liÉkiÉisËÉS Hoe het vlaggeschip van de Striking Force ten onder ging s Henri Hermans overleden EEN UURTJE DE SLAG IN DE JAVAZEE De eskadercommandant Karei Doorman vroeg tevergeefs om vliegtuigen Nederland verliest een groot musicus Tot onze bemoediging NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 26 Februari 1947 3 27 FEBRUARI 1942, slag in de Javazee. Met deze enkele woorden zullen straks de geschiedboeken dit wapenfeit vermelden uit de geschiedenis van den tweeden wereldoorlog. Maar een geweldige tragiek gaat schuil achter deze simpele woorden, want de slag in de Javazee was de tragedie van een Nederland- schen zeeheld, die met een vloot van veertien schepen, waarvan slechts enkele van Nederlandsche nationa liteit, tegen een ter zee en in de lucht overmachtigen vijand ten onderging. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan enkele fragmenten over te nemen uit het zoojuist verschenen boek van Anthony van Kampen „Ik val aan, volgt mij", waarin deze schrijver het leven van Karei Door man, den eskadercommandant van de Striking Force beschrijft en te vens een beeld geeft van het dra matisch gebeuren op dien 27sten Februari 1942 in de Javazee. 1) „Als het eskader op weg is naar de Java-zee, op zoek naar de Ja- pansche landingsvloot en Japansche vliegtuigen hun bommen afwerpen qp het kleine hoopje schepen van Doorman, ontvangt deze een bericht van de wal. Het luidt: Geen vlieg- tuigbescherming kan gegeven wor den. De escadercommandant lacht sar castisch. Alsof men hem, die her haaldelijk op uitbreiding van de luchtmacht in Indië heeft aange drongen en om vliegtuigen gesmeekt had, dit nog speciaal moest mede- deelen. Hij had niet anders ver wacht. Zonder bescherming vanuit de lucht moest hij den strijd gaan aanbinden tegen den wel tienmaal sterkeren vijand. Onmiddellijk aanvallen. De bemanning van de eskader- vloot had reeds weken van onver- moeiden arbeid achter den rug. In den nacht van 19 op 20 Februari had men reeds slag geleverd tegen een Japansche vloot in Straat Ban doeng, waarbij de Piet Hein, na al zijn torpedo's op één na afgeschoten te hebben, roemrijk ten onder ging en de Tromp zwaar beschadigd werd, zoodat deze flottieljeleider niet meer deel kon nemen aan de komende acties van de Striking Force. Sinsdien was men bijna on afeebroken in touw gejveest, her haaldelijk door Japansche luchtes kaders aangevallen. Het volk op de vloot is moe. De inspanning, het gemis aan slaap, de hitte en de emo ties laten zich gelden. Zal er dan nooit een einde komen aan dit va ren? Maar als Doorman om 12 uur seint naar den wal: Grens uithou dingsvermogen personeel overschre den" is het antwoord van vice-ad- miraal Helfrich: „Continue to attack the enemy until he is destroyed". Hij had juist een telegram ontvan gen, dat de voorhoede van een groo- te Japansche vloot, die Java nader de, op 80 mijl NW van Soerabaja gesignaleerd is; daarbij waren min stens acht zware kruisers en twaalf jagers en hij voegt aan het eerste telegram aan Doorman het volgende toe: „Onmiddellijk aanvallen". En eskadercommandant Doorman, die al op weg was naar Soerabaja, keert om en in gevechtsformatie stevent hij met hoogen vaart terug, op zoek naar den vijand, koers Noordwest. Om 4 uur komt de vijandelijke vloot in 't zicht. De stemming aan boord van het vlaggeschip wordt grimmig. De mannen achter de ka nonnen en mitrailleurs wachtten de naderbijkomende vloot der Jappen met ongeduld. Onverwachts opent de vijand het vuur, op ongeveer 12 Yi mijl. Karei Doorman vindt het nog te vroeg het vuur te beantwoor den; het heeft nqg geen zin. Hij ziet meer schepen, dan de ver- kenningsberichten hebben opge geven; maar een paar meer of minder maakt nu geen verschil meer. Het eskader jaagt voort en enkele minuten later kan het vuur geopend worden en als donderslagen tijdens hevig on weer braken de oorlogsbodems hun tallooze granaten over en weer. Ze fluiten over de man nen van De Ruyter. Er worden treffers gemaakt en geïncas seerd. Een Japansche kruiser staat al in lichter laaie en zinkt, doch het gejuich verstomt op het vlaggeschip, als dit zelf een treffer krijgt, die beide dekken doorboort en explodeert; het is 4.31 uur. De De Ruyter vuurt door; alle 7 kanonnen van 15 cm spuwen hun granaten, terwijl de herstelbrigade bezig is het volk uit de getroffen compartementen te halen. Doorman ziet de granaten komen; hij ziet ook viervijf bellenba- nen van voorbijvliegende torpedo's. Cm kwart over 4 heeft de vijand er blijkbaar genoeg van en legt een rookgordijn, doch spoedig blijkt, dat de bedoeling is door dit scherm heen jageraanvallen op het eskader van de Striking Force uit te voe ren. Doorman laat een rookgordijn leggen en aan zijn jagers seinen: „vijand aanvallen". Met volle kracht schieten ze door het rookgordijn heen en voeren de opdracht uit. De Japansche jagers lanceeren bundels torpedo's op Doorman's vlaggeschip, doch Over ste Lacomblé, de'commandant van De Ruyter laat zóó keurig manoeu vreeren, dat geen enkele doel treft. De bellenbanen gaan rakelings langs. Om half vijf trekt de vijand zich in Noordelijke richting terug. Het vlaggeschip heeft vier tref fers gekregen; doch de verliezen zijn zwaarder; de Kortenaer en de Elec- tra zijn vernietigd en de Exeter is zwaar beschadigd. „Ik val «van Als om 5.07 de Exeter nog maals getroffen wordt, met het gevolg, dat zes van de acht ke tels uitvallen en 14 man op slag gedood worden, zoodat het schip geen andere keuze overblijft dan weg te strompelen, veron derstellen de Java, de Houston en de Perth, dat het een ma noeuvre is, door den eskader commandant bevolen en ze vol gen trouw in de bevolen kiel- linie de Exeter. Karei Doorman ziet tot zijn verbazing deze manoeuvre; hij voelt intuïtief wat de oorzaak is en oogenblikkelijk laat hij het radiostation uitseinen: „Ik val aan. volgt mij" En terstond nemen de drie schepen van de Striking Force hun positie weer in en zetten den strijd voort. Op een vlot in den maanbesche- nen nacht drijven de overlevenden van de Kortenaer over de rimpel- looze Javazee. Het wordt steeds la ter. Danzien ze het gogd Of is het een fata morganaeen bedriegelijk visioen? Schepen na deren in razenden vaart, varende in kiellinie; het zijn de overgebleven schepen van Doorman onder een bijna volle maan in den tropennacht. De mannen van de Kortenaer roe pen, schreeuwen, doch worden niet gehoord; rakelings varen hun eigen schepen koers Noord, recht op den vijand af. Slechts een reddingslicht afgeworpen van het vlaggeschip vertelt hun, dat zij gezien zijn; dit licht wees later in den nacht den Encounter den weg, om hen te vin den, waarna zij in Soerabaja aan wal komen. Na de Witte de With- opdracht te hebben gegeven om den aftocht van de zwaarbeschadigde Exeter te dekken, verzamelt Doorman achter zijn vlaggeschip de De Ruyter: de Perth, de Houston en de Java, waarbij zich later nog de jagers Ju piter en Encounter en de vier Ame- rikaansche jagers aansluiten. Het eskader doorkruist de Javazee, op zoek naar de Jappen-vloot. Op verzoek van Doorman laat de commandant van de De Ruyter dat deel van het scheepsvolk, dat maar even gemist kan worden, permissie geven een luchtje te scheppen op den ccmmandotoren; hiervan wordt dankbaar gebruik gemaakt door dc uitgeputte bemanning. Doorman ziét geen vijandelijke schepen, maar de oogen van den vijand de Japansche luchtver- kenners zien zijn schepen wei De verkenningsberichten van de wal, van Abda-float, blijven uit, en hij heeft geen vliegtuigen! Het is een heldere nacht en Doorman rea liseert zich, dat er geen kans is den vijand te verrassen. De schepen rennen door het donkere water. De Amerikaansche jagers moeten naar Soerabaja teruggestuurd wor den, omdat hun olievoorraad uitge put is; de Encounter volgt even later om dezelfde reden en de Ju piter kreeg een granaat midscheeps en moest worden afgeschreven. „Met inzet van alles" had de order geluid van het com mando; maar dat „alles" is nu wel heel weinig; slechts de vier krui sers De Ruyter, Java, Perth en Houston. Een bellenbaan, die bewijst, dat zij door Japansche onderzeeërs ach tervolgd worden, wordt ontweken. Van den Commandant Zeemacht worden berichten ontvangen van een vijandelijk convooi, benevens een oorlogsvloot, benoorden Bawean, w.o. twee slagschepen en drie krui sers. Doorman kan den vijand ontwij ken, doch hij herinnert zich de op dracht: „met inzet van alles" en zet koers in de richting van Bawean. Daar zal hij aanvallen. Er komen moeilijke oogenblikken voor Door man. De automatische telefoon is door de gevechtshandelingen uitge vallen; de vuurleiding is beschadigd, zoodat er weinig controle meer op is. Er is praktisch geen ventilatie meer, zoodat onder het pantserdek een moordende temperatuur heerscht. Steeds vallen er menschen flauw, die naar boven gedragen moeten worden. Als het naderend noodlot ver schijnt om 10.45 de Japansche vloot. Het zal gaan spannen en Doorman vindt het jammer, dat hij zoo hope loos weinig te verliezen heeft. De strijd ontbrandt. Een 20 cm.- granaat treft het achterschip, doch de kruiser vaart door en blijft vu ren. De kruisers gaan ten onder. Even na elf uur zet een uit de lucht geworpen lichtfakkel boven de De Ruyter de omgeving in een licht als van duizenden electrische lampen; het lijkt klaarlichte dag. Drie seconden later hoort schout bij-nacht Doorman een ontzaglijke ontploffing en hij weet direct, dat het de Java is; hij. laat het schip onmiddellijk radiografisch oproepen, doch de mannen in de radiohut krij gen geen antw»rd meer. Hr. Ms. Java is uitgestreden en gaat ten onder. Doorman seint naar de wal: „Java getorpedeerd en gezonken". De Japansche vloot trekt zich te rug en een lugubere stilte daalt over de Javazee. Om tien minuten over half 12 wordt opnieuw een lichtfakkel ontstoken boven de De Ruyter. Zwaar is de sfeer van het nade rend noodlot. De Chef-Sein- brug, korporaal-telegrafist Van Esveld loopt van stuurboord naar bakboord; hij blijft staan. Doorman ziet, dat de korporaal een moment verstijft. Dan ziet hij hem naar de spreekbuis ren nen-en hoort hem schreeuwen met schor-overslaande stem: „Bellenbaan aan stuurboord!" Plotseling is het alsof het schip even stept; een schok een schuivend doffe klap er schokt iets in de De Ruyter. Karei Doorman richt zich op uit zijn lichtgebogen houding; hjj kijkt den commandant van het vlaggeschip, Overste E. La comblé aan. Het schip trilt na en maakt slagzjj over stuurboord. Karei Doorman zegt niets, maar weet, dat het afgeloopen is. Hij zjicht diep. De hel wordt ontketend op Hr. Ms. kruiser De Ruyter. Brandend loopt het schip vol; het ligt nu stil." Anthony van Kampen beschrijft dan in vele bladzijden het laatste uur van wat eens het vlaggeschip was van eskader-commandant Doorman, die met,den commandant Ov. Lacomblé alleen op de comman dobrug achterbleef. Met inzet van alles hadden zij hun plicht gedaan en samen gingen zij ten onder met hun schip, dat schuin wegzonk in de golven. Het nam met zich mee twee man nen van de Koninklijke Marine, die faalden in den opzet den vijand te vernietigen, doch die de eer van hun land hoog hielden, zooals de dapper ste marinemannen van dat land door alle tijden heen de traditie van eer en dapperheid hebben hoog ge houden. 1). „Ik val aan, volgt mij"; het le ven van Karei Doorman, Schout bij Nacht, door Anthony van Kampen. Uiig. van de C. V. Uit geverij, voorheen C. de Boer Jr. Amsterdam. Te Amsterdam werd Dinsdag de Februari-staking 1941, het eerste massale verzet tegen den Duitschen overweldiger, herdacht. Bij het op het Waterlooplein opgerichte gedenkteeken vond een treffende plechtigheid plaats. (A.N.P. P.) Op ruim vier en zestigjarigen leeftijd is te Maastricht vrij plot seling na een kortstondige ziek te overleden de bekende dirigent van het Maastrichtsch Stedelijk Orkest, Henri Hermans. Zijn naam is sinds 1916 onafscheid baar verbonden geweest aan het Limburgsche muziekleven en dat van Maastricht in het bij zonder. Geboren uit een geslacht van musici, viel het niet te ver wonderen dat ook Henri Her mans reeds vroegtijdig in zijn geboorteplaats opviel door zijn buitengewone muzikaliteit. Zijn eerste schreden op het pad der kunst zette hij onder toezicht Albaneesche bisschop in arrest De bisschop van Alessio, voor- loopig hoofd der Apostolische missie in Albanië, Mgr. Fran cesco Gjini, is, volgens te Va ticaanstad binnengekomen be richten, gearresteerd. Er zijn in Vaticaanstad geen redenen be kend, welke tot de arrestatie geleid zouden hebben. Dezelfde berichten zeggen, dat het Fran ciscaner klooster van Skoetari verwoest zou zijn en alle mon niken gedood of gevangen ge nomen. van zijn vader en pater v. d. Heuvel S.J. te Sittard. Daarna vervolgde hij zijn lessen aan de muziekschool te Aken, waar hij op 18-jarigen leeftijd de diplo ma's kerkmuziek en orgelspel behaalde. Hij werd organist aan de O.L. Vrouwekerk te Maas tricht en volgde te Luik het conservatorium waar hij ver schillende eerste prijzen kreeg, daarna haalde hij in Keulen het orkest-diploma. In 1916 werd hij directeur van de stedelijke mu ziekschool en dirigent van het daaraan verbonden orkest, dat later het M.S.O. werd. Hermans is voor Limburg de opvoeder geweest van den mu- zikalen smaak, hij leerde zijn tijdgenooten de goede orkest muziek boven de populaire ope ra waardeeren, maakte zijn ge hoor vertrouwd met de beste Nederlandsche en Fransche com posities. Vele jonge musici leid de hij op en bracht hen op het podium. Maastricht en Limburg heeft hij op muzikaal terrein een nationale en zelfs een interna tionale faam bezorgd. Limburg en heel Nederland verliest in Henri Hermans een musicus van uitzonderlijk groot formaat, die ook als mensch tot een der edel- sten behoorde. HERDENKING FEBRUARI STAKING Duizenden op het Waterlooplein Manschappen van de voorma lige B.S. hebben Dinsdag de wacht betrokken bij een zwart omfloersten mast, die midden op het gehavende Waterlooplein te Amsterdam was opgericht. Het plein was volgestroomd met de Amsterdammers, die 6 jaar geleden voor het eerst een open lijk appèl aan den verzetsgeest van ons volk deden. Weer ver drongen zich voor de vensters van de huizen de hoofden van Joden, doch ditmaal niet schuw weggescholen achter gordijntjes, in grenzelooze angst voor de ge laarsde gestalten, die de straten onveilig maakten. De Amsterdammers herdach ten de Februaristaking. De heer E. Diamant namens den Bond van oud-illegale werkers, wekte op tot waakzaamheid. Dat deze noodig is, blijkt wel uit de kran tenberichten. De heer W. van Wijk sprak namens de vereeni- ging van ex-politieke gevange nen en kwam op tegen de prak tijken van een Amsterdamsche roeivereeniging, die het lidmaat schap voor Joden niet toegan kelijk stelt. De zuivering noem de de heer van Wijk een pas kwil'en onder grooten bijval haalde spr. de woorden aan van Mr. Zaayer in zijn requisitoir tegen den directeur van Win terhulp, C Piek, waarin deze het niet ten uitvoerleggen van doodvonnissen hekelde. De heer B. van Dorp sprak namens de oud B.S.-ers. Tot slot van de plechtigheid legden vertegen woordigers van vele vereenigin- gen en instellingen kransen aan den voet van de rouwmast. Eindigt de Parijsche krantenstaking? De hoop, dat de Parijsche krantenstaking deze week zal eindigen, is versterkt door het feit, dat Bourcan, minister van voorlichting, via de radio over het geschil zal spreken. Op het ministerie van voorlichting wil de men niets naders meedeelen over het bericht, dat de kranten binnen enkele dagen weer zou den verschijnen, welk bericht door de vakvereeniging prema tuur wordt genoemd. Het ver bond van werkgevers deelde evenwel mede, dat de kranten morgen zullen uitkomen. Staatsblad h 39 bevat een besluit, waarbij het opticiensbe- drijf gebracht is onder de bepalingen van de vesti gingswet kleinbedrijf. Per vliegtuig is oud-mi nister mr. J. van Royen ngar New-Yodk vertrok ken, waar hij als lid van de Nederl. ^delegatie bij den sociaal econ. raad der UNO aan de beraad slagingen van dezen raad zal deelnemen. De cur sussen, die door de R.K. leergangen te Tilburg worden gegeven, zijn tot nader aankondiging ge sloten. Bij K. B. is bij bevordering., aan W. S. Sipkema, chef de bureau bij bet Centraal Bureau inzake antecedenten-on derzoek van het ministe rie van binnenlandsche zaken, toegekend de gou den eere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op 72- jarigen leeftijd is te Amersfoort overleden A. J. Locxma van Weideren Baron Rengers, kamer- beer 1. b. d. van H. M. De overledene was Dijk graaf van het waterschap Eemnes en de grondleg ger van de ruilverkave ling in den Eemnespol- der. Donderdag as. is de land naar Paleis Soest- dijk werden verzonden. De stichting „Nieuw Walcheren" heeft voor haar boomenactie van de Belgische touringclub een bedrag van 17.000 francs begrafenis te Ferwerd. In het felicitatieregister, dat door het Haagsch co mité voor volksfeesten op dertig plaatsen in de stad ter teekening is neerge legd ,zijn door dé Haag- sche burgerij bij de ge boorte van Prinses Maria Christina 7600 handteeke- ningen geplaatst. Voor het eerst in de geschie denis is een auto over het ijs van de Zandkreeik van Noord- naar Zuid-Beve- lanö gereden, tusschen Kortgene en Wolphaarts- dijk. ïk Nu de groots'e drukte wel voorbij is kan gezegd worden, dat on geveer 6000 telegrammen uit binnen- en buiten- ontvangen dat door de leden dier vereenig ing bijeengebracht is. De Ne derlandsche gezant te Bern schonk aan de stichting 23 uit 1909 da- teerende aquarellen, ver vaardigd door de Engel - sche schilderes Una Hunt ij: De leerlingen der Ge rard Adriaan van Swie- ten Tuinbouwschool te Frederiksoord vertrekken naar de Staatsmijnen om aan den kolenslag deel te nemen, ik De Tilburg- sehe politie vond in een auto-garage een vracht auto met een aantal lee- ge groentenkisten. De onderste kisten, een zqs- tal, bleken Belgische shag te bevatten. Vrachtauto en shag werden in be slag genomen en ter ver der onderzoek doorge geven aan ambtenaren van invoer en accijnzen, ik Het aantal gearres teerden in de veesmok- kelaffaire te Chaam is thans tot 20 uitgebreid, het .onderzoek der ver schillende poliüe-instan- ties is nog in vollen gang. Bij dit onderzoek is ko men vast te staan dat de smokkel van vee zich o.a.. uitstrekt over de plaats jes Alphen, Baarle Nas sau, Niels en Rijsbergen. ik Op haar reis naar Willemstad. (Curasao) zal Hr. Ms. kanonneerboot ,,Van Speijk" van 15—17 Maart in de Britsch West-Indische haven op het eiland Trinidad Port of Spain vertoeven. De mogelijkheid bestaat om gewone en aangeteekende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te verzenden. Deze corres pondentie moet uiterlijk 5 Maart ter post zijn be zorgd. IlllliiK Het gebied rond Soerabaja werd kort geleden door de Neder landsche troepen onder bescherming genomen. Hoe noodig dit was, bleek uit de jammerlijke omstandigheden, waarin de be volking verkeerde, tengevolge van de tactiek der verschroeide aarde, welke op vele plaatsen was toegepast. Een groot gedeelte der bevolking was meegevoerd door de terugtrekkende benden en hiervan maakten rampokkers gebruik om hun bezittingen te rooven en de velden te oogsten. Doch de Nederlandsche autori teiten waren op haar post. Op de foto zien we een groep ram pokkers, in de buurt van Perrong, die de gestolen padi in veilig heid wilden brengen, maar door een patrouille van de veldpolitie werd aangehouden. (A.N.P. P.) DE H. VADER SPRAK VOOR CUBA Het rijk van den geest is ook Christus' rijk Ter gelegenheid van eer ste Nationale Eucharistische Congres in Cuba, heeft de Paus een radiorede tot de Katholieke Cubanen gehouden. De H. Vader richtte gelukwenschen tot hét volk en zijn geestelijke en poli tieke autoriteiten, omdat zij het land op plechtige wijze hadden toegewijd aan het H. Hart en aan de Onbevlekte Maagd Ma ria, waarna zij een nieuw be wijs van Wun levendig geloof le verden door h£t houden van een Nationaal Euch. Congres. Deze betooging aldus de Paus doet een nieuwen Eucharisti- schen haard in deze wereld op laaien; gij hebt u' geschaard in de rijen van hen, die zich niet voeden met een goddeloozen haat, maar met broederlijke liefde. Nadat Pius XII lof gebracht had aan de natuur van Cuba, het schoonste land dat ooit men- schenoogen aanschouwden, uitte hij den wensch, dat het land ge spaard zou mogen blijven voor bederf, dat uit het nieuw-hei- dendom voortkomt. Het is de wereld overduidelijk gebleken, wat de uitwerking van het ma terialisme is, wanneer de mensch gaat denken, dat hij alleen maar stof is. Ongelukkigerwijze hebben wij den indruk, dat de les die hij ontving nog geen vruchten afwierp en wij hebben te vreezen dat het eene mate rialistisch systeem door een an der niet minder verderfelijk zal worden gevolgd. Tenslotte gaf de Paus Zijn zegen niet alleen aan de Cubanen, maar aan alle werelddeelen voor de versprei ding van het rijk van den geest, die ook het rijk van Christus is. Kan het niet vlugger in den N.O.-polder? Q;EZE VRAAG duidt_ in het kort de beteekenis van de klachten aan, welke in de Eer ste Kamer „werden geuit bij de behandeling van de begrooting voor het Zuiderzeefonds. 30.000 H.A. is nog niet in cultuur ge bracht, terwijl er zoo'n land- honger is. Minister Vos, die nog steeds het departement van Openbare Werken en Wederop bouw ad interim beheert,zei, dat hij den gang van zaken ook onbevredigend vindt. Maar „waar haal ik materiaal en ar beidskrachten vandaan?" Voor uitgifte van gronden in de Wie- ringermeer wenscht de minister een geregeld tempo aan te hou dt hij is niet voor verkoop, de pioniers hebben voorrang, maar hij behoudt zich het recht voor, groote staatsbedrijven te stich ten! De Zuiderzeeraad is nog niet opgeheven, de nieuwe Wa terstaatsraad is nog niet inge steld, deze zaken maken nog punten van binnenskamersch overleg uit. Frankrijk krijgt tarwe De Fransche minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de V.S. en Canada vóór 20 Juni a.s. 550.000 ton tarwe naar Frankrijk zullen verschepen. De internationale graan-organisatie zal beslissen, aldus de minister, die Vrijdag j.l. uit de V.S. naar Frankrijk is teruggekeerd, hoe groot het percentage van het totaal aantal ton mag zijn, dat Canada en de V.S. naar Frank rijk zal exporteeren. Examens Katholieke Eccnomische Hoogeschool Aan de Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg slaag den voor het propaedeutisch examen in de economische we tenschappen de heeren M. van de Akker, Voorburg; J. Arends, Venlo; P. Beelen, Son en Breu- gel; W. v. d. Bergh, Nijmegen; J. v. Haaren, Nijmegen; M. van Oeyen, Venlo; P. de Rooy, Hel mond; P. Teeuwen, Tegelen; G- Thissen, Herkenbosch; C. v. d. Ven, Tilburg; J. Verwilligen, Tilburg en A. Wasmoeth, Til burg. Tegen vriendin van verraadster 8 jaar geëischt Nadat zij tegen haar vriendin A. „-an Dijk met wie zij jaren heeft samengeleefd', de doodstraf had hoo- ren eischeri, moest de 39-jarige Jo hanna Maria de Regt uit Den Haag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam verschijnen om zich te verantwoorden voor het aandeel, dat zij had in de uitlevering van Joodsche Nederlanders aan den S.D., hetgeen voor velen den dood tengevolge heeft gehad. In het bij zonder was haar ten laste gelegd, dat zij in haar woning onderdak verschafte aan Joodsche personen, hoewel zij wist, welke gevolgen dit voor de onderduikers zou hebben. Dit adres was nl. aan de S.D.-in- stantie, die zich met de deportatie van de Nederlandsche Joden bezig hield, de z.g. Zentralstelle, bekend en desondanks had verdachte geen aanleiding gevonden haar gasten van het gevaar in kennis te stellen. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte zelf niet over middelen be schikte, zoodat de kosten van de huishouding bestreden werden met gelden, die A. van Dijk voor haar verraderswerk incasseerde. Verd. was het willig werktuig van haar vriendin en had voortdurend vol gens haar aanwijzingen gehandeld. Dit kwam ook naar voren uit de verklaringen van de 17-jarige doch ter en den 19-jarigen zoon van ver dachte, die op een desbetreffende vraag antwoordden, dat hun moeder geheel onder dwang van A. van D. handelde. Mr. M. H. Gelinck wilde de ver houding, die tusschen verdachte en haar vriendin bestond, wel in aan merking nemen, maar hij wenschte daarmede toch niet de gansche vér- antwoording voor het aandeel van verdachte in het jodenverraad weg genomen te zien en elschte een ge vangenisstraf van 8 jaar met ont zetting uit alle rechten voor het leven, alsmede verbeurdverklaring van een aantal bijouterieën. Departement1 van Oorlog blijft voorioopig nog In tweede instantie heeft de Senaat nog een en ander in het midden gebracht over de Oor- logsbecrooting. Minister Fievez h?d nog verschillende vragen verzuimd te beantwoorden en de betrokken Eerste Kamerle den hebben hem er vriendelijk aan herinnerd! Zoo de heer Koe- jemans over het „Lichtspoor", waarin gesproken was over sa- teliet-staten, en de minister vond ook, dat dit beter achter wege gelaten had kuijnen wor den; zoo'n officieuze krant mag zeker nooit zoo duidelijk spre ken als deWaarheid! Vriend Koejemans vreesde verder blok vorming, als wij te veel samen werken met het leger in België. De minister stelde hem gerust, Z. Exc. probeerde dit althans, of het gelukt is, weten we niet. De heer Donkersloot sprak over dienstweigering en de actie van „prof." Pootjes, het aantal slachtoffers van dezen vreemden sinjeur was bij den minister niet bekend. De heer Algra wees nog eens op de onvoldoende postverbinding met de militai ren in Indië. Hij bepleitte nog eens de wenschelijkheid, een eigen leger, met eigen stijl en eigen traditie te behouden. Op een vraag van den heer Vixe- boxse antwoordde minister Fie- ve^ dat hij zal nagaan of de op leiding der troepen zou kunnen aansluiten op de methode van de padvinderij. Wat tie naam van het departement betreft, is de minister van oordeel, dat wij ziging daarvan pas kan worden overwogen, als in den loop aer eerstvolgende jaren beslist over mogelijkheden van reorga nisatie van de militaire depar tementen. Tegen het gebruik van het „lefstokje" heeft de minis ter niet zooveel bezwaar. Bij de officiersopleiding krijgt de de mocratie het volle pond, aldus de minister: ieder die er de eigenschappen voor heeft, kan er voor in aanmerking komen. Positie Nederlandsche passagiersschepen „Kota Inten": Rotterdam Java, 24 Febr. 17.50 van South ampton. „Noordam", 24 Febr. van Rot terdam te New-York. „Oranje", AmsterdamJava, passeerde 24 Febr. Kaap Fi- nisterre. „Oranjefontein", 24 Febr. van East Londen te Durban. Donderdag spreekuur Comm. der Koningin Naar de provinciale griffie mededeelt, zal het spreekuui van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Holland niet Woensdag 26 Febr. doch Donderdag 27 Februari worden gehouden van 10 tot 12 uur. LIET LEVEN is goed en waai en schoon en gelukkig Vooral als men jong is en on bezorgd, nog niet de keerzijde van de medaille heeft gezien. Want die is er ook. Er is helaas maar al te veel, dat ons deze wereld als een dal van tranen doet gevoelen. De zorgen voor een groot gezin, het tobben met allerlei moeilijkheden, de be proevingen, de slagen, het ziek- zijn, het weken en maanden en misschien jaren gebonden zijn aan de beperkte ruimte van een bed of kamer. In duizenderlei vormen openbaart zich het leed. het verdriet. Zóó is ook het le ven. Moeilijk. Hard. Zwaar. Taai-taai. Eentonig. Eenzaam. Hulpeloos. Arm. Arme men- schenkinderen. Tobbers. Aan vaardt vandaag, in geloof, en zóó tot uw troost en bemoedi ging, het heerlijke woord van Christus, dat Hij ook tot u per soonlijk richt: „Al wie den wil doet van Mijn Vader, die in de hemelen is, is Mijn broeder en zuster en moeder." MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3