gebouwd mogen worden en waar schijnlijk ook wel niét dit jaar zullen gereed komen, brengen 'Let nijpend woningprobleern niet tot een oplossing. De eenige mogelijkheid is, dat er op drastischer wijze dan zulks tot nu toe het geval wasa, inwo ning verordonneerd wordt of wo ningen, die voor gezinnen met 4 a 5 kinderen geschikt zijn en nu door 2 a 3 personen bewoond worden, worden gevorderd. Niemand, die woonruimte be schikbaar heeft mag hieraan ont komen. Naast het Besluit Vorde ring Woonruimte is er thans een wetsontwerp in de maak, dat de distributie van woningen en ge bouwen regelt en dat de moge lijkheid openstelt niet alleen een gedeelte van een woning, doch de geheele woning te vorderen met verwijdering van de huidige be woners. Reeds in Juni kondigde de toen malige reeds genoemde wethou der aan, dat zonder aanziens des persoons tot het verordonneeren van inwoners zou worden over gegaan en dat niet naar personen doch naar gevallen gekeken zou worden. Tot dusver is hiervan nog maar weinig terechtgekomen; wij heb ben althans tevergeefs uitgezien naar cijfers omtrent deze materie. Als de overheid niet van plan is, om deze zaak krachtig aan te pakken en de te benoemen com missie alleen maar huizen heeft aan te wijzen, die beschikbaar ko men, dan lijkt ons een commissie overbodig. De circa 1000 woningzoekenden zijn niet geholpen met de nieuw te bouwen huizen en de weinige vrijkomende woningen. Wat is er gedaan aan de her evacuatie van gezinnen, die hier vóór den oorlog niet woonden en ook nu hier niet behoeven te wo nen, omdat het gezinshoofd hier geen baan heeft? Ons werd een geval verteld van een uit het kamp terugkeerenden NSB-er, die zoomaar een woning kreeg; de man woonde hier vroe ger niet en kwam hier aanwaaien toen hij van den NSB-burgemees- ter een baantje kreeg. En hij kreeg zelfs nog voorrang ALKMAAR Zaterdag her dacht de R.K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus" afd. Alkmaar het 35-ja.rig bestaan. Dit feit werd met de led'jn en hun dames feestelijk gevierd in een der zalen van café Centraal aan het Hofplein. Hiervoor waren uit- genoodigd de geestelijk adviseur, kapelaan Voets, P. Zegwaart, hoofdbestuurder van het district Noord-Holland, wethouder van Slingerland, als voorzitter der KAB afd. Alkmaar, Jac. Molen kamp en E. Beemsterboer, resp. als oud-vodrzitter en secretaris van bovengenoemden bond. Voorzitter J. Vleugel opende den feestavond en heette allen hartelijk welkom, in het bijzon der de genoodigden en vooral den oud-voorzitter en -secretaris. Voorts liet hij eenjge bijzonder heden uit het verleden de revue passeeren. Het verdere gedeelte van den avond slond onder leiding van den heer P. Pover, die met en kele dames en heeren liedjes en sketches ten tooneele bracht. De liedjes deden het zeer goed; de refreintjes werden door allen uit volle borst meegezongen. Tus- schen de voordrachten spraken nog de geestelijk adviseur, hoofd bestuurder Zegwaart en wethou der van Slingerland een opwek kend woord, om gezamenlijk een hechte en sterke katholieke vak organisatie op te bouwen. Als dank voor het vele werk aan „St. Paulus" gegeven werd aan, den oud-voorzitter en -se cretaris het eere-diploma uitge reikt. Beide heeren dankten voor dit bewijs van erkentelijkheid. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Rest ons nog aan de verzorgers van het muzikale gedeelte en de feestcommissie dank te brengen. „St. Paulus" heeft op waardige wijze het 35-jarig bestaan ge vierd. bij zoovele anderen, die al vele maanden op het wachtlijst je staan. Hoevelen hebben in Alkmaar een werkkring, terwijl hun gezin elders in het land zit, dat maar eens per week of per 14 dagen het gezinshoofd in zijn midden heeft? Neen, als er geen drastische maatregelen genomen worden, kunnen wij het woningprobleem niet oplossen. Er zijn teveel kantoren van overheidsinstellingen in woonhui zen ondergebracht. Die moeten eruit. Huize Voorhout zou plaats bieden aan zeker 50 echtparen, die nu in een compleet huis wo nen. Er gaan geruchten, dat in dit gebouw, a 1 s de PRA er nog eens uit gaat, de Belastingdienst on dergebracht zou worden. Wij ho pen, dat het gemeentebestuur op zijn qui vive is en dit gebouw zal weten te bestemmen voor het doel, waarvoor het gesticht werd. Ook van de burgerij kan meer medewerking verwacht worden. Zij zou b.v. aan de Woningcam- missie gevallen kunnen signalee- ren, waar een huis, geschikt voor een normaal gezin, door 2 of 3 personen bewoond wordt. Verder kan de gemeente uitzien naar ruimte, die wellicht met weinig kosten in woonruimte ver anderd kan worden. Er moet' iets gedaan worden; anders zijn wij over een jaar over.meerdere jaren nog even ver! ALKMAAR Temidden van vele vereenigingen en clubs, die zich op ietwat modernere wijze aan de verzorging der minder draagkrachtige medeburgers wij den, bestaat er nog één met een lang verleden, maar nog altijd frisch van geest. Het is de Bur ger IJsclub. De leden van deze club betalen een contributie van zegge en schrijve één gulden; aan hun bewijs van lidmaatschap is een strook gehecht, die het lid kan, weggeven aan wie hij wil. Op vertoon van deze strook nu kan de behoeftige een waardebon verkrijgen, die hem in staat stelt een hoeveelheid kruidenierswa ren, brood e.d, aan te koopen. Gistermiddag tueld het bestuur van de club zitting. De voorzil. ter, mr. dr. C. Berkhouwer, kon ons tot zijn genoegen vertellen, dat dank zij de offervaardigheid van een aantal Alkmaarsche za- kenmenschen behalve de waarde bonnen ook verschillende gaven in natura werden uitgereikt. Daar bij waren conserven, erwten, goudreinetten en gerookte visch. Het was alles bij elkaar een res pectabele hoeveelheid en daar het tegen sluitingstijd liep, twij felden wij er aan, of alles wel „op" zou .raken. Geen nood, zoo zei ons de voorzitter, wat over blijft, gaat naar diverse hofjes. De Burger IJsclub bestaat nu 56 jaar en zoo was dit de 56ste uitdeeling. Vijfhonderd leden telt de club maar konden het er op de 40.000 inwoners eigenlijk niet veel meer zijn? De kosten zijn slechts gering en met bet betalen van de geringe contribu tie is voor het lid verder al het werk af. JONGEMANNEN-CONGREGATIE ALKMAAR. Jongemannen der St. Dominicusparochie van 1625 jaar worden er aan herinnerd, dat er hedenavond (Woensdag) ie 7,45 congregatie is bij de Eerw. Zusters aan de Oudegracht. Leden van de K. M. J., Verken nerij, K. J. M. V. en andere stands organisaties moeten aanwezig zijn. Militairen zijn van harte welkom. Jongemannen laat zien. dat het je in deze H. Vastentijd ernst is en toon je belangstelling! Komt allen en zorg dat vanaf hedenavond de kapel te klein zal zijn, zoodat we weer spoedig in onze eigen kerk de bijeenkomsten kunnen houden. BEVOLKINGSCONTROLE ALKMAAR. Het Gemeente bestuur v. Alkmaar verzoekt den genen, die tot heden niet hun toe. gezonden formulier betreffende controle bevolkingsadministratie ingevuld hebben teruggezonden, dit alsnog onverwijld te doen. HUISVERZORGING Jaarverslag 1946 ALKMAAR. Aan het jaarver slag van de Commissie voor Huis verzorging onder-afd. der Nrd. Hollandsche Vereen. „Het Witte Kruis" afd. Alkmaar over het jaar 1946, ontleenen wij het volgende: In 1946 werden 130 gezinnen ge holpen (v.j. 62). Van deze gezin nen waren er 51 R.K., 47 Protes tant en behoorden 32 tot geen Kerkgenootschap. De hulp bestond uit: 49 heele waschdagen; 2288 heele werkda gen; 280 halve werkdagen. Aan de verzorgsters werd uitbe taald f 3660,83 (v. j. 1784 65). Totaal ontvangen f4481,87; uit gaven f 4474,15; Kassaldo 1946 f 7,72. Het leden-aantal bedraagt thans 362 (v. j. 384). Mevrouw Steensma-Keyzer bedankte dit jaar als bezoekdame, haar plaats werd ingenomen door mevr. Figee Hooyer. Mej. Stam verliet onze vereeniging wegens te hoogen leeftijd. Mevr. Kuiper-Heuvelinik moest wegens vertrek naar een andere woonplaats .bedanken. Van de Gemeene kreeg de Ver eeniging dit jaar een extra subsi die van f 750,.terwijl „Het Wit te Kruis" ons voor 1947 een ex tra subsidie toezegde van f 250, De jaarlijksche cursus in Huise lijke Ziekenverpleging kon niet doorgaan door te kort aan kasmid delen. Alkmaarders, gedurende het 33-jarig bestaan van Huisverzor ging is uw hulp niet dikwijls ge vraagd. Doch door de moeilijke tijdsomstandigheden doet thans de ze Vereeniging een dringend be roep op u, dit menschlievend werk te steunen door lid te worden te gen een minimum-contributie van f 1,per jaar. Secretariaat: Ken- nemerstraatweg 51, telefoon 2420. V. HET POLITIE APPARAAT DE REGELING, zooals die thans is, bevalt niet en daarom moet er verandering komen in de salarieering van 3e klassers, nachtwachters enz., aldus werd bepaald op 26 Febr. 1862. Toen werd nl. vastgesteld, dat dien- Sten op den anderen nacht zou den worden betaald met 50 cent. Zoo kreeg men voldoende geschikt personeel. De 4 agen ten le klasse werden om beur ten wachtcommandant bij nacht voor f 100 per jaar, maar samen deelen! Er kwamen toen 28 nachtwachten, 2e klassers, te- gen 50 cent en 6 noodhulpen, 3e klassers, zonder loon. G. v. D. te Alkmaar, zwaar lich. letsel veroorzaakt hebbend, f 20 of 10 dagen. J. de V., Alkmaar, zware mis handeling, 1 jaar en 3 maanden met aftrek van preventief. P. J. S. te Harenkarspel, dief stal, 14 dagen gevangenis. J. M. B. te Harenkarspel, dief stal, 6 maanden voorwaardelijk met drie jaren proeftijd, terwijl hem werd opgelegd een verblijf van "1 jaar in het herscholings. institum „Konin.gslust". Ongelooflijk, maar waar Als een sterk verhaal trok het leven van J. Th. J. uit Heerlen langs de rijen van rechters en toehoorders. Beschouwd als zwaar psychopaat, wist hij het toch klaar te spelen met de Amerikanen mee te trekken, zwierf zoodoende door de Rivièra en door het schoone Parijs, maar werd in Brussel door de M.P. gegrepen, omdat hij zich als Amerikaansch officier had vermomd. Zijn jonge leeftijd maakte dit waarschijnlijk al te fantastisch. Verder bracht hü eenigen tijd door in de Willibror- dusstichting te Heiloo, doch wist daaruit tot vijf keer toe te ont snappen, om zijn rusteloozen geest en zijn nog rusleloozer li chaam prijs te geven aan den grooten zwerftocht van het leven. Totdat hij hier in Alkmaar vast liep. Op een voor hem kwaden nacht stal hij uit een garage, waar militaire auto's stonden gestald, tien dekens van de radiateurs. Zoo eindigde zijn zwerftocht een oogenblik in onze kaasstad en voorloopig zal dit ook wel een tijdelijk einde beteekenen, want de Officier eisehte drie maanden gevangenisstraf en daarna ter be schikkingstelling van de regee ring. Vijf konijnen en een heler p. G. uit St. Pancras stal in één nacht vijf konijnen, na een paar adressen te hebben gekregen van den pluimveekoopman W. B. uit Oudorp en zoowaar, klokke vier des nachts stond de leverancier voor het bed van den koopman en verhandelde tussdhen waken en droomen de vijf beestjes voor f 65. Bijna te geef. Enfin, de Of ficier eisehte voor deze nachte lijke escapade acht maanden, ter wijl tegen W. B als heler zes maanden werd gevraagd. De pre sident vond het onbegrijpelijk, dat B. als koopman, die er goed voor stond, zich met dergelijke dingen inliet. Hij stond er echter niet goed voor, want ze hadden hem los gemaakt. Die „ze" bleek tenslotte minister Lieftin ck te zijn, die hem een zekerheidsstel ling van f 600 thuis stuurcle. Vrijspraak De ambtenaar D. R„ die terecht stond omdat hij als ambtenaar van den Burgerlijken Stand geen goede inschrijving zou hebben gedaan van een Russin, nu sta- tenlooze, hoorde zich, tot eigen voldoening, vrij spreken van het ten laste gelegde, omdat hij wel degelijk den officieelen weg had bewandeld en als verantwoorde lijk ambtenaar zijn plicht op de juiste manier deed. Dood door schuld Tenslotte had W. S. te St. Maar tensbrug zich te verantwoorden, omdat hij op den Valkoogerdijk onder St. Maarten een aanrijding zou hebben veroorzaakt, waar door een oude man, een zekere P. K., zoodanig werd gewond, dat hij is overleden. De oude heer had juist aan een chauffeur van een anderen «wagen den weg ge wezen, toen deze vrachtrijder als tegenligger passeerde en hem te gen de straat wierp. Er waren verschillende getuigen, die 't ge val reconstrueerden, maar volgens verklaringen van een wachtmees ter van de Verkeersgroep Alk maar, die tevens als deskundige werd gehoord, bleek de weg- breedte op het oogenblik van aan rijding zoo klein te zijn, dat pas seeren bijna niet te doen was voor een verantwoordelijk chauf feur. Anderen daarentegen ver klaarden, dat de vrachtrijder langzaam en kalm voorbij reed en dat een en ander aan toeval ligheid of onachtzaamheid van den voetganger moest worden ge weten. De zaak is aangehouden. DANKBETUIGING UIT SOESTDIJK ALKMAAR. Van het Paleis Soestdijk kwam bij he: gemeente bestuur de volgende dankbetui ging binnen naar aanleiding van de op 18 dezer gezonden telegra fische gelukwensch: „In opdracht van H.H. Kon. H.H. Prinses Ju liana en Prins Bernhard heb ik de eer dén Raad van Alkmaar, als mede de ingezetenen hoogstderzel- ver oprechten dank over te bren gen voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen H.H. Kon. H.H. aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Hunne dochter." Get. J. C. Baud part. secr. BURGERLIJKE STAND Geboren: Thea, dochter van Klaas W. Timmerman en H. Volkers; Adriana E. dochter van Lambertus Schrassen en J. Burger; Aafke d. v. Karei Bijl en D. Buysman; Marian ne H. dochter van Hendrikus A. Kramer en G. Schuit; Maria dochT ter van Theodorus v Leek en A. M. A. Louwe; Simon, zoen van Petrus Liefting en J. T. L. Ditmar. Overleden: Adriana M. de Jong, 67 jaar, gehuwd met W. Jonker. EUROPEESCH BILJARTKAMPI OEN IN „DE OUDE PRINS" Het is de plaatselijke biljartclub ,de Oude Prins" gelukt den Euro- peeschen biljartkampioen P. de Leeuw bereid te vinden in Bergen in het café „De Oude Prins" een biljartmatch tegen den Alkmaarder Henk Hoogland te spelen. De ont moeting zal plaats hebben op Don derdag a.s.. Voor dit gevecht op het groene laken wordt veel belangstel ling verwacht. OOK HEM WAS DE WINTER TE BAR Op het land van de boerderij „Boomlust" aan den Westdijk is eergisteren een buizert gevonden, met een vlucht van 1.10 m. Deze vogel, die sporadisch in deze regio nen voorkomt, werd aangetroffen in verhongerden toestand. Het is wel een bewijs van de strengheid van dezen winter, dat deze roofvogel, die alles verslindt en overal zijn prooi weet te ont dekken, zelfs geen voedsel meer kon bemachtigen. „KLIMOP" De leden van de Sint Dominicus parochie komen natuurlijk luisteren naar de bekende spreekster Zuster Hoogenbosch, die reeds den juisten toon voor groote meisjes wist aan te slaan. Ook ditmaal een lezing van hart tot hart over „het groeien de leven". Niet-leden kunnen hier door ook kennis maken met den geest onzer vereeniging en zijn van harte welkom. BONKAARTEN Op Donderdag 27 Febr. zijn zij aan de beurt om de bonkaarten 105 (5e en 6e periode) af te halen wier naam begint met de letter D." VIOS-NIEUW8. W ARMENHUIZEN Donder dagavond 8 uur zal in café Mosch een spelregelavond worden gehou den waarbij alle leden en dona teurs van Vios worden uitgenoo- digd. Er zal door een 5-tal heeren voornamelijk scheidsrechters van den Bond, uiteenzettingen worden gegeven omtrent spelregels, tech niek, taak scheidsrechter, verhou ding tot spelers en supporters, enz. Hierbij zullen over en weer vra gen worden gesteld. Nu de voet- béil zoolang stil heeft gelegen, is dit een unieke gelegenheid om weer eens met elkaar in contact te komen en tevens onze kennis te vermeerderen. Wij hopen dan ook, dat niemand' thuis zal blij ven, dan wordt het zeker een ge zellige en vruchtbare avond. lp de zaak J .C. Weber Zooals wij in ons nummer van 17 Dec. al reeds voorspelden, heeft de Hooge Autoriteit Mr. J. Verdam de fiat-executie geweigerd van de door de Eerste kamer van het Alkmaar sche tribunaal, onder presidium van Mr. A. Schenkeveld, aan den bios coophouder J. C. Weber opgelegde maatregelen. De H. A. gaat speciaal niet accoord met de verbeurd ver klaring en de ontzetting uit het recht om het beroep van bioscoop exploitant uit te oefenen. Ten aan zien van dit laatste geeft de H. A. het tribunaal in overweging, eerst het oordeel van de zuiveringscom missie in het bioscoopbedrijf in te winnen. Ook gaat de H. A. niet accoord met de wijze van verbeurd verkla ring, speciaal wat betreft de vermo- gensaanwas (ca. f102.000.-) gedu rende den tijd van detentie van den heer Weber. Men zal zich herinneren, dat het tribunaal het vermogen verbeurd verklaarde, zooals dit was op den dag der uitspraak en dat de verde diger Mr. H. Scholten speciaal het bezwaar maakte tegen het verbeurd verklaren van deze vermogensaan- was. Door deze weigering van de fiat executie door de H. A. zal de zaak Weber thans voor de Tweede kamer van het tribunaal, onder presidium van Mr. J. P. Windhausen opnieuw behandeld worden. Vooraf moet echter het advies van de zuiverings commissie in het bioscoopbedrijf worden ingewonnen, hetgeen nog wel eenigen tijd zal duren. X De veilingvereeniging „Bangert en Omstreken" te Zwaag hield Dinsdagmiddag in „de Witte Valk" aldaar, een buitengewone vergade ring die zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer A. W. v. d. Deu- re merkte in zijn openingswoord op dat het bezoek op de vergaderingen de laatste jaren zeer slecht was, daarom had het bestuur omgezien naar iets dat de leden zou trekken. Men had gemeend goed te' doen een aantal sprekers uit te noodigen die voor de leden een aantal actueele onderwerpen zouden komen bespre ken. Dat dit was ingeslagen bewees wel de goede opkomst. Pensioenregeling voor Tuinders. De heer Torna, Hoofd van de Ac countantsdienst van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen sprak vervolgens over de pensioen regeling voor tuinders. Deze pen sioenregeling is iets nieuws, de tuinder die deze verzekering sluit betaalt premie naar rato van zijn omzet. De grenzen zijn globaal ge nomen f 2 000 err- f 10.000, dus bij hooge omzet hooge premie, bij lage omzet lage premie. Waar er met deze premie een bedrag van 2% van den omzet gemoeid is acht men het over het algemeen wel te beta len. Belangrijk Is nog dat de betaal de premie in mindering komt op de inkomstenbelasting. Een aftrek voor gehuwden met kinderen tot een bez drag van f 1.800 is zeer goed moge lijk. Ook is er nog een spaarregeling voor adspirant-deelnemers die zeer aantrekkelijk genoemd kan worden. Na deze rede werd van de gele genheid, vragen te stellen, ruim ge bruik gemaakt. De veilingen in de toekomst „Er mankeert nog veel aan onze veilingen en daarom is er in sommi- PROGRAMMA VRIJDAG 28 FEBR. HILVERSUM I (301 M): 7,00 uur nieuws en ochtendgymn.; 8,00 nieuws en gram. muziek; 9,30 mu ziek; 11,00 jongenskoor; 11,45 fam. ber. uit Indonesië; 12,00 lunchcon cert; 13,00 nieuws; 14,00 gram. mu ziek; 15,10 Domstad kwarte'.; 16,30 koor; 17,30 marinierskapel; 18.30 voor militairen; 19,00 nieuws, ie- gerpraatjes en zang; 20,00 nieuws en weerber.; 20,08 bijbel en mu ziek; 21,00 orkest; 22,00 nieuws; 23,00 vioolmuziek. HILVERSUM II (415 M.): 8 00 uur nieuws en gram. muziek; 10,00 morgenwijding; 11,00 orkest; 12,00 dansmuziek; 13,00 nieuw? en or gelmuziek-, 14,00 kookkunst; 14,20' middagconcert 15 20 hoorspel; 16,00 kamermuziek; 17,00 orgelspel; 18,00 nieuws en dansorto.; 18,50 Foolsch leger koor; 20,00 nieuws en kamer muziek; 21,30 gram. muziek; 23,00 nieuws en avondconcert ge kringen een vraag naar verande ring" aldus de heer P. van Straa- len. Spreker zeide dat de afstand producent—consument vrij groot is. Vroeger was dat anders en hij haal de voorbeelden aan van den vrijen verkoop aan den consument, ver koop aan den commissionair, waar bij de prijzen dikwijls teleurstelden en sprak over het verpachten van boomgaarden dat hij meer gemak zucht van de telers noemde. Dan zijn er ook nog de verzendvereeni- gingen of huizen die de gangbare artikelen voordeelig weten af te zetten en die spreker een goede in stelling noemde. Het zijn echter me thoden waarmede men zich op een moment tracht te redden, de veiling echter is de aangewezen plaats voor geregelde afzet der producten, men verkoopt er voor eigen risico aan groot en kleinhandel. Het is over het algemeen de beste methode ge bleken al is de veiling niet het al leen zaligmakende. Op de vraag of de veiling in de toekomst nog moge lijkheden heeft, moest spreker dan ook volmondig erkennen. Ja, het be wijs werd geleverd vorig jaar toen het er naar uitzag dat veel produc ten onverkoent zouden blijven. De veiling heeft ze af weten te zetten, wei niet alles tegen de gewenschte prijzen, maar er was toch een cen trale regeling. De export is nog met wat hij voor den oorlog was. Duitschland onze grootste afnemer van weleer, kan niet betalen en En geland is zeer kieskeurig met de producten. Daarom moet er naar be- streefd worden dat de kwaliteit, met name van het fruit opgevoerd wordt en dat het aantrekkelijk wordt aangeboden. In de afgeloopen vijf jaren liet een en ander wel eens te wenschen over, dat moet nu voorbij zijn. Willen wij de wereldmarkt be houden dan moet er een eerste klas product geleverd worden. Daarbij hebben de veilingen een groote taak. Dat er b.v. in Zwaag voor 4% mil!i oen verhandeld werd, zou vol gens spr. zonder veiling noo't mo gelijk geweest zijn. In dit verband moet er meer aan dacht aan de verpakking besteed worden. Sprekende over de vaste prijzen noemde de heer van Straa- len deze fataal, wel is er goed ver diend maar de tuinder en de fruit- kweeker is licht geneigd minder aandacht aan het product te beste den als hij zijn geld toch wel krijgt. Spreker besloot met te wijzen op de mogelijkheid dat er in 1947 weer vrije veilingen en vrije prijzen zou den komen hetgeen de concurrentie zou verscherpen. Daarom moest men paraat zijn en zprgen voor goe de producten. Nadat de voorzitter beide spre kers had bedankt en er een korte rondvraag was gehouden werd deze interessante middag gesloten. AVENHOEN 25 Febr. Uien: gew. maat 9 00; wortelen 8.70; witlof I 45.00 WARMENHUIZEN 26 Febr. Aan gevoerd: 43.000 kg gele kool 13.90 14.20; 4600 kg roode kool 19—19.20. HEERHUGOWAARD Onder presidium van burgemeester Sut- man Meyer kwam de raad der gemeente Heerhugowaard Métan- dagmiddag in voltallige samen stelling in openbare vergadering bijeen. Bouwgrond Voor het bouwen met rijks- sieun werd voorgesteld lot aan koop over te gaan van bouwter reinen, t.w. van den heer K. Snoek een perceel groot 0.88.80 ha, gelegen aan het Kabelpad, voor de somma van f 6000, voor het bouwen van 4 dubbele wo. ningen; aan het Noordeinde van den heer A. P. Overtoom een perceel ter grootte van 1680 m2, a f 1.75 per m2, voor 1 dubbele woning; aan <fen Rustenburger- weg ('t Kruis) van den heer S. Rood 1200 m2, a f 125, voor 1 dubbele woning. De heer Rood wenscht echter ad f 1.50 per m2 te verkoopen, welken prijs B. en W. ie hoog achtten. Indien ver- kooper niet tot f 1.25 wil redu- ceeren, zoo werd besloten, zal de gemeente in beginsel tot onteige ning kunnen overgaan. Voor het geval dit laatste zou moeten ge schieden, wat tijd zal vorderen, werd tevens goedgevonden nog 1500 m2 van den heer A. P. Over toom, voornoemd, aan het Noord einde aan te koopen, tegen f 1.75 per m2, waardoor het bouwen der woningen geen stagnatie behoeft te ondervinden. Nadrukkelijk dient hierbij vermeld, dat t.z.t. toch woningen aan 't Kruis zullen verrijzen, doch eventueel later dan het aanvankelijke voornemen. Een verzoek van den heer A. Groen, om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920, werd terzijde gelegd, gezien aanvrager o.m. niet voldaan heeft aan het verzoek, vervoernota's over te leggen. Voor het openbaar onderwijs werd de vergoeding vastgesteld voor 1947 op f 17.48-per leerling. Het V.G.L.O. Het bedrag, beschikbaar te stellen voor het V.G.L.O, over 1947, werd op f 17.48 per leerling gesteld. Naar aanleidipg van het VGLO was een schriftelijke vraag van den heer Strooper ingekomen, die op verzoek bij dit agendapunt nog werd behandeld. Aanvrager ver zocht stappen te willen ondeme. men om het onderwijs op de la gere scholen beter te doen func- tionneeren, o.m. door het aan stellen van meer leerkrachten, d'ie, nu het VGLO facultatief is geworden, eventueel zouden kun nen worden overgeheveld. In zijn uitvoerig antwoord wees voorzitter er o.m. op, dat dit punt van het overhevelen van onder wijskrachten geen vraagstuk vein plaatselijken aard is, doch een kwestie die het Ministerie van Onderwijs betreft, waarbij het niet op den weg ligt van een ge meentebestuur deze aangelegen heid bij hoogere instanties aan hangig te maken. Goedgevonden werd het oude raadhuis, met ingang van 1 Maart a.s., tegen f 3.50 per week te ver huren aan den plaatselijk bureau houder van den Voedselco-mmis- saris. Diverse kosten, als plaat sen van gas- en electriciteitsme- ters, schoonhouden, verlichting en verwarming komen voor den huurder. Voor ontoepaalden tijd wend be sloten aan deq heer N. Kroone een hoeveelheid tegels met belon- rand en betonkespen in huur af te geven tegen f 2.per maand. Tweeman sschool Ingaande 1 April werd op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mevr. Porte-Wit, als onder wijzeres aan de O.L. school te Zuid, wegens haar benoeming te Edam. De heer Bruin herinnerde er aan, dat mevrouw Porte 25 jaar het onderwijs in de gemeente Heerhugowaard gediend heeft. Voorts informeerde hij of het ge meentebestuur nog pogingen bad fedaan om deze onderwijzeres te ehouden, waarop voorzitter ont kennend moest antwoorden, ge zien naar zijn gegronde meening hierop toch niet zou zijn inge gaan. Spr. wees nog op de moge lijkheid, dat de O.L. school Zuid binnenkort een tweemansschool zou kunnen worden, in welk ge val mevr. Porte overbodig zou worden. Deze waarschijnlijkheid zal nog nader onderzocht worden, terwijl er zoo mogelijk pogingen zullen worden aangewend om 3 leerkrachten te behouden. Mo menteel is het leerlingenaantal 76. Presentiegeld De heeren Groenveld, Kok en Schouten vonden vanzelfsprekend een gunstige ontvangst voor hun voorstel om het presentiegeld van f 3.op f 4.per raadszitting te brengen, het maximum dat voor gemeenten van 300010.000 inwoners door Ged. Staten wordt toegestaan. Met ingang van nog nader vast te stellen datum werd tot ge meente-vroedvrouw benoemd mej. J. A. van Oostveen te Denekamp. In het geheel waren slechts twee sollicitaties binnengekomen. Het staat nog niet geheel vast, dat mej. Oostveen ook haar benoe ming zal aannemen, al hoopt en vertrouwt men, dat <üt wel het geval zal zijn. Niet drie jaar Het verheugde voorzitter te kunnen mededeelen, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben gehecht aan de door den raad vastgestelde verordening voor hel verstrekken van subsidie aan het voorbereidend lager onderwijs, behoudens een paar kleine be merkingen, w.o, de leeftijdsgrens, die in plaats van 36 jaar, 46 jaétr dient te worden. Tenslotte bracht de heer Kok het zoo bekende consumenten- crediet nog weer eens in 't ge ding. Voorzitter stelde hem ge rust met mede te deelen, dat de ruim 100 aanvragen 't zaakje wilde eerst na de-grootsch opge zette reclame vlotien binnen kort in behandeling zullen wor den genomen. Misbruiken? De heer Strooper kwam met bezwaren tegen de overbruggings regeling, zooals die in Heerhugo waard en ook wel in andere ge meenten wordt uitgevoerd'. Het is naar zijn meening onjuist, dat on- en georganiseerden evenveel ontvangen, terwijl hij vooral wil de wijzen op het misbruik, dat van deze regeling wordt gemaakt. Voorzitter kon hierop antwoor den, dat de steunsfeer uit d!e re geling is gehouden, zoodat er geen onderscheid kan zijn in 't steun bedrag. Wat het tweede punt, de fraud'e, betreft, lichtte spr. toe, dat uitkeering wordt verstrekt, indien een kaart overgelegd kan worden van het Gew, Arbeids bureau; van gemeentewege is er dan ook geen toezicht, dan alleen een huis- en straatcontröle. Bij de C.V. Uitgeverij C. de Boer Jr. te Amsterdam verscheen dezer dagen van de band van Anthony van Kampen een bicgrafie van Karei Doorman. De schrijver heeft zijn boek eerbiedig opge dragen aan alle mannen van alle wapenen der Koninklijke Ma rine, die niet thuisvoeren in het vredesjaar 1945. Lt. Admiraal C. Helfrich schreef een voorwoord, waarin hij met waardeering gewaagt van de uiterst-zware taak, wéiarvoor Doorman gesteld werd. Karei Doorman stamde uit een geslacht, dat tientallen officieren gqpehonken heeft aan leger en vloot. Van Kampen vertelt van Doorman's jeugd, van zijn trouwe vriendschap met zijn jongeren broer, thans vice-admiraal L. A C. M. Doorman en van zijn opleiding in Willemsoord. Hij beschrijft voorts, hoe de jonge marine-offi cier zich aangetrokken voelde tot de luchtvaart en een der gronde- leggers werd van den Marine- Luchtvaartdienst. om later, toen het verlangen sterker werd weer een kiel onder zich te voelen, vele reizen te maken naar Indië, waar hij aan verschillende tochten deelnam. Doorman onderscheidde zich ais een uitstekend marineman, die niet ophield zich in de strategie te be kwamen. Hij bleef steeds een loy aal uitvoerder van de bevelen van de hoogere marineleiding, doch spaarde zijn critiek niet en her haaldelijk drong'hij aan c.p uitbrei ding van de Marine-luchtvaart. Doch zijn stem was die eens roe pende in de woestijn; toen de oor log uitbrak beschikte Nederland in de Pacific over te weinig materieel, zoowel ter zee als in de lucht. Het is daarom wel een merkwaardig feit ,dat het^ eerste vliegkamp- moederschip,* dat de Ned. Marine rijk werd,'den naam kreeg van de zen voorvechter van den M. L. D. Aan den slag in de Javazee wijdt Van Kampen menige bladzijde; wij citeerden elders in dit nummer en kele fragmenten hieruit Tenslotte spaart hij de vooroorlogsche volks vertegenwoordiger zijn critiek niet die er niet voor gezorgd had, dat Nederland een volwaardige vloot en luchtmacht had. toen deze noo dig waren. Hij wijdt ook een be ats schouwing aan de vraag, hoe het komt, dat zoo weinigen van over levenden van den slag in de Java zee gered konden worden en brengt tenslotte hulde aan alle, ook ongenoemde mannen van de Kon. Marine, die mét Doorman ten on dergingen hun leven gevend voor het vaderland. Het vlot-gésehreven boek is rijk verlucht met foto's en teekeningen van W. A. v. d. Walle. Fr. O. STILLE OMGANG 'T ZAND. In verband met de zeer groote moeilijkheid om dit jaar voldoende autobussen te krijgen voor den Stillen Omgang, die gehoudén wordt op Zondag 16 Maart a.s., is het van 't groot ste belang zoo spoedig mogelijk, liefst voor Zondag a.s., u op te geven voor deelname bij het be stuur, t.w. de heeren P. Zomer dijk, B, Groot of P. Doedens. Het is niet uitgesloten, dat deelne mers, die zich te laat opgeven, teleurgesteld zullen móeten wor den. Vrijdag 7 Maart a.s. alge- meene vergadering bij G. A. de Wit. 'T ZAND De onderwijzer aan onze R.K. Parochieschool, P. Doedens, is benoemd tot hoofd der R.K. School in 't Rijpje, gem. St. Maarten. PURMEREND, 25 Febr. 1947. Aangevoerd werden 421 runderen, w.o. 257 vette koeien, 7 stieren en 30 pinken voor de levering, voorts 718 nuchtere kalveren en 9 scha pen eveneens voor de levering. De prijzen waren de volgende: 90 melk- en kalfkoeien f 400f 700 (stug); 37 geldekoeien f 250490 (stug); 209 schapen f 55125 (stug); 209 bokken en geiten f 30 150 (stug); 211 biggen f 25 45 (slug); 35 paarden f 4001200 (stug); 700 kippen en hanen f 3.25 4.per kg; 300 jonge hanen f 3,50, export; 50 eenden f 2.50 3.50 per stuk; 200 konijnen f 4 16.50 per stuk; 10 ganzen f 18 20 per stuk. LANGEDIJK 10.000 kg roode kool 17.19.60.000 kg gele kool 13.50—14.—.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2