Nieuw Republiek is een groote debatingclub' Teleursfelling te Washington over Bevin's rede Hagenaars forceerden brandkast Kolen genoeg - Handen te weinig Belgische oud-strijders demonstreeren te Brussel \R Tel. 2570 i ACHTERSTAND INGELOOPEH! Wij nemen er nieuwe orders aan DRUKKERIJ Iiuisverpleging VOORZORG" RG" I PRINSES! LND Langedijk Voor Alkmaar en omgeving KERSTENS IN DEN SENAAT: Het nationalisme brak veertig jaar geleden baan Groentenconflict ten einde Britsche Dakota vermist Wervingsactie voor de mijnen Het nieuwe Kinderverhaal H.M. „Jan v. Galen' te Amsterdam Militaire toestand op Java iSCHE BANK N V. Jederland, lei AR WERKEN zooals vlechten, prui ken, stukjes enz. wor den op eigen atelier vervaardigd. [son KALKSMA, igslraat 4, telef. 4453 het in beperkte mate Westerstraat 80 DEN HELDER <r de K.R.O.-Gids ver- ge men zich vanaf en bij dten heer Koop- v. d. Hamstraat 21. als fondspatiënt >k voor zdeken- an Uw zieken- af bij ïen fondsbehandeling! n bij den bode: Maasdamstr, 6 Loodsgracht 69 ER f ALKMAAR categorie Lanclbou- Groententeelers en vorst hun werkzaam- en in het bezit zijn or bijzonderen arbeid tributiekantore of op uitengemeenten in te zit zijnde toeslagkaart en voor de volgende ntvangen. Ciere r het Stafmuziek- damsche politie :ant: denzelfden com- speeld door het- ccorps ■STUITVOERING 2.75 r bij >9 - Telef. 2626 .AGE! textielkaarten 705 en n brandstof fenkaart -ZELFVERZORGERS d, Obdam, Hensbroek Groenland: Donder- 12 uur Wijk E en F Z geheel, Wijk D vara 203 tot en met 275. Vrijdag 28 Februari iekantoor: Donderdag A geheel en Nieuwe van 1 tot en met 202; uur, Wijk H geheel, uur, Wijk G geheel Donderdag 13 Maart -3 uur. ijd'ag 14 Maart van: een nadere aankon- ■stigd, dat als tegen- ke zich aan de thana t worden ingenomen, i gezinsleden moeten HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; pninimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 27 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11163 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200, HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Drie-prijzenstelsel ingevoerd Nadat Maandag te Utrecht een vergadering was belegd van de verschillende organisaties uit den groentenhandel met regeerings- vertegenwoordigers, is Woensdag avond naar aanleiding van d'e dan gevoerde, geheime besprekingen, bericht van minister Mansholt ont vangen, dat hij zich met de voor gestelde regeling accoord kan ver klaren. De groentenhandel zal nu met ingang van Vrijdag a.s. her vat worden op basis van het drie-prijzenstelsel, dat inhoudt maximumprijzen voor de vei ling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdee ling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden onder toezicht van commissies uit de groot- en kleinhandel. Een Dakota van de R.A.F., die op weg was van Singapore naar Saigon, wordt vermist. Het vliegtuig, dat het laatst buiten de Oostkust van Malak- ka is gesignaleerd, heeft 6 pas sagiers en 4 personen beman ning aan boord. Opsporings- vluchten hebben nog geen re sultaat gehad. DE THUISREIS VAN PROF. ROMME De Skymaster, waarmee de voorzitter van de Tweede Ka merfractie der KVP., prof. C- P. M. Romme op 25 Februari j.l. de terugreis naar Nederland heeft aanvaard, wordt Vrijdag 28 Februari a.s. om 16.25 uur op Schiphol verwacht. STEENKOOL NIET VAN DEN BON Naar aanleiding van beridhten en mededeelingen in sommige bladen, die misverstand kunnen wekken en waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat in den volgenden winter de steenkolen niet meer onder de distributie zouden vallen, deelt men van officieele zijde mede, dat dit in den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. DE HEER POLLEMA: TOT HIER EN NIET VERDER De Eerste Kamer, gepresideerd door de heer Anema, bleek overbelast met eerste en eenige agendapunt: de begrooting van overzeesche gebiedsdeelqn. De zitting werd dan ook tot Don derdag verdaagd. In deze eerste dag van bespreking echter, kre gen de leden, alsmede de minis ter-president en minister Jonk man, heel wat meeningen te hooren, naar voren gebracht dpor afgevaardigden van de K.V.P. (dhr. Kerstens), de C.H., de P.v.d.V. en AR. Nadat dhr. Kropman (K.VJ?.) eenige voorloopige mededeelingen had gedaan over West-Indië (het rapport der parlementaire commis sie naar West-Indië zal nadere ge gevens bevatten), verkreeg dhr. Pol- lema (C.H.) het woord. Deze merkte op: De basis-overeenkomst van' Linggadjati, de toelichting der C.G. en de beide regeeringsverklaringen hebben als het ware een nevelgor dijn gevestigd, waardoor het be zwaarlijk is een helder inzicht in de kern-kwestie te krijgen. Dat heldere inzicht is noodzakelijk. Spr. wijst er op, dat de basis-overeenkomst een internationaal aspect had. Aanname of verwerping had ook een sterk binnenlandsch effect, dat spr. hoo- ger aanslaat dan eenige buitenland- Sche visie. Het Chr. Hist, standpunt is allerminst statisch, doch wij trachten boven de feiten uit te ko men, aldus spr. De C.H. gaan uit van bepaalde beginselen en krachtens die be ginselen verwerpen zfl de re publiek van ir. Soekarno, welke een product is van Japan. De republiek gaat rood gekleed, ook vanwege het bloed, dat bjj on derdrukking en terreur is ge vloeid. Thans zijn we niet meer weerloos, wij kunnen zoo noodig in Indie zeu orde op de zaken stellen, we zijn niet afhankelijk van anderen. Dit komt op het cüedit der regeering. Spr. betoogt, dat de fout wordt gemaakt dat de terreur-republiek wordt beschouwd als een democra tische uiting van de bewoners van den Indischen archipel. Hij wenscht overkoepeling onder Nederlandsch gezag onder Oranje. Z.i. is het be houd van het Koninklijk nog moge lijk bij een vastberaden commissie- -generaal. Hij vraagt of de minister bereid is telkenmale de correspon dentie over te leggen bij de voorbe- De beschuldiging van Bevin, dat Truman de besprekingen over Palestina gehinderd had door zijn verzoek 100.000 joden toe te laten, heeft te Washing ton verbazing en verwekt. Deze verrassing is niet zoozeer veroorzaakt door Bevin's voorstel ling van feiten, doch door het oogen- blik dat deze gekozen heeft om de meeningsverschillen tusschen de leiders der Amerikaansche en Brit sche regeeringen te publiceeren. Kringen, die Engeland goed gezind zijn, hebben zich eenigen tijd bezig gehouden met de mogelijkheid dat de Vereenigde Staten Engeland zul- Franz von Papen, de nazi-diplo maat, werd door een Duitsch de-nazificeeringshof te Neuren berg tot 8 jaar in een Duitsch werkkamp veroordeeld. Deze radiografisch overgebrachte fo to toont von Papen luisterend naar de uitspraak van het von nis. (Ass. Press P.) len steunen in zijn huidige precaire economische positie. Gezien de uiterst sympathieke houding van Truman gedurende de Engelsche brandstofcrisis, en de geestdriftige steun, die een hulpprogram van hem zou ontvangen, wees men erop, dat een dergelijk program weinig voor deel zou trekken van een contro verse tusschen den Amerikaanschen president en den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Twee factoren maken de huidige situatie zeer moeilijk: de fanatieke Ameri kaansche supporters van het Zio nisme in de ambtelijke hiërarchie zullen trachten de geschillen tus schen Truman en Bevin langen tijd levendig te houden, en ten tweede zullen Zionisten en Congresleden uit Zionistische kiesdistricten zich ver zetten tegen steun aan Engeland. De democratische senator Pepper heeft verklaard, dat hij het betreurt, dat Bevin Amerika verantwoorde lijk stelt voor het mislukken van de conferentie voor Palestina te Londen. Amerika kon geen con structievere maatregelen nemen met betrekking tot de oplossing van de Palestijnsche kwestie, aldus de senator, daar het zich niet in de uitvoering van het Britsche man daat wilde mengen. Bevin is tactloos ,3evin is tactloos" is de kop van een hoofdartikel in de „New York Herald Tribune" met een commen taar op de verklaring van Bevin over Palestina. „Het schijnt dat Be vin heeft gesproken uit het hart van een overwerkt man en wat hij zei zal waarschijnlijk niemand ner gens eenig voordeel brengen. De beschuldiging dat Truman een mo gelijke regeling in de war stuurde zal de meeste partijen in dit con flict woedend maken, en de beschul digingen van de Amerikaansche joden zullen scherpe reacties wek ken. Typische koppen vap andere Amerikaansche bladen zijn: „Bevin beschuldigt Truman de besprekin gen over Palestina te hebben doen mislukken door zijn verkiezings campagne" (New York Times); „Truman gebruikte het Zionisme om stemmen te krijgen, zegt Bevin" (N. Y. Nerws). reiding van aanwijzing van nieuwe leden der C.G. enz. De heer Pollema geeft de regee ring in overweging een permanente parlementaire commissie voor Indië te benoemen, die zich ook ter plaat se op de hoogte kan stellen. Spr. verwacht van de regeering, dat zij ieder met wie onderhandeld wordt duidelijk maakt dat thans geldt: tot hier en niet verder. Na de hervatting komt de heer Stikker (PvdVj aan het woord. Hij zet vervolgens' uiteen, waarom zijn fractie, hoe gaar ne zij er naar zou willen streven tegenstellingen weg te nemen, in afwachting van verdere beantwoording door den minister en de gedach- tenwisseling, voorshands het beleid der regeering niet als juist kan aanvaarden. Vrijwel zonder uitzondering hoort men z.i. thans, dat het niet meer gaat over voor of tegen Linggadjati, maar om <Je vraag of nu getracht zal worden de al- geheele economische ineenstor ting te voorkomen. Van vertrou wen kan z.i. nauwelijks meer ge sproken worden. Het gaat in hoofdzaak om het vertrouwen der republikeinsche regeering in haar vertegenwoordigers. Na een beeld te hebben gegeven van Indië, gaat de heer Stikker na wat er thans te doen staat, nu een nieuwe faze is ingetreden. Hij acht het een lacune in de memorie van ant woord, dat er alleen in gezegd wordt, dat de besprekingen zijn hervat en dat de verklaring van republikeinsche zijde niet beslis send is. Tenslotte geeft hij te kennen,' dat hij een motie overweegt om te doen uitspreken, dat er maat regelen moeten worden genomen om de levensomstandigheden in Indië te verbeteren en de be staanszekerheid te bevorderen. De meening van de K.V.P. De heer Kerstens (KVP) ijetoogt, dat de eenzijdige staats rechterlijke behandeling van de kwestie overwegend het statisch element naar voren heeft ge bracht. Het is z.i. de hoogste tijd, dat de dynamische, de historisch. politieke factoren tot hun recht komen. Sinds de Russische nederlaag in 1905 is het geheele Oosten in politieke beweging en de oude koloniale vorm werd niet meer aanvaard. Wij hehben het Indo nesische nationalisme onderschat, aldus spr., en velen onderschatten het nog. Het nationalisme heeft de sociale beroering opgevangen en in zich opgenomen. Spr. be toogt, dat .het intelligentia-karak- ter der beweging voor Nederland bijzondere mogelijkheden opent. Hij wijst er voorts op, dat alle revolteerende bewegingen ge stuwd zijn door een bewuste min derheid, die de meerderheid mee sleept. In Indonesië is dat even eens het geval. De republiek zoo betoogt de heer Kerstens ver der mag niet beschouwd wor den als een maaksel van Japan. De republiek Indonesië is thans een reusachtige debatinêclub. Naar sprekers inzicht gaat het hier om een historisch proces, dat vele elementen, van onafwend baarheid bevat. Vervolgens treedt spr. in een oeschouwing van de economische zijde van de kwestie. Door ons optreden op economisch terrein zijn duidelijk eultureele banden ontstaan. Het behoud en het herstel van eultureele banden zijn z.i van primair belang, hetgeen tot uitdrukking kan worden gebracht in de aanvulling der C.G. De heer Kerstens wijst verder o.m. op de beteekenis van de voorziening met technische en economische krachten. Ais men met Indonesië tot economische sa menwerking wil komen, zal men een reëele basis moeten hebben. Dan kan veel behouden en veel verkregen worden, maar er zal ook gegeven moeten worden. De doelstelling kan en moet niet meer zijn een door Ne derland voortreffelijk beheerd Indonesië, maar een vrij Indo nesië, dat vrijwillig met Neder- and samengaat. Daarvoor is het grondplan ge legd in de besprekingen van Ling gadjati. Spr. kan zich daarmede vereenigen. Het basis-accoord is het eenige concrete plan, dat wij kennen; de afwijzers hebben er niets reeels voor in de plaats ge geven. Het lijkt spr. goed, dat de ze kamer zich aansluit bij het Tweede Kamer-votum, inclusief het doen ophouden der schietpar- Bij de herdenking van den slag in de Javazee. Vijf jaar geleden is het, dat Schom-bij nacht Karei Doorman in de Javazee een ovepnachtigen vijand aanviel en na heldhaftigen strijd met vele andere dapperen ten onder ging. Het vlaggeschip „De Ruyter", dat bij deze actie verloren ging. Inzet: Karei Doorman. (AnefoP.) tijen en het in volle veiligheid en snel evacueeren der kamp-slacht offers. Tegelijk moet men z.i. doen hooren een geluid van goe den wil, goede trouw en bemoe digend vertrouwen in de republiek Indonesië. De heer Algera (A.R.) gaat de beteekenis van het basis-accoord na, er daarbij op wijzend dat het huidige Linggadjati afwijkt van het oorspronkelijke. Na bestudeering van het Twee de Kamerdebat is sprekers fractie tot de conclusie geko men dat het moeilijk is om over verschillende staatsrechtelijke vraagstukken met dezen mi nister te spreken. Hij betoogt verder nog dat de voogdijgedachte ten aanzien van .Indië geliquideerd moet worden en de koninklijke boodschap van 1942 gerealiseerd-. Het is nu de tijd de gedachte van de motie- Schouten het bijeenroepen van de rijksconferentie te overwegen. De heele zaak dient opgebeurd te worden boven de partijpolitiek. Voor waarlijk opbouwend werk wil spr. zijn steun geven. Te nuim half vijf wordt de vergadering ge schorst tot Donderdagochtend 11 uur De Nederlandsche mijnen hebben 7000 arbeiders noodig, om voor dit jaar den kolenslag te kunnen win nen, die een productie beoogt van 12 millioen ton, dat is 3 millioen ton meer dan het afgelcopen jaar. Ko len liggen er genoeg in de Neder landsche mijnen, maar er zijn han den te kort. Handen van 7000 jonge kerels, die uit alle hoeken van 't land worden uitgenoodigd zich te melden voor den kolenslag-1947 Als elk der circa 1000 gemeenten gemiddeld zeven aspirant-mijnwer kers levert, dan is -le zaak gezond. Lukt dit niet, dan zal de Mijndirec- tie genoodzaakt zijn buitenlandsche arbeidskrachten te requireeren. En daartegen hebben de werknemers vertegenwoordigers in den Mijn- Industrie-Raad bezwaar gemaakt. De Polen n.l. waren het, die vóór den oorlog tegen de loonpolitiek van de werknemersorganisatie ingingen. Vandaar dat thans eerst getracht zal worden Nederlandsche jonge mannen bereid te vinden het beroep van mijnwerker aan te pakken. De groote moeilijkheid bij deze wervingsactie is wel hal vvonir.gpro- bleem, dat oorzaak is, dat geen ge- huwc'en kunnen worden aangeno men. Deze zouden ver van hun ge zinnen verwijderd moeten worden en deze slechts zelden kunnen be zoeken. Daarom worden ongehuw- den gevraagd, die in goed-geoutil- leerde gebouwen (geen barakken) worden ondergebracht Wel staan er 15000 mijnwerkerswoningen op het bouwprogram, die over drie jaar ge reed moeten zijn, omdat men ver wacht, dat de ongehuwden, die zich thans bereid verklaren in de mijnen te gaan werken, t.z.t. gaan trouwen. Ir. een persconferentie, door een vertegenwoordiger van de Mijn- directie belegd, werd ons aan de hand van verschillende gegevens, ook duidelijk gemaakt, dat de huis vesting, sociale en geestelijke ver zorging der mijnwerkers u.tsrekend is, dat de loonen goed zijn en de emolumenten niet te versmaden. Om maar één voorbeeld te noemen, waar wij, gewone burgers met 2200 calorieën moeten volstaan, verte genwoordigt het rantsoen der mijn werkers 5200 calorieën. Voorts werd een goed stel hersens zich voor de ons medegedeeld, dat jongens met mijnschool kunnen melden en zich dan kunnen bekwamen tot opzich ter of bedrijfsleider. De minimum-leeftijd van de aspi rant-mijnwerkers is 18 jaar. Het ligt voorts niet in de bedoeling geschool de krachten aan den landbouw en industrie te onttrekken. Voorname lijk ongeschoolde en los-arbeiders kunnen zich bij het Gew. Arbeids bureau melden voor arbeid in de mijnen. Dinsdag a.s. wordt m 't Wapen van Heemskerk te Alkmaar en de volgende dagen te Bergen, Egmond aan Zee en Langedijk een voorlichtingsavond gegeven over 't mijnbedrijf; wij bevelen die avon den. m de belangstelling van flinke jonge kerels aan. Rotterdamsch kastelein voor 50.000 de dupe De eerste groote kraak, na den oorlog in Rotterdam gepleegd, waarbij een brandkast a la par- dine werd bewerkt, is dezer da gen opgehelderd. In den nacht van 3 op 4 December j.l. zag de portier van den G.G.D. een man over een muurtje springen, die, toen hij zich ontdekt zag, ijlings het hazenpad koos. Den volgenden dag bleek dat er bij kastelein T was ingebroken. De brandkast was open gescheurd en een bedrag van onge veer vijftigduizend galden was ver dwenen. De politie, nam de bezoe kers van het café eens oneer' de loupe en de verdenking viei op den 33-jarigen stamgast J. S. Er waren zooveel aanwijzingen tggen hern, dat de politie het geraden vond hem te arresteeren. Aanvankelijk ont kende hij, maar toen hij in zijn eentje in de cel zat te kniezen en hij hoorde dat zijn kornuiten van zijn buit mooi weer speelden, be kende hij alles. Met zijn vriend J. van I. was het idee voor den in braak gerijpt, zij namen tot uitvoe ring van hun voornemens twee an dere zware jongens in den arm, on der wie de bekende „slappe Toon" uit Den Haag. Een brandkast for- ceeren is echter niet ieders werk, daarom werden er twee experts bij gehaald, t.w. de 56-jarige J. K. en de 39-jarige D. van der M. Het ge heele complot bestond uit Hage naars# Met behulp van een situatie- teekening, werd toen het plan vol voerd. De „Slappe" kreeg opdracht Leden van executie-pelotons ter dood veroordeeld Het Bijzonder Gerechsthof te Den Haag veroordeelde Hen- drikus Verwaijen uit 's-Hee- renberg en Cornells Kooymans uit Rotterdam, die beiden deel hadden uitgemaakt van een executie - peloton, ter dood, overeenkomstig de eischen van de bijzondere gerechtshoven te Arnhem en Rotterdam. Voor hetzelfde feit werden tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld A. de Vries uit Oost- wold en C. Neven uit Bergam bacht. Afsluitdijk weer bereidbaar De Rijkswaterstaat deelt mede, dat de Afsluitdijk weer voor alle verkeer is opengesteld. Voor het eerst sinds menschenheugenis is de veerdienst Vlissin- genBreskens wegens het ijs in de Westerschelde gestaakt, wel een bewijs hoe streng de huidige winter is. De veerbooten op non-actief. (A.N.P. P.) Ongev. 50.000 personen, leden van het onlangs gevormde „Nationaal Verbond der Krijgs gevangenen", die voor een deel per extra-trein en per autobus naar Brussel waren gekomen, hebben gisterenmiddag in de straten der Belgische hoofd stad gedemonstreerd. De be- toogers, oud-krijgsgevangenen en voormalige politieke gevan genen, edschten erkenning van den status van krijgsgevange nen. Hierdoor zouden zij in aanmerking kómen voor het verkrijgen van rijksbetrekkin gen. verder verlangen zij een pensioen van 500 francs voor iedere maand, die zij in ge. vangenis hebben doorgebracht. Reecis spoedig werd het verkeer door den optocht geblokkeerd1 en de demonstranten rukten snel op naar de zoogenaamde neutrale zone. Ernstige ongeregeldheden braken uit. In de Leuvensche straat verbraken de manifestan ten alle politiecordons en later be reikten zij <ie hekken van het parlementsgebouw. De heer R. Nachey, voorzitter der federatie van oud-krijgsge vangenen werd in het parlements gebouw ontvangen. Verscheidene auto's, waaronder wagens, die aan leden van het corps diplomatique toebehooren, zijn door de demonstranten onder steboven gekeerd. Op diverse plaatsen leste de politie waar schuwingsschoten. Uit de Rue du Parlement zijn de demonstranten aanvankelijk met behulp van brandspuiten verdreven. De politie is er in geslaagd de in de Rue de la Roi aangebrach te versperringen te verstevigen en volgens de laatste berichten is zij meester van den toestand. Er zijn verscheidene ruiten van het parlementsgebouw gebroken Na de Senaatszitting begaven zich desenatoren van het parle mentsgebouw naar het ministerie van binnenlandsche zaken, van waar zij een voor een ongezien vertrokken. Gemotoriseerde poli tie hield de demonstranten op een afstand. Nader meldt A. N. P., dat de voorzitter van de federatie van oud-krijgsgevangenen, Nachey, den manifestanten heeft meegedeeld, dat volgens een verklaring van den eersten minister, Huysmans, a.s. Vrijdag een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende den status der krijgsgevangenen. Een auto, toebehoorende aan den oud-minister van koloniën, De Vleeschauer ,is door de menigte in brand gestoken. De Belgische minister van binnenlandsche zaken, Auguste Bnisseret, deelde Woensdag avond mede, dat 30 personen bjj de demonstratie zjjn ge wond. Een 50-jarige vrouw aan den rand van de menigte der demonstranten viel door een beroerte dood neer. 18 der gewonden zijn demonstranten De rest politie-agenten, van wie een ernstig werd gewond. Buisseret zeide, dat hij bevel had1 gegeven niet het vuur te ope nen, tenzij de menigte door zou breken tot het voorplein van het parlement. Hij deelde mede, dat de voornaamste eischen der ex- krijgsgevangenen zijn: Uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Belgische leger in den zomer van 1940, uitbetaling van „schadevergoeding voor schei ding" betaling voor de jaren, die in Duitsche krijgsgevangen schap zijn doorgebracht en een wettelijke status voor de krijgs gevangenen. Indien dit alles zou worden ingewilligd, aldus Buisse ret, zou het den staat 6500 mil lioen francs kosten. Ijsveld voor Kafwijk afgedreven Het ijsveld, dat Dinsdag' van Katwijk tot Zandvoort voor de kust lag, is Dinsdagavond afge dreven. Het veld trok overdag heel wat kijkers. Inwoners van Katwijk zeiden nog nimmer zoo iets te hebben gezien. Zoover het oog reikte zag men niets dan ijs voor de kust. zoo gauw mogelijk met den buit weg te komen. Hij was het, die door den portier van den G.G.D. gezien was. Toen de heeren elkaar den volgen den dag in Den Haag troffen en de „Slappe" zijn belevenissen vertelde, besloten zij den buit te verdeelen. Zij waren echter van oordeel dat er meer geweest moest zijn en dat de „Slappe" een deel van den buit achterover had gedrukt. Deze on- eenigheid onder elkaar heeft hen verraden. Alle daders zitten nu achter slot en grendel. De heeren hebben er goed van geleefd en van het geld is niet veer over gebleven. VANDAAG begint in onze krant dan een nieuw geïllustreerd ver haal voor groote en kleine menschen: de avonturen van Pa Pimpeb Een nieuw verhaal uit de se rie, die reeds voor den oorlog opgang maakte. Het is van den bekenden ontwerper G. Rotman. In dit verhaal worden de avonturen verteld, die Pa Pimpelr ondervindt als hij tijdens zijn vacan- tie „en pension" gaat. Het is een prettig Kinder verhaal, dat ook de groo- ten kind met de kinde ren belangstelling in boezemen zal. H.M.S. torpedojager „Jan van Galen" is gisterenmiddag om 3 uur te Amsterdam binnengeloo- pen, na op 20 Januari uit Indo nesië vertrokken te zijn. Z.K.H. Prins Bernhard was ter verwelkoming aanwezig. De Prins inspecteerde onmiddellijk hierop de bernarming, dSe in haar geheel aan dek was aangetreden. Daarna verzamelde hij de bemanning op het middenschip om zich heen en hield een korte begroetingsrede. De „Jan van Galen" is niet het oorlogsschip, dat zich in de Mei dagen van 1940 op den Nieuwen Waterweg zoo dapper heeft ge weerd. Het schip werd in Enge land gebouwd en in Februari 1942 vond de overdracht plaats in een Schotsche haven. De „Jan van Galen" heeft se dertdien een zeer groote activiteit ontplooid en nam deel aan vele- eervolle opdrachten. Zoo onder meer in 1944 aan een raid op Soe- rabaya. De „Jan van Galen" werd la ter ingedeeld bij de „Eastern fleet" en maakte in dit verband deel uit van de formatie die in October 1944 de Nicobaren in die Golf van Bengalen aanviel. Na de Duitsche capitulatie kwam het schip naar ons land, doch zette reeds spoedig weer koers naar Indonesië. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft gisteren o.m. medegedeeld, dat zich op Java geen incidenten van beteekenis hebben voorgedaan. In den sector van Medan wer den patrouilles en pantserauto's beschoten, terwijl nabij Padang een patrouille van de TRI moest worden verdreven. Het bericht van het republikeinsche pers bureau Antara, dat de Neder landers in het Soekaboemische de order tot het staken vim het vuren saboteeren en daar twee kampongs hebben beschoten, is aan de hand van de feiten weer legd. In den laatsten tijd is echter de economische toestand te Me dan en omgeving aanzienlijk verslechterd. Tot de ontwikke ling van deze situatie, die voor de niet onder het Nederlandsche distributiesysteem vallende deel der bevolking als noodtoestand wordt gekenschetst, hebben de volledige stopzetting van het treinverkeer met het binnen land en de afsluiing van de wa terleiding veel bijgedragen. Ver schillende artikelen kunnen niet meer gedistribueerd worden. Vooral ook de Chineesche be volking heeft te lijden door het volkomen ontbreken van handel en bedrijfsleven. Soekarno is van Malang naar Djokjakarta teruggekeerd, daar zijn vrouw ernstig ziek gewor den is. De president hoopt nog heden naar Malang terug te kunnen reizen om de verdere zitting van het voorloopig par lement bij te wonen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1