Nieuw ER IS MAAR EEN LINGGADJATI Dit is het accoord met de toelichting Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Fransch-Engelsch Verdrag De in- en uitvoerbepalingen in Indonesië zullen worden gehandhaafd Maximumprijzen in den tuinbouw zijn ongewenscht wordt te Duinkerken geteekend Voor Alkmaar en omgeving MEENING VAN MINISTER JONKMAN: Economische ineenstorting kan door onderteekening voorkomen worden Grootste veldslag in China op komst? Besprekingen met Nederland De heer L. Neher benoemd Meening yanLTfBrtmbouwvoorzitt§r REDE OP VERGADERING TE HAARLEM Een self-made man Koningin beschikt op gratieverzoeken Bidault voor de Nationale Vergadering Met sterke hand indien noodig Laatste waarschuwing aan de „Martin Behrmann" Radio-omroeptijden verkort Voedsel naar Duitschland Initiatief Katholieke Jeugdbeweging HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 1 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11165 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LI EEL VEEL NIEUWS heeft minister Jonkman Vrijdag in de Eerste Kamer over de Indische kwestie niet gezegd, maar toch staan er in zijn lange rede, die den geheelen morgen en den middag tot half drie (toen de vergadering tot Dinsdag geschorst werd) besloeg, wel een paar interessante dingen. De minister duelleerde uiteraard het meest met de oppositie, wier blijk van wantrouwen in de politiek der Regeering en haar organen hij betreurde. De politiek der Regeering verdedigend, stelde hij o.a. vast, dat de toegezegde gelijkwaardigheid in het accoord de oude koloniale verhouding uitsluit. Minister Jonkman kende slechts één Linggadjati, n.l. dat van de 17 artikelen, maar, zei hij er bij, „met de interpretatie", te kennen uit de Regeeringsverklaring! En als hij dan later zegt, dat beide partijen bereid zijn, Linggadjati te onderteekenen, maar dat er ten aanzien van de interpretatie ver schil van meening bestaat, dan zouden wij zeggen: er bestaan er toch twee, nl. dat met en dat zonder die (erkende) interpretatie! Maar de minister zei ook, dat mocht de interpretatie verschil van beteeke- nis opleveren, de Regeering aan de Staten-Generaal die inlichtingen zal verstrekken, waarop zij recht hebben. De Minister ging op het breede betoog van den heer Pollema, wiens C.H.-partijgenoot daar een dag la ter ook nog een uitvoerig betoog aan vastknoopte, uitvoerig in. Het schijnt ons niet van belang, dit alles uitvoerig te vermelden. De Minis ter verdedigde de houding van de Regeering en schetste nog eens de beteekenis van wat er in Linggad jati besloten is. Het is inderdaad waar, dat de revolutie niet wenscht te wachten op parlementair overleg, ei. dat vindt de minister een van de grootste moeilijkheden. Hij wijst nog eens op de drie beginselen, welke uit de 7 December-rede van de Koningin oprijzen: de gebonden heid van Ned. Indië, Suriname en de Antillen, de gelijkwaardigheid en de vrijheid. De 7 December-rede vormt de grondslag, zoowel van Ma- lino, als van Linggadjati. Het bestand op 14 Oct. gesloten, is, naar onze begrippen, zeer matig nageleefd. Men moet dit bestand echter zien in breeder verband en wel degelijk als een bijdrage, om de wisseling van het Enge&ch in een Nederlandsch opperbevel en de ver vanging der troepen goed te doen verloqpen. Aan de C.G. is opgedra gen niet tot onderteekening over te gaan, voordat het bevel om het vu ren te staken door de Indonesische legerleiding is uitgegeven. Opmerkend, dat de rol van En geland in het debat is betrokken, verklaart hij, dat deze rol Engeland was opgedragen door de geallieer den, toen wij zelf nog niet in staat waren de rechtsorde in Indonesië te herstellen. De regeering is de Brit- sche regeering erkentelijk voor den geboden steun. Het overleggen van den brief door den lt. g. g. aan Mountbatten ge richt vindt spr. een vergissing van de Regeering; dat overleggen is z.i. onjuist geweest. De republiek is formeel van Ja- pansch maaksel, maar in deze orga nisatie heeft zich een belangrijk deel van het Indonesisch nationalis me belichaamd. Wanneer onzerzijds wantrouwen betoond wordt, dan krijgt men we- derkeerig wantrouwen. De critiek op den lt. g. g. en de C. G. raakt de regeering rechtstreeks; wanneer men tegen deze organen bezwaren heeft, dan voelt men die in Indone- Een camera, welke binnen een minuut, nadat de opname is ge maakt, de foto aflevert, werd door den Amerikaan Edwin H. Land uitgevonden. Wij zien hier den uitvinder, terwijl hij het positief en het negatief van een foto, die van hem werd. gemaakt tijdens een demonstratie met de camera, scheidt. Dit portret werd gemaakt op een normale studio-camera met een speciaal achterstuk, dat Land's uitvin ding bevat. Ass. Press P- sië ook. Op deze wijze ondermijnt men de regeeringspolitiek. Voor de leidende functies in In dië moeten de hooge ambtenaren in derdaad voldoen aan de doelstelling der regeeringspolitiek. Of dit uitge breid zal worden tot het geheele ambtenarencorps is een vraag, wel ke de regeering nog bezighoudt. De ambtenaren zullen in ieder geval moeten zijn vóór de beginselen der 7 December-rede. Wat het dreigen van een alge- heele economische ineenstorting en de noodzakelijkheid van ver betering der levensomstandig heden betreft: alleen door sa menwerking op basis van het accoord zal, naar 's ministers inzicht, daaraan tegemoet geko men kunnen worden en zal men een dreigende ineenstorting kunnen voorkomen. De minister merkt op, dat de eva cuatie regelmatig voortgang vindt, maar het is een ingewikkeld vraag stuk met het oog op transport en huisvesting. Wanneer men van de zijde van het Comité Rijkseenheid vraagt, wie voor den politieken chaos verant woordelijk is, als Linggadjati niet verwezenlijkt wordt, dan is die vraag zeer gecompliceerd te beant woorden. Het eerste deel van het antwoord zal dit moeten zijn, dat die verant woordelijkheid draagt de Neder- landsche en de Nederl.-Indische re geering, die verantwoordelijk was voor het bewind en voor den ach terstand, die bij de Japansche be zetting bestond. Volgens te Nanking ontvangen Chineesche berichten verwacht men, dat de grootste veldslag van den Chineeschen burger oorlog spoedig zal beginnen. Naby Ttsjangsjoen in Zuid- Mandsjoerije wordt reeds ver bitterd gevochten. Naar ver luidt is Tehswei, 80 km ten Noorden van Tsjangtsjoen, in handen van de communistische strijdkrachten gevallen. Volgens andere berichten houden de re geringstroepen in deze stad echter stand en worden zij uit de lucht van munitie voorzien. Het A. F. P. meldt dat Bidault, aan zjjn mededeelingen over het tot stand komen van een Fransch-Britsch verdrag in de Fransche Nationale Vergade ring heeft toegevoegd: Wij zul len nog verder gaan. Elk der clausules van het Fransch- Britscbe verdrag zal aan on ze groote bondgenooten worden aangeboden. De minister gaf vervolgens te kennen, aldus het A. F. P. dat voorbereiden, de besprekingen gaande waren met België en Nederland, als mede met Tsjecho-Slowakije en Polen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Minister van Openbare Werken en Wederopbouw de heer L. Neher, directeur-generaal van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Voorts is in het desbetreffend Koninklijk Besluit bepaald, dat: lq, de naam van het ministerie van Verkeer wordt gewijzigd in dien van ministerie van Verkeer en Waterstaat en dien van het ministerie van Openbare Werken en> Wederopbouw in Wederop bouw en Volkshuisvesting. Een nieuwe tulpensoort, welke den naam „Karei Doorman" kreeg, ter eere van den held- haftigen Schout-bij-nacht, die bij den slag in de Javazee met zijn vlaggeschip roemvol ten onder ging. CPREKEND in zijn openingswoord op de algemeene vergadering van den ^Tuindersvakbond van den L.T.B., heden, Zaterdag morgen vn het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond te Haarlem, heeft de heer Jac. Groen Azn., uit Alkmaar, voorzitter van dezen vakbond, in zijn openingsrede een en ander van de meest-actueele tuinbouwkwesties belicht. In de tuinbouwpolitiek van Nederland is z.i. iets meer licht gekomen, maar Regeering en Volk moeten toch al het mogelijke doen, om dit groote belang te behouden. In de economische politiek is het nog een tasten en zoeken over de geheele linie. Maar elk land zal och uiteinde lijk weer economisch het sterkst zijn in datgene, waartoe het van nature het meest geëigend is. Bij alle geroep om industrie moet men toch niet vergeten, dat de tuin bouw een industrie op zichzelf is. De afzet bij het buitenland moet zoo krachtig mogelijk bevorderd wor den, maar ook aan den binnenland- schen afzet moet men waarde hech ten. In 1946 heeft in de totaal-uit komst de binnenlandsche afzet ge domineerd. De bodem in de markt is goed geweest! Wat wij moeten hebben is hand having van het stelsel, dat het vorig jaar voor de groenten is gekozen, met medewerking van den Minister zelf, en daarop heeft de Minister op 21 Januari jl. een inbreuk gemaakt. Voor de meeste groenten kan men geen vaste prijzen stellen als voer den landbouw. Distributie van groenten is in ons land een dwaas heid, omdat wij geen tekort, maar een teveel hebben. Veel groenten is terecht gekomen op den bodemprijs, veel lager dan de productieprijs, en dat moet gecompenseerd worden door hoogere prijzen in een gunsti ger periode of hooger prijzen van eeh bepaald product. De tuinder moet zijn voordeel uit een bepaald artikel halen, omdat het andere over het geheele seizoen of het grootste deel daarvan constant be neden kostprijs opbrengt. Spr. was het er niet geheel mee eens, dat het vaststellen van maxi mumprijzen voor den kleinhandel als noodzakelijk complement mee brengt het vast stellen van prijzen aan de veiling, want het verloop der prijzen, dat dooreengenomen aan den tuinder zijn kostprijs moet op leveren, is vooraf nimmer te bere kenen. Over de handelswinsten wilde spr. niet te veel zeggen. Daar over wordt al te veel ondeskundig gepraat, men moet toch niet verge ten, dat ook de handel zit met het probleem van allerlei gestegen kos ten! Wfj, aldus de heer Groen, dienen echter paraat te zjjn, want van maximumprijzen aan de veiling worden wij onverbid delijk de dupe en de tuinbouw meet zich daartegen dan ook verzetten. De Minister heeft dat gevoeld, maar het was inconsequent van hem, wel maximumprijzen vast te stellen voor den consument. Daar van moest de een of andere groep de gevolgen te dragen krijgen. Spr. betreurde het ipgrijpen van den Mi nister ook daarom, omdat er geen sprake was van fancy prijzen. Deze zijn wel besteed voor andere producten en er heerschte een ab normale wintertoestand, die deze prijzen volkomen rechtvaardigde. De tuinders hebben geen bezwaar tegen hard werken, maar zij vragen prijzen, die voor hun arbeiders en hun eigen gezin een redelijk bestaan kunnen opleveren. Dank zij het aanvankelijk gekozen stelsel is in- tusschen het seizoen 1946 over het algemeen bevredigend geweest. Men moet echter niet overdrijven door te werken met de omzetten van de veilingen, terwijl het een landsbe lang geacht moet worden, dat de tuinbouw weer een bestaan heeft. Wil men maximumprijzen voor den consument en dito voor de veilingen, dan brengt dit mee, dat de Regee ring verplicht zou zijn, een absolute garantie te geven, wil men de tuin bouw niet opnieuw de dupe laten worden. Het bestuur van de Tuin dersvakbond wil .vast houden aan het eens gekozen stelsel, zonder den rompslomp van allerlei maatregelen, met diverse ontduikingsmogelijk heden. Daarbij dan de fondsvorming, waarover de vergadering een apart voorstel te behandelen krijgt. De heer Groen besprak verder de stand van zaken met betrekking tot de organisatie van den tuinbouw, in verband met de Stichting van den Landbouw en de as. bedrijfs organisatie, waarbij hij stelling nam .tegen de meening in socialistische (P.v.d.A.-kringen), waar men een bedrijfsorganisatie propageert, pas send in een socialistische maat- schappijvorm De christelijke bo dembewerkers willen echter die so cialistische maatsehappijvorm niet! In dit verband verdedigde de heer Groen nogmaals met klem het recht van de standsorganisaties, om zich met de sociaal-economische belan gen van de leden te bemoeien. Na het openingswoord van den voorzitter kwamen vele afdeelings- voorstellen aan de orde. (De vergadering duurt voort.) 2. De zorg van de zaken van de Waterstaat van het hoofd van het departement van openbare werken en wederopbouw wordt overgedra gen aan het hoofd van het departe ment van verkeer en waterstaat. 3. De zorg voor de zaken van het staatsbedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie van het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat tijdelijk wordt overge dragen aan het hoofd van het de partement van wederopbouw en volkshuisvesting. Minister L. Neher werd 18 Sep tember 1889 te Amsterdam geboren. Zijn levensloop is die van een een voudig en hard werker, die vrijwel onder aan den maatschappelijken ladder begon, maar zich door zijn ambitie en technische vaardigheden al spoedig onderscheidde. Na de Mulo-opleiding te hebben gevolgd, was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardij- vaart, in dienst bij den Kon. West- Indischen Maildienst. Bij den Am- sterdamschen Gemeentelijken Tele foondienst begon hij als lijnwerker, in een tijd, waarin de eerste denk beelden opkwamen tot automatisee ring van het Amsterdamsche tele foonnet. De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit sy steem en werd daartoe als monteur- mechaniciën gedetacheerd bij Sie mens en Halske te Berlijn In 1913 werd de heer Neher benoemd tot opzichter bij den Haagschen tele foondienst, waar toen ook de auto matiseering -aan de ordè kwam. .In verband hiermee bracht hij eenigen ijd te Angers en Antwerpen door, in het bedrijf van de Western Elec tric. Van opzichter werd hij hoofd opzichter; in 1919 ingenieur tweede klasse, waarna reeds een jaar later ingenieur eerste klasse, een zeld zaamheid voor iemand, die niet de vorming van een technische hooge- school achter den rug heeft. Deze benoeming was dan ook een onder scheiding voor zijn bijzondere tech nische kwaliteiten. 7 October 1935 werd de heer Ne her benoemd tot directeur van den gemeentelijken telefoondienst te 's-Gravenhage. Tevens was hij toen voorzitter van de Vereeniging voor Hoogere Ambtenaren en voorzitter van de Vereeniging van Leiders van gemeentelijke Radiobedrijven. Gedurende den oorlog 19401945 werkte de heer Neher nauw samen met hen, die de voorbereidingen troffen om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van het land de door de bezetting op ernstige wijze ver nielde installaties van telegraaf en telefoon te doen herstellen. Hij is lid van de Partij van den Arbeid. De Minister van Justitie deelt mede, dat door H.M. de Koningin afwijzend is be schikt op gratieverzoeken van J. Boogaard en M. A. Rid derhof, beiden tot de dood straf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Harmse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder .Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levens lange gevangenisstraf. Genoemde van Boogaard was S.S.-er en heeft de functie uit geoefend van bewaker van de gevangenis aan de Wetering schans te Amsterdam. Hij heeft den dood op zijn geweten van acht vooraanstaande illegale strijders en van zeven der ge vangenen. Op 26 Juli is hij tot de doodstraf veroordeeld, zon der dat hem het recht werd ver leend om in cassatie te gaan. Ridderhof heeft in de maand September 1946 terecht gestaan voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terzake van het verraden van 60 Engelsche agenten van de British Intelli gence Service, ten gevolge van welk verraad 54 agenten het leven verloren. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan het verraden en arresteeren van vele goede Nederlanders. ^EORGES BIDAULT, de Fransche minister van Bui- têDlandsche Zaken, heeft Vrijdagavond officieel in de Fransche Nationale Vergadering verklaard, dat het Engelsch—Fransche bondgenootschapsverdrag op 4 Maart in de noordelijke haven van Duinkerken, waar Engeland zich in 1940 terugtrok, zal worden geteekend MINISTER neher Deze mededeeling werd met een stormachtig applaus en (uid gejuich, dat 5 minuten aanhield, begroet. Toen de bij valsbetuigingen bedaard wa ren, feliciteerde Edouard Her- riot (radicaal), president van de Nationale Vergadering, Bi dault en voegde er aan toe: „Hiermede wordt een nieuw tijdperk van samenwerking tusschen twee groote van ouds geallieerden ingeluid een samenwerking voor vrede en democratie". De voornaamste bepalingen van het verdrag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden volgens het Fran sche persbureau AFP als volgt: 1. Frankrijk en Groot-Brittan. QE NEDERLANDSCH-INDISCHE REGEERING heeft officieel, naar aanleiding van verschillende be richten betreffende de nieuwe in- en uitvoerbepalingen en van opmerkingen van den Republikeinschen mi nister van Economische Zaken, Dr. A. K. Gani, mede gedeeld, dat deze bepalingen met kracht gehandhaafd zullen blijven. In verband hiermede is ook aan het Amerikaansche schip de „Martin Behrmann" een laatste waarschuwing gege ven om voor den uitvoer van die goederen, welke het schip geladen hoeft, vergunning aan te vragen en, ten behoeve van een onderzoek, een door de regeering aangewezen ha ven aan te doen. Indien het noodig mocht blijken, zal met sterke hand worden gezorgd, dat deze verplichtingen wor den nagekomen. De noodzakelijkheid van de in- en uitvoerbepalingen, aldus het officieele communiqué, blijkt zeer duidelijk uit twee feiten. Vooreerst, dat in de periode tot 1 Oct. 1946 de uitvoer uit Neder landsch Indië naar Singapore en Malakka volgens officieele statis tieken aldaar een waarde van 175 millioen Straits dollars vertegen woordigde, terwijl daartegenover slechts voor een waarde van 35 millioen Straits dollars werd in gevoerd. Voor Sumatra alleen zouden deze cijfers respectievelijk 129 en 10' millioen Straits dollars bedragen. Dit beteekent derhalve een zware en onverantwoorde lijke drainage van dit toch reeds zoo ernstig getroffen land, welke drainage voor een belangrijk deel de Indonesische bevolking treft, die voor haar producten nauwe lijks een vijfde van de waarde ontvangt. In de tweede plaats be. vinden zich onder de uitgevoerde producten goederen, die zonder twijfel afkomstig zijn van onder nemingen in Nederlandsdh. of buitenlandsoh bezit en derhalve het eigendom van de ondernemers zijn. Art. 14 van de ontwerpover eenkomst van Linggadjati zou geen beteekenis hebben, wanneer dit niet werd erkend. Over de regeling zelf is uitvoerig overleg gepleegd, ook met dr. Gani en andere reputolikeinsche autoritei ten. Van de zijde van de republiek is, zonder dat deze dringende noodzakelijkheid kon worden ont kend, medewerking ter zake af hankelijk gesteld van de onder teekening van Linggadjati. Onder die omstandigheden heeft de Ne derlandsch e regeering gemeend met ingrijpen niet langer te kun nen wachten. Bevin zal overleg plegen Creech Jones, de Britsche mi nister van koloniën, heeft hert conservatieve parlementslid Flet cher schriftelijk geantwoord, dat de kwestie inzake beperking van de Britsche scheepvaart in Indo nesische wateren, door den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, Bevin, met de Nederland- sche regeering „wordt opgeno men". Fletcher had Creech Jones gevraagd, wat er gedaan werd om schepen onder Britsche vlag, die het handelsverkeer tusschen Sin. gopore en Sumatra onderhouden, „van aanvallen door de Neder- landsche autoriteiten" te vrijw.a- ren. Naar uit officieele republi- keinsche bron wordt verno men, heeft de kapitein van de „Martin Behrmann", de heer Gray, aan de Nederlandsche marine doen weten, dat het schip niet op eigen kracht naar de haven van Priok zal varen, maar eventueel daar heen zal moeten worden ge sleept. De kapitein beschouwt dit „internationaal gezien als een groot onrecht". De „Martin Behrmann" is thans geheel geladen en wordt bewaakt door 30 man van de Nederland sche marine. Aan den kapitein werd bevolen naar Priok te va ren, maar hij weigerde, aangezien hij instructies van New York had ontvangen cxm niet naar een Ne derlandsche haven te koersen, maar op te stoomen na'ar Colom bo. De heer Gray deelde den com mandant van de „Kortenaer" me de, dat de „Martin Behrmann" niet zal vertrekken, tenzij door geweld daartoe gedwongen. In dien de Nederlanders willen, dat hij vertrekt, aldus de republikein- sche bron, zullen zij dus 't schip moeten sleepen. De Nederlandsche marine-auto riteiten te Batavia hebben nog geen officieel bericht aangaande het bovenstaande ontvangen. Zij verklaarden echter tegenover Aneta, dat de „Martin Behrmann" desnoods gesleept zal worden of, door bemanning van de Neder landsche marine bediend, naar Priok opgebracht zal worden. In verband met de kolen- schaarschte zullen op last van den minister van Onderwijs de radio-omroeptijden zoo spoedig als mogelijk is, bekort worden. Er zal dan worden omgeroepen van des ochtends half 10 tot des avonds 11 uur. In totaal wordt dan 3Vz uur bespaard. Op deze beperking heeft de minister van Economische Zaken aange drongen. De besparing aan energie, welke verkregen zal worden, wordt niet zoozeer be reikt door het stilstaan van de zenders dan wel door het niet- functioneeren van de tallooze ontvangtoestellen en distributie netten. nië nemen de verplichting op zich, gemeenschappelijk maatre gelen vast te stellen, die noodza kelijk zouden kunnen blijken, in dien Duitschland een politiek van agressie zou gaan voeren of een initiatief zou nemen, dat de vei ligheid van een der beide con- tracteerenden in gevaar kan bren gen. 2. Indien Frankrijk of Groot- Brittannië opnieuw in strijd met Duitschland gewikkeld zouden raken, zal de andere partij on middellijk volledige militaire hulp verleenen, hetzij de vijan delijkheden veroorzaakt worden door eeï aanval van een Duitsch leger, hetzij gemeenschappelijk tot actie besloten wordt, hetzij men maatregelen ten uitvoer brengt, die door den Veiligheids raad der V.N. worden voorge schreven. 3. Frankrijk en Groot-Brittan- nië zullen met elkaar beraadsla. gen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Duitschland niet voldoen zou aan de verplichtingen, die hem zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot-B rittan- nië zullen met elkaar overleg ple gen over alle economische kwes ties, waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clau sules zijn er nog een aantal be palingen, volgens welke een door Frankrijk en Groot-Brittannië overeenkomstig het verdrag on dernomen actie steeds in overeen stemming zal worden gehouden met de uit het Handvest der V.N. voortvloeiende verplichtingen. Tenslotte zijn er nog enkele bij zondere bepalingen, waarvan d« redactie nog niet vaststaat. Zoodra hiertoe van de Britscha autoriteiten toestemming is ver kregen, zal op initiatief van de Ka tholieke Jeugdbeweging een hoe veelheid levensmiddelen naar Duitschland worden gezonden. De ze levensmiddelen zijn bestemd voor een jeugdherberg bij Keu len, „Horst-Alterberg". waar tot nu toe cursussen werden gegeven voor katholieke jeugdleiders. Deze cursussen kunnen thans geen doorgang vinden, door het gebrek aan voedingsmiddelen. De zending omvat een hoeveelheid van 4500 kg. aardappelen, winterpeen, uien en andere groenten. Een delegatie van verschillende Nederlandsche jeugdorganisaties zal eveneens na verkregen toestemming binnenkort een 14-daagsch bezoek brengen aan Duitschland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1